Ngrtzana ZELANVICA w PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VLIEG ER NIET IN!" ZEEUW MIST IN AUSTRALIË DE „HOLLANDSE POT" <ss£ He DONDERDAG 14 JANUARI 1960 PROV INC 1ALB ZEEUWSE COURANT AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Internationals sterk in herstel 12 Jan. 13 jan. 95% 86% 885/8 829 9016 8914 39% 93ft gb. 9714 95A 25516 260 488 50816 283'/j 284 gb. 741 756 814 gb. 820 gb. 450 gb. 461 gb. 791 79416 761% 785% 230 gb. 168 168.50 12316 12616 167%gb. 174 145% 148 gl. 16014 168 63 gb. 168% gb. 184 gb. 185% 16816 gl. 172% Nedertand 1959 (414) Nederland 1951 (3'/j) Nederland 1948 (314) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (316) 8 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investerlngscert. 3 Nedertand 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 pet Woningbouwlening '57 108H 103% Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Alg Kunstzijde Unie Berglis' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabrlek Philips Unüever Wilton-FeiJ enoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie 1 Stv. Mij. Nederland Ver. H.V.A. MIJ. N.V. DeH Mij. Bank van Ned. Gem. 4.% Bank van Ned. Gem. 5-1953 Van Berkels Patent Albert Heijn Centrale Suiker Kon. MIJ. De Schelde N.B. Intern. Nickel American Motors Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat Can. Corp. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1953 I Den Haag 1952 U Rotterdam 1952 1 Rotterdam 1852 n Rotterdam 1957 Utrecht 1932 Amsterdam 1956 I Amsterdam 1958 II Amsterdam 1956 m Amsterdam '33 (C. en AJ Dordrecht 1956 Zuid-Holland 1937 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 9-1 12-1 13-1 523.10 615.75 525.23 261.37 259 96 263.12 17188 172.04 177.07 193.33 188.18 191.25 153.77 154.11 158.16 357.76 353.64 360.04 196 199 95% 95% 102% 102% 304 gb. 310 gb. 403 L 400 304 307 241 246 104% 104% 88% 90% 65 gb. 65% 64% 64% 54A 54% 98% 98% 16% 16% 71% 71% 78% 79 23% 24% 96% 96% 10% 10% EN. 82% 80% 79% 81 86% 86% 86% 83% 85% 871. 96 96% 91% 90% 80% 80% 89% 88% 89 88% 98 b. 99% 80% 80% 92% 92% Intern, concerns Industrie Scheepvaart Indon. fondsen Algemeen BEURSOVERZICHT. Er vond woensdagmiddag op het Dam rak een zeer krachtig herstel plaats voor de Internationale waarden met aan het hoofd do aandelen A.K.U. en Unilevers, Ook de Phildps-papderen lagen vast in de markt evenals Kon. Olies. Het ver trouwen dat dinsdag reeds viel te con stateren, werd woensdag nog eens duide lijk gemaakt door de forse koersstijgin gen die de aandelenmarkt te zien gaf. De handel was echter gering. Het terugge keerde vertrouwen, na de flauwe koersen van de voorgaande dagen, was mede een gevolg van het feit dat ln Wallstreet dinsdag een krachtig koersherstel plaats vond op de flauwe openingskoersen. Dit was voor de Europese beurzen een sti mulans. De Westduitse beurzen waren zeer vast gestemd. Op het Damrak kwa men weer kooporders uit het buitenland en het publiek ging tot aankopen over. In het nietrofflclële telefonisch avond- verkeer van dinsdag waren als laagste koersen voor A.K.U.'s, Kon. Olie, Phi lips en Unilevers respectievelijk geno teerd 485, f 164.70, 782 en 758. De ochtend- handel van woensdagmorgen bracht als laagste prijzen voor deze aandelen respectievelijk 494, f 167,50, 794 en 770. De openingskoers op de officiële beurs was voor A-K.U. 505%, tegen een vorige slot prijs van 488%. Unilevers openden op 783%, tegen een voorgaande slotkoers van 762%. voor Philips werd op de opening 796% betaald, tegen 791% dins dag als slotprijs. Kon. Olies deden f 168, plus f 1.30 vergeleken bij de slotprijs van dinsdag. Aandelen Kon. Olie noteerden ruim een gulden boven pariteit New York. De Compagnie de recherches et d'exploltation de petrole au Sahara (C.RJ2.P.S.), waarin de Kon./Shellgr1pep een belang heeft van 35 pet., heeft aan de regering van Tunesië voorgesteld in tunesië een olieraffinaderij te bouwen. Dit werd ter beurze gunstig opgevat. Aandelen Nationale Handelsbank werden in een ruime open hoek een zestal pun ten hoger op 198 verhandeld. Gedurende het verdere beursverioop stegen AJC.U.'s tot 608%. Scheepvaarten vast tot zeer vast met kalme handel. Van de cultures passeerden certificaten Deli de 2 at parikoers op een prijs van f 201, tegen dinsdag als slot- prijs f 196.70. Ook Amsterdam Rubbers en H.V.A/S een paar punten hoger. Staatsfondsen vast. In de lokale sector waren de koersen merendeels hoger. Aan delen Jean Hey broek kregen een hogere adviesprijs op de dividendverhoging van 9 tot 11 pot. Aandelen Nederland—Indo nesië Steenkolen Hand el-Maatschappij werden op last van het beursbestuur niet genoteerd ln verband met een mededeling van de directie van deze maatschappij over een derde terugbeta ling van 40 pet. op de preferente- en gewone aandelen. Prolongate 3% procent. Gronchi naar Moskou van 6 tot 11 februari President Gronchi van Italië ral van 6 tot 11 februari een bezoek aan Moskou brengen, aldus Is dinsdag in Rome bekendgemaakt. Aanvankelijk was vastgesteld, dat Gronchi in de week van 3 tot 9 janu- aii naar de Sowjet-Unie zou gaan. Gronchi kreeg echter griep en het bezoek moest worden uitgesteld. Maandag heeft de Italiaanse presl. dent zijn werkzaamheden hervat. Antilliaanse maatregel na incident met piloten De Nederlandse ambassade in Cara cas heeft bekendgemaakt dat de An tilliaanse regering na het incident waarbij twee Cubaanse piloten pam fletten boven de Nederlandse Antil len neerlieten haar wetgeving zo danig zal wijzigen dat gevangen schap voor mensen, die betrokken zijn bij vijandelijke activiteiten bo ven Antilliaans grondgebied, en in beslagneming van hun vliegtuigen, mogelijk wordt. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10£6—10.56%, New York 3.77%—3.77%, Montreal 3.95fS—3-96A Parijs 76.85%—'76.90%, Brussel 7.56% —7.56%, Frankfort 90.49—90.54, Stockholm 72.84—72.89, Zürich 87.29%37.34%, Milaan 60.76%- 60.81%, Kopenhagen 54.59—54.64, Oslo 52.75—52.80, Wenen 14.52—1453, Lissabon 13.16—13.17%. Onderwijstentoonstelling Zuiderzeewerken en Deltaplan De minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals zal op don derdag 21 januari in de statenzaal van zijn ministerie aan het Binnen hof in Den Haag de officiële opening verrichten van de nieuwe onderwijs tentoonstelling „Zuiderzeewerken en Deltaplan." Spoorwegongevallen in 1959 eisten 44 doden Bij botsingen tussen treinen en bet wegverkeer op beveiligde en onbe veiligde spoorwegovergangen waren in 1959 vierenveertig doden te betreu ren. Er vonden 210 botsingen plaats. In 5 gevallen betroffen dit botsingen waarvan de verantwoordelijkheid voor het ongeval bij de spoorwegen lag. Hierbij waren twee ongevallen met dodelijke afloop. In de overige lag de verantwoordelijkheid bij het wegverkeer. Het aantal doden bedroeg hier 42. Het aantal botsingen van wegverkeer en spoorwegmstallaties zonder dat daarbij direct tremen betrokken wa ren bedroeg 360. Hiervan droegen de spoorwegen in 15 gevallen de verant woordelijkheid (bijv. dalende over- wegbomen op auto's). In de ovirge 345 gevallen lag de schuld bij het weg verkeer (aanrijdingen van overweg bomen en kmipperlichtinstaUaties e.d.Het aantal versperringen van overwegen door het wegverkeer zon der dat daarbij materile schade ont stond voor de N.S. of waarbij zich persoonlijke ongevallen voordeden (afslaan van motoren) bedroeg 163. Persoonlijke ongevallen en mate riële schade konden hierbij voorko men worden doordat tijdig veilig heidsmaatregelen werden genomen. zou niet terug willen „Weet U wat ik hier ln Australië het meeste mis? Een goede Hollandse Eït", zo verklaart de heer J. C. de ruyn. De heer De Bruyn Is al een aantal Jaren geleden uit Axel, waar hij in het kruideniersvak zat, naar Australië geëmigreerd. „De reden? Je wil wel eens vooruit zien te ko men en daar zag ik in Axel g kans voor." Daarom verliet de neer De Bruyn zijn woning in de Bern- Advertentie) HANDCREME Nertzane Is de ideale creme voor ruwe handen, kloven en schrale huid. Nertzane is afkomstig van de edele nerts en maakt uw handen zacht en blank als nertsbont. ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN De heer De Bruyn uit Axel8,a"f0 ae De eerste kennismaking met dit nieu we land was niet bijster prettig. Hij kwam in een kamp in Scneyville te recht. En daar was het vooral wat het voedsel betreft, lang geen pretje. Er waren namelijk alleen maar Pool se, Hongaarse en Italiaanse koks en aan hun eten kon de heer De Bruyn maar heel moeilijk wennen. Nadat hij uit het kamp was gekomen, stond de heer De Bruyn al vrij spoedig weer achter de toonbank, In het begin kwamen nog al eens taalmoeilijkheden voor, maar die zijn zo langzamerhand vanzelf op- felost. Over zijn Australische lanten was hij best tevreden. „Ze zijn niet zo lastig als de Neder landse", vindt hij. „De omgang is erg prettig." De kwaliteit van de produkten vindt de heer De Bruyn minstens even hoog als in Nederland. Ondanks het feit dat hij het in deze branche wel naar zijn zin had, is hij later toch weer uit het kruideniersvak gegaan. De salarissen lagen hier namelijk niet hoog. In elk geval zag hij betere kansen bij een fabriek, waar hij nu wordt opgeleid tot verkoper. „De mogelijkheden om iets te bereiken zijn hier beter dan in Nederland", zo luidt zijn conclusie. Natuurlijk zijn er in Australië niet louter voordelen. Het leven is er beslist minder afwis selend dan in Nederland, maar die afwisseling moet men er zelf in we ten te brengen. Er zijn onder de emigranten contac ten in het kerkewerk en daardoor krijgt men vrienden en kennissen. De heer De Bruyn heeft het hier uitste kend naar zijn zin. „Ik zon er niet aan denken om voorgoed naar Neder land terug te gaan", zo luidt zijn oor deel. Voor een vakantiereisje naar Nederland zou hij wel iets voelen. speuren in catalogi van boekenveilingen naar Zeeuwse werken is een spannende be zigheid- Zelfs als men in de verste verte niet aan kopen kan denken, kan men er over mijme ren wie de gelukkige bezitter van een of andere zeldzaamheid zal worden. Zeldzaamheden kunnen in heel wat gevallen wegens de hoge kosten niet meer door particulieren worden gekocht; zij gaan naar bibliotheken of andere instellingen. ij kregen een catalogus ln handen van een vermaard Utrechts antiquariaat voor een veiling in januari. Nummer 4 van deze catalogus wordt op een waarde van 12 14 duizend gulden ge schat; het is een handschrift enig in zijn soort van de verta ling van het Nieuwe Testament ten behoeve van de ons allen bekende Statenbijbel. Misschien is het niet algemeen bekend, dat het Zeeuw se aandeel in de Statenvertaling van zoveel waarde voor de ont wikkeling van onze taal belatngrijk is geweest. Verder vinden we o.a. in de catalogus ook de bekende dichtbundel de „Zeeuwsche Nach tegaal" (1623) die we in deze rubriek als een beltangrijke Zeeuwse culturele manifestatie al eerder behandeld hebben. Niet onbelangrijk lijkt ons or. ook de uitgave van 1617 van de door Marnix van Sint Aldegonde bewerkte psalmen. Tijdens zijn verblijf op het slot te West-Souburg heeft hij hieraan gewerkt. Bij de volgende, in de cata logus genoemde, uitgave van 1766 met de tong-verstuikende titel „GeorgarchontomachiaBoeren- en overheids-stryd en de overige gedichten, welkers eerste in Nederduitsche vaarzen is nagevolgd", willen we wat langer stilstaan. Deze „vaarzen"-bundel is merkwaar dig door de persoon van de dichter, Beronicius. Omstreeks het midden van de Gouden Eeuw dook in Middelburg een onooglijk mannetje op, dat zich bezighield met messenslij- pen en schoorsteenvegen. Waar hij vandaan kwam wist niemand en het meest hield hij zich op ln de gemeenste kroegen die Middel burg rijk was. Daar zette hij zijn verdiende geld in drank om. Wij kennen dit onmaatschappelijke wezen onder de naam Beronicius. Toch heeft hij een plaats in de literatuurgeschiedenis, namelijk onder die groep van dichters die zich bezighielden met kluchtige poëzie werkten. Om dit te kunnen doen moet men echter a- die klassieken en voor een groot deel de klassieken op een grappige manier om- een behoorlijke kennis hebben. Wat we dan ook merken uit zijn „Georgarchontomachia", waarin hij de opstand der Walcherse boe ren in juli 1672 beschrijft. U weet wel: de tijd van het radeloos, re deloos en reddeloos, toen de Fransen in korte tijd een flink deel van ons land bezet hadden. Het gerucht liep op Walcheren dat de Middel burgse regenten met de Fransen onderhandelden om het eiland aan hen over te geven. Er was maar weinig voor nodig om de boeren, in een woedende stemming, naar Middelburg te doen trekken om de regenten eens mores te leren. Zij moeten evenwel tot de conclusie komen dat de gevangen genomen regenten geen schuld hebben en de dag daarop gaat men weer aan het werk. Beronicius heeft over deze strijd een Latijns gedicht gemaakt van circa 1000 regels, dat ook onder de titel „Boeren- en Overheidsstrijd; of het innemen van Middelburg" vertaald werd. Het Is een parodie op de Ilias. En Meertens, aan wie we de gegevens voor dit stukje ontleend hebben 1), merkt op dat Homerus en Beronicius één ding met elkaar gemeen hebben: „hun afkomst is in volslagen duisternis gehuld." Het is ook Beronicius die de Middelburgers versteld deed staan door zijn begaafdheid voor de vuist weg in het Nederlands, Latijn en Grieks verzen te dichten. Dat hij veel op de wereld had rondgezworven, bleek uit het gemak waarmee hij een aantal talen sprak. Wanneer we zijn leven overzien en eigenlijk is niet veel van hem bekend, denken we aan die vrij zeldzame figuren die zich ner gens aan storen en zich vrij voelen als een vogel In de lucht. Iets wat we zelf ook wel eens willen. De secretaris van Vlissingen stelde op hem het volgende grafschrift op: „Hier ligt een wonderlyke Geest, Die leefde en stierf, gelijk een Beest Hy was een mlsselyke Sater: Hy leefde in.Wyn, en stierf in Water", De laatste regel sloeg op het feit, dat hij na te diep in het glas ge keken te hebben, in een der Middelburgse grachten verdronk. Zijn begrafenis was op 24 februari 1673. 1) Hlstoria, 1943, p. 224 e.v. V>AA/VVWVVWvVVVWVVVVVV\^VVVV%\VVVVV\\\W«/«VVW 1376. De verwarring in de gelederen der piraten was onbeschrijfelijk. Van alle kanten werden zij nu be laagd en in het kille maan licht was het soms onmoge lijk vriend en vijand van elkaar te onderscheiden. Er werden rake klappen uitge deeld, waarbij piloot Storm zich vanzelfsprekend niet onbetuigd liet. Mede dank zij het drieste optreden van Ucayba en z'n wraakgierige Caripa's was de strijd spoe dig beslist en lagen de ge wonde of door paralstralen getroffen piraten kris-kras verspreid over de open ruimte. Het was gedaan met Zorins roofkolonie op aarde en er zou heel wat moeten gebeuren wilden de heren hier wederom vaste voet krijgen. Daar zou de Ga lactische patrouille van Val Marian wel tegen waken Over de lichamen der verslagen vijan den heen Iconden indianen en mannen van Shastar elkaar feliciteren. Groot was de vreugde bij allen, maar vooral de Caripa's juichten en dansten over hun herwonnen vrij heid. Niemand lette op de donkere gestalte die behoedzaam naar de rand van de open plek sloop, teneinde in het beschermende duister van de jungle te kunnen ontsnappen. Het was Oban, de beul.... Nederlands bedrijf maakt pijpleiding in Duitsland Het Nederlandse Aannemers- en Handelsbedrijf E. W. Smit te Nijme gen heeft zich de opdracht van de Duitse regering weten te verwerven tot het aanleggen van een pijpleiding tussen Kehl en Tübbingen. De lengte van deze leiding, die een onderdeel gaat vormen van de zogenaamde NA V.O.-pïjpleiding, wordt ongeveer 95 kilometer. Het bedrijf had op dit werk als enig Nederlands bedrijf ingeschreven. An dere inschrijvers waren maatschap pijen uit Duitsland en België. Met ae aanleg van de leiding zal een be drag van circa 4.000.000 gemoeid zijn. De maatschappij zal een staf van deskundigen naar Duitsland over brengen en zij overweegt, omdat de arbeidsmarkt in Duitsland op het mo ment zeer krap is. ook Nederlandse grondwerkers daarheen'te zenden. FEUILLETON 17 „Dat is tenminste de nieuwste theo rie, maar ik geloof niet dat ze al iets gevonden hebben. Het ziet er naar uit dat Tomlin. het vriendje van Joanna, ze te slim af geweest is". „Ze weten niet eens zeker dat hij de juwelen in handen gehad heeft", bracht Joanna in het midden. „Is de wens de vader der gedachten of weet jij er meer van zusje „Het is niet meer dan een normale, fatsoenlijke veronderstellingstoof Joanna op. „Iedereen heeft het recht, als onschuldig beschouwd te worden tot zijn schuld bewezen is". Tomlin heeft zijn eigen schuld bewe zen Toen de Franse politie hem verhoorde, is hij gevlucht". Joanna hield van schrik haar adem ln. Als iemand haai" op dat ogenblik aangekeken had, was ze door de mand gevallen. Maar er viel gelukkig iets anders, namelijk een dienblad van n kelng 'n Jat de algemene aan dacht trok. En toen tie rust was weergekeerd, had zij ook haar zelf beheersing terug. Dc verdere maaltijd spralc en bewoog ze zich verstrooid en werktuiglijk. II Door CapfA. O. POLLARD Ze at wat er voor haar neergezet werd en zei iets als 't van haar ver wacht werd. Maar ze zou geen sa menhangend woord van het gesprek kunnen navertellen. In de hoop dat een bioscoop je haar ellendige gevoel wat zou verlichten, reed ze direct na de lunch naar Whi- tehampton. De film was interessant en toen de voorstelling was afgelo pen, voelde ze haar desillusie al veel minder pijnlijk. Maar toen ze weer op straat stond, gebeurde er iets dat ales weer in volle hevigheid terug bracht. „Daar, een paar meter van haar ver wijderd, liep de man die haar ge dwongen had, hem uit de Coverdale Flat te helpen ontvluchten. Hij liep met een tamelijk stevige pas de bio scoop voorbij en als hij opzij geke ken had, zou hij haar gezien hebben. Bij plotselinge ingeving besloot Jo anna hem te volgen. Ze wilde zien waar hij naar toe ging en het dan aan de oolitie gaan vertellen. En de ze keer zou ze er wel voor zorgen, dat hij haar niet ontglipte. Fred ze herinnerde zich zijn naam nog liep geen tien meter voor haar uit toen zij de jacht begon. Het was zaterdagavond en buitengewoon druk op straat, zodat het tamelijk eenvoudig was, dicht achter hem te blijven zonder argwaan te wekken. De grootste moeilijkheid was, hem bil te houden. Terwijl ze het trottoir op cn af wip te om de voetgangers te passeren, vroeg ze zich opgewonden af wat de man nier in Whitehampton deed. Zou het verband houden met de inbraak Kwam hij misschien rapport uitbren gen bij zijn geheimzinnige opdracht- fever? e hoopte het vurig. Kon ze maar op het spoor komen van hun hoofd kwartier en de bende uitleveren! Wat een heerlijke wraak zou dat zijn op de man die haar zo schandelijk ver nederd had! Een rij mensen, die op een bus wachtte, versperde haar de weg en het was een hele worsteling, er door heen te komen. Toen ze deze hinder nis genomen had, liep haar prooi aan de overkant van de straat. Ze zag hem nog juist voordat hij een zij straatje in ging. Toen ze op de hoek was, zag ze dat hij veel langzamer was gaan lopen. Hij bleef nu en dan staan voor een etalage, maar toen keei'de hij om en wandelde haar op zijn gemak tege moet. Had hij gemerkt dat ze hem volgde Ze had nog nauwelijks tijd een steeg je in te glippen. Maai', hij-liep de steeg voorbij zonder opzij te kijken. Ze stak voorzichtig haar hoofd om de hoek om te zien, waar hij geble ven was en ontdekte dat hij weer te rug kwam. Maar zijn belangstelling gold niet haar. Zijn aandacht was ge richt op iets aan de overkant. De zaak van de Whitehampton Frui terers Ltd. Daar lag zijn doei. De fir ma, voor wie Curtis Tomlin de vluch ten naar Frankrijk maakte. Haar hart sprong tot in haar keel. Dit werd een machtig interessante ontdekking. Ze hoefde maar af te wachten wat er gebeurde. Het was sluitingstijd. Twee winkel bedienden brachten de kisten groen ten en fruit, die buiten uitgestald stonden, naar binnen. Daarna ging de deur dicht en zag ze de bedienden één voor één naar huis gaan. Fred liep nog steeds op en neer, als of hij op een vriend wachtte. Een onopvallende figuur tussen de vele voorbijgangers. Er was al bijna een kwartier nie mand uit de winkel gekomen, toen Fred de straat overstak. Joanna zag hem voor de etalage blijven staan. Nadat hij zich er blijkbaar van over tuigd had, dat er geen personeel meer in de zaak was, liep hij naar een zij gang, die toegang gaf tot de achter kant van het huis. Zodra hij uit het gezicht verdwenen was stak Joanna ook over. Ze wilde zich er snel van overtuigen dat Fred naar binnen was, voordat ze een agent ging waarschuwen. De zijgang was tamelijk kort en kwam uit op een smalle gang, die evenwijdig aan de straat liep achter de rij winkels en voornamelijk dien de als verbinding met de garages. Joanna liep de zijgang door tot ze een overzicht had van deze gang. De poort van de Whitehampton Fruite rers was dicht. Was Fred daar ingegaan of verder de gang doorgelopen? Ze wou dat ze het wist. Ze zou zo'n bespottelijk fi guur slaan als ze de politie voor niets waarschuwde. Na enige aarzeling ging ze voor zichtig de poort door en kwam op een kleine binnenplaats, vol kisten en kratten. Er was ook een soort loods van gegolfd plaatijzer, die dienst scheen te doen al3 garage. Joanna bleef doodstil staan luiste ren, maar ze hoorde niets. Er scheen niemand te zijn. Maar als Fred hier niet binnen gegaan was, waar was hij dan wel? Ze stond al op het punt terug te gaan, maar een zekere aan geboren koppigheid hield haar tegen. Hij moest nier zijn, ze voelde het. Ze deed een aarzelende stap naar vo ren en sloop op haar tenen naar de achterdeur. Die was op slot. Ook de ramen waren dicht. En juist wilde ze definitief van haar speurtocht afzien, toen ze een kist hoorde vallen bij de ijzeren loods. Daar zat hij dus en daar beloerde hij haar. Ze werd doodsbang. Ze had hier nooit in moeten gaan. O, waarom was ze niet regelrecht naar een agent gelo pen? In een wanhopige vluchtpoging ren de ze naar de poort. Hij ook. Ze hoorde hem uit de loods komen en hij was afschuwelijk dichtbij. Ze had haar hand aan da klink toen hij baar 1 inhaalde. Ruwe handen trokken haar achteruit. Hij gaf haar geen kans te gillen. Een vlakke hand werd op haar mond gedrukt en haar rechterarm op haar rug gedraaid. Ze werd gedwongen naar de loods te gaan. Er stond een groene bestelwa gen en in een hoek lag een stapel zakken. „Een gil en je bent er geweest!" zei hij. Hij smeet haar van zich af, zodat ze voorover viel. Toen greep hij haar bij haar schouders, draaide haar om en gaf haar met zijn vlakke hand twee klappen in haar gezicht. „Dat is je verdiende loon," zei hij. „Je dacht zeker dat ik je niet gezien nad! Nou, dan moet je toch vroeger opstaan. Wie heeft jou op me afge stuurd?" Joanna keek hem razend van angst aan. Hij leek hier veel gevaarlijker dan die avond, toen hij haar auto in gevlucht was. Bovendien scheen hij zenuwachtig te zijn. Ze probeerde na te denken, maar haar hersens weigerden dienst. Ze besefte alleen nog, dat ze volledig in zijn macht was. „Ik zeg. wie heeft jou op me afge stuurd?" herhaalde Fred doldriftig. „Hebben ze me op het vliegveld ge zien? Als ze denken dat ik die rom mel heb, hebben ze het mis. Hét was de..." Hij brak zijn zin af en keek haar strak aan. „Heb ik jou niet eer der gezien? Je komt me bekend (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9