Sluiskil: gemeenschap met eigen problemen XCeithen nfeboelg PI100T STORM ontvoerd in de stratosfeer VLIEG ER NIET IN!" beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine„4 Amsterdamsche Bank Waar zijn onze schepen? HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI IN BEVERWIJK VOORTGEZET Handen en Li ppen [uwjPUROL 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI 1960 STICHTING ZEELAND IN RAPPORT: Immigranten wonen er nu prettig, maar plaats heeft vele nadelen De stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk heeft een rapport samengesteld over de centrumplaats in de kanaalzone van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Sluiskil, waarin een onderzoek naar de aanpassing der immigranten en naar de hou ding van de forensen ten opzichte van Sluiskil wordt ingesteld, alsmede naar het sociaal-culturele leven in deze plaats. Het doel is gegevens te verschaffen voor de toekomstplanning van Sluis kil, nu het sterk industriële karakter, de snelle groei en de be stuurlijke verdeeldheid vragen meebrengen over de twee kern punten in het rapport. Ten aanzien van het toekomstig be leid wordt in het rapport aanbevolen om zo spoedig mogelijk het gehele Sluiskil (nu behorende tot Temeu- zen, Axel en Westdorpe) onder Ter- neuzen te brengen, maar op de duur de mogelijkheid tot het vormen van een eigen gemeente open te stellen. Mocht het laatste niet mogelijk zijn, dan zou wellicht een gemeenschaps raad ingesteld kunnen worden, die nauw contact onderhoudt met de Temenzense gemeenteraad. De onderzoekers merken hierbij op, dat, indien Sluiskil in de toekomst een bevolking van circa 6000 perso nen zou tellen, de ïncorporering in een andere gemeente althans van uit sociologisch gezichtspunt min der wenselijk lijkt dan de stichting van een eigen gemeente. Dit is uiter aard een zaak, die pas op langere ter mijn urgent wordt. In de sociaal-culturele situatie moe ten voor de r.-k. bevolking voorzie ningen worden betroffen: de kerk is te klein en het parochiehuis biedt te weinige mogelijkheden. Voor het Ned. herv. kerkewerk is uiteraard steun nodig, als er een nieuwe kerk moet komen, wanneer de oude aan de ver breding van het kanaal ten offer valt. Daarnaast is juist in Sluiskil voor de protestantse jeugdvorming op korte termijn een aparte functionaris nodig. T ekortkomingen Het verenigingsleven zal zich vol gens het rapport meer moeten in stellen op de huidige samenstelling der bevolking: de vele nieuwe im migranten moesten hierin meer hun plaats vinden. Een behoorlijke sportaccommodatie en een bio scoop zijn op korte termijn ge wenst, terwijl voorts de zaalruim te voor culturele en verenigings- manifestatïes zal moeten worden verbeterd en uitgebreid en voor een groot deel nieuw geschapen. Jnist hierin zitten de huidige tekortko mingen van Sluiskil als woon plaats thans, aldns wordt gecon cludeerd. Ten aanzien van de planologische as pecten wordt' opgemerkt, dat ge zien de meningen van de forensen de woningtoewijzingen voor de dor pen-van-oorsprong vergroot zal moe ten worden. Voorts dient in Sluiskil op korte termijn de woonbuurt om de fabrieken opgeruimd te worden en zal de vestiging van meer midden- standsbedrijven gestimuleerd dienen te worden. Wanneer er verdere plannen voor het stichten van nieuwe* wijken worden gemaakt, zouden de onderzoekers willen aanbevelen het terrein, dat vrijkomt wanneer de spoorlijn wordt verplaatst. Hier bestaat namelijk een mogelijkheid Sluiskil een nieuw cen trum te geven. Een verdere uitbrei ding zal wellicht door sanering van de oude wijk meer naar het noorden toe mogelijk zijn. BABY ZEPHYR de zachtste voor uw .kleine schat Sluiskil, dat 3200 inwoners telt, wordt in het rapport één van de merkwaardigste plaatsen van Zeeland en ook van Zeeuwsch-Vlaanderen ge noemd. In het algemeen heeft het niet zo'n goede naam, door de uiter lijke kenmerken de fabrieken voor cokes en stikstof, waarop bijna 2000 arbeiders werken voor bijna drie kwart forensen uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en de onwelriekende afvalwaterleiding, die nu echter een verandering zal ondergaan. Do oorspronkelijke bevolking was overwegend protestant, maar de im migratie na de oorlog vooral uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen doet het percentage rooms-katholieken voortdurend stijgen. Waarschijnlijk heeft Sluiskil de jongste bevolking van de gehele provincie; vermoedelijk is zij gemiddelde zelfs iets jonger dan de gehele Nederlandse bevolking. Zwaartepunt De indruk, die de immigranten van Sluiskil hebben, blijkt zeer gemengd te zijn, maar het zwaartepunt valt op de ongunstige aspecten van de plaats. Dat zij toch m Sluiskil zijn gaan wonen vindt zijn oorzaak in de woningnood en het tekort aan werk gelegenheid in hun vroegere woon plaats, zodat men kan zeggen, dat zij (Advertentie) Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tiület da U «eer met pietier U« werk limt doen! 20 UbLL 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabt.f. 3.50 noodgedwongen naar Sluiskil zijn ge migreerd. Bij de forensen bestaat echter een nog ongunstiger indruk. Zij blijken overigens weinig op de hoogte van de positieve kanten van het leven in de plaats: zoals de soepele omgang tussen de confessionele groepen, het intensieve verenigingsleven bij de protestanten, de over het algemeen goede verstandhouding tussen de be woners van de diverse wijken. De ver trokkenen oordelen eigenlijk het gun stigst over Sluiskil: het verblijf is hen bevoll >ed bevallen, met name wat de ing en de sfeer betreft. Dat zij indertijd vertrokken, staat dan ook merendeels, alleen maar in verband met hun beroep. Voorbijziende aan de verschillen in de totaalindrukken kan men zeg gen, dat deze groepen het er wel over eens zijn, dat: de bevolking tamelijk prettig is, gemoedelijk, maar wel op zich zelf, do wonin gen goed zijn, de plaats voor bij de fabrieken werkende arbeiders het voordeel heeft dicht hij die fabrie ken te liggen. Sluiskil heeft volgens ben toch ook vele nadelen, zoals do vaak veront reinigde lucht, het tekort aan win kels, en het feit, dat de plaats tot drie gemeenten behoort. Het rapport is gebaseerd op plaatse lijk onderzoek door twee stagiaires van de stichting, de heren C. W. M. Hendriks en H. R. Vincent uit Lei den in het kader van hun doctoraal studie sociologie verricht, en geschre ven voor de sociologen der stichting, drs. L. Turksma en drs. J. S. Rienks. In de afgelopen maand hebben vijf tig Joegoslaven de Oostenrijkse auto riteiten in Karinthië om asiel ge vraagd. Advertentie Stortingen en terugbetalingen zijn niet alleen mogelijk bij het kantoor van uitgifte, doch bij alle 231 kantoren van de waar levens gaarne alle Inlichtingen worden verstrekt Schorsing Abe Lenstra reeds opgeheven (Van een correspondent). Het bestuur van Sportclub Enschede heeft Abe Lenstra disciplinair ge straft met een schorsing van één wed strijd. Deze straf is inmiddels reeds opgeheven, aangezien Lenstra de af gelopen zondag buiten de lijnen heeft gestaan wegens een voorlopige schor sing. ALEXANDER 12 I KORENDIJK 12 t» Newport New,. AKKRUMD1JK I KAAP HOORN 13 te lytttclton. KALYOON p. 12 Ooauant. KARA 13 te Ui Pelmn, verw. KATELYSIA 12 NlfiaU n. STEENBERGEN i STAD ROTTERDAM AMSTELKROON I KRYPTOS 12 to KAWfl* LEEUWARDEN 11 V. Pa' kanaal n. Pto. Volivar. LAARDERKERK 12 to LANGKOEAS 13 te SI' COOLHAVEN LINOCKERK 13 te Lorenzo MAETSUYCKÉR 13 te Singapore MALE A p. 11 Labuan. LOPEZ p. 11 Recife te Antwerpen. SCHELPWIJK 1 STATENDAM 12 TOMOCYCLUS 1G I MEERKERK 11 GROOTE BEER 12 VI LLOYD p. 11 MONTFERLAND IVOORKUST I HEEMSKERK 1 WATERMAN 12 te Wellington. WONOSOBO RA (KRL) 1 JUPITER 13 te I KABYLIA 11 V. I ZEVENBERGEN I PEPERKUST 11 Antwerpen. PENORECHT p. Vijfde ronde In het Hoogovenschaaktoernooi te Beverwijk werden dinsdagmorgen nog enkele partijen uit de derde en vierde ronde uitgespeeld. De uitsla gen werden: derde ronde, dames- groep: mevr. v. cL Veenmej. Jova- novic 01. Vierde ronde, grootmees- LarsenToran 10, Mata- 'lohr y3. Meestergroep: BredewoutLangeweg 01. De uitslagen van de vijfde ronde lui den: grootmeestergroep: Bouwmees terLarsen afgebroken. PlohrTan 10, PetrosjanMatanovic afgebro ken, Van ScheltingaDonner afge broken. ToranBaren dregt afgebro ken. Na vijf ronden is de stand: 1. Flohr (Rusland) 3%pnt, 2 en 3 Ma tanovic (Zuid-Slavië) en Larsen (De nemarken) beiden 3 pnt en 1 afg. partij. 4 Petros jan (Rusland) 2% pnt en 1 afg. partij. 5 en 6 Donner (Ned.) en Van Scheltinga (Ned.) beiden 2 pnt en 1 afg. partij. 7 Bouw meester (Ned.) 1% pnt en 2 afg. partijen. 8 Toran (Spanje) 1% pnt en 1 afg. partij. 9 en 10 Tan (Indo nesië) en Barendregt (Ned.) beiden Va pnt en 1 afg. partij. De uitslagen in de meestergroep wa ren: vijfde ronde: BranickiGereben afgebroken. Van Geet—Rellstab 0—1 LangewegKramer y2, Perez Bredewout Sandor—-Bink 0—1. Do stand in do meestergroep is daar door geworden: 1 Rellstab (W.-Dld) 3 pnt en 1 afg. partij, 2 en 3 Kra mer (Ned.) en Langeweg (Ned.) bei den 3 pnt; 4 Gereben (Israël) 2y2 pnt en 1 afg. partij. 5 Sandor (Hong.) 2y2 pnt. 6 Van Geet (Ned.) 2 pnt; 7 en 8 Bredewout (Ned.) en Perez (Spanje) beiden 2 pnt; 9 Bra nicki (Polen) 1% pnt en 2 afg. par tijen. 10 Bink (Ned.) 1V2 pnt. De uitslagen in de damesgroep wa- 1375. Het ontbrak de pira ten stellig niet aan moed. anders hadden zij ook nooit de zijde van dictator Zorin gekozen. Maar vechten te gen een onzichtbare vijand zou zelfs do moedigste man tot vertwijfeling brengen. Het was zinloos om midden in die open ruimte te gaan zitten afwachten wanneer zo'n Shastar-scherpschutter een projectiel op je afschoot en daarom kozen Oban en de zijnen ijlings de vlucht. Daar ook de lichtgebouwde halve bolvormige hutten van het kamp weinig bescher ming boden en spoedig in brand geschoten werden, haastten de piraten zich naar dat ge deelte van de jungle, vanwaar geen schoten op hen afgevuurd waren. Daar zouden zij veilig zijn en de vijand met zijn eigen wapens kunnen bestrijdenAlthans, dat dachten de heren... Maar eensklaps weerklonk vlak voor hen een luguber gekrijs van vele stemmen en daalde een regen van kleine giftige pijlen op hen neer, zodat zij ontzet achteruit deinsden. Ucayba en zijn krijgers waren op het kritieke ogenblik in actie gekomen De piraten zaten tussen twee vuren en verloren hun bezinning. De blaaspijpen als slagwapens gebruikend sprongen de Indianen nu gelijk woeste duivels in hun midden en bij liet daaropvolgende lijf aan lijf-gevecht benutten zij de gelegenheid ten volle om hun opgekropte wraakgevoelens te botvieren ren: vijfde ronde: mevr. Brandler— mej. Jovanovic 01, mevr. Heems kerkmevr. Van der Veen 10, mej. Sinkamevr. Loeffler 10, mevr. Timmermevr. Chaude de Silans af gebroken. mevr. Vreekenmej. Bacic afgebroken. In deze groep is de stand: 1 mej. Jovanovic (Zuid-Slavië) 3J/2 pnt en 1 afg. partij. 2 en 3 mevr. Heems kerk (Ned.) en mej. Sinka (Hong.) beiden 3% pnt; 4 mevr. Chaude de Silans (Frankrijk) 2M> pnt en 1 afg. partij. 5 mevr. Van der Veen (Ned.) 2% pnt. 6 mevr. Vreeken (Ned.) 2 pnt en 2 afg. partijen. 7 mevr. Tim mer (Ned.) 2 pnt en 1 afg. partij. (Zui*' •"*---=*» - *- -- 8 mej. Bacic - - f - Zuid-Slavië) 1 pnt en 1 afg. partij, 9 mevr. Loeffler (Bel- ?ië) 1 pnt. 10 mevr. Brandler W.-Dld) pnt. Ir. J. J. Elzerman verloor in 5da ronde Ir. J. J. Elzerman heeft dinsdag te Beverwijk in de vijfde ronde verloren van Suiker. Dat betekent zo vre zen we dat het zeer moeilijk zal vallen op de betrekkelijk korte baan van 9 partijen nog een prijs te win nen. Suiker is een uiterst kundige en hard werkende tegenstander, die ons inziens de overwinning verdiend be vochten heeft. Op het ogenblik staat H. Molenbroek, de sterke VAS-spe- ler, aan de kop met 4 p. uit 5. Do tweede plaats is voor de Amsterdam mer Donk, die 3% p. heeft. Daarna komen T. Bos uit Amsterdam en Mo- lerovic uit Joego-Slavië, ieder met 3 uit 5. Ir. Elzerman heeft nu iy2 p. Vandaag is de heer Elzerman zwart tegen Bos. De laatste heeft elk jaar een 1 y2 punt voorsprong, doch kans op succes moet niet uitgesloten wor den geacht. Zo onverslaanbaar is Bos tenslotte ook niet. De Parljse politie heeft opdracht ge kregen om onder normale omstandig heden geen machinepistolen mee te ne men, Deze maatregel is genomen nadat bij optreden tegen een aantal lawaaima kende Jongemannen een der Jongens do delijk was getroffen door een schot uit een machinepistool. (Advertentie) met vitamine C ff, tie hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichten. Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegen Koost en verkoudheid. Bij' apothekers en drogisten Alleenvarkobp: HACO N.V. - Maastricht FEUILLETON II Door CaptA. O. POLLARD Curtis kreunde. „Als hij ons signale ment doorgeeft, ben ik helemaal de sigaar". ..Maar één ding staat nu wel vast, baas", zei Tommy met een voldaan lachje. „U kunt me nu niet meer aan de kant zetten. We zinken of we blij ven drijven maar we doen het sa men JOANNA J.N ACTIE Joanna zat in het hotel te ontbijten, toen ze de boodschap kreeg, zo gauw mogelijk in het kantoor van de direc tie te komen, omdat er iemand was die haar wilde spreken. Rechercheur Fisher stond beleefd op toen ze binnenkwam. „Het spijt me, dat ik zo vroeg moet komen storen, juffrouw Loxley, maar de kwestie is belangrijk. Ik ben van Scotland Yard... hij liet haar zijn kaartje zien en ik onderzoek bepaalde as pecten van een inbraak, die vannacht gepleegd is". Joanna begreep- er niets van. Wat had zij met een inbraak te maken ..Is dit geen misverstand vroeg ze. „U bent bekend met een zekere Cur tis Tomlin, geloof ik 1" Jóanna begon tot haar ergernis te blozen. „Ja. En „Zoudt U dan willen zeggen, wan neer hem voor het laatst gezien hebt „Gisteren noghij heeft een vlieg- tochtje met me gemaakt". „Heeft hij misschien toevallig gezegd dat hij die avond naar Frankrijk zou oversteken „Hij kwam er juist die ochtend van daan". „En hij zei niets van een nieuwe reis „Nee". „Dus U had geen enkele reden hem een boodschap te sturen Joanna keek zo verbijsterd, dat Fisher het antwoord al wist. „Waar om zou ik hem een boodschap stu ren Wat wilt U eigenlijk Meneer Tomlin ls gewoon een kennis van me". „Dat begrijp ik. dat begrijp ik. De zaak is namelijk deze, dat één of meer gewetenloze individuen uw naam blijkbaar misbruikt hebben om gestolen goed het land uit te smokkelen". Hij vertelde de geschie denis van het picknickmandje, waar bij hij de onoplettendheid van de po litie een tikje verdoezelde. Joanna was stomverbaasd dat zij hierbij betrokken was, kwaad dat iemand zich haar naam had toege- eigend, nieuwsgierig naar de inhoud van het mandje en verwonderd over de rol van Curtis. „Moet ik hieruit opmaken, dat me neer Tomlin een misdadiger is „Absoluut niet Er zijn geen recht streekse bewijzen tegen hem. Dit ver hoor is zuiver ambtelijk, om achter de feiten te komen. Als er natuur lijk iets aan het licht komt, dat be zwarend voor hem is, wordt de toe stand anders". Toen de rechercheur weg was, ging Joanna langzaam en een beetje ver drietig naar haar kamer. Ze wilde alleen zijn om na te denken, ant woorden te vinden op de afschuwe lijke vragen, die zich bij haar op drongen. Ze dwong zich objectief te blijven, hoewel haar verstand zei, dat er maar één verklaring was. Curtis Tomlin was een dief of op zijn minst een diefjesmaat. Zij pleeg den de inbraken en hij bracht het gestolen goed het land uit. En hij el Maar waarom trok zij het zich zo aan vroeg ze zich woedend af. Cur tis Tomlin was niets voor haar. Goed, ze was een paar keer met hem uit geweest en van die vliegtochten had ze intens genoten. Maar hij wa3 niet meer dan een toevallige kennis - of toch wel Die vraag kwam hardnekkig terug, maar ze gebruikte al haar wilskracht om de gedachten aan hem te verdrij ven. De verzorging van haar moeder was een gedeeltelijke afleiding. Wat een geluk, dat ze in Sanbridge alleen maar logeerden en er niet woonden. Binnenkort gingen ze naar huis en dan zou ze Curtis gauw genoeg ver geten zijn. Togen lunchtijd was ze zichzelf weer zo ver meester, dat ze met een onbe wogen en neutraal gezicht de enthou siaste gesprekken van haar broer over de inbraak kon aanhoren. Hij kwam vlak voor het eten uit Londen en begon ogenblikkelijk hij scheen van het geval bezeten te zijn en over niets anders meer te kunnen praten. Maar ze wist niet, dat hij daar een bedoeling mee had en uit alle macht met zijn woorden de schrikwekken de gedachten, die hem niet wilden loslaten, probeerde te onderdrukken in een vergeefse poging, zichzelf er van te overtuigen dat zijn aandeel in de diefstal niet ontdekt kon worden. Koortsachtig had hij die ochtend in de kranten gezocht naar een bericht, dat er een lijk was gevonden op het parkeerterrein van café „King Canu te". Er scheen niets van bekend te zijn. Zoveel te beter. Als die twee dingen niet met elkaar in verband gebracht werden, zouden ze niet zo gauw aan een moord denken. Dan kon het alle schijn hebben van een ongeluk. Maar uit angst voor ontdekking durfde hij zijn oorspronkelijke plan, aanspraak te maken op de beloning, niet uit te voeren. De politie zou na tuurlijk willen weten, hoe hij de ju welen gevonden had en dat risico was wel wat te groot. Het enige dat er op zat, was afwach ten wat er uitlekte. Er deed zich misschien nog een kans voor, zonder gevaar de beloning in de wacht te slepen. Terwijl Joanna deed alsof ze over het hele geval hoogst verbaasd was, maar niet bijster geïnteresseerd, vroeg haar vader „Maar hoe weet je dat allemaal, Francis O, ik begrijp het al, de slachtoffers van de inbraak waren natuurlijk bij jullie verzekerd". „Ja, vader. De politie heeft Bennett vanmorgen op de hoogte gesteld. Woedend was hij Dat is al onze derde grote strop in de laatste twee maanden. En alles dank zij de de zelfde bende". De uitermate brutale diefstal in het landhuis van Lord en Lady Hurdle was blijkbaar gepleegd terwijl de fa milie aan tafel zat. Weer waren de dieven met behulp van een ladder naar de eerste etage geklommen en weer regelrecht naar de slaapkamer gegaan, waar de kluis was inge bouwd in een muur van de kleren kast. Ze moesten op de hoogte ge- woest zijn do situatie, want ze ble ken nergens anders gezocht te heb ben. Het was zuiver toeval, dat Lady Hurdle na het diner iets uit dc safe ging halen en merkte, dat het slot geforceerd was. Anders was de dief stal misschien pas dagen later ont dekt. Do waarde van do buit lag in de buurt van tachtigduizend pond. De schade zou lang niet zo groot zijn geweest als de diefstal niet juist ge pleegd was op de dag, dat een col lectie beroemde erfstukken, waaron der een diamanten halsketting, uit Londen gehaald was omdat Lady Hurdle juwelen wilde laten zien aan haar zuster uit Amerika. En de vol- gendo maandagochtend zou alles weer naar de kluis van de bank te ruggebracht worden. „De politic wil natuurlijk in de eerste plaats weten", zei Francis Loxley, „hoe dc bende er de lucht van ge kregen heeft, dat dc ketting daar zou zijn. De mannen, die de kost baarheden hebben weggenomen, kun nen ze heus wel te pakken krijgen, zeggen ze dat soort knapen ge bruikt meestal precies dezelfde me thoden, waardoor hun werk ogenblik kelijk te herkennen is maar wat heeft het voor zin, de marionetten te grijpen als de man. die aan de touwtjes trekt, vrij blijft rondlopen Ze willen ook weten, waar al dlo spullen been gaan". „Blijkbaar naar het vasteland van Europa, volgens wat je ons verteld hebt zei zijn vader. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12