Israëlische nota's overhandigd over antisemitische demonstraties Ook de Kerken in Europa moeten naar meer samenwerking streven KLANKBORD w i -■ s SLACHTOFFER STEEKPARTIJ ONVOLDOENDE BEHANDELD AANNEMERS IN CONFLICT MET RIJKSWATERSTAAT ZATERDAG 9 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT F.B.I. ONDERZOEKT DREIGBRIEVEN In West-Berlijn demonstratie gehouden tegen opkomend nazisme Israël heeft vrijdag in oen nota aan Engeland gewezen op de schok die de antisemitische uitbarstingen in het Verenigd Koninkrijk heeft te weeggebracht. Dit is in gezaghebbende kringen in Londen vernomen. In de nota die de Israëlische ambassade op het Britse ministerie van buiten landse zaken overhandigde, is de aandacht gevestigd op een verklaring die de Israëlische minister van justitie, dr. Pinhas Kosen, deze week in het parlement heeft afgelegd over de antisemitische demonstraties. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Londen die dit beves tigde, verklaarde dat de nota niet de vorm van een protest heeft en niet in het bijzonder tegen Groot-Brittannië gericht is. Gelijke instructies waren gezonden naar alle Israëlische diplomatieke vertegenwoordigingen in landen waar antisemitische demonstraties waren gehouden, waaronder Nederland. >e Amerikaanse federale recherche, de F.B.I., heeft een aantal dreigbrie ven welke zijn ontvangen in de sy nagoge van Jacksonville en het joods gemeenschapshuis van deze stad, in behandeling genomen en zal een of ficieel onderzoek instellen naar deze, en andere vormen van anti-joodse excessen in de Verenigde Staten. Ruim 10.000 personen, voor het me rendeel Jongeren, hebben vrijdag avond in West-Berlijn gedemon streerd tegen het opkomend fascisme en antisemitisme. Zij droegen borden met „weg met de nazi's", „tegen ras senhaat" en „maak een einde aan het antisemitisme". De demonstratie werd bewaakt door een grote politie macht. Incidenten deden zich niet voor. Bij het monument voor de mil joenen die in de concentratiekampen zijn vermoord werden de betogers toegesproken door Joachim Lipschitz, hoofd van het Westberlijnse departe ment van binnenlandse zaken. Hij be loofde dat het stadsbestuur een on verbiddelijke strijd tegen het nazisme zal voeren. Deze demonstratie geeft uiting aan „de woede, verontwaardi ging en schaamte" van de Westber lijnse bevolking. „Wij hebben geleerd dat wij van het Prof. Verrijn StuartGeen defaitisme over P.B.O. „Kwestie van een generatie" Wel van een zekere stagnatie, niet van een stopzetting van de P.B.O. mag worden gesproken, maar eerst de toekomst zal kunnen leren of de wetgever er in 1950 inderdaad in is geslaagd die vorm van bedrijfsorga nisatie te kiezen en in een raamwet vast te leggen die in overeenstem ming is met het Nederlands volks- eigene, zo besloot prof. dr. G. M. Ver rijn Stuart, voorzitter van de Sociaal- Economische Raad, gisteren zijn nieuwjaarsrede. De P.B.O. heeft op haar pad een om vangrijke reeks obstakels ontmoet. Neemt men echter de geopperde be zwaren wat nader onder de loep dan wordt het duidelijk, zo zei hij verder onder meer, dat de meeste 'daarvan binnen het kader van de beslaande wetgeving zeer wel voor oplossing vatbaar zijn en dat een aantal ande re zonder meer als onjuist ter zijde ltan worden geschoven. Naar de me ning van prof. Verrijn Stuart be hoeft de grote stalenkaart van ob jecties dan ook als zodanig geen re den te vormen tot dienovereenkom stig defaitisme ten aanzien van de verdere ontwikkeling van de PJ3.0. op basis van vrijwillig overleg. Mocht het inderdaad juist blijken dat een opleggen van de P.B.O. bij wet slechts uitzondering zal blijven, dan zal men hebben te aanvaarden dat volledige toepassing van dit stel sel op het gehele Nederlandse be drijfsleven niet een kwestie van één of twee lustra, maar vermoedelijk eerder van een generatie is. 2ij die op het hoogste niveau be slissingen hebben te nemen, zul len beleid aan groot geduld moe ten paren zolang in beginsel de voorkeur wordt gegeven aan vrij willig overleg boven geforceerd opdringen. Er is, ook al lijkt het wel eens anders, geen reden tot defaitisme, aldus prof. Verrijn Stuart. WAT ZE ZEGGEN. De Weense to neelspeler Attila Hörbiger: „Van alle vrijheden achten de mensen de cllcbogenvrijhcidh et hoogst". De clown Coco: „Waarom wensen de Russen, dat hun clowns politici zijn? Hebben zij er niet genoeg in de re gering?" GECOMPLICEERD. Joseph A. Mize kwam zich in de Amerikaanse stad Rome (Georgia) erover beklagen dat een dief de melk had weggenomen die op zijn stoep stond en een briefje voor de melkboer had achtergelaten dat hij ook nog twee liter chocolade melk wenste. Later had de onverlaat ook met die chocolademelk het ha- zepad gekozen. DICHTER. Floyd E. Ireland won de zer dagen de poëziewedstrijd die was uitgeschreven onder de gedetineer den in de gevangenis van Kansas (V. S.). Er wachtte hem eenzame op sluiting toen later werd ontdekt, dat zijn bijdrage afkomstig was van de Amerikaanse dichter John Greenleaf Whittier (1807-1892). hun ratteholen" komen zal de Berlijnse jeugd tegen hen opstaan, „niet met woorden, maar met hun vuisten. Dit is de enige taal die de nazi's verstaan", aldus Lip schitz. Na de bijeenkomst op het Stein Platz werd gedemonstreerd langs het nieuwe joodse centrum. Dit is gebouwd op de plaats van de sy nagoge die in de „Kristalnacht", 9 november 1938, werd vernield. De regering van de Westduitse deel staat Rijnland-Pfalz heeft alle open bare zittingen van de partijconventie die de Deutsche Reichspartei dit weekeinde in Ivaiserslautern wilde houden verboden vanwege de banden van deze partij met het uazi-verleden. „Leden van de D.R.P. namen deel aan de antisemitische en antidemo cratische uitbarstingen van de laatste dagen en vooraanstaande leden keur- Het aantal aanwezigen op het'den deze uitbarstingen goed", aldus Stein Platz bedroeg ongeveer de minister van binnenlandse zaken 35.000. „Wanneer de nazi's „uit van de deelstaat, August Wolters. begin af aan waakzaam moeten zijn, en wij moeten zorgen dat zij die on verbeterlijk zijn niet in staat zijn propaganda te maken, maar uit de gemeenschap van hen die willen leren en zich verbeteren willen, worden ge stoten". h 1 p jm f u ONDERZOEK NAAR OORZAAK VAN DOOD Amsterdamse G. G. en G. D. opnieuw in opspraak „Er kan iets onregelmatigs gebeurd zijn. Dat zal ik grondig onderzoeken, maar op dit ogenblik is van enig ver zuim bij het Wilhelminagasthuis nog niets gebleken", aldus de officier van justitie to Amsterdam, mr. W. K. Baron van Dedem, naar aanleiding over vragen in verband met het over lijden van de 55-jarige B. G., die de zer dagen door zijn zoon met 18 messteken werd verwond. Het slachtoffer werd in een ambu lancewagen van de G.G. en G.D. naar het (gemeentelijk) Wilhelminagast- huis gebracht, maar korte tijd later opnieuw in de ambulancewagen ge legd en naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis vervoerd. Daar overleed hij. Vast staat dus, dat de gewonde vlak voor zijn dood nog van het ene ziekenhuis naar het andere werd ver voerd. De officier zal eerst het sectie rapport van dr. J. Zeldenrust van het Geneeskundig gerechtelijk labo ratorium in Den Haag moeten af wachten alvorens in deze kwestie met zekerheid conclusies kunnen worden getrokken. „De behandelende geneesheer in het O.L.V. gasthuis heeft medegedeeld, dat de dood van het slachtoffer be trekkelijk onverwacht intrad", zette mr. Van Dedem nog uiteen. Of de patiënt in het Wilhelminagasthuis nog behandeld is voor men hem weer in de ambulancewagen legde, was hem gisteren nog niet bekend. Ook de hoofdinspecteur van politie P. L. Landman van het bureau Over toom bevestigde, dat de dood van het slachtoffer voor de politie onver wacht kwam, „maar wij zijn tenslot te maar leken", voegde hij er aan toe. Uiteraard is het onderzoek naar de doodsoorzaak van het slachtoffer die gisteren aan de officier van justitie en de directeur van het Wilhelmina gasthuis dr. A. P. van der Sey nog niet bekend was, voor de komende strafzaak tegen de zoon van het slachtoffer van het grootste belang. Deze zoon, die zijn vader tijdens een ruzie neerstak, bevindt zicli thans in arrest. Zouden de toegebrachte messteken geen van alle van dodelij ke aard zijn geweest (en volgens de meeste getuigen had men op de be wuste nacht algemeen die indruk), Tc Eynan in Galilea zijn de resten van ccn prehistorisch dorp ontdekt waarvan men aanneemt dat het de oudste tot nog toe ontdekte perma nente nederzetting in het Midden- Oosten is. De ouderdom wordt ge schat op tienduizend jaar. De 34.-jarige Nat Lofthouse zal niet meer voor Bolton Wanderers en het Engelse nationale elftal uitkomen. De midvoor heeft 33 internationale wedstrijden gespeeld. Hij heeft, zijn voetbalschoenen moeten opbergen, omdat een enkelblessure hem te veel parten heeft gespeeld. dan kan men de dader bezwaarlijk van moord of doodslag beschuldigen. Het sectie-rapport van dr. Zel denrust kan misschien uitsluitsel geven over de vraag of men in het Wilhelminagasthuis de ernst der verwondingen heeft onder schat, dan wel of het slachtoffer tengevolge van andere complica ties is overleden. Naar bekend werd de patiënt in het Wilhelmi nagasthuis onderzocht. Hij moest klinisch geobserveerd worden en aangezien er daar plaatsgebrek was. bracht de G.G. en G.D. hem onder in het O.L.V.-gasthuis. Molen te Westzaan door brand vernield In de nacht van donderdag op vrij dag is de molen het „Klaverblad", welke de laatste jaren dienst deed als opslagplaats voor slopersbedrijven van M. Mooy te Westzaan uitge brand. Aan alle kanten sloegen de vlam men uit de van hout opgetrokken molenschuur, waarbij een noodwo ning, waarin een schoonzoon van de eigenaar woonachtig is ernstig ge vaar liep. Via het raam konden de inwonenden met het tweejarig doch tertje zich in veiligheid stellen. De schade loopt in de duizenden. De molen was verzekerd. (Van onze Haagse redactie) Tussen de minister vau verkeer en waterstaat en do Nederlandse aan nemers, die aangesloten zijn bij de zeven in de raad van bestuur bouw bedrijf samenwerkende aannemers- organisaties, is een conflict ontstaan dat tot gevolg kan hebben dat de aannemers voorshands geen werken van de rijkswaterstaat zullen aanne men. De oorzaak van het conflict is een besluit van minister Korthals tot wijziging van de bepalingen ten aan zien van de beslechting van geschil len over aannemingsovereenkomsten. Deze wijziging is door de minister aangebracht zonder overleg met de aannemersorganisaties. De raad van bestuur bouwbedrijf is hierover zo gebelgd, dat het de leden der aangesloten organisaties met in gang van 11 januari verboden heeft werken aan te nemen of uit te voe ren, waarop deze nieuwe bepaling van toepassing is. Inschrijving is aan de aannemers wel toegestaan wanneer zij schriftelijk als voor waarde stellen, dat de oude bepalin gen van kracht zullen zijn. Een aan nemer, die in strijd met dit besluit handelt, wordt geacht in strijd te ge raken met de erecode voor de onder nemers in het bouwbedrijf. Overtre dingen van deze erecode kunnen worden gestraft met een mondelinge waarschuwing, een ernstige beris ping of een boete. Binnen de kring van de organisatie verwacht men, dat de aannemers zich aan dit besluit zullen houden. Wanneer de nieuwe bepalingen niet door de minister van verkeer en wa terstaat worden ingetrokken, c.q. opgeschort voor nader beraad, zullen de georganiseerde aannemers dus voorshands geen nieuwe werken van rijkswaterstaat meer aannemen. Naar ons werd verzekerd, zijn vrij wel alle Nederlandse aannemers aan gesloten hij de samenwerkende or ganisaties. In hoofdzaak zou slechts een aantal kleine onderhoudspa- troons e.d. niet binnen het verband van de raad van bestuur bouwbe drijf georganiseerd zijn. Op het dorpsplein van Nisse metsel de burgemeester -J. D. Jansen vrij dagmorgen de eerste steen voor het dorpshuis, dat daar over enkele maanden geopend zal worden. Ds. F. Don, de voorzitter van het stichtings bestuur, dat het gebouw zal exploi teren, keek belangstellend toe. Foto P.Z.C.) Fransje Crul in Breda aangekomen In de Teteringenstraat te Breda is donderdagavond, doodmoe van de lan ge reis, de bijna één jaar oude Frans je Crul uit Engeland gearriveerd. Fransje ging kort geleden niet zijn ouders naar zee. Ziju ouders zijn toen overboord geslagen. De kleine jongen is met „De Hinde" naar Nederland gekomen. Koning Boudewijn in juni naar Parijs Koning Boudewijn van België zal op 28, 29 en 30 juni een staatsiebezoek aan Parijs brengen. Dit bezoek, op uitnodiging van president De Gaulle, is Boudewijns vierde officiële buiten landse reis. Reeds eerder bezocht de Belgische koning de Verenigde Sta ten, Luxemburg en (het vorige jaar) ons land. Boudewijn zal dit jaar op uitnodi ging van president Thomas ook nog een staatsiebezoek aan Portugal brengen. Engeland en Duitsland staan voor later op het programma. Lichtgevende oranje verf op militaire vliegtuigen (Van onze Haagse redactie) De koninklijke luchtmacht heeft be sloten al haar non-combattante vliegtuigen te laten beschilderen met oranje, (daglicht) fluorescerende verf, om de zichtbaarheid van deze vliegtuigen te verhogen. Men hoopt hierdoor het botsiugsgevaar in het drukke luchtruim Doven ons land te verminderen. De zeven vliegtuigtypen, die in 1960 voor beschildering met deze oranje verf in aanmerking komen zijn de Fokker S-14 straaltrainers, de Fok ker S-ll lesvliegtuigen, de North American T-6 Harvaixl lesvliegtui gen, de Hawker Hunter T-7 straal trainers, de Lockheed T-33 straal trainers, de (ongecamoufleerde) Da kota transportvliegtuigen en de Fok ker F-27 Friendships en Troopships. Deze toestellen zullen worden uitge voerd in de oranjepatronen, zoals die ook reeds bij de Amerikaanse lucht macht van toepassing zijn. Ook is de veiligheidsuitrusting aan geschaft, welke is behandeld met dit produkt, zodat het voor reddings ploegen gemakkelijker zal zijn om bij schemer en daglicht vliegers op te sporen, die boven water hun vlieg tuig hebben moeten verlaten. STEMMEN UIT DE KERKEN Meer oecumenisch leren denken Onlangs vonden we in onze brievenbus een nog al royaal uitgevoerde brochure van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Euro- markt en de Euratom. Daarin konden we een en ander lezen over de werkwijze van deze organisaties en ook over het hoge doei, n.I. om voor altijd in West-Europa een eind te maken aan de bloedige oorlogen en om die instellingen op te richten, die de grondslag zullen vormen voor de toekomstige Vcreuigde Staten van Europa. Als dit doel verwerkelijkt wordt, mogen we rekenen op heel wat zeer aanlokkelijke dingen, zo als verbetering van de levensstandaard, lagere prijzen enz. Kaarten, ta bellen en statistieken verduidelijken in ruime mate de sober gehouden tekst. We hoorden van een paar predikanten dat zij deze brochure ook hadden ontvangen. Misschien is ze wel toegezonden aan alle bedienaars van het goddelijk Woord in Nederland. Waarom hebben ze ons dat reclame- geschrift toegezonden?, zo peinzen we. Van de Kerk is er niets in tc vinden. Het zal toch ook wel niet zijn om de predikanten preekstof te verschaffen. De gedachte alleen al is absurd. Vindt men dat de blik van predikanten tc eng, te begrensd is en dat deze nu door zulk een geschrift moet worden verruimd? Predikanten hebben wel eens een nevenwerk zaamheid. Wil men hen nu strikken om propagandisten te worden van de Europese Gemeenschappen? We weten niet wat (le juiste bedoeling is geweest van de toezending van deze brochure. Maar dat boekje heeft ons toch wel aan het denken gezet. Wij zullen voor de toekomst ernstig rekening moeten houden met de Verenigde Staten van Europa, zoals wij die nu kennen in Amerika en Rusland. Het oude Europa heeft zichzelf verteerd in zijn hopeloze verdeeldheid en daardoor eigen ondergang bereid, hoewel het eeuwen lang een leiding gevende positie in de wereld heeft ingenomen. Wil men nu niet hele maal ten onder gaan, dan zal men tot samenwerking moeten komen. Maar, geldt ditzelfde niet zo hebben we verder gepeinsd van de kerken die er in dit werelddeel zijn? Nu zal men misschien den ken dat er reeds een samenbunde ling van kerken is, do Oecumene, de Wereldraad der Kerken. Die is er nog maar zeer gedeeltelijk. En in de tweede plaats: is die Oeeu- mene voor ons een werkelijkheid? Hebben we het besef dat zij voor Europa, om daarbij alleen te blij ven, een onontkoombare noodzake- lijheid is en dat wij daarmee te maken hebben, of wij willen of niet? In het algemeen kunnen wij wel zeggen dat het kerkelijk oecu menisch denken niet meevalt, om de eenvoudige reden dat wij er niet bij zijn opgevoed. We hebben 1 alleen maar gedacht aan ons eigen kerkje en misschien alleen nog maar aan onze eigen gemeente. Provincialisme j In ons land is het nog maar ruim anderhalve eeuw geleden dat het provincialisme hoogtij vierde. Dat gcid ook voor de kerk. Iedere pro vincie had zijn eigen provinciale sy node. Dat verhinderde de eenheid van de kerk. De kerkorde van Dor drecht bijv. is in verschillende pro vincies nooit ingevoerd, o.a. in Zee land niet. Daar is men gebleven bij de kerkorde van Middelburg uit het jaar 1581. Die tijd van kerkelijk provincialisme was na Napoleon voorgoed voorbij. We geloven dan ook niet dat er voor de provinciale kerkvergaderingen van de nieuwe kerkorde een grootse taak is wegge legd, tenminste niet wat het leiding geven betreft. Belangrijke proble men kunnen niet meer provinciaal worden opgelost. Dat moet nu een maal uitgaan van de generale syno de. Wanneer het moderamen van de generale cr dc lucht van krijgt, dat Zie slot pag. 4 kol. 2) Het Wereldgebeuren Explosief Koning Mohammed V van Marok ko neemt vandaag een van de 6000 gouden medailles in ont vangst, die president Gamal Abdel Nassar van de Verenigde Arabische Republiek heeft laten slaan voor de merendeels hooggeplaatsten die pre sent zijn bij het officiële begin van de werkzaamheden voor de bouw van een stuwdam in dc Nijl bij Assoean. Met een druk op een knop zal Nasser bij deze gelegenheid tien ton dyna miet tot ontploffing brengen. Voor vertegenwoordigers van de Russische regering die medewerking verleent bij de eerste etappe van de dambouw, zijn ereplaatsen ingeruimd, maar ook Mohammed V zal wel onder een bal dakijn kunnen staan. Politieke waar nemers in zijn hoofdstad Rabat vra gen zich af of hij bij deze eerste plechtigheid op zijn meer dan een maand durende reis naar het Midden- Oosten, wel helemaal gerust kan zijn. Of hij Lij de door de tegen woordig zo betrekkelijk rustige Nas ser veroorzaakte feest-explosie niet zal denken aan de min of meer „ex plosieve" toestand, waarin hij zijn land achter liet. [n het verleden was het enkele ke ren nodig, dat de koning schielijk van een buitenlandse reis terug keerde omdat het „thuis" niet hele maal pluis was. Men herinnert zich, hoe hij vorig jaar augustus zijn ver blijf te Parijs op stel en sprong onderbrak omdat het „rommelde" in zijn land. Ook voordat hij deze week vertrok voor een tocht naar onder meer Egypte, Mekka, Amman. Bagdad en Beiroet deden zich onplezierige ver wikkelingen voor. Twee leidingge vende functionarissen van het dag blad At Tahrir en van de „Nationa le unie van burgerwachten", Basri en Jousfi, werden in december vorig jaar gearresteerd. In hun blad was ge pleit voor een volledige toepassing van de democratische beginselen, en regeringsverantwoordelijkheid ten opzichte van het volk méér dan ten opzichte van de koning. Weliswaar werd Yousfi dezer dagen voorlopig op vrije voeten gesteld, maar het schijnt echter dat de stemming on der de linkse critici van het beleid in Marokko niet opperbest te noemen is. Maar klaarblijkelijk heeft koning Mohammed, die een meester is in de kunst van de matiging en van het compromis een groot vertrouwen in Abderrahim Bouabid, vice-premier en minister van economische zaken, die terwijl kroonprins Moulay Hassan zich tijdelijk op de troon heeft genesteld de regering zal leiden bij afwezigheid van Moulay Abdallah Ibrahim, de premier. Ibra him is met de koning meegegaan om zich met hem te wijden aan de gro te taak die zij zich in het Midden- Oosten hebben gesteld: „de hinder nissen op te ruimen die gedurende vele jaren tussen de twee vleugels van de Arabische wereld hebben be staan". Evenals premier Ibrahim behoort Bouabid zelf tot de linksgeo riënteerde politici in Marokko. Deze socialistische staatslieden wil len langs wegen van geleidelijkheid een einde maken aan de feodale toe standen; bijvoorbeeld aan de omstan digheid dat in Marokko twintig pro cent van de bodem in handen is van één procent der bevolking. Beiden rangschikten zich bij degenen die in november 1958 eisten dat de rege ring meer controle kreeg over het onder bevel van kroonprins Moulay Hassan staande leger. De vorming van een regering door Ibrahim (de eerste socialistische premier onder een Arabische monarch) was een gevolg van de moeilijkheden welke rond die kwestie en over economi sche aangelegenheden waren ont staan. De vrienden van ontevreden als Basri en Yousfi zien in Ibrahim en Bouabid wijze raadslieden. Koning Mohammed verwacht mi kennelijk van Bouabid, dat die olie op de golven zal gooien; misschien vertrouwt hij zelfs meer op hem dan op zijn zoon de kroonprins van wie bekend is dat hij soms maar moeilijk kan weerstaan aan de verleiding, hardhandig op te treden om „de orde te herstellen". Intussen kan men zich afvragen, of koning Mohammeds reis nog tot belangrijke politieke resulta ten zal leiden. Moeilijk kan men zich voorstellen, dat hij een betere ver standhouding kan doen ontstaan tus sen de huidige tegenpolen in het Mid den-Oosten, die hij beide bezoekt: Cairo en Bagdad. Maar het zou kunnen zijn. dat zijn diverse gastheren hem willen uitho ren over de gedachtenwisseling die hij in december met Amerika's pre sident Eisenhower had; en misschien kan zijn verslag de „ontspanning"' ook in de verhouding van het westen en de Arabische wereld bevorderen. ABDERRAHIM BOUABID ...olie-op-de-golven-gooier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3