PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Water verdrijft tienduizend Amsterdammers Voor tweede fase Sloeplan is industriële belangstelling nodig Met boten of wadend stelde men zich in veiligheid BILT Tuindorp Oosizaan door overstroming getroffen ENIGE HONDERDEN BLEVEN NOODTOESTAND AFGEKONDIGD 203e jaargang - no. 12 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per bw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties .(max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van J 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g-.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red- tel. 2425. adm tel. 2094. Meer dan tienduizend mensen zijn gisteren uit hun huizen verdreven door overstromingswater uit het Noordzeekanaal. Tuindorp Oostzaan, een van de noordelijkst gelegen delen van Amster dam benoorden het ÏJ, kwam 1.60 meter onder water te staan doordat in de dijk langs het zij kanaal H, een arm van het Noordzeekanaal, een gat wat ontstaan waardoor de polder in de loop van de dag langzaam volstroomde. Om 8 uur gistermorgen was het gat 25 meter, om 9 uur 30 en om 11 uur 70 meter breed. De dijk behoort tot het waterschap Noorder IJpol- der en staat onder toezicht van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland. Triest was gisteren de aanblik van de polder, waar de bewoners van de 2750 huizen pijnlijk waren verrast door de waarschuwing van dijkwacht en politie, dat zij moesten evacueren. In vele gevallen had het water toen hun huizen nog niet bereikt. Het water steeg echter langzaam maar zeker en spoedig moesten vaartuigen worden ingeschakeld. De Marine Amsterdam kwam naar het bedreigde gebied met 20 vletten en 250 man personeel. Het Rampenfonds bood het gebruik aan van 20 andere vletten, die zich in het depot bij Velsen be vonden. De territoriale bevelhebber stelde rubberboten van de pontonniers ter beschikking. Verder heeft de gemeente Amsterdam een aantal rondvaartboten voor het vervoer over het IJ ingezet. Vele particulieren red den met roeiboten en kano's. Vannacht moesten enige honderden mensen die hadden geweigerd hun huizen te verlaten, tevreden zijn met de bovenverdieping, zonder gas, elektriciteit of waterleiding. Het was een dag van watersnoodellende. Men zag angstige boeren trachten hun varkens en paarden te redden door ze naar de dijk te drijven. Auto's die men niet tijdig wist weg te rijden, trachtte men in verscheidene gevallen vergeefs naar de dijk te duwen, 's Avonds waren deze voertuigen geheel onder het water ver dwenen. Maar mede dank zij het optreden van de mannen van politie, brandweer en B.B., die veelal ongelaarsd tot de liezen in het ijskoude water gingen om de kleumende mensen te helpen, kon ieder die er geen bezwaar tegen had, behouden ontkomen. Burgemeester Van Hall heeft gistermiddag de noodtoestand afgekondigd; voor de avond moest iedere bewoner zijn huis verlaten hebben. Tegelijk werd het gebied hermetisch gesloten verklaard voor iedere onbevoegde om te voorkomen, dat gevvetenlozo lieden zich aan eigendommen van de slachtoffers zouden vergrijpen. Behalve van deze particulieren wa ren er aanbiedingen van de horeca bedrijven in de hoofdstad (100 bed den in de grootste hotels), van bun- galowbedrijven in Heeswijk, Holland- sche Rading en Dinteren, van een zeemanshuis e.d. Het aanbod over treft de behoefte, zodat er waar schijnlijk van o.a. de bungalowaan biedingen geen gebruik gemaakt be hoeft te worden. Grote gastvrijheid Van de tienduizenden mensen die door de ramp zijn getroffen, heeft 60 procent zichzelf geholpen door onderdak te vinden bij familie. Voor degenen die daartoe niet in staat waren, moest een ander on derdak worden gezocht. De minis ter van verkeer en waterstaat stel de het in Amsterdam liggende emi grantenschip „Zuiderkruis" be schikbaar om evacués onder te brengen. Daar was plaats voor 750 mensen. Het was gisteravond echter nog niet in gebruik. Ook in de kantine van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij werd (door het. Rode Kruis) een evacuatiecentrum ingericht, en wel voor 300 mensen. De jeugdherber gen in de buurt werden eveneens voor dit doel in gebruik genomen, evenals scholen en verenigingsge bouwen. De anderen konden ge makkelijk worden ondergebracht op particuliere adressen: er werden er niet minder dan 2000 aange boden. Justitie stelt onderzoek in naar dijkbreuk Een justitieel onderzoek zal worden ingesteld naar de oor zaak van de ramp te Tuindorp Oostzaan. De officier van justi tie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, zal zich vandaag met prof. Thijsse van het waterloop kundig laboratorium te Delft naar het rampgebied begeven. In afwachting van dit justitio nele onderzoek wenste men zich gisteren van gemeentelijke zijde niet te wagen aan veronderstel lingen over de oorzaak. Een waterbouwkundige vertelde op de plaats van de ramp dat dagelijks zware vrachtauto's over het smalle dijkje naar een kruitmagazijn reden. Ook is men bezig geweest een paal- schoeiing aan te brengen opdat men langs deze dijk woonschepen zou kunnen meren. Bij het gat in de dijk wees een ambtenaar van de afdeling Hem- brug van het Directoraat Materieel Landmacht op de daken van enkele vlak cr achter gelegen oude muni tiemagazijnen. Hij vertelde dat in het belendend woonhuis de bewa ker dezer magazijnen, Van Hoorn, gisterochtend 10 over 7 zijn chef van het D.M.L. telefonisch van de dijkdoorbraak op de hoogte had gesteld. Onder het groepje mensen dat bij het gat stond deed het ge rucht de ronde dat al woensdag-* avond water onder de dijk doorsie pelde. Stagnatie bij dichting Het werk aan liet gat In de dijk in het zijkanaal H bij Zaandam 'stag neert. Hoewel het gemeentebestuur had meegedeeld dat publieke werken reeds bezig waren met het dicht gooien van het gat, was men te mid dernacht nog niet begonnen. Wel la gen in het zijkanaal enkele met zand geladen lichters en een reusachtige schuifkraan gereed. Ze werden be schenen door het felle licht van en kele schijnwerpers. Een striemende oostenwind joeg een deel van het overdag de polder bin nengestroomde water weer naar bui ten. Midden in het 30 meter brede gat werd een telegraafpaal met het zware betonnen fundament, dat in het thans weggeslagen stuk dijk ver- Drie mannen komen, sjouwend met dekens en koffers, dwars door de watervloed naar de Oostzanerdijk lopen. Mannen met touwen, die een ketting vormen, zullen hen daar op de droge, veilige dijk trekken. Kolkend stroomt het water door het steeds breder worden de gat de polder binnen. ankerd stond, door de woedende gol ven weggedrukt en hing loom aan strak gespannen draden. Gisteravond om half negen was cle id-oming in het gat In cle dijk bij het zijkanaal H tot stilstand geko- (Zie slot pag. 3 kol. 3) Voor verder nieuws over tersnood in Tuindorp-Oostzaan zie pagina 3; voor fotonieuws 't y. erover pagina 9. wv*w**vv*vvw»v*vvvv\*v Machinist in Eindhoven bij explosie gedood Woensdagavond om kwart over negen deed zich, door tot nu toe onbekende oorzaak, in een zuurstoffabriek aan de Kanaaldijk Noord te Eindhoven een explosie voor die het leven heeft gekost van do 52-jarige machinist Th. van der Ven. De kleding van de machinist raakte bij de ontploffing in brand. De arbei der W., die onmiddellijk de ploegbaas Willems, die naast de fabriek woont, waarschuwde, trachtte met deze sa men de vlammen in de kleding van de machinist te doven. De heer Van der Ven rukte zich echter los en sprong in een met water gevulde put die in de fabriek lag. Hierin bevonden zich echter enige cylinderflessen samenge perst gas. De machinist moet in zijn val enige slangen van de flessen heb ben losgetrokken, waardoor gas ont snapte. Dit vatte vlam door de bran dende kleding van Van der V., waar door een grote vlammenzuil ontstond, die zich snel uitbreidde. De brandweer, die aanvankelijk wei nig tegen het vuur kon uitrichten, nam slechts de hoogst noodzakelijke veiligheidsmaatregelen. Daarna werd het vuur bestreden en bedwongen, waarna men het stoffelijk overschot van de machinist aantrof. Een groot gedeelte van de fabriek werd ver- woenst. De schade is aanzienlijk. Jongen in Eindhoven door ijs gezakt en verdronken Tijdens het spelen op het ijs van een vijver nabij de Pieter Zeemanstraat in Eindhoven is woensdag de negen jarige Johan Wouters in een wak te recht gekomen en verdronken. Zijn achtjarig makkertje Jan Aart, dat met enige andere vriendjes trachtte Johan uit 't water te trek ken, kwam zelf in het koude nat te recht. Vaste commissie stelde vragen PAS WANNEER het Zuidsloe is bedijkt en de oever onder wa ter is vastgelegd, kan de verde re uitvoering van liet Sloeplan overwogen wordenDeze me ning heeft minister Korthals naar voren gebracht in ant woord op mondelinge vragen over het Sloeplan, gesteld door de vaste Commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Twee de Kamer. Als namelijk de eer ste fase bedijking en vastleg gen van de oever gereed is, kan men afwachten of er zoveel gegadigden voor industriële ves tiging komen, dat de uitvoering van de tweede fase verantwoord is. Deze tweede fase vereist een zeer grote investering voor het bouwen van een sluis en het graven van een kanaal naar de Zandkreek met bijkomende wer ken, zoals bruggen. Overigens zou men uit deze uitlatingen van minister Korthals kunnen concluderen dat de eerste fase in ieder geval gerealiseerd zal worden Dc minister van verkeer en water staat stelt de uitvoering van het Sloe plan dus mede afhankelijk van de be langstelling uit het bedrijfsleven. Ver scheidene leden van de vaste commis sie vroegen zich echter af of deze norm ook aangelegd wordt bij andere ontwikkelingsplannen. Dikwijls wor den immers eerst de plannen uitge voerd, waarna de belangstelling van het bedrijfsleven blijkt. De minister antwoordde, dat bij de uitvoering van ontwikkelingsplan nen alleen bij probleemgebieden geen nadrukkelijke cis van reeds bestaande industriële belangstel ling wordt gesteld. Voorts werd gevraagd of het juist is, dat de uitvoering van het gehele plan rond 70 miljoen zou kosten, doch dat voor de eerste fase die reeds be drijfsvestiging mogelijk maakt slechts* 10. a 20 miljoen nodig. is. „Een AVS*V\*VVVWV\*WWW\AA Minister Korthals over: Sloeplan, ongerustheid in kanaalzone, zwakke plaatsen, oesterproef en zeehavennota Overigens wees de minister er nog eens op, dat het interdepartementaal overleg over deze zaak wel aantoont, hoezeer er bij de regering belangstel ling bestaat voor het Sloeplan. Ook ii er inderdaad concrete belangstelling WVWWWVWWWWWWV bedrag van 10 20 miljoen mag toch beslist geen gering bedrag worden ge noemd", zo antwoordde de minister, die er op wees, dat het rijk pas na een grondige studie tot de uitgaaf van zo'n bedrag overgaat. Wellte bedra gen precies gemoeid zijn met de uit voering van de tweede fase sluis, kanaal, bruggen enz. is nog niet te overzien, van industriële zijde voor vestiging buitendijks: van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en van een tweede gegadigde. Grote ongerustheid in kanaedzone Ook bracht de vaste commissie de grote ongerustheid, die er in de ka naalzone bestaat over de onteigening, onder de aandacht van de minister. Langs het kanaal Terneuzen-Gent weten velen niet of zij wél of niet bin nen het te onteigenen gebied vallen. Voorts is het vooral voor de zakenlie den, die op de zogenaamde cijnsgron- den gevestigd zijn van het grootste belang te weten of er voor de schade vergoeding een regeling komt en hoe die zal luiden. De minister had alle begrip voor de (Zie slot pag. 2 kol. 5) Schouwse hulp voor Tuindorp-Oostzaan De gemeentebesturen op Schou- wen-Duiveland hebben op de be richten van de overstroming bij Tuindorp Oostzaan onmiddellijk en spontaan gereageerd. Men wil iets terug doen aan de gemeente Amsterdam, die tijdens de ramp van 1953 Schouwen-Duiveland adopteerde en daarvoor allerlei hulp bood. De gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland hebben donderdagmorgen de gemeente Amsterdam telegrafisch bericht, dat zij onmiddellijk mensen be schikbaar willen stellen voor de hulpverlening. Gedacht wordt aan het zenden van gemeentewerklie den, die tijdens de ramp van 1953 zeer veel ervaring hebben opge daan. Zonder uitzondering hebben dezen zich spontaan achter dit voorstel van de gemeentebesturen gesteld. Zuidhollandse motie voor snelle bouw Haringvlietbrug Bij de behandeling van de begroting van Zuid-Holland voor 1960 heeft het statenlid de heer Chr. van Hof wegen (p.v.d.a.) een motie ingediend welke mede is ondertekend door alle fractieleiders. In deze motie worden gedeputeerden uitgenodigd om bij de minister van verkeer en waterstaat met grote kracht aan te dringen op ccn versnelde uitvoering van de voorgenomen brugverbinding over het Haringvliet. Het tempo van uitvoering zou zo danig moeten zijn dat vrijwel onmid dellijk na het gereedkomen van de Grevelingendam de Haringvlietbrug ~ereed zou zijn. De motie werd met :i tegen 4 stemmen aangenomen. Conferentie Afrikaanse volkeren in Tunis In Tunis zal van 25 tot- 29 januari een tweede conferentie van Afrikaanse volkeren worden gehouden. Er zal worden gesproken over de on afhankelijkheid van Afrika, het neo kolonialisme en de beëindiging van de kolonialisme en de beëindiging van de koloniale status van het Afrikaan se continent, de economische en so ciale ontwikkeling en de Afrikaanse eenheid. VERWACHT... Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN Half- tot zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lagere overdagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 16 januari Zon op S.42 onder 16.58 Maan op, 20.03 onder 9.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1