PROVINCIALE ZEEUWSE COURAMT S0EKARN0 KAN PARTIJEN ONTBINDEN Water maakt 12.000 Grieken dakloos Zeelands bevolking groeide slechts gering BILT ALLE INDONESIËRS OPGEROEPEN LID TE WORDEN VAN ZIJN NATIONALE FRONT NOG GEEN ONTKNOPING VAN CONFLICT ROND PINAY ZEELAND 1959 IN CIJFERS 203e jaargang - no. 10 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Centrale controle in Indonesië volgens nieuw decreet President Soekamo van Indonesië heeft dinsdag met een decreet de volledige controle verkregen over de Indonesische politieke partijen. Hij heeft ook de macht gekregen de partijen op te heffen indien hij dit nodig acht. Bovendien heeft de Indonesische president een nieuwe massale politieke organsatie ingesteld, het „Nationale Front", waarvan hijzelf de leider zal zijn, en het opperste staatslichaam waaraan hij verantwoording schuldig zal zijn, het „Volkscongres". Dit parlementaire lichaam zal worden samengesteld uit gekozen vertegenwoordigers van de gewesten, leden van het huidige parlement en leden van „functionele groepen", die zullen worden aangewezen door de president. De Indonesische president heeft In een officiële aankondiging iedere In donesische burger opgeroepen lid te worden van het Nationale Front. De taak van dit front zal zijn mee te werken aan het drieledig doel, dat de regering zich heeft gesteld: Jong of oud In de vergadering van de Verenig de Naties wordt vaak gesproken over de „jonge" staten en de „jon ge" volkeren. Het gaat dan om sta ten, die eerst kort geleden volledig onafhankelijk werden en die toetra den tot de bond van volkeren. De aanduiding „jong" is niet helemaal juist, want het betreft bijna altijd staten (en volkeren), die in een wat verder verleden wel degelijk onaf hankelijk zijn geweest, maar die him onafhankelijkheid hadden verloren. In feite gaat het zelfs om zeer oude volkeren, die zich niet tijdig verjong den en vernieuwden. Het sterkste voorbeeld daarvan is wellicht, de zeer oude bevolking van Nieuw-Guinea, die direct uit het stenen tijdperk stammende, rustig in dat tijdperk bleef leven tot voor enkele tientallen jaren. Toen vele van de oude volkeren in de negentiende en twintigste eeuw door het contact met de (jonge) westerse beschaving nieuwe stimulansen ontvingen, sprak men algemeen van een „ontwaken". Eerst ontwaakte Azië en vandaag aan de dag ontwaakt Afrika. Alle volkeren in deze gebieden wil den onafhankelijk zijn, wilden ver nieuwing. wilden meer welvaart en meer aanzien in de wereld. Zij hebben dat voor een goed deel ook gekregen, alleen in één op zicht staan de meesten nog voor een zware opgave: zij zijn arm en minder ontwikkeld. En zoals het meer gaat in het le ven, ze kunnen dat maar moeilijk erkennen. Vandaar, dat men er zich bij de Verenigde Naties het hoofd over ge broken heeft, hoe men de hulp verlening aan deze landen (en volke ren) zou moeten noemen zonder dat men de mensen laat voelen, dat het om een soort menslievendheid gaat. Durfde men in 1950 in de Verenig de Naties nog ronduit te praten over de hulp aan „minder ontwikkelde ge bieden" na enkele jaren waagde men het alleen nog maar over „onderont wikkelde gebieden" te spreken en nu is het zover, dat ook die aanduiding voor de hulp-ontvangende volkeren pijnlijk is geworden. In de kring van de Verenigde Naties wil men overschakelen op de neutra le term „ontwikkelingsgebieden". Ook het woord „hulp" zal binnen kort uit de terminologie van de Ver enigde Naties verdwijnen. Er zal niet meer gesproken worden over hulp programma's. maar over „technische samenwerking". In dat woord zit een zekere wederkerigheid en dat ver hoogt het gevoel van eigenwaarde. Juist dat gevoel van eigenwaarde is heel groot bij de zogenaamd jon ge en in werkelijkheid heel oude volkeren. Het is dus een uiting van verstandi ge welwillendheid om dat gevoel bij die volkeren te ontzien. Temeer nu de Verenigde Naties toch wel voor een probleem komen te staan waarbij aan die eigenwaarde geknabbeld moet worden. Dat pro bleem is het volgende. Het aantal staten, dat lid wordt van de Verenigde Naties neemt steeds toe en het zal uit de Afro-Aziatische sector nog vrij sterk toenemen. Het gaat daarbij in meerderheid om staten met een betrekkelijk gerin ge bevolking... Elke staat echter krijgt in de ver gadering van de Verenigde Naties een volle stem en straks zal het dus gemakkelijk zijn uit de veelheid van Afro-Aziatische staten een tweeder de meerderheid voor allerlei beslui ten van de algemene vergadering der Verenigde Naties te formeren, ook als die besluiten tegen de levensbe langen van het Westen zouden in gaan. Op die wijze zou een klein deel van de wereldbevolking, dat overwe gend in ontwikkelingsgebieden woont aan een groot deel van de hoger ont wikkelde wereldbevolking haar wil kunnen opleggen, vooral wanneer het communistische blok in de Verenig de Naties aan dat spelletje zou mee doen. Een moeilijke gedachte is dat wel. Men zou wensen, dat de Ver enigde Naties gereorganiseerd wer den om zulke spelletjes onmogelijk te maken. De voltooiing van de Indonesische nationale revolutie; het bereiken van een welschapen en voorspoedige gemeenschap door algemene ontwikkeling en opbouw; het brengen van West-Irian (Ne derlands Nieuw-Guinea) binnen de Indonesische republiek. Door deze decreten heeft president Soekarno een eind gemaakt aan wat hij als ongeschikt voor Indonesië het „vrijgevochten liberalisme" heeft ge noemd. Harde treffer Het decreet, dat de president de vol macht geeft de politieke partijen te ontbinden, is een bijzonder harde treffer voor de drie voornaamste po litieke partijen in Indonesië, de Mo- anse Masjoeml, de conimu- In Tiet Limburgse "plaatsje Eygelsho- ven hebben de kinderen extra vakan tie: hun oude schoolgebouw werd zo oud en vervallen, dat het gesloten moest worden om ongelukken te voorkomen. De meer dan 250 kinde ren zouden dus naar de nieuive school, die vlak naast de oude staat moeten, ware het niet, dat daarin geen verwarming is aangebracht aangezien het schoolbestuur en het gemeentebestuur het niet eens kun nen worden over de soort verwar ming: kolen of olie... nïstische p j en de Mohammedaan- partij se Nahdatoel Oelama aldus Reuter nit Djakarta. Alleen de gematigde Indonesische nationale partij zal waarschijnlijk niet getroffen worden door deze maatregel. Het decreet stelt de president in staat, na ruggespraak met het opper ste gerechtshof, elke partij te verbie den die tegen de beginselen en doelstellingen van de staat is, een programma heeft dat gericht is op veranderingen in deze beginselen en doelstellingen, of verzet, dat officieel verboden was of niet, heeft gepleegd of gesteund. Volgens de officiële bekendmaking is net de Indonesische politieke partijen verboden buitenlandse hulp in welke vorm dan ook te ont vangen, zonder goedkeuring van de regering. Zij mogen ook geen vreemdelingen als lid opnemen. Meer volmachten De president heeft thans de vol macht ieder lid van het volkscongres van zijn zetel vervallen te verklaren, indien hij niet beantwoordt aan de voorwaarden aan de partijen gesteld. Indien de president verder niet te vreden is over de vertegenwoordigers, die in de provincies zijn gekozen, heeft hij het recht andere aan te wijzen. In haar woning te Windsor in Zuld- Engeland Is In de ouderdom van 69 jaar mevrouw Constance Spry overleden. Me vrouw Spry genoot bekendheid als des kundige in het schikken van bloemen. Haar bloemenwinkels zijn in Londen, New York en andere steden gevestigd. Mevrouw Spry was ook auteur. SLACHTOFFERS VAN WINTERWEER Twee IJslandse schepen vermist Komotini, de hoofdstad van de Griekse provincie Rhodope, staat blank tengevolge van zware regen val en overstromingen in Noordoost- Griekenland. Zeventig procent van de huizen en winkels is verwoest. Een inwoner kwam om het leven. In het gebied rond Komotini, dat meer dan 30.000 inwoners heeft, staan vijf dorpen blank. In totaal zijn 12.000 mensen dakloos geworden. Alle ver bindingen in dit gebied zijn verbro ken. Ook Turkije kan niet meer per trein bereikt worden. De Griekse regering verleent hulp en zendt voedsel en andere goederen naar het getroffen gebied. Twee IJslandse vissersboten met een gezamenlijke bemanning van ongeveer zestig man worden ver mist. Zondagavond had men voor het laatst contact met de schepen De „Uranus". 656 ton, met 28 man aan boord, seinde toen dat hij zich in zeer slecht weer op 70 mijl van Noord New Found- land bevond. De andere vissers boot is de Thormodur Godi met ongeveer 30 man aan boord. In het betrokken gebied kwamen maandag windsnelheden voor tot ruim 100 km per uur. De Ameri kaanse kustwacht heeft een kotter gezonden om te helpen bij het on derzoek, dat zodra het weer verbe tert zal worden ingesteld door de Canadese luchtmacht. De hevige sneeuwstorm die maan dagmorgen het zuiden en midden van Zweden en de Oostzee teisterde, is gisteren afgenomen. Twee Duitse schepen die in nood verkeerden, kon den daardoor tijdig geholpen worden. Bijna overal in Europa is de tempe ratuur beneden nul graden Celsius en heeft het verkeer last van gladde wegen. Touwen in Triest In de Italiaanse stad Triest zijn in sommige,.straten touwen gespannen om voetgangers steun te bieden bij het lopen over het spiegelgladde pla veisel. Bovendien wordt het gaan be moeilijkt door windvlagen van meer dan 100 km per uur. De grote verkeersweg tussen Dussel- dorp en Keulen is dinsdagochtend verscheidene uren geblokkeerd ge weest als gevolg van kettingbotsin gen. Te Remscheid zijn twee trams met eikaar in botsing gekomen waarbij 22 mensen gewond werden, van wie acht ernstig. Eén van de bestuurders heeft door de sneeuw niet kunnen zien dat eem sein op on veilig stond. Treinongeluk bij Nancy: vier doden Bij de Franse stad Nancy is dins dagavond de personentrein Nancy- Chateau-Salins ontspoord. Een wa gon kantelde. Er zijn vier doden. De toestand van verscheidene gewonden is ernstig. Vier doodvonnissen in Frankrijk Het militaire tribunaal van Lyon heeft vier Algerijnse nationalisten ter dood veroordeeld. Zij werden schuldig bevonden aan een aanval op een politiebureau, vorig jaar. Vier Al gerijnen kregen levenslange dwang arbeid, vier tien jaar. Een Algerijn werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Aanhankelijkheid van hond kostte meester het leven p| Een Zuidafrikaanse decoratie- Ij schilder is het slachtoffer ge- M worden van de aanhankelijk- n H heid van zijn hond. Hij was in de buurt van Morreesburg in 'n eb rivier aan het zwemmen toen hij plotseling in levensgevaar kwam te verkeren. Een van zijn vrienden wilde hem red- den en sprong in het water. Maar de hond sprong eveneens in het water en viel de man zo hevig aan dat deze naar de oever moest terugkeren en m toezien hoe de ongelukkige ba- g der vlak binnen zijn bereik verdronk. m IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI In Kaiserslautem zijn grote bijeen komsten van de Duitse Reichs Partij gehouden. Links: vele inwoners van Kaiserslautem hingen biljetten aan met waarschuwingen tegen de D.R.P. Rechts: het middelpunt van de D.R.P.-bijeenkomst was ongetwijfeld voorzitter Meinberg. Stamoorlog tussen Loeloea en Baloeba geëindigd? Op het Brusselse ministerie voor Kongo is dinsdag een telegram ont vangen waarin van een overeen komst tussen de Loeloea en Baloeba werd gewaagd die een eind aan de stamoorlog zou hebben gemaakt. Dit zou het werk zijn van een commis sie, die de gouverneur-generaal van Kongo voor dit doel in het leven had geroepen. De strijd tnssen heide stammen heeft ruim honderd doden geëist. Vijfentwintigduizend Baloeba zouden van hun landerijen verdre ven zijn. De radio maakt intussen nog steeds melding van nieuwe inci denten. Dat zei de minister voor Belgisch- Kongo en Roeanda-Oeroendi De Schrijver, gisteren toen hij voor de betrokken commissies van de Belgi sche Kamer van Senaat verslag uit bracht over de reis van koning Bou- dewijn naar die gebieden. Hij zei dat het psychologisch effect van de reis uitstekend is geweest. De koning is erin geslaagd de gemoederen van de blanken en negers te bedaren. Baron Kronacker, de voorzitter van het Belgische Huis van Afgevaardigden, is met een straalvliegtuig van de Russi sche luchtvaartmaatschappij „Aeroflof naar Moskou vertrokken, waar hij de gast zal zijn van president Worosjilow. Men verwacht dat hij 9 Januari naar Brussel terugkeert. VA-ET-VIENT BIJ DE GAULLE Wordt Baumgartner minister van financiën? De Franse minister van financiën en „vader van de nieuwe frank", An- toine Pinay, heeft dinsdag een onder houd van 50 minuten gehad met pre sident De Gaulle. Aan journalisten deelde hij mede dat zij in een zeer rustige atmosfeer gesproken hadden over de „perscampagne" waarvan minister Pinay het onderwerp was. Hij zal vanmiddag weer een ge sprek met de president hebben. De kabinetsvergadering die woensdag Kleine toeneming sedert 1948 In de eerste maand van ieder jaar zien we met spanning uit naar de groei van het inwonertal van stad en land in ons gewest. De balans is als een grote com- petitietabel, waarbij voor één keer de 101 Zeeuwse gemeente in één klasse zijn ondergebracht. De „wedstrijdresultaten zijn over 1959 teleurstellend ge weest. Het totale zielental is van 1 januari 1959 tot 31 december 1959 toegenomen van 283.355 tot 283.725, dus met 370. Afge zien van het rampjaar 1953, toen de bevolking met 955 af nam, is dit de kleinste toene ming sedert 1948. De volgende cijfers geven een overzicht van de groei: 1948 - 3170; 1949 - 2850; 1950 - 3060; 1951 - 2021; 1952 - 1509; 1953 - min 955; 1954 - 1125; 1955 - 1189; 1956 - 1874; 1957 - 1929; 1958 - 3000 en 1959 - 370. In totaal is de toe neming sedert 1948 21.122 of 1760 per jaar. In de eerste plaats weerspiegelt zich in deze reeks de achteruitgang van de agrarische bevolking, die de toe- noming van de industriële beroeps bevolking danig aantast. Industriali satie zet hier dus weinig zoden aan de dijk omdat de ontvolkingstenden ties zo sterk zijn. Daarnaast zijn de cijfers zeer vertroebeld doordat in 1958 de (1631) Ambonezen in de bevolkingsregisters zijn opgenomen en in 1959 de kampen waarin zij wa ren gehuisvest, nagenoeg zijn opge heven. De vrije vestiging van de Ambonezen heeft er toe geleid dat velen, misschien wel meer dan de helft, de provincie hebben verlaten, bij gebrek aan werk. Wil men een betere maatstaf hebben dan is het aangewezen 't gemiddelde van de cij fers voor 1958 en 1959 te nemen. Men komt dan aan een groei voor elk der beide jaren van 1685. Of dan het jaar 1959 nog zo ongunstig is. ont trekt zich aan onze beoordeling. Im mers wij zouden moeten weten hoe veel Ambonezen vertrokken zijn. Het lijkt echter wel een magere groei te zijn, vooral ook wanneer we ver schillenden individuele cijfers (b.v. van Vlissingen) bekijken. Bovenaan staan dit jaar voor het eerst de Bevelanden met een toe neming van 514. Vervolgens komt Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met 477 en Tholen en St.-Philipsland met 31. De andere districten na men af. Walcheren met 120, Schouwen-Duiveland met 188 en West Zeeuwsch-Vlaanderen met 344. Op Walcheren stonden in 1958 1070 Ambonezen ingeschre- Zeeland telde 1 januari j.l. 283.275 inwoners (142.406 mannen en 141.319 vrouwen). Driehonderdzeventig meer dan bij de jaarwisseling 1958-1959, toen het Zeeuwse bevolkingscijfer 283.355 bedroeg (142.251 mannen en 141.104 vrouwen). In 1959 vermeerderde dit aantal door geboorte met 5554 (2830 jongens en 2724 meisjes) en door vestiging met 11.845 (5171 mannen en 6128 vrouwen). Er overleden 2526 mensen (1351 mannen en 1175 vrouwen) en er vertrokken 14.503 mensen (1041 mannen en 1462 vrouwen). In Zeeland wer den in 1959 in totaal 2028 huwelijken voltrokken en 61 echt scheidingen ingeschreven. »w«vwvw»wvwwvvvwvwftwAvyAWMVV»ww (Zie slot pag. 2 kol. 5) ven. Zelfs wanneer een groot deel hiervan is vertrokken (bijvoor beeld de helft) dan zou de groei van Walcheren wanneer men de ze bevolkingsgroep niet meetelt, nog laag zijn gebleven (namelijk 415). Hetzelfde doet zich voor met West Zeeuwsch-Vlaanderen (193 Ambonezen). Teken aan de wand Ook de afname van Schouwen-Duive land is een teken aan de wand. In alle drie deze gevallen „gesteund" door Vlissingen met een daling van 246 ziet het er naar uit dat de werkgelegenheid hier geen elastici teit meer vertoont, temeer omdat men voor zulke omvangrijke gebie den niet de schuld kan geven aan een te laag woningcontingent. Trou wens onze zeer hoge werkloosheid cijfers wijzen op hetzelfde euvel. Is het niet typerend dat in West Zeeuwsch-Vlaanderen 3 gemeenten hun bevolking zagen toenemen en 11 haar zagen afnemen? De Bevelanden hebben hun vooruit gang meer dan te danken aan Goes (plus 349) en Rilland-Bath (plus 301), in het laatste geval door de militaire kolonie. Hier liepen 15 ge meenten terug en 11 vooruit. De secundaire centra van activiteit als Kapelle, Krabbendijke, Heinkenszand en 's-Heer-Arendskerke kunnen zich nog steeds goed staande houden. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is de groei toe te schrijven aan Terneuzen (met plus 498 op de eerste plaats in onze provincie) en Sas van Gent. zou worden gehouden, is uitgesteld tot donderdag. Er bestaat, zoals bekend, een ern stig verschil van mening tussen Pinay en premier Debré over de regeringspolitiek op het gebied van de economie, de Navo en de Europese instellingen. Pinay heeft al enkele dagen gedreigd met ontslagneming. De voornaamste tegenstanders van Pinay zijn de minister van justitie Edmond Michelet die de arbeiders een bepaalde mate van medezeggenschap wil geven 1en de minister van handel en industrie Jeanneney, die voorstan der is van de oprichting van een staatsoliemaatschappij. Later op de dag had De Gaulle gis teren een onderhoud met Baumgart ner, de president van de Bank van Frankrijk, die in vele kringen werd genoemd als mogelijke opvolger van Pinay. Baumgartner zou echter aar zelen over een aanvaarding van deze ministersfunctie. Dinsdagavond sprak minister Pinay drie kwartier met premier Debre. Hij weigerde na afloop daarvan iets mede te delen. In welingelichte kringen is later ge zegd, dat Pinay de functie van minis ter van staat, speciaal belast met de coördinatie van de economische en fi nanciële politiek, aangeboden is. De uitvoering van de financiële politiek zou de taak worden van een nieuwe minister van financiën. Pinay zou om tijd gevraagd hebben om zich over dit aanbod te beraden. In het verleden zou hij niet veel ge voeld hebben voor het denkbeeld van een dergelijke functie. VERWACHT. Geldig tot hedenavond MATIGE TOT LICHTE VORST Wisselende bewolking met plaatse lijk enige sneeuw. Over het alge meen zwakke wind en matige tot lichte vorst. ZON EN MAAN 14 januari Zon op 8.43 onder 16.55 Maan op 17.55 onder 8.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1