NIEUWS UIT DE KERKEN Agenda RAAD 'S-GRAVENPOLDER GAF FIAT AAN BEGROTING 1960 KWALITEIT SERVICE LAGE PRIJST WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHAATSEN - TRUIEN Sporthuis Van Noorden, WYBERT IT v MAANDAG 18 JANUARI 1060 PROVINCIALE ZE EU W8E COURANT SPEELWEIDE VOOR DE JEUGD Voor onvoorziene uitgaven werd 2915,97 begroot Do gemeenteraad van VGravehpol- der heeft in zijn vrijdagavond gehou den vergadering do begroting van 1960 goedgekeurd. Het tekort van ca. f 2000.kon uit een reserve wor den gedekt. Bij de behandeling van deze begroting, waarop een post on voorzien van f 2915,97, kwamen uit de raad nog verschillende wensen naar voren. De heer Kopmels (c.h.) gaf in over weging de verkeersbrigadiertjes van een uniformjas en pet te voorzien. B. en W. zullen zich hierover nader beraden. De heer Joh. Op 't Hof (a. r.) pleitte voor uitbreiding van de straatverlichting, in het bijzonder buiten de bebouwde kom. Ook wet houder J. de Schipper (c.h.) was hiervan voorstander. De heer Kop mels zou echter ook graag 's mor gens meer verlichting zien. Burge meester J. D. Jansen achtte inwilli ging van beide wensen financieel niet uitvoerbaar. Men zal daarom eerst moeten nagaan wat het meest urgent is. Daar de winter reeds ver gevor derd is, zegde de burgemeester toe in de eerstvolgende maanden cijfer materiaal te zullen verzamelen en dan met een voorstel in de raad te zullen komen. Op een vraag van de heer Op 't Hof inzake de elektrificatie van de on rendabele gebieden, kon de voorzit ter mededelen, dat hiervan voorlopig nog niet veel zal komen, daar deze gemeente niet in het vcrkavelings- gebied ligt. De Langeweg, Molendijk een gedeelte Schoorkenszandweg en Vleugeldijk zullen van waterleiding worden voorzien. Wethouder De Schipper wilde graag een speelweide voor de jeugd, maar men was over het algemeen van mening, dat het moeilijk zal zijn een aardig ter- reintje in de dichte nabijheid van de bebouwde kom te vinden. Wan neer hiervoor cultuurgrond ont eigend of gekocht moet worden, zal dit niet goedkoop zijn. T.z.t. zal men nagaan of bij het uitbrei dingsplan hiervoor een mogelijk heid kan worden geschapen. Restauratie Voor restauratie van de toren werd een krediet van ruim f 22.000.be schikbaar gesteld voor de afbraak- en funderingswerken. De burgemeester gaf in zijn ope ningswoord een overzicht over 1959. Daarin memoreerde hij. de toename van de bevolking in het afgelopen jaar met 12, de aankoop van de wo ning met boomgaard en de bestem ming tot ambtswoning, het defini tieve besluit tot de torenrestauratie en het principe-besluit tot vernieu wing van de huisvuilophaaldienst. Ook werd een begin gemaakt met het in exploitatie brengen van het 3e gedeelte van het uitbreidingsplan, voor de daarin gelegen grond bestaat reeds interesse. De burgemeester hoopt, dat de particuliere bouw mogelijkheden weer beter mogen worden en dat ook de financiële ver houding tussen rijk en gemeente haar beslag mag krijgen met gun stige resultaten voor de gemeente. Wethouder De Schipper dankte de voorzitter voor de goede wensen en hoopte, dat alle leden, ondanks ver schil in opvattingen, elkaar ook in 1960 weer zodanig zullen begrijpen, dat de belangen van de gemeente op de beste manier worden behartigd. En verzoek van de Ned. vereniging van brandweercommandanten om voor minimum f 25.per jaar als begunstiger toe te treden werd afge wezen. Eveneens werd niet toege staan het verzoek van D. Wiskerke te 's-Gravenpolder tot aankoop van een stukje grond op de hoek Schuit- weg-Provincialeweg, omdat de ge meente dit voor andere doeleinden in Scheepvaart in Kanaal van Zuid-Beveland in 1959 In het Jaar 1959 passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland 37.197 sche pen, welke een Inhoud hadden vsn 44.028.059 ton. Daarvan waren 57„570 sche pen met een inhoud van SI.151.804 ton geladen en 29.644 schepen met een In houd van 13.474-255 ton waren ledig. Ver der passeerden er 8717 sleepboten en 844 coasters van welke laatste er 386 geladen waren en 453 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 10.493 gela den motorschepen van 6.081.293 ton, 1120 ledige van 1.060.125 ton, 2360 geladen topschepen van 3.148.248 ton en 72 le- llge van 95.744 ton naar België en 6409 geladen motorschepen van 4.623.881 ton, '290 ledige van 705.976 ton, 991 geladen sleepschepen van 1.270.585 ton en 89 le dige van 119.912 ton van België. Naar Eelgië passeerden 31.687 geladen motorschepen van 14.442.772 ton, 4391 le dige van 2.647.370 ton, 3363 geladen sleep- chepen van 4.416.651ton, 527 ledige van 77.808 ton en van België 20.401 geladen motorschepen van 9.511.881 ton, 14-588 le- :ige van 7-268283 ton, 1752 geladen cepschepen van 2.014.749 ton en 2202 le- 'ge van 2.868 633 ton. n nationaliteiten waren de schepen ver- eeld in 53161 Nederlandse, 22.438 Belgi- 4037 Duitse, 3757 Franse, 3530 Zwitser- 3, 130 Luxemburgse, 124 Oostenrijkse, 11 weedse, 2 Deense, 2 Noorse, 1 Spaans, n 1958 passeerdenin totaal 83.948 sche ien, welke toen een Inhoud hadden van 10.267.383 ton. Er was dus een toename van 3249 schepen van 3.758.608 ton. In 1958 passeerden 54.409 geladen schepen en 29-589 ledige. Middelburgs burgemeester naar Europese conferentie burgemeester van Middelburg, ir. Joh. de Wïdt, zal deel uitmaken an de delegatie van de Vereniging m Nederlandse Gemeenten, die van 3 tot en met 28 januari deelneemt _an de Europese gemeenteconferen- tio in Straatsburg. Deze conferentie wordt op initiatief van dc Raad van Europa gehouden. reserve wil hóuden, De stichting „Ons Dorpsleven" kreeg f 75.ter bestrijding van de kosten van uitrei king van plantenstekken aan de schoolkinderen en het toekennen van prijzen voor dc best opgekweekte planten in de afgelopen zomer. Het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs werd voor 1960 bepaald op f 92,20 en f 29,14. Definitief werd besloten toe te tre den tot do gemeenschappelijke huis vuilophaaldienst Kapelle, Kloetinge en Kattendijke. De reinigingsrechten zullen worden verhoogd van f 4.tot f 7.per jaar, inclusief het gebruik van een gemeentelijke emmer, waar bij het ophalen 2x per weck zal plaatsvinden. Het voorbehoud werd gemaakt, dat de gemeente het recht voorbehoudt na verloop van 10 jaar alleen uit de regeling te treden. Bij dc rondvraag drong de heer Op 't Hof (a.r.) aan op het verkrijgen van enkele woningwetwoningen in 1960. De voorzitter antwoordde, dat een verzoek uit is, doch dat de toe wijzing voor Zeeland weer zeer krap is. De toewijzing zal dus wellicht niet zo groot zijn. Tenslotte vroeg de heer de Kraker (s.g.p.) aandacht voor het storten van huisvuil aan de openbare straat. De voorzitter zei strenger toezicht toe, opdat dergelijke ongepaste han delingen achterwege zullen blijven. A/Inert en tie) VLISSINGEN Trio Theo Noever trad op in „Delta" Amateurs in de zuiverste betekenis van liet woord hebben zaterdag de maandelijkse concertavond van do Walcherse Jazz Society verzorgd het trio Theo Noever uit Nijmegen. Drie geestdriftige musici met een voorkeur voor jazz. Een voorkeur, want uitgesproken jazz-musici zijn zij niet. Duidelijk is gebleken, dat deze Nijinegenaren die overigens een behoorlijk aantal bezoekers van restaurant „Delta" wisten te boeien nog weinig ervaring bezitten. Pianist Theo Noever speelde arran gementen, die een enigszins stijve In druk maakten en het ontbrak ïn zijn spel aan briljante improvisaties. Hoogtepunten vielen dan ook niet te constateren in het optreden van dit gastorkest. Wïm Arendzen, de drum mer, droeg met een uitstekende „drive." nog het meeste bij aan het „jazzy" karakter van de muziek, welke het trio ten gehore bracht. Bassist Wim Meijer was een goed bei eleider, die later op de avond ook een schuchtere solo ten beste gaf. Wat het concert interessant maakte was het solistische optreden van te norist Theo Pihl (Vlissingen). Met veel bravour en souplesse bracht hij de avond op een hoger plan en on vermoeid blies hij de ene break na de andere, toegejuicht door zijn im mer groeiende kern van Walcherse bewonderaars. Het trio Theo Noever begeleidde hem uitstekend en ook leden van het huisorkest van de W-J.S. droegen daarin hun steentje bij. Over het al gemeen verliep het concert in een prettige sfeer. Een heroptreden van Theo Noever en zijn trio over enige tijd zal zeer zeker de moeite waard zijn teneinde eens te kunnen nagaan in hoeverre de Nijmegenaren hun repertoire hebben uitgebreid. Te meer omdat hun Walcherse publiek zaterdagavond verstoken bleef van de prachtige muziek uit „Porgy and Bess", die zij op hun repetities wél uitvoeren. Uitstekend programma op Buhoma reünie-avond Het was een buitengewoon verzorgd amusementsprogramma, dat de be zoekers ran de „Buhoma reünie avond" te Vlissingen zaterdagavond in de schouwburgzaal van „Britan nia" voorgeschoteld kregen. De dansgroep „Los Bailes de Espa- na" zorgde, ter introductie van de door het reisbureau te organiseren tochten naar Spanje in het komende seizoen, voor een voortreffelijke ver tegenwoordiging van het zuidelijk temperament. De Franse en Italiaan se noten in het programma werden vertolkt door de jonge zangeres Eady Ray, die enkele chansons uit die lan den bracht. Het Kalmaracrobatentrio oogstte veel succes met knappe staal tjes van kracht en behendigheid. Het trio Thom Keiling kreeg een hartelijk applaus voor de uitvoering van hun klanken uit het zuiden. Thom Kei ling zelf was het, die de diverse on derdelen van het programma genoeg lijk aan elkaar praatte. De directeur van het reisbureau, de heer J. Gode- rie, en de heer W. Alings jr., namen na de pauze de zaal „met Buhoma mee op reis" en vertelden iets over het reisbureau. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: n. A. BakkerFlikkemn, z.\ M. L. van Laeve—Neve, z\ G. C. C. de Smidt—Uytterhoeven, d.; M M. Jansen— Bakker, z.; G. Postma—Winkel, z.; C. A van 't Hof—Aageenbrug, d.; E. J. Hof man— Scheele, z-; E. van Dierendonck— Cornells, z.; R. M. van der Meij den—Mat- tens, d. Ondertrouwd: A. S. A. Lafort, 22 jaar en C. A. Riemens, 21 jaar. BRESKENS. Bevallen: J. B. JoosseMatthijsse, z.\ A. M. de Krijger—de Zeeuw, z.; E. P. van der Laan—de Meester, z.; A. G. Nijholt— Nagelhout, z. Ondertrouwd: L. van de Wege, 23 Jaar en E. Ghljs, 20 Jaar. Getrouwd: J. I. Notebaart. 26 jaar en S. C. P. de Kraker, 19 Jaar: J. Moolhoek. 24 Jaar en E. H. van Dijkhuizen, 21 jaar. Overleden: L. Bliek, 79 Jaar, Openbare leeszaal telde zijn bezoekers In de maand december werden in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Vlissingen uitgeleend: 3063 romans, 255 romans in vreemde talen en 1082 studieboeken, In de jeugdleeszaal 2847 boeken, (totaal 7257)., De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 394 mannen en 156 vrou- De jeugdleeszaal door 176 meis jes en 132 jongens, (totaal 858). Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal werd uitgebreid met de vol gende werken: Van Elshout, Het bonte tapijt: Corsari, De man die er niet was; Gijsen, Lucinda en de lo- Jjssel, Gogh. ■P| 1 _JjSi toseter; Van Rijssel, Mensen in nood; Schroder-Van Gogh, Voorspel; Uris, Exodus; Basso, Pompey's head; Chie- sa, Compagni di Viaggio; Colvin, Vlucht 777; Hough, De vloot die tot ondergang was gedoemd; Knoppers en Van der Poel, Hemelpiloot. Lange, Vreemdeling tussen dier en God; Vriend, Bouwen. Burgemeester Kolff opende kunsttentoonstelling Burgemeester mr. B. Kolff heeft za terdagmiddag in dc toonzaal van de Vlissiugse kunstschilder Frans Maas in de Vrouwestraat een (kwantita tief) bescheiden expositie geopend, ingericht door Frans Maas en diens gast, Frans van Roessel. Do heer Maas heeft voor deze expo sitie een keuze gedtian uit zijn meest recente etsen, terwijl ook een enkel bekender werk van deze schilder te zien is. De heer Van Roessel, sinds enige jaren tekenleraar in Vlissingen, exposeert hier voor de eerste maal. Van hem hangen aan de wanden van dc helaas zeer kleine, maar keu rig verzorgde toonzaal enkele te keningen, gouaches en een olieverf schilderij. Burgemeester Kolff sprak in aan wezigheid van een aantal genodig den zijn waardering uit voor het initiatief van de heer Maas. „Het verheugt me, dat de heer Van Roes sel en de heer Maas elkaar hebben gevonden", zei de burgemeester, die anderzijds ook over een teleurstellen de ervaring sprak, welke de aanwe zigen naar zijn mening diende te ken nen. Mr. Kolff had namelijk ver wacht zaterdagmiddag ook een ten toonstelling van de kunstkring „Het Zuiden" te kunnen openen. De inzendingen waren zowel kwanti tatief als kwalitatief zo slecht, dat deze expositie moest worden afge last. Bovendien had de heer Maas zo lang met inzenden gewacht, dat mede hierdoor de tentoonstelling, die bij kunsthandel Bikker zou worden gehouden, geen doorgang kon vinden. Na de openingstoespraak van de bur gemeester, waarin deze onder meer nog zeide, dat de kunstbeoefening de warme belangstelling van het ge meentebestuur geniet, bezichtigden de genodigden het tentoongestelde werk, dat voor een groot deel uit Zeeuwse impressies bestaat. MIDDELBURG Mejuffrouw A. van Leerdam te Mid delburg slaagde voor het examen Nederlandse Handelscorrespondentie. ZOUTELANDE Oranjevereniging vergaderde Donderdagavond hield de Oranjever eniging te Zoutelande haar algemene ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer J. v. d. Vreugde. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Kleinepier, P. Mesie en J. v. Sluys werden herkozen. In de vaca ture van de heer J. de Pree werd de beer C. Cijvat gekozen. Het batig kassaldo bedroeg ruim 92. De heren J. Dominicus en J. Cyvatw erd opgedragen de kas te controleren. Op 30 januari zal weer een contact avond worden belegd waaraan alle plaatselijke verenigingen hun mede werking zullen verlenen. SAS VAN GENT B. Mulder te Sas van Gent 25 jaar in rijksdienst Op 2.2 januari herdenkt de heer B. H. G. Mulder te Sas van Gent het feit, dat hij 25 jaar geleden in rijks dienst trad. Op 22 januari 1935 na melijk nam liïj vrijwillig dienst in 't korps mariniers en van half 1986 tot eind 1939 zwierf hij de zeeën over en verbleef hij in het toenmalige Ne- derlands-Indië. Juist voor de verwoesting van Rot terdam kwam hij weer in Nederland, maar door de oorlog was zijn car rière bij het korps mariniers afge lopen. Op 22 juni '40 trad hij daarom in dienst bij de douane, waarbij hij als standplaats Sas van Gént. kreeg; aangewezen. Hij werd geplaatst bij de velddienst. Op 10 mei 1943 werd hij krijgsgevangene. Dit duurde tot mei 1945. Na de bevrijding nam hij in juni 1945 zijn dienst bij de douane weer op. Hier bleef hij echter niet lang. Na een herscholingstijd bij het korps mariniers werd hij weer naar de tropen gestuurd, waar hij werd bevorderd tot korporaal. In juni 1948 keerde hij in Nederland terug, maar pas in februari 1949 kon hij de mi litaire dienst verlaten. Toen hij bij de douane terug was ging hij opnieuw studeren. Na voor de vereiste exa mens geslaagd te zijn werd hij ach tereenvolgens bevorderd tot grens- kommies en assistent. Na een succes volle periode bij de ambulante dienst, waarbij hij naar Sluiskil werd over geplaatst, kwam hij naar Sas van Gent terug. Hij is daar tot op heden in visitatiedienst aan het grenskan- toor. Op 1 december 1958 werd hij hier bevorderd tot assistent eerste klasse. BRESKENS Gevonden voorwerpen In het bureau van politie te Bres- kens zijn de volgende gevonden voor werpen gedeponeerdoliejas, jongens- jopper, bruine sjaal, zilverbon, porte monnee, kjnderhandschoen, wanten, blauwe wollen sjaal, kinderportemon nee, zadeldek voor fiets en hoofd doek. Biljartwedstrijd In het „Vissershuis" te Bres- kens werd de jaarlijkse biljart ont moeting A.B.C. (Bresltens) tegen K, O.T. (Sluis) gespeeld. Na een spor tieve strijd wist A.B.C. de beker, die voor deze ontmoeting beschikbaar was gesteld, in de wacht te slepen. De uitslag was: BreskensrSluis V/z- 5%; Caramboles 583-556. „Platogo" speelde voor Zeeuws-Vlaamse Plattelandsvrouwen De in West-Zeeuwsch-Vlaanderen ge vestigde afdelingen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen organiseren ieder jaar gezamen lijk een avond. Ditmaal was de orga nisatie van deze avond in handen van de afdeling Zuidzande-Nieuwvliet- Cadzand in samenwerking met de overige drie afdelingen uit dit dis trict en werd in „Het Casino" te Breskens de jaarlijkse „echtparen avond" gehouden. Mevrouw L. C. Everwijn-van den Bout uit Zuidzande kon als presiden te van de organiserende afdeling een stampvolle zaal welkom heten. Een speciaal welkomstwoord richte spreek sier tot mevrouw van Willigen uit Goes, als hoofdbestuurslid van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, en tot mevrouw Van Veen uit Oost burg, als presidente van de Zeeuwse afdeling van die bond. De Plattelandsvrouwen toneelgroep „Platogo" uit Goes, voerde het blij spel „Het is nooit te laat" op. Dit door Felicity Douglas geschreven blijspel, vertaald door Alf. Pleiter, werd onder regie van de heer A. Spee uitstekend vertolkt. Al met al een voor amateurs uitstekende opvoering. Mevrouw Everwijn had een aangena me taak speelsters en spelers harte lijk te bedanken voor hun geleverde prestaties. Als herinnering werd aan de dames en heren van „Platogo" een lepeltje van de verschillende gemeen ten van W. Zeeuwsch-Vlaanderen aangeboden. AXEL Collecte Een tiental jeugdige collectantjes te Axel haalde in het vierde kwartaal 1959 voor „Hemava" een bedrag van 100,45 op. Auto's botsten Op het kruispunt Bylocquestraat Singelweg te Axel kwam een perso nenauto, bestuurd door de heer S. uit Roosendaal in botsing met een wagen van de Axelse gemeente-reini ging, die bezig was met zandstrooi- en. De personenwagen liep zware materiële schade op. Persoonlijke on gevallen deden zien niet voor. AARDENBURG Examen Te Den Haag slaagde de heer J. Maas te Aardenbuvg voor de tweede akte van vaardigheid in het spre ken van de Franse en Duitse taal conservatiediploma's van de vereni ging van leraren). Bevestiging ds. A. D. H. Roscam Abbing Ds. A. D. H. Roseam Abbing, die op 29 november jl. afscheid heeft geno men van de hervormde gemeente van Biggekerke en door de generale synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk is beroepen als predikant voor buitengewone werkzaamheden en wel speciaal als predikant van de Nederlandse sprekende gemeente van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw Guinea te Manokwari, werd zondagmorgen in „Bethel", te 's-Gra- venhage door ds. E. Durkstra uit 't Zand bij Middelburg als zodanig be vestigd. Ds. Roscam Abbing zal za terdag 23 januari a.s. met een vlieg tuig naar Manokwari vertrekken en wordt daar de opvolger van ds. P. Sierat, die het vorige jaar naar Ne derland is teruggekeerd en die thans te Leiden woonachtig is. Ds. Durkstra had voor deze bevesti- gingsdienst als tekst gekozen: Mat- theüs 28 de verzen 18 tot 20: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op de aarde. Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen en doopt hen in de naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes en leert hen onderhouden al wat Ik U bevolen heb. En zie, Ik ben met U al de dagen, tot aan de voleinding der wereld". Ds. Durkstra begon zijn preek met er op te wijzen, dat ds. Roscam Abbing klaar staat om als geroepen dienst knecht van Jezus Christus naar Ma nokwari te gaan om daar het Evan gelie van de opstanding van Jezus Christus te verkondigen. Voor het verstand lijkt deze opdracht zo onge loofwaardig, dat men er aan zal gaan twijfelen. Jezus Christus zegt echter zelfMij is gegeven alle macht en ik ben met U tot aan de volein ding der werejd, In Nieuw Guinea krijgt ds. Roscam Abbing dezelfde opdracht, welke hij ook reeds in Biggekerke had. Nadat ds. Roscam Abbing de bevestigings vragen had beantwoord sprak hij een kort afscheidswoord. Daarna werd ds Roscam Abbing door ds. J. W. van Barneveld uit 's-Gravenhage, praeses van de classicale vergadering van 's-Gravenhagc, afgevaardigd naar Manokwari. Spreker wees er op, dat hoewel ds. Roscam Abbing niet als zendeling naar Nieuw Guinea ver trekt, hij toch gaat naar het zen- dingsgebied, dat nauw met de classis 's-Gravenhage is verbonden. Op verzoek van ds. Van Barneveld zong de gemeente ds. Roscam Abbing staande toe Gezang 263 vers. 1. „Bethel" was deze dienst geheel ge vuld. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op dr. G. P. H. Lo cher uit Oegstgeest, secretaris van de Raad voor de Zending; ds. J. F. Wagener uit Voorburg, vroeger te Zoutelande; ds. J. J. Ph. Valeton uit 's-Gravenhage en een deputatie van vijf mensen uit Biggekerke. Na af loop van de dienst was er ln het wijk- gebouw nog gelegenheid om persoon lijk afscheid te hemen van ds. Ros cam Abbing., VANDAAG. Terneuzen Luxor: Animeermelsjes, 20 uur, 18 Jaar. Sas van Gent Olympia: De zwarte or chidee, 20 uur. Oostburg Ledeltheater: Zolang er men sen zijn, 19.45 uur, 14 Jaar. BIERVLIET R.-K. J.B.B.J.B. verzorgde toneelopvoeringen De toneelclub van de afdeling Bier vliet van de R.K.JJ3. en B.J.B. ver zorgde een 3-tal opvoeringen van het toneelstuk „De weg tot Elkander". Dit toneelspel in 4 bedrijven is ge schreven door Koo Keepers. Het stuk laat ons zien hoe twee gelukkig ge huwde mensen na enige jaren huwe lijksleven van elkaar vervreemden. De oorzaak van deze vervreemding wordt gevormd door allerlei kleinig heden, die op zichzelf niets te bete kenen hebben en feitelijk gemakke lijk voorkomen hadden kunnen wor den. Dit vlotte stuk werd door het toneel clubje van de R.K.J.B.B.JJ3. over tuigend op de planken gebracht. Zo wel hoofd- als bijrollen waren goed bezet. Ook aan decor en grime waren bij deze uitvoeringen de nodige aan dacht besteed. Bij de eerste uitvoering was de be langstelling van het publiek niet zo erg groot. De tweede keer speelde men echter voor een volle zaal. Toen was ook de jury voor het toneelcon cours van de West-Zeeuws-Vlaamse afdelingen van de R.K.J.B.B.J.B. aanwezig. Tot nog toe slaagde de Biervlietse afdeling er steeds in een bijzonder eervolle plaats in dit con cours te bezetten. De derde maal dat men op de plan ken kwam was een gratis voorstel ling voor de Biervlietse ouden van dagen. De opvoeringen hadden plaats in de toneelzaal van hotel „De Vriend schap". Muziekvereniging maakle uitstapje Bestuur, dirigent en leden van de Ko ninklijke Muziekvereniging „Harmo nie" te Biervliet maakten een uit stapje naar Gent waar een opvoering van de opera „Faust" werd bijge woond. Ook de dames van de be stuursleden en muzikanten maakten dit uitstapje mee. Burgemeester Erasmusstraat 8 - OOSTBURG - Tel. 692 Afscheid, bevestiging en intrede ds. J. A. Hamers Ds. J. A. Hamers heeft zondagavond 17 januari l.i. in de gereformeerde kerk afscheid genomen van de vrije evangelische gemeente van Bergum en zal zondagavond 31 januari, na vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door ds. P. J. Mietes uit Am sterdam, intree doen als predikant van de vrije evangelische gemeente van Zwolle, waar hij beroepen is in de vacature van ds. D. de Jonge, die naar Yerseke is vertrokken. Ds. Hamers werd op 7 maart 1926 te Oostburg geboren. Hij bezocht eerst een ambachtsschool en was daarna enige jaren in zijn geboorte plaats werkzaam als smidsknecht. In de oorlogsjaren ontwaakte bij hem de lust om predikant te worden en begon hij in zijn vrije tijd te stude ren. Na de bevrijding van Zeeiand verliet de heer Hamers de smederij en was toen enige tijd werkzaam bij het bureau Hulpverlening Oorlogs slachtoffers te Middelburg. In 1946 liet hij zich inschrijven als student aan de theologische school van de Bond van Vrije Evangelische Gemeen, ten in Nederland te Utrecht, waar hij ongeveer vijf jaar later zijn kan didaatsexamen deed en toen ook be roepbaar werd verklaard bij de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. Nadat de heer Hamers eerst ongeveer drie maanden de vrije evangelische gemeente van Gorin- ehem als hukmrediker had gediend werd hij daar op 9 december 1951 in het ambt bevestigd. Op 8 maart 1953 verwisselde ds. Hamers deze gemeen te met die van Wemeldinge, vanwaar hij op 17 december 1957 naar Ber gum vertrok. Tijdens zijn bijna vijf jarige ambts bediening te Wemeldinge was ds. Ha mers daar o.a. twee jaar vice-voor- zitter van de vereniging voor chris telijk onderwijs en lia van het stich tingscomité voor de oprichting van een nieuw christelijk internaat voor schipperskinderen. Verder werden daar in die jaren de kerk en 't jeugd- gebouw gerestaureerd en werd in de de kerk een nieuw orgel ge bouwd. Om de gelden daarvoor bij een te brengen organiseerde ds. Ha mers een oud-papieractie. Ook nam hij te Wemeldinge het initiatief tot de oprichting van een eigen gemeenteblad en verder organi seerde hij ln zijn Zeeuwse periode vele weekends voor de jongeren, wel ke bekend zijn geworden over geheel Zeeland. Ds. W. L. Hermanides 45 jaar predikant Gisteren, zondag 17 januari, was het vijfenveertig jaar geleden, dat ds. W. L. Hermanides uit Ossendrecnt in Noord Brabant werd bevestigd als predikant in de Nederlandse hervorm de kerk. Ds. Hermanides was van 1918 tot 1949 in Zeeland werkzaam. Van 1918 tot 1920 diende hij de gemeente Kle- verskerke, vanwaar hij in 1920 naar Hulst vertrok, waar hem het emeri taat werd verleend in 1349. Hierna vestigde ds. Hermanides zich te Os- sendrecht. f Advertentie I Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Schade door vertrek veerboot uit Zierikzee valt nog mee Slot van pag. 1 band met de verminderde drukte in de winkel zowel een knecht als een winkel-dienstmeisje heeft moeten ontslaan. De omzet in „stukgoed" waaronder in vakkringen bolus sen, amandel- en palïngbroodjes en dergelijke wordt verstaan is vol gens de bakkpr met liefst 80 ver minderd. De feestdagen in het sei zoen waren vcor hem ..toppen" en 't gebeurde niet zelden, dat de bakker uren vroeger opstond om „stuk goed" te bakken. Nu is dat niet meer nodig..... Bakker De Looff betreurt ook voor al het feit, dat de levendigheid op de Nieuwe Haven is verdwenen. „Maar ja, je moet het leven nu eenmaal ne men, zoals het komt!" De derde „stem", die wij hoorden, was die van de heer L. Uijl (29), van de levensmiddelenwinkel gebr. L. en J. Uijl. „Neen, wij verkochten nooit zoveel aan de bootpassagiers. Alleen wat sigaretten en sigaren", vertelde hij. Het financiële nadeel door het verdwijnen van de boot is dus erg klein. „Het levendige karak ter. dat de drukte bij de boot met zich meebracht zijn we helaas kwijt", voegde hij eraan toe. Dat be treurt de heer Uijl nog het meest. De voorzitter van de 'Middenstands- centrale Zierikzee, de heer J. C. van den Doel. die geen ..belanghebbende" is, maar uit hoofde van zijn functie iedere ontwikkeling in de midden- standsseetor te Zierikzee nauwlet tend volgt, zei er dit van: „Er zijn wel enige gedupeerden, maar het aat gelukkig om kleine bedragen, 'verigens zijn er volgens de midden standscentrale-voorzitter compensa ties voor in de plaats gekomen. „Het kustvaartverkeer is de laatste tiid veel drukker geworden en nu de veerboot is verdwenen, komen in het seizoen meer jaehtjes. Ook aan deze mensen wordt verkocht", aldus de heer v. d. Doel. Dat een druk en ge zellig stadsbeeld ten onguste is veranderd, valt slechts te betreuren. Resumerend kan worden opgemerkt, dat de schade zich beperkt heeft. De zaken aan de Nieuwe Haven floreren nog tot ieders voldoen'ng. Een „bo. terliam" voor de betrokken midden standers zit er zeker in al zal het „beïeg" nu misschien wel eens wat minder zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3