Kansen nieuwe subsidieregeling woningbouw zijn gestegen Stadsbestuur West-Berlijn gelast opheffing twee rechtse groepen KLANKBORD PERS0NENAUT0HANDEL BELEEFDE GOED SEIZOEN Op de valreep WOENSDAG 13 JANUARI 1960 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT Na veranderingen door minister Van Aartsen: Plannen voor vele Kamerleden niet meer onaanvaardbaar (Van onze Haagse redactie) Minister Van Aartsen heeft een royale kans, dat zijn plannen voor een nieuwe subsidieregeling voor de woningbouw aan het einde van deze of het begin van de volgende maand door de Tweede Kamer zullen worden geaccepteerd. De nieuwe regeling, speciaal gericht op de bouw van goedkope woningen door parti culiere ondernemers, zal dan inderdaad op 1 april kunnen star ten vermoedelijk dus tegelijk met de voorgenomen huurver hoging, waarvoor het wetsontwerp nu elk ogenblik kan worden verwacht. Aan de aanvankelijke tegenkanting tegen deze plannen hebben de ingrij pende veranderingen, die de minister na. overleg met do Kamercommissie voor volkshuisvesting en bouwnijver heid in zijn oorspronkelijke opzet heeft aangebracht, een èindo ge maakt. In parlementaire kring wordt althans aangenomen, dat de regeling thans in elk geval voor een vrij rui me meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit de A. R. Partij, de C.H.U., de K.V.P. en de V.V.D., aan vaardbaar is. Overigens is hiermee niet gezegd, dat de leden van deze •s ier fracties het allen van harte met de minister eens zijn. Men maakt er bepaald geen geheim van, dat er nog veel onvervulde wensen en soms ern stige bezwaren bestaan. Behalve van zijn grootste tegenstandster, de P.v.d.A., kan minister Van Aartsen ook van deze kanten tijdens de be handeling in de Tweede Kamer vee! kritiek verwachten, die dan zal va riëren van „zeer ernstig" tot „van niet zeer gewichtige aard". Blijvende bijdragen? Juist op de punten waartegen de com missie unaniem ernstige bezwaren had, heeft minister Van Aartsen con cessies gedaan. In parlementaire kring spreekt men van fundamentele veranderingen, waardoor de plannen voor velen „niet langer onaanvaard baar" zijn. Een der belangrijkste concessies is wel het vervallen van de termijn van negen jaar, waarbinnen de minister aanvankelijk de jaarlijkse bijdragen voor de particuliere huurwoningen geheel wilde wegwerken. Dit zou, juist voor de goedkoopste categorie woningen, een verhoging van de jaarhuur met 440 gulden heb ben betekend binnen uiterlijk negen, mogelijk zelfs binnen zes jaar. De regeling zou regering en parlement binden aan een aantal automatische huurverhogingen, die wellicht alle economische ruimte in de eerstvol gende jaren zouden opslokken. Dat was, sociaal gezien, „volkomen on verkoopbaar". De gewijzigde plannen houden echter slechts rekening met eventuele huurverhogingen, zonder dat daarbij een termijn wordt ge noemd en bovendiqn zal bij verdere huurverhogingen voor deze categorie „rekening worden gehouden met het huurniveau van omstreeks diezelfde tijd gebouwde woningwetwoningen". Hoe dit zal moeten leiden tot ophef fing van de jaarlijkse bijdragen bin nen enigszins afzienbare tijd en dat is toch mede de opzet van de mi nister is nog niet duidelijk. Met de toezegging, dat voor speciale plannen voor huisvesting van gezin nen met zeer lage inkomens een ex tra bijdrage zal worden verleend van gemiddeld twee gulden per week in 1960 voor maximaal 5000 woning wetwoningen is de minister tege moet gekomen aan een eenstemmig verlangen. Er rijzen echter nog vra gen, bijvoorbeeld: hoe groot is een zeer laag inkomen? Is twee gulden per week genoeg? En is 5000 wonin gen per jaar genoeg? Een belangrijke concessie Is ook, dat het aantal woningwetwoningen voor 1960 niet definitief van 40.000 tot 37.500 wordt teruggebracht. Wanneer omstreeks 1 oktober blijkt, dat niet tenminste 3500 goedkope particuliere huurwoningen voor 1960 op stapel staan, zal het ontbrekende aantal alsnog in de laatste maanden van het jaar met woningwetwoningen j worden aangevuld. Vele Kamerleden zijn hiermee, zo laat het zich aan zien, tevreden gesteld. Niet echter de socialisten, die in elk geval het aan tal van 40.000 woningwetwoningen willen handhaven. Dure volkswoning Overigens is juist die volkswoning, of het nu een woningwetwoning of een particuliere huurwoning is, het grote knelpunt voor de woningbouw in de'naaste toekomst. Steeds meer begint men zich af te vragen hoe een arbeidersgezin de huur van een nieuwe „volkswoning" zal moeten opbrengen. Voor de goedkoopste categorie particuliere huurwonin gen zullen in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag huren gelden - van 85 gulden per maand. Stelt men het maximale percentage voor de post „huur" in het gezinsbudget op 17 procent en dat is hoog, naar Nederlandse begrippen dan is dit bedrag alleen betaalbaar voor gezinnen met een inkomen van ruim 6000 gulden per jaar. Maar in Amsterdam verdient meer dan 70 procent der ingeschreven wo ningzoekenden minder dan 5000 gulden per jaar. Ook elders in het land wordt dit pro bleem steeds nijpender. In steden als Eindhoven, Enschede e.d., die in groep 3 zijn ingedeeld, zullen de hu ren der nog te bouwen woningen al leen kunnen worden opgebracht door mensen, die meer verdienen dan 96 gulden (bruto) per week. De vraag, hoe deze zaak moet wor den aangepakt, vervult velen met ernstige zorg. JAARVERSLAG R.A.I. „Op drempel van massa-motorisering" MINISTER TOXOPEUS: Geen ruw ingrijpen voor wijziging gemeentegrenzen Kleine gemeenten, die niet in staat zijn, een voldoende verzorgingsni veau voor haar inwoners te waar borgen dan wel niet bereid of bij machte zijn, haar aandeel te leveren in de ontwikkeling van de streek, behoren indien daarvoor mogelijkhe den aanwezig zijn, in een groter be stuurlijk geheel te worden opgeno men. Voorts dienen snel groeiende gemeenten, ten aanzien waarvan een komend ruimtegebrek kan worden voorzien, zodanig te worden uitge breid, dat een gezonde ontwikkeling mogelijk is, zo zegt de minister van binnenlandse zaken in zijn memorie van antwoord nopens de begroting van binnenlandse zaken voor 1960 tot de Eerste Kamer. Hij acht het van groot belang, dat een noodzakelijke grenswijzi ging tijdig tot stand wordt ge bracht. Hoewel het dus in de bedoeling van de minister ligt te bevorderen, dat tijdig afdoende voorstellen tot grenswijziging en dit geldt mede voor samen voeging van gemeenten wor den gedaan behoeft niet te wor den gevreesd, dat hij zich tot ruw ingrijpen zal laten verleiden. De leden van de Eerste Kamer die terzake tot. voorzichtigheid manen, kan hij de verzekering geven dat grenswijziging door hem alleen dan zal worden voorgesteld, indien voor de moeilijkheden niet een andere be vredigende oplossing kan worden ge vonden. OPERATIE. Ferdinand Masolle, een mijnwerker uit Bochum, werd 'spin nijdig wakker in het ziekenhuis waar hij was opgenomen voor een operatie aan zijn rechterbeen die vol granaat splinters zat. Hij was nog niet hele maal wakker toen hij ontdekte dat men zijn linkerbeen had geopereerd. De ijlings aan zijn bed ontboden chi rurg putte zich uit in verontschuldi gingen voor deze vergissing. Maar Masolle bleef kwaad. Hij wil zich in hetzelfde ziekenhuis niet aan zijn rechterbeen laten opereren. Het joarverslag van de Nederlandse vereniging „De rijwiel- en automo biel industrie", (R.A.I.) over 1958- 1959 getuigt van toenemende bedrij vigheid en groeiend optimisme in de gehele wegtransport middelen indus trie en -handel, die het verslagjaar hebben gekenmerkt na de daaraan voorafgaande bestedingsbeperking De personenautohandel beleefde een goed seizoen 1959: in de eerste tien maanden van 1959 bedroeg het aantal afgegeven kentekenbewijzen voor nieuwe autos 63.750 stuks, hetgeen een stijging betekent van ruim 30 pet. ten opzichte van het voorafgaan de jaar. Bijna 50 pet. van het aantal in Nederland verkochte personenau to's is goedkoper dan 6000 gulden, 35 pet. beweegt zich tussen 6000 en 9000 gulden. Kwam er in de verhou ding van de verschillende prijsklas sen weinig verandering, de importsta tistiek daarentegen geeft een ver schuiving te zien. Het marktaandeel van de Franse merken steeg van 14,6 tot 26.6 pet. in dc eerste negen maan den van resp. 1958 en 1959, ten koste van de overige leveranciers: West- Duitsland 47.0 (v.j. 56.3). Engeland 14,5 (v.j. 15,8), Italië 6,0 (v.j. 7,3) en Verenigde Staten 4,1 (v.j. 4,3) pet. Duidelijk was ook het herstel in de bedrijfsautohandel, een omzetver- meerdering met 40 pet. ten opzichte van het ongunstige jaar 1958 en in de bromfietshandel en rijwielhandel met circa 25 pet. In de motorrijwiel- en scooterhandel blijft, aldus liet ver slag, de situatie, mede door liet hoge fiscale lasten, nog moeilijk, hetgeen Foto links: Alfred Zitzmann, voor heen een hooggeplaatste functionaris bij de S.S., thans een van de leiders van de neo-fascistische Duitse 'na tionale jeugdbeweging. Waarnemers geloven, dat deze man waarschijn lijk verantwoordelijk is voor de re cente antisemitische uitbarstingen in de bondsrepubliek. Foto rechts: Raoul Nalirathleider van de „Vikingen", een onderafdeling van de Duitse nationale jeugdbewe ging. De 55-jarige Nahrath was vroe ger functionaris bij de nazipartij en thans aangesloten bij de radicaal rechtse Duitse Reichs Partij. De po litie gelooft, dat ook de Vikingen propagandisten van het antisemitis me zijn. de R.A.I tevens aanleiding geeft te wijzen op de invloed van de toene mende import van gebruikte motor voertuigen in het algemeen. Bij de analyse van de omstandighe den. waaronder de Nederlandse trans portmiddelenbranche in de komende jaren zal moeten werken, wordt ge wezen op de gebleken voorkeur voor een eigen vervoermiddel. „Wij staan in West-Europa op de drempel van de massa-motorisering, aldus de R.A.I. en ook in Neder land zullen wij hiervan de gevolgen ondervinden. Men kan de omvang van de te nemen maatregelen o.i. moeilijk overschatten. Zij eisen een duidelijke voorstel ling van de gestelde opgave, een beleid op langere termijn en een continu bestuur zonder tussentijd se wisselingen en afwijkingen van de eenmaal getrokken lijn. In dit licht zullen voortaan alle maatre gelen op het gebied van het weg verkeer moeten worden beoor deeld." Broodoorlog te Haarlem laait weer op De in september van het vorige jaar begonnen broodoorlog te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, ontstaan doordat bakkers niet tevreden waren met een zegeltjes- en spaaractie, is gisteren in een nieuw stadium geko> men, doordat Vermaat's broodfabrie ken besloten hebben terug te komen op hun beslissing van 19 december de prijzen op het oude peil van vóór sep tember te bepalen. Deze prijzen waren 41 cent voor wit brood en 37 cent voor bruin brood. Andere fabrikanten en een grote groep bakkers uit het middenbedrijf namen in december eenzelfde be sluit, maar vijftien zogenaamde klei ne bakkers handhaafden hun verlaag de prijs, namelijk 33 voor bruin en 37 cent voor wit brood. De directeur van Vermaat's fabrieken, de heer S. Vermaat, deelde ons mee, dat de vijftien bakkers na de kerst dagen een campagne hebben gevoerd en propaganda hebben gemaakt, waar van zijn bezorgers moeilijkheden hebben ondervonden. Daarom is hij er toe overgegaan de prijzen weer te verlagen. Verwacht wordt, dat de bakkers die op 19 december de oude prijzen weer hadden ingevoerd, ook tot verlaging zullen overgaan. De broodoorlog heeft de aandacht van het ministerie van economische za ken en de rayonale bakkerijcommissie voor Haarlem en omgeving. Vermoed wordt, dat binnenkort door het mi nisterie een minimum prijs voor Haarlem zal worden ingevoerd, waar bij als prijs voor het witbrood 38 cent wordt genoemd. Prijzen verhoogd van autobanden Do autobanden zijn duurder gewor den. Aangezien de rubber op de we reldmarkt de laatste tijd in prijs is gestegen, hebben de Nederlandse fa brikanten besloten de prijzen van bui tenbanden voor personen- en vracht auto's met drie procent te verhogen. Verwacht wordt, dat de importeurs van buitenlandse merken eveneens hun prijzen met drie procent zullen verhogen. Zaterdag zal het zeventig jaar ge leden zijn, dat de heer en mevrouw H. E. van den Bom-Weetzel uit Haarlem in het huwelijk traden. Veertig huwelijksjaren woonden zij in Amsterdam, waar de bruidegom diamantslijper was: de laatste dertig jaren wonen zij in Haarlem. Beide oudjes zijn 87 jaar. Zij hebben twee kinderen. Schrijver Nevil Shute overleden De Britse schrijver Nevil Shute dinsdag na een beroerte in een zieken huis te Melbourne overleden. Hij zou zondag 61 jaar geworden zijn. Zijn ware naam was Nevil Shute Norway. Op een van zijn laatste boe ken is do film „On the beach" geba seerd, die een beeld geeft van dt laatste dagen ven het menselijke ras na een atoomoorlog. Shute, die in Ealing hij Londen werd geboren, vertrok in 1950 met zijn ge zin naar Australië. Enkele van zijn bekendste werken zijn: „A town like Alice". „In the wet", „Round the bend". Requim for a wren". „No highway", „The far country" en „Pied piper". Voor de laatste wereldoorlog was hij een van Engelands bekendste vlieg- tuigbouwkundige ingenieurs. Hij heeft o.m. meegeholpen bij het ont werpen van het luchtschip R-100 en vloog met dit luchtschip in 1930 over de Atlantische Oceaan. Shute was de oprichter van de maat schappij, die een tweemotorïg lestoe- stel maakte, dat door de Britse luchtmacht gebruikt werd. Nevil Shute Norway werd op 17 ja nuari 1899 in Australië geboren. Hij ging echter op jeugdige leeftijd naar Engeland waar hij m Oxford studeer de Tn de Eerste Wereldoorlog vocht hij als officier en raakte daar geboeid door de vliegerij die toen nog maar in haar kinderschoenen stond en wijd de zich toen er eenmaal vrede was uitsluitend aan de luchtvaarttech niek. Zijn eerste boeken, „Marazan", „So disdained", „Lonely road", ade men dc sfeer van die technische we reld waarin hij leefde. Over gebrek aan succes heeft ook de schrijver Nevil Shute nooit te klagen gehad. Zijn boeken werden in vrijwel alle talen vertaald. DE HAKENKRUIS-INCIDENT EN Streng optreden aangekondigd in België Het stadsbestuur van West-Ber lijn heeft dinsdag bepaald dat twee rechtse organisaties, de Li- van Nationale Studenten en de Nationale Jeugd van Duits land, onconstitutioneel zijn en moeten worden ontbonden. Meer dan 20 leden van deze or ganisaties werden onlangs ge arresteerd in verband met anti semitische incidenten. Maandagavond werden in Berlijn twee mannen aangehouden die ver dacht werden van het aanbrengen van spotprenten van Adenauer en enkele ministers met nazi-leuzen. Een Van hen verklaarde dat hij gehandeld had in opdracht van de Oostduitse communistische jeugdorganisatie, waarvan hij lid is. De voorzitter van de Westduitse bondsdag, Gerstemaier, zal op 20 ja nuari een verklaring afleggen over de antisemitische incidenten in West- Duitbland. Ontsla Oberlander" De Westduitse socialistische partij heeft opnieuw aangedrongen op het ontslag van de minister van vluchtelingenzaken, Theodor Ober lander. niet omdat hij wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan moord op tienduizenden Poolse en Russische joden, maar omdat hij een nazi was. „Het feit dat Oberlander aan ras sentheorieën heeft gewerkt en ze in de nazi-periode ook heeft uitge voerd maakt het onmogelijk dat hij een democratische staat'verte genwoordigt". aldus een verklaring van de socialistische persdienst. i Verklaring van Eyskens De Belgische premier. Eyskens, heeft het parlement meegedeeld, dat, indien de bestaande wetgeving onvoldoende is om een eind te maken aan de anti semitische incidenten in België, de re gering het parlement ruimere be voegdheden zal vragen om er tegen op te treden. Hij zei dit in antwoord op een vraag van de voorzitter van de christelijke volkspartij, Lefèvre. Hij verklaarde voorts te verwachten dat de politie en de rechterlijke auto riteiten streng zullen optreden. „Bel gië", dat het lijden van de joden kent, wil alle rechten en vrijheden van Bel gen zowel als van buitenlanders waarborgen". Weer swastika's Swastika's werden gisteren weder om aangetroffen onder meer in An- derwach, Lünenburg, Lörrach, Frank fort, Limoges en Westouaria (bij Jo hannesburg). In Bordeaux werden hakenkruisen en anti-joodse leuzen geklad. In Salford bij Manchester wordt een onderzoek ingesteld naai de oorzaak van een brand in de auto van een jood. Op een joods kerkhof in New York werden swastika's en Duitse woorden op honderd grafste nen geschilderd. Tot de graven die geschonden werden, behoorde een aantal van militairen die in de jong ste wereldoorlog sneuvelden. Bezorgdheid over water- en luchtverontreiniging De heer H. van Es (arb.) heeft gis teren in de vergadering v an de Pro vinciale Staten van Znid-Holland. die gehouden wordt in het gebouw van de Tweede Kamer, in zijn algemene beschouwing over de provinciale be- voor 1960 zijn bezorgdheid uitgedrukt over dc water- en luchtverontreini ging door de industrie. Hij zei dat de voldoende verzorging van goed drinkwater voor de bevol king een groot technisch en planolo gisch vraagstuk geacht moet wor den. Hij wilde dat dit probleem cen traal aangepakt zou worden. Ook de verontreiniging van de lucht in Zuid- Holland neemt grote afmetingen aan. Er wordt wel gewerkt aan plannen tot verbetering van de situatie, maar de heer Van Es vond deze vaag. Er moet naar gestreefd worden dat de schadelijke uitwerking van de ver ontreiniging zo spoedig mogelijk tot het uiterste minimum wordt beperkt, meende hij. De Amerikaanse democratisch© leider Stevenson zal in februari, ongeveer te- zelfder tijd als president Eisenhower, een reis door Zuïd-Amarika maken. Het Wereldgebeuren Binnenkort zal sir Hugh Foot voor de zoveelste keer in zijn leven verhuizen. In de carrières van Britse koloniale ambtenaren komen in hot algemeen veel verhuizingen voor. Zo heeft sir Hugh al verblijf gehouden in Palestina. Jamaica en Nigeria. Op Cyprus woont hij nu voor de tweede keer in zijn leven: van 1943 tot 194o heeft hij dat land onder meer terwijl hij zijn hobby, het paardrijden, beoefende goed leren kennen. De hernieuwde kennismaking, die in oktober 1957 begon en binnenkort zal ophouden, was aanvankelijk van een minder aangename aard: de voor enosis (aansluiting bij Griekenland) vechtende guerillastrijdersorganisatic Eoka maakte het eiland buitenge woon onveilig. Maar toen vorig jaar februari in Londen een akkoord was getekend waarbij aan Cyprus binnen een jaar verkrijging van de status van een onafhankelijke republiek in het vooruitzicht werd gesteld, kon ook een Brit zich op het eiland weer „vrijer" voelen en aan het galop peren slaan. Volgende maand zal Cyprus dus onafhankelijk worden en dan zal er voor een „koloniale" gou verneur geen plaats meer zijn. Maar intussen moeten onder hoogspanning nog allerlei kwesties worden gere geld. Dezer dagen voerde Sir Hugh een gesprek met de toekomstige pre sident, de in 1956 door Foots voor ganger sir John Harding van het eiland verbannen Grieks-orthodoxe aartsbisschop Makarios. Aangenomen wordt, dat dit een van de belangrijk ste gesprekken was in deze slotpe riode van sir Hughs activiteit op Cyprus. Na moeizaam overleg zijn Griekse en Turkse Cyprioten het eens geworden over de toekomstige grond wet voor het eiland. Nu kan de volle aandacht worden gericht op de toe komstige internationale status van Cyprus, waarbij vooral de verhouding tot de laatste „vreemde overheer sers". de Engelsen, om een regeling vraagt. Merkwaardigerwijs doen zien daarbij twee schijnbaar tegengestel de strevingen voor de wens om de gedeelten van het eiland waarover de Engelsen (die er bases mogen handhaven) zeggenschap houden zo veel mogelijk te beperken, en daar naast het verlangen om een volwaar dig lid te worden van het Britse Ge menebest. Zaterdag begint in Londen een con ferentie over Cyprus, waar Ma karios, naar algemeen wordt verwacht, een streep zal willen halen door de voorstellen om voor Cyprus een beperkte vorm van associatie toe te passen. Hij schaart zich daarmee in de rij van oud-„rebellen", die na dat eenmaal onafhankelijkheid be dongen was, veel prijs stellen op be houd van een band met de andere lan den die eens tot het Britse imperium behoorden. Vanzelfsprekend is het niet alleen de bedoeling, om betrokken te worden bij het politieke beraad en het over leg over andere onderweipen dat bin nen het Gemenebest wordt gevoerd, maar ook om Britse financiële steun in de toekomst niet te moeten ont beren. Cyprus zal op de conferentie te Londen zeker vragen om uitkering van fondsen, die in het verleden wel voor het eiland bestemd, maar nog niet besteed werden. En verder zal Makarios zeker pleiten voor verle ning van jaarlijkse financiële bijdra gen, die overigens niet slechts op Britse gulheid behoeven te berusten, maar ook op de faciliteiten, die de republiek Cyprus voor de Britse ba ses zal verlenen. De strijdvraag over die1 bases be treft, zoals gezegd, de vraag, hoeveel gebied er omheen onder Britse soevereiniteit zal blijven. De Engelsen hebben hun eis, dat dit ge bied 145 vierkante mijl moest omvat ten, inmiddels teruggebracht tot 120 vierkante mijl. Maar er is nog een flinke gaping tussen dit denkbeeld en de ideeën van de Cyprioten, die vinden dat de Engelsen zich gemak kelijk kunnen bewegen binnen 36 vierkante mijlen. De Cyprioten zou den bovendien om economische rede nen bezwaar hebben tegen de stich ting van een vrije haven binnen de Britse enclave. Die enclave moet eco nomisch in de republiek worden op genomen, vinden zij. Zo is er voor sir Hugh Foot nog heel wat te overpeinzen. Ver moedelijk zal de Britse vinding rijkheid op het gebied van compro missen ertoe leiden, dat een zone in de directe omgeving van de bases on der Brits militair bestuur komt en de verdere omtrek weliswaar onder Britse soevereiniteit, maar zodanig dat de republiek Cyprus er verant woordelijk is voor het bestuur van de inwoners. Wanneer dit alles ge regeld is, kan sir Hugh Foot opnieuw verhuizen, waarschijnlijk naar een andere kolonie die onafhankelijk wordt en waar hij mag helpen, het zelfstandige bewind van de nieuwe staat in het zadel te zetten. SIK HUGH FOOT ...verkenningen te paard...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5