BOCA TABLA: door de zee onder de kust uitgesleten spelonk Bij kaarslicht tussen „Verenigde Naties" in hotel Aruba Caribbean WESTIND1SCH DAGBOEK door Anthony van Kampen JAPAN IS ZIJN AZIATISCHE CONCURRENTEN VER VOOR HONDERDEN KANARIES ZIJN OP WEG NAAR DARMSTADT DONDERDAG 14 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alle dagen die ik op Curacao doorbracht, bleef vooral de wilde, ruige, sombere rotsenkust van het eiland me trekken. Een harde, oude, grimmige kust. Met ergens aan die kust Boca Tabla (mond-en-tafel). Je komt er via een lavavlakte, die nog het meest aan een maanlandschap doet denken. Een messcherpe sintelsteppe met rozen en tulpen van de allerdunste lava. Een flora, die me in één keer een paar schoenen kostte. Boca Tabla is een door de zee onder de kust uitgespleten spelonk, waarin en waartegen de zee doodloopt. Zoiets als een Curacao's Hol van Leander, zeer donker en zeer mysterieus. Ik ben er eerst naar toe en vervolgens in ge kropen, hetgeen mogelijk was wegens het la ge tij. Op m'n buik schoof ik naar voren in de richting van de reep blauwe hemel en de even blauwe aandonderende zee, vol witte schuimkragen. We waren met z'n tweeën en soms probeerden we elkaar iets toe te roepen, maar het bleek onmogelijk ons verstaanbaar te maken. De stem van de zee in de spelonk was tienvoudig sterker dan de onze. We konden elkaar alleen maar de dingen aanwijzen, die onze aandacht trokken en die ons fascineerden de drijfnatte, zwarte rotswanden, de stukken wrakhout, die naar binnen geslingerd werden, de fantasti sche kleuren door de inval van het licht op de wanden. Een grot, die in de tijden der piratenvloten een ideale schuilplaats moet zijn geweest. Iedere golf, die vanuit zee naar binnen donderde, echode drie-, vier-, vijfmaal, en ineens wist ik waaraan Boca Tabla me deed denken. Aan die andere grot, de Fingal's Cave, de Fingal's Holde, op do Hèbriden btnoorclen Schot land. Hetzelfde trommelvuur der branding, dezelfde mortieren van de aanjagende zee, dezelfde mi trailleurs van de branding, gericht op dit stenen bastion, dat de grens vormt tussen zee en land. Hoe lang ik daar geweest ben weet ik niet. Een uur? Twee uur? Ver doofd en doorweekt kwamen we eindelijk weer terug op de lava steppe, waarop de zon te schroeien en te zengen stond. Er was daar zelfs geen cactus, die een millime ter schaduw bood. En tóch leefden daar nog dieren op dit plateau des doods: grote hagedissen en legua nen renden voor ons weg. Over de vlakt,e van Hato, die aan zee grenst, gingen we naar de stad terug. Over rode aarde, en langs bruine en zwarte rotsen. Oud en woest en volmaakt onvruchtbaar. Een plateau, zó uit zee verrezen, dat van een onbeschrijflijke troos teloosheid is. Een akker van gruis. Een steriel veld van de dood. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zes weken zwierf Anthony g van Kampen door de West g wat hij daar beleefde 1 en zag zal hij onze lezers g vertellen in een serie arti- kelen, waarvan wij van- 1 daag het eerste publiceren, g „Het was een bijzonder 1 mooie reis", meldde de 1 schrijver ons, „even op- g windend als vermoeiend", g En in een brief, die wij on- middellijk na zijn terug- g keer van hem ontvingen, g voegde hij daar aan toe: g „Ik reisde met alle denk- g bare transportmiddelen, g maar kwam steeds waar ik g wilde zijn. De benauwende g momenten ontbraken ove- jj rigens niet!" Wat hij pre- g cies beleefde, zal Anthony g van Kampen in deze serie H artikelen zelf vertellen. g Draak lllllltllllllllllllllllllllltllillllllllllllllllllllh De zon ging onder. Hij deed den ken aan een close-up van een vlammende reuzen tomaat. Laaiend daalde hij neer in zee en bluste daar. Op hetzelfde moment nam heel die onbewoonde, verloren rotsenwcrcld een andere kleur aan. Zoals op het toneel plotseling een scherm zakt 01V1 'n akte af te slui ten. Wat over bleef was een harde tegen lichtopname. Bovenop de rotsen Hepen wat wilde geiten als acrobaten op de trapeze. Enorme cactussen stonden als kruisen te gen de staalharde avondhemel. Een volmaakt decor voor een ou derwetse wild-west film. Compleet met aUe rekwisieten. Alleen.-... aónder mensen. ter hoog. Aan de binnenkant zie ik de geweldige kluizen, waarin het goud gesmolten werd. Als er goud wés. Maar er was nooit veel goud; is me gezegd. Muren, waarom nog de schimmen waren van dromen en illusies. Mu ren, die opvallend goed gebouwd zijn, bestand tegen een reeks van eeuwen. Wie bouwden deze muren? Wie voerde de reuzen-stenen aan in dit heet klimaat? Deden dat blanke handen Beslist niet. Ande re handen. Je moet er niet aan den ken. Maar je moet aan veel men senwerk op deze eilanden maar niet denken. Arubaans meisje, ivelks Indiaanse afstamming duidelijk te zien is. Luxueus Te denkt er ook niet meer aan, als je terug bent in Oranje stad, gezeten in het. Trocade- ro, waar whiskey-soda en ice tisch milieu. De huidskleuren va riëren van zwart tot blank met al- Azië, de Amerika's en Europa zijn vertegenwoordigd. Ik hoor ge- sprekflarden achter en voor me.... over de beurs, over de olie, over de §olitiek, over 't toerisme en over e verzen van Lorca en Jimenes. Men drinkt rum en cucui, 'n ceri- se-rode, naar onze smaak iets te zoete Arubaanse likeur. Tijdens 't De schrijver van dit artikel (linies) boven op de eeuwenoude muren van de verlaten goudmijn. Smeltkroes CuragaoAruba! Een K. L.M.-Dakota brengt je er in minder dan een half uur en ze zeggen dan ook niet dat je het vliegtuig neemt, maar de bus. Oranjestad blijkt niet zo heel veel te verschillen van Willemstad: wéér de smelt kroes van rassen, wéér de pal men langs het strand en de divi divi-bomen in de koenoekoe, het land buiten de stad. Het zijn wonderlijke bomen, de di vi divi's. Als ze nauwelijks boven de grond komen, begint de pas saatwind hun stam en loof al naar 't westen te drukken. De passaat komt altijd uit het oosten en alle divi divi's wijzen dus altijd naar het westen. Ze zijn de wegwijzers van de wind. De man die bij me was in die dagen zei me eens: „zeg, weet je eigen lijk wel hoe het komt dat ze zo vreemd gebogen zijn?" Ik antwoordde hem dat dit door de passaat kwam. „Welnee", zei hij, dat zeggen ze alleen maar. Het heeft een andere redende divi divi kust de aarde, omdat hij zo blij is dat hij leven mag". Toen wist ik dat mijn vriend een dichter was. Hetzelfde olie-inferno in de nacht, dezelfde mooie vrou wen, dezelfde luxe' aan de palm- beach en dezelfde liefde van de Arubaan voor Aruba als van de Curagaoenaar voor Curagao. In deze smeltkroes leven ook nog vrij veel Indiaanse typen. Aruba is het enige eiland in de Antillen, waar nog restanten van de oor spronkelijke bevolking gevonden worden. Dat waren de Indianen. Ze zijn bijzonder trots op hun af komst en ik denk niet ten onrechte. Ook dezelfde koenoeke, het land buiten de stad, als op Curagao. Met veel cactussen, die blijkbaar zon der water kunnen leven. Geen spoor van groen, tenzij dan die cactussen. Wat wilde geiten, ka- brieten zoals ze hier worden ge noemd. Ik vraag waarvan ze in hemelsnaam leven. „Van de ste nen", zegt mijn vriend. creams in de meest geraffineerde kleuren en smaak-nuances snel en gedistingeerd worden geserveerd. Je denkt er evenmin meer aan in het Aruba Caribbean Hotel, trots en glorie aller Arubanen, dat en kele maanden geleden is geopend om de toeristenstroom van Noord en Zuidamerikanen op te vangen. Het is het mooiste en meest luxu euze hotel op" dé Antillen, gefinan cierd door een Amerikaans hotel concern in samenwerking met de Arubaanse overheid. Een luxe-paleis voor mensen, die niet op tien (of honderd) dollar hoeven te kijken. De suite, die ik door een gelukkig toeval in die da gen mocht bewonen, had iets van een sprookjesachtige rapsodie-in- zachtgroen. Natuurlijk aircondi tioned. Met 'n balkon, uitziend op de Caribische zee. Zelden daarvoor baadde ik in een badkamer als die bij deze suite behoorde! Nooit zag ik in één badkamer zoveel kranen (en zoveel handdoeken). Het bed was een slagveld voor vorsten en prelaten om op uit te rusten. Het was een kamer, waarin men iedere minuut, die men er slapend door brengt als verlies beschouwt. Maar men slaapt daar niet zo lang! Men leeft op Aruba pas goed als het Caribiseh violet in zee ver zonken is. In de lobby van hotel Aruba Caribbean klinkt zachte, verdroomde muziek. Palmen ruisen op de adem van de passaat, die er ongehinderd doorheen waait. Over al indrukwekkende drijfschalen met exotische bloemen. Overal pilaren, ingelegd met kleu rige mozaïek. Ik zit ergens in een hoekje wat te schrijven en het eni ge wat stoort zijn de parfumwol ken die regelmatig voorbijdrijven. Ze worden aangevoerd door Noord en Zuidamenkaanse dames, gehuld in kostbare avondtoiletten en ba lancerend op verbijsterend dunne naaldhakken. Cosmopolitisch Als ik later aan tafel ga, bevind ik me in een gezelschap dat je alleen maar de Verenigde Naties kunt noemen. Een volmaakt cosmopoli- diner een show met Amerikaanse danseressen, begeleid door een ver maard Mexicaans orkest. Na het diner (by candlelight) gaat dan te middernacht het casino open, dat overigens uitsluitend voor niet- Arubanen toegankelijk is. M'n vriend zegt me, dat ik moet spe len, om op die manier wat extra inkomsten te verkrijgen. Als ik hem dan zeg dat ik toch evengoed kan verliezen, kijkt hij me aan, alsof ik een enorme stom miteit gedebiteerd heb. Hij schudt z'n hoofd en vraagt me of het goed is dat hij even speelt. Ik slenter wat rond langs de speeltafels, waar Arubaanse croupiers bewij zen, dat ze in Monte Carlo niets meer te leren hebben. Er wordt in een opvaUend hoog tempo aan de roulettes gespeeld, vooral door Noord- en Zuidamerikanen. Ove rigens lijkt me toch dat er meer verloren dan gewonnen wordt. Na een kwartier kom ik terug bij m'n vriend voor die nacht. Hij strijkt zojuist wat fiches op en loopt er mee naar een der kassa's. Hij krijgt een paar biljetten terug en ik vraag natuurlijk of hij heeft gewonnen. „De moeite niet waard", zegt hij, „veertig dollar". Hij spreekt er over alsof hij 't over veertig cent heeft. Dan bergt hij die veertig dol lar op. Niet in z'n portefeuille. In z'n broekzak. Die nacht slaap ik met de deuren van 't balkon wijd open. Beneden me ruist de zee aan. Het is een donker geluid, heel oud, heel inspi rerend. De passaatwind zingt om de muren. Op het strand staan de palmen te ruisen op de vloedlijn van de maandoorlichte piratenzee en Aruba. Calypso STEEDS BELANGRIJKER OP WERELDMARKT Artikelen niet meer „slecht en goedkoop" Nog nimmer is het Japan zo goed gegaan als thans. Veertien jaar na de capitulatie staat dit land aan de vooravond van een welvaartsperiode, welke het nog nooit in zijn geschiedenis be leefde. Een Amerikaanse gene raal noemde de Japanse solda ten, die gedurende de Tweede Wereldoorlog in de Stille Oce aan vochten eens om hun disci pline de beste van de wereld. Met dezelfde discipline spannen de Japanners zich nu in voor de industriële verovering van zo- wél de binnenlandse als de bui tenlandse markt. Wat thans in Japan gebeurt komt neer op een tweede industriële revo lutie, waarbij het zwaartepunt gelei delijk verschuift van bazaargoede ren naar de produkten der zware in dustrie. Tegelijk ziet men dat orga nisatie en beheer van de industrie meer en meer in handen van techni ci komen. Op dit gebied is Japan zijn voornaamste concurrenten onder de Aziatische landen ruim een halve eeuw vooruit. Belangrijk is in dat opzicht de na oorlogse vooruitgang van de optische industrie en de produktie van elek trische apparaten, die voornamelijk worden „bemand" met handige jonge ren. Reeds nu is sprake van een zo grote vooruitgang, dat deze alle be staande statistieken der buitenland se handel belooft te overtreffen, zo schrijft Hessell Tiltman in de „Gu ardian." De technische produkten van Japan winnen snel een steeds grotere ma te van respect in het buitenland. De tijd is voorbij, dat Japanse artikelen vaak terecht en soms ook uit voor oordeel als „goedkoop en slecht" werden verworpen. Zij kunnen thans de vergelijking naar kwaliteit met westerse goederen glansrijk door staan. Kortom, Japan haalt de oudere industrielanden snel in, zoals, reeds veel eerder zou zijn ge schied, wanneer energie en kun de niet voor het verkeerde doel waren gebruikt. Nog verder, ergens in het hotel. Waarschijnlijk in de bar, is het con sordine geluid van een calypso band die eindeloos de melodieën speelt van dit eiland in de branding van de Caribbean. Arubaanse waterdragertjes Aan de kust zie ik Casibarik een Indiaanse naam die betekent: „de mond van de draak". Een mond die in zee uitloopt. Grillige, vreemd gevormde rotsen, waarmee een ge slacht van reuzen in een ver verle den gekegeld zou kunnen hebben. De passaat huilt over de mond van de draak. De sfeer doet denken aan een noodlot-scène in een Wagne riaanse opera. Als we het land ingaan zie ik wat houten huisjes. De tropen heeft de verf van de wanden geblakerd. Begin december worden ze echter elk jaar opgeschilderd. Omdat dan (zeggen ze daar) Christus bij je thuis komt. Het is al schemerig, als we bij de verlaten goudmijn komen. Een eeuw of wat geleden begonnen hier in het gebergte, optimisten goud te graven. Ze groeven lang end iep, maar de resultaten waren weinig hoopgevend. En de mijn werd ver laten. De muren van de. smelterij staan nu nog overeind, meer dan tien me- Nationale geest Even veelbetekenend is 't weder op leven van de nationale geest onder het volk. Recente demonstraties van studenten en links-georiënteerden te gen de herziening van het veilig heidsverdrag met de Verenigde Sta ten mogen in het buitenland de in druk hebben gevestigd van een ge meenschap in een maalstroom, maar precies het tegendeel is waar. Dat tumult was het werk van een kleine minderheid. De Japanse politie is tegen de de monstranten met duidelijke zelfbe heersing opgetreden, bewust als zij zich was van de vroegere onaangena me reputatie van wreedheid. Zij won daardoor de bijval van het publiek en deed afbreuk aan het prestige van de extreme figuren onder de studenten en vakbondsleiders. T actiek Het resultaat van deze subtiele taktiek is dat de regering en de organen, die orde en wet moeten handhaven, de zwaarste anti-rege ringscampagne sedert de oorlog hebben doorstaan en thans steeds meer de steun genieten van pu- bubliek en pers. De democratie, zoals ze in Japan be staat, mag naar westerse maatsta ven gemeten nog allesbehalve per fect zijn, het kan volgens Tiltman evenwel niet worden ontkend, dat men op de goede weg is. De huidige gang van zaken bevestigt feneraal MacAi-thur's geloof, dat de apanners, vrij gelaten in het bepa len van hun eigen koers, zullen to nen aan democratische instellingen de voorkeur te geven boven een ex tremisme van welke soort dan ook. Grotendeels is de sociale en politieke verandering, waarvoor gedurende de bezettingsjaren de basis werd ge legd, nog steeds aan de gang. Nimmer verblind Dit alles bevestigt het feit, dat zeer veel gewone Japanners nimmer zo verblind zijn geweest door militaire propaganda en de cultus der nationa le mythologie als de rest van de we reld zich gedurende de dertiger ja ren verbeeldde. Zij tonen opnieuw hun voorkeur voor vrede en vrijheid, zoals zij dat in de lange geschiedenis van "hun land meestal hebben gedaan. Met behulp van de energie en kun digheid van een gedisciplineerd en vlijtig volk en beveiligd tegen nieu we militaire avonturen, mobiliseert Japan voor het eerst in tientallen ja ren zijn enorme bronnen van man kracht en technisch kunnen voor vredelievende doeleinden. De zestiger jaren beloven een be langrijk decennium te worden voor Japan, dat zich door deze inspanning van een prominente rol in de wereld en vooral in de wereldhandel verze kerd weet. Amerikaanse rederijen willen meer olie vervoeren Een comité van twaalf Amerikaanse tankrederijen heeft zich tot het bu reau voor burgerlijke en defensiemo bilisatie gewend met het verzoek te bepalen dat 50 procent van de Ame rikaanse invoer van olie vervoerd dient te worden in Amerikaanse tank schepen. In 1948, zo wordt in het verzoek ge steld, was het aandeel van onder Amerikaanse vlag varende schepen in het vervoer van import-olie 76 pro cent, maar in 1958 was het gedaald tot nauwelijks 5 procent. Grammofoonplaten in Britse sigarenwinkels 1 Tegen eind januari zal men H voor een prijs die bijna 30 pet onder de thans geldende prij- 1 zen ligt bij Londense sigaren- winkels klassieke muziek op grammofoonplaten kunnen ko- pen. Bijvoorbeeld het vioolcon- cert van Beethoven, gespeeld door David Oistrakh. 1 Twee zakenlieden, die de firma s „Gala Recordings" hebben op- H gebouwd, hebben zich meester gemaakt van een Amerikaans patent, waarmee langspeelpla- ten zeer goedkoop kunnen wor- I den vervaardigd. Voor deze platen kunnen zij niet van de normale afzetmogelijkheden gebruik maken, omdat de gro- H te platenfirma's, die concur- rentie vrezen, de winkels heb- ben gewaarschuwd dat zij niets meer geleverd krijgen als ze met „Gala Recordings" in zee gaan. Daarom hebben de zakenlieden een eigen verkooporganisatie I op touw gezet, waar in de eer- ste plaats sigarettenwinkels, s maar ook radiozaken en boek- winkels in betrokken zijn. miniifiiiiiifiiiiitiiiiuiiifiiiiiiiJiiuuuuiffiiiiiftfiiiiiijimiiiinfiiiHihjnul^ Nederlander verloor proces tegen Indonesië De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft dinsdag uitspraak doende ïn het proces, dat de in Mo naco woonachtige Nederlander, de heer J. van der Haas, aanhangig had gemaakt tegen de staat Indonesië, zich onbevoegd verklaard kennis te nemen van de vordering van de Ne derlander: toewijzing van zijn eis tot schadevergoeding van Indonesië van 4% miljoen gulden voor zijn aande len in de door Indonesië genationali seerde cultuurmaatschappijen. De rechtbank weigerde de vamvaar- deverklaring van het op 30 december 1957 gelegde conservatoir beslag op het gebouw van de bank Indonesia aan de Keizersgracht te Amsterdam en hief dit beslag op. Voorts werd eiser veroordeeld tot de kosten van het geding ad 1308. De overwegingen houden o.m. in dat de rechtbank het door gedaagde (In donesië) gedane beroep op onbevoegd heid gegrond acht. Onbetwist staat vast dat gedaagde een soevereine staat is en evenzeer dat de feiten, waarop eiser zijn vordering doet steunen, alle betreffen handelen en/of nalaten door gedaagde bij de uitvoe ring van zijn overheidstaak op zijn eigen grondgebied. Voorts dat terza ke van zulk handelen en/of nalaten een soevereine staat niet tenzij hij zich daartoe vrijwillig bereid mocht tonen, waarvan echter in casu geen sprake is aan de rechtsmacht van een hem vreemde rechter kan worden onderworpen. De heer Van der Haas zal van dit vonnis in appel gaan. In Darmstadt zullen het bomend weekeinde 2800 kanaries uit 17 lan den worden bijeengebracht, waar een deskundige jury zal beslissen welk gevederd zangertje de titel „wereldkampioen" krijgt. Het gaat er niet om zingen alleen. Er is een schoonheidswedstrijd, waarvoor 1200 kanaries extra zijn ingeschreven. Vanaf vrijdag zullen de honderden juryleden hun rapportjes over de vierduizend kanaries opstellen. Een groot aantal vogeltjes is al on derweg naar Darmstadt in licht dichte kooitjes, om te voorkomen dat de diertjes hun zangtalenten ver snipperen aan overbodige aria's. Ze komen onder meer uit Amerika, Ca nada, Cuba. Joego-Slavië, uit Ne derland, en natuurlijk uit West- DuitsLand, dat vermoedelijk wel het grootste contigent deelnemers zal le veren. Er zijn in West-Duitsland naar schat ting 6800 kanariehouders, die als deskundigen met enorme vogelcol lecties zijn georganiseerd in een ver eniging van kanariekwekers. De we reldkampioenschappen zijn georga- niseerd door de vogelbeschermings vereniging van Darmstadt, die ook voor het uitpakken, verzorgen en weer terugzenden van de kanaries zorgt. Het wereldkampioenschap kan wor den bereikt door een kanarie die de talrijke afvalronden zonder straf- punten afwerkt. Het wereldkam pioenschap van Darmstadt is het eerste in zijn soort en de Duitse ka= nariekwekers verwachten een prach tige collectie zang- en kleurkanaries te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17