PAGIM c Miep Roosmalen in kiest wijnen met Den Bosch verstand 3 I 'e M H Balansopruiming({ure „(jewnst3i]HSverMAMwing 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI I960 „Wijnproefster" - sedert haar twaalfde jaar... Er zijn vele wijnkenners in Ne derland, eclite en die er voor door willen gaan doch het zijn allemaal mannen. Mannen die een slokje wijn, wit of rood, voor in de mond nemen en dan mummelen alsof ze de wijn kau wen, en dan diep nadenken en dan... orakelen ze hun oordeel de wijn is lijvig de wijn is fruitig. Als ze gewoon zeggende wijn is goed, dan zijn het geen wijnkenners en toch is het dat nu juist wat de huisvrouw, die voor een diner moet zorgen, zou willen weten. Gewoon: is die wijn goed of is ie niet goed? Vroeger kocht de man de wijn en hij had ook hoogst-persoonlijk de zorg voor het eigen wijnkeldertje, dat hij tegen vrouwelijke infiltra tie beschermde door spinrag, dat doorgaans stoi'rag was. Doch te genwoordig koopt de vrouw de wijn en dat doet z.e blindelings. ICr zijn vrouwen, die wijn kiezen op het zicht van de fles, en bij hen zijn Chianti en Frascati en Beau- jolais favoriet vanwege de leuke buikflessen, al dan niet met een mandje er omheen gevlochten. Er zijn zelfs vrouwen, die de wijn kiezen om het etiket, dat er op ge plakt zit, dat zijn de moeders van verwoed verzamelende jonge tjes. Maar er is, bij ons weten al thans, één vrouw, die wijn kiest met verstand van wijn: mejuf frouw Miep Roosmalen in Den Bosch. Ze mocht als klein meisje helpen in het levensmiddelenbedrijf van haar vader; ze woog pondjes- van dit en onsjes van dat en toen ze twaalf was, mocht ze voor het eerst mee wijn proeven. Een ook voor een kind on schuldige liefhebberij, want bij pro fessioneel wijnproeven slikt men de wijn niet in, doch spuwt die uit na proeven en keuren. Haar vader was de wijncommissai'is van een in Den Bosch roemrucht restaurant „Lohen grin", en daar hebben de gasten het eerst geprofiteerd van de goede smaak van zijn dochtertje Miepje. Want vader Roosmalen, die haar eerst voor de grap liet meeproeven, ontdekte dat ze een zuivere smaak had en hij nam haar oordeel serieus. Dat doet men in Den Bosch nog. al is mejuffrouw Roosmalen geen Miep je meer. Ze koopt tegenwoordig zelf wijnen in en ze maakt als gewaar deerd lid van de confrérie van Neder landse wijnkenners expedities mee langs de ch&taux van beurtelings Bourgogne, Bordeaux en de Loire- wijnen. Ze zijn dan eregasten op het wijnfeest, waar het restantje oude landwijn van het vorig jaar gedron ken wordt en de nieuwe druivenpluk gezegend wordt. Ze heeft dit keer vrolijke wijn feesten meegemaakt, want de oogst was zeldzaam goed, doch ze heeft ook na een bar strenge winter, toen de wortels van de wijnstok tot dieper dan een meter in de grond stuk gevroren waren, de burgemeester van Montpellier zien huilen. Ze is dit jaar ook naar Jerez in Spanje geweest, waar men niet zoals bij ons, de sherry slechts drinkt als aperitief doch van de ochtend tot de avond, zij het met mate. Ze heeft er ook ontdekt, dat in het land van de wijn zelf barbarij be dreven wordt, waarvan wijnken ners gruwen: men drinkt er sang- ria, een mengsel van rode wijn, spuitwater, citroensap, sinaasap pel en een scheutje mlnth. „En het is tóch lekker", zegt ze, „als het erg warm is". Ze kan urenlang praten over wijnen niet alleen als kenner doch ook als praktische vrouw en dat is wat we nodig hebben. „Om te beginnen", zegt ze, „hoeft goede wijn niet juist de dure wijn te zijn en zelfs niet ou de wijn. Een wijn lean zelfs te oud zijn de beste wijn heeft „z'n mo ment", Een heel eenvoudig wegwij- Miep Roosmalen op vertrouwd ter- rein: temidden van vele wijnflessen, waarvan zij de inhoud met kennis van zaken weet te keuren! IJl l aarora hebt U in uw eerste huwelijk nooit kinderen ge- ylf had?" U zult het nauwelijks geloven, maar dit is één van de vragen, die verslaggevers (onder wie een vrouw) van de Engelse Daily Express hebben gesteld aan Brigitte Bardot in Frankrijk en Diana Dors in Engeland. Beiden verwachten binnenkort een baby, beiden zijn voor de tweede keer getrouwd en op beiden zijn hoogst onbescheiden vragen afgevuurd. De antwoorden van de 29-jarige Diana Dors (genoemd „de ster met de beroemde pruilende onderlip") en van Brigitte („de ster met de beroemde pruilende bovenlip") liepen sterk uiteen. Maar in zoverre vertoonden de twee filmsterren toch enige overeenkomstdat zij beiden op sommige vragen wei gerden te antwoorden. Op de vraag, waarom haar eerste huwelijk kinderloos bleef, antwoordde Diana Dors botweg: (Daarom". Brigitte zei open hartig „omdat ik niet wou". Maar zij vond, dat niemand iets te maken had met. de eerste reactie van haar echtgenoot op het bericht dat hij vader zou worden: ,Jlaad er maar naar", zei ze. IJl ie zich voor deze filmsterren interesseert zal het wel ISlf interessant vinden te weten, dat Diana Dors over het algemeen de indruk maakte van een aanstaande moeder die zich verheugt op de geboorte van haar kind en die zich in de tijd, die eraan voorafgaat, minder beroemdheid voelt dan gewoon aanstaande moeder". Brigitte Bardot daarentegen bleek tegen de bevalling op te zien. Opmerkelijk (voor Nederlandse begrippen) is de openhartige vraag aan de filmsterren, of de gezinsuitbreiding „volgens plan" verloopt. Ze vonden het allebei een gewone vraag en antwoorddenNatuurlijk". Brigitte vond dat ze, in afwachting van de bevalling, honder en-één prettige dingen moest ontberen. Diana Dors daaren tegen vond dat ze helemaal mets miste omdat ze toch in haar gewone leven geen type is „om lang in nachtclubs aan een bar te zitten met een glaasje in de ene en een sigaret in de andere hand". Ze voélt zich best zo, en het is wél leuk om dat eens te lezen over een ster, die gewoonlijk érg „glamour", luchthartig en uitdagend op het witte doek verschijnt. zertje voor de huisvrouw is het jaar tal het moet liefst oneven zijn; vrijwel alle na-oorlogse oneven jaren zijn beter geweest dan de even". Natuurlijk verschilt de kwaliteit van streek tot streek, doch 1947 was voor alle Eux-opese wijnen, de champagne, de bourgogne, sauternes, de bordeaux, de Rijn en Moezelwijnen en zelfs de verre port een voortreffelijk jaar van uitsluitend zessen en zevens op de ranglijst en zeven is het hoogst Het jaar 1949 was ook goed en vol gend jaar al zullen we 1959 een goed jaar mogen noemen. Behalve het jaar is het moment van belang als men wijn wil genieten het moment waarop men de wijn drinkt. Men moet de wijn er op voor bereiden: de witte wijnen door ze te koelen en de rode wijnen door ze op kamertemperatuur te brengen. Koe len wil niet zeggen: bevriezen men mag een fles witte wijn te rusten leggen in een bedje van ijsblokjes, doch de fles niet in de ijskast zetten. En op temperatuur brengen van ro de wijn wil niet zeggen: de fles voor of naast de kachel zetten de fles mag trouwens helemaal niet op de grond staan want daar tocht het en de wijn vat kou. Rode wijn zet men uren voor men die gaat drinken op een kast of buffet in een normaal verwarmde kamer. Als U één wijn schenkt, kies die dan in overeenstemming met de hoofd schotel, Wilt U meer dan één wijn drinken maar dan ook uit verschil lende glazen! dan kunt U kiezen volgens dit lijstje. Bij oester zeer droge, koele, witte wijn nooit iets sterkers. Bij soep droge sherry. Bij vis droge witte wijn. Bij rood vlees of wild een rode bourgondische wijn. Bij licht vlees of kip een niet te dro ge witte wijn. Bij het dessert (zoet) een zoete, witte wijn of een mousse rende. Champagne kunt U gedurende het gehele diner drinken, mits niet ge combineerd met andere wijnen. Ser veer nooit een zoete wijn voor een droge of omgekeerd en geen koppige wijn voor een licht wijntje. Drink nooit rode wijn bij vis, behalve bij zalm. En verder: schenk de glazen niet te vol snuif af en toe ook de geur op van de wijn, minstens zo fijn als de smaalt en drink met mate, om het plezierig en lekker to blijven vinden. „Werkende vrouwen - betere huwelijken „Het huwelijk gaat erop voor uit, als de vrouw haar liuis- houdschort afdoet en buitens huis gaat werken." Dat is de conclusie van een on derzoek, dat dr. Viola Klein, docente aan de Londense eco nomische hogeschool, zelf on getrouwd, heeft ingesteld bij 1068 vrouwen en 963 mannen in Engeland. „Door haar werk heeft mijn vromv een frisse belangstel- iinr behouden voor de dingen buitenshuis", vertelde een der ondervraagde mannen haar, en een andere gaf als zijn mening: „Vrouwen die niet uitgaan om te werken zijn zwaar op de hand, beltrompen, zonder be langstelling en katterig." Van de ondervraagde vrouwen vertelde driekwart dat zij uit werken waren gegaan om extra geld te verdienen. Verder is dr. Klein gebleken, dat het aantal werkende vrouwen toeneemt naarmate de maatschappelijke status hoger is. We willen niet beweren dat U er niet langer buiten kunt, maar een kaassnü- plgnkje met een magnetisch daaraan klevend kaasmes ls toch wel een leuk bedenksel. We zagen deze combinatie voor nog geen vijf gulden.... ~Dan OZOUfV tot ozouto en lezeres van zestig jaar vertelt mij, dat zij ook behoort tot dio vrouwen, die „altijd naar rust verlangd hebben, en nu met de vrije tijd geen raad weten". Zij komt er openhartig voor uit, dat zij „niet al- te handig" was toen zij trouwde wat de huishoudelijke taak niet zui nig zal verzwaard hebben voor een jonge moeder van vier kinderen, zon- der enige hulp hoegenaamd. Die openhartige mededeling van niet al te handig te zijn begonnen, zet ons al meteen aan het peinzen. Ja, waarom is het eigenlijk iets waar mee een vrouw schoorvoetend voor de dag moet komen: dat haar handen slecht naar huishoudelijk werk staan Alsof alle vrouwen onveranderlijk voor dezelfde bezigheden geschikt zijn: verwacht men van iedere brui degom soms ook dat hij vakkundig kan timmeren en behangen? Handigheid in het huishouden is net of zo weinig aangeboren als Vrije tijd te Ixuur Op het thema „blouse" zijn de variatie-mogelijkheden nog altijd onuit puttelijk, en jersey blijft bij het verwezenlijken van die mogelijkheden een geliefd materiaal. De blouses van de afbeelding zijn allebei uit jersey gemaakt, maar do bovenste (met de gerimpelde boord en met een verlengd ruggedeelte, dat aan de voorkant in twee slippen uitloopt) is bestemd om binnenshuis gedragen te worden, de onderste daarentegen (in sportief geruit dessin) is bedoeld als „buitendracht", bij een gladde rok of moderne pantalon. Wie zou ooit op de gedachte komen om donkergrijs flanel te gebruiken voor een japon-voor-de-avonduren? Het modehuis Dior werkte die ge dachte uit tot een geklede japon met overrok, waaraan de zeer korte mouwtjes en het royale décoletté, do „avondlijke" toets geven. (Advertentie) Aan alle steenbokken en watermannen Let op! Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent I onder het teken van de steen bok of de waterman, doch in ieder geval inde maand janu- schrijf dan nog heden aan de N.V. LBIDSE MAT RASS ENFABRIEKEN Afd. :o Postbus 16, Leiden en u krijgt een charmante ver- jaardagssurprisel Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. matrassen V.g.g.V. muzikale of picturale begaafdheid. Niemand zal zo dwaas zijn te ver langen dat iedere vrouw een instru ment kan bespelen of een aardige tekening op papier werpen. aar elke vrouw die gaat trou wen, moet vanzelfsprekend een uitstekende huishoudster, kookster en naaister zijn of ten minste de vurige begeerte koesteren het te worden. Anders is er beslist ergens een steekje los dan „deugt" zij niet voor het huwelijk. Het is een oude, taaie misvatting uit de tijd, toen elke vrouw bij gebrek aan andere bezigheden, van jongs af door moeder en de rest van het omringend vrouwendom werd ge drild in „alle voorkomende huiselijke bezigheden", als zijnde haar levens taak en dure roeping. Dat iemand met twee aangeboren linkerhanden wel een talent in een andere richting kon bezitten was blijkbaar te absurd om over te pra ten. „Kind, wat bén je toch onhan dig!" klonk haar nog in de oren als zij, met de koperen bruiloft al ach ter de rug, alweer de aardappels te nat had gekookt of de overhemden te slap gesteven. Terwijl niemand haar ooit geprezen had om haar wa terdicht goed humeur of hartelijke, gezellige aard die minstens zo no dig zijn voor een goede huisvrouw als bedrevenheid in het poetsen en kokkerellen. et leert wel op den duur, al is het met veel zuchten en tan- den-in-de-lip. Onze briefschrijf ster heeft zich ook dapper door de moeilijke jaren heengeslagen - met als lokkend verschiet de zekerheid: Er komt eens een dag dat ik lekker mag ophouden met ploeteren. Dat ik eindelijk eens wezenlijk en uitge breid rust krijg. Maar nu is die gulden tijd aange broken en „nu is het ook niet goed". Want wat moet deze gezonde, ar beidzame zestigjarige met al die vrije tijd aanvangen? Zij verkeert weliswaar in een moei lijker positie dan andere vrouwen van haar leeftijd zij is, jammer genoeg, erg doof. En dat gebrek wordt er ook niet beter op. Zij be klaagt zich daar niet over integen deel: haar brief straalt van opge wekte nuchterheid. Zij stelt mij alleen de vanzelfspre kende waag: Daar U hebt het altijd zo druk over vrije-tijdsbestc- ding doe mij nu eens iets in dat genre aan de hand. In naaien, breien of haken is zij „geen bolleboos". Aan de radio heeft zij. door haar doof heid, al heel weinig: hoorspelen, mu ziek, lezingen klinken voor haar dus achter een gesloten deur. Lid van een vrouwenvereniging wor- den? Zij zou het graag willen, maar wat heeft zij eraan, als zij noch de spreekster noch zelfs haar buur vrouw behoorlijk kan verstaan. Be zoeken afleggen of ontvangen, met kinderen gaan wandelen of iets van dien aard heeft evenmin enige zin door haar gebrek. En al zou zij dit nog willen probe ren, zij heeft te weinig vertrouwen in het begrip van haar medemensen om daaraan te beginnen. Zi1 hebben maar weinig idee van wat het zeg gen wil niet goed te horen. Al met al is het toch maar zon derling gesteld in onze vrou wenwereld. Aan de ene kant zitten wij met een geweldig percen tage zwaar belaste vrouwen, die voor een huishouding plus een stel kleine kinderen volslagen alleen Als U „eraan doet" aan de ba lansopruiming dan moet U eens letten op de enorme verscheidenheid lage, toch slevigo laarsjes die, er te koop is; en natuurlijk op- de winter- japonnen; of op de paraplu's. Maar nee, laten we U met aanvuren op strooptocht, dat wil zeggen op kooptocht te gaan. Gebruikt U uw hersens, dan weet U zelf wel wat U nodig hebt, waarop moet letten en waarvoor U moet oppassen. En bent U bevangen door die merkwaardige bewustzijnsvernauwing die vele, an ders toch verstandige, vrouwen in de opruimingsmaand duur te staan komt, dan komt elk onschuldig koopadvies in uw geval overeen met ophitsing. Dan hebt U meer aan de raad, uw positieven bij elkaar te houden en niet met méér geld op stap te gaan dan U in nuchtere toestand denkt te besteden. Vrouwen die op koopjes ja gen kunnen volslagen onberekenbaar handelen en zelfs een ontoereken bare indruk maken. Wij vrouwen, (de gunstige uitzondering buiten be schouwing gelaten) lijden dan aan: een angstig makende bewustzijns vernauwing. Van kleine kinderen, zo onder de tien, twaalf jaar, wordt door des kundigen gezégd dat ze in bepaalde omstandigheden (plotseling gevaar op de weg b.v.) In paniek "raken, eenvoudig omdat ze de toestand niet kunnen overzien. Alleen de angst beheerst dan nog hun gedrag, in pa niek vluchten ze (soms het gevaar tegemoet); jonger# aan hun zorg toevertrouwde broertjes en zusjes vergeten ze compleet, de schrik ver nauwt tijdelijk nun bewustzijn vol komen. Die reactie is, op hun leeftijd, van zelfsprekend, je kunt niet anders verwachten en er alleen maar reke ning mee - k'nd geen taken te geven aankan. Is het niet wonderlijk, dat vol wassenen op bepaalde momenten aan precies hetzelfde lijden? Elke vrouw, die wel eens door de koopjesdrift is bevangen geweest, weet dat ze in die situatie niet meer redelijk kon denken. staan, en dolblij zouden zijn als er een moederlijk wezen kwam aanbel len, met een fiks huishoudschort on der de mantel, die resoluut meedeel de: Ik kom je een paar uur door het ergste heen helpen, als je het goed vindt. Maar zo'n zelfde moederlijk wezen, bereid „alle voorkomende werkzaam- I lieden te verrichten", durft niet goed aanbellen vanwege haar doofheid, die het gesprek zo lastig maakt... De stand van do hushoudkas, de1 Ik zou, als mijn eerlijke mening, noden van andere gezinsleden, deze robuuste zestigjarige toch met kiem willen aanraden, etenstijd, het belang van goede kwaliteit, alles wat het verstand anders zo goed weet, wordt ver drongen door HET KOOPJE. Zo denkt: fijno goedkope rok ge kocht, daar móet dio goedkope jumper bij, nou staat dat mens daar aan mijn jumper te trekken, ik /.dl die jumperenz. enz. Thuis, doodmoe, ontdekt ze dan waarschijnlijk, dat de jumper meer katoen dan wol bevat, dat de rok wat nauw is of bij geen enkel paar schoenen staat, en dat er meer geld is opgegaan dan was afgesproken. En daarom, als U ter opruiming gaat: Maak van te voren een lijstje iron lirof TT nn.11» U.L1 T -1 ^^M0Udfn' door„heï Pft U nodfe hebt! Let op ad geen taken te geven die het met liteit. maat. en kleur. En verp-eet nul liteit, maat en kleur. Ën vergeet niet dat U hersens hebt, die U ook in een overvol en verlokkend ingericht kle dingmagazijn van dienst kunnen zijn. Het is wel eens fijn om iets volstrekt onredelijks te doen, maar dan toch bij voorkeur zonder die bewustzijns vernauwing, die nog zo duur kan worden ook. M idee van rondreizende huisvrouw vooralniet te laten varen. Als een jonge vrouw een uur of wat hulp kan krijgen, desnoods met de was of ruw werk (het zal je elke dag aangeboden worden!) zal zij heus wei de consi deratie kunnen opbrengen om zich aan uw doofheid aan te passen en de moeite te doen „rechtstreeks te gen U te praten". Maar onder uitdrukkelijk beding natuurlijk, dat de hulp in nood niet als ondergeschikte wordt behandeld en een redelijke vergoeding krijgt voor haar inspanning. In Amerika zijn de huisvrouwen hier en daar al zover, dat zij per buurt of huizen blok een ambulante hulp in dienst hebben, die per uur wordt betaald en alle samenwerkende huismoeders bij toerbeurt een vrije morgen of middag bezorgt. Wanneer zijn wij zo ver dat wij dit eens zakelijk gaan organiseren? Het aanbod is groter dan U denkt. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6