PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Caravelle van S.A.S. verongelukt: 38 doden GENERAAL MASSU naar Parijs ontboden Verantwoording over interview gevraagd Minister vraagt mening van Zeeuwse raden over afschaffing woonruimtewet OP GESTRANDE KOTTER „DE DRIE GEBROEDERS" BRAK BRAND UIT De 203e jaargang - no. 16 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Gróte Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Massu zou volgens de „Siiddeutsche Zeitung", te kennen hebben gegeven dat het leger genoeg begint te krij gen van het beleid van president De Gaulle. „De Gaulle was de enige man over wie wij twee jaar geleden de be schikking hadden", zou Massu ge zegd hebben. „Misschien heeft het le ger een fout gemaakt... onze groot ste teleurstelling is dat De Gaulle een man van links is geworden", al dus generaal Massu, zoals hij geci teerd is door Hans Ulricht Kempski. Deze liberale journalist kwam speci aal voor zijn interview met Massu naar Algiers. In kringen van gezaghebbende waarnemers te Parijs twijfelt men H Tien jaren et hoofdproduktschap Akker bouw krimpt zijn personeel in. Het personeel was al sterk in gekrompen, want eens beleefde het hoofdproduktschap zijn glorie met 1200 man en daarna was dat aantal teruggezonken tot 240 man. Nu gaat er weer een groepje weg, omdat door de voortschrijdende vrijmaking van de handel tal van P.B.O.-werkzaam- heden zijn weggevallen. Dat gebeurt dan in de maand, waarin de P.B.O. haar tienjarig bestaan viert en waarin door een leidende fi guur uit P.B.O.-kringen nogal hoop vol is gesproken over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Die inkrimping bij Akkerbouw heeft wel niet zo heel veel te maken met de toekomst van de P.B.O. op andere gebieden, maar zij stemt tot nadenken in die zin, dat men zich altijd weer moet afvragen óf er een taak is voor deze instituten en van welke omvang die taak kan zijn. Daaruit behoeft geen algemene kritiek op de P.B.O. gepuurd te wor den, want het gaat alleen maar om een zekere voorzichtigheid. Een voorzichtigheid, die in de tien jaren van het bestaan der P.B.O. reeds door velen werd betracht. Dat is In de tweede week van dit jaar nog eens tot uiting geko men in de rede, die prof. dr. G. M. Verrijn Stuart hield als voorzit ter van de sociaal-economische raad en waarin hij een terugblik wierp op „lienjaren P.B.O.". Hij gaf een kritische beschouwing over de tot nog toe behaalde resulta ten en hij erkende, dat de ontwikke ling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in de laatste jaren traag is geweest. De heer Verrijn Stuart kon er overi geen wild optimisme heerste bij hen, die dit „kind' ten doop hielden. Noch de minister-president Drees, noch de S.E.R.-voorzitter, prof. F. de Vries gaven zich toen in hun toespra ken over aan zulk gevaarlijk opti misme. Na een goede start, die leidde tot de oprichting van ruim .schappen" stond na 1956 de groei vrijwel stil. De heer Verrijn Stuart betreurde het, dat in een aantal sectoren van de industrie, handel en bedrijfsleven daarna geen vaste voet heeft gekre gen. Hij ging nader in op bepaalde bezwaren, die naar zijn mening wel uit de weg te ruimen waren en in zekere zin pleitte hij dus voor ver dere uitbouw van de P.B.O. aar in zijn stellig voortref felijke rede stelde hij toch de tegenstanders van de P.B.O. In zoverre gerust, dat hij geen dras tische versnelling in de ontwikkeling van de P.B.O. verwachtte en evenmin een snelle verbreiding over de thans afzijdige sectoren. Ingrijpen van de wetgever ligt niet in de lijn der ontwikkeling van de thans (Zie slot pag. 3 kol. 1) M er niet aan dat de woorden die Massu in de mond zijn gelegd, de stemming van de rechts georiën teerde Europeanen in Algerije juist weergeven. .France Soïr" tekende uit de mond Vliegtuig in Amerika neergestort vijftig doden Een vliegtuig van het type Ca ravelle van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij S.A.S. is dinsdagavond in de buurt van Ankara tegen een heuvel gevlo gen. V.olgens een bericht uit An kara zijn 38 van de 40 inzitten den omgekomen. Het toestel vloog in de dienst Kopen- hagen-Damascus-Caïro. Na het ver trek uit Kopenhagen zijn tussenlan dingen gemaakt in Dusseldorf, We nen en Istanboel. In laatstgenoemde laats is van bemanning gewisseld. >e ramp voltrok zich toen het toestel in Ankara wilde landèn. De Caravelle is een tweemotorig straalvliegtuig voor korte tot mid delgrote afstand. Het toestel is in de zomer van het vorige jaar voor het eerst in dienst gesteld bij Air France en de S.A.S. liet kan 64 passagiers in de eerste klasse of 80 in de toeris tenklasse vervoeren met een kruis snelheid van circa 725 km per uur. Nabij Holdecroft in de Amerikaanse staat Virginia zijn 50 mensen om het leven gekomen tijdens een vliegtuig ongeluk. Het vliegtuig, een Vickers Viscount van de Amerikaanse „Ca pitol Airlines", stortte brandend neer. Het toestel was van Washing ton opgestegen voor een vlucht naar Norfolk. De politie berichtte, dat zij op de plaats van de ramp voor een enorm vuur kwamen te staan, en dat er geen teken van leven was. Een boer uit de buurt vertelde dat hij nog gezien had dat het vliegtuig van de Capital Airlines was en dat hij enkele mensen in het vuur had zien liggen. De plek waar het toestel neer kwam is moerassig en moeilijk begaanbaar. De ambulances die naar het gebied gestuurd werden, moesten alle op een afstand van anderhalve mijl van de plaats van de ramp blijven staan. 0 Ange Dannadieu, een Inwoner van Bandol, in Zuid-Frankrijk, die in 1880 voor de militaire dienst werd afgekeurd, heeft zijn honderste verjaardag gevierd. Politiek van De Gaulle voor Algerije veroordeeld De Franse regering heeft de parachutisten-generaal Massu, die volgens de „Siiddeutsche Zeitung" de Gaulles Algerijnse politiek veroordeelt, ter verantwoording voor dit gewraakte vraagge sprek naar Parijs geroepen. Massu zou dinsdagavond nog in Pa rijs aankomen. Massu, de burgerlijke en militaire bevelhebber van het gebied Algiers, speelde een vooraanstaande rol in de mei-revolutie die in 1958 een eind aan het bestaan van de vierde republiek maakte en generaal De Gaulle in het zadel bracht. Het besluit om Massu om uitleg te vragen is genomen na overleg tus sen premier Debré en zijn minister van de strijdkrachten, Guil- laumat, en president De Gaulle, aldus verluidde op het Franse ministerie van defensie. In Tunis verklaarde de Duitse journalist Kempski, die het inter view had afgenomen, Massu's verklaring onverdraaid te hebben weergegeven. Een Franse majoor, „die zeer goed Duits spreekt", ,vas hun tolk geweest. Kempski zei vraaggesprekken met Kroesjtsjew, Tsjoe en Lai en Adenauer te hebben gehouden, maar hier nimmer aanmerkingen op te hebben gehoord. Op de Parijse effectenbeurs deden zich dalingen tot 8 procent voor die werden toegeschreven aan Massu's verklaringen. van „een hooggeplaatst functionaris te Algiers" de verklaring op dat „de situatie de laatste drie maanden hand over hand slechter is geworden" en dat „wij thans opnieuw teruggevallen zijn in de atmosfeer van slechte da gen". Het interview met Massu dreigt een groot politiek schandaal te zullen op leveren. De rechtse politici in Parijs zijn nog zeer ontdaan over het ont slag van Antoïne Pinay, die door De Gaulle de portefeuille van financiën ontnomen werd omdat hij zich tegen het beleid van de generaal had verzet. Dat de latente oppositie door Mas su's verldaring, ook al wordt die be twist, is aangewakkerd staat voor waarnemers in de Franse hoofdstad vast. Dat na een belangrijke minister ook een belangrijke generaal met de president breekt wordt uitgelegd als een aanduiding dat generaal De Gaulle en de vijfde republiek moei lijke dagen tegemoet gaan. President De Gaulle bereidt in middels een nieuwe zet in Algerije voor, zo is dinsdag te Parijs uit kringen die nauw contact met de Franse staatsleider houden, ver nomen. Volgens minister Robert Lecourt wil generaal De Gaulle niet dat de Algerijnse situatie stagneert maar is hij voornemens zijn verklaring ten gunste van Al geria's zelfbeschikking opnieuw uit te geven. Vrijdag zal De Gaulle een bijzondere vergadering houden met de belangrijkste bur gerlijke en militaire autoriteiten uit Algerije, onder wie opperbe velhebber generaal Challe en zijn stafchefs. Volgens Reuters correspondent in Al giers is de weerkracht van de opstan delingen het afgelopen jaar aanzien lijk minder geworden, maar het poli tieke klimaat verslechterd. Akkoord tussen ministers Visser en Strauss De Westduitse en Nederlandse minis ters van defensie zijn maandag tot overeenstemming gekomen bij hun besprekingen te Bonn over de geza menlijke produktie van F-104 Star- fighters aldus heeft een woordvoerder van de Nederlandse ambassade dins dag meegedeeld. In antwoord op telefonisch gestelde vragen zei de woordvoerder dat ook overeenstemming in beginsel was be reikt over de opleiding van technici en samenwerking bij onderhoud en reparatie van militaire vliegtuigen. ACHTERSCHIP BESCHADIGD Vandaag wordt getracht schip te bergen Aan boord van de zaterdag op Texel gestrande motorkotter ,De drie ge broeders", afkomstig uit Den Helder heeft schipper Jaap Slot, die sinds maandagmiddag nog alleen aan boord was, in de nacht van maandag op dinsdag in zijn eentje een brand in het achterschip geblust. In dit achterschip is het logies van de an dere zeven opvarenden, die reeds op Texel aan land zijn gegaan, onder gebracht. Daar brandde nog de enige kachel aan boord. Hoe de brand is ontstaan, Is nog niet te zeggen. Schipper Slot waarschuwde om streeks twaalf uur het radiokuststa- tion „Scheveningen Radio", maar hij De motorkotter „De Drie Gebroe ders" zit nog steeds onwrikbaar op het strand. wist het begin van de brand zelf te doven. Het was zwaar stormweer met windkracht acht tot negen uit zuidwestelijke richting en het water zakte langzaam, zodat de kotter bij na droog op liet strand kwam te lig- fen. Later in de nacht, omstreeks rie uur, brak de brand opnieuw uit en nu in veel heviger mate. Schipper Slot waarschuwde de marconist van de in Den Helder liggende sleepboot „Simson", die vervolgens de brand weer en de rijkspolitie van het eiland Texel opbelde en verzocht uit te ruk ken. Door de duinen en langs het strand reed de brandweerauto naar de kotter, waar men met 'n slang aan boord wist te komen, 't vuur in het achterlogies, waar het ook hevig rookte, kon daarna snel worden bedwongen. Het ach terlogies is bijna geheel uitge brand. Gister hebben zich weer twee opva renden van de kotter bij schipper De eerste huizen in het overstroom de gedeelte van Tuindorp Oostzaan in Amsterdam Noord. Enkele wonin gen die wat hoger liggen tegen de Oostzanerdijk, zijn vrijwel droog ge vallen. Van dé erven is het water ge heel verdwenen en in de huizen zelf staat maar heel weinig water meer. Slot gevoegd. Met de berging kon gister nog niet worden begonnen, daar de weersomstandigheden te slecht zijn. Men verwacht vandaag de sleepboten „Simson" en „Storte- melk" weer voor de kust van Texel te zien. wanneer er een minder zwa re zee staat. Bergingsexperts van het bureau Wijsmuller zijn inmiddels op het eiland aangekomen. Vier gewonden bij frontale botsing Bij Oegstgeest zijn gisteren twee au to's met volle snelheid recht op elk aar ingereden als gevolg waarvan vier mensen ernstig gewond werden. Een kleine autobus uit de richting Den Haag, wilde een tiental kilome ters buiten Oegstgeest een vracht wagen inhalen. Het busje ging echter plotseling slingeren en reed recht op een. personenwagen in, die uit de richting Amsterdam kwam. De klap was zo hard, dat de carrosserie van het busje van het chassis gerukt werd. Van de personenwagen werd de motor in het instrumentenpaneel gedrukt. De personenauto werd bestuurd door de Amsterdamse hoofdvertegenwoor diger, de heer D. van der S. Bij hem in de wagen zaten de heer A. J. B., uit Haarlem en de heer P. L., uit Amsterdam. Allen werden ernstig gewond. In het busje zat slechts de heer J. C. W., uit Leiden, die zeer ernstig gewond werd. Alle gewonden zijn opgenomen in het stads- en aca demisch ziekenhuis te Leiden. Sneeuwstorm in Japan eiste vele mensenlevens ergste sneeuwstorm die Japan Bespreking moet vóór 15 maart geschieden De gemeentebesturen van Zee land hebben vandaag (woens dag) een brief ontvangen van de ministers van maatschappelijk werk en van volkshuisvesting en bouwnijverheid, waarin zij verzocht worden mee te delen of en zo ja waarom zij be zwaren hebben tegen het voor nemen van minister Klompé bij wijze van proef de woonruimte- wet 1947 in deze provincie bui- ten werking te stellen. Tegelij kertijd wordt in deze brief de mening van de gemeentebestu ren gevraagd worden over de afschaffing van de huurbescher- uiing en de huurprijsbeheersing. De gemeenteraden zullen in de eerstkomende tijd deze kwestie op bun agenda dienen te plaat sen, want de ministers willen namelijk bet antwoord uiterlijk vóór 15 maart a.s. iu bun bezit hebben. Minister Klompé heeft, zoals gemeld reeds met het provinciaal bestuur overleg gepleegd over de buitenwerk- ingstelling van de woonruimtewet. Zo als bekend staan de Zeeuwse Gedepu teerden bijzonder huiverig tegenover dit experiment voor de gehele provin cie. Dat bleek reeds tijdens do kort geleden gehouden Statenzitting. Hoe wel het college toen van oordeel was, dat er wellicht enkele gemeenten in Zeeland zijn, waar deze wet niet meer gehanteerd hoeft te worden, verklaarden zij daarentegen zich met hand en tand te zullen verzetten te gen proefnemingen op dit gebied in geheel Zeeland. Desgevraagd ver klaarde ons Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel het niet gewenst te achten, dat thans reeds bezwaren van liet provinciaal bestuur bekend wor den. De woonruimtewet schrijft voor, dat de gemeentebesturen gehoord die nen te worden, d.w.z. dat zij de proef niet kunnen tegenhouden. Overeen stemming tussen de ministers en de gemeenten is derhalve niet strikt noodzakelijk en minister Klompé zou er desnoods ook tegen de zin der ge meenteraden toe kunnen besluiten. Het is echter waarschijnlijk, dat de bezwaren, die Ged. Staten reeds heb ben geuit, met de nog binnenkomen de bezwaren van de gemeenteraden, grondig zullen worden bekeken. Sleutelgeld Welke zijn die bezwaren? Wanneer voor het betrekken van woonruimte geen vergunning meer vereist is, neemt in gemeenten, waar de vraag naar woningen groter is dan het aan bod, de kans toe, dat er van de toe komstige bewoner van een huis sleu telgeld gevraagd zal worden. Ook ge zinnen, die naar de smaak van de woningeigenaren te groot zijn, finan cieel niet draagkrachtig genoeg enz. zouden in het gedrang kunnen raken. Hier staat tegenover, dat gemeente besturen in deze gevallen de helpende hand kunnen bieden. Bij herstel van de vrijheid op de woningmarkt wordt het bijvoorbeeld de gemeenten en wo ningbouwverenigingen mogelijk om woningwetwoningen, die nu in som mige gevallen bewoond worden door gezinnen met hoge inkomens, vrij te maken voor gezinnen met minder fi nanciële draagkracht. Moeilijker ïs na te gaan wat er gebeurt wanneer de huurbescher- ming en -prïjsbeheersing afge schaft worden. Eerst dan zal de normale vrijheid op de woning markt, zoals die voor de oorlog bestond, zijn hersteld, hetgeen be tekent, dat de eigenaren weer de vrije beschikking over hun wonin gen krijgen. Zij kunnen dan niet alleen weer zelf de huurprijs vast stellen, maar ook aan de bewoners de huur opzeggen op elk moment, wanneer zij dit wensen. Voordeel Niemand kan dus met enige zeker heid de uitslag van deze liberalisatie voorspellen. Aan de ene kant vraagt men zich af wat de huiseigenaren zullen doen wanneer zij ongewenste huurders op straat kunnen zetten, an derzijds verwacht men er voordeel van, met name doordat bewoners van onderbezette woningen niet langer door vrees voor het huisvestingsbu reau er van zullen worden weerhou den een kleinere woning ta-zoeken of deze winter gehad, heeft, heeft waar schijnlijk 134 mensenlevens geëist. Onder dit aantal zijn begrepen een groot aantal zeelui van schepen die vermist zijn en die men zo goed als opgegeven heeft. vrijwillig een deel van een te grote woning aan anderen te verhuren. De minister wil deze proef in Zeeland nemen, omdat zij meent dat de ver houding tussen woningzoekenden en woonruimteaanbod in bepaalde delen in evenwicht is. Verder ïs het een ge west, waar men niet te duchten heeft dat honderden woningzoekenden van elders zich er komen vestigen zodra de wet buiten werking gesteld wordt, Om de thans bestaande bescherming van de huurwet op te heffen, is een wijziging van de huurwet noodzake lijk. In aie wet dient een bepaling te worden opgenomen, dat de minister de huurbescherming voor nader aan te wijzen gebieden buiten werking kan stellen. Verwacht wordt, dat de ze wetswijziging tegelijk met de voorstellen tot huurverhoging per 1 april a.s. door minister Van Aartsen aan het parlement zal worden voor gelegd. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VEEL WIND Wisselende bewolking met enkele hagel of sneeuwbuien. Krachtige tot harde wind en langs de kust tijde lijk storm tussen west en noordwest, iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 21 januari Zon op 8.37 onder 17.06 Maan op 0.42 onder 11.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1