Israël richt brief tot Ver. Naties over golf van antisemitisme KLANKBORD REEKS MAATREGELEN NA CENSUÜRKWESTIE NW.-GUINEA B.B. HEEFT EEN BÉBÉ: NICOLAS CHARRIER DINSDAG 12 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AAN REEKS INCIDENTEN NIEUWE TOEGEVOEGD Hakenkruisen op de woning van gen. Speidel te Fontainebleau De Israëlische afvaardiging naar de Verenigde Naties heeft de volkerenorganisatie medegedeeld dat volk en regering van Is- raëlë „geschokt en verontrust" zijn door de anti-joodse uitingen, die zich thans in vele delen der wereld voordoen. Zij deed dit in een brief aan de ondercommissie tot het tegen gaan van ongelijke behandeling van rassen. De Israëlische af vaardiging spreekt evenwel in haar schrijven haar vertrouwen uit dat de regeringen der betrokken landen erin zullen slagen op ondubbelzinnige wijze een einde aan deze antisemitische in cidenten te maken. joodse gemeenschappen, en Italiaanse politieke partijen. Het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken heeft bekendge maakt dat zes mensen, onder wie drie jongens van dertien en vijftien jaar, in de afgelopen dagen zijn aange houden wegens overtreding van de anti-naziwet van 1947. Tot topconferentie? Het communistische Oostduitse na tionale front heeft op een bijeen komst gepleit voor bespreking van de kwesties van „antisemitisme, fascisme en militarisme" op de top conferentie, in aanwezigheid van beide Duitse regeringen. De Israëlische diplomatieke verte genwoordiging in West-Du itsland heeft maandag op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn een nota overhandigd waarin uiting wordt ge geven aan de schok die de golf van antisemitisme in West-Duitsland en verschillende andere landen heeft te weeggebracht. Onbekenden hebben gisteren ha kenkruisen aangebracht op de wo ning van generaal Hans Speidel, de Westduitse opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Mid den-Europa. Hij woont in de omge ving van Fontainebleau in Frank rijk. Ook werden hakenkruisen gevon den op de muren van het nabijge legen landhuis van Claude Jeantet, die tijdens de Duitse bezetting hoofdredacteur van het blad „Petit Barisien" was. Er deden zich voorts hakenkruis-incidenten voor onder meer in W.-Duitsland, Oos tenrijk en Italië. In Berlijn is de 57-jarige jood Max Baruch gearresteerd omdat hij in dronkenschap „Heil Hitier" riep. Met hem werden achttien anderen gear resteerd, die in openbare gelegenhe den nationaal-socialistische liederen hadden gezongen of anti-joodse op merkingen hadden gemaakt. Te Triest, Venetië en Ancona werden betogingen gehouden tegen de anti- joodse uitingen, waaraan werd deel genomen door plaatselijke functiona rissen en vertegenwoordigers van De Westduitse ambassadeur in Australië, dr. Mühlenfeld, zei te Canberra te menen dat zich tot het begin van de topconferentie tussen oost en west anti-joodse incidenten zullen voordoen, omdat deze cam pagne zijns inziens ten doel heeft dc Westduitse positie met betrek king tot dit overleg te verzwakken. Boek van Zuidafrikaan Sidney Erich Holm, een Zuidafrikaan, die in de jongste oorlog werkte voor een nazi-radiostation, heeft een auto biografie geschreven, waarin hij het nazï-Duïtsland, zijn doeleinden en lei- j ders prijst, zo schrijft do onafhanke- i lïjke „Johannesburg Sunday Times", j Holm werd in 1946 tot tien jaar ge- vangenisstraf veroordeeld wegens verraad tegen Zuid-A£rika, maar werd na achttien maanden vrijgela ten. Hij bekleedt een belangrijke functie op het nationale bureau voor onderwijs en sociale wetenschap in Pretoria. Volgens het blad deed hij in zijn boek een felle aanval op het inter nationale jodendom. Hij prees Hitier als een van de grootste mannen der geschiedenis en vergelijkbaar met Julius Caesar. Het Afrikaanse blad „Die Vaderland" schrijft dat Holm in 'n vraaggesprek zei dat zijn boek. „dat toevallig op dit ogenblik verschijnt", door de Brit se pers in Zuid-Afrika was gebruikt om de antisemitische campagne te onderstrepen. I In Keulen is de eerste internationale I beurs voor baby-artikelen geopend. Foto: een kleine greep uit de zeer grote verscheidenheid aan baby-arti- I kelen. Het Amerikaanse Opperste Gerechts- j Links: een moderne kinderwagen uit Weer een beroep van Chessman verworpen Waardigheid Slot van pag. 1 den bevelen uiteen te gaan. Zo'n houding is nu wel iets uit de tijd. Het laat zich begrijpen, dat een midden twintigste-eeuwse burgemees ter enige jaren geleden zich zonder ambtsketen liever in een zijstraat ophield toen de politie het marktplein voor zijn stadhuis zuiverde- van ru moerige elementen, dan dat hij ge huld in ambtsketen fier toetrad op de oproerigen. Bij brand verleent de ambtsketen ongetwijfeld een zekere waar digheid, maar in het verleden was de waardigheid van de burge meester toch heel wat beter be schermd. Tot in het begin van deze eeuw waren er gemeenten, waar de burgemeester op het terrein van de brand direct een brandwacht naast zich kreeg, die een roodwitte „staf" droeg, om duidelijk aan te geven waar de burgemeester vertoefde. Viel de duisternis dan ontstak men boven aan de staf een petroleumlantaarn, die als het ware het vertrouwen in de leiding van de brandweer „uit straalde". Men mag cr nu om lachen, maar in het verleden nam men die dingen lieel ernstig! En de waardigheid van de burge meesters ernstig nemen dat wil ook de heer Langman in het blad „De Nederlandse Gemeente". Hij vindt, dat de burgemeesters uit het verleden meer gevoel voor stijl hadden en dat ze zich meer van hun waardigheid bewust waren. Aan die stijl en het decorum ont breekt vandaag het een en ander. Een symptoom' van dat gebrek is de wijze, waarop de ambtsketen ygcdra- gen wordt. Hoe dikwijls wordt de ambtsketen thans gedragen op een vestloos fan tasiekostuum en bungelt het voor werp zo maar wat aan de hals. Neen zegt de heer Langman tot deze collega's, de ambtsketen dient gedra gen te worden op een zwart kostuum liefst een jacquet want die ke ten is er om de gemeentenaren te laten zien dat bet ambt van burge meester stijlvol en met decorum wordt uitgeoefend. Ook zij die geen voorstander van zwarte kleding zijn zullen toch wel de bovenstaande slotwoor den van de heer Langman kunnen onderschrijven. Het burgemeesters ambt moet met decorum worden uit geoefend En dan niet slechts een uiterlijk de corum, maar één, waarin zich ook véél innerlijke waardigheid weerspie gelt. BRIEF. „Ludwig van Beethoven, Bonn, West-Duitsland", stond er op de envelop. Deze was afgestempeld in New York. De verbaasde postambtenaren maak ten de envelop open en vonden twee dollarbiljetten en een ongetekende brief. „Beste oude Ludwig", zo begon de brief. „Hartelijk gefeliciteerd met je 189ste verjaardag". De bekende componist is al sinds 1827 dood. De postambtenaren ver klaarden. dat zij het geld aan een liefdadigheidsinstelling zullen geven. CSlot van pag. 1 voorgedaan, met betrekking tot de onwettige toepassing van de briefcensuur, onder het oog bren gen, om daarbij tevens de alge mene aandacht te vestigen op de noodzaak om juist in een gebied als Nederlands Nieuw-Guinea de hoogste maatstaven van rechts handhaving en onkreukbaarheid aan te leggen. Overeenkomstig de door de com missie van onderzoek gedane aan beveling is bepaald dat het parket van de procureur-generaal geen bemoeienis meer zal hebben met de acquisitie van inlichtingen. Omstandigheden In de brief van de staatssecretaris aan de Tweede Kamer wordt nog op gemerkt dat de omstandigheid zwaar heeft gewogen dat de twee achter eenvolgende procureurs-generaal rar. W. Beun en mr. P. Okma de onwet tige toepassing van de censuur heb ben bevorderd of oogluikend hebben toegestaan. Ook gaat de regering niet voorbij aan het feit dat de vorige gouver neur-generaal van Nieuw-Guinea dr. J. van Baal op een gegeven mo ment onwettige censuur op de post van de Wisselmeren oogluikend heeft toegestaan en nadat hem ge bleken was dat een en ander de perken ver te buiten ging, onvol doende heeft gecontroleerd en geen opdracht heeft gegeven tot beëindi ging van de onwettige briefcen suur. Tevens rekent de regering dr. Van Baal aan dat hij de toenmalige mi nister op zijn minst onvolledig heeft ingelicht. Als deze gewezen ambtsdragers hun plicht hadden verstaan dan zou aldus de staatssecretaris aan de Tweede Kamer de onwettige censuur niet zo geweldig zijn uitgegroeid. Reorganisatie De dienst toezicht ordonnantie zal voorlopig worden gehandhaafd. Het geheimo besluit waarbij bijzonder toezicht op de voet van de D.T.O. werd ingesteld zal worden ingetrok ken. De inlichtingendienst; zal worden gereorganiseerd. Een deskundige is belast met de taak op de kortste ter mijn do regering te adviseren over deze reorganisatie. V er tegenwoordiger verduisterde 30.000 (Van onze correspondent). Onder verdenking van verduistering i ongeveer 30.000 ten nadele van zijn werkgever, de firma Meerc- boer te Sehoorl, is zaterdagmiddag in zijn woning te Schermcrhorn voor een voorlopig onderzoek aangehou den de vertegenwoordiger C. G. B. De arrestant heeft zondag een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. De verduisteringen zou B. al onmid dellijk na zijn indienstreding in '54 zijn begonnen. Als vertegenwoordi ger was hij onder meer belast met de inning van gelden van geleverde voei-aardappelen en voerbietcn aan veehouders. Hij droeg het geld niet in alle gevallen af, maar besteedde 't ten eigen bate. Door zo nu en dan wat geld af te dragen kon B. zijn verduisteringen camoufleren, zodat het scheen, alsof hij steeds op tijd zijn geld binnenkreeg. In 1958 werd door de fa. Mcerebocr een onderzoek ingesteld. Hoewel er toen wel enkele onregelmatigheden werden geconstateerd, werd er voi der geen werk van gemaakt in ver band met huiselijke omstandigheden van de lieer B. B. is echter doorge gaan met het verduisteren van geld en is nu kort geleden ontslagen. Tenslotte deelt de staatssecretaris mede, dat ten departemente van bin nenlandse zaken de laatste hand ge legd is aan een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewinds regeling, die de instelling van een Nieuw-Guinea raad mogelijk zal ma ken. Op goede gronden verwacht hij, dat dit wetsontwerp eerlang de Sta- ten-Generaal zal kunnen worden aan geboden. VOORWAARDEN Belangrijke voorwaarden voor een juiste staatkundige ontwikkeling in Nieuw-Guinea acht de regering de verdere ontwikkeling van een be hoorlijke snelle nieuwsvoorziening en een vrije pers, alsmede de ver- dere uitbouw van de radio-omroep op zodanige wijze, dat deze laatste mede wordt gedragen door de sa menleving zelf. Ook ten aanzien van deze beide aspecten heeft de regering adviezen gevraagd, waar over te zijner tijd, overleg zal wor den gepleegd met de gouverneur. hof heeft een verzoek van Caryl Chessman tot. herziening van zijn proces afgewezen. Chessman, die in 1948 wegens bero ving, ontvoering en sexueie misdrij ven ter dood is veroordeeld, wilde herziening van zijn proces omdat de stenograaf, die het verslag van de te rechtzittingen maakte, overleden is, voordat liet proces was beëindigd. Zijn aantekeningen zijn toen door een andere stenograaf uitgewerkt en Chessman stelt dat dit niet goed is geschied. Herbert Walker, opperrech ter van Los Angeles, heeft 21 decem ber j.l. bepaald dat Chessman 19 fe bruari a.s. in de gaskamer van de gevangenis van St. Quentin, in Los j Angeles, terecht zal worden gesteld. Chessmans advocaat A. L. Wirin verklaarde later tegenover verslag gevers dat hij in een beroep op rech ter Louis Goodman van San Fran cisco zal stellen dat zijn cliënt on- I wettig van zijn vrijheid wordt be roofd. omdat het proces tegen hem niet in overeenstemming met de re gelen van het recht is gevoerd. Indien de rechter het hiermede niet eens is, kan tegen zijn beslissing ho- ger beroep worden aangetekend. Deze gerechtelijke actie kan echter waarschijnlijk niet voor de vastge stelde terechtstellingsdatum van 19 februari a.s. worden voltooid. Wirin gaf dan ook te kennen dat hij zal po gen uitstel van terechtstelling te ver krijgen, totdat beslist is over dit nieuwe beroep van Chessman. Beschadiging aan boord van Long Beach De Amerikaanse federale recherche neemt deel aan het onderzoek naar de beschadiging van elektrische ka bels aan boord van de Amerikaanse kruiser „Long Beach" die door atoomenergie zal worden voortbewo gen, aldus wordt uit Quincy in de Amerikaanse staat Massachusetts gemeld. Scandinavië met een extra kinder zitje. Rechts: een teddybeer met zuigfles. Atlantische prijs voor Hella Haasse Hella Haasse, die voor haar roman „De ingewijden" In 1958 de eerste prijs ontving van de Nederlandse At lantische Commissie, is nu ook door de internationale jury uitverkoren voor de internationale Atlantische prijs voor het literaire boek. De prijs die de Atlantic Treaty Asso ciation (de internationale federatie, waarbij de Nederlandse A'tlantische Commissie is aangesloten, evenals de soortgelijke organisaties van 14 Navo-landen) aan Hella Haasse en haar uitgever zal uitreiken bedraagt 700 7400,De uitgever van „Do ingewijden" is Querido in Am sterdam. Andere Atlantische prijswinnaars voor de politieke en de wetenschap pelijke boeken zijn miss Margaret Ball, voor „De Navo en de Europese beweging", de Belg Van Langenhove „De crisis in het systeem van de col lectieve veiligheid van de Verenigde Naties" en de Canadees R. Ritchie met „De Navo als economisch bond genootschap". De internationale jury was als volgt samengesteld Robert Speaight, voorzitter. H. O. Cliristophersen, graaf Dino Seeco Suardo, Marcelle Sibon en dr. Franz Herre. Commissaris van Venlo vraagt ontslag De'heer H. A. G. Hermans heeft zijn ontslagaanvrage als commissaris van politie te Venlo ingediend. Deze aan vrage houdt verband met beleids- moeilijkheden die tussen de commis saris en zijn dienst zijn gerezen. I Het Wereldgebeuren Propaganda Vreedszame coëxistentie met landen die een andere sociale structuur hebben, betekent i geen vermindering van dc ideologi- sche strijd. Onze partij zal een on- I verzoen li jke strijd voor de communis tische ideologie blijven voeren." Al- I dus een zondag bekendgemaakte re solutie van het Centrale Comité der Russische communistische partij. In i die resolutie wordt geconstateerd, dat de Sowjet-propagunda onvol doende is „in dit tijdperk, waarin de I tegenstanders van net communisme hun propaganda voor de kapitalisti sche levenswijze versterken." Dc piopaganda-redevoe ringen zijn vaak dor en droog. Dat moet veran deren. Trouwens cte propaganda moet over de hele linie levendiger wor den. De kranten moeten wat meer variatie tonen. Radio en televisie dienen meer te worden gebruikt om de ideeën van het marxisme en lenin isme te propageren. Er moeten meer leerboeken worden gepubliceerd over politieke vraag stukken, atheïsme en de geschiede nis van het communisme. Verder moet het streven erop worden ge richt, de belangstelling in dc commu nistische ideologie op te voeren on der vrouwen met name onder de huisvrouwen. Tegen „de religieuze tendensen bij vrouwen" moet het wapen der propaganda eveneens worden gericht. Alexei Adzjoebei, schoonzoon van premier Nikita N. Kroesjtsjew, vader van diens drie kleinzoons Nikita, Alexei en Iwan, en sinds mei van het vorige jaar hoofdredacteur van het officieuze rcgcringsblad Iz- vestia, zal wel oren hebben naar de opwekking, de kranten in de Sowjet- Unie wat levendiger tc maken. Dezè thans 36-jarige journalist heeft van 1953 tot 1959 de Komsomolskaja Prawda, het orgaan van de Russi sche jeugdorganisatie, waarvan hij toen hoofdredacteur was, een opval lende gedaanteverwisseling doen on dergaan. Komsomolskaja Prawda werd boeiender en vlotter, zowel wat inhoud als wat opmaak betreft. ^Om een zo realistisch mogelijk beeld van het leven te géven, stuurde hij ver slaggevers naar huizen en fabrieken om huisvrouwen en arbeiders naar hun oordeel ovér diverse kwesties te vragen. Dat was een hele revolutie op een redactie, waar men zich tot op dat ogenblik meestal met het doorgeven van officiële communiquc- tjes en het „verslaan" van officiële redevoeringen had beperkt. Ver wacht wordt, dat Adzjoebei ook de vervelende Izvestia een verjongings kuur zal doen ondergaan. Men krijgt de indruk, dat hij achter de scher men mede voor het opstellen van de resolutie heeft gezorgd, vooral ook omdat hij een groot voorstander is van getuigenissen voor een strikte na volging van de dogma's der commu nistische leer, en zijn heil zoekt in waarschuwingen tegen „de valstrik ken van de religie." Beide elemen ten zijn ook in de resolutie terug te vinden. Maar als er in Rusland één man is, die moest weten dat Das Kapital van Karl Marx allang is achterhaald door het ontstaan van het verschijnsel der „welvaartsstaat" in het westen, dan is dat juist Alexei Adzjoebei. Hij kent de Verenigde Staten van eigen aanschouwen. In 1955 maakte hij een excursie daar heen in gezelschap van een aantal andere Russische journalisten. Hij be zocht er ook de speelclubs en nacht clubs van Reno en stelde vast, dat de meisjes daar bepaald te weinig kleren aan hadden, maar dat overi gens de meeste vrouwen in de Ver enigde Staten heel knap zijn. In sep tember jongstleden kwam hij er te rug, nu in het gevolg van zijn top- schoonvader Kroesjtsjew. Hij werd onder meer gefotografeerd tijdens een wandelingetje door New York met zijn vrouw Rada. Ja. hij weet wel dat de toestanden die Das Kapi tal beschrijft ook in het westen ver verleden tijd zijn. Het kan haast niet anders, of die om standigheid geeft op de duur een an der accent aan de ideologische strijd en bij een intensiever cultureel uitwisselingsprogramma met het westen dus ook een verandering van de binnenlandse propaganda. Klaar blijkelijk bevat ook de resolutie zelf reeds een propagandistische onwaar heid: zoals een delegatie nit de We reldraad van Kerken kon constate ren, beperken de „religieuze tenden sen" zich niet tot Sowjet-vrouwen. Zou bovendien de „vreedzame coëxis tentie" in de wereldpolitiek niet mede afhankelijk zijn van een juist ver draagzamer houding binnenslands? Het staat wel vast, dat Adzjoebei en de zijnen door de nieuwe lijn in de buitenlandse politiek voor grote moeilijkheden worden gesteld De 25-jarige filmster Brigitte Bar dot heeft zondagnacht het leven geschonken aan een zoon van zes pond en drie ons, Nicholas gehe ten. De geboorte van het jongetje, dat met wat bruine haartjes ter wereld kwam, was omgeven door dezelfde spanning als de laatste weken voor zijn komst. Jacques Charrier, haar echtge noot, liep nagelbijtend en doelloos door het huis, en óndanks de haast klinische voorbereiding van de ge boorte onder supervisie van twee specialisten was in huize Bardot een kraamkliniek inge richt moest het dienstmeisje het huis uit om een babyweeg schaal op de kop te tikken. Eerst toen ze er een veroverd had kon het geboortegewicht van Nicholas Charrier worden vastgesteld. Drie dagen voor de geboorte was dr. Teophile Laennec, een society- huisarts, kwaad weggelopen om dat Brigitte Bardot weigerde de geboorte te laten gebeuren in een ziekenhuis. Dr. Laennec vond dat het in en rond haar woning te ru moerig was. Dr. Charles Bonnet, de gynaeco loog die zich toen belastte met de leiding van de bevalling, had inge stemd met een geboorte in de wo ning van het echtpaar Charrier. Al enkele dagen hadden fotogra fen ett cameralieden de wacht ge- houden. Een ondernemend pers fotograaf stak zich in een overall, gaf zich uit als T.V.-monteur en ging op het dak van een der „be lendende percelen" kamperen. An dere ondernemende lieden dienden zich als bezoekers aan en stootten op de lijfwacht van de Cliarriers, twee in judo volleerde potelingen die bij een eerdere gelegenheid al een persfotograaf hadden ge vloerd. Ook de politie was aanwe zig. maar kon weinig doen om de orde te handhaven. „B.B." had op een jongen gehoopt Ze wist het. had ze de vorige week tegen kennissen al gezegd. Het huwelijk met Charrier is Bardots tweede. Haar vorige hu welijk was met de filmregisseur Roger Vadim, die haur als film ster beroemd heeft gemaakt. Op 18 juni is zij getrouwd met Char rier. Hij heeft, toen hij opgeroe pen was om in dienst te gaan, ook al bewezen een nerveuze jongen te zijn. Hij was zo overstuur van het Brigitte Bardot heeft een zoon dat is voor de gezamenlijke Parijse pers aanleiding om post ie vatten tegenover haar woning. Helaas, foto's van de boreling maken is er niet bij. aangezien het echtpaar eerst eens rustig de commerciële kant van de zaalc toil bekijken. Zo staan de journalis ten en fotografen trap- pelvoetend van de kou de te wachtente wachten tot er iets te ..maken" valt, dat de moeite waard is afscheid dat hij, na enkele dagen psychiatrische observatie, afge keurd weid. Jacques Cbarrïer heeft, aan de pers verteld dat Brigitte vau plan is haar bébé met de fles te voeden. Ook vertelde hij dat B.B. haar baby ter wereld heeft gebracht volgens het systeem van tie „pijn loze geboorte". ALEXEI ADZJOEBEI ....met Rada in New York.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5