Nederlandse Spoorwegen gereed voor strijd tegen koning winter Reeks voorstellen van Dillon voor nieuwe economische samenwerking SOMBERE TOEKOMST VOOR AMERIKAANSE ADELAAR 'm KEELPIJN KONINGIN ELIZABETH HOOPT OP EEN JONGEN Zuidafrikaanse prijs voor Middelburgse r.h.b.s.-er WOENSDAG 13 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT 7 UITGEBREID ARSENAAL Om vertraging zoveel mogelijk te voorkomen Schraaptreinen, propaantanks, elektrische verwarmingsele menten, briketten, vlammen- spuiters en sneeuwruimers zijn de wapens die de Nederlandse Spoorwegen op het ogenblik ge reed houden voor de strijd te gen koning winter. Na de „barre" winter van 1956, die van het treinverkeer vooral in febru ari een chaos maakte, zijn enkele spoorwegfunctionarissen naar Duits land getogen om daar de elektrische wisselverwarming te bestuderen. Het resultaat van deze studiereis was, dat in het winterseizoen daarop elf be langrijke Nederlandse wisselgroepen naar Duits voorbeeld werden ver warmd. Dat aantal is dit jaar uitge breid tot negentien. De elektrische verwarming is wel het meest ideaal, maar ook het meest kostbaar. Een groot deel van de 12.000 wissels in Nederland wordt daarom verwarmd met het goedko pere propaangas. Deze verwarmings methode is door de Nederlandse Spoorwegen zelf ontwikkeld en zij voldoet zo goed, dat men er ook in het buitenland belangstelling voor toont. In het winterseizoen '57-'58 werden Wanneer het vriest verstoken de N.S. per etmaal 17.300 kilogram pro paangas. In normale winters is de verwarming van de wissels gemid- SLECHTE SPIJSVERTERING I Militaire Zuiderzeewet opgeheven (Van onze parlementaire redacteur). Nadat do Tweede Kamer er reeds op 15 december haar goedkeuring aan gehecht had heeft dinsdag ook de Eerste Kamer zich verenigd met het wetsontwerp dat de regeling betref fende de gedwongen tenuitvoerleg ging van uitspraken en beschikkin gen van de Kolen- en Staalgemeen schap uitbreidt tot uitspraken en be schikkingen ven de Europese Econo mische Gemeenschap en de Europe se Gemeenschap voor atoomenergie. Voorts nam de Eerste Kamer een wetsontwerp aan, dat uit de wet van 14 iuni 1918 tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee de bepa lingen schrapt, die verplichten om binnen veertig jaar na het in werking treden dier wet een wetsontwerp in te dienen ter vaststelling van de maatregelen en werken, nodig ter voorziening in de belangen van de landsverdediging, in verband met de droogmaking van gedeelten van de Zuiderzee. Tevens heft het nu door de Kamer aangenomen wetsontwerp de zogenaamde militaire Zuiderzeewet op. voor het eerst de zogenaamde han- delsflessen met propaangas inge voerd. Bij dit systeem worden de ver warmingselementen aan de spoor staaf bevestigd. Een propaanfles is na 20 a 24 uur leeg. De gele propaan tanks die verleden jaar op de empla cementen Amersfoort, Arnhem, De venter, Utrecht en Zutphen werden geïnstalleerd, behoeven echter pas na een week opnieuw gevuld te worden. Een speciale bedieningsgroep van de N.S. rijdt in vorstperioden regelma tig met een tankwagen de emplace menten af om de flessen en tanks weer te vullen. Dit jaar zijn ook gele tanks aan gebracht op de emplacementen Amsterdam C.S., -Muiderpoort, en -Watergraafsmeer, Rotterdam C.S. en Schiedam. Deze uitbreiding in totaal bezitten de N.S. nu 509 gele propaantanks maakte de aanschaf van een nieuwe tankwa gen noodzakelijk. Deze zal een de zer dagen in gebruik worden geno men. De twee wagens hebben een inhoud van 30.000 li- deld gedurende twintig etmalen no dig. Op het ogenblik kunnen 1500 wissels op 62 emplacementen worden verwarmd. In totaal 300 wissels worden verhit met briketten, die in een asbest ce menten bakje op de voet van de spoorstaaf worden bevestigd. De bri ketten smeulen ongeveer acht tot twaalf uur achter elkaar. Bij de strijd tegen sneeuw en ijs ma ken de N.S. verder nog gebruik van 30 sneeuwruimers en 140 vlammen- spuiters. Ernstige stagnatie van het treinverkeer wordt niet alleen ver oorzaakt door vastgevroren wissels, maar ook door ijzelafzetting op de bovenleidingen. Dit gebeurt voornamelijk wanneer de temperatuur zich om het vriespunt beweegt. Voor het verwijderen van de ijzelafzetting laten de N.S. zoge naamde „schraaptreinen" rijden. In de nachten van zondag op maandag wordt de frequentie van deze treinen opgevoerd, omdat er dan geen goede renverkeer is en de ijzel vrij spel heeft. Al met al beschikken de spoorwegen over een uitgebreid arsenaal midde len ter bestrijding van winterse on- gemakken. Stagnaties, zoals die zich in do strenge winter van 1956 voor deden, zijn in de toekomst naar de De Franse filmactrice Brigitte Bar dot heeft maandagochtend in haar woning te Parijs het leven geschon ken aan een jongen. Vader Jacques Charrier (midden) belegde in aller ijl een persconferentie in een naburig café. Hij vertelde, dat de zoon Nicho las zou heten en 5 pond en 3 ons woog. Gemeentehuis „op palen" ontworpen voor Krommenie De Amsterdamse architect de heer J. Jf. van der Linden heeft een ontwerp op papier voor een nieuw gemeente huis voor Krommenie. Het ontwerp zal op 19 januari in de gemeenteraad van Krommenie ter visie worden ge legd. Men wil over vier jaar het nieu we gemeentehuis voor de snelgroeien de gemeente gereed hebben. De bouw kosten van het project zijn geraamd op 1.2 miljoen gulden. Het opvallende van het ontwerp is, dat het gemeente huis grotendeels op palen 2.70 meter boven de grond staat. Slechts in het midden bevindt zich een gedeelte op de begane grond. Het nieuwe gemeentehuis zal aan drie zij den door een waterpartij omgeven zijn. Drie kinderen van één tot drie jaar zijn te Worland (V. S.) in een auto le vend verbrand. De ouders waren slechts tien minuten weg geweest. 0 De Joegoslavische regering heeft be sloten een raad voor de economische be trekkingen met het buitenland in het le ven te roepen. mening van de N.S. praktisch niet meer mogelijk, al kan een abnormale sneeuwval of een buitengewoon strenge vorst natuurlijk hier en daar nog wel enige vertraging veroorza ken. ATLANTISCHE CONFERENTIE IN PARIJS Mr. Luns treedt op als praeses De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor economische aangelegenheden, Dillon, heeft dins dag op de openingsvergadering van de Atlantische economische conferen tie in Parijs wederom het Amerikaan se belang bij de Europese economie onderstreept en vrij concrete voor stellen gedaan om te komen tot een oplossing van het „vacuüm" in de westelijke economische samenwer king. Hoewel over de inhoud ervan op voorstel van de tijdens deze ver gadering tot president gekozen mi nister Luns geen mededelingen zijn gedaan, wordt in conferentiëkringen vernomen, dat het Amerikaanse pro ject procedurele en materiële sugges ties inhoudt over de volgende drie punten De aanpassing van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking aan de huidige omstandig heden, De handelspolitieke moeilijkheden Francoise Sagan zou gaan scheiden Volgens het populaire blad „Paris- Jour" heeft de Franse schrijfster Frangoise Sagan haar man, de uit gever Guy Schoeller, niet meer ge zien sedert zij hem een maand gele den over de mogelijkheid van een echtscheiding had gesproken. Zij zei zelf niet te weten of zij een schei ding wenste. BRITTEN SCHROKKEN VAN DE GROOTTE Voor de nieuwe Ame rikaanse ambassade, die aan Grosvenor Square in Londen wordt ge bouwd, is in Amerika een adelaar besteld. Het aluminium ge vaarte, dat een deklaag van goud krijgt, heeft een vleugelwijdte van 11 meter en dat is, naar Britse opvattingen, toch wel een beetje veel. Reden waarom En geland helemaal niet blij is met de Ameri kaanse adelaar. De adelaar is voor Ame rika wat de leeuw voor Nederland is, het groot heraldiek symbool, dat men op alle officiële zegels, briefhoofden en adresborden tegenkomt. Dat de nieuwe Ameri kaanse ambassade een adelaar krijgt vinden de Engelsen niet erg, maar dat het zo'm groot beest moet zijn kunnen ze niet waarderen. Al wordt de ambassade nog zo groot, een derge lijk versiersel is kit scherig en vulgair, bo vendien geheel buiten verhouding. Zoveel stemmen zijn er opgegaan dat de Ame rikaanse ambassadeur in Londen, John Hay Whitney, ernstig over weegt die adelaar maar in de kelder te zetten. Een woordvoerder van de ambassade zei: „We weten werkelijk niet wat we moeten doen. De toekomst van deze adelaar is voor ons een raadsel". Amerikaan se ambassade kost miljoen gulden en de voorgevel wordt 93 ter breed. Grosvenor Square is het plein dat in de Tweede Wereld oorlog de bijnaam „Eisenhower square" kreeg, omdat generaal Eisenhower en zijn staf daar een villa betrok ken om de invasie van Normandië voor te be reiden. Ook na de oorlog is het plein een Amerikaans centrum in Engeland gebleven, met Ameri kaanse mariniers als schild wachten. Er hangt een lucht van sigaren en kauwgom, die ver sneden wordt met alle accenten en het slang van Amerika. t Advertentie) "w"* neem bij het eerste sein van tussen de westelijke landen: de Zes en de Zeven. De steun aan de onderontwikkelde gebieden. De voorstellen zouden overigens niet een onmiddellijke opheffing van de O.E.E.S. beogen, doch een vervanging daarvan zodra een ander orgaan voor de economische samenwerking tussen de westelijke landen zal zijn ge creëerd. Minister Dillon zou ook hebben voor gesteld, dat deze geleidelijke vervan ging van de O.E.E.S. zal worden op gedragen aan een college van wijze mannen, waarvan de zes E.E.G.-lan- den, de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone en Amerika en Ca nada elk een lid zouden benoemen. Nog weinig reacties Voor het vraagstuk van de hulp aan de ontwikkelingsgebieden zou een afzonderlijke werkgroep in het leven worden geroepen, waarvan de omvang en de status nog niet vast staan. De rede van minister Dillon, die ook ter kennis zal worden ge bracht van die O.E.E.S.-landen, die niet op de conferentie zijn verte genwoordigd, zou gisteravond door de verschillende delegaties nader worden bestudeerd. Op de openingsvergadering waren er dan ook weinig reacties op de Ame rikaanse suggesties. Alleen de Zweed se en Zwitserse delegaties drongen aan op een spoedige oplossing van de tussen de Zes en de Zeven gerezen moeilijkheden, ook met het oog op de verdere tariefsverlagingen, die reeds §er 1 juli a.s. door de zes E.E.G.-lan- en onderling zullen worden toege past. De conferentie zal vanochtend om elf uur worden voortgezet. Behalve als president van de conferentie zal mi nister Luns blijven optreden als voor zitter van de Nederlandse delegatie, waarvan ook minister Zijlstra deel uitmaakt. Koningin Elizabeth van Engeland, wier derde kind binnen enkele we ken wordt verwacht, koestert de stille hoop dat zij op 6 februari be vallen zal. Het was op die dag van 1952 dat haar vader, koning George de zes de, in zijn slaap stierf. En konin gin Elizabeth heeft een diep-ge- worteld, traditioneel geloof in de kracht van haar familiestamboom. De baby zal even welkom zijn, onge acht of het een jongen of een meis je is, maar men meent te weten dat de koningin en prins Philip bijzon der gelukkig zouden zijn met een tweede zoon. Elizabeth, die een uitstekende ge zondheid geniet, heeft zich voorge nomen Sandringham House in Nor folk, waar zij de kerst- en nieuw jaarsdagen heeft doorgebracht, op maandag 18 januari te verlaten en in Buckingham Palace de geboor te van haar baby af te wachten. Zij die menen het te kunnen weten, geven „James" en „George" als de meest favoriete namen indien de koningin bevalt van een jongen. „Carolin" en „Mary" als het een meisje zou zijn. George was de naam van koningin Elizabeth's vader, Mary die van haar grootmoeder, en van haar eerste tante, de prinsess Royal, zus ter van haar vader. In geval van een zoon zou prins Philip hem graag „Andrew" noe- Advertentie) Vrouwen Vrouwen hebben" vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is veilig voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0,95, f 2,40 en f 8,88. Ambassadeur reikte aantal boeken uit (Van onze Haagse redactie) De Zuidafrikaanse ambassadeur ïn Nederland, dr. F. E. Geldenhuys, heeft dinsdagmiddag tijdens een korte plechtigheid op de ambas sade in Den Haag, een zevental boeken overhandigd aan de 18- jnrige Caesar Hulstaert, leerling van de rijks h.b.s. te Middelburg, de winnaar van de opstelwedstrijd, die door het Zuidafrikaans depar tement van onderwijs, kunsten en wetenschappen was uitgeschreven ter popularisering van het Afri kaanse boek in Nederland. Het op stel van Caesar Hulstaert had als onderwerp: „Suid Afrika 1658- 1958". Dr. Geldenhuys hield een harte lijke toespraak, waarin de ambas sadeur allereerst een woord van welkom sprak tot de gasten, waaronder de ouders en enkele vrienden van de winnaar behoor den alsmede de heer E. Kuiper, di recteur van de r.h.b.s. te Middel burg, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad en voorzitter van de Nederlandse commissie van advies en coördinatie ten behoeve van de betrekkingen tussen Neder land en Zuid-Afrika en de heer B. J. E. M. de Hoog. hoofd van de af deling buitenlandse betrekkingen van het Nederlandse ministerie van O., K. en W. De ambassadeur sprak de hoop uit, dat de opstelwedstrijd zou bij dragen tot versterking van de ban den tussen Zuid-Afrika en Neder land, vooral onder de jeugd. Hij achtte het van onmisbare waarde, dat het jongere geslacht, zowel in Nederland als in Zuid-Afrika de belangstelling voor elkaar niet verliest. Wanneer de kennis van eikaars cultuurgoed behouden blijft en uitgebouwd wordt, dan zal van die wisselwerking, aldus dr. Geldenhuys, een stimulerende invloed uitgaan op beide landen. Wij in Zuid-Afrika mogen niet in onkunde vervallen over onze Ne- Uit handen van de Zuidafrikaan se ambassadeur in Nederland, dr. F. E. Geldenhuys (rechts) mocht de Middelburgse h.b.s.-er Caeser Hulstaert dinsdagmiddag op de ambassade te Den Haag een ze vental boeken ontvangen als win naar van een opstelwedstrijd. derlandse erfenis en de ambassa deur zei te geloven, dat ook Zuid- Afrika aan Nederland veel kan bieden, zonder hetwelk Nederland beslist armer zou zijn. Tenslotte las de ambassadeur een deel voor van de toelichting, die het Zuid afrikaanse „keurcomité" op de uitslag had gegeven, waarnaar hij de hoop uitsprak, dat Caesar Hul staert zijn belangstelling in de Zuidafrikaanse geschiedenis en letterkunde door middel van de boekenprijs verder zal ontwikke len. Vervolgens waren de aanwezigen nog enige tijd de gasten van de ambassadeur en mevrouw Gelden huys. men, naar wijlen zijn vader prin3 Andreas van Griekenland. Daar koninklijke baby's meerdere na men ontvangen, kunnen ze zeer goed allemaal gegeven worden. De baby zal naar verwachting niet eerder officieel een naam krijgen dan een maand na de geboorte. Dan, overeenkomstig de Britse wet, zal prins Philip de ambtenaar van de burgerlijke stand van het dis trict Westminster op Buckingham Palace ontbieden, deze de gekozen namen voorleggen, de bijzonderhe den over de geboorte meedelen en de documenten ondertekenen. Daarna, en niet eerder, zullen de namen van de nieuwe koninklijke hoogheid den volke kond gedaan worden. Brusselse pyromaan - een schrijver - gegrepen De Brusselse pyromaan, die een jaar lang van zich heeft doen spreken, is gearresteerd. Het is de 31-jarige schrijver André Viatour. Hij werd al lang verdacht, maar men had geen bewijs. Maandagnacht is hij echter op heterdaad betrapt. De politie werd gewaarschuwd dat iemand een boekhandel was binnen gedrongen. Bij haar komst vluchtte de dader, maar hij kon worden ge grepen. Hij had brand gesticht in de etalage. Dezelfde avond was brand gesticht in een bioscoop te Schaerbeek, een voor stad van Brussel. Een personeelslid zag de vluchtende pyromaan. Hij heeft later Viatour als de dader her kend. De politie is er van overtuigd dat Viatour ook de vorige brandstichtin gen op zijn geweten heeft. Op 4 mei 1959 ging de bioscoop „Agora" in vlammen op. Dezelfde dag werd brand gesticht in de bioscoop „Gale ries". Op 19 mei brak brand uit in een technische school. Op 16 juni werd Viatour tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van boeken uit een waren huis. Hij heeft verscheidene detectivero mans geschreven, ook één waarin pyromanen voorkomen. Een tijd lang hield hij zich in Frankrijk op. In die periode deden zich in Brussel geen brandstichtingen voor. Viatour woonde bij zijn moeder ln Schaerbeek. Advies Raad van Waterstaat: 2 maximumsnelheden (Van onze Haagse redactie). Naar verluidt zou de r3ad van de wa terstaat aan de minister van verkeer en waterstaat geadviseerd hebben tot het instellen van twee maximumsnel heden, namelijk 120 kilometer per uur op autowegen met gescheiden rij banen en 100 kilometer op alle overi ge wegen buiten de bebouwde kom men. Dit zou betekenen, dat de raad voor de waterstaat slechts ten dele is mee gegaan met het advies, dat de com missie verkeersveiligheid aan haar heeft uitgebracht en dat, naar mag worden aangenomen pleitte voor drie maximumsnelheden, te weten 120 km op autowegen met gescheiden rijba nen, 90 km op vierbaanswegen zonder gescheiden rijbanen en 80 kilometer op alle overige wegen. Het is dus niét zo, dat de minister thans uit twee adviezen een „keuze" moet maken. De commissie verkeers veiligheid brengt haar advies name lijk uit aan de raad van de water staat en deze adviseert weer de mi nister. In het onderhavige geval is het voor stel van de commissie verkeersveilig heid reeds in oktober uitgebracht, terwijl de raad voor de waterstaat in december besloot tot wijziging van dit advies. Bij de behandeling van de be groting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer zal deze materie ongetwijfeld aan de orde komen. Secretariaat-generaal marine opgeheven Bij koninklijk besluit is met ingang van 16 november 1959 wegens ophef fing van zijn betrekking eervol ont slag verleend uit zijn functie van secretaris-generaal bij'het ministerie van marine aan J. J. van Houten, on der dankbetuiging voor de vele, op uitnemende wijze als zodanig door hem verrichte diensten. De heer Van Houten is met ingang van dezelfde datum benor id tot ad viseur voor integratie-aangelegenhe den in vaste dienst b:' het departe ment van defensie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7