Sportbonden tot gemeentebestuur: KOOPT oude veiling in Goes Zestigjarig „Apollo" te Domburg gehuldigd Chr. Plattelands jeugd hield toogdag te Goes <3. win 3ijf>e Zeeuwse Almanak Agenda 2 PROVIN <7/ ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 JANUARI 1960 VOOR ZAALHANDBAL EN MICROKORFBAL Vakmensen bereid te verbouwen KOOPT de oude veiling aan de Terwelstraat te Goes en wij zul len voor de verbouwing zorgen! In het kort is dit de inhoud van een brief, die het Nederlands Handbal Verbond, afdeling Zee land, en de Zeeuwse Korfbal- bond aan B. en W. van de ge meente Goes hebben verzonden. In dit schrijven doen de twee bonden een dringend beroep op liet college de oude veiling aan te kopen, zodat men de zaal handbal en de microkorfbal in de grote neerzethal kan blijven beoefenen. Vakmensen van deze sportorganisaties hebben zich inmiddels al bereid verklaard de veiling in hun vrije tijd te ver bouwen en de nodige voorzienin gen aan te brengen. De brief van de Korfbal- en Hand- balbond geeft een nieuw aspect aan het schouwburg-sporthalprobleem in Goes. Zoals bekend is enkele maan den geleden in de gemeenteraadsver gadering de suggestie gedaan zowel een sporthal als een schouwburgzaal in het veilinggebouw in te richten. De bezwaren hiertegen zijn legio, zo dat algemeen wordt aangenomen, dat dit plan niet voor verwezenlijking in aanmerking komt. Het is echter wel mogelijk van de velling een sporthal te maken. Reeds enkele jaren wordt zij als zodanig ge bruikt. Toen de zaalsporten in Zee land steeds meer beoefenaars trok ken en met name zaalhandbal en mi crokorfbal favoriete sporten werden in het winterseizoen, heeft het be stuur van ae veiling te Goes het ge bouw aan de Terwelstraat spontaan ter beschikking gesteld van de sport- cnthousiasten. Jarenlang is dat zo ge gaan en hoewel aan de accommodatie veel haperde, werd er tot ieders te vredenheid gehandbald en gekorf bald. Aantrekkingskracht Aan deze sportbeoefening dreigt nu een einde te komen, want over een jaar zal de veiling nieuwe ge- Nieuw zusterhuis voor Franciscanessen te Goes Vandaag maandag zullen de zusters Franciscanessen te Goes het nieuwe aan de J. P. Coenstraat, na bij de Mariusschool gebouwde zus terhuis betrekken. Het is een ontwerp van architect J. C. P. Loonen te Breskens. De bouw werd uitgevoerd door de fa. De Kok te Goes. In het nieuwe tehuis, dat veel rui mer en grootser van opzet is dan het oude aan de Vlasmarkt, is plaats voor 16 zusters. Er zijn momenteel 14 zusters in Goes. Op de beneden verdieping is er een fraaie keuken met bijkeuken, een flinke eetzaal en een recreatieruimte. Op de eerste verdieping zijn 16 kamertjes voor de zusters. Boven de links van de in- i wachtkamers, is de ~)e kapel heeft glas- de Zeeuwse kun stenaar Antoine Mes te Middelburg. In de hal staat een beeld van de Heilige Agnes, gemaakt door de Dordtse kunstenares Mieke Frehe. Aanstaande donderdag om half drie ral het zusterhuis worden ingewijd door deken C. Holskamp. bouwen betrekken; de oude zal dan worden verkocht. Wanneer de gemeente dan geen eigenaar wordt van de oude veiling, kan in Goes geen zaalhandbal en micro- korfbal meer worden beoefend. Met deze dreiging als een donkere wolk op do achtergrond, hebben de handbal- en korfbalbonden in Zeeland zich tot B. en VV. van Goes gewend. In de brief wordt er op gewezen, dat van de beide zaalsporten een grote aantrekkingskracht uitgaat, niet al leen op de sportbeoefenaars, maar ook op het publiek. In het seizoen 1958-1959 speelden niet minder dan 25.000 jongens en meisjes zaalhand bal of microkorfbal. Tevens konden rond 10.000 bezoekers worden geno teerd. De beoefenaars zelf zullen niet aan de kant blijven staan, aldus de brief schrijvers. Indien B. en W. de veiling aankopen, zullen de vakmensen van de bonden in hun vrije tijd het ge bouw verbouwen. Dit zou een kosten besparing betekenen van enkele tien duizenden guldens. Overigens zijn de zaalsporten al ge holpen met de grote neerzethal van 45 bij 20 meter, waarin thans op een veldje van 38 bij 18 meter de wed strijden worden gehouden. De andere lokaliteiten in dit gebouwencomplex zouden naar de mening van de korf ballers en handballers voor andere doeleinden benut kunnen worden. Men denkt daarbij aan industrieën, grossierderilen e.d. Dat ls overigens iets, dat alleen de gemeente Goes aangaat, als zij zou besluiten de vei ling te kopen. De sportbonden zouden de gehele zui delijke muur willen uitbreken cn en kele nieters verplaatsen, waardoor meer ruimte wordt verkregen voor het publiek. Thans is er plaats voor rond 600 belangstellenden. Na ver bouwing zouden circa 2000 kijkers een plaatsje kunnen vinden. Het ligt tevens in de bedoeling van de bonden een verplaatsbare tribune te bouwen. Eveneens zou inen enkele kleedgele genheden willen inrichten. Voorlopig wachten de beoefenaars van de zaal sporten in spanning op een beslissing van het gemeentebestuur van Goes. Rubriek „Werkende vrouwen in Zeeland" In het zaterdag op onze vrouwen pagina in de rubriek „Werkende vrouwen in Zeeland" gepubliceerde vraaggesprek van onze redactrice met mevrouw E. KuilerPuijpe te Middelburg, is een bijzonder storen de zetfout ongecorrigeerd gebleven. In plaats van het woord „muziek" dient men vanzelfsprekend „mi miek" te lezen in de passage: „En bij dit alles krijgt de qezoekster de indruk, dat in mevrouw Kuiler een uitnemend toneelspeelsters is verlo ren gegaan want haar mimiek en voordracht weten bepaalde ver halen (ook als die verhalen wat min der vrolijk zijn) sprekend te il lustreren". RECEPTIE EN CONCERT Bevolking gaf bijna 1000 voor jubileumcadeau De inwoners van Domburg dragon de muziekvereniging „Apollo" een zeer warm hart toe. Zoals al zo vaak in het verleden is getoond, kwam dit zaterdagmiddag en -avond tijdens de het 60-jarig bestaan van het korps jubileumviering ter gelegenheid van nog eens op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Het hoogtepunt van deze feestelijke herdenking viel tijdens het jubileumconcert, dat 's avonds in het „Badpaviljoen" werd gegeven. Namens de burgerij kon burgemees ter mr. W. J. E. Crommelin de popu laire muziekvereniging drie diep- trommen aanbieden, welke aanbie ding het begin vormde van een klei ne geschenkenregen, die op „Apollo" neerdaalde. Deze „regen" werd ingeleid door de heer C. Minderhoud, voorzitter van het comité bijeenzameling gelden voor „Apollo". De heer Minderhoud zei, dat men met vrees het dorp was „ingetrok ken" om gelden bijeen te brengen voor een jubileumcadeau. Er was immers al zo vaak een beroep op de inwoners gedaan om de vereniging te steunen. „Maar Domburg heeft be wezen alles voor „Apollo*' over te hebben," aldus de voorzitter van het comité. Burgemeester Crommelin, die op deze woorden aansloot, was ook zeer ver heugd over de wijze waarop de be volking voor „Apollo" had gegeven. VAN TOT ENTREE De West Zeeuws-Vlaamse Phil Har monicaclub „Flandria" konit weer voor de radio. De achttien leden tel lende club, die reeds verschillende successen mocht boeken, is ditmaal uitgenodigd om voor de A.V.R.O.- microfoon op te treden. Reeds heden, maandagavond, is „Flandria" te be luisteren. Om vijf over half zeven beginnen ze met „Einzug der Gladia toren". Nu maar hopen dat het een waardig entree wordt KAANTJES Het jonge mevrouwtje keek verbaasd toe hoe een in de dienst vergrijsde huisvrouw in die Vlissingse slagers winkel voor een kwartje een grote zalc vol kaantjes kocht, .flat is goed koop". peinsde ze „en Rienus is er zo dol op". Ze dacht er niet lang over na. Geef mij ook maar voor een kwartje kaan tjessprak ze tot de slager. Nou, ze had er succes meeRienus smulde van de kaantjes, dat het een lieve Just teas. Op de boterham, met peper en zout, zo nuttigde hij ze. „Sjonge, wat lekker. En zo voedzaam en bo vendien zo goedkoop", prees hij mon kelend het beleid van zijn jeugdige echtvriendin. Maar dat „goedkoop" had hij met moeten zeggen. Want even later kraakte er iets op een afgrijselijke manier en toen bleek dat een zijner kunsttanden het had afgelegd tegen een keihard kaantje. Kosten naar schatting 5, Do kaantjes werden duur betaald RUMOER De bejaarden van Cadzand kwamen dezer dagen in het verenigingsgebouw „Het Zwin" bijeen. Daar werden al lereerst vele handen geschud, want het was de eerste keer in dit jaar, dat de „bejaardensoos" geopend was. Na dit „rumoer" een spreker over een ander „rumoer" ds. A. C. W. ten Cate, die vertelde, hoe het land van Cadzand de woelige jaren 1914- 1918 doormaakte. OPENING Van de bejaarden naar de kleu ters in Vlissingen wordt aan staande donderdag de nieuwe nuts- kleuterschool aan de hoek Juliana- laan-Vrijdomweg geopend. Dit ge beurt 's middags om drie uur, een plechtigheid, waaraan het bestuur van het departement Vlissingen van de Mij. „Tot Nut van 't Alge meen" uiteraard een officieel tin tje geeft. BRANDEN In november van het vorig jaar kwamen in Nederand zestien bocröe- rijbranden voor, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Friesland, drie in Gelderland, twee in Zeeland, twee in Drente, twee in Noord-Holland, twee in Limburg en één in Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Drie van deze branden werden ver oorzaakt door hooibroei, één door vonk van benzinemotor, één door von ken uit kachel, één door vlam in pan, één door neerstortend vliegtuig, één door kortsluiting en één door stormlantaarn in brand geraakte olie- dampen. In zeven gevallen bleef de oorzaak onbekend. Bij deze branden kwamen zeventien varkens en 55 koeien om. De niet veel meer dan duizend inwo ner van Domburg brachten op korte termijn een bedrag van 953,21 bij een Hiervan waren de drie nieuwo dicp- tronimen aangekocht, die de burge meester aan voorzitter W. Brand van de fanfare overhandigde. Voorts kreeg liet jubilerende korps tien paar witte handschoenen cn kniovel- len voor de tamboers. Het overige deel van het geld werd als cadeau onder couvert aangeboden voor het instrumentenfonds en voor het on derhoud. De echtgenoten en verloofden van de muzikanten van „Apollo" ontvingen een bloemetje. In kostuum Na het aanbieden van deze jubileum geschenken verzorgde de fanfare, onder leiding van dirigent A. L. van Wallenburg een concert, voorts tra den de blokfluitclub en de bóeren- kapel van de muziekvereniging op. De boerenkapel presenteerde zich op deze avond voor het eerst in boeren kostuum. Deze vernieuwing van te nue was ook bekostigd uit ae binnen gekomen giften. 's Middags had het bestuur van „Apollo" gerecipieerd in hotel „Juliana", waar tal van geluk wensen werden aangeboden. Burgemeester Crommelin, die hierbij aanwezig was met enkele leden van het gemeentebestuur, sprak zijn verheuging uit over dit jubileum. Hij toonde veel bewondering voor het feit dat „Apollo" de nodige krachten uit de Domburgse samen leving van ongeveer duizend perso nen weet te trekken. Verder wees hij op het belang, dat de badplaats een goede fanfare heeft om de festivitei ten op te luisteren. „Met haar zestig jaren is „Apollo" oud, niet gepen sioneerd en nog springlevend", zei de burgemeester, die voorts de V091- zitter in de huldiging betrok. Aan het begin van de receptie hgd t Advertentie) fj&r'&m neem bij het eerste sein van p', KEELm^ - helpt snel en afdoende! een produkt van N.Y. PHILIPS-DUPHAR, Tankauto uit Oostburg gleed van de weg De gladheid van de weg was er de oorzaak van dat de heer A. J. B. uit Oostburg zaterdagmiddag zijn met 5000 liter huisbrandolie geladen tank auto tussen Waterlandkerkje en Oost burg niet op het wegdek kon hou den. In een flauwe bocht begon de wagen te schuiven en kwam, mede doordat de auto zeer langzaam reed, direct naast de weg tegen een houten paal terecht. Het voorste gedeelte van de auto werd zwaar beschadigd, ter wijl het voorste assenstel in zijn ge heel onder de wagen wegbrak. De la ding bleef behouden. Dooi in Zeeland - toch drukte op ijsbanen Werd de invallende dooi door velen met gejuich begroet, voor de Zeeuw se schaatsliefhebbers, die uiteraard alle hoop op het weekend hadden ge vestigd, betekende het een teleurstel ling. Gedeeltelijk althans, want met name zaterdagmiddag was de kwaliteit van het ijs nog vrij goed. Zo werd er za terdagmiddag op de banen van de ijs- clubs in Middelburg en Vlissingen volop geschaatst. In beide plaatsen werd tot ongeveer vijf uur gereden door enkele honderden liefhebbei's, die zich door de regen(!) niet lieten af schrikken. Zondag was het nog drukker op deze beide banen, maar het ijs was door regen, dooi en nachtvorst verre van ideaal. Om half vier moest de Vlis singse baan worden gesloten, omdat het ijs door de invallende dooi te broos werd. Korte tijd later, om kwart over vier sloot ook de Mid delburgse ijsbaan. In Goes kon er zaterdagmorgen op do vesten worden gereden. Enkele wakken waren door palen gemar keerd. In de middaguren, toen het begon te regenen, werden dc schaat sers van het ijs verwijderd. De Zeeuwse schaatsliefhebbers hopen nu uiteraard op een nieuwe vorstpe riode, die blijkens de weersverwach tingen niet lang op ziéh zal laten wachten Deens motorschip te Terneuzen overgedragen Het Deense motorvrachtschip „Thor- kil Lund", gebouwd bij de N.V. Ter- neuzense Scheepsbouw Maatschappij, is zaterdag tijdens de officiële proef vaart overgedragen aan één der di rectieleden van de A/S Dampskibs- selskabet Paa Bornholm. De ruim 3000-tons vrachtvaarder werd op za terdag 3 oktober 1959 van de dwars- helling te water gelaten, terwijl op 9 januari de technische proefvaart volgde. Een week later kon het schip worden overgedragen aan de eige naar. Morgen (dinsdag) vertrekt de „Thorkll Lund" naar de Franse ha venstad Rouaan voor het innemen van de eerste lading. Lang zal het schip niet_van Terneuzen wegblijven, want het einddoel van de „maiden trip" is Gent. Daarna volgt de eerste grote reis, namelijk van Antwerpen naar Canada. de heer Brand een klein overzicht gegeven van „Apollo's" geschiedenis. Hierbij wees hij steeds op de grote medewerking, die de muziekvereni ging tijdens haar bestaan altijd van de bevolking heeft ondervonden. Goodwill Daarom had men gemeend het jubi leum officieel te vieren om op deze wijze te getuigen van de dankbaar heid en grote waardering voor de goodwill, die men steeds had onder vonden. Als afge tiekvereniging werden gelukwensen overgebracht door de heer P. van der Velde, die ook een cadeau aan bood. Namens de fractie Gemeente Belangen bracht de heer W. Bos feli citaties over. Voorts boden gelukwensen aan. de heer A. Don .voorzitter van „Cres cendo" uit Oostkapellc. de heer P. Minderhoud van „O.K.K." uit West- kapelle, die een mars toezegde en jhr. ir. H. L. Boogaert, „Apollo's" beschermheer, die zijn woorden ver gezeld liet gaan van een cadeau on der couvert. Namens de Bond van Fanfare en Marmonieverenigingen in Zeeland bood de heer J. J. Laroès een bon voor een muziekwerk aan. Na het jubileumconcert dat des avonds in het Badpaviljoen werd gegeven, was er nog een gezellig samenzijn. REDE PROF. MR. DIEPENHORST Commissaris der koningin Optimistisch over Zeelands toekomst Houderden leden van de Zaeuwse C.PJB. en de C.J.B.T.B. hebben zaterdag In „de Prins van Oranje" te Goes hun jaarlijkse toogdag gehouden. Hoog tepunt tijdens de middagbijeenkomst was de toespraak van de commissa ris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die betoogde, dat voor Zeeland nog een goede toekomst is weggelegd. Er is grote belangstelling van buiten Zeeland voor industrievestiging in deze provincie, aldus de commissaris. Belangwekkend was ook de rede van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, die sprak over: „Naar een nieuwe maatschappij". De gezamenlijke middagbijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B., de heer P. S. Dekker. Hij kon o.a. welkom heten jhr. Dc Casembroot, burgemeester H. K. Michaëlis van Goes, prof. Diepen horst en de voorzitter van de C.B.T. B. Zeeland, de heer C. de Putter. Na dat onder leiding van de heer P. v. d. Wiele enkele geestelijke liederen wa ren gezongen, hield prof. Diepenhorst zijn rede. Na uitvoerig uiteen gezet te hebben, wat onder maatschappij wordt ver staan, ging hij nader in op de toe komstverwachtingen voor ons land en ons volk. Hij betoogde, dat ook de Nederlanders zich niet hebben kun nen losmaken van „snelheidsdrang". Van rust en ingetogenheid is geen sprake meer, aldus prof. iepenhorst. Het aparte, besloten gezinsleven is veelal zoek. Waar zijn de sportvelden, speelplaatsen, plantsoenen enz. in de grote ste den? zo vroeg spreker. De jeugd heeft daaraan dringend behoefte. Problematiek Veel van deze problematiek wordt thans verstaan. Het platteland on danks het feit, dat nog velen naar de steden trekken krijgt weer meer waardering. Het hernieuwt langza merhand zijn rechten, aldus de inlei der. Overigens moet er volgens prof. Diepenhorst nog heel wat worden gedaan. Teveel ook zitten we in een sociale indeling, ging prof. Diepen horst verder. Waar blijft de zelfstan digheid van de enkeling? Waar is de maatschappij, die zich los maakt van elke overheidsbemoeienis, zorg en subsidie en zich in vrijheid ont plooit? De kerk in de stad begeleidt het leven al lang niet meer van dag tot dag. Hier is sprake van een functieverlies. Om op weg te gaan naar een nieuwe maatschappij, zullen we de dag van morgen moeten aandurven, zo besloot de inleider zijn aandachtig beluister de rede. Optimistisch Optimisme omtrent de toekomst van Zeeland klonk door in de rede van de commissaris der koningin. In het begin van zijn rede stond hij stil bij het vraagstuk van de ontvolking. Het vertrekoverschot en de geringe groei van de bevolking Sn Zeeland (afgelopen jaar circa 300 personen), geeft te denken, aldus de eerste bur ger <1 wel, 1 Zaterdagavond gaf de Domburgse muziekvereniging „Apollo" ter gele genheid van het 60-jarig jubileum in net Badpaviljoen een concert. Na mens de burgerij bood burgemeester mr. W. J. E. Crommelin 't jubileren de korps drie dieptrommen aan. (Foto P.Z.C ling tonen voor Zeeland. De commis saris zag de toekomst voor Zeeland beslist niet donker in. De middag werd verder doorgebracht met declamatie, samenzang en een „strekenkamp". Bij de strekenkamp moesten de deelnemers in toneel, ta bleau of pantomime een spreekwoord uitbeelden. Winnaar werd Zuid-Be veland, tweede Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren, derde West Zeeuwsch-Vlaan- deren en vierde Walcheren. Morgenbijeenkomsten De morgenbijeenkomsten van de jon gens en meisjes werden apart gehou den. Bij de C.J.B.T.B.-ers hield bur gemeester II. K. Michaëlis een toe spraak waarin hij de hoop uitsprak, dat bij de totstandkoming van het Drie Eilandenplan en het Deltaplan grond beschikbaar zal komen voor de landbouwers die door uitbreidingen van steden en dorpen van hun erf verdreven worden. De heer J. A. van Bennekom te Mid delburg: sprak over „Subsidie, een uitkomst of een gevaar?" Spreker zag het zo. dat de overheid alleen steun moet geven, daar waar het particulier initiatief tekort schiet. Al leen subsidie van dc overheid ten bate van het algemeen belang. De overheid mag daarbij niet discremi- nerend optreden. Uit de jaarversla gen bleek, dat het ledental van 315 tot 330 is gestegen. De vergadering van de C.P.B. (meis jes) stond onder leiding van mej. J. de Jager. Het ledental was ongeveer gelijk gebleven. In de plaats van mej. R. Maas werd tot secretaresse geko zen mej. A. de Bruijne. Vrachtauto reed bij Schore in het kanaal Op de loswal aan het kanaal door Zuid-Beveland te Schore is zaterdag morgen een vrachtwagen van de fir ma K. uit Kloetinge net kanaal in gereden. Men was bezig met het op laden van een zandtrechter, toen men plotseling bemerkte dat de auto aan het rilden ging. De mannen verlieten vlug de auto en trachtten nog do wagen weer op de rem te krijgen. Dit gelukte echter niet zo dat men toe moest zien dat de auto met de zandtrechter van de licht af hellende wal achteruit het kanaal in- tuimelde. Hoe de auto van de rem is losgeschoten, is een raadsel. Zeker is, dat de auto niet door de gladheid het kanaal is ingegleden, want cr lag vrij veel zand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een kraanwagen heeft de auto weer uit het kanaal opgehaald. De schade aan het voertuig is aanzienlijk. Aanlegmrichting veerboot in Breskens weigerde Tengevolge van een storing in de elektrische installatie van de aanleg inrichting in Breskens heeft de veer boot „Prinses Beatrix" zaterdag van 's morgens tien voor half twaalf tot 's middags tien voor half twee geen dienst kunnen doen op het veer Vlis singenBreskens. Gedurende deze tijd zette de „Prins Hendrik" passa giers en rijwielen over naar de oude veerhaven te Breskens. Er was weinig stagnatie: slechts en- kele tientallen auto's stonden in Breskens en Vlissingen te wachten om overgezet te worden. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: Stoottroepen in de aanval, 20 uur. 18 Jaar; Electro Moutarde van Sonaansee, 19 en 21.15 uur, a4- Vlissingen Luxor: De laatste torpedo 20 uur. H Jaar: Alhambra: Moutar de V8n Sootansee, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand; Moutarde van Sonaansee,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2