het kamp der verlatenheid Wintersport in Duitsland nam laatste jaren een grote vlucht VLUCHTELINGEN LEVEN ER GEÏSOLEERD VAN DE DUITSE BEVOLKING PREMIÈRE VAN BADINGS OPERA IN HOLLAND FESTIVAL VRUDAG 15 JANUARI 1960 PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT 10 Een bezoek aan een vluchtelingenkamp is altijd een trieste affaire. Zeer in het bijzonder geldt dit voor het kamp van de verlatenheid, voor Friedrichsfeld in Noord-Dnitsland. Want de Poolse, Oekraïnse en ook de enkele Joego-Slavische en Russische vluchtelingen die in dit kamp wonen, verkeren in een moeilijke situatie. Verwijderd van de bewoonde wereld, leven ze daar vrijwel geheel geïsoleerd van de Duitse bevolking, in een voormalig kamp van de „Luftwaffe", dat zich uitstrekt over een groot gebied. De weg die naar dit kamp voert is slecht en ook de wat te impossante ingang met een Feldhernhalle-in-zakfor- maat, heeft iets afstotends en nodigt niet bepaald tot een bezoek. De kale stenen barakken akelig vuil-granw van buiten, met afschuwelijke lange en donkere gangen van binnen ver raden ons, dat achter de dunne muren beslist geen gelukkige mensen wonen. Het zijn vooral ouderen en zieken, die ln deze voormalige soldatenver- blijven vegeteren, waarin het Interi eur vaak slechts alt een oude kast, veldbed en een kapotte tafel bestaat Men hoeft hen niet eens te spreken: hun holle, weggezakte ogen waar in zowel angst als wanhoop en wan trouwen te lezen zijn en hun mage re door het lijden getekende gezichten spreken boekdelen. Boekdelen over doorstane ellende, ontbering, over be graven hoop. Ze zijn apathisch en naargeestig geworden, deze eenvou dige mensen die jaren geleden door de Duitsers werden weggesleept uit hun dorpen en sindsdien niets dan tegenspoed hebben gekend. Ontwortelde mensen, eenzamen onder de eenzamen: „Die a us dem Lager". De jongeren en lichamelijk gezon den gaat het veel beter. Ze hebben werk en dus ook genoeg geld om in hun onderhoud te voorzien en hun „kamers" zien er dan ook netjes uit en zijn behoorlijk gemeubileerd. Het contrast tussen deze beide categorie- en kampbewoners is dan ook groot. Kan bij de ene categorie van mate riële nood bepaald niet worden ge sproken (behalve dan, dat ze een woning dringend nodig hebben), in morele en geestelijke nood verkeren er zeer velen. De meesten verblijven hier nu vier jaar. Zij kwamen uit kampen, die in middels werden opgeheven ais gevolg van emigratie naar „overzee", van de jonge, gezonde en vakkennis be zittende ontheemden. Daar de enugra- tielanden slechts geïnteresseerd waren in jonge en in het produktieproces op te nemen vluchtelingen, bleven de ouderen, de zieken, de invaliden, de geestelijk gestoorden en ook diegenen, die geen blanco strafregister hebben, achter. Maar met hen ook hun kin deren, die hun in nood verkerende ouders niet in de steek wilden laten. Want de familiebanden zijn sterk. In het kadee van het We- reldvluchtelingenjaar 1959/ 60 heeft ons land besloten de helpende hand te telken aan de Polen en Leiten in de vluchtelingenkampen Friedrichsfeld en Ohmstede in Duitsland. Onze bijzondere medewer kerde Poolse journalist Billy Strenk bezocht on langs beide kampen en hier onder volgt dan zijn relaas over het kamp der verlaten heid: Friedrichtsfeld. Bewond erensuiaard ig Het is bewonderenswaardig hoe men in deze troosteloze omge ving jaar in jaar uit kan le ven, zonder eigenlijk een pers pectief te hebben, hoe velen daarin de hoop en het geloof wisten te behouden en hoe de vele kinderen in deze arm zalige omstandigheden gebo ren toch nog vrolijk en op gewekt kunnen zijn. Want de kinderen zijn vrolijk en levenslustig, als kwikzilver zo vlug en bij tijd en wijle ook bal dadig, zoals een normaal en ge zond kind behoort te zijn. De kleintjes gaan naar de „Kinder garten" in het kamp, waar een Duitse vluchtelinge uit Silezië die de Poolse taal machtig is, hen het Duits tracht bij te brengen. Want door het vrijwel volkomen isole ment van de Duitse bevolking spreken deze kinderen de Duitse taal niet, die ze anders spelender wijs zouden leren. Deze kleuter school waarvoor de gehele in-" ventaris geschonken werd door het voormalige Nationale Comité voor Vluchtelingenhulp wordt be zocht door 60 kleuters: de Duitse lagere school die eveneens in een van de barakken is ondergebracht, door 61 kinderen. De meeste van de 377 inwoners van kamp Friedrichsfeld zijn eenvou dige en onontwikkelde mensen: voor namelijk landarbeiders, kleine boeren en handwerkslieden. De lichamelijk gezonden werken als ongeschoolde ar beiders in de steenbakkerijen in de omgeving of bij de wegenbouw. De vrouwen op een porseleinfabriek. De long- en hartpatiënten (30% heeft t.b.c.), die geen zware arbeid mogen verrichten, kunnen echter geen licht werk krijgen en zijn dus werk loos. Doelloos dwalen zij dan over het uitgestrekte terrein van het kamp, overgelaten aan sombere gedachten en zorgen over hun gezin en toe komst. Want de meêsten hebben het niet breed en leven eigenlijk beneden de grens van het minimum. Van 120 DM in de maand kun je ten slotte geen gezin onderhouden. Kleding- en voedselpakketten uit het buitenland, voornamelijk uit Nederland, Amerika en Engeland zijn dan ook altijd wel kom, hoewel zij eigenlijk slechts een druppel op een gloeiende plaat be tekenen. Kunt U helpen? „Het is hier veel erger geweest zegt in het Pools een der vluchtelin gen thans is het nog dragelijk. „Ze geven ons de slechtste arbeid, men lijdt en moet hard werken" verteld een ander. „Waarom, waarom moeten wij zo lijden" snikt een oude vrouw, die een dochter van dertig heeft die reeds zeven jaar verlamd op een veldbed ligt, in de meest er barmelijke omstandigheden die men zich kan voorstellen. „Kunt U ons helpen?" vroeg deze zieke mij met hese stem en ik kon haar geen bevestigend antwoord geven, hoe graag ik het ook had ge wild. Als twaalfjarig meisje werd Kazl- mlera Wdowiak (zo heet zij) in het kader van de „Arbeitseinsatz" naar Duitsland gedeporteerd. Een maand later werd ze door een Duitse boer zon echte nazi kreupel ge slagen, omdat ze zijn aanwijzingen niet had opgevolgd, die ze niet kon verstaan. Ten gevolge van deze beest achtige mishandeling is ze nu voor haar hele leven invalide. Roem van Nederland Kleine jongens vertellen met trots, dat zij tijdens de vakantie in Neder land zijn geweest en dat zij het daar naar hun zin hebben gehad. Ook en kele vrouwen uit het kamp roemen de Nederlandse gastvrijheid, die zij ondervonden in Groningen, Ja, ieder een die uit de Lage Landen komt is bij deze vluchtelingen een welkome gast. De Duitse kampleiding ziet deze contacten met lede ogen aan en had liever dat niemand zich met deze mensen bemoeide. Maar dit is juist wat deze ontheemden nodig hebben: contacten met de buitenwereld, met mensen die hen met liefde tegemoet gaan, die hen het vertrouwen helpen herwinnen en begrip hebben voor hun moeilijkheden. Onder de kampbewoners bevinden zich helaas ook enkele onmaatschap pelijke en zelfs a-sociale gezinnen, die het voor de anderen het toch al zo moeilijke leven in het kamp tot een hel maken en een gevaar vor men voor hun naaste omgeving. Z.P.U. Circa 80 inwoners van lager Fried richsfeld zijn lid van de Nationale Poolse vluchtelingenorganisatie „Zjednoczenie Polskich Uchodzcow". Deze organisatie beschikt over een eigen bibliotheek van ongeveer 500 Poolse boeken, die echter al lang uit gelezen zijn. Ook worden er van tijd tot tijd vergaderingen gehouden en samenkomsten ter gelegenheid van Poolse nationale gedenkdagen. De kinderen uit het kamp treden dan op met declamaties, zang en dans en brengen in het monotone kampleven een beetje ontspanning. Als er een kerkdienst in het ge ïmproviseerde barakkenkerkje wordt gehouden, scharen deze kinderen zich rondom het kleine orgeltje en zingen oude Poolse kerkliederen, ze smeken God om de vrijheid van Polen en bid den dat ze daarin eens mogen terug keren. Want deze „displaced persons", deze gedoemden eigenlijk, dromen over hun geboorteland en voelen zich in Duitsland eenzaam en verlaten. Veertien jaar barakkenleven en daar voor jaren van slavenarbeid in een toen zeer vijandige omgeving, hebben op hen een onuitwisbaar stempel ge drukt. Voor hen kwam het vluchte- lingenjaar tien jaar te laat. Eindelijk huizen Maar men gaat woningen voor Iien bouwen. Of ze naar deze wo ningen gaarne toe willen? En of. Liefst zo gauw mogelijk. Althans dit zeggen de jongeren, die werk hebben en die zich dus geen zor gen behoeven te maken over de huur. Voor hen zal het een bevrij ding zijn, een terugkeer in de sa menleving. Maar hoe zal iemand die geen werk heeft, niet wérken mag, of erger nog, niet werken kan ooit de huur kunnen betalen? De Duitse autoritei ten verklaren weliswaar dat dit in orde komt, maar de vluchtelingen moeten Hit eerst nog zien. Ze wan trouwen de Duitsers en niet zonder reden. De terreur van het nazi-regime hebben ze nog niet vergeten en ook de wijze waarop de Duitsers hen be jegenen is niet bepaald van dien aard, dat de ontheemden hierover enthousi ast zouden kunnen zijn. De Duitsers zien in hen „difficult cases" waarmede weinig is te be- Winterspoi Amsterdar Surinaamse statenroorzitter voor advies naar Nederland Woensdag zijn, per K,L.M.-vliegtuig via de Ned. Antillen en de Verenigde Staten, naar Nederland vertrokken de voorzitter van de Surinaamse Sta ten, de heer J. S. P. Kraag en ir. Na gel. In Nederland zullen zij bespre kingen voeren in verband met de bouw van het nieuwe diaconessenzie- kenhuis, waarvoor in Nederland een inzamelsactie gaande is. De heer Kraag is voorzitter van het bestuur van de stichting diaconessen- ziekenhuis. Ingenieur Nagel heeft be moeienis met de bouw en het ontwerp ervan. ginnen. Men doet weliswaar het een en ander, maar van oprechte bemoei ing met deze ongelukkige mensen die ten slotte in de eerste plaats slachtoffers zijn van het nazi-regime is niet veel te merken. Maatschappelijk werk, zoals wij dat in Nederland kennen bestaat in Duitsland niet en dit is juist wat deze mensen nodig hebben. Maar in de eerste plaats is het nodig, dat men de vluchtelingen beje gent met liefde. Met pure mensen liefde, welke zichzelf niet zoekt maar alles voor de naaste over heeft Zal de Nederlandse bijdrage dit op leveren? Dit hangt van U af. Het gironummer van de Stichting Neder lands Comité Vluchtelingenjaar te Amsterdam iss 195960. VOORLOPIG PROGRAMMA Financiën en zalennood veroorzaken moeilijkheden (Van een onzer verslaggevers) première brengen van de opera „Mar tin Korda d. p." van Henk Badings. De componist is nog bezig met deze opera en heeft hierbij nauw contact met de Nederlandse Opera. Een andere belangrijke première is die van Benjamin Brittens' opera „A midsummer night's dream", in Ne derland gebracht door The English opera group, vermoedelijk onder lei ding van de componist zelf. Het is een opera op teksten van Shakespea re. Dit werd medegedeeld door de heer Peter Diamant, directeur van het Holland Festival. De heer Diamant vroeg bij de aankondiging van het voorlopig programma., van het Hol land Festival 1960 opnieuw de aan dacht voor de moeilijkheden, die deze Nederlandse manifestatie elk jaar weer ondervindt. Met name wees hij op de moeilijke financiële situatie. „Wij willen het festival elk jaar minstens zo goed doch liever nog be ter maken dan het vorige. Maar de subsidies van het rijk en de gemeen ten Den Haag en Amsterdam zijn elk jaar hetzelfde, terwijl alle kosten IN BEIEREN STIJGING VAN 40 PROCENT Hotel- en pensionvoorzieningen konden gelijke tred ermee houden Opvallend is, dat het bezoek aan de Duitse wintersportplaatsen In de laat ste jaren met sprongen omhoog is gegaan en nog gaat. Dat er In Beieren, om een voorbeeld te noemen, de laatste vijf-zes jaar een stijging van rond 40 procent is geconstateerd, kan niet alleen het gevolg zijn van een toene mend buitenlands bezoek. Dat néémt toe, maar zonder twijfel is de grote stijging toch te danken aan de popularisering of moeten we zeggen „de mocratisering" van de wintersport en aan de verbeterde sociale voorzienin gen, die het mogelijk maken en in vele gevallen, dank zij het ingrijpen van de bedrijfsartsen, noodzakelijk maken de winterse bergen in te trekken. De hotel- en pensionvoorzieningen in de 300 Duitse wintersportplaatsen hebben er gelijke tred mee gehouden (het totale beddental is sedert 1953 ook met ongeveer de helft vermeer derd) en aan de „uitbouw" van de wintersportapparatuur zoals skilif ten, stoeltjesliften. kabelbanen en dergelijke is naarstig gewerkt. Met name de Beierse Alpen zijn op dit ogenblik even goed uitgerust als de wintersportgebi eden - van-oudsher. In Duitsland concentreert de winte- sport zich in de Beierse en Allgauer Alpen langs de grens van Tirol, het Beierse Woud aan de Oostenrijks- Tsjechische grens de Zwabische Alpen tussen Stuttgart en Uhn, het Zwar te Woud, het Rhöngebergte, de Tau- nus, de Eifel, Sauerland en de Harz. De drie laatste bergstreken, 's win ters ook zeer in trek bij de bevol king van de Duitse industriegebieden, komen in aanmerking voor weekeind- bezoek van ons land uit en voor be ginners, die het de eerste keer kalm- pjes-aan willen doen. De Taunus, het Rhön-gebergte, de Zwabische Alpen en het Zwarte Woud liggen voor ons geografisch een beetje „halfslachtig", omdat ze te ver weg liggen voor Oberstdorf in de Allaaur Alpen is een van de meest geliefde winter sportplaatsen in Duitsland. weekends en te dichtbij voor wie echt in de wintersportsfeer wil komen (ho ge hergen met veel sneeuw en veel zon en veel ultraviolet!). Blijven dus de Beierse en Allgauer Alpen en het Beierse Woud, dat in de laatste jaren sterk in trek is gekomen. In de Alpen tussen Berchtesgaden in het oosten en Lindau aan het Bodenmeer in het westen vindt men ruim 300 berghutten en berg- hotels, waarvan bijna de helft bo ven de 1400 meter en een kleine veertig zelfs boven de 2000 meter. De kroon spant het Schneeferner- haus op 2650 meter, 316 meter onder de top van Duitslands hoog ste berg de Zugspitze, waarmee het met een kabelbaan verbonden is. De Beierse Alpen kennen in totaal meer dan vijftig kabelba nen, stoeltjesliften en tandradba nen, het onnoemelijke aantal ski liften nog niet eens meegerekend. De mondaine wintersuortplaatsen in de Beierse en Allgauer Alpen zijn: Berchtesgaden (skipistes met hoogte verschillen van 2000 meter), Gar- misch-Partenkirchen (vrij moeilijk terrein, ervaring gewenst) en Oberst dorf (voor beginners en gevorder den). Eenvoudiger plaatsjes in dit ge bied zijn: Bad Wiessee. Bayrischzell, Hindelang, Kleines Walsertal, het vioolbouwersstadje Mittenwald, Reit im Winkl, Schliersee, Tegernsee en Tiefenbach bij Oberstdorf. Wie in formaties wil hebben over deze plaat sen en over andere wintersportgebie den in Duitsland, wende zich tot het Duits Reisinformatiebureau in Am sterdam, dat stapels leerrijke boekjes en folders klaar heeft liggen, waar van vele in het Nederlands gesteld zijn. Het boekje „Wintervreugde in Duitsland" geeft een sublieme sa menvatting van de „uitrusting" der verschillende wintersportplaatsen. Accommodatie In de hotels betaalt men gemiddeld rond 100 mark voor volledig pension; er zijn plaatsen, waar men voor 70 mark terecht kan. Maakt men ge bruik van Fremdenzïmmer (die erbij bosjes worden verhuurd) of van de jeugdherbergen (in Beieren niet toe gankelijk voor personen boven de 25 stijgen", klaagde de heer Diamant. Zijn tweede klacht evenmin nieuw in de mond van organisatoren van het Holland Festival betrof de grote zalennood, welke in Amster dam mogelijk nog erger is dan in Den Haag en Seheveningen. Hij her- inerde eraan, dat het Holland Festi val door de pers in eigen land altijd het sterkst wordt bekritiseerd, het geen trouwens voor alle festivals geldt, doch dat men bij eventuele kri tiek op het programma toch wel re kening ermee dient te houden, dat zo wel fmanciële als ruimtelijke facto ren in hoge mate de samenstelling van een programma beïnvloeden. Het programma vermeldt, wat de opera betreft, behalve de beide reeds genoemde uitvoeringen, nog een op treden van de Beierse staatsopera, die „Capriccio" van Richard Strauss en „Wozzeck" van Alban Berg brengt, en eventueel nog het optre den van een Italiaans kameropera- Berthold Brecht in een vertaling van Gerrit Kouwenaar en uitgevoerd door de Nederlandse toneelmanifestatie, op een optreden van de Italiaanse groep Compagnia Morelli-stoppa met „"Impresario delle Smima" van Goldoni en op een aantal voorstellin gen van het Nationaal Toneel van België dat „De spiegel der minne" van Colijn van Rijssele zal opvoeren. Deze voorstellingen hebben in België zeer de aandacht getrokken. De tra ditie getrouw komt de Nederlandse Comedie weer met „Elckerlyc" in het Prinsenhof te Delft. Op het balletprogramma staan voor lopig het American Ballet Theatre en het Nederlands Ballet, dat onder an dere de premières zal brengen van „Die vier temperamente" van Hinde- mith en „Serenade" van Tsjaikovsky, beide in de originele choreografie van Balanchine. Het Holland Festival 1960 valt sa men met de herdenking van de hon derdste geboortedag van Gustav Mahler. Het is vrijwel zeker, dat in het Haagse gemeentemuseum de Mahlertentoonstelling uit Wenen wordt ingericht, terwijl op vele con certprogramma's in het Holland Fes tival werken van Mahler, o.a, de 2e en 5e symfonie, „Das Lied von der Erde" en de „Lieder eines fahrenden Gesellen" voorkomen. In het festival 1960 zijn opgenomen concerten van het Concertgebouw Orkest, het Resi dentie Orkest, het Radio Philharmo- nisch Orkest en, wat de kamerorkes ten betreft, het Nederlands Kamer orkest. Behalve verschillende Neder landse kamermuziekensembles zal ook het Amerikaanse Juillïard Quar tet in het Holland Festival 1960 op treden. Noot van de redactie Het feit, dat de gulden nog steeds aan koopkracht inboet, blijft één van de pijnlijkste verschijnselen in Nederland. Brand in garage te Oosterwolde Waarschijnlijk als gevolg van over verhitting van een kachel is woens dag brand uitgebroken in de garage van de heer J. Santingh te Ooster wolde (Fr.). De brand breidde zich snel uit en vijf tractoren en een per sonenauto gingen verloren. Ook de garage werd geheel vernield. Een naast de garage staand woon huis kon dank zij het optreden van de brandweer van Ooststellingwerf behouden worden. jaar), dan worden de prijzen uiter aard aanzienlijk lager. In Duitsland zijn ongeveer zestig ski-scholen; er wordt les gegeven volgens de Oosten rijkse methode. Een skicursus van zes lagen kost van 15 tot 30 mark, een privéles van 5 tot 8 mark per uur. ln praktisch alle wintersportplaatsen kan men ski's (1 tot 3 mark per dag), schoenen, schaatsen en sleden huren. Er wordt in Duitsland veel gerodeld (met kleine sleden van de hellingen en soms van speciale banen afglij den) en in plaats van curling speelt men er op het ijs „Eissehiessen", wat vrijwel op hetzelfde neerkomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11