Wegeninformatiedienst van de KNAC werkt onder hoogspanning en voor crisis m nog alle aanwezig VAN GROOT NVT VOOR BEROEPSVERVOER VREDELING VRAAGT NORM VOOR AFWIJKING VAN KOSTPRIJS DONDERDAG 14 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „PARIJS NEEMT U LIEVER DE TREIN" (Van een onzer verslaggevers). „Met de K.N.A.C. wegeninformatiedienst Naar Parijs zegt U f Neemt U liever de trein meneer, dan blijft U gezond Ja meneer, na Brussel begint de misere pas goed. Sneeuw, ijzel, verijsde sneeuw en dat gaat zo door tot vlak bij Parijs. Ja, U kunt beter niet met de wagen gaan Tot uw dienst". ,Jtfet de K.N.A.C. wegeninformatiedienst Waar bent Ut...-. Tot Utrecht hebt U weinig last. Er is wat sneeuw gevallen maar er is goed gepekeld en gestrooid. Ja, die route kunt U gerust nemen. Hoe het vanavond zal zijn weten we niet. Als het opvriest kan het wel weer erg glad worden Al die gegevens worden op de kaar ten bijgewerkt. Van uur tot uur houdt men de zaak bij. Van uur tot uur kan in deze tijd ook de situatie veranderen. Er zijn grote vervoers bedrijven, die elke morgen opbellen. Eén bedrijf krijgt elke morgen, tegen betaling van kosten, over de telex een volledig overzicht van de toe stand. Men beschikt over een dage lijks bericht over de toestand van de berijdbare Alpenpassen. Duitsland geeft geregeld berichten door over werkzaamheden aan de wegen. „We moeten ook altijd rekening houden met pessimisten en optimisten onder degenen, die ons de informaties ge ven. We moeten alles grondig con troleren, vooral nu blijkt, dat men steeds meer op onze informatie af gaat", vertelt de heer Pat. „Verder stellen we de berichten voor de ver schillende radiouitzendingen hier op. In principe is er een bericht na elke nieuwsuitzending, in urgente geval len wordt er nog een bericht ingelast. Sinds maandag is de uitzending via de A.V.R.O. om twaalf uur 's nachts voorlopig verschoven naar 22.40 uur. Maar er moet nog een definitieve regeling volgen". Vijftienhonderd van zulke telefoon tjes kreeg de informatiedienst maan dag te verwerken, ruim achthonderd tussen zes en tien uur. Dat is 200 Sesprekken per uur voor vier man. 'u is het wat rustiger, maar woens dagmorgen, toen ook in het westen van het land wat sneeuw was geval len, waren ero m 11 uur toch alweer vijfhonderd informaties gegeven. Informaties over de wegen in Neder land, over routes naar Duitsland en Frankrijk, over wintersportroutes. Vier mensen zijn voortdurend van half zes 's morgens tot tien of elf uur 's avonds afhankelijk van de omstandigheden in de weer. „Onze verantwoordelijkheid begint steeds groter te worden. Het blijkt, dat bij voorbeeld het beroepsvervoer voor een deel geheel „dichtvaart" op onze informaties", vertelt de chef van de informatiedienst. Louis Pat. „We kunnen ook alleen maar mensen ge bruiken, die enthousiast zijn. Dat ben je hier overigens al gauw, omdat het zo'n dankbaar en boeiend werk is". De wegeninformatiedienst is gehuis vest in een flinke zolderkamer in het KNAC-secretariaat. Op tafels staan een stuk of zeven telefoons, langs de wanden hangen kaarten, lijsten, ta bellen. Elke morgen om half zes be gint men de 53 informatieposten door het hele land, meest benzinestations, op te bellen. Soms gebeurt dat in de loop van de morgen nog een keer. Maandag, toen het weer boven ons land heel wisselvallig was, heeft men dit zelfs vier keer gedaan. Op die 1500 gesprekken kwamen er dus nog eens 200 uitgaande. Over de telex komen verder de informaties uit het buitenland binnen. Via een radiotoe stel worden de weer- en wegenberich- ten uit Duitsland en Italië op een bandje opgenomen en uitgewerkt. Als het weer heel slecht is in Neder land. dan worden ook informaties in- Sewonnen bij de verkeersgroepen van e rijkspolitie. Het komt zelfs wel voor, dat patrouillewagens als zij een uitzonderlijke situatie tegenkomen, rechtstreeks via de mobilofoon de K.N.A.C. waarschuwen. Industrieel tijdens jacht door kogel getroffen Tengevolge van een noodlottig onge val op een jachtterrein in de omge ving van Deelen (Veluwe) is dinsdag de heer Paul J. M. Deiters, een der vier derecteuren van de N.V. Eerste Nederlandse Dames- en Kindermantel- fabriek H. Berghans. om hat leven gekomen. De heer Deiters was 45 jaar. Hij maakte deel uit van het hoofdbestuur van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, was voorzitter van de Hogere Technische School voor de confectieinduslrie „Mr. Koetsier", voorzitter van de stichting „Amster dam Fashionweek" en voorts lid van verscheidene commissies. Het ongeval heeft zich als volgt toe dragen. Toelopend op een hert dat hij juist had getroffen en dat hij het ge nadeschot wilde geven, struikelde de heer Deiters. Daarbij ging zijn geweer af en trof hem de kogel. De jachtop ziener die zich dicht in zijn nabijheid bevond, constateerde dat de dood on middellijk was ingetreden. jaar geleden, dat de Poolse hoofd stad Warschau van de Duitsers werd bevrijd. Deze trieste foto geeft een kijkje van het Kasteelplein te War schau in januari 191/5. De Poolse r>lag wappert op het voetstuk van het vernielde standbeeld van koniiig Sigismnnd III. Mevr. prof. Reinders krijgt telefonische bedreigingen Mevrouw prof Reinders te Wagenin- gen is dezer dagen, volgens haar aan gifte bij de politie, tot twee keer toe opgebeld door een onbekende die haar toevoegde: „U gaat er toch aan", of woorden van die strekking. De politie stelt een onderzoek in. Prof. Reinders is thans in zoverre her steld van de haar toegebrachte schot wond door de Bulgaarse student, dat zij weer examens kan afnemen in haar laboratorium. Ze maakte reeds korte wandelingen. Bernard Haitink wijst Amerikaans aanbod af Bernard Haitink, de eerste dirigent vnn het Radio Philharmonisch Orkest heeft een aanbod om vast dirigent te worden vsn het Symfonieorkest van Minneapolis, van de hand gewezen; voornamelijk zijn het contractuele verplichtingen in Nederland en elders, die hem er toe brachten, dit aanbod af te slaan. „Bovendien zou ik tussen september en maart 120 concerten moeten diri geren. Ik vond dat eigenlijk gezegd wel erg veel. Bovendien zou ik een driejarig contract hebben moeten slui ten. Ik hou erg veel van mijn eigen land en ik vond het ook jammer juist het winterseizoen weg te zijn. Dit te meer, omdat ik onder andere enige verplichtingen heb tegenover het Concertgebouworkest. Ik zou teveel moeilijkheden veroorzaken, wanneer ik wegging, ook wat betreft de Ame rikaanse tournee van het Concertge bouworkest, welke ik, samen met Eu- gen Jochum, als gastdïrigent zal lei den", aldus de heer Haitink. Hij zal echter wel nu en dan optreden als gastdïrigent van het orkest van Minneapolis. Op de vraag of deze wei gering om zich voor lange tijd te bin den wellicht verband kon houden met een vaste benoeming als dirigent bij het Concertgebouw een mogelijk heid, die vooral direct na de dood van Eduard van Beinum vaak is geopperd wenst de heer Haitink geen ant woord te geven. „Ik houd me ver van deze kwestie", aldus zijn commentaar. De K.N.A.C. bezint zich op moge lijkheden om ook in de zomer te kunnen doorwerken en zou graag de radio ingeschakeld zien. In al le omliggende landen heeft men in het toeristenseizoen dagelijks aantrekkelijke programma's voor auto- en andere toeristen met raadgevingen en informaties. Hier schijnt men daar niet aan te wil len. Er zijn tenslotte in Neder land 150.000 autoradio's, waar voor luistergeld wordt betaald. Dat komt de omroepen toch ook ten goede en bovendien: goede program ma's voor de mensen op de weg zou den waarschijnlijk weer leiden tot meer autoradio's, zo meent men bij de K.N.A.C. Dit zijn echter plannen voor straks. Voorlopig heeft men het in die zolderkamer druk genoeg met de toestand van nu sneeuw, gladde wegen, een barre winter, die over heel Europa is neergestreken. Brabantse schouwburgen stellen Van Dalsum-ring in II Na afloop van het jubileum- stuk van Albert van Dalsum, „Sauls dood" door de Haagse H Comedie in de Casinoschouw- H burg te 's-Hertogenbosch, H heeft de commissaris der ko- i| ningin in Noord-Brabant, dr. H C. Kortmann aan de jubileren- de acteur namens de directies M van de drie Brabantse schouw- H burgen (Breda, Eindhoven/ M Philips en 's-Hertogenbosch) M H de door deze schouwburgen in- gestelde „Albert van Dalsum- m M ring" aangeboden, met het verzoek deze later te willen overdragen aan die toneelspe- Ier, die daar volgens zijn me- ning waardig toe zal zijn. De ring is een kunststuk van H edelsmeedwerk en werd ont- H worpen en vervaardigd door de Zwitserse kunstenaar Henri Grob. Het is een herenzegel- p ring van 18 karaats goud «iet een Madeira topaas. In de schenen zijn gestyleerde voor- p stellingen verwerkt, aan de ene zijde Melpomene, de godin p van de toneelkunst en aan de andere zijde een masker en een opgaand toneelgordijn. Aan beide zijden is een loep- p zuivere briljant ingewerkt. p Froyen uit Middelburg zelf e.en verwoed zweefvlieger houdt hier de „lap" omhoog... Daarmee geeft hij aan de man, die de lier bedient, het teken, dat het toestel voor ver trek gereedstaat. (Foto P.Z.C.) Paratyfus onder ouden van dagen te Berlikum In het gemeentelijk tehuis voor ou den van dagen te Berlikum (Fr.) zijn enkele gevallen van paratyfus geconstateerd. Twee inwoners van 't rusthuis waren naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebrr.cht en daar overleden. Zij waren beiden in een shocktoestand geraakt, die de dood tot gevolg had. Hierdoor ontdekte men ook de besmetting met paraty fus. Zes andere inwoners van het tehuis, onder wie een oude vrouw van 90 jaar en enkele mannen van ruim 80 jaar, bleken eveneens met paratyfus te zijn besmet. Vier van hen zijn naar de barakken voor verpleging van be smettelijke zieken te Leeuwarden overgebracht. Twee van hen worden in het tehuis zelf verpleegd. In het rusthuis zijn strenge isolatie- maatregelen getroffen om uitbreiding van interne epidemie te voorkomen. LANDBOUW CONGRES P.v.d.A. „Geef landbouw voor een aantal jaren bepaald bedrag" In Almelo werd gisteren het veer tiende agrarische congTes van de Partij van de Arbeid gehouden. Het was gewijd aan het In december j.l. verschenen rapport van de dr. Wiardi Beckmanstichting over prijs- en structuurbeleid In de landbouw. - Na de opening door de voorzitter der partij, de heer Evert A. Vermeer, sprak het Tweede Kamerlid, ir. H. Vredeling, over het prijsbeleid in de landbouw. De vooral door de boeren- organïsaties onderschreven stelling dat de garantieprijzen altijd gekop peld moeten zijn aan de kostprijsbe rekeningen van het Landbouw Eco nomisch Instituut achtte liij onhoud baar en Iiij onderschreef de kritiek van minister Marijnen op de binding WAARSCHUWING VAN IR. B. VAN DAM Bedreiging blijft zolang vrijhandels- verkeer onmogelijk is In de woensdag gehouden vergadering van het j»roduktsehnp voor zuivel de eerste in het nieuwe jaar heeft de voorzitter, ir. B. van Dam, een overzicht gegeven van het wel en wee in de zuivelwereld gedurende het afgelopen jaar. Hoewel de heer Van Dam toegaf, dat er wellicht argu menten Hunnen worden aangevoerd voor de bewering, dat de zuivel de althans nabije toekomst met ge matigd vertrouwen tegemoet kan zien, wilde hij toch de waarschuwing latenl horen, dat de omstandigheden, waaruit in 1956/57 de crisis in de zuivel voortvloeide, thans nog alle aanwezig zijn. Deze omstandigheden aldus de heer Van Dam, zullen een bedreiging blijven vormen, zolang in Europa belemmeringen van allerlei aard het vrije handelsverkeer voor de zuivelprodukten onmogelijk ma ken. Hij sprak daarom de wens uit, dat zij die binnen de E.E.G. hieraan schuldig zijn, meer en meer zullen gaan handcicn naar de letter, maar vooral ook naar de geest van het E.E.G.-verdrag en de andere verdra gen en verplichtingen die zij hebben aanvaard en aangegaan in het be lang van de ontwikkeling der wereld economie. Tevoren had de heer Van Dam er al op gewezen dat de financiële re- sulaten van de zuivel in zeer belang rijke mate afhankelijk zijn van om standigheden, waarop dit is recen telijk bij herhaling gebleken van Nederlandse zijde geen of nauwelijks enige werkelijke invloed kan worden uitgeoefend. Concreet gesteld aldus ir. Van Dam, de resultaten voor de zuivel zijn in hoge mate afhankelijk van het min of meer opportunistisch importbcleïd van onze E.E.G.-part- ners. „Ik noem dit beleid min of meer op portunistisch, omdat vaak beslissin gen worden genomen op grond van de waardering van de ogenblikkelijke situatie, die het beleid om tot een in tegratie van Europa te komen door kruisen. Achteraf blijkt dan dikwijls nog. dat de situatie verkeerd beoor deeld was, zodat ook op korte termijn de genomen beslissingen nadeel be rokkenen." Ir. Van Dam was van mening, dat de ontwikkeling van de zuivelmarkt ;n 1959 zeer merkwaardig is geweest. Hij onderstreepte de hier en ifciar be luisterde opmerking, dat de tijdelijk al te hoge vlucht welke do prijzen van de zuivel in die periode hebben genomen, eerder moet worden be treurd dan dat zij kan worden toe gejuicht. Da schuld voor deze gang van zaken mag niet uitsluitend wor den gezocht bij de handel. Indien in dit verband een schuld vraag zou mogen worden gesteld, dan kan de oorzaak van het onregelma tige marktverioop in de eerste plaats worden gevonden in het bestaan van systemen, die het goederenverkeer zozeer belemmeren, dat normale han del onmogelijk is. Dat de droogte, die in grote delen1 van West-Europa de afgelopen zomer heeft gekenmerkt, van desastreuze in vloed is geweest op de melkpröduk- tie, wordt door de nuchtere cijfers weersproken, aldus de heer Van Dam. Wat Nederland betreft is in énkele provincies gedurende korter of langer tijd de melkproduktie vergeleken mét 1958 weliswaar ten achter gebleven, doch landelijk bezien is er van een serieuze invloed op de omvang van de produktïe geen sprake geweest. De Nederlandse melkproduktie steeg in 1959 vergeleken bij een jaar ervoor met 260.000 ton tot 6:500.000 ton. Van de E.E.G.-landen is alleen Frankrijk het slachtoffer van de droogte ge worden. Doordat In 1959 aanzienlijk meer melkvet werd verwerkt in volle p?o- dukten, was de produktie van boter in hel voorjaar en de zomermaanden van 1959 25 30 procent lager dan in de overeenkomstige maanden van 1958. Doordat ook in andere boter-expor- terende landen het binnenlandse bo- terverbruik was gestegen, vermin derde het aanbod op de wereldmarkt. Bovendien was ook elders, met name in Engeland en West-Duitsland, een groter boterverbruik en daardoor een grotere importbehoefte merkbaar. Deze goede vraag bleef bestaan, ook toen de prijs al belangrijk was getrokken. De heer Van Dam achtte het lammer, dat door de droogte- psyenose in de nazomer een verwron- en beeld is ontstaan van de werke lijke martsituatiè. Hierdoor ontston den geruchten en werden verwachtin-. gen gewekt, die tenslotte resulteer den in te hoge prijzen. Ir. Van Dam zei het nuttig te achten, gezien de ervaring van de laatste maanden, eens ernstig te bestuderen v/elke mogelijkheden er zijn om de binnenlandse botermarkt wat minder afhankelijk te maken van de nukken en grillen van de export. De heer Van Dam was ervan overtuigd, dat de fluctuaties van de boterprijs nim mer zo schokkend zouden zijn ge weest, indien binnen de E.E.G. eer der een vrije handel in boter zou zijn toegelaten, waarvoor hij trouwens in juli van het vorig jaar al een lans had gebroken. Hij was er bovendien van over tuigd, dat dan ook de voorziening van met name de Duitse en Fran se markt met minder moeilijkhe den gepaard zou zijn gegaan. Liberalisatie van de hoterhandel tussen de E.E.G.-landen onderling zou eerder tot een harmonisatie en een stabilisatie van de merkt leiden dan tot een ernstige versto ring. van de garantieprijzen aan de huidi ge kostprijsberekeningen. Uitgaande van deze kritiek komt men tot twee mogelijkheden: het vaststel len van de garantieprijs boven of be neden die kostprijzen of het aanpas sen van de kostprijsberekening aan de feitelijke marktsituatie. Men kan echter niet blijven staan bij een goedkeuring van het beleid van minister Marijnen, die de moed heeft gehad van het kostprijsdogma af te wijken. Het moet scherp veroordeeld worden dat de minister niet aangeeft de mate waarin van de kostprijs kan worden afgeweken en de consequen ties die dit afwijken heeft voor het landbouwbeleid en in bet bijzonder voor het structuurbeleid. Volgens spreker moet de bij de afwijking aan te leggen maatstaf zijn: het inkomen in de landbouw. Als minister Marijnen van de kost prijs afwijkt, doet hij dit normloos, aldus spreker. Hij geeft, behoudens ten aanzien van de post kracht voer, niet aan tegen welke kost prijselementen hij bezwaren heeft. Hij ziet de kostprijs te veel als een boekhoudkundig gegeven en niet als een kostprijs die zo goed moge lijk moet zijn afgestemd op de doeleinden van het prijsbeleid. Spreker pleitte voor de benoeming van een directeur van het L.EJ., die dynamiek weet te geven aan het buitengewoon waardevol werk van dit instituut, dat door de om standigheden in een impasse dreigt te geraken. Structuurbeleid Groot bezwaar had hij tegen het ont breken van duidelijke samenhang tussen markt- en prijsbeleid ener zijds en structuurbeleid anderzijds. Hij zou het verstandiger vinden over een aantal jaren gerekend een be paald bedrag aan de landbouw be schikbaar te stellen. Hij noemde als voorbeeld een systeem, waarbij aan de landbouw over vijf jaren twee mil jard gulden zou worden toegezegd met daarin begrepen een minimum van honderd miljoen per jaar voor struetuurverbeterende werken. Wat voor het overblijvende bedrag niet voor prijssteun zou behoeven te wor den gebruikt, zou dan naar de struc tuurverbetering kunnen worden over geheveld. Over de loonpolitiek sprekend nam de heer Vredeling steiling tegen het voornemen van minister Marijnen de produktlvitëitssstijging in de land bouw, voor zover die het nationale gemiddelde overtreft, te gebruiken voor verlaging van de garantieprij zen. Over het structuurbeleid voor het platteland sprak voorts de heer A. J. Venstra. Beter dan spontane bedrijfs- vergroting achtte lüj de ruil- en her verkavelingen, die tevens bedrijfsver- groting inhouden. Spreker vroeg zich af waarom de stichting beheer land bouw gronden niet bevoegd zou mo gen zijn ook buiten de ruil- en her- verkavelingsgebïelen gronden aan te kopen ten behoeve van de bedrijfs- vergroting. Beperk aantal dorpen De heei- Venstra zei ook nog: het moet niet meer nodig zijn, dat de landarbeiders voor de voorziening in allerlei behoeften stelselmatig het eigen dorp passeren. Hij pieitte voor een zo snel mogelijke beper king van het aantal plattelandsge meenten. Over enige tijd zal de si tuatie zijn ontstaan, dat alleen de boeren nog op het land wonen en de landarbeiders echter in de grote- te dorpen. Kleine dorpjes zullen daarbij onvermijdelijk moeten uit sterven. Voor de arbeidersvoorzie ning op de ver van de dorpen gele- fen bedrijven zal men al zijn e moeilijkheden daarbij niet te onderschatten oplossingen moe ten zoeken, bijvoorbeeld door het geven van een kilometervergoeding voor het gebruik van een motor voertuig. 9 Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van keizer Haile Selassie voor een officieel bezoek aan Ethiopië aanvaard. Koning Hoessein wordt op 1 februari ln Addis Abeba verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5