PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAAR VERDERE PRIJSVERLAGINGEN Duits minister voor vluchtelingen „vlucht" na verhoor uit Den Haag Regionale start deze werkplaats Temeuzen maand vakopleidingen BELASTINGVERLAGING OP URGE 203e jaargang - no. 8 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 3; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. The Financial Times interviewde minister De Pous Na de berichten van vorige week waarin vermeld werd dat het in de bedoeling van enige grote Nederlandse concerns zou liggen hun prijzen voor bepaalde artikelen te verlagen, hebben enige andere op deze gebieden werkzame maatschappijen aangekon digd mede tot prijsverlagingen over te gaan. Deze liggen naar het schijnt in de lijn van de verwachtingen die de minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous, op dit punt heeft. In een exclusief interview met „The Financial Times" deelde de minister mede, dat in de komende weken verscheidene verlagin gen van de kleinhandelsprijzen konden worden verwacht. Hij vertrouwde dat de prijsstabilisatiepolitiek van de Nederlandse regering de verhoogde uitgaven van dit jaar zou behoeden voor stijgende prijzen. „Wanneer een voorstel tot loonsver hoging in een bepaalde industrie of bij een bepaalde firma gebaseerd is op een geconstateerde toeneming van de produktiviteit die duidelijk het na tionale gemiddelde overtreft, vraag ik de betrokken werkgevers met mij in overleg te treden", zo zei de minis ter onder meer. „Ik vraag hun dan een deel van hun verbeterede resul taten te gebruiken als prijsverlaging. In de loop van deze besprekingen en dat zijn er tot nu toe heel was ge weest heb ik zeer veel begrip en medewerking ondervonden". Over de mogelijkheid van belas tingverlagingen in de begroting over 1961, die in september a.s. aangeboden zal worden, zei de mi nister: „Ik kan uiteraard geen de finitieve mededelingen doen, maar de huidige regering is vast besloten om belastingverlaging te zetten op de lijst van zaken die voorrang moeten hebben en ze een gelijke kans te geven als vele andere be langrijke dingen die we willen doen", aldus het interview in de „Financial 'Times". Enkele prijsstijgingen Minister De Pous noemde in het in terview de algemene economische toestand in Nederland „bepaald gun stig", daar zowel produktiviteit als werkgelegenheid stijgende zijn. Hij verwachtte dat de opgaande lijn zich over geheel 1960 zal voortzetten, of schoon het tempo van de stijging langzamerhand zal verminderen. De werkgelegenheid zal waarschijnlijk het maximum peil dat in overeen stemming is met een stabiele econo mische ontwikkeling bereiken, met naar schatting gemiddeld circa Amerikaanse poolvorsers worden geëvacueerd Amerikaanse transporttoestellen op ski's zijn er het afgelopen weekeinde in geslaagd op de Noordwestelijk van Alaska drijvende ijsschots te landen, waarop 25 Amerikaanse poolvorsers en militairen geïsoleerd waren. De ijsschots die hun een tijdlang tot ba sis had gediend was door afbrokke ling niet langer betrouwbaar. Een eer ste deel van de uitrusting en beman ning is reeds geëvacueerd, de rest zal in de komende dagen volgen. Gister avond verbleven er nog 20 mannen op de schots. Prins Bernhard naar Mexico vertrokken Prins Bernhard vertrok gisteravond om 23.15 uur van Schiphol met het K.L.M.-lijntoestel naar Mexico, ver gezeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, alsmede lt.-kolo- nel C. C. Geertsema, adjudant van de prins en het hoofd veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis C. Sesink. Thans wordt aan de Industrieioeg te Temeuzen de laatste hand gelegd aan de regionale werkplaats voor Zeeinvscli-Vlaanderen, die de vakop leiding voor volwassenen in dit ge west zal verzorgen. Op het ogenblik wordt nog met man en macht ge werkt aan de installatie van het ma chinepark. Foto P.Z.C.) 60.000 werklozen in 1960. Dit ligt in de buurt van twe eprocent. De stijging van drie tot 4 procent in de indexcijfers van de kosten van le vensonderhoud, die veroorzaakt werd door de droogte van de laatste zomer, zal deze winter waarschijnlijk niet verdwijnen. In enkele gevallen zullen verdere prijsstijgingen onvermijdelijk zijn, niettegenstaande het krachtige prijsstabilisatieprogramma van de regering, daar ale werkgevers wet telijk verplicht zullen worden met ingang van april a.s. hun werkne mers een compensatie uit te beta len voor de algemene huurverho ging van twintig procent en de af schaffing van de subsidies op con- sumptiemelk. De regering zal er echter op toe zien, zo zei de minister, dat de prijsstijgingen strikt beperkt zul len worden tot de enkele indus trieën waar hogere arbeidskosten anders tot financiële moeilijkheden zouden leiden. De nieuwe loonpolitiek In vier opzichten noemde minister De Pous de nieuwe nationale loonpoli tiek, die in de zomer van 1959 werd ingevoerd, een verbetering van het in 1945 tot 1958 gevolgde systeem van loonronden. De vier verbeteringen waren: De loonsverhogingen per industrie staan een grotere „spreiding van tijd" toe dan algemene loonronden, waardoor geconcentreerde koop krachtinjecties vermeden worden; Er is nu een iets betere kans om de prijzen stabiel te houden; Wanneer, zoals nu, produktiviteit de voornaamste maatstaf is, zijn werkgevers en bonden geneigd meer „produktiviteitsbewust" te worden; Een gezonde overdracht van ver antwoordelijkheid aan de industrieën zelf. Frans vissersvaartuig bij Cherbourg vergaan Het vissersvaartuig „Edwige" uit de Franse vissersplaats Saint Vaast la Houque op het schiereiland Cotentin is ter hoogte van Cherbourg vergaan, aldus is zondag uit Cherbourg verno men. De negen opvarenden worden vermist. Overleden na vechtpartij in Ter Apel Op Oudejaarsavond deed zich in Ter Apel een vechtpartij voor waarbij de 49-jarige Bruining ernstig werd ge wond. Hij moest naar het ziekenhuis te Em- men worden vervoerd. Zaterdagnacht is hij daar overleden. De politie heeft de andere vechters nog niet kunnen op sporen. Vorstelijke gift voor remonstrantse kerkbouw De Commissie tot de Zaken der Re monstrantse Broederschap heeft me degedeeld dat de Remonstrantse Broe derschap van H.K.H. prinses Wilhel- mif^i een belangrijke gift heeft ont vangen voor de kerkbouw. VERSCHENEN VOOR INTERNATIONALE COMMISSIE Berichten over reeds bewezen schuld aan Lemberg-moorden tegengesproken De Westduitse minister van vluchte lingenzaken, prof. dr. Theodor Ober lander, „vluchtte" zaterdagmiddag om kwart voor vier tijdens een enor me oploop in de Haagse Lange Poten in zijn zwarte auto, die zich nauwe lijks een weg door de menigte kon baden. Tegen een baaierd van foto flitslichten had minister Oberlander maar één afweermiddel: een krant. De kranten waren ondanks hard nekkige pogingen van de „inter nationale commissie voor onder zoek van de Lembergmoorden in 1941" om de plaats gehgim te hou den er achter gekomen, dat het geheime verhoor van minister Oberlander in het Haagse grand hotel Centraal werd gehouden. Na afloop van het vernoor, dat twee en een half uur duurde, spoedde minister Oberlander zich uit de lift naar de hoteluitgang, zag zijn opgehouden wagen in de menigte niet en liep de verkeerde kant uit. Toen de grote limousine tenslotte in de smalle straat ge wrongen kon worden, moest de bagage van de minister nog in de kofferruimte worden geborgen. Achtervolgd door de camera's verborg de inmiddels ingestapte minister, de lichtbruine hoed met gekrulde randen scheef op het hoofd, zich ten einde raad achter een oude Duitse krant. Het joelende publiek, dat overigens niets van de affaire begreep, deed enige Duitse begeleiders onaange naam aan. Toen zij ervan overtuigd waren, dat het hier slechts een spor tieve aanmoediging van de fotogra fen en cameralieden betrof, was ook deze rimpel weer gladgestreken. Onder de druk van persvertegen woordigers heeft Joop Zwart, de Ne derlandse secretaris van de Noors- Deens-Belgisch-Zwitsers-Nederlandse commissie gisteren het scherm van de geheimzinnigheid opgetrokken. De commissie, welker werk wordt gefinancierd door de „Nederlandse vereniging tot bestrijding van con centratiekampsystemen", hoopt be gin maart met het rapport over de gebeurtenissen in Lemberg tussen 30 juni en 7 juli 1941, de tijd, dat het Duits-Oekrainse „Nachtigall-Batal- jon" onder bevel van Theodor Ober lander daar was, gereed te zijn. Tijdens de Russische en daarna Duit se bezetting in 1941 zijn in die Poolse stad van 160.000 inwoners ruw ge schat ruim 12.000 Joden en 18.000 niet-Joodsc burgers om het leven ge komen. Minister Oberlander heeft eerder verklaard, dat op 7 juli 1941, toen hij Lemberg binnentrok, de stad rustig was en dat de slachting toen reeds achter de rug moet zijn geweest. Klachten uit Oosten De beschuldigingen tegen hem zijn, voor zover nu bekend, van drie kan ten gekomen, namelijk van de hoofd redacteur van het negentalige Mos- kouse blad „Nieuwe Tijden" Bezi- menski, van prof. Norden van het Oostbcrlijnse „Inforniationsambt" en vau-de „Verein von Verfolgten vom Nazirogime V.V.N." te Franlitfort. Deze laatste organisatie is volgens de heer Zwart erypto-communistisch. Hij meent te weten, dat elf van de dertien bestuurders van de V.V.N. oud-leden van de Duitse communisti sche partij zijn. Aan al deze aan klagers heeft de commissie tot dus ver vergeefs om getuigenis gevraagd. Wel beschikt de commissie over de processen-verbaal van verhoren, die in 1945'46 aan Oberlander zijn af genomen door een internationale Iraakse mijnenveger tot zinken gebracht? Volgens zaterdag in Teheran ontvan gen berichten zouden verscheidene Russische officieren en Iraakse offi cieren en manschappen om het Ievèn gekomen zijn toen anti-communisti sche Irakezen handgranaten wierpen naar een boot die mijnen legde in Iraakse wateren bij Amarah. De boot zou in de lucht gevlogen en daarna gezonken zijn. De berichten zijn afkomstig van Irake zen die in Abadan zijn aangekomen. De anti-communisten hadden zich in palmbomen verborgen gehouden in af wachting van de komst van de mijnen- legger. Het incident gebeurde vrijdag. Er zouden verscheidene arrestaties verricht zijn. militaire commissie. Prof. Oberlan der zat toen als krijgsgevangene in een Engels kamp. In die commissie zat ook een Rus. De militaire com missie heeft geen bewijsmateriaal tegen prof. Oberlander gevonden om hem in staat van beschuldiging te kunnen stellen. Over het verhoor van de minister in Den Haag kon de internatio nale commissie van onderzoek nog niets meedelen. Wel heeft zij gezegd het te betreuren, dat de uitgenodigde getuigen in het Oos ten tot dusverre nog niets van zich hebben laten horen. Daaren tegen hebben getuigen uit het westen en ook prof. Oberlander zonder enig bezwaar gevolg ge geven aan de uitnodiging om voor de commissie te verschijnen. Met nadruk heeft zij in een schrif telijke verklaring vastgesteld, dat berichten, in het bijzonder uit het Oosten, die van een reeds bewezen schuld van Oberlander en over ge schillen in de commissie spreken, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Vrijwel overal in ons land sneeuw •Speciaal in verband met de sneeuwval is de KNAC-wegeninformatiedienst zondagavond in touw gebleven. Er heerste gisteravond een merkwaardi ge situatie in Nederland, vrijwel overal in het land viel sneeuw, behalve in de kop van Noord-Holland en de afsluitdijk, waar regen viel. Op som mige plaatsen ging de sneeuw vergezeld van vorst, op andere van lichte dooi. Hier en daar viel na de sneeuw enige regen. Vooral op de wegen, waar de sneeuw werd platgereden had het verkeer last van de gladheid. In het buitenland is de situatie ongunstiger dan in Nederland. Uit Frank rijk komen berichten over gevaarlijke situaties. Sneeuw-waarschuwingen komen voorts uit België en Duitsland. DE TWEEDE IN ZEELAND Instelling met drieledig doel Aan de Industrieweg te Terneuzen wordt momenteel de laatste hand ge legd aun de regionale werkplaats voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die de vak opleiding voor volwassenen in dit gewest zal verzorgen. Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt aan de installatie van het uitgebreide ma chinepark, een schildersploeg werkt afdeling na afdeling af, terwijl de ad ministratieve sector zich volop voorbereidt op de ontvangst van de eerste cursisten. Deze voorbereidende fase hoopt men half januari te kunuen af sluiten met de overname van de Zeeuws Vlaamse cursisten, die tot nu toe een vakupleidiug ontvingen aan de regionale werkplaats te Middelburg. Daarna denkt men deze tweede werkplaats op dit gebied in Zeeland, zo spoedig mogelijk op volle toeren te laten draaien. Het gebouw is in moderne stijl opge trokken, economisch ingedeeld en het interieur heeft men afgewerkt met een verscheidenheid van frisse kleu ren. Aan de voorzijde bevinden zich o.m. de kantoren van de directeuren en de administrateur en een kleine, gerieflijke personeelskantine. Daar naast is er een ruime kantine voor de cursisten, waarin door de Middel burgse kunstschilder Andries Minder hout een fraaie wandschildering is aangebracht. Dit kunstwerk geeft een beeld van de ontwikkeling der industrialisatie in Zeeland. Temid den van deze evolutie is als centrale figuur een jong gezin afgebeeld. Achter deze kantine is een gedeel te ingericht als theoriezaal. Daar achter bevindt zich een groot ma gazijn, waar gereedschappen van de meest uiteenlopende aard over zichtelijk worden bewaard, gereed voor onmiddellijk gebruik. Aan dit magazijn is de ArTeVo-werk- plaats gebouwd, een lokaal waarin de nieuwe cursisten hun arbeïds- tcchnisehe vooroefeningen ontvan gen. Onder leiding van één der werkmeesters krijgen zij daar aanvankelijk één uur per dag les in het hanteren, het gebruik en het onderhoud van alle mogelijke gereedschappen. Daar wordt hen als het ware de lief de bijgebracht voor de handwerktui- (Zie slot pag, 2 kol5) Ietwat ongeduldig wacht minister Oberlander op zijn chauffeur bij de ingang van hotel „Central" in Den Haag, waar hij zaterdag door een in ternationale commissie is gehoord. Weer 200 autorisaties voor vervoer naar Frankrijk De Nederlandse internationale weg- vervoersorganisatie Niwo heeft zater dag opnieuw bij verrassing 200 auto risaties gekregen voor wegvervoer van goederen naar Frankrijk. Daar mee is het aantal vergunningen voor januari tot 500 gestegen. Het gemid delde aantal vergunningen per maand bedroeg in 1958-'59 ruim 600 autori saties per maand, waarvan steeds een deel voor meerdere ritten, die uitge voerd mochten worden door een ver voerder met dezelfde wagen ,die de zelfde goederen voor één opdracht gever vervoert. pilllllllllllllllllltlllilllllllllilllM Nieuwe koudegolf (Van onze weerk. medew.) M Het hoge drukgebied dat za- ËJ terdag nog boven Noorwegen lag is tijdelijk even opzij ge- H schoven door een depressie, die H van de Noordkaap via de Oost- zee naar de Alpen onderweg is en tijdelijk dooi brengt. Zon- M dagavond viel in een groot deel van ons land sneeuw en regen, De westen-wind draait van- n daag weer naar noord tot ee noord-oost, zodat er opnieuw m ee koude lucht met matige vorst n en aanvankelijk enkele sneeuwbuien ons land gaan ee binnenstromen. In Zweden komt al weer stren- ge tot zeer strenge vorst voor s en het ziet er naar uit, dat wij ook een koude week tegemoet e| H gaan, waarbij vandaag en ook morgen de kans op sneeuw nog groot is met tijdelijk een ee ee krachtige tot harde noordelij- ke wind. ee Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jongen in De Bilt door autobus overreden In De Bilt is zaterdagavond om streeks half zeven de 9-jarige R- B. aldaar door een autobus v3n de Ne derlandse Bnurtspoor Maatschappij overreden en gedood. Het jongetje zat op de stang van de fiets van zijn vriendje, dat plotseling de macht over het stuur verloor en naar rechts viel. Het slachtoffer viel aan de linkerkant van de fiets af en raakte onder het rechterachterwiel van de bus. De jongen was vrijwel oy silag dood. Prinses Irene naar Sankt Anton Prinses Irene is zaterdagmiddag in fezelschap van enige vriendinnen in et wintersportcentrum Sankt Anton am Arlberg aangekomen. De prinses heeft haar intrek genomen in het ho tel „Post" waar de leden van het Ne derlandse koninklijk gezin reeds se dert jaren tot de vaste gasten beho ren. In dit hotel verblijft thans ook ex-keizerin Soraya van Perzië. Gallimard overleden De 42-jarige Michel Gallimard, die de auto bestuurde waarmee de Franse schrijver A. Camus vorige week om het leven kwam, is zaterdag in het zie kenhuis aan zijn verwondingen be zweken. Gallimard was een neef van de Parijse uitgever Gaston Gallimard VERWACHT... Geldig tot hedenavond DALING VAN TEMPERATUUR Opklaringen met plaatselijk sneeuw buien. Matige tot krachtige, maar aan de kust tijdelijk harde tot storm achtige wind tussen noord en noord oost, Van het noordoosten uit opnieuw invallende vorst. ZON EN MAAN 12 januari Zon op 8.45 onder 16.52 Maan op 16.03 onder 7.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1