Kritiek op Ged. Staten in raad Oostkapelle Nijtengo-comité in Goes geliquideerd Zeeuwse Almanak 1ne£... BEVOLKING VAN ZEELAND GROEIDE SLECHTS GERING Agenda LANDPACHTERS BELEGDEN VERGADERING IN GOES s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI 1960 Zesjarig knaapje te Kruiningen verdronken GEWIJZIGDE HERINDELINGSPLANNEN Raadsleden dreigen met bedanken In de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad van Oostkapelle hebben bij de algemene beschouwing over de gemeentebegroting de heren C. den Hollander (g.b.)» A. Cop- poolse (a.r.) en A. Pon (p.v.d.a.) hun teleurstelling uit gesproken over de houding van Gedeputeerde Staten ten aan zien van de plannen voor de ge meentelijke herindeling van Walcheren. Uitvoerig sprak de heer Don over het gewijzigde voorstel van Ged. Staten om Vrouwenpolder alsnog bij Veere te voegen. „Als tinnen soldaat jes ïs het college omgezwaaid". Alsof het om een kleine Inciden tele wijziging gaat, wordt aan B. en W. en niet aan de raden een brief gezonden", zo zei hij. Volgens hem gebeurt dit alleen om een nieuwe procedure, als voorgeschreven in de gemeente wet, te omzoilen. „Wil hebben geen reden deze tc ver mijden", aldus de heer Don. „Dc mi- nieter is voorlopig de enige die een halt kan toeroepen aan het belangen- Sel dat gaande is", zo concludeerde t raadslid verder. Mede namens zijn fractiegenoot, de heer S. Roelse, deelde de heer Don mee, dat, wanneer het voorontwerp van wet gewijzigd wordt zonder een nieuwe procedure, dus zonder een tweede hearing, zij zich als raadslid zidlen terugtrekken en hun zetel beschikbaar zullen stel len. „Wij menen, dat de raad dan behandeld wordt op een wijze, die niet meer door de beugel kan. Wij worden dan volkomen gepasseerd". Het bevreemdde de heer Don verder, j dat de burgemeester van Veëre de eis stelt, dat zijn gemeente bestuurscen trum moet blijven. Een eventueel te vormen gemeenteraad wordt dan bij voorbaat al gebonden. „En heeft deze burgemeester er wel aan gedacht, dat^ door het „huwelijk" met Vrouwenpol der Veere geen markizaat meer zal zijn?" zo vroeg hij zich nog af, De heer Don zei tenslotte het volste ver trouwen te hebben in de minister van binnenlandse zaken. Burgemeester F. G. Sprenger kon het in grote lijnen eens zijn met de heer Don. Voorts vond hij de suggestie van de heer Don, over de hoofden van de G.S. heen, de minister te verzoe ken de betrokken gemeenteraden te horen, een overweging waard. Begroting Met alle waardering voor de begro ting toonde de heer Den Hollander er zich teleurgesteld over, dat er zo weinig schot zit in de aanleg van de parkeerterrein. Verder zag hij graag schijnwerpers voor de verlich ting van de toren aangekocht, samen met V.V.V. en de plaatselijke voet balvereniging. Verder was de heer Den Hollander zeer geporteerd voor het uitgeven van een gemeenteblad- De heer J. de Visser (s.g.p.) vroeg Advertentie) (Advertentie) Centrale vérwarming S AWE MA NV Nederrtraai 19 Middelburg - -TeL 01180-2962 van uitvin KOORZANG. Het St.-Caeciliakoor" uit St.-Jan- steen heeft een zeer goede naam in den lande. Dat is gebleken uit de vererende uitnodiging, welke de diri gent, de heer Willem Bartz enige tijd geleden ontving van de Union Bel Canto uit Den Haag om in dc resi dentie een concert te verzorgen. De zer dagen heeft men aan deze invita tie gehoor gegeven. Het publiek, dat in Dilïgentia de zang van „St.-Cae- cilia" beluisterde, was er blijkens het applaus na afloop, hijzonder tevre den over. Onder meer zong men en kele Gregoriaanse zangen en werken van middeleeuwse en latere compo nisten van koormuziek. VICTORIE Vandaag een kort, maar krachtig be doeld woord van lof voor Goes. Met steun van de gemeente begint in de Ganzestad immers een verkeerscur- sus voor onderwijzers. Niet minder dan 10!f leerkrachten hebben zich be reid verklaard aan de cursus deel te nemen. Een voorbeeld ter navolging.Waar de meester voorgaatTemmen, de. leer lingen slechts volgen, zo komt het óns voor en daar kan de verkeersveilig heid in de nabije toekomst alleen maar mee gebaat zijn. Vanuit Goes kan de verkeersvictone beginnen. aandacht voor de woningbouw ten behoeve van minder draagkrachtlgen, in het bijzonder de bejaarden. De reddingsmiddelen op het strand zullen het komend zomerseizoen be langrijk worden uitgebreid, zo deel de de burgemeester op een vraag van de heer Roelse mee. Voorts ging de raad akkoord met een voorstel van B. en W. om de woning van de gemeentearts aan deze te verkopen. Aan het begin van do vergadering gaf de burgemeester een kort over zicht over 1959. Hij memoreerde daarbij verschillende belangrijke be sluiten van dc raad en vroeg verder aandacht van rijk en provinciale over heid voor het teruglopen van het In wonertal in tal van Zeeuwse platte landsgemeenten. Do gewone dienst van de begroting wijst als eindcijfer voor inkomsten en uitgaven aan ƒ235.019,02. De kapltaafdienst Iaat aan inkomsten 569.880,36 en aan uitgaven 791.253,40 zien, alzo een nadelig slot van 231.878,04. Daarna ging de raad over tot hoofdstuksge- wijze behandeling van de begroting. Kapitaal van 8.000,- onder leden verdeeld Naar wij vernemen is het Nij- tengo Comité in Goes, dat in de dertiger jaren en ook na de Tweede Wereldoorlog nijver- heïdstentoonstellingen organi seerde, geliquideerd. Het kapi taal van 8000 zal onder de tien leden van het comité worden verdeeld. De verdeling zal dezer dagen haar beslag krijgen. Paard op hol in Middelburgse winkelstraat Veel beroering veroorzaakte maan dagmiddag het op hol geslagen paard van de Middelburgse vrachtrijder 3. K. in de Langeriele, waar een 13- jarige jongen door de wagen omver gereden werd. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn fiets werd geheel vernield, ter wijl twee auto's licht werden bescha digd. De vrachtrijder had zijn gespan bij een bakkerswinkel geparkeerd, om dat hij enkele balen nloem moest af leveren. De wagen stond op de rem, terwijl het paard kort aangebonden was. Toen hij echter, nadat hij de laatste baal bloem naar binnen had gebracht, weer op straat verscheen, waren paard en wagen verdwenen. Vermoedelijk is het dier geschrok ken en toen op hol geslagen in de richting van de Lange Vielebuiten- brug. In deze gewoonlijk drukke win kelstraat haalde het angstig voort- rennende paard de 13-jarige fietser L. W. van H. in, die door de wagen werd aangereden. Hierbij liep de jongen een rechter onderbeenbreuk op. Per ambulance moest hij naar het Gasthuis worden overgebracht. Aan het einde van de straat kon de vader van de vrachtlijder het paard tot staan brengen. TOT tS.ijpe SNEEUW. Naar aanleiding van de eerste sneeuw, die hoewel in bescheiden mate in Zeeland is gevallen en in verband met de voorspelling van nog meer sneeuwval in de eerstkomende dagen, heeft de vogelbeschermings- wacht in West Zeeuwsch-Vlaanderen de aandacht gevraagd voor dc voed selproblemen van de vogels. Sneeuw is de meest gevreesde vijand van de gevleugelde vrienden van de mens. De vogelvrienden uit West Zeeuwsch- Vlaanderen verzoeken daarom ieder een de vogels te hulp te komen door voedsel te strooien op een sneeuwvrij en windbeschut plekje. Zij adviseren eerst kaf of stro en daarop het voed sel te strooien. JEUGDORKEST. In Sint-Annaland is een jeugdor kest opgericht. Onder leiding van de heer H. 3. L. Laenen studeren een. aantal jongelui vlijtig om bin nenkort, in hét openbaar te kun- nen optreden. Onder meer be schikt het ensemble over een gita rist, een saxofonist en enkele ac cordeonisten. SCHEEPVAART. In 1959 deden 434 schepen de haven van Bruinisse aan. Zij voerden 4513 ton zand, 1425 ton grind en 630 ton cement aan. Voorts werden 461 ton aardappelen en ruim 15 miljoen kilo suikerbieten verladen. Er werden H draglines via Bruinisse van het eiland afgevoerd en ruim 35 ton mest werd verscheept. Door ijs in brandvijver gezakt Dinsdagavond omstreeks half zes is het zesjarig zoontje Erik van bur gemeester A. Schipper van Kruinin gen in de brandvijver nabij de Ne derlands hervormde kerlt door het ijs gezakt en verdronken. Het jongetje speelde met andere kin deren op net reeds vrij ^sterke: ijs van de brandvijver. Daarbij is hij op een dunne plaats terechtgekomen, waar eenden het water lange tijd open hadden gehouden. De 15-jarige broer van het slachtoffertje slaagde er vrij spoedig in, hem met een hark op het droge te brengen. Kunstmati ge ademhaling, toegepast door dr. J. Nieuwenhuijse, mocht echter niet meer baten. Benoemingen bij Prov. Waterstaat Met ingang van 1 januari 1960'zijn bij de provinciale waterstaat in Zee land bevorderd tot technisch ambte naar de heren M. A. van Dijk te Mid delburg, J. J. A. Hamelinek te Ter-, neuzen, A. L de- Koek te Goes en J. Slager te Zierikzee. Tot schrijver A werden bevorderd de dames J. Ver- straate en M. J. van de Vreede, bei den te Middelburg. Benoemd tot kan tonnier eerste klas werden de heren A. D. C. Dingemanse te Zoutelande en I. A. Schippers uit Groedc. Het Nijtengo Comité is ontstaan uit het initiatief van een aantal Goese ingezetenen. Op het eind van de twin tiger jaren besloten zij voor eigen risico tot het houden van een nij- verheidstentoonstelling. In totaal zijn acht exposities gehouden; de laatste in 1951. Nadien is het comité nog en kele malen in de openbaarheid getre den door geld beschikbaar te stellen voor een goed doel. Zo werd enkele jaren geleden aan het Museum in Goes een bedrag van 1000 geschon ken. Iedere tentoonstelling heeft een ba tig saldo opgeleverd, dat evenwel nooit onder de comitéleden is ver deeld. Bij de oprichting van het co mité was gesteld, dat eventuele winst voor een algemeen doel zou worden besteed. De laatste weken lxebben de comi téleden uitvoerig gediscussieerd over de vraag wat nu eindelijk met het geld moet gebéuren. Met zeven tegen drie stemmen is toen besloten het geld onder de leden te verde len. Van de voorzitter, de heer A. de Roo, was het voorstel uitgegaan, het geld voor een algemeen doel te bestemmen, maar hiermee ging de meerderheid van de vergadering niet akkoord. Ieder comitélid krijgt nu 800 ter beschikking. Een drie tal heren heeft verklaard, dat zij hun aandeel zullen afstaan aan een charitatieve instelling. Inwonertal Walcheren liep in 1959 met 120 terug Het aantal inwoners van Walcheren liep in het afgelopen jaar met 120 terug. Het kwam van 82.068 (40.869 mannen en 41.199 vrouwen) per eind 1958 op 81.948 (40.800 mannen en 41.148 vrouwen) bij de laatste jaar wisseling. De „winst" van Middel burg (57). Souburg (100) en Sint- Laurens (80) en nog enkele andere dorpen bleek niet voldoende om de belangrijke teruggang in Vlissingen (246) en Westkapelle (119, o.a. ver trek Ambonezen) te compenseren. Het niet onbelangrijke geboorte-over schot van bijna duizend woog niet op tegen het vertrek-overschoter ver trokken in 1959 namelijk 5285 m,en- sen (2794 mannen en 2491 vrouwen) terwijl zich er 4193 (2222 mannen en 1971 vrouwen) vestigden. Er weiden in het afgelopen jaar in Walcheren 1708 kinderen geboren (868 jongens en 840 meisjes) en er stierven 736 mensen (365 mannen en 371 vrou wen). Er werden in Walcheren in 1959 559 huwelijken gesloten en 30 echtscheidingen ingeschreven. De tweehonderd leerlingen van de Vlissingse r.-k. lagere „St.-Jozef school in de Glacisstraat hebben dinsdagmorgen bezit genomen van het nieuwe schoolgebouw aan de Hyacinthcnlaan. Dit nieu we schoolge bouw, dat onlangs gereedkwam, wordt dinsdag 19 januari des mor gens om half elf officieel geopend. De plechtige inzegening zal geschie den door deken C. P, jjf. HaiÜtamp, Dodelijk ongeval in Heinkenszand Man bij het oversteken door auto gegrepen De 77-jarige veekoopman A. Bak ker uit 's-Gravenpolder is dinsdag middag bij het oversteken van het Clara's Pad in Heinkenszand door een personenauto gegrepen en zwaar Bewond tegen het wegdek geslingerd, ie man overleed enkele uren later aan zijn verwondingen. Het slachtoffer was voor zaken op bezoek geweest bij een bewoner van een huis aan Clara's Pad. Na het afhandelen van zijn zaken stak hij, van achter een personenauto komen de, plotseling de weg over naar zijn eigen wagen. Hij werd gegrepen door een juist passerende auto, bestuurd door A. van D. uit Heinkenszand. Dokter H. P. van Maanen verleen de eerste hulp. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis Oostwal te Goes overgebracht. Kort daarop bezweek B. aan zijn verwondingen. Dokter J. P. Roos vertrekt uit Krabbendijke Wegens benoeming in Leiden Dokter J. P. Roos te Krabbendijke. die een artsen-praktijk heeft in Krabbendijke en in Waarde, gaat Zeeland verlaten. Hij is namelijk aangezocht om aan het stads- en academisch ziekenhuis in Leiden te werken. Hier zal hij zich gedurende vier a rijf jaar bekwamen als spe cialist voor ziekten van hart- en bloedvaten. Dokter Roos, die thans 33 jaar is, slaagde in 1952 voor het artsen examen aan de universiteit te Utrecht. Vijf jaar geleden vestigde hij zich in Krabbendijke. Opvolger van dokter Roos ls dokter C. A. Donker, die een half jaar gele den in Leiden afstudeerde. Vanavond woensdag neemt Waarde af scheid van dokter Roos in het her vormd centrum en morgenavond donderdag is er een afscheidsbij eenkomst in cafetaria „De Ijsbeer" tc Krabbendijke. uit Goes, waarna pastoor J. N. Ros sen uit Vlissingen de school zal ope nen. De nieuwe school omvat twee vleugels met ieder lokalen. Voorts is er een zeer ruime hal, waarin twee glasrin-lood ramen van de kunste naar P. Wiegersma zijn aangebracht. Op deze hal. komen tevens de moder ne personeelskamer en het magazijn uit. De lokalen zijn zeer modern in gericht en geheel aan de eisen des (Slot van pag. I) Overigens is dit een lijn die zich reeds lang aftekent. Sedert medio 1947 namen deze twee plaatsen en Axel met 4870 inwonevs toe. Zondert men Hulst uit, dat in deze periode 530 zielen won, dan ziet men overig Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in die tijd met 1420 inwoners afnemen. De gro te verliezers (steeds sedert 1948) zijn Vogelwaarde (520), Zaamslag ("300) en Graauw (300). De groei tenslotte van Tholen (111) is nog vrij groot en verheugend ten opzichte van de vele pendelaars. C entrumgemeenten Een andero kijk op de cijfers krijgen wij door die centrumge meenten te bekijken die tevens 'n handelsfunctie hebben. De cijfers die achter de gemeenten vermeld staan slaan op de toeneming in 1959, respectievelijk sedert medio 1947. Zierikzee min 140 en plus 167; Tholen 43 en 66; Goes 349 en 2156; Middelburg 57 en 1815; Vlissingen min 246 en plus 9140; Oostburg 17 en 1340; Breskens min 18 en plus 1084; Terneuzen 498 en 3234; Axel min 60 en plus 864; Hulst 43 en 430. Ook tegen deze ach tergrond floreren Terneuzen cn Goes het meest, terwijl bij de an deren een verzadiging optreedt. Zoals bekend hangt de ontwikkeling van het zielental af van het geboor te-overschot (geboorte min sterfte) en van het vestigingsoverschot (ves tiging min vertrek). Er waren in Zeeland 44 gemeenten die vooruit gingen (in 1952, 49), 55 die teruglie- Een (48) en 2 die gelijk bleven (4). 'e meeste gemeenten die vooruitgin- ten, hadden een vertrekoverscüot, at dus in mindering kwam op het geboorte-overschot. Slechts 18 ge meenten hadden een vestigingsover schot, waaraan de belangrijkste wa ren Terneuzen (282), Rilland-Bath (233) en Goes (85). Do anderen haalden do 100 niet. Het geboorte overschot van Zeeland was 3028. Het vertrekoverschot 2658. zodat slechts 12 werd „gebonden" en 88 ver trok. Om de ontvolking van het platteland na te gaan namen we 75 overwegend agrarisch gemeenten. Deze liepen in 1959 in totaal met 877 inwoners te rug en sedert medio 1947 met 3076. Neemt men de 16 gemeenten wier economische structuur tamelijk veel zijdig is dan zien we een groei van 1206 in 1959 en van 25.192 sedert medio 1947. Dit concentratieproces lijkt zich dus wel door te zetten en de af vloeiing van landarbeiders zal het verder bevorderen. Aan de ande re kant bewijst de groei van plaatsen als Koudekerke (41, se dert 1947: 433) en St.-Laurens (80, resp. 142) dat een industrieel district als woongebied vrij ruim tijds aangepast. De wanden zijn in lichte pasteltinten gehouden, terwijl de traditionele banken hebben plqats gemaakt voor tafeltjes en stoeltjes. Ook de verlichting is zeer modern evenals de verwarming. In de lokalen en op de gang zijn flinke ramen aan gebracht, die het binnenvallen van voldoende licht waarborgen. Op de foto: het nieuwe schoolgebouw. (Foto PJZ.CG kan worden. Verbetering van de „leefbaarheid" van het platteland heeft dus zeker zin. Conclusies De conclusies zijn duidelijk. De ge ringe toeneming van het zielental is ietwat overdreven, omdat de ver trokken Ambonezen het beeld ver troebelen. Ongeacht het rampjaar is 1959 bevolkingsstatistïsch het ongun stigste sedert de laatste wereldoor log. Er staan momenteel veel initia tieven op stapel, maar tegenover do afvloeiing van de landarbeidersstand moet Zeeland wol erg goed uit de hoek komen om de lijn om te buigen. En tenslotte: hoe het noorden des lands ook klaagt, zo ongunstig als in Zeeland zijn de cijfers daar toch wel niet. Inwonertal Vlissingen nam in 1959 met 246 af Het inwonertal van Vlissingen nam in het afgelopen jaar af met 246. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 29.603 (14.893 mannen en 14.710 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 711 (366 jongens en 345 meisjes) en door vestiging met 1633 (1026 mannen en 607 vrouwen); het verminderde door overlijden met 207 (103 mannen en 104 wouwen) en door vertrek met 2383 (1426 mannen en 957 vrouwen). Op 31 december 1959 bedroeg het in wonertal dus 29.357 (14.756 mannen en 14.601 vrouwen). Er werden 191 huwelijken voltrokken, en 15 echt scheidingen ingeschrevn. Waarom geen Wadden mosselen naar Zeeuwse percelen? Vragen van Eerste Kamerleden aan minister Marijnen In het voorlopig verslag van do Eersto Kamer over de begroting van het departement van Landbouw, visserij en voedselvoorziening spra ken enkele leden hun voldoening er over uit. dat thans een commissie van advies uit hot Visserijschap tot stand is gekomen voor de verdeling van mosselpercelen in de Waddenzee. Intussen was het hun niet duidelijk waarom braakliggende mosselperce len in de Zeeuwse stromen niet be zaaid mochten worden met zgn. half wasmosselen, afkomstig van perce len van een en dezelfde eigenaar in de Waddenzee. Zij meenden te weten, dat tegen een zodanige bezaaiing biologisch geen bezwaren beston den. Het kwam hun voor, dat een en ander niet wel aanvaardbaar was en dat uit het te dezen ingenomen standpunt ernstige economische na- delon voortvloeien. Is de Minister be reid, zo vroegen deze kamerleden, omtrent deze aangelegenheid zijn standpunt uiteen te zetten. Kosten van dijkverzwaring op Tholen Het werk aan de dijkverzwaring van de Slaakdam te Oud-Vossemeer zal in 1960 nog ruim een miljoen gulden vergen. Aan het dijkvak Thoolse brug-Fort Maurits werd reeds 1,8 miljoen gespandeerd- Er zal nog een half miljoen nodig zijn. De verzwa ringen in het noordelijk deel van de Eendrachtpolder zullen in het nieuwe jaar 57 mille kosten. Het aanbrengen van steenglooiingen zal ruim een half miljoen vragen. Deze mededelingen deed dijkgraaf C. de Wit van het hoogheemraadschap „De Brabantse Bandijk" tijdens de jongste vergadering van het heem raadschap in het Bredase stadhuis. De dijkgraaf stond tijdens deze ver gadering verder stil bij wat wel en wat nog niet van de Brabantse Pias- dijk eigendom of in gebruik is bij 't hoogheemraadschap. Bij de Thool se brug bijvoorbeeld is een klein stuk eigendom van de gemeente Tholen. Dit kan worden aangekocht. Verplichte hengstenkeuring in Zeeland Do verplichte hengstenkeuringen ran do Koninklijke Vereniging „Het Ne- derlandsohe Trekpaard" worden dit jaar voor Zeeland op woensdag 20 januari te Goes, donderdag 21 janu ari te Axel en vrijdag 22 januari to Oostburg gehouden. Goese commissie ad hoe benoemde voorzitter De door en uit do Goese raadsleden benoemde commissie ad hoc, die het beleid van B. en W. zal onderzoeken, heeft tot voorzitter uit haar midden benoemd de heer J. S. Visscher. Mr. J. G. v. d. Buigt zal als rapporteur optreden. Advertentie mr rr. g! en pijn weg- BA (VB UI wrijven met DAMPO VANDAAG. Middelburg Electvoi Als een verro glimlach, 20 uur, 18 Jaar, wöliler: Lering tuinbouw en plantkunde, 10 uur. Vlissingen Luxor: Do trek naar het Wilde Westen, 20 uur, a.l.; Alhambra: Tiger Bay. 20 uur, 14 Jaar, Goos Grand, Tiger Bay, 20 uur, 14 Jaar. Goes-Prins van Oamje: verg. Zuid-Be veland C.B.T.B., 13.30 uur. Prins van Oranjo; Familie-avond N.C. I*B, lfl.30 uur, ORGANISATOR NIJVERHEIDSTENTOONSTELLINGEN REDE VAN BONDSVOORZITTER Ook Zeeland krijgt een afdeling Do Bond van Landpachters en Hypo- tlieekboeren in Nederland belegde dinsdagmiddag een openbare verga dering in Goes. Enkele tientallen Zeeuwse landbouwers beluisterden de rede van de bondsvoorzitter, dc heer J. M. Jansma uit Heerenveen, die sprak over „Mogelijk- en moeilijkhe den rond de pachtwet". Tijdens de be spreking, die op de causerie van dc heer Jansma volgde, kwam naar vo ren, dat ook in Zeeland de oprichting van een afdeling van deze hond ge wenst is. In een binnenkort te hou den vergadering, zul deze gedachte nader worden uitgewerkt. Dc vergadering werd geopend door de heer A. J. Leenhouts te Oostburg, die een begroetingswoord sprak. In een enkel woord zette hij het doel en streven van de landelijke bond van landpachters en hypotheekboeren uit een. Vervolgens wus het woord aan de heer Jansma, die in zijn rede niet alleen de problemen rond de pachtwet aanroerde, maar tevens de gelegen heid te baat nam een propagandis tisch woordje voor de bond te spre ken. Hij verklaarde, dat door de vrijere loonpolitiek en de versnelde komst van de E.E.G. de regering voorne mens is de garantieprijzen minder nauw te koppelen aan de kostprijzen. Daardoor neemt de onzekerheid voor ons toe. Bij dit alles blijft het in komen van de boer achter", zo be toogde hij. Ook het pachtvraagstuk komt in een nieuw licht te staan. De eigenaars cn pachters zullen ieder een deel van de verhoging moeten dragen. De pachters zullen ook moe ten leren gebruik te maken van hun rechten. Sprekende over de pachtwet, zei de bondsvoorzitter, dat er nog vele wen sen zijn. „Veel is de laatste decennia tot stand gekomen, maar we zijn er nog niet in geslaagd een artikel in de nieuwe pachtwet van 1958 te krijgen, dat een redelijke winst voor de pach ters een eis is", zo zei hij verder. De heer Jansma wees erop, dat in de ja ren 1952 tot 1958 de pachtprijzen met 30 zijn gestegen, terwijl de prijzen voor de produftten in deze periode vrijwel gelijk bleven. Voorts voerde hii aan, dat de pach ters reeds hij herhaling geprotesteerd hebben bij de regering tegen de drïe- delïgheid van de pachtprijzen, name lijk apart voor land, bedrijfsgebou wen en woning. Vooral de lasten, die op de bedrijfsgebouwen en de woning rusten noemde hij zwaar. Tenslotte verklaarde spreker, dat de bond ook op de bres staat voor de belangen van do hypotheekboeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2