PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Operatieplan voor eerste tijd na Tuindorp-Oostzaans D-dag gereed Eisenhower dient zijn welvaartsbegroting in Vergroting van werkgelegenheid in Middelburg noodzakelijk BILT Overstromingswater zakte al 65 centimeter Bil BEWAKING HELPEN MILITAIREN Vandaag... 0NAFHANKELI.IKHF.in CYPRUS EEN MAAND UITGESTELD 203e jaargang - no. 15 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 Cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 28 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Tegen lialf elf gisteravond was het water in het rampgebied in Amsterdam-Noord, Tuindorp-Oostzaan, sinds het begin van de bemaling 65 centimeter gezakt. Bij een uiteenzetting over hun operatieplan voor de hulpverlening in het getroffen gebied heb ben B. en W. van Amsterdam gisteren bekendgemaakt, dat de bevolking pas een aantal dagen na D-dag (zoals de dag van het droogvallen zal worden genoemd) mag terugkeren. Op verzoek van de burgemeester zal met ingang van heden door 300 man van de Koninklijke Marechaussee (in hoofdzaak afkomstig uit Apeldoorn, Maastricht, Breda en Groningen) en door 500 man van de 137ste afdeling zware luchtdoelartillerie uit Haarlem bij stand worden verleend bij de bewaking van het droogvallende tuindorp. Als de bevolking: terugkeert zal ze eerste dagen onder de meest primi tieve omstandigheden moeten leven. Er zal geen gas zijn, geen waterlei ding, geen elektriciteit enz., de win kels zullen niet functioneren en de straatverlichting werkt uiteraard ook nog niet. Alle gas- en elektriciteits meters In de benedenwoningen moe- Lawaai D e sneeuwval van vorige week heeft aan Nederland niet alleen een tijdelijk wit kleed gebracht, maar ook wat meer stilte. Het ver keerslawaai beheerste minder dan gewoonlijk de grote en kleinere ste den. Zelfs in de dorpen en op het land werd het stiller en daaruit blijkt wel hoe uitgebreid de lawaai- produktie in onze samenleving eigen lijk is want die produktie eindigt niet meer bij de stadsgrenzen, ze strekt zich uit over het gehele land. Het is vooral het moderne verkeer dat aan het (dikwijls onnodige la- waai-euvel schuldig is, maar daar naast is er toch ook het lawaai van vele honderden machines in fabrie ken en fabriekjes, het lawaai (in de huizen) van allerlei apparaten, die muziek, koffiebonen, stof enz. ver werken. En op het land keert regel matig het lawaai terug dat nu een maal hij het gemechaniseerde „boe renbedrijf" behoort, er is van tijd tot tijd ook lawaai in de boomgaar den en geroezemoes in de tuinderijen. ....Kortom er is welhaast geen bedrijf meer, dat nog het hele jaar in stilte wordt uitgeoefend. Van tijd tot tijd wordt er ge waarschuwd tegen het steeds toenemen van het lawaai, want uiteindelijk heeft dat lawaai op vele mensen toch een verontrustende uit werking en knaagt het aan hun ge zondheid, maar veel helpt dat niet. In verscheidene Zuideuropese landen, waar nogal onstellend veel lawaai geproduceerd werd (bijvoorbeeld Ita lië) heeft men strenge maatregelen tegen het verkeerslawaai in bepaal de steden en dorpen moeten nemen, en ook tegen de overlast van het ra dio-rumoer trad men op. Nederland is vermoedelijk niet zover meer van dat optreden verwijderd, want ook hier wordt steeds meer (en node loos!) lawaai gemaakt bij het gemo toriseerd verkeer in het bijzonder ook het bromfietsverkeer, en wat de muziek-produktie betreft kan een toenemende overlast geconstateerd worden. De draagbare radio-apparaten, waar mee men zich des zomers langs bou levards en stranden beweegt worden veelvuldiger en ze brengen waarlijk niet aan iedereen het échte wande laars-genot! Ook de muziekproduktie in de hui zen neemt via radio- en televisie nog altijd toe en dat terwijl toch de mo derne woningen zo gehorig zijn ge bouwd, dat men de buren welhaast kan horen fluisteren in de huiskamer en er dus in feite minder „gemusi ceerd" moest worden. Zouden al die luisteraars wel eens bedenken, dat, wat voor hen muziek is, voor buren en voor wandelaars op straat alleen maar storend lawaai betekent? Wanneer ze dat deden zouden ze stellig hun apparaten met groter voorzichtig heid gebruiken. Helaas neemt dus het lawaai overal toe en het ziet er naar uit dat het Nederlandse volk op de duur niet zal ontkomen aan strengere voorschrif ten ter bevordering van de rust en stilte. In afwachting daarvan, zou echter een intensievere toepassing van de thans reeds bestaande bepalingen, een grote verbetering kunnen bewer ken. Die bepalingen staan een veel breder ingrijpen toe dan menig la- waai-slachtoffer thans bevroedt. Zo heeft de president van de rechtbank te Zwolle onlangs ingegrepen toen men in een flatgebouw last had van overvloedig pianospel. Hij besliste, dat in liet flatgebouw maar 3 uur per dag piano gespeeld mag worden, en dat nog alleen in de uren. waarop de medebewoners van het gebouw zo min mogelijk last hebben van dit muziek-gerucht. Die uitspraak is heel ingrijpend en zij is bepaald onprettig voor men sen, die behoefte hebben aan veel muziek, maar zij is toch ook een goede waarschuwing voor degenen, die onnodig het lawaai in onze toch al zo rumoerige samenleving nog vergroten! ten worden vervangen. Ook alle lei dingen van de elektriciteit moeten worden vernieuwd, alle gasleidingen doorgeblazen en op betrouwbaarheid getest. De telefoonverbindingen zul len waarschijnlijk de minste moeilijk heden opleveren.. De eersten, voor wie voorzieningen zullen worden getroffen, zijn de artsen en de winkelbedrijven. In de eerste dagen zal in het alge meen geen gebruik mogen worden gemaakt van de waterleiding, want het water zal vermoedelijk besmet zijn. Tankwagens zullen worden ingeschakeld om de men sen van water te voorzien. De cen trale voorzieningsdienst van de ge meente zal voor eten zorgen. Onbewoonbare huizen De woningdienst en bouw- en wo ningtoezicht zullen alle huizen op hun betrouwbaarheid gaan testen, vóór D-dag nog. De verwachting is, dat een aantal woningen onbewoon baar zal zijn. Het Centraal Bureau voor Huisvesting in de hoofdstad heeft in verband hiermee 400 a 500 woningen, verspreid in de stad, ge blokkeerd om de bewoners van die onbewoonbaar geworden huizen, aanstonds het eerst te kunnen helpen. Hun wordt dan prioriteit gegeven. De reiniging is al bezig met het wrak hout af te voeren in het getroffen gebied om te voorkomen dat de zuig- installaties onbruikbaar worden. Zodra het terrein drooggevallen zal zijn, zal de reinigingsdienst met de algehele opruiming beginnen. Er is 100 man extra personeel in dienst ge nomen daarvoor. Er moet rekening mee gehouden wor den dat de bestratingen ernstig be schadigd zullen zijn. Dat zal natuur- (Zie slot pag. 3 kol. 4) Verdubbeling van post „ruimtevaart" President Eisenhower heeft gisteren een „welvaartsbegroting" voor het fiscale jaar 1960-1961 ingediend, dat aanvangt op 1 juli a.s. In zijn bood schap aan het Amerikaanse congres verklaart de Amerikaanse president, „dat deze begroting getuigt van de kracht van de Amerikaanse econo mie. Zij is tevens het symbool", al dus Eisenhower, „van onze vastbera denheid om onze hulpbronnen met voorzichtigheid te benutten, voor het handhaven van onze nationale veilig heid en tot voortzetting van de ont wikkeling van onze economie zonder inflatie te veroorzaken". Dank zij een economische activiteit, welke zich op een record-niveau be weegt, waarbij het nationale inko men zal stijgen van 480 tot 510 mil jard dollar, zullen de ontvangsten, al dus de boodschap van de president, j 84 miljard dollar bedragen, hetgeen een stijging betekent van 5.4 miljard dollar, waardoor de Verenigde Staten een begrotingsoverschot zullen boe ken van 4.2 miljard dollar. Deze „welvaartsbegroting" is tevens een „vredesbegroting". De uitgaven voor de nationale veiligheid blijven gehandhaafd op het niveau van het lopende jaar of van 45.6 miljard dol lar. De totale uitgaven zullen een stijging te zien geven van 1.4 miljard dollar tot 79.8 miljard dollar. De be grotingsuitgaven voor de nationale veiligheid maken nog slechts 57 pro cent van de totale begroting uit tegen 58 procent in het lopende jaar. Het bedrag uitgetrokken voor d© „ruimtevaart" stijgt van 325 miljoen dollar in het lopende jaar tot 600 mil joen dollar in het nieuwe begrotings jaar. In het begrotingsjaar 1958-1959 was hiervoor uitgetrokken 145 mil joen dollar. Wat de hulpverlening aan het bui tenland betreft vraagt de presi dent aan het Congres kredieten tot een totaal bedrag van 3.450 miljoen dollar of 100 miljoen dol lar meer dan in het lopende jaar. Van dit totaal is 1.7 miljard dol lar bestemd voor economische en technische hulpverlening. Dc president vraagt voorts aan het Congres een kleine verhoging van de belastingen, uitkomende op een be drag van 600 miljoen dollar voor het komende belastingjaar, goed te keu ren. Onder meer zal worden voorge steld de posttarieven te verhogen. De president wijst er in zijn bood schap óp, dat „de komende regering en het komende congres" de vruchten zullen moeten plukken van de thans ingediende begroting en tot belas tingverlaging moeten overgaan. Schouwen en Duiveland helpt Tuindorp-Oostzaan Onder leiding van het kring- hoofd van de B.B. op Schou wen en Duiveland, de heer J. B. de Boer zal dezer dagen een 20-tal gemeentewerklieden uit de gemeenten op Schouwen en Duiveland naar Amsterdam gaan om daar te helpen bij het schoonmaken van straten en huizen in Tuindorp-Oostzaan. De N.V. Waterleidingmaat schappij „Schouwen en Duive land" heeft om dit spontane i gebaar te steunen een auto be- j schikbaar gesteld, waarmee de i schoonmakers zullen reizen, j Reeds spoedig na het bekend i worden van de watersnood ramp in het Amsterdamse tuindorp heeft men zich op Schouwen en Duiveland bezon- nen op middelen tot hulpverle- j ning, omdat men vond dat men bij de gemeente Amsterdam j nog in de schuld stond voor de j hulp. die bij de ramp in 1953 I werd ondervonden. Na telefo nisch contact tussen de Schouwse gemeenten onderling j werd reeds vorige week don- j derdag een telegram aan het j gemeentebestuur van Amster- j dam gezonden, waarin hulp j werd aangeboden. Amsterdam j heeft deze hulp graag aan vaard. Illlllllllllllllllllllliilllllllllllllll Woensdag begint R.T.C. over Kongo In Brussel is maandag- officieel me degedeeld, dat de Ronde-Tafelconfe rentie over Belgisch Kongo woensdag a.s. zal beginnen. De besprekingen zullen worden geopend met een rede van de Belgische minister-president, de heer Eyskens. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door de Bel gische minister voor Kongo, De Schrijver, de minister voor economi sche en financiële zaken van Kongo. Scheyven, tien Belgische parlements leden en 44 Kongolese vertegenwoor digers. De Kongolese delegatie zal voorts een aantal plaatsvervangende- leden en adviseurs omvatten. Verwacht wordt, dat de conferentie ongeveer vier weken zal duren. Tij dens een voorbereidende bijeenkomst heeft minister De Schrijver maan dagmiddag een veertiental Kongolese vertegenwoordigers medegedeeld, dat de Belgische regering de verplichting heeft aangegaan, de aanbevelingen van de conferentie over de politieke toekomst van Kongo in de vorm van wetsontwerpen voor te leggen aan de volksvertegenwoordiging. Gure buien onderweg (Van ónze weerkundige p medewerker) p Met eenkrachtige tot harde zuidwester wind werd de vorst p maandag verder over Duits- land teruggedreven. Een p stormdepressie is de Noordzee p overgestoken en bereikt van- daag Denemarken. Hierdoor p neemt langs de kust de wind tot stormachtig toe. Tegen de H avond zal het koudefront van p de depressie passeren en ruimt de wind naar noordoostelijke richting. Lucht uit het Pool- p gebied afkomstig stroomt daar op vergezeld van enkele gure hagel- en sneeuwbuien over ön- ze omgeving. Het wordt daar- 1 om weer kouder zonder dat wij p in de nacht vorst van enige be- p tekenis mogen verwachten. n lllllllllllltllllllllllli Balans van Fréjus Het aantal doden dat de ramp van Fréjus begin december heeft gekost is thans vastgesteld op 421, waaron der ook de vermisten zijn begrepen. Ruim 2500 gezinnen werden door de ramp getroffen. Aan particulier ei gendom ontstond een schade van elf miljoen nieuwe francs. Bij de 421 slachtoffers zijn 82 ver misten en 29 ongeïdentificeerden. H.K.H. prinses Margriet viert van daag haar zeventiende verjaardag. (Foto Max Koot). ...Is het 25 jaar geleden, dat het KXj.M.-vliegtuig „Snip" de c eerste officiële vlucht Curasao C Aruba v.v. maakte. CONFERENTIE TE LONDEN Impasse over omvang van Britse bases Op de conferentie over Cyprus, te Londen gehouden, ïs besloten Cyprus niet op 19 februari maar op 19 maart 1960 onafhankelijk te verklaren. Dit uitstel van een maand is maan- in een officieel communiqué BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE: Binnenkort verzoek naar minister voor uitbreiding politiekorps DE TOENEMING van de Middelburgse bevolking met slechts 57 personen ontlokte burgemeester mr. Joh. de Wldt in zijn maandagmiddag uitgespro ken nieuwjaarsrede weinig optimistisch commentaar. Vergroting van de werkgelegenheid in de Zeeuwse hoofdstad achtte mr. De Widthij be toogde het opnieuw dringend gewenst, temeer omdat dc vertrokken personen (in totaal 1334) voor een groot deel jongeren zijn. Een ander probleem, dat burgemeester De Widt in zijn réde ter sprake bracht, was de te geringe sterkte van het politiekorps. Hij verklaarde dan ook binnenkort bij de minister van binnenlandse zaken een dringend noodzakelijke uitbreiding van het korps te bepleiten. ..Middelburg verkeert ook hierbij in de ongunstige positie, dat het inwonertal geen juiste maat staf is voor het karakter van de stad", voee-de mr. nn w;<u himon De tweelingbroers Jan en Klaas Blom hebben bijna dertig jaar in Den Helder gewoond zonder van eikaars bestaan iets af te weten. Kort nadat zij op 26 maart 1930 in Leiden waren geboren, werden de kinderen gescheiden. Jan werd Chris Bielarsae pleegzoon van mevrouw Bielars in Den Helder en Klaas kwam eveneens in Den Helder te recht, waar hij als Gerrit de Boer, de pleegzoon van de Jam*. G. de Boer. door het leven ging. Hij leerde zijn ware naam, Klaas Blom, kennen toen hij in 19J/9 ging trouwen met Johan na Daars uit Arnhem en vernam toen ook dat hij een tweelingbroer had. Een langdurig speurwerk leidde tot gemélde verrassende ontdekking. V.l.n.r.: Klaas Blom, matroos eerste klasse bij de Koninklijke Marine, zijn vrouw Johanna en Jan Blom, ha de gelukkige hereniging. Aan het begin van zijn nieuwjaars rede ging de burgemeester uitvoerig in op het woningvraagstuk, dat im mers nauw verband houdt met het in wonertal. In totaal stonden er op 31 december j.l. 685 woningzoekenden ingeschreven, tegen 643 het jaar daarvoor. Hierbij bevonden zich 183 aanvragen van buiten de gemeente (waarvan 42 trouwkandidaten) en 474 van binnen de gemeente (waar van 81 trouwkandidaten), alsmede 28 bewoners van houten noodwoningen. Hoewel een deel van deze stijging volgens mr. De Widt wellicht een gevolg is van een nauwkeuriger boekhouding, door een reorganisa tie van het huisvestingsbureau, het ©indgetal achtte hij echter nog der mate hoog, dat enerzijds een gro tere toewijzing van woningen dan voegde mr. Dc Widt hieraan toe. in de afgelopen jaren dringend ge wenst is, terwijl anderzijds niet kan worden ingezien, dat een hui ten werking stellen van de. woon- ruimtewet voor Middelburg tot de mogelijkheden behoort. Daarbij komt nog-, dat 200 woningzoeken den wegens financiële consequen ties niet bereid zijn om een nieu we woningwetwoning te aanvaar den. In 1959 kwamen er 174 woningen ge reed, tegen 187 in 1958, terwijl er 160 in aanbouw waren (71 in 1958). Voorts wees de burgemeester er op, dat de huisvesting van bejaarden (deze categorie wordt door het ver trek van jongeren procentueel steeds groter) de volle aandacht zal moeten (Zie slot pag. 2 kol. 5) meegedeeld. Hierin wordt voorts ge zegd dat de conferentie niet in staat is geweest om alle kwesties, die gere geld moeten worden vóór Cyprus on afhankelijk kan worden, volledig te bestuderen. Aartsbisschop Makarios en Koetsjoek die resp. tot president en vice-presi dent van Cyprus zijn gekozen, blij ven nog een paar dagen in Londen om de commissies van de conferentie bij te staan. Het besluit om de conferentie te verdagen kwam na een impasse over de omvang van de Britse mi litaire bases op het eiland. Enge land stond erGp dat deze twee ba ses in totaal circa 190 vierkante km groot worden. De Griekse Cy prioten willen hiervoor slechts on- feveer 57 vierkante km beschik- aar stellen. Zoals bekend namen ook de Britse, Griekse en Turkse ministers van bui tenlandse zaken aan de conferentie deeL Wolven in bewoonde streken van Canada In de bewoonde streken bij het On- tariomeer in Canada zijn troepen wolven waargenomen. Er zijn zater dag klopjachten gehouden, waarbij drie dieren zijn gedood. VERWACHT... Geldig tot hedenavond LICHTE DOOI Veranderlijke bewolking met later op de dag enkele buien, matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Overwegend licht© dooL ZON EN MAAN 20 januari Zon op 8.3S onder 17.04 Maan op onder:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1