Verdronken Amsterdams tuindorp beeld van menselijke tragiek Inwoners Tuindorp Oostzaan in twee weken niet naar huis KLANKBORD SOMMIGEN ANGSTIG, ANDEREN VATTEN RAMP LACONIEK OP YRUDAG 15 JAIfUARI .1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Nat... koud... ellendig (Van één onzer verslaggevers) Tuindorp Oostzaan. „Het is een schande", riep de kleine man fel, terwijl hij een ge baar maakte naar de water vlakte achter hem. Hij was nat tot aan zijn middel en in zijn lieslaarzen sopte het wa ter. In de laagte voeren enkele roeiboten op zoek naar inwo ners van het getroffen Tuin dorp Oostzaan, die hun toe vlucht hadden gezocht op de zolders en in de slaapkamers. Eén der boten voer schurend over het gedeelte van de Me teorensingel, waar het water ophield. Sterke armen droe gen een vrouw uit de boot. „Een schande", herhaalde de klei ne man. ..Er is geen storm. Het is bladstil weer en toch breekt op eens die dijk. Dat kan toch niet? Dat is toch een stommiteit". „In de Apollobuurt zou zoiets niets gebeuren", zei een vrouw schamper, „maar hier moet je 's ochtends over de radio horen, dat het dorp onderloopt". Ze konden de ramp die over hen was gekomen, nog nauwelijks be grijpen, de getroffen inwoners van het Amsterdamse tuindorp. Hoofd schuddend keken ze naar de ge zichten achter de ramen van de slaapkamers van de huizen in die watervlakte. Sommige gezichten drukten angst uit, andere vatten de zaken lakoniek op. „Kom er uit. Piet", riepen de men sen tot een oude man, die op een 40 meter afstand van de veilige dijk door het open dakraam naar buiten keek. „Ik niet. Ik zit hier droog", riep de man terug. Jawel, droog. Maar in de kon, om ringd door het water, dat nog steeds steeg. Drie mannen kwa men sjouwend met dekens en kof fers dwars door de watervloed naar du Oostzancrdijk lopen. Zij waadden tot hun middel door het ijskoude water. Sneeuwvlokken vlogen hun om de oren, mannen met een lang touw snelde toe. Zij vormden een ketting en trokken de verkleumde vluchtelingen naar boven, de dijk op. „Wij wilden thuis blijven, maar het ging niet'', zei één van de vluchtelingen ril lend. „Ik slaap beneden. Mijn bed cv as al ouder water gelopen". Reddende boten Een oude man liep, met lede ogen voor zich heen starend en onduidelijke woorden mompe lend, op de dijk. „Waar gaat U naar toe?", vroeg iemand. De oude baas hoorde het niet eens. Hij sjokte maar voort. Hij wist er geen eind meer aan. Hulpvaardige omstanders brachten hem naar een autobus, die de vluchtelingen naar de kantine van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij, het opvangcentrum, bracht. Boeren uit Oostzaan kwamen aan zetten met roeiboten, anders als verkeersmiddel niet in tel, nu van grote waarde in het ondergelopen dorp. Van meer waarde zelfs dan de vele auto's die machteloos in de straten half onder water ston den. Daar waar de Kometensingel een helling maakt naar de Oostza- nerdijk en het water voorlopig werd tegengehouden, werd de ene roeiboot na de andere aangevoerd. Steeds nieuwe vluchtelingen kwa men aan, nat. koud, ellendig en met niet-begrijpende ogen. „Vanmorgen om half zeven, toen ik naar mijn werk ging, dacht ik wel: wat staat die sloot hoog", vertelde een man, „maar wie denkt er nu aan een overstro ming. Dat hoorde ik pas over de radio op mijn werk". En het water steeg In de polder stond een man op het dak van zijn woning. Het wa ter kwam er bijna tot de dakgoot. Een roeiboot was al onderweg om hem er af te halen. Vlak bij de dijk, op een droog plekje omringd door water, stond een oude vrouw. Naast haar stond een gered meu belstuk, een dressoir. Autoriteiten van Rijkswaterstaat lieten zich naar de doorbraak rij den en keken met bezorgde ogen naar liet nog steeds binnenkolkcn- de water. Vlak in de buurt vau het gat was een veehouder bezig zijn vee in veiligheid te brengen. Een varken werd gillend weggo- sjord, kippen verdwenen in een auto. „Kijk daar", zei de veehouder en hij wees naar een mol die zwem mend liet vege lijf trachtte te red den. „Ik woon vlak bij de dijk in de polder", vertelde een vrouw. „Van morgen om zeven uur werden wé gewaarschuwd. Het water, stond toen nog maar in ons tuintje, maar een half uur later moesten we vluchten. Het water stroomde de kamer binnen. We zijn niet ge trouwd. Ik ben blijven werken om de meubeltjes en de woning te kunnen afbetalen. We waren net zonder schuld cn nou dit De waterpol itie kwam met een plastic reddingsboot aanzetten. Vlak bij het kolkende gat zat de kruithuiswachter Van der Hoorn nog met zijn gezin op zolder. Het werd hoog tijd, dat het weid ge red. Het gat van de doorbraak werd steeds breder. „We hebben vanmorgen nog geprobeerd een dekschuit voor net gat te leggen", zei een in gummi geklede man. „de ''boot werd weggespoeld als een brokje hout". Auto's voerden zandzakken aan, zandzakken die overigens voorlo pig nog niet werden gebruikt. Het water moet eerst tot rust komen, was de mening van deskundigen. Het water was op dat moment om één uur "s middags nog niet tot rust gekomen. Nog steeds stortte hel schuimend en kolkend de polder in. „Hoe breed zou liet- gat zijn?", vroegen wij aan een met zandzakken sjouwende man. „Veertig meter", zei de man, een uur later was het verbreed tot zeventig nieter. Het water in liet verdronken Tuindorp Oostzaan steeg toen nog steeds. ALOM MEDELEVEN Voor giro-hulp: 9575 en 768 g Het „Fonds Watersnood j Amsterdam", dat reeds uit M 1 het jaar 1916 dateert, zal 1 g thans hulp bieden aan de g gedupeerden van de over- g stroming in de noordelijke 1 IJ-polder. Bijdragen voor g H dit fonds kunnen worden j g gestort op girorekening g g 768. Aldus is meegedeeld g gj door de secretaris van de 1 g burgemeester van Am ster- g 1 dam. M H Het Nationaal Kampenfonds heeft, gezien de omvang van de watersnood in Tuindorp Oost- zaan, een algemene oproep tot jp Steun aan de vele getroffenen 77 gedaan cn heeft daartoe het - gironummer 9575 opengesteld. j= Deze algemene oproep door- kruist niet zo wordt ge- zegd de oproep tot storting H op giro 768 ten name van het 77 fonds watersnood Amsterdam, ||j aangezien dit fonds een der li- - chamen is waaruit het Natïo- §f naai Rampenfonds is samen- H gesteld. --- M Het Zweedse en het Britse Ro- g de Kruis alsmede de Liga van =i H Rode-Kruisverenigingen te Ge- nève hebben telegrafisch laten weten dat zij bereid zijn, des- H gewenst hulp te verlenen. Het 777 Nederlandse Rode Kruis heeft 77 echter deze hulp niet behoeven H te accepteren. §7 Het Jeugd Rode Kruis heeft H gistermiddag voor ongeveer 500 kinderen speelgoed en spelma- teriaal naar Amsterdam ver- 77 -onden ter verdeling onder de kinderen in de evacuatiecentra 77: waar zulks verder nodig was. t=: H.M. de Koningin volgde gis- H teren van uur tot uur de ge- beurtenissen in de overstroom- 77 de polder en liet zich voorlich- §7 ten over hetgeen voor de ge- 77 trofi'enen werd gedaan. De mi- 77 nister van maatschappelijk 77 werk, mej. dr. M. A. N. Klom- jH pé, heeft gistermiddag een be- 1= zoek gebracht aan het opvang- centrum voor de geëvacueerde 77 bewoners uit Tuindorp Oost- zaan bij de N.D.S.M. De gemeenteraad van Aver- i§ eest heeft gisteren in een te- legram aan de burgemeester M van Amsterdam zijn medele- H ven betuigd met de ramp. ff 7z De raad heeft het presentie- 7= ff geld van zijn vergadering p van gisteren als bijdrage in 77 de hulpverlening aan de ge- tvoffenen ter beschikking ge- steld. J, illlll(IIHIIllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll|llllll||||||||||||||?|||||lF Zweedse bank verhoogt disconto tot 5 procent j De Zweedse centrale bank heeft don- j derdag het bankdisconto van 4.5 pro- cent verhoogd tot 5 procent. Het was de eerste keer sedert 3 mei 1958 dat de rentevoet werd gewijzigd en de j mededeling kwam geheel onverwacht. Op de beurs van Stockholm veroor zaakte het bericht een onmiddellijke reactie omdat men vermoedt dat het besluit ingegeven was door inflatoire tendensen in de Zweedse economie. Synode besprak geestelijk leven in Geref. Kerk De generale synode der Gereformeer de Kerken heeft zich woensdag uit voerig beziggehouden met het rap port van deputaten over de stand van het geestelijk leven in deze ker ken. Rapporteur van deze commis sie was prof. dr. A. Polman uit Kam pen. De commissie deed in haar rap port aan de synode een reeks voor stellen en suggesties om het geeste lijk leven te stimuleren, zoals per soonlijk bijbellezen, gebed, trouwe kerkgang, geen tijdloze prediking, catechetisch onderwijs, zielszorg in de gemeente, veelvuldiger viering van liet. Avondmaal, lectuur van kerkelijke bladen, cursussen voor ou derlingen, decentralisatie van grote gemeenten, vorming van kleine ge meenschapskringen, pastoraal toe zicht cn liet zoveel mogelijk inscha kelen van leden in dienst der kerk, al dan niet ambtelijk. Dc synode verklaarde dat de Gere formeerde Kerken bereid zijn om voorlopig met name als voortzetting van de reeds gedane waarnemingen, zendingstaken te aanvaarden in Ar gentinië. Brazilië, West-Pakistan en Roeanda-Oeroendi. Ook zullen de zendingsdeputaten maatregelen tref fen ten aanzien van de terbeschik kingstelling van een hoogleraar in de dogmatiek aan de theologische faculteit te Elizabethville. Aan de zendende kerken zal worden verzocht de kosten van deze docent voor de jaren 1960 en 1961 op zich te nemen. In aansluiting aan hetgeen besloten werd door de gereformeerde oecume nische synode voor Potjestroom zal alsnog worden onderzocht wat de Gereformeerde Kerken te doen staat ten aanzien van eventuele deelne ming in het zendingswerk van de Gereformeerde Kerk en van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Verduisteringen in Velsen tot bedrag van f 140.000 De Velsense politie heeft nadere me dedelingen gedaan over de gTote ver duisteringen, waarvan de 48-jarige koopman II. J. M. uit Santpoort wordt verdacht. Het bedrag, dat ver duisterd is, beloopt thans reeds 140.000. Voor een bédarg van 20.000 aan materiaal, voornamelijk schoenen, is achterhaald. Gebleken is, dat M. de firmant was van een schoenenzaak, grote partijen schoenen op zijn eigen naam heeft laten overschrijven. Hij had een groot overwicht op 'n oude re boekhouder in het bedrijf, waar- door de manipulaties van 1951 tot 1959 hebben kunnen voortduren. De verduisteringen kwamen aan het licht door een civiele procedure voor de rechtbank te Haarlem tussen M. en de schoenenzaak. Na deze proce dure is M. ontslagen. Daar de schoe nenzaak daarna meer winst begon te maken, volgde een onderzoek dat al les aan het licht bracht. M. heeft van de overige 120.000 ver boven zijn stand geleefd. Hij liet een huis in Santpoort bouwen, richtte het met kostbare meubelen in en kocht' dïver- I se auto's. Tweeëneenhalf jaar voor aanval op taxichauffeur De 20-jarige classificeerder Th. T. uit Rotterdam is donderdag door de Rot terdamse rechtbank conform de cis veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Volgens een van te voren beraamd plan had T. een taxichauffeur in diens auto met een steen op het lioofd geslagen, met de bedoeling hem te beroven. Dit was echter niet gelukt, wel moest de chauffeur vijf weken het bed houden met een hersenschud ding Het Wereldgebeuren Koppelaar Deriek Heathcoat Amory is op in ternationale conferenties een merkwaardige figuur. Terwijl zijn collega's ministers met een ze kere gemakkelijkheid met elkaar om springen, houdt hij zich volgens sommigen wat „schutterig" op de achtergrond. Op recepties is er ook niet iemand om hem bij de mouw te nemen en naar voren te schuiven, want de 59-jarige Amory is nog al tijd vrijgezel. Hij laat, in verband met die levensstaat, de ambtswoning die bij zijn portefeuille behoort ge woonlijk links liggen. Met een kleine huurwoning in de buurt van het Tate-museum is hij tevreden. Zelf maakt hij zijn volgens goed-Britse wijze uitgebreide ontbijt klaar, en in een goedkoop restaurant nuttigt hij het middagmaal. Een Atlantische Economische Conferentie zoals de laatste dagen in Parijs werd gehou den, en die met officiële diners ge paard pleegt te gaan, brengt dus voor hem een veel „geregelder" leven met zich mee dan het normale -bestaan. In dat normale bestaan heeft deze afstammeling uit een familie van kant- cn stikwerkfabrikanten zich overigens een reputatie van grote deskundigheid op financieel gebied verworven. Met de zuinigheid die uit zijn eetgewoonten spreekt, hoedt hij de Britse schatkist. En hij heeft de laatste twee jaren met ere de gul den middenweg tussen inflatie en stagnatie weten te bewandelen. In tussen prijzen vooruitstrevend gezin de conservatieven hem als een en thousiaste verdediger van een echt „partnership" tussen werkgevers en werknemers. Momenteel staat een heel ander deelgenootschap in het teken van de belangstelling, dat overi gens van groot gewicht is voor de be trekkingen tussen werkgevers en werknemers in een reeks van landen. „Parijs" stond in het teken van dat deelgenootschap: de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, in het leven geroepen ten tijde van het Marshallplan. Achttien Euro pese staten zijn er lid van en do Ver enigde Staten en Canada staan geno teerd als geassocieerde leden. Maar al klinkt dit alles gewichtig, de orga nisatie verkeert de laatste jaren in het slop. Binnen de bond hebben zich om zeer constructieve redenen blokken gevormd, die van de Zes der Europese Economische Gemeenschap en van de Zeven der Kleine Vrijhan delszone. De tegenstellingen werden zo ernstig, dat de gezamenlijke O.E. E.S.-band nauwelijk meer werd ge voeld. Omdat niets en niemand dan het communistische blok gebaat Burgemeester benoemd in Teteringen Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 februari benoemd tot burge meester van de gemeente Teteringen mr. F. M. Bloemen te Mijdrecht. Mr. Bloemen is daar ambtenaar ter se cretarie. Hij is lid van de K.V.P. UITGEBOXT. Het dorp Pichl-Mand- hng in Stiermarken (Oostenrijk) heeft de manier ontdekt om meer toeristen te trekken afschaffen van de jukebox. Pichl-Mandling was als vakantie oord weinig bekend, maar de faam van het dorp verbreidde zich snel nadat het de jukebox verboden had. Het bezoek van toeristen is sedert dien met 40 procent gestegen. Het succes van Pichl-Mandling is niét onopgemerkt gebleven en ande re plaatsjes in de buurt nemen thans maatregelen om ook voordeel te trekken uit de nieuwe toeristische attractie. Muziek uit een luidspre ker onverschillig op welk uur van dc dag of nacht zal worden be boet. Zoveel mogelijk stilte zal het parool zijn. Een jaar en 3 maanden 1 tegen bedrijfspoiitie geëist I De officier van justitie bij de recht bank te Haarlem mr. J. Bredius heeft donderdag tegen het 33-jarige lid van de bedrijfspoiitie van een grafische inrichting to Haarlem, A. J. een ge vangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest geëist wegens diefstal van een groot aantal spnarzogels, betaal/egels, luchtpostbladen en postzegels. In zijn functie had hij toegang tot alle afdelingen van het bedrijf en tij dens controle heeft hij in de periode van 1 januari tot zijn aanhouding 111 augustus van vorig jaar misdrukken en goede exemplaren van zegels weg genomen. De betaalzegels waarvan het aantal gestolen 24000 bedroeg waren van een combinatie van winke liers in het land en verdachte ver kocht de zegels aan winkeliers spe ciaal in Amsterdam. Tenslotte kwam uit, dat er teveel zegels in omloop waren cn A. J. werd verdacht van diefstal. De verdediger mr. A. P. V. D. van Loben Seis herinnerde er in zijn pleidooi, aan, dat verdachte in de oorlogsjaren veel goeds voor het Ne derlandse volk heeft gedaan en dat hij door suikerziekte in moeilijkheden is geraakt. Verdachte staat goed aan geschreven en daar er gunstiger per spectieven voor de toekomst zijn ver zocht pleiter de rechtbank, die op 28 januari uitspraak zal doen, clemen tie. bij een handelsoorlog tussen de O.O.E.S.-landen onderling, hebben de Verenigde Staten het initiatief geno men tot de nu beëindigde Atlantische Economische Conferentie. En met gematigd optimisme kan men de uitwerking tegemoet zien van de voorstellen, die door de Amerikaan Douglas Dillon werden gedaan en door de afgevaardigden van de Dertien (de Zes plus de Ze ven) aangenomen. Bij die uitwerking is de bekwame Deriek Heathcoat Amory uit de schaduw der beschei denheid gehaald en in het licht van de publiciteit gesteld: hij zal een be langrijke bespreking moeten voorbe reiden die op 19 april als gevolg van de Parijse conferentie zal worden ge houden. Op die conferentie zal aan de hand van eên rapport dat voordien door vier deskundigen moet worden uitgebracht, door vertegenwoordigers van de twintig bij de O.E.E.S. be trokken landen van gedachten wor den gewisseld over wijzigingen in de opzet van de organisatie, waarbij on getwijfeld de mogelijkheid van toe treding van Amerika en Canada als volwaardige leden aan de orde zal komen. Amory zal behoren tot dege nen, die nauw bij het vooroverleg worden betrokken en hij zal zeker zo veel als hij kan aansturen op een economische toenadering tussen de Zes en de Zeven, een moeilijk ontwar- baar kantwerk, waarvan de knopen niet kunnen worden doorgehakt, maar voor deskundige en voorzich tige ontrafeling in aanmerking ko meneen werk dat zich ook voor huisarbeid in Amory's bescheiden eenmanswoning leent. (Slot. van pag. 1 men. Behalve zand zullen er keien in liet gat gestort worden. Men hoopt dat er misschien 10 k 12 uur daarna een zekere verbinding tot stand zal zijn gebracht tussen de beide dijkuiteinden. De speciale zandzuigers beginnen na dat karwei de polder leeg te zuigen. Het zal wel een a ander halve dag duren voordat de pijp leidingen daarvoor gelegd zijn. die een behoorlijke druk kunnen ver dragen. Wanneer er 4 a 5 zuigers ingezet worden zal het leegmalen drie a vier dagen vergen. Zijn het er minder dan zal het wel een week duren. De slachtoffers zullen dan echter hun woningen nog niet kunnen betrekken. Dat zal dan nog wel minstens een week duren. De termijn zal afhankelijk zijn van de schade die het water, de wind en de vorst wellicht aan de huizen hebben toegebracht. Van gemeentewege wordt een schoon maakdienst voorbereid. Eij het inval len van de duisternis donderdag avond bevonden zich nog enige hon derden mensen in de verdronken hui zen. De evacuatie werd toen echter stopgezet, omdat het reddingswerk vanwege de bevroren daken en ven sterkozijnen te hachelijk was gewor den. Honger en kou Wanneer er mensen zullen zijn die beslist niet uit hun huis willen, zul len ze er niet worden uitgesleurd, aldus word officieel meegedeeld. Honger en kou zullen de mensen waarschijnlijk vanzelf wel doen be grijpen, dat ze niet kunnen blijven. Binnen een paar dagen zal het rampgebied dan ook stellig volko- men verlaten zijn. Voor een stevi ge bewaking is zorg gedragen. Rijkspolitie te water patrouilleert DIJKBREUK BIJ AMSTERDAM in het watergebied en gemeente politie op de wegen daaromheen. Met het materiaal dat de aannemers bedrijven Bos en Kalis en de Amster damse Ballast Maatschappij in de kortst denkbare tijd naar de polder kunnen zenden zal straks 3500 ku bieke meter water per uur naar bui ten gewerkt kunnen worden. Totaal is volgens ruwe schatting 4 miljoen kubieke meter water in de IJpolder gestroomd. Schadevergoeding Het hospitaalschip „J. Henry Du- nant" van het Rode Kruis, dat ze ventig bedden telt, heeft om zie leen op te vangen om 12 uur van nacht ligplaats gekozen aan de oostzijde van het Cornells Douwes- kanaal. I Niet meer dan een tiental evacués, heeft zich om hulp tot de G.G.D. gewend in de loop van donderdag, die honderd bedden voor de slacht offers had gereserveerd. De ver wachting is, dat er vrijdag nog wel een aantal mensen met klachten over bevroren ledematen zal ko men. Enkele bakkerijen werkten vannacht door om de mensen vandaag van brood te voorzien. Teneinde een overzicht to krijgen waar de mensen terecht gekomen zijn plus minus 6000 vonden zelfstandig een weg bij familie Is verzocht daarvan opgave te doen. Verwacht wordt, dat de overheid en particulieren wel de gelden bijeen zullen brengen om de slachtoffers hun materiële schade te vergoeden. Engelse sleepboot zonk bemanning verdronken In dc haven van Liverpool is woens dag een sleepboot met zeven opvaren den overvaren door het 10.000 ton me tende Engelse vrachtschip „Perth shire", De sleepboot „Applegarth" en een an dere havensleper waren bezig assis tentie te verlenen aan de „Perthshire". Vanaf het schip werd een lijn overge gooid naar de sleepboot. Het schip voer plotseling vooruit, terwijl de sleepboot er enigszins schuin voor lag. De sleepboot werd geramd en zonk ogenblikkelijk. Geen der zeven opva renden kon.worden gered.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3