RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Storm richtte ook in Zeeland veel schade aan Zeeuwse Almanak i x^w&k* 11 -T' 'jout Agenda 2 PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI l«öU Advertentie 10 no a o o o a fl o o o o o b o o o o 8 8 8 1 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 I JUL)J J8 8,8 8 8 8 8 8 Hg gyi 8 8 0 0 0 8 0 8 6 8 6 8 8 8 8 8 8 0 6 8 8 0 0 8 8 0 8 0 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 UUUUUUUUitJJU-8.8-8.8,8 JL Rang Crème de Cacao ,cs Mi",s 'V^.;ê 22 ct per rol ,.,^A19 cl per col v f (Slot van pag. 1 boven deze provincie gisteren lang niet zo fel en tomeloos als in de noordelijke provincies. Want terwijl in Noord-Holland en Friesland wind snelheden van 110 tot 120 kilometer per uur (windkracht 11 en 12) sche ring en inslag waren, was windkracht 8 liet hoogste gemiddelde in Ylissin- gen gemeten. Een enkele uitschieter kwam tot windkracht 10. Maar na acht uur 's ochtends liep de wind snelheid terug en 's middags ging de wind zelfs sneller liggen. Ook de Zeeuwse waterstanden be reikten geen alarmhoogte.;. En bo vendien kwam de gróótste verhoging (ongeveer twee meter...) juist voor bij de laagste waterstand Woens dagmorgen tegen kwart voor zes bij de noogste waterstand kwam het wa ter tot 2.54 N.A.P.. terwijl de getij tafel 1.81 bad aangegeven, 's Middags om twaalf uur bij laag water was het verschil echter duidelijker het water moest zakken tót 2.02 min N.A.P., maar het bleef staan op 0.07 plus N.A.P. Het hoge water van 's avonds liet echter een verhoging van nog geen meter zien... Schade aan glooiing voor Vlissingse boulevard Niettemin veroorzaakte wind en hoog water toch enige schade aan do glooiing, die pas gelegd is voor do Vlissingse boulevard Do Ituy- ter. De nieuwsberichten van de radio-nieuwsdienst van ééc uur en zes uur wilden zelfs doen geloven dat „een stuk van ongeveer 100 meter uit de asfaltbekleding" was geslagen. Later werd zelfs omge roepen, dat dé „asfaltglooiing gro tendeels was weggeslagen" Zo erg was het echter beslist niet De asfaltglooiing was namelijk niet weggeslagen, maar juist voor het standbeeld van Michiel de Ruyter over een lengte van enkele tiental len meters gescheurd. Deze scheur bevond zich op de steile teen van de glooiing, waardoor de 35 cm dikke asfaltlaag op één plaats in de rich ting van het water schoof en er een gat van ongeveer tien meter lengte ontstond. In de loop van de middag ontstonden er bij hoog water nog twee van deze gaten. Woensdagavond laat bij laag water kon men de schade opnemen. De grootste van de drie gaten bleek toen I ongeveer dertien nieter lang, de beide andere waren acht tot negen meter lang. Do breedte was ongeveer gelijk. De drie gaten zijn door scheuren in het asfalt verbonden en de beschadi ging beslaat zodoende een lengte van 60 meter in do teen van de glooiing. Overigens werd het zandlichaam on der de glooiing niet aangetast. Oneer het gescheurde asfalt bevindt zich na melijk mijnsteen. Het zandlichaam begint pas veel hoger in de glooiing. Dank zij dit mijnsteen, dat zich veel moeilijker door de golven laat mee voeren dan zand. was de verzakking dan ook gering. Reeds in de loop van de middag waren drie autoladingèn bazaltblokken in het grote gat ge stort door arbeiders van het aanne mersbedrijf Jac. G. van Oord uit Utrecht. Iu de loop van de avond en dc nacht werden dc gaten gedicht met lagen riet en bazaltblokken. Hier voor liet het aannemersbedrijf ar beiders overkomen, die werkzaam waren bij de werken bij Kats. On dertussen is deze beschadiging ty pisch plaatselijk, wailt over do an dere 700 meter glooiing was geen spoor van schade te bespeuren. Kettingbotsing met drie schepen bij Vlissingen Uiteraard speelde bet stormachtige weer het scheepvaartverkeer vooral in de vroege ochtenduren, tóen de windkracht het sterkst was, parten. Zo deed zich voor de Vlissingse rede een kettingbotsing voor, waarbij drie schepen waren betrokken. „Bouw- nummer 297", dat bij de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" in aanbouw is en dat juist bezig was aan een proefvaart, di'eef tegen de Nederlandse kustvaarder „Ritornel". Dit 199 ton metende schip van de Het kan vriezen, en bet kan dooien Juist bU die telkens optredende tempe ratuurswisselingen kan Uw sluimeren de reumatiek en lendenpijn onver wachts in alle hevigheid weer oplaaien. Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrichten weer lenig met de beroemdo Kloostorbalsem (Akker- Balsem). waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed." VAN TOT HANDEN UIT DE MOUWEN Ook Sint-Philipsland is niet achter gebleven bij het verlenen van hulp aan bet verdronken Tuindorp Oost- zaan. Vooral de jeugd van de dorpen Sint-Philipsland en Anna-Jacobapol- der heeft de handen flink uit de mou wen gestoken. De leiding van de hulpactie is daar in handen van het Jeugd Rode Kruis. Hiiis aan huis hielden de jongelui een inzameling voot speelgoed en versnaperingen. Hel; resultaat van deze spontane actie bleef niet liit. De jeugd kan nu reeds van een succesvolle actie spreken. PROJECTIEL Landbouwer A. Thomaes trof op een perceel bouwland in de Wilhelmina- polder nog een oorlogssouvenlertje aan: een onontplofte granaat. Onmid dellijk is de Mijnopruimingsdienst in Den Haag gewaarschuwd, die Zich over het projectiel zal ontfermen. DESKUNDIGE Het kan een oud verhaal zijn, best mogelijk, maar voor otis was het niéuw èh dddrom geven wé hét. maar door voor wat het is. Het gebeurde ergens m Oost Zeeuwsch-Vla anderen, in het polderland, waar men doende was met een graafmachine. Niet erg lang, want het mechaniek begaf het. „Haal Jansen er maar bij", sprak een der arbeiders, schertsend, want Jansen stond bekend als een tna- vusje-van-alles uit een naburig dorp. Maar dat wist de baas niet. Hij liet Jansen komen en Jansen stélde een uitgebreid onderzoek in. Na afloop vroeg hij om een hamer, gaf ergens een geweldige klap en riep: Draaien maar'. Tot niet geringe verbazing van de omstanders draaide de machine in derdaad enblééf ook draaien. „Wat zijn de kosten t" vroeg de baas, onder de indruk Vati Jansens vak kennis. Vijfentwintig gulden" ant woordde Jansen prompt. De baas vond het nogal gepeperd en hij vroeg óm een nota. Hij kreeg een nota, keurig, als volgt gespecificeerd: „Klap met een ha mer 1,weten v:aar men moet slaan: Totaal 25,—. BESTEMMING Voor de resterende berichten In de rubriek gaan we naar Zeeuwsch- Vlaanderen, waar in Zaamslag de buurtverenigingen Riemensstraat, Weststraat en Terneuzensestraat een bijzondere bestemming heb ben gegeven aan hun kasgelden. De laatste jaren was het aantal te organiseren feesten sterk ver minderd, zodat cr telkens een aan zienlijk batig saldo in de kas res teerde. Daarom besloten de buurt genoten tot een schenking aan de plaatselijke muziekvereniging „De Volharding". FESTIJN (I) De schuttersvereniging „St.-Sebas- tiaah" te Kloosterzande had dezer dagen weer het traditionele jaarlijk se festijn, dat „koningsschieting" woi'dt genoemd, op het programma sta&h. Na e'eh attractieve wedstrijd wist dé heer A. Stallaert de kohings- vogel naar beneden te knallen. Erf prins werd de heer A. van GasSén en prins de heer P. Tieleman. Ook de gebruikelijke maaitijd werd alle eer rederij J. J. Onnes uit Groningen voer op zijn beurt tegen de Rus „Tha- russa", die voor anker lag. Het Gro ningse schip werd met vrij grote schade iu elkaar gedrukte voorste ven en beschadiging aan stuurboord zijde de Vlissingse binnenhaven binnengeloodst. „Bouwnummer 297", dat in aanbouw is voor de Nederlandse Scheepsbouw Exportcentrale, en het Russische schip kregen slechts wat krassen. Twee kranen raakten in Terneuzen op drift Twee drijvende kranen van het over slagbedrijf N.V. Ovet to Terneuzen raakten woensdagmorgen omstreeks lialf zeven tijdens de zware noord- westerstorm op drift in de zogenaam de „oesterput" te Terneuzen. Eén van deze gevaarten, die een hoog te hebben van 40 meter, werd tegen de stenen beschoeiing van de zeedijk nabij de „griete" geslagen, terwijl de andere een paar honderd meter zui delijker op de slikken bleef zitten. De beide overslagkranen lagen langs zij het Franse, zeeschip „Jean Snij der", die in de oesterputten gelost moest worden. Plotseling knapten de meerdraden af, waardoor de hevige stormwind vrij spel kreeg en de plompe gevaarten tegen de zeedijk duwde. De kraan, die tegen de stenen zat, kreeg het het hardst te verdu ren, doordat tijdens de eb liet vaar tuig, waarop de kraan is geplaatst, zwaar slagzij maakte en schuin te gen de glooiing blééf zitten. Daardoor maakte het vaartuig water, zodat er geruime tijd moest worden gepompt, 's Middags om kwart over vier slaag den twee sleepboten van Muller's sleepdienst, de „Holland" en „De Schelde", erin het drijvende gevaarte vlot te trekken. Deze kraan liep vrij aanzienlijke schade op aan machines en elektrische installaties. De tweede gestrande kraan werd 's micklags om streeks half zes van de slikken ge trokken en evenals de voorgaande de zeehaven van Terneuzen binnenga-* sieepf. 's Morgens omstrseks elf uur raakte nabij de Braakman de Ehgelse kust vaarder „Grombian Coast" op drift. Vlak langs de Zeemvsch-Vlaani.se kust dreef het schip in de richting van Terneuzen, waar het bij de west- liavendam evfeii Vast kwam te zitten. Onmiddellijk voeren uit Terneuzen sleepboten ter assistentie uit. maar de gezagvoerder weigerde deze hulp. Het achterschip zat namelijk nog in het vaarwater, zodat de kapitein wil de proberen op eigen kracht vlot te komen, hetgeen hem inderdaad ge lukte. Daarna heeft de kustvaarder, die op weg was naar Gent, een meer veilige ligplaats gekozen in de Ter- neuzense oesterput. Wind rukte wijzerplaat van Sint-Jacobstoren De bewoners aan de zuid-westkant van de Sint-Jacobstórcn te Vlissin gen konden gistermorgen plotseling de tijd niet meer aflezen van de wij zerplaat aan die zijde. Felle wind stoten hadden namelijk de meters lange vergulde minutenwijzer van het torenuurwerk gerukt. Gelukkig bleef de wijzer op de trans liggen. De kop, waarmee het onderdeel aan het uurwerk was bevestigd, vond een van de gemeentewerklieden later op dc Oude>Markt. FESTIJN (II) Tot slot een gouden bruiloft in Eede. In de wijk „De Biezen" was het daar dinsdag feest bij het echtpaar C'. Marieijnde Vuijst. Het gouden festijn beperkte zich tot de huiselijke kring, dit Op uit drukkelijk verzoek van de echte lieden, Uie ecu reeds gevormd feestcomité in zijn activiteiten wisten te remmen. Uiteraard kwa men er nog wel heel wat vrienden en bekenden op felicïtatiebezoek. VROEGE LENTE Eén zwaluw in dit geval twaalf kuikentjes maakt nog geen lente... Toch moet de kip Van de landbouwer A. G. Vermeulen op Westhof te Nieuwdorp gedacht hebben, dat de lente in aantocht was toen zij twaalf eieren ging uitbroeden. Nog voor de koudeperlode van vorige week kwa men de eieren uit. Dank zij de goede zorgen van kloek maakt het dozijn kuikentjes het uitstékend. On danks het feit, dat het nog hartje winter is Ml jé Drijvende bok op drift bij Ouwerkerk Woensdagochtend vroeg kon de verankering van eeu drijvende hok, die in de haven van Viane bij Ouwerkerk lag, niet langer weerstand bieden aan de furieuze elementen. De kolos, eigendom van het in Vianen gevestigde slo persbedrijf Van de Marei en Dc Korte, raakte op drift en ramde in zijn vernielende vaart eerst het sloopschip „Wandle" en drukte vervolgens het sleepbootje „Itie- nus" onder water. „Daarna koos de bok het ruime sop. Na enkele ogenblikken kon ik in het duister niets meer van het ge vaarte onderscheiden", vertelde de heer M. van de Marei, die getuige was van deze slag voor zijn bedrijf. Later vernam hij, dat de bolt ter hoogte van Sint-Annaland aan de grond was gelopen. Een bergings vaartuig van Van der Tak's bergings bedrijf zal de bok eerst leegpompen en dan vandaag naar Ouwerkerk slepen. Met behulp van de bok zal dan het sleepbootje worden gelicht. Zo beschadigd was de voorsteven van de Nederlandse kustvaarder Ri torneldie woensdagmorgen op de Westerschelde betrokken was bij een kettingbotsing. Hier ligt het schip in de Vlissingse binnenhaven. Foto P.Z.C.), Eén van de twee Kranendié bij Ter neuzen op drift raakten. Hét lógge vaartuig is hier in een hachelijke positie op de glooiing beland. (Koto p.z.c.): Veerdiensten stagneerden In de stormachtige ochtenduren stag neerden ook de veerdiensten op de YVesterschelde enigszins. Tussen Vlis singen en Brcskens vielen de twee vroege reizen van de „Prins Hen drik" om G.40 en om 7.50 nit Vlis singen uit. Vanuit Terneuzen ver trok 's ochtends vroeg weliswaar do eerste boot, maar de krachtige wind maakte het onmogelijk lil Hoede- kenskerke te meren. Onverrichterzake en met passagiers kwam de veerboot terug en vertrok §aS om tien voor half elf weer om aarna de dienst normaal te verrich ten. Tussen Kruiningen eii Perkpol- der moest dc „Prins Bernhard" het tussen 11.20 uur en 18.20 uur alléén doen. In dit tijdsbestek liet de moei lijker te manoeuvreren „Dordrecht" het namelijk afweten. Niettemin: do „Prins Bcrnhavd" voer de gehéle dag....i Boomstam versperde weg Sas van Gent-Temeuzen Autobus „ontsnapte" vallende iep ternauwernood Een twintig meter hoge iep langs dc weg van Sas van Gent naar Terneu zen werd woensdagochtend door de stormwind ontworteld en kwam met donderend geraas dwars over de wég terecht, juist achter een autobus met voornamelijk schoolkinderen, die van Zelzaete op weg was naar Terneuzen. De boom sloeg de stootrand langs het kanaal stuk on raakte met de kruin het dek van liet Belgische sleepsehip „René". Een dekzeil en acht negen lüilcen werden verhield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vóór. Het Üware autoverkeer was dtie kwartier gestremd tot arbeiders van rijkswaterstaat de boomstam, die aan de voet een middellijn van circa 75 centimeter had, hadden verwij derd. Hét rijwielverkecr kon gedu rende de werkzaamheden normaal doorgang vinden. Ook het minder zware autoverkeer Wórd over het rij wielpad geleid. Sleepsehip liep vast op Hansweertse Westhavendam Het 1500 ton metende sleepsehip „Li nus III" is dinsdag, terwijl het ge sleept werd door de sleepboot „Bét- sy" bij het véi'laten van de buitenha ven van Hansweert op de Westha vendam gestrand. De Linus lil" was met een lading fosfaat op weg van Vlaai-dingen naar Sas van Gent. Het schip werd door de sleepboten „Bet sy" en „Suzanna" vlot getrokken, waarna het de reis naar Sas van Géiit heeft voortgezet. Een matroos bleef mét vrouw en kind in Hansweert achter. Hij achtte het niet verant woord om hiet liet schip, dat naar zijn mening wel eens schade kon heb ben opgelopen en lek zijn gestóten, de reis té vervolgen In verband met de zware storm nleéf hij lièvèr met zijn echtgenote en kind aan de Wal. KUNST ,Uw bad is klaar, mevrouw" Vlissingen, Britannia; „Het Vlissingsch Schouwspel" VOLGENS HET PROGRAMMA werd de thriller „Uw bad is klaar, me vrouw...!" naar een Amerikaans ge geven zeer vrij bewerkt door Ben Ba- kema, maar naar het ons voorkomt is de heer Bakema nog lang niet vrij genoeg te werk gegaan. Wie de au teur van dit stuk is, vermeldde het programma niet en de eerlijkheid ge biedt ons te bekennen, dat wij het evenmin weten. Afgaande derhalve op de bewerking van de ons eveneens onbekende Ben Bakema moet het ons van het hart, dat deze thriller, in dé ze bewerking althans, bepaald geen thriller was. Het enige thriller-ele ment in heel deze langdradige histo rie moest van de belichting komen en die was in de vijftien eerste minuten van het eerste bedrijf zonder meer slaapverwekkend. Dat zijn toegegeven weimgê vriendelijke bewoordingen, maar het is voor ons dan ook een volslagen raadsel hoe „Het Vlissingsch Schouw spel" er toe gekomen is om dit meer dan onbenullige stuk in studie te ne men. De voor een thriller onontbeer lijke intrige mist het ten enenmale: van het prille begin af is het zelfs voor de meest argeloze toeschouwer al duidelijk hoe de vork in de steel zit en wie de kwade genius is, want de boef-in-kwestie loopt wel zo vi rulent te doen, dat de spreekwoorde lijke honden er gewoon geen brood meer van iusten. Met de keuze van dit stuk legden dc Vlissingse amateur-tonelisten zich tegelijkertijd de verplichting op om het zo goed mogelijk over net voet licht te brengen. Maar het was in dé gisteravond in „Britannia" te Vlissin gen gegeven eerste opvoering wel duidelijk, dat de uitvoerenden zelf maar moeilijk in dit toneelspel kon den geloven. Er werd althans vrij op pervlakkig gespeeld en dat kon ook moeilijk anders, want in de door dé auteur geschapen figuren viel maar heel moeilijk te geloven. Om een en kel voorbeeld te noemen: de totaal overbodige figuur van de verslagge ver, die zo nodig di'ie kolommen in zijn krant moet reserveren voor een verhaal („op tien punt cursief") over een moederkat met een door de ver drinkingsdood bedreigde jongen. Was van dat ongeloofwaardige wel het meest evidente voorbeeld. Vanzelfsprekend heeft „Het Vlis singsch Schouwspel" zich aan de ver tolking van dit onmogelijke stuk ver tild. Er viel eenvoudigweg niets aan te redden en van de vertolkers ver dienen dan in het bijzonder nog lof Nötty de Beer-Geelhoed, Jacques Cor- beel en Freddy Florusse voor hun spontane spel, waarbij Freddy Flo russe dan wel teveel chargeerde, maaf daarnaast respect afdwong door de losse, natuurlijke toon, die hij wist te bereiken. Met een Rotter dams Accent, dat het in deze rol echt wel goed deed. Netty de Beer en Jacques Corbeel speelden gerouti neerd toneel, zonder meer en gaven hun vertolkingen daarmee tenminste een overtuigend karakter. Onder regie van Anton Vader en te gen een alleszins verdienstelijk décor van Jan Henneman deden de overigen hun best. Geert van Oorschot Azn, griezelde zoveel als in zijn vermogen lag en hij deed zulks, gezien de mo gelijkheden, nog uiterst bekwaam; Coos Bouwense-Bouman bleef een vlakke pensionhoudster Cobi van Liere een dito nichtje en Kees Wol tering een vage vertegenwoordiger. Cora Euwe-Poppe was echt naief tot het uiterste in haar rol van kind vrouwtje en Geert van Oorschot deed als bebaarde verslaggever zo luid ruchtig mogelijk. En zo hebben allen, ongetwijfeld naar boste weten, hun steentje bijgedragen tot deze opvoering van een thriller, die geen thriller is. Jammer, want de Vlissingers kunnen het beter Vanavond en morgenavond zijn er wederom voorstellingen van „Uw bad Is klaar, mevrouw". Achteruitrijdende auto's botsten in Middelburg In een zijstraat van de Segeertsstraat te Middelburg, dat gedeeltelijk ach ter de winkelgalerij doorloopt, deed zich dinsdagmiddag rond half drie een vrij ohgewone aanrijding voor tussen twee auto's. Bij het achteruit rijden botste de Middelburger J. R. met zijn wagen tegen de vrachtauto van de Souburgèr A. A. C. die even eens achteruit reed. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Er ontstond alleen wat materiële schade. VANDAAG. Middelburg Electvo: ..Een engel In Brooklyn", 20 Uur, a.l.; Gouden Poor, te: Jaarvergadering A.N.M.B., 19.45 Vlissingen Luxor: Als het net zich sluit 20 uur, 18 Jaar; Alhambra: Moutarde van Sonaansee. 10 uur, a.l Britannia: Het Vlissingsch Schouw spel met „Uw bad Is blaar Me vrouw;...!", 20 uur. Goes Grand: Moutarde van Sonaansee, 20 uur, 4.1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2