Renesse houdt in uitbreidingsplan met toerisme en rust TEKKO TAKS en de Atoompantoffels LEZERS SCHRIJVEN FRANSE OVERHEERSING HAD OOK HAAR LICHTZIJDEN Uit de wondere wereld van de techniek aia 5T tn ■▼a u 1 Hl ►♦♦au ■▼aa*aiTi ►♦♦aa E JAJ E a*a au L L LU 20 PROVINOJALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 JANUARI 1960 "ISMOCPAF/Si i een seismometer bestaat uit een trommel. waarin een zwaar ge wicht vrij is opgehangen. wanneer door een tri lung van de aarde de trommel beweegt, blijft het gewicht door de traagheid achter en schuift daardoor langs een electrische spoel. in deze spoel wordt dan. een kleine spanning opgewekt Imeetwa- -ryPETR^EUM^STORING op enkele plaatsen op aarde wélt aardolie (petroleum) uit de bodem op. bijna altijd moet er echter worden geboord. hetgeen vrij kostbaar is. daarom wordt tevoren de bodem onderzocht om te weten waar olie houdende lagen verwacht mogen worden. eén aanwijzing hiervoor vormen de ligging en de vorm van harde ondoor dringbare steenlagen. deze kunnen door een seismograhsch onderzoek bepaald worden.... o2rd- bodem's 2Ss de trillingen van de explosie worden door de harde steenlagen (b) en(c)teruggekaatst en opgevangen in de seismometers boring [springlading. op de te onder zoeken plaats wordt een gat geboord en daarin een spring lading tot ontploffing ge brachte ^brengt het signaal over i ;naar de meetwagen j? waar het op een papier-1 strook wordt genoteerd! v- - E jEtd •de trillingen van de explosie worden ANNEXATIES OP WALCHEREN Vele verbeteringen werden ingevoerd Toen de Franse generaal Chr. Pichegru in januari 1795 over de bevroren rivieren ons land binnentrok, was Zeeland ten de le reeds door de Fransen bezet. Op 27 juli 1794 waren zij bij het gehucht Turkije onder IJzendij- ke in Staats-Vlaanderen geko men. Op 24 augustus verover den zij Sluis. Eerst op 6 februa ri 1795 kwamen zij te Middel burg. Ook Vlissingen en Veere werden van krijgsvolk voorzien. Overal, zelfs op vele Walcherse dorpen werd om de vrijheids boom gedanst. Het bleek echter al spoedig dat die vrijheid an ders werd dan men gedacht had. door B. J. de MeSj. In naam bleef ons land zelfstandig, maar door het Haags verdrag van 16 mei 1795 waren wij met handen en voeten aan Frankrijk verbonden en moesten wij naar zijn pijpen dan sen, hetgeen ons vooral financieel duur te staan kwam. Wij zullen niet over de moeilijkheden en de ellende schrijven daar die min of meer uitvoerig in onze geschiede nisboeken worden vermeld. De druk der Franse overheersing was zwaar en langdurig, al bracht die niet zoveel leed, tranen, bloed en dood als die der Duitsers. Begrijpelijk was er vreugde toen Nederland van de Fransen verlost werd. De oudere le zers zullen zich nog kunnen herinne ren, hoe in 1913 overal in ons land ook in Zeeland die bevrijding van 1813 nog feestelijk werd herdacht. Verbeteringen Toch had de Franse overheersing ve le lichtzijden. Tal van verbeteringen op allerlei gebied werden geleidelijk ingevoerd. Zij waren van zo'n grote betekenis, dat zij voor een groot deel gebleven zijn. Wij zouden ze niet meer willen en kunnen missen. Men zegt wel eens: zelfs de lastigste logé brengt nog een geschenk voor ie mee. Over het algemeen wordt op de scholen, zowel lagere als middelbare weinig aandacht besteed aan het goede, dat de Fransen hebben ge bracht. In plaats van de oude republiek der zeven verenigde Nederlanden, elk met zijn eigen belangen, was nu één republiek, de Bataafse Republiek ge komen, waarbij veel verkeerds werd opgeruimd. De schulden der zeven tewesten werden samengesmolten. Ir werd geen verschil meer gemaakt EVEN NADENKEN 'tussen steden en dorpen. Het werden alle gemeenten. Ambachten Aan de familieregering in de steden en aan de grote macht der ambachts heren op het platteland kwam een einde, was in een ambachtsheerlijk heid geen dorp, dan werd zij bij een aangrenzende ambacht gevoegd, waarin wel een dorp was, dat een ge meente was geworden. Zo kwamen bv. op Walcheren Welzinge en Nieuw erve bij Ritthem, Marie en Boude- wijnskerke bij Meliskerke. Hooge- lande bij Grijpskerke, Schellacht bij St.-Laurens. Dus annexaties, die toen niet zoveel tegenwerking ondervon den als thans de toekomstige samen voeging van gemeenten op Walche ren. De grenzen der nieuwe gemeen ten waren die van de vroegere am bachten. De ambachtsheren protes teerden vergeefs tegen het vervallen van hun rechten. Nadat de Fransen in 1813 vertrokken waren, werden de heerlijke rechten ten dele hersteld, maar de gemeenten en hun raden ble ven. De leden van deze raden wer den gekozen door mannelijke kiezers, die belasting betaalden en die konden lezen en schrijven. Gewoonlijk was een kamer van de meestal enige dorpsherberg de eerste raadzaal. In de steden werden vaak aanzienlijke oud-regenten gekozen als lid van de nieuwe gemeenteraad. De Franse o.bleef echter ge-. gemeentewetgeving handhaafd. Lijfstraffen Ook de rechtspleging werd door de Fransen veel verbeterd. Tijdens de Franse overheersing werden bv. de lijfstraffen, zoals geselen, brandmer ken, oren afsnijden, afgeschaft. Al leen het geselen werd na de bevrij ding^ opnieuw toe] was Napoleon, die de grond heeft gelegd voor een betere rechtspleging evenals voor vele andere instellingen van staatsbe stuur. Zijn bekende Code Napo leon bleef na de bevrijding nog in hoofdzaak als wetboek van kracht Eerst in 1838 kwam in ons land het Burgerlijk Wetboek gereed dat echter grotendeels een navol ging was van het Franse wetboek. Het begraven in de kerken, als zijn de onhygiënisch werd door de Fran sen verboden. Na het vertrek der Fransen werd met het begraven in de kerken de hand gelicht en dus toege staan daar vele families er een ei- :en graf hadden. In 1825 werd het egraven in kerken voorgoed verbo den. (Slot volgt) de tijd die verloopt tussen de explosie en de terugkaatsing (reflectie) bepaalt de diepte van de laag. deze is op de papierstrook te meten, waar door men een overzicht krijgt van het verloop der aardlagen ook onder de bodem van de zee wordt gespeurd naar olie houdende lagen. "-»> i. veiligheidsschip houdt andere schepen op afstand op de papierstrook in de meetwagen worden achtereenvolgens geregis treerd: 1ct tijdstip (o) van de explose riwwc. d, (electrisch overgebracht), de recht- inlagen onder de streeks voortgeplante trilling(a). de i?. 'zeebodem gereflec-» door de bovenste laag gereflec- beteerd op de zelfde teerde trillingen (b) en de door een 1- wijze als op het ffh? volgende laag gereflecteerde tril" ls)l anr> s'-jüs ungen (c).' hiervoor gebruikt men drie schepen: een meet- schip met seismometers aan een sleepkabel, een schietschip dat parallel met de sleepkabel vaart en om de acht minuten een dynamiet-lading laat ontploffen op 2,5 m onder de waterspiegel halver wege de sleepkabel, voorts een veiligheids schip. Roosendaals paar verdacht van brandstichting Het Roosendaals echtpaar M. T. is, verdacht van brandstichting in zijn woning aan de Fortuinstraat te Roo sendaal, voor de officier van justitie te Breda geleid. Tijdens het eerste verhoor op het politiebureau te Roo sendaal ontkende het echtpaar vori ge week in de nacht van maandag op dinsdag het huis in brand te heb ben gestoken. Bij het uitbreken van de brand bleek het meubilair groten deels verdwenen. De officier van justitie meent over genoeg feitenma teriaal te beschikken om het echt paar voorlopig in Breda te doen op sluiten. Voorrang bij kruispunt H 5 m c Horizontaal. 1 bep. sportkleding!; 8 afvoerbuis; 9 gelofte; 11 titel; 12 maanstand; 15 jongens- en meisjes naam; 16 bergweide; 17 van U; 19 gewicht, afk.; 20 lofgedicht; 23 bor reltjes! 26 traktatie voor kinderen! Vertikaal. 1 vrouwelijk individu; 2 daar; 3 insekt; 4 roept de koe; 5 rood gekleurde; 6 Oosterlengte; 7 gewicht, afk.; 10 akkoord; 11 bek. emaillefa- briek, a."\; 13 voertuig; 14 moeders moeder: 18 gooi; 19 gindse; 21 daar aanvolgend; 22 ten bedrage van; 23 muzieknoot; 24 gewicht, afk.; 25 sle de. sn HOJ3ES3nis ma n gi ra hei H EÏSHE0H0 E sra B EB EB sq HHEiini ras In uw blad van 9 januari j.l. kwam een bericht voor over een aanrijding op het kruispunt Van Steenbergen- laan-Axetse straat te Temeuzen. De chauffeur van de auto, die geen voorrang verleende, zou, volgens dit bericht, het verkeersbord in de Van Steenbergenlaan niet gezien hebben, en daardoor in de mening verkeerd hebben dat hij voorrang had op het in de Axels es traat van links komende verkeer. Als geregeld gebruiker van deze weg kan ik me indenken, dat iemand, die ter plaatse niet of weinig bekend is, veronderstelt dat hij voorrang heeft op het van links komende verkeer. In de Van Steenbergenlaan staat weliswaar een verkeersbord ter aan kondiging dat men een voorrangs- weg nadert, maar dit wordt al se dert maanden aan het gezicht ont trokken door een zeer hoge bestel auto, die permanent vóór dit bord ge- tarkeerd staat. ïlijkbaar kan de politie hiertegen niets doen, want het moet haar toch ook wel reeds zijn opgevallen, dat deze bestelwagen een sta-in-de-weg is voor het verkeer. Ik wil althans niet zo onvriendelijk zijn te veron derstellen dat men dit nog niet heeft opgemerkt. Overigens zou het wel nuttig zijn dat in de Van Steenbergenlaan en de zij straten eens meer aandacht aan het verkeer geschonken werd. Door de aanwezigheid van het ziekenhuis, het bodehuis en mede in verband met de bouw van het rijkskantoor is hier een vrij intensief verkeer, dat vaak hin der ondervindt van op straat spelen de en voetballende jeugd. Men moet niet wachten met een strenge controle in deze straten tot er een ongeluk gebeurd Is. Terneuzen. Automobilist. Duivensport te Souburg In verband met vragen, die ons be reikten delen wij het volgende mede: Katay don Sasorith, vice-premler en minister van binnenlandse zaken en Jus titie van Laos, is £3n een hartaanval ln Vientiane overleden. Volgens een woordvoerder van het Westauitse ministerie voor vluchte lingenzaken zijn het afgelopen jaar 143.917 mensen uit Oost-Duitsland naar de Eondsrepubüek uitgeweken, tegen 204.094 mensen in 1958. Officiële publikaties HERHAALDE MEDEDELING. (Vergoeding zoutschade.) Zij, die volgens de Indertijd Sn dit blad gepubliceerde mededeling ln aan- merking komen voor een afkoopsom voor geleden zoutschade, doch tot nu toe verzuimden een aanvrage ln te dienen, worden eraan herinnerd dat de aanvragetermijn onherroepelijk sluit op 19 januari a.s. Aanvraagformulieren met de daarbij behorende reeds geadresseer de enveloppen zijn thans nog verkrijg baar bij de gemeentesecretarieën. 1 Kampioensduif fond is die duif, wel ke bij de vluchten boven de 400 km het meest aantal punten behaald. Op iedere vlucht worden aan de prijswin nende duiven punten toegekend. 2 Zoals gebruikelijk in onze vereni ging, kan iedere liefhebber die meent in aanmerking te komen voor een kampioensduif, gedurende drie weken tijds hiervan melding maken op een daarvoor in het inkorflokaal aanwezi- lid, dat wel degelijk wist hoe te handelen, vond het niet nodig zijn daarvoor in aanmerking komende dui ven op de lijst te plaatsen, terwijl an dere leden dit wel hebben gedaan. 4 Na het verstrijken van de termijn zijn op de lijst voorkomende duiven gecontroleerd en door middel van lijs ten en een verslag ln uw blad is be kend gemaakt wie de winnaars waren. 5 Pas na de bekendmaking der kam pioenschappen kwam het bewuste lid met de mededeling dat ook hij kam pioensduiven zou hebben. 6 Daar echter deze mededeling regle mentair een maand te laat kwam en mede door de bekendheid van het lid met de gang van zaken, zijn, voor een ieder aanvaardbaar, diens duiven niet geclasseerd! 7 Er zijn dus in het geheel geen valse namen gebruikt door de vereniging. Het bestuur der postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" Een winter zonder wintertenen lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som- ralgen behoeft het niet eens echt winter te zijn of de kwelling van „winterhan den" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) betekent onmiddellij ke verzachting van jeuk en pijn. Kloos- terbalsem ontsmet en heelt wondon van allerlei aard en is een uitstekend wrijf- middel bij reumatiek, spit en spierpijn. GEMEENTE BEZON ZICH OP MAATREGELEN Aan de westkant een aanzet oostelijk redelijk goed terrein DE SCHOT7WSE BADPLAATS RENESSE, die de laatste zomerseizoenen een steeds grotere toeristenstroom te verwerken kreeg, heeft een nieuw uitbreidingsplan 1960 samengesteld, waarin aan de ene kant rekening wordt gehouden met de van oudsher karakteristieke rust van het dorp en anderzijds zoveel mogelijk aan het toerisme wordt tegemoet gekomen. Het gemeentebestuur heeft zich bezonnen op de maatregelen, die genomen moesten worden teneinde de mogelijkheden, die de trek naar het dorp met zich meebrengt, zo goed mogelijk te benutten. „Om nu deze gehele ont wikkeling op ordelijke wijze te laten verlopen en daarin een zekere beper king toe te passen", zo wordt in de toelichting op het uitbreidingsplan gezegd, „bepaalt het nieuwe schema de plaats voor en de dichtheid van de verschillende types van bebouwing. Daarbij is zeer behoedzaam gehandeld met de beschikbare ruimte, het landschap en de begroeiing." De nieuwe weg, die ten zuiden en ten oosten van de dorpskom op de toekomstige dam in het Brou- wershavense Gat bij Scharendijke uitkomt, zal kunnen voorkomen dat metttertijd het voorlopig nog welkome recreatieverkeer die kern zal gaan benauwen. Tegelij kertijd blijft op die manier het ononderbroken contact van het dorp met de kust bewaard, zowel in noord-westelijke richting (Oude Moolweg) als noord-oostwaarts (Laone). De keuze van de richting, welke de systematische dorpsbebouwing moet opgaan, volgt uit de situatie in het westen een aanzet, in het oosten een redelijk goed verkrijgbaar terrein, terwijl beide sectoren goed gelegen zijn ten opzichte van de voorziening als winkels en scholen. Ook de ligging van de complexen recreatieve verblijven volgt uit de topografie en de voorhanden zijnde toestand. Zo leent de omgeving van Elzemeet zich voor zomerwoningen, terwijl landhuizen ten westen van de Oude Moolweg op hun plaats kunnen zijn. De kampeerbedrijven zijn opge nomen, waar zij reeds worden uitge oefend. «planting Is aansluitend Aparte onderdelen Het gehele plan Is gescheiden in drie aparte onderdelen, te weten het plan Kromme Keke, het plan West en het Élan Oude Moolweg. Iet plan Kromme Keke is zodanig ontworpen dat verdere uitbreiding naar het zuid-oosten mogelijk is. In het noord-oosten wordt ait plan be grensd door een voetpad, beide zijden van een be] voorzien. Langs de weg, op de Stoofweg, is het mogelijk, in plaats van normale eengezinshuizen bejaardenwoningen te bouwen. De totale capaciteit van dit plan be draagt zeventig woningen. De structuur van dit plan wordt om sloten door de Moolweg, de Luyeweg, de Kabbelaarsweg en de Hoge Zoom. Ten westen van ae Zeeweg treft men de twee reeds bestaande kampeerbe drijven aan. Ten noorden daarvan ligt het water, dat na verloop van tijd als zwembad geëxploiteerd zal worden. Ten noorden van het Dorps huis komt een weg van de bestaande dorpskom naar het plan. Deze weg kruist het verlengde van het Walle- weegje en geeft tussen het bestaande pluimveebedrijf en de bestaande HOOG EN LAAG WATER 15 januari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap -f- nap nap nap uur meter uur meter uur meter 2.46 2.03 15.05 2.14 9.22 2.14 21.25 1.84 3.14 2.17 15.32 2.28 9.51 2.29 21.54 1.99 3,50 2.30 16.13 2.41 10.25 2.44 22.28 2.14 4 05 1.47 16.29 1.59 9.52 1.76 22.06 1.43 4.36 1.74 16.52 1.89 10.17 1.98 22.30 1.64 98. Beteuterd keken de bei de vrienden elkaar aan. „Dat's ook geen al te vrien delijke behandeling mop perde professor Starreveld en krabde zich vertwijfeld achter het oor. „Het lijkt wel of we staan te bedelen. En dan te bedenken, dat die hele beloning mij geen sik kepit kan schelen. Maar ik moet weten hoe of het met Tekko staat. Er is vast iets mis gelopen en daarom wil ik naar binnen„Wat denkt U van 't dakraam?" opperde vriend Fox voor zichtig. „Als ik eens naar. binnen vlieg en U ongezien weet binnen te laten Dat was een idee en onmiddellijk zoefde Terry op het dakraam af en zweefde naar binnen. Even later traden de twee vrien den onaangediend de grote zaal van het kasteel binnen, of beter gezegd de één trad, terwijl de ander vloog. De eigenaar die juist achter de lunch zat, keek verwonderd op van zijn maal tijd toen hij Terry in grote kringen boven zijn hoofd zag rondcirkelen. De huisknecht echter schrok zo ontzettend, dat hij zijn trillende ledematen niet langer in bedwang kon houden en het blad met broodjes, pasteitjes en een zacht gekookt eitje pardoes op de grond liet vallen. boomgaard aansluiting op het noor delijke einde van de bestaande weg. Winkels Ten oosten van het Walleweegje is ruimte gereserveerd voor even tueel te bouwen winkels. Hierbij is gedacht aan een twintigtal win kelpanden met bovenwoningen. De omgeving is aantrekkelijk, terwijl de winkels eveneens dicht bij de bebouwde kom zouden blijven. Tevens werden er ruime parkeer- mogelijkheden geprojecteerd. Tegenover het Dorpshuis zal een Ho- reca-bedrijf kunnen verrijzen. Verder voorziet het plan langs de Zeeweg in de bouw van vrijstaande woningen van het bungalowtype. Aan de west kant van deze Zeeweg zijn bij de reeds bestaande woningen, woningen ontworpen in blokken van vier aan een, met een flinke voorgevelbreedte. Hier ligt als het ware het belang rijkste complex van de systematische dorpsuitbreiding. De capaciteit van dit plan spreekt van in totaal 201 woningen, waaronder een 20-tal win kelpanden alsmede 16 autoboxen. De Oude Moolweg voert van het dorp naar het strand en heeft door de beplanting een intiem karakter. Bij verbreding van de weg zou deze rustige beslotenheid geheel verloren gaan. Om het steeds toenemende ge motoriseerde verkeer te kunnen op vangen, heeft men ten westen van de Oude Moolweg een nieuwe weg ge projecteerd, die het autoverkeer in beide richtingen kan verwerken. De Oude Moolweg kan dan door wielrij ders en voetgangers worden gebruikt. Onmiddellijk ten westen van de Oude Moolweg zal op een circa 50 meter brede strook grond gelegenheid zijn tot het bouwen van landhuizen, op percelen van minimaal 2000 vierkan te meter. Ongeveer halverwege de Oude Moolweg voert een nieuwe weg westwaarts. Tweede motel Ten zuiden hiervan is een groter aantal woningen ontworpen, waar van de oppervlakte van de bijbeho rende grond gemiddeld ongeveer 600 vierkante meter bedraagt. Achter de ze huizen zij'n beplantingsstroken ge dacht, dio het vrijstaand karakter moeten accentueren. Ten noorden van deze woningen is een viertal landhuizen geprojecteerd. Op ruime afstand van <le weg is plaats voor twee Horeca-bedrijven, waarvan er reeds één (het motel „De Zeeuwse Stromen") bestaat. Men denkt hier naast nog een tweede motel te bou- Op"het terrein van de heer Dalebout is bij de reeds bestaande nog een aantal zomerwoningen ontworpen. In totaal kunnen hier 25 zomerhuizen worden gebouwd. Bedoeld zijn per manente zomerwoningen, die zowel van hout als van steen mogen wor den opgetrokken. Ook heeft men ln dit plan ruimte gereserveerd voor n kinderspeelterroin. De totale capaciteit van dit land omvat 88 woningen. Enkele on derdelen van liet gehele uitbrei dingsplan zijn al uitgevoerd of men is er mee bezig. Er wordt in Renesse hard gewerkt. De komen de zomer zullen vele toeristen daarvan al de vruchten kunnen plukken. O De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr Bruno Kretsky zal ln februari een officieel bezoek aan Parijs brengen. 0 De Poolse minister van landbouw, dr. jan Malecki, is bij een auto-ongeluk op de hoofdweg van Krakau naar Warschau om hot leven gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 22