HONGAARSE ANTISEMIETEN IN BIERKELDER TE MÜNCHEN KWALITEIT SERVICE LAGE PRIJS DE MIDDELBURGSE ROEIERS OPENDEN EEN BOTENHUIS WIARDI BECKMANSTICHTING BEZAG HUIDIG SOCIALISME PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 JANUARI 1960 Prof. ir. W. de Jong in Ede overleden „BEWEGING" MET 5000 LEDEN? Juridische overwinning voor Deutsche Reichspartei een groep Hongaarse vluchtelingen, die in een bierkelder in München recht tegenover de „Braukeller" waar veertig jaar geleden de nazi- beweging werd opgericht pleegt bijeen te komen. Deze groep, die zich „De Hongaar se beweging" noemt, werd aan de kaak gesteld in een memorandum over antisemitisme dat het comité van Amerikaanse joden de Westduit- se regering heeft gezonden. Tweemaal per week worden bijeen komsten gehouden. De meesten van deze Hongaren bezitten Westduïtse paspoorten. Volgens het bestuur telt de „beweging" 5000 leden. De „Frankfurter Neue Presse" be richtte gisteren dat de beweging over schijnbaar onuitputtelijke fond sen beschikt, waaruit de publikatie van antisemitische schotschriften en boeken wordt gefinancierd. De uiterst rechtse Deutsche Reichs Partei (D.R.P.) in West-Duitsland liecft in het weekeinde een juridische overwinning behaald, doordat bij ge rechtelijke uitspraak een verbod van de regering van de staat Rijnland- Palts om te Kaisers-Lautern een con gres van de D.R.P. te houden, onge daan werd gemaakt. Met bier en ge zang werd deze victorie zaterdag avond gevierd, inaar het was toen al te laat om het congres in zijn oorspronkelijke opzet te laten door gaan. Adolf von Thadden, eens groepslei der in Hitiers jeugdbeweging en nu lid van het hoofdbestuur van de D.R.P., waarschuwde de feestvier ders Ik waarschuw U, dat wij ieder een die maar iets zegt, doet of zelfs maar aanstipt wat de partij schade zou kunnen berokkenen, zullen laten vallen als was hij een hete aardap pel", aldus Von Thadden. Telegram van Dibelius De Westduitse Evangelische bis schop Dibelius heeft in een tele gram aan de premier van Israël. Ben Goerion. zijn spijt betuigd over de antisemitische incidenten in West-Duitsland. In de Evange lische kerken is 100.000 mark op gehaald ten behoeve van hulp aan joden die nog maar kort in Israël verblijven. Advertentie Varta Service- Station te GOES Een Amerikaans militair transport vliegtuig met straalaandrijving is bij Hugoton in Kansas neergestort. Een van de vier inzittenden wist zich met zijn valscherm te redden; de andere bemanningsleden kwamen om het le- De nalatenschap van Hermann Goe- ring zal gebruikt worden voor het scnadeloosstellingsprograra voor joorse nazi-slachtoffers, zo werd za terdag door Joachim Lipschitz van 't Westberlijnse stadsbestuur meege deeld. De nalatenschap is "56.000 mark groot. Protestmars in Parijs Verscheidene duizenden mensen hebben zondagochtend te Parijs een mars gehouden langs het mo nument voor de onbekende joodse martelaar uit protest tegen de antisemitische daden in West- Duitsland en andere landen. De mars. die twee uur duurde, was deels stil, maar van tijd tot tijd zongen groepen het Israëli sche en het Franse volkslied. Aan de mars die was georganiseerd door de Franse joodse raad, na men niet alleen de belangrijkste rabbijnen uit Frankrijk, maar ook vooraanstaande personen uit de rooms-katholieke en de protes tantse kerken deel. Incidenten In het weekeinde hebben zich in Duitsland en elders weer enige anti semitische incidenten voorgedaan. In Darmstadt moest een voormalige SS- officier tegen het publiek in bescher ming worden genomen, nadat hij in een^café een jood beledigd had. In Engeland werden twee militairen van 21 en 24 jaar oud tot veertien dagen hechtenis veroordeeld, omdat zij op de deur van de kamer van een joodse korporaal in een kamp bij Chester een hakenkruis hadden aan gebracht. In Klagenfurt (Oostenrijk) is een 17-jarige kappersbediende tot 34 da gen gevangenisstraf veroordeeld we gens nazi-propaganda, aldus heeft 't Oostenrijkse ministerie van binnen landse zaken zaterdag bekendge maakt. De jongen had bekend, 32 swastika's op muren aangebracht te hebben louter uit sensatiezucht. Op proefvaart verscheen het nieuwe vlaggeschip van de Stoomvaartmaat schappij }yZeeland", de .Koningin Wilhélmina" zaterdagmorgen op de rede van Vlissingen. Na enkele uren koos het schip weer zee. Op de foto: de ..Koningin Wilhélmina" passeert de Nolledijk. Een formidabele luchtsprong van vreugde maakten deze jeugdige Vlis- singse supporters toen ze hun favo riete cltib zondagmiddag een knappe li0 zege zagen behalen op RJi.C. Het was voor hen de grootste belo ning na een gehele middag als trou we doelwachterste hebben gefun geerd. (Foto P.Z.C.J BURGEMEESTER HEES DE VLAG Steun uit het gehele land maakte beoefening van de roeisport snel mogelijk DE ROEI-AFDELING Middelburg van de vereniging voor watertoeris me „Schelde" te Vlissingen is zaterdagmiddag zoals dat In roeivak- termen heet gekomen tot de „bonten en moeren van de roeisport". Dat betekent, dat de afdeling boten en leden heeft en thans ook een botenhuis, dat dio middag door burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg geopend Is. De. burgemeester verklaarde vooraf onder meer, dat deze nieuwe tak van sport een waardevolle nitbreiding is van het hoofdstedelijk sportleven, hees vervolgens de clubvlag en gaf tot slot ten koste bijna van een jaar natte voeten een kleine demonstratie in de roei-oefenbak.. Er heerste vanzelfsprekend on der de vele leden en belangstel lenden vreugde over het bereiken van de eerste mijlpaal in het nog jonge Middelburgse roeileven. De voorzitter van de afdeling, de heer Ravesteijn uit Vlissingen, bracht in dit verband dan ook hebben om het beoefenen van de dank aan allen, die meegewerkt roeisport op Walcheren in zo kor te tijd mogelijk te maken. Hoeveel steun de roeienthousiasten in de afgelopen maanden kregen, bleek duidelijk uit het betoog van de heer Ravesteijn. De gemeente Mid delburg liet de voormalige „groene zwemschool" aan de Havendijk om houwen tot botenhuis, roeiers in Ter- neuzen, Rotterdam, Amsterdam, Naarden en Dordrecht sprongen op de bres om de Middelburgse roeiers aan boten te helpen, die onder meer gekocht konden worden met steun van enkele Zeeuwse bedrijven, en transportondernemingen vervoerden de boten naar de plaats van bestem ming. De medewerking van de gemeente ,bij de bouw van het botenhuis ge tuigde volgens de heer Ravesteijn van een groot vertrouwen in de bestendigheid der roeiafdeling. Voorts dankte de voorzitter aanne mer Geschiere voor het snel gelever de werk, de technische school voor het bouwen van de bakken, waar mee de vereniging de niet-roeiende jongeren en ook ouderen de roeisport hoopt bij te brengen, alsmede het Vlissings Loodswezen, dat haar steentje bijdroeg bij de oplossing van problemen, die gepaard gingen met de inrichting van het botenhuis. Bevordering Burgemeester De Widt verklaarde in een toespraak, dat het gemeentebe stuur en de raad gaarne meegewerkt hebben aan de totstandkoming van het botenonderkomen. Hij wees daar bij op het nut de sport in Middelburg zoveel mogelijk te bevorderen en der halve ook te steunen. Mr. De Widt zag in de komst van zijn collega uit Vlissingen, mr. B. Kolff, de wil tot samenwerking ook in brede kringen van de bevolking tot uiting gebracht. Nadat de burgemeester de clubvlag gehesen had, namen de genodigden de onderkomens, waarin al talrijke bo ten lagen te pronken in ogenschouw. Een hoera'tje ging er op, toen enkele leden één der boten in snelle vaart door de Middelburgse wateren lieten schieten. Vervolgens verklaarde de voorzit ter van de vereniging „Schelde", de heer J. H. Posthumus, verheugd te zijn, dat er thans „ouders" gevon den zijn die het „stiefkind" dat de roeisport in Vlissingen tot nu toe min of meer geweest is wil len laten opgloeien. De jeugdige roeienthousiasten bond de heer Posthumus op het hart veel te trai nen. „Maar daarbij ook in de maat j blijven met werk en studie". Name?" dr Nederlandse roei boud I Prof. ir. W. dc Jong te Wageningen die zondag 22 november bij een auto- ongeval ernstig werd gewond, is gis teren in het ziekenhuis te Ede aan een cmbolie overleden. Hij is 64 jaar geworden. Wieger de Jong was van 1834 tot 1936 directeur van de Ned. Veehouderij Centrale en daarna, tot 1939, had hij zitting in het dagelijks bestuur daar van. In 1939 werd hij hoofdinspecteur van het Nederlands rundvee stam boek en in 1943 directeur. De laatste jaren was hij voorzatter van deze or ganisatie. In 1947 werd ir. De Jong benoemd toi hoogleraar in de veeteeltwetenschap pen aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. De Jong was di recteur van het Centraal Bureau voor de Varkensfokkerij en van dat voor de schapenfokkerij. Dodelijke val van trap De 46-jarige weduwe mevrouw F. Broekertv. d. Spek te Gouda, moe der van 4 kinderen, viel zaterdag in haar woning van de trap en kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat zij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Bij aankomst aldaar bleek dat zij redes was overleden. KERKNIEUWS Ds. J. M. Lindeijer 45 jaar predikant Zondag 10 januari was het vijfen veertig jaar geleden dat ds. J. M. Lindeijer uit Hoorn, emeritus predi kant van de Evangelisch Lutherse Kerk, intrede deed in zijn eerste ge meente, Groede. Dominee Lindeijer diende deze gemeente van 1915 tot 1916. bracht de vice-voorzitter, de heer H. J. D. Ferman, gelukwensen over. Hij noemde een dergelijk initiatief voor de roeibond welkom, daar het immer een probleem blijft hoe deze sport in geheel Nederland te bevorderen. „De bond prijst zich gelukkig, dat hier een groep mensen gevonden is, die zich daarvoor inzet", aldus de heer Ferman. Hij betoogde voorts, dat door het toe treden van de Middelburgse afdeling op voordracht van de verenigin gen uit Naarden en De Hoop het ledental van de bond thans boven de 10.000 gegroeid is. De heer F. Havelaar zegde namens de K.Z. en R.V. „De Maas" uit Rot terdam een boot toe en had ook een „versterkend middel" voor de toe komstige race-roeiers meegebracht. CONFERENTIE IN UTRECHT „Afnemend solidariteits gevoel in arbeidersklasse" De dr. Wiardi Beekman stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de .Arbeid hield de afge lopen dagen in Utrecht een conferen tie die een oriëntatie beoogde om trent de situatie van het socialisme. Enkele vertegenwoordigers van so cialistische partijen in binnen- en buitenland hadden voor de discussie die tijdens deze conferentie werd ge houden, inleidingen gepubliceerd over de ideologische, de economische en de politieke achtergronden van de huidige ontwikkeling. De ideologische achtergronden wer den onder meer geschetst door dr. K. Czernetz, lid van het partijbestuur van de Oostenrijkse socialistische partij. Hij verklaarde, dat de socia listische arbeidsbeweging kan te rugzien op een eeuw van geweldige successen. Ondanks dat, heersen, volgens hem, echter nog onrust en onzekerheid in de socialistische ar beidersbeweging. Contact op hoog niveau herv. en geref. kerken Beroep op plaatselijke kerken om mee te doen De generale synode der Gerefor meerde Kerken heeft zich ook vrij dag voornamelijk beziggehouden met de behandeling van het rapport van deputaten voor contact en overleg met de Nederlandse Hervormde Kerk en met. het gemeenschappelijke ver slag van gedelegeerden van de syno de van deze kerk en van de Gerefor meerde Kerken. De synode besloot de besprekingen met de Nederlandse Hervormde Kerk in nadere vorm voort te zetten en niet opnieuw depu taten te benoemen met een opdracht zoals vorige synoden hebben gege ven. Het contact met deze kerk zal nu op andere wijze worden onder houden. Het moderamen krijgt de opdracht contact te zoeken met het moderamen van de Nederlandse Her vormde Kerk, teneinde aldus de ont wikkeling van de gedachte en de be zinning over zaken, die beide kerken gemeenschappelijk aangaan, te be vorderen. Voorts zal de synode de kerken erop wijzen dat contact met de Hervorm de Kerk aanbeveling verdient waar zulks mogelijk is, met inachtneming van de besluiten, die de generale sy node te dezer zake reeds vroeger heeft genomen. De synode droeg aan het moderamen tevens op, ook met andere protestantse kerken contact op te nemen, zoals dit met de Ned. Hervormde Kerk het geval is. De plaatselijke kerken worden op gewekt, waar dit mogelijk is, met andere kerken van gereformeerde confessie eveneens contact op te nemen. Prof. dr. W. Banning (Nederland) is nader ingegaan op de inleiding van dr. Czernetz. Hij verklaarde, dat de tegenwoordige socialisten voor de opgave staan, een zo nauwkeurig mogelijke analyse te maken van de maatschappij der twintigste eeuw. Men dient daarbij, volgens hem, re kening te houden met het feit. dat men nu met een andere arbeiders klasse te maken heeft dan ruim een eeuw geleden. Het begrip proletari aat en het daarmee samenhangende begrip van het klassebewustzijn duidt zijns inziens, een verdwijnen de groep aan. Prof. Banning constateerde ook een afnemend solidariteitsgevoel in de arbeidersklasse. Vooral die goed ge schoolde bovenste laag van de ar beiders is haar, naar zijn oordeel, ontgroeid. „Het opklimmen naar een hoger maatschappijlijk niveau on dergraaft de proletarische solidari teit en doet de proletarische ideologie verstarren tot een antiek meubel üit een romantische periode", zo meent bij. Als derde inleider trad op de heer C. A. R. Crosland, auteur van „de toekomst van het socialis me" en lid van het Britse parle ment. In zijn inleiding wees de heer Crosland erop, dat het re sultaat van de laatste verkiezin gen in Engeland heeft aange toond, dat noch de huidige om vang van de sociale misstanden, nocli het nationale bewustzijn van dergelijke misstanden voldoende was om een stemmenmeerder- heid te geven aan „de partij der sociale hervorming". Er zijn op dit congres, dat zich ken merkte door een grote openhartig heid en waar bleek, dat niet alleen de Nederlandse socialisten op een tweesprong staan, maar ook die in andere landen, geen resoluties aan genomen. Dat was ook niet de be doeling. Men heeft nieuwe wegen gezocht, niet aangewezen. In zijn slotwoord gaf drs. Den Uyl een samenvatting van het bespro kene. Hij kwam tot enkele conclu sies, o.a. dat gestreefd moet wor den naar de verheffing van de le vensstandaard van die arbeiders, die in de welvaartstaat nog altijd op de grens van het tekort leven; naar sociale zekerheid voor alle be jaarden. invaliden en gehuwde vrouwen; naar een betere verde ling van het nationale inkomen; naar machtsvorming; naar gelijke ontwikkelingskansen voor allen; naar bescherming van de consu menten; naar de beste voorwaar den voor de geestelijke en culturele ontwikkeling van de massa: naar liquidatie van het kolonialisme cn naar internationale economische integratie. Met het hijsen van de clubvlag open de burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg zaterdag het nieuwe botenhuis van de roeiafdeling van de vereniging voor watertoerisme „Schelde" te Vlissingen. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6