Nederland kan weer exporteren naar ontwikkelingsgebieden KLANKBORD BARRE CONCURRENTIE MAAKT SNEL HANDELEN NODIG BOUW HARINGVLIETBRUG WORDT ZEER URGENT GEACHT BRITSE FIRMA'S ONTSLAAN DUITS KANTOORPERSONEEL DONDERDAG 14 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DR. M. WEISGLAS SPRAK OVER ERVARINGEN (Van onze Haagse redactie) Prins Bernhard is als goodwill-ambassadeur moeilijk naar waarde te schatten. Overal in dc Ztiidamèrikaanse landen bestaat grote waardering voor zijn optreden. Voor Nederland is zijn werk van bijzonder groot be lang. Tot deze overtuiging is dr. M. Weisglas gekomen op zijn reizen door Zuid-Amerika als algemeen vertegenwoordiger van de Nederlandse industrie, in welke functie hij en drie collega's in dienst van de Stieh- ting Vertegenwoordiging van de Nederlandse, industrie voor internationa le belangen de markt- verkennen en industriële contacten leggen in 40 landen buiten Europa. Steunen op de ervaringen, die hij in deze functie heeft opgedaan, hield de heer Weisglas woensdagmiddag voor de leden van het contact-centrum op voorlichtingsgebied in Den Haag een voor dracht over „Industrieel contact met verre landen". Voor vergroting van de export, dringend gewenst voor de Nederlandse economie, bestaan sinds enkele jaren grote kansen in tal van Zuid- amerikaanse, Aziatische en Afrikaanse landen, waar zich belangrijke politieke en economische ontwikkelingen voltrekken. Deze landen willen zelf gaan industrialiseren, willen een eigen marine, een luchtvloot, olie raffinaderijen, ziekenhuizen, hotels. Fabrieken, schepen en hotels moeten gebouwd worden en dat opent tal van mogelijkheden voor ieder land, dat prijs op export stelt, zo zeide dr. Weisglas. Mén moet cr echter snel bij zijn, an ders heeft een ander die kansen al benut. Men krijgt cr te maken met een barre concurrentie van Ameri kanen, Japanners, Duitsers, enzo voorts. la Zuid- en Midden-Amerika zetten Amerikanen en Japanners al gezamenlijk bedrijven op de sterkst denkbare combinatie dus om tegen te moeten concurreren. Maar wie er eenmaal vaste voet heeft, be zit een grote voorsprong. Dat is van bijzonder groot belang, want, aldus de heer Weisglas, de welvaart be hoeft in deze landen maar twee of drie procent te stijgen om fantasti sche mogelijkheden te openen. Export puzzels Dc Nederlanders hebben in deze landen een goede naam, heeft dr. Weisglas ervaren. Nederland is een relatief klein land, waarvan men niets te duchten heeft om dat het alleen zaken wil doen en de Nederlanders zijn minstens even fatsoenlijk als anderen. Ne derland kan daar profijt van trek ken, maar slechts door te leve ren tegen dezelfde voorwaarden als anderen, even duur of goed koper. en zo mogelijk een betere kwaliteit. Een belangrijk punt-in het Nederlandse voordeel is de goede naam op alle gebieden, die verband houden met het water, de koe en de tropische cultures. Dat moet worden uitgebuit. Kiritsjenko wordt districtssecretaris Aleksei Kiritsjenko, lid cn secretaris van lie presidium van het centrale comité der Sowjet-Russische commu nistische partij, is benoemd tot eerste secretaris van de partij in het gebied van Kostow aan do Don, in de Sow- jet-republiek Rusland. Dit werd woensdag meegedeeld in een kort be richt van Tass in het partijblad „Prawda". Kiritsjenko. een naaste medewerker van Kroesjtsjew, is van 1949 tot 1957 eerste secretaris van de partij in Oekraïne geweest. In 1955 werd hij volledig lid van het centrale partij comité waar hij zich in het bijzonder bezighield met kwesties op het ge bied van de staatsveiligheid. In het bericht van zijn benoeming in Rostow wordt niet zijn functie in het centrale partijcomité genoemd. In Rostow volgt hij Nikolai Kisselen op, die ..een andere functie krijgt". Het schijnt dat de benoeming van KiritsjenKo deel uitmaakt van een program om belangrijke partijmen sen op posten te plaatsen waar een krachtige persoonlijkheid wordt ge mist. Van een promotie kan echter in dit geval niet worden gesproken, wanneer men bedenkt dat onlangs Nikolai Beliajew. eveneens volledig lid van het centrale partijcomité", hoofd van de communistische par tij in de belangrijke Sowjet-repu- bliek Kazachstan is geworden, ter wijl Kiritsjenko tot partijchef van één enkel district is benoemd. Leidt hogere melkprijs tot minder verbruik Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft woensdag besloten een onderzoek in te stellen naar de invloed van de recente prijsverho ging en van de per 1 april in te voe ren verhoging op de mclkconsump- tie. Dit onderzoek, waartoe het produkt schap besloot op voorstel van dc heer S. van der Ploeg (A.N.A.B.). zal ge schieden door middel vaft steekproe ven. Hierbij zal onderscheiden wor den de invloed, die van de prijsver hoging is en zal uitgaan op de ver koop van losse melk, flessemellc en melkprodukten. SPELLETJE. De Beierse politie hield onmiddellijk tientallen auto's aan. nadat een boer had gemeld, dat hij in een weiland twee schoten had gehoord, waarna hij een jongen ter aarde zag storten. Hierna zag hij een man de jongen opnemen en hem in de kofferruimte van een auto .stoppen. De zaak bleek echter zeer onschuldig te zijn. De „moordenaar" was een oom van de jongen. Zij hadden indiaantje gespeeld. De schoten, die de 'ooe- had gehoord, waren afkomstig vat. een klappertjespistool. Bij de export naar deze landen komt men voor allerlei puzzels te staan. In de meeste gevallen moet alles op krediet geleverd worden. Dikwijls zal het nodig zijn om samen met mensen uit het land zelf daar een gemeenschappelijk bedrijf te vesti gen. Voor levering van textiel aan Marokko bijvoorbeeld heeft een Ne derlandse fabrikant de beste kans. wanneer liij bereid is samen met. Ma rokkanen een nationaal bedrijf op te richten, waarbij dan de toelevering uit Nederland kan worden verzorgd. Het komt ook voor dat men een be- pnalde order alleen krijgt op voor waarde, dat de leverancier zal mee werken aan de bouw van een fabriek van, zeg maar, straatlantaarns in India. De Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor de internationale belangen fungeert in vele gevallen als een belangrijke schakel tussen die landen en de Ne derlandse industrie, door wie zij is opgericht. In 40 landen heeft de stichting nu haar contacten en „luis terposten", die zorgen voor een tij dige berichtgeving van wat daar op stapel staat. Wanneer het wat lijkt, gaan de vertegenwoordigers van de stichting er op af. Het begint dan dikwijls met het ge- Schoolmisère in Vlagtwedde ten einde J H (Van onze correspondent). M H De ouders van dc schooljeugd in Vlagtwedde hebben hun zin ff gekregen. De vorige week wei- gerden zij hun kinderen naar school te sturen, omdat de |l nieuw benoemde onderwijzeres H hun kinderen niet voldoende p zou kunnen leren. Dinsdagavond hebben burge- §f meester en wethouders van Vlagtwedde samen met de ou- ff dercommissie en de inspecteur van het lager onderwijs uit p Winschoten een vergadering ff gehouden. In deze bijeenkomst H zijn de argumenten van de ou- p tlércommissie verworpen. Toch p komt de oude onderwijzeres, ff mej. H. Scheltens, die reeds gepensioneerd was en was ver- H vangen door een tijdelijke leer- p kracht terug. De echtgenote p van het hoofd der school, me- vrouw Breider, die de oorzaak was van de schoolstaking heeft zich namelijk teruggetrokken. H Zij heeft inmiddels een baan p aangeboden gekregen in Bel- jUngwUlde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ven van adviezen aan regeringen, die veelal uit jonge, onervaren, pas afge studeerde, maar enthousiaste men sen bestaan. De gemiddelde leeftijd van de leden van het kabinet van Marokko bijvoorbeeld is 32 jaar, van Tunis 33 jaar. Lijkt het mogelijk om zaken te doen, dan verleent de stichting bemidde ling voor het verwerven van grote objecten als de bouw van een fa briek, de aanleg van havens of de levering van een gehele hotelappara- tuur. Speciale aandacht van het Ne derlandse bedrijfsleven vroeg de heer Weisglas voor Zuid-Amerika. Suriname, waar Nederland een uitstekende naam heeft, is daar voor een belangrijke springplank. Naar zijn mening moet het Spaans voor Nederland de der- de wereldtaal worden en mis- schien op de scholen zelfs naast Engels en Frans dus in plaats van Duits als leervak worden opgenomen. Zo belangrijk zijn de Spaans sprekende landen voor Nederland. Bilaterale hulp Van groot belang achtte de heer WeisglaH het voor Nederland om meer aandacht te gaan besteden aan bilaterale hulp. Rechtstreekse, con crete hulp aan ontwikkelingsgebie den buiten de officiële hulpprogram ma's om, zou de naam van Neder land zeer ten goede komen. Tot nu toe treedt de Nederland se industrie in deze „verre lan den" dikwijls nog te aarzelend op. Er zijn nog vele Nederlandse be drijven. die daar veel voor Ne derland kunnen doen. constateer de de heer Weisglas tot slot. Daar moet men niet mee wachten tot het hier slecht gaat. Juist nu heb ben we de kracht om iets op te houwen. Nu zijn er de kansen, die we moeten benutten. Soldatow wordt Russisch ambassadeur te Londen Aleksander Soldatow, lioofd van de Amerikaanse afdeling van het Sow- jet-ministerie van buitenlandse za ken, is benoemd tot ambassadeur van dc Sowjet-Unie in Engeland. Hij volgt Jakob Malik op, die na bijna zeven jaar in Londen te zijn ge weest, „overgeplaatst wordt naar een andere post". Soldatow heeft in september pre mier Kroesjtsjew vergezeld bij diens bezoek aan de Ver. Staten. Hij was plaatsvervangend hoofd van de Sow- jet-delcgatie die vorige zomer deel nam aan de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken te Gene ve. Ook heeft hij deel uitgemaakt van de Sowjet-afvaardiging naar de V.N. De 53-jarige Malik heeft te Charkow gestudeerd, voordat hij in 1937 bij de Russische diplomatieke dienst kwam. O In januari zullen in Parijs besprekin gen beginnen lussen de Mali-statenbond (de Soedanese republiek en Senegal) en Frankrijk over de onafhankelijkheid van Mali binnen de Franse gemeenschap. PROVINCIALE STATEN ZUID-HOLLAND Wordt provinciefonds wel billijk verdeeld Frankrijke babi/ nv1"Nicholas, gefotografeerd viel zijn trotse moe der, Brigitte Banlot, Jacques Charrier. (Telefolo A.N.P.) Totstandkoming van een brug over het Haringvliet wordt, ter ontsluiting van het eiland Goeree-Overflakkee, door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zeer urgent geacht, hoewel die brug niet zal leiden tot een oplossing van alle problemen, waarmee dit eiland te kampen heeft. In samenwerking met de colleges van Gedeputeerden van Zeeland en Noord- Brabant is daarom bij de regering aangedrongen op een spoedige uit spraak met betrekking tot de ver vroegde bouw van deze brug. Tot dusver heeft de beschikbaarstelling van het benodigde kapitaal het groot ste probleem gevormd. Zo lang die brug niet gebouwd zal-: zijn, zal volstaan moeten worden met de vcerverbinding, die nu ook des avonds is ingelegd, maar nimmer ideaal zal worden. Als de regering niet spoedig een gunstige beslissing zal nemen, zal de capaciteit van de veevverbinding met 50 pet. moeten worden vermeerderd door het inleg gen van een nieuwe pont, welke dan later elders zal kunnen worden ge bruikt. Dit heeft de heer A. C. A. Deeren- berg, lid van de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, gistermiddag meegedeeld in antwoord op vragen bij de algemene beschouwingen over de provinciale begroting voor I960. Gedeputeerde dr. J. P. van Praag zei dat naar het oordeel van de Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land, de verdeling van het provin ciefonds. welke door de Staten-Ge- neraal wordt vastgesteld, onbillijk is. Hij vestigde cr de aandacht op, dat in Zuid-Holland van een heel geconcentreerde bevolking kan worden gesproken, waarvoor tal van voorzieningen nodig zijn. Daarbij komt de slechte bodem, waardoor de aanleg van wegen en van verbindingen met kunstwerken zeer kostbaar is. „In onze provin cie doen zich tezamen alle proble men voor, welke men in andere provincies afzonderlijk aantreft", zo betoogde spr., die in het licht stelde, dat dit alles niet voldoende is, om tot een herziening van de verdeelsleutel te kunnen geraken. Daarvoor zouden ook organisatori sche en techniseli-verantwoorde ar gumenten moeten worden aange voerd. In Nice is het congres voor weten schappelijk ruimte-onderzoek opend. V.l.n.r.: de Russische geleer den, de profs. Vernow en Blagonra- vow, de Franse prof. Muller (staand) de Nederlandse prof. Van de Buist, (president van het internationaal co mité voor ruimte-onderzoeken de Amerikaanse prof. Porter. Eisenhower over Edens mémoires President Eisenhower zei op zijn persconferentie dat de Ver. Staten nooit liet plan hebben gehad om in de nnrlno- in Tn/ln-fUiinn (iusi>nhpifl^ tp. Zoals bekend beeft oud-premier Eden van Engeland in zijn gedenkschriften verklaard dat hij met succes de plan nen van wijlen minister Dulles om in de strijd in Indo-China in te grijpen, had doorkruist. Eden heeft in zijn gedenkschriften ook een memorandum gepubliceerd, waarin hij als premier zijn kabinet meedeelde dat de Amerikanen geen duidelijke voorstelling hadden van de militaire operatics die zij volgens hem in Indo-China hadden voorge steld. Eisenhower zei geen commentaar te willen leveren op de gedenk schriften van anderen. Maar, zo merkte hij lachend op, af en toe zijn deze wel eens een beetje uit dagend. Hij zei dat men niet moest verge ten dat Dulles een zeer krachtig man geweest is. Dulles kon het in gesprekken zeer goed hebben over mogelijkheden, die door zijn ge sprekspartners wellicht gehouden werden voor voorstellen wat zij toch volstrekt niet waren. Baby uit Apeldoorn na val overleden In Apeldoorn is woensdagmorgen de zeven maanden oude baby van de fa milie G. van Otterlo, wonende aan de Schotweg, van de tafel gevallen, toen de moeder zich omdraaide om een fles te pakken. Het kindje is als ge volg van de val enkele ogenblikken later overleden. REPRESAILLE VOOR ANTI-JOODSE ACTIES Geen procedure tot ontbinding „Rijkspartij" I tigde dat nieuws over deze anti-Duit se maatregelen was verstrekt aan Duitse correspondenten op de maan delijkse persconferentie van de am bassade. een Volgens het Britse lubourblad „Daily Herald" hebben „firma's in geheel H'J'verklaarde dat de ambassade een >orper- "jst van alle ondernemingen die anti- Groot-Brittannië" Duits kantoorper soneel ontslagen als represaille voor de anti-joodse incidenten in YY'est- Duitsland. Een Londens warenhuis had alle in Duitsland gemaakte goe deren uit de etalages verwijderd en orders in Duitsland ongedaau ge maakt. Dr. Christian Hcubener, persattaehé van de YVestduitse ambassade beves- Duitse maatregelen hadden geno men, had opgesteld en met- een ver slag naar de YVestduitse regering ge zonden. Intussen werd in Bonn bekend dat de YVestduitse regering niet aan het Opperste Gerechtshof zal ver zoeken de Deutsche Reichs Partei te verbieden op grond van het tot dusverre verzamelde bewijsmateri aal. Een woordvoerder van het YVestduitse ministerie van binnen landse zaken zeide dat de regering niet kan riskeren dat de eis wordt afgewezen door het hof in Karls ruhe. De regering blijft haar on derzoek naar de handelingen en verklaring van de Deutsche Reichs Partei voortzetten. Beieren De regering van Beieren beeft giste ren de publikatie van twee anti-semi- tische tijdschriften verboden. De twee Hongaarse hoofdredacteuren moeten, het land verlaten. Dit is door de Beierse minister van binnenlandse zaken Alfons Goppel meegedeeld aan Zachariah Schuster, Europees directeur van het Ameri kaans joods comité. Aan Geza Alfol- di, hoofdredacteur van „Hidverroj" en aan Ferenc Myerki, hoofdredac- j teur van ..Cel", is meegedeeld dat zij 'zich dienen te onthouden van publi- katie van antisemitisch of antide mocratisch materiaal. Zij dienen voor juni van dit jaar een woonplaats buiten YVest-DuitsIand te kiezen, ver telde Schuster. I)e 35-jarige vrachtautobestuurder YY'erner Lcukel is door een rechtbank van Gicssen, in do YY'estduitse deel staat Hessen, tot veertien maanden gevangenisstraf en drie jaar verlies van burgerrechten veroordeeld we gens liet schilderen van nazi-leuzen op gebouwen ter plaatse. En in Lüneburg heeft een rechtbank de 45-jarige huisschilder Karl Schlachta tot zeven maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens het schilderen van hakenkruisen op hui zen. Het Wereldgebeuren Koersverschil Antoine Pinay, die gistermiddag aan Franknjks president Charles de Gaulle meedeelde dat hij zich uit de r egering terugtrekt, wordt wel aangeduid als „de vader van de nieu we frank." Dat dc Franse betalings balans de laatste tijd aan de flink béterende hand was, wordt mede aan zijn krasse ingrijpen toegeschreven. De diagnose noch het uitermate libe rale recept daarvoor had hij in zijn eentje gesteld. Jacques Rueff, rechter aan het hof van justitie der Europe se gemeenschappen sedert 1952 was een van zijn belangrijkste adviseurs. Ook hij heeft consequenties getrok ken uit Pinay's val: gisteren maakte hij zijn aftreden als rechter bekend. Rueff noemde als oorzaken van de ziekten van frank en economie de zware subsidies die Frankrijk ver leende aan staatsbedrijven en sociale politiek. Onder meer beval hij af schaffing van de kunstmatige beper kingen der handels- en kapitaalbewe gingen aan. Prijsverhogingen waren het gevolg van de ingrepen, die Pinay op Rueffs advies deed afkondigen. De weerslag in de vorm van minder populariteit der regering werd merk baar bij de gemeenteraadsverkiezin gen van vorig jaar. Die weerslag was echter niet zo belangrijk dat hij tot een ombuiging van het beleid aan leiding gaf. De Gaulle was door de argumenten van Pinay en Rueff over tuigd van de noodzaak, de „behande ling" volgens hun recept voortgang te doen vinden. Maar de laatste dagen bleek, dat De Gaulle niet van zins was, partij voor Pinay te kie zen toen die met de gaullistische mi nisters Michelet (justitie) en Jean- neny (nijverheid) in conflict kwam in verband met de vraag: wordt in de toekomst een liberale dan wel een geleide politiek gevolgd? Pinay wil de antwoorden: „Liberaal", en daar om kantte hij zich tegen de wens van Michelet om arbeidersvertegen woordigers op te nemen in de ia den van beheer der ondernemingen en tegen het verlangen van Jeanneny om de verhandeling van de olie uit de Sahara toe te vertrouwen aan een scmi-overheidsliehaam. Zo'n olie-re geling zou volgens Pinay betekenen dat de staat als concurrent optrad van de petroleummaatschappijen. Op neming van arbeiders in raden van beheer der ondernemingen zou vol gens hem neerkomen op „sowjetise- ring." Laconiek heeft Michelet op de ze laatste kritiek geantwoord, dat hij het systeem had afgekeken „van dat bekende communistische land waarvan op dit ogenblik Adenauer de leider is." Toen allerlei opgekropte gevoelens konden worden gespuid, bleek dat Pinay ook allerlei bezwaren had te gen De Gaulle's buitenlandse poli tiek. In het partijorgaan van Pinay's Onafhankelïjken, France Independen te, stond dinsdag te lezen: „De gene raal" (bedoeld was De Gaulle) „ver breekt meer en meer onze allianties en doet door zijn buitenlandse poli tiek het gevaar ontstaan dat Klein Europa van zijn voornaamste inhoud wordt beroofd." Dat in Pinay's con- servatief-liberalc kring met moeite terwille van het voortbestaan dei- coalitie een explosie van wrevel tegen De Gaulle's „links-liberale" po litiek ten opzichte van Algerije werd onderdrukt, bleek uit deze woorden in het artikel: „De Gaulle beroept zich op de grandeur en op de mondi ale verantwoordelijkheid, maar hij ontbindt de Frans-Afrikaanse ge meenschap en geeft Algerije zelfbe schikking." Pinay (68) zei gisteren, dat hij zich „uit het politieke leven te rugtrekt, althans voor het ogen blik". De periode van teruggetrok kenheid zal niet lang kunnen duren, want deze leerfabrikant uit Saint- Chamond is politicus in hart en nie ren. Na elke „val" (en als lid van verscheidene kabinetten der \rierde Republiek heeft hij er al verscheide ne meegemaakt, onder meer na zijn premierschap van negen maanden in 1952) keerde hij zonder melkbaar verlies van aanzien, als een onver woestbare „notabel", terug. De vraag is alleen, hóe hij zijn politieke toe komst ziet. Het antwoord zal mede afhangen van de vraag, wat zijn be langrijke Onafhankelijke fractie in de Nationale Vergadering zal doen. In het zog van De Gaulle's campagne schuit is zijn partij bij de verkiezin gen van 1958 machtig tevoorschijn gekomen: zij kwam van 95 op 132 van de 465 zetels. Alleen de fractie van de Unie voor de Nieuwe Repu bliek („gaullisten") is met 1S9 zetels (voor de machtsoverneming 16) gro ter. Het bewind van De Gaulle steun de de laatste tijd voornamelijk op U.N.R. en Onafhankelijken. Het valt te betwijfelen, of die coalitie kan voortduren. Het is best mogelijk dat Pinay spoedig weer op het politieke strijdtoneel zal zijn dit maal in de oppositie en in gezelschap van collega's met wie hij minder ge meenschappelijk heeft dan met Mi- clieiet en Jeanneny. ANTOINE PINAY ...even uit de politiek....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3