li Jan van Elsacker, boekhouder te Tholen PILOOT STORM ontvoerd in de stratosieer „VLIEG ER NIET IN! HAYLEY MILLS HEEFT FRAAIE MEISJESR0L IN „TIGER BAY" RESA-HILVERSUM ASTMA 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1960 De THOOLSE Nuts spaarbank bestaat dit jaar één en een kwart eeuw. Dat is een belangrijk gebeuren, uiteraard. Maar op dit moment vinden wij de man, die achter die Thoolse Nutsspaarbank staat. Jan van Elsacker. belangrijker. Want hij, de boekhouder van deze eerbiedwaardige instel ling, is het, die het sparen op Tholen populair heeft ge maakt. Zevenhonderd spaar ders telde de bank, toen de heer Elsacker zich in 1946 voor het eerst over de boek jes Jioog. Thans zijn dat er 2305 en het totale tegoed is daarmee van vijf ton tot ruim twee miljoen gestegen. [arhnwie fi^urew m lAeine J2eewwse ci\£ £jen\ec\isci\Kppei\ Van elke honderd inwoners van het eiland Tholen, hebben er vijf tien een boekje bij de bank van Van Elsacker. In de stad Tholen is zelfs een percentage bereikt, dat boven de vijftig procent ligt. Tot zover de dorre cijfers, de duf fe statistiek van de Thoolse spaarzin. Interessanter is de fi guur, die achter deze cijfers staat. Jan van Elsacker, Tholenaar van geboorte, 36 jaar en de vertrou wensman van het gehele eiland. Dat is waarschijnlijk het gehele geheimpje van de opbloei van de Thoolse Nutsspaarbank. Jan van Elsacker is een figuur, waar men op vertrouwt. Een bijzonder be hulpzaam man bovendien, die zich bij een zakelijke transactie eerst in de menselijke achtergronden zal verdiepen. Daarom klopt men bij belangrijke beslissingen dik wijls éérst bij Jan van Elsacker aan. Hoe het allemaal moet, wat de consequenties zijn. Daarvoor kan men gerust bij hem het oor te luisteren leggen. Dat is zo safe als de bank. Waarom? Moeilijk te zeggen. Hij hééft het. Zijn optreden is vriendelijk, rustig-overtuigend. Hij is Jan van Elsaker, de boek houder. Uit. Maar er is veel meer. Zijn activiteit blijft niet tot de bank beperkt. Een groot deel van dit werk is opbouwend in sociale zin, omdat de inwoners van Tho len steeds kunnen aankloppen voor leningen en hypotheken. In hetzelfde, zij het dan minder materiële vlak ligt het werk van de heer Van Elsècker voor ver schillende organisaties en vereni- fingen .Zo is hij secretaris vai» de tichting Gemeenschap Eiland Tholen, bestuurslid van de mu ziekvereniging „Concordia", de Zeeuwse kampcommissie van de C.J.M.V., boekhouder van het be grafenisfonds van het Nutsdepar- tement, penningmeester van de algemene kleuterschool en niet te Bij al die functies is de nog jon gensclub, die hij in 1945 mee hielp oprichten. Zoals hij ook betrokken was bij de oprichting van de kleu terschoolvereniging en de lance ring van de jongerencursus van de Stichting Gemeenschap Bij a ldie functies is de nog jon ge Van Elsacker geen saai be- stuurdertje geworden, verstrikt in verordeningetjes en regiementjes. Daarvoor heeft hij een te le vendige geest, bezit hij ook de fantasie om van de wat stroe ve status van „kampleider" dat is hij namelijk ieder jaar voor de jongensclub zo veel reliëf te geven, dat het aantal deelnemende jongens aan deze „Thoolse kampen? die in Leusden worden gehou den) van tien naar zeventig is gegroeid. Hij is dan een goed kampleider, omdat hij geen kampleider is. In Leusden is hij een van de jongens die toevallig degeen is, die zegt wat er gedaan moet worden, om dat nu eenmaal iemand het moet zeggen. Dat pakt ook wel eens verkeerd uit. Zo heeft hij zijn jaarlijk se sinterklaas-vertolking op de Thoolse ulo er aan moeten geven. De laatste keer sneuvelde de mijter onder het geweld van de pepernoten, waarmee Sint Van Elsacker werd begroet. Hij heeft zich toen, en meteen voorgoed, - lachend teruggetrokken. Een goe de Sint moet ook de roede kunnen voeren Hij kon dat niet. Daarvoor lag zijn eigen ulo-tijd in diezelfde banken nog te vers in het ge heugen Van ElsScker is een aardige man, een sympathieke figuur, die zich zelf maar „een kleine jongen" voelt. Het werk voor de verschil lende verenigingen is zijn hobby en daarom ziet hij het niet als 'n verdienste. En als het lukt, wel dan noemt hij dat „de wind mee- hcbben." Soms is het wel eens improviseren. Maar daarin is Van Elsacker een meester. Daarvan getuigt het rapport, dat hij in de oorlogsjaren wrochtte, toen hij te Bodegraven was ondergedoken. Hij werkte daar in een proeftuin voor de fruitteelt, begreep héél weinig van tomaten, maar schreef er een boeiend geschrift over. Dat rapport, waarin de voordelen van bepaalde rassen voor de conser- venindustrie op frisse wijze wor- deu behandeld, gebruikt men thans nog. Dat de lieer Van Elsacker niet één tomaat uit de andere kan houden blijkt daar voor geen bezwaar. Zeker op Tho len niet. Hij kan zoveel andere dingen....... ZEEUWSE SCHAAKCOMPETITIE Middelburg III zet in 2 A zegereeks voort Hulst I won van Het Witte Paard II De Zeeuwse schaakcompetitie werd gisteravond weer vervolgd met twee wedstrijden en wel in de tweede klas A Middelburg IHVlissingen III en in de tweede Klas B Het Witte Paard II (Sas van Gent)Hulst I. Middel burg HI wist met grote overtuiging deze wedstrijd te winnen, n,l. met 7%—2£. Hulst I wist de ontmoeting in zijn voordcel te beslissen met dezelfde cijfers 2%7 In klas A gaat Middelburg III fier boven aan de kop en in B Landau I. GEDETAILLEERDE UITSLAGEN. Middelburg IIIVlissingen III 7'/» 2'/z- P. SandersG. M. Steinhaiiser 'j; W. ScheltensJ. P. Wijtenburg .10; H. D. PortierA. Smit 1—0; (Advertentie) Het Oude Jaar is weer versleten. Daarom dient een ieder te weten; voor NIEUWJAAR alvast, TIP van BOOTZ in de kast. S'.e! je voor dat je dat had vergeten! n Tip VAN BOOTZ Inz. Hr. w. v. R.. Goirie ontv. l fl. TIP r 1 Ltl. Bootz' Oude Genever. Nwe. li mericks lm. aan H- Bootz A'dam. H. GeertseP. Benski 1—0; H. Ver meulenD. Antheunisse YzYz', Th. KlaverJ. M. v. d. Berg 10; H. J. MatenaM. Eversen 01; D. P. Cornclisse, n.o.. 10; J. Bonthuis M. C. Braam YzP. Adriaanse- J. N. Markusse 10. Totaal 7Ys2Vi Sas van Gent IIHulst I 2%7'/j. J. SteenbakkerR. v. Waterschoot 01; W. AvermateTh. de Mast 0 1; J. CalseijeeJ. Casperi 10; A. MinnaartA. Willems 0—1; J. de ZeeuwP. Verpalen 01; A. v. BambostW. v. d. Akker 0—1: A. de PauwG. Arends 0—1; J. Gheij- zenL. Frico Ys', J. Verguysen J. Mens 10: J. WithagenJ. Asselman 01. Totaal dus 2% In de eerste klas zijn do afgebroken partijen Vlissingen I—Vlissingen II uitgespeeld en de totaal uitslag is nu 81%. Zierikzee IMiddelburg is 55 geworden, dus in deze klas Is het eerste team van Vlissingen alleen nog zonder verliespunten. VOLLEYBAL Volleybalprogrnmma afdeling Wal cheren le klas: Jong Ambon-Mata dor 2 (1); Matador I-M. de Ruyter I (1); Matador I-EWC m (1). 2e klas: M. de Ruyter E-EWC IV (2); Matador H-M. de Ruyter III (1). Dames Marathon-Zuidwesters (3). FILMS IN ZEELAND Twee minder geslaagde Franse misdaadfilms Met de regie van „Tiger Bay" heeft J. Lee Thomson een opmerkelijke prestatie geleverd, die de goede naam van deze talentvolle filmer we derom bevestigt. Opmerkelijk in de eerste plaats, omdat hij naar een ge geven, dat in geen enkel opzicht bui tengewoon is, een bijzonder boeiende rolprent heeft vervaardigd en opmer kelijk bovendien, omdat hij de jeug dige Hayley Mills heeft weten te in spireren tot zo'n natuurlijk spel, dat haar rol de belangrijkste in de film geworden is. Haylev Mills zien we namelijk als het tienjarige meisje, dat getuige is van een morod en naïef als kinderen zijn met de moordenaar vriendschap sluit. De moordenaar wordt gespeeld door de veelzijdige Duitse acteur Horst Buchholz. „Tiger Bay" is een thriller, waarin de gepleegde moord alleen belang rijk is als een zuiver op zichzelf staand feit, waarvan de vriendschap tussen de in een aanval van drift handelende moordenaar en de kleine ooggetuige van de misdaad het ge volg is. Deze relatie tussen twee mensen, door Thompson met veel ge voel voor de menselijke verhoudin gen in zijn film verwerkt, mdékt het verhaal. De vriendschap tussen de twee wordt zo hecht, dat het meisje tegen de politie samenspant. Ander zijds toont de moordenaar zijn gene genheid voor het avontuurlijke kind door zijn vrijheid voor haar te offe ren. Dit gebeurt in de laatste scène die het hoogtepunt vormt van „Tiger Bay". De rolprent, waarin verder nog John Mills als een politie-inspecteur en Anthony Dawson optreden, wordt vertoond in Grand (Goes) en AI- hmnbra (Vlissingen). „Tot de laatste man" Is niets te veel gezegd van de misdaadfilm, die in Luxor (Vlissingen) ver schijnt. Wanneer de laatste me ters celluloid door de projector zijn gegleden is van het illustere gezelschap uit de onderwereld, dat het doek bezette, geen enkel lid meer in leven. Strijd onder elkaar is daarvan de oorzaak. Voor het zover is, beleeft men spannende momenten, want er wordt op het doek een vinnig ge vecht geleverd. Raymond Pellegrin en Paul Meurisse zijn de voornaam ste slechte jongens en hun misdadig leven wordt gedeeld door enkele schoonheden, onder wie Jeanne Mo- reau. Voorts werkte Mouloudji aan de GESLAAGD DANK ZIJ (Nederlands Talencentrum Vraag ons prospectus. Talen Ned., Frans, Duits, Engels L.O. en M.OA. - Onderwijzersakte - Wiskunde L.O. en M.O.A. - Mulo A-B. H.B.S. en Gymn. Praktijkexamens Boekh., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcor respondent. 1372. Het eerste rumoer van de strijd was spoedig ver stild en nu slopen de man nen van Shastar op het kamp van de piraten toe. Piloot Storm, die de weg nu goed kende, ging hen voor. Hij begreep niet, waarom de Zorlnisten niet onmiddel lijk de wapens hadden ge grepen om de overvallers te verdrijven. Hadden zij niets gehoord, of achtten zij het uitgesloten dat hun vijan den zo plotseling in hun midden konden verschij nen? Wel, des te beter dan! Op deze manier kostte de operatie dan zeker minder mensenlevens. Behoedzaam sloop hij door het struikgewas, zoveel mogelijk de gebaande paden vermij dend. Een zojuist van zijn post op de krater rand afgesloten wachter echter had het la waai bij de hangars wel degelijk vernomen en was na een kort onderzoek ijlings naar het piratenkamp gerend om alarm te slaan. Ein delijk schenen enkele kerels te beseffen, dat er werkelijk iets aan de hand was, hoewel de meesten nog ongelovig de schouders ophaal den. In ieder geval zochten zij voor alle ze kerheid nu toch, maar hun wapens op. Tus sen de struiken rondom hen zaten de van strijdlust popelende Indianen ongeduldig op het aanvalsteken van hun hoofdman te wach ten. Maar deze op zijn beurt wachtte op do komst van capitano Storm. 11 1 film mee, die alle beroemde namen ten spijt geen enkele artistieke pre tentie heeft. Hollywood is zich blijkbaar gaan toe leggen op een veredeling van de aloude western. Steeds weer verschij nen er wild-westfilms, waarin be kende acteurs en ook wel actrices de hoofdrollen vervullen. „Warlock" is daar een voorbeeld van. Richard Widmark, die al een respectabel aan tal speelfilms op zijn naam heeft staan, kan men in Electro (Middel burg) aanschouwen in gezelschap van de even ervaren Anthony Quinn. De aanwezigheid van Henry Fonda maakt het trio compleet. Het is wel eens aardig te zien, hoe zij met sou plesse hun „schietijzers" hanteren in dit romantische, maar overigens eer lijk aandoende filmverhaal. Raymond Pellegrin speelt de hoofd rol in Hervé Bromberger's „Nacht der geweten'ozen", Schouwburg (Middelburg). En evenmin als „Tot de laatste man" is deze „blik op de misdaad" geslaagd. Het onderwerp is van begin tot eind zo fantastisch als het maar kan en in overeenstem ming met de titel zijn de figuren zo gewetenloos dat men zich af vraagt hoe een dergelijk gezelschap in een normale maatschappij kan be staan. Artsen en verpleegsters doen wat dat betreft in dit werk niet voor gangsters onder. „George wint op alle fronten" en dat in Grand (Goes). De komische banjoïst is in deze zondag-matinee- film de held van de Britse geheime dienst, zij het tegen wil en dank. Hij beleeft heel ongeloofwaardige din gen, maar men neemt dat van deze grapjas. Luxor (Vlissingen) brengt zondag middag eveneens een „veredelde" western, namelijk „Do trek naar het wilde westen", een speelfilm van de meester der tekenfilm. Walt Disney. Fess Parker en Jeff York vervullen de voornaamste rollen. De opnamen werden gemaakt in een prachtig landschap, onder regie van William Beaudine. Uitslagen en standen van het Hoogorensckaaktoemooi De uitslagen van de tweede ronde van het internationale Hoogoven schaaktoernooi te Beverwijk luiden: grootmeestergroep: LarsenVan Scheltinga 10; ToranPetrosjan YsYzBarendrechtFlohr YzVa DonnerBouwmeester 10; Mata- novicTan afgebr. Voor de eerste ronde werd uitge speeld de partij MatanovicLarsen, welke in een overwinning van Mata novic eindigde. Na twee ronden is de stand: 1. Don ner (Ned.) 1 Yz pnt.; 2. Matanovic (Z.-Slavië) 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 3/6 Flohr, Petros jan (beiden Rus land). Toran (Spanje) en Larsen (Den.) allen 1 pnt.; 7/8 Tan (Indo nesië) en Barend regt (Ned.) Yz en 1 afgebr. partij; 9. Van Scheltinga (Ned.) v£ pnt.; 10. Bouwmeester (Ned.) 0 pnt. en 1 afgebr. partij. Tumploeg samengesteld voor 4-landenwedstrijd Voor de vier landen heren-tumwed- strijd tussen Denemarken, Luxem burg, Rijnland en Nederland, die door het jubilerende „Simson" georgani seerd wordt en die op zaterdag 23 januari a.s. in de Koopmansbeurs te Amsterdam wordt gehouden, zijn voor Nederland de volgende turners aangewezen Willy Jaegers (Bocholt), Klaas Boot (Amersfoort) en Jaap v. d. Sande (Vlissingen). Het Luxemburgse team bestaat uit Josi Stoffel, Armand Huberty en Mi- chiel Kyesgen. Voor Rijnland turnen: Viktor Bechdorf, Robert Klein en Er- win Wolter. Het Deense team is nog niet samengesteld. Advertentie nu iu 30 seconden verlicht. De hevigste astma-aanvat wordt met één enkel Adozo tablet bedwongen. De verlichting is onmiddellijk. In dien U aan astma lijdt, moet U be slist Adozo proberen! Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Door CaptA. O. POLLARD FEUILLETON 14 „Laat dat maar aan Meg over; die kan prima komediespelen." „Ik hoop het", weifelde Ted. „Ik ga mijn nek niet wagen voor dat hals snoer van Hurdle, alleen om het door de politic netjes terug te laten be zorgen." Het halssnoer van Hurdle! Dat was nog heel wat erger dan gewone smokkelwaar. Deze mannen waren dieven in het groot, die in zoveel landhuizen met verbijsterend succes hadden ingebroken. De opwinding van Francis steeg tot koortshitte. De politie had al maan den lang vergeefs op deze bende ge loerd en nu liep hij ze zuiver toeval lig tegen het lijf. Hier lag zijn kans, de held van de dag te worden, door alle mensen geëerd en bejilbeld! Hij zag zijn triomf zo dichtbij, dat hij bijna zelf gezien werd. Hij had namelijk niet gemerkt, dat Ted op stond en pas toen de man naar de deur kwam, besefte Francis dat hij zich uit de voeten moest maken. „Nou. tot kijk dan, Harry", zei Ted. De deur ging wijder open en Fran cis zou ontdekt zijn, ais Harry niet nog een vraag gesteld had. „Wacht even", zei hij, „ik wil hele maal zeker zijn van de zaak. Wil je dat Alf Bates om negen uur in ..King Canute" is?" „Dan ruim voor negenen, in geval we te vroeg zijn. Hif moet in de bar zijn en zijn auto op het parkeerter rein laten staan. Dan komen wij met de spullen aan, leggen ze in zijn auto en gaan naar hem toe. Hij wacht tot hij ons ziet komen..." Het eind van de zin hoorde Francis niet meer. Met kloppend hart sloop hij op zijn tenen naar de lift, die hij tot zijn mateloze opluchting juist be reikte voordat Ted de gang op kwam. De lift was beneden, dus ging hij langs de trap. Toen hij tussen de eerste en tweede etage was, hoorde hij de lift naar boven komen en op de vierde stop pen. Francis bleef bovenaan de laatste trap wachten tot de lift weer bene den was en zag toen, dat Ted een middelmatig grote man was, onop vallend gekleed in een blauw serge pak, met een bruine slappe hoed en bruine schoenen. Zodra. Ted uit het gezicht verdwe nen was, ging Francis ook naar bui ten, op zoek naar een telefooncel. Hij was van plan Scotland Yard op te bellen. Francis kende 't halssnoer van Hurdle in administratief opzicht, want het was verzekerd bij zijn maatschappij. Juist die week was er bericht binnengekomen, dat het van de bank werd overgebracht naar het landgoed in Buckinghamshire, om dat Lady Hurdle, die een, Ameri kaanse was, het wilde laten zien aan haar zuster die kwam logeren. Hij vond een telefooncel, die geluk kig leeg was en draaide 999. „Inlichtingendienst Scotland Yard", zei een rustige stem. „Wat kan ik voor U doen?" Francis haalde diep adem. „Ik wil de een inbraak aangeven..." Hij hield plotseling op, de hoorn nog aan zijn oor, want opeens bedacht hij dat hli zijn kans verspeelde. Zo dra hij het gezegd had, zou de politie de leiding in handen nemen, zonder zijn naam één keer te noemen. En dan mocht hij in de krant lezen wat er gebeurd was. „Gaat U verder", zei de stem. „Waar beeft die inbraak plaats gehad?" Zonder het te weten schudde Francis het hoofd. Hij nam do hoorn van zijn oor en legde hem voorzichtig neer. Toen liep hij diep in gedachten de telefooncel uit Nee, op die manier zou hij er niets aan hebben. Geen reclame, geen avontuur, geen beloning. En die be loning was hem dubbel welkom, nu de geldprijs van de advertentieprijs- vraag hem vrijwel zeker zou ont gaan. Het was zo eenvoudig. Hij hoefde al leen maar naar Little Greenstead in Buckinghamshire te gaan en daar uit zijn ogen te kijken. Zodra de die ven dan binnen waren, zou hij alarm slaan. Misschien kreeg hij er zelf wel een te pakken. En hij kon het nummer van hun auto noteren. Op zijn motoi-fiets kon hij het ge- makelijk halen; Little Greenstead was een kleine drie kwartier rijden van Londen. Dan had hij nu nog een uur om naar huis te gaan en wat te eten. Hij tintelde van enthousiasme. Toen hij haastig zijn eten zat op te slokken, kreeg hij een waarlijk grootse ingeving, een idee zo onge lofelijk, dat hij er bijna bang van werd. Maar hij zou het proberen. Hij zou een poging doen, het halssnoer van de dieven te stelen. Zij het risico hij de winst; waarom had hij daar niet eerder aan gedacht! Het was oen veel beter idee dan do kerels te laten arresteren. Dan was zijn belo ning afhankelijk van de goedgeefs heid van Lord Hurdle; had hij het halssnoer in handen, dan kreeg hij allicht veel meer. Er zou wel een flink bedrag worden uitgeloofd per advertentie. Maar... eerst moest hij zien, het in handen te krijgen! Het was tieu voor half negen op zijn polshorloge toen Francis door het dorpje Great Marden reed. Het was stil op de weg en nog niet helemaal donker. Het café dat „King Canute" heette, stond even buiten net dorp, aan de kruising met de hoofdweg naar Ox ford. Het was een tamelijk nieuw, maar bekend herkenningspunt, ge bouwd door een brouwerij ten behoe ve van het doorgaande verkeer. Dor pelingen kwamen cr niet veel. Fran cis kende de gelegenheid van een vorige keer. Naast het gebouw was een groot parkeerterrein. Er stonden vier auto's, drie bij elkaar en één in de verste hoek. Een bepaalde reden voor die afzondering scneen er niet te zijn, maar als Alf Bates er al was, was het waarschijnlijk zijn wa gen. Maar hoe kon hij er achter ko men, wie Bates en wat zijn auto was? Terwijl hij zijn motorfiets op een geschikte plaats neerzette, op een zijweg aeluer een bosje, probeerde hij een oplossing voor die onver wachte moeilijkheden te vinden. Hij zou graag naar binnen gegaan zijn om iets te drinken, maar het leek hem verstandiger, zich aan do over kant achter de heg te verschuilen, waar hij het hele parkeerterrein foed kon overzien, lies scheen naar wens te gaan. De heg was niet te dicht om doorheen te kijken en er was een hek, waar hij gemakkelijk in en uit kon. Als alles zo gesmeerd ging. had hij niet te klagen. Juist toen hij over het hek wilde klimmen, reed. er een auto do par keerplaats op. De chauffeur was al leen en voordat hij de motor afzette, keerde hij de wagen, zodat die met zijn neus naar de weg stond. De man stapte uit en ging het café in. Misschien was dat Alf Bates. Im pulsief stak Francis de weg over en tuurde door een ruit van de auto. Niets wees erop, wie de eigenaar was. Een van de ruiten was neerge laten. Nu hij toch op het parkeerterrein was, bekeek hij ook de andore auto's en hun nummei'borden. Hij probeer de juist de deurknop van de wagen, die in de hoek stond, toen iemand zei: „Zoekt U iets?" Francis maakte een sprong van schrik. De man keek hem achter dochtig aan en was, naar zijn uiter lijk te oordelen, een boerenarbeider. „Nee... Nee, Ik Interesseerde me toe vallig voor dit speciale merk." Hij probeerde op een natuurlijke manier te lachen. „Auto's zijn een liefheb berij van me." Toen liep hij met bestudeerde onver- schiligheid naar het café en verwen ste zijn nieuwsgierigheid. In de grote bar bestelde hij een glas bier; het was er druk en daarom lette nie mand op hem. Daarna ging hij weer naar buiten en zag tot zijn opluchting geen spoor van de man, die nem aangesproken had Toch leek het hem voorzichti ger. een eindje de weg van Oxford op te gaan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8