PREDIKBEURTEN VLISSINGER BEBOET WEGENS RIJDEN ONDER INVLOED WITTE KRUIS km WALCHEREN EERSTE STEEN DORPSHUIS VAN NISSE INGEMETSELD LOOP DER BEVOLKING ZATERDAG 9 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 POLITIERECHTER BREDA Jeugdig Goesenaar deed „vervelend" in cafetaria Op dc rijksweg 58 onder Woensdrecht was op 26 november ran het vorig jaar om half drie in de nacht de ver tegenwoordiger XV. B. M. uit Vlissin- gen met zijn bestelauto over de kop geslagen. Dwars door een afrastering was de wagen in een sloot terechtge komen; de bestuurder mankeerde niets. M. was naar een benzinepomp station gelopen en daar had een op perwachtmeester van de rijkspolitie nem aangetroffen. „Do dranklucht sloeg me tegemoet", getuigde de op per gistermorgen voor de Bredase politierechter, mr. A. Verheijden. „Ik achtte verdachte absoluut niet in staat om een auto te besturen, het was bijna openbare dronkenschap". De verdachte ontkende te veel ge dronken te hebben en niet in staat te zijn nog te rijden. Hij zou in Vlis- singen voor zijn vertrek hij moest in Putte zijn baas gaan ophalen vijf biertjes hebben gedronken. „Dat kan nog te veel zijn", hield do politierechter hem voor, „voor al nu ik'hier lees dat U al vanaf 's morgens half zeven in touw was geweest". Andere getuigen hadden tegen de po litie verklaard dat zij twee kilometer achter verdachte waren blijven rij den omdat hij uiterst links van de weg reed. Ze hadden hem niet voor bij durven rijden. De houder van het benzinepompsta tion verklaarde: „De dranklucht in het vertrek was sterker dan de ben zinelucht Verdachte verkocht dron kemanspraat en hij slingerde een beetje als hij door het vertrek liep". De officier van justitie, mr. K. Thijs- sen, achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen: Ver dachte had veel te veel gedronken om nog naar behoren een auto te kunnen besturen. Hij had die nacht het ver keer voortdurend in gevaar gebracht. In plaats van in de sloot had hij op tegenliggers kunnen rijden. Er reke ning mee houdend dat het de eerste keer was. dat verdachte voor een der gelijk feit moest terechtstaan eiste de officier 200 gulden boete, een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter was iets clementer. Die bracht de boete terug tot 125 gulden en hij bepaalde dat de tijd die verdachte zijn rijbe wijs al kwijt is mag afgetrokken worden van de zes maanden ontzeg ging; de maand voorwaardelijk bleef gehandhaafd. Herrie schoppen De negentienjarige bezorger J. F. •I. uit Goes was op een dag in ok tober van het vorig jaar herrie ko men schoppen in een cafetaria te Bèrgon op Zoom. Eerst was hij vervelend gaan doen tegen de an dere klanten en toen de cafetaria- houder v. d. B. daar aanmerking op had gemaakt had hij v. d. B. mishandeld door hem in het ge zicht te slaan. Later had hij ook nog een ruit ingetrapt. „Dat gaat met jou verkeerd, beste jongen", kreeg J. van de officier bij de Bredase politierechter te horen. „Je bent al eens eerder veroordeeld in Bergen op Zoom wegens dronken schap op de bromfiets. Je moet eens beginnen met een beetje beter op te passen, want anders draait het uit op gevangenisstraf". In de rapporten over verdachte stond, dat hij een driftige jongen is die in zijn wilde "buien niemand ont ziet. Het gedrag in de cafetaria was daar wel een bewijs van geweest. Verdachte beweerde vier biertjes ge dronken te hebben. De klanten hadden gezegd dat hij dronken was. „Je drinkt te veel", hield de officier verdachte voor. „Je krijgt blijkbaar to veel zakcen ten". De officier eiste vijftig gulden of tien dagen wegens mishandeling en ver nieling. De politierechter deed er niets af. DE EChte PIJNSTILLER Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. Tabletten, poeders, cachet: MIDDELBURG KERKNIEUWS Afscheid ds. F. Mallan van Ger. Gemeente Bruinisse Ds. F. Mallan heeft vrijdagavond af scheid genomen als predikant der Gereformeerde Gemeenten te Brui nisse, die hij elf jaar als voorganger diende. Nadat de gemeente Psalm 84 3 had gezongen las men 1 Corinthe 2. Ds. Mallan herinnerde In zijn inleiding aan het gezegde „scheiden doet lijden". Vervolgens wees hij op het afscheid van Elia en F.lisa on dat van Christus van zijn discipelen. Ds. Mallan herinnerde voorts aan zijn bevestiging door ds. Fraanje in dertijd. Na de predikatie richtte de scheidende dominee zich tot de ker- keraad, waarmee hij immer vrucht baar had samengewerkt. Hij sprak de hoop uit. dat de ledige plaats, die hij achterliet spoedig zal worden vervuld. Achtereenvolgens dankte ds Malland de afgevaardigden der clas sis en ds. Aengeenbrug uit Temeu- zen, voor de ondervonden medewer king. Hierna richtte hij zich tot zijn collega's in Bruinisse, ds. Van den Brink en ds. Wielemaker, tot dokter Van Leeuwen, het hoofd der school, der heer Brilman, de koster en de organist. Tenslotte richtte ds. Mallan een woord van vermaan tot zijn ca techisanten en zijn gemeente. De vertrekkende dominee werd hier na op zijn beurt toegesproken door de ouderling, de heer J. de Waal. De ze wenste ds. Mallan veel sueces in zijn nieuwe gemeente Veenendaal Ook mevrouw Mal'an wenste bij het beste toe. haar dankend voor hetgeen zij In bet be'an» der Gereformeerde Gemeente van Bruinisse deed, Ver volgens snrak ds Aengeenbrug, die getuigde van hun prettige samen werking. Ds. Steenblok uit Gouda, de leermeester van ds. Mallan. memo reerde zijn eerste ontmoeting met ds. Mallan. toen deze voor het cura torium verscheen dat hom met alge mene stemmen tot de school toeliet Burgemeester C. H. van de Linde sorak vervolgens nog namens het ge meentebestuur De gemeente zong tens'nttp Psalm 25 2, Psalm 34 3 en Psalm 39 10. Velen maakten ge- hrnik van de ge'egenbe'd ds en me vrouw Mal'an de band te drukken NED HERV. KERK Aangenomen naar Den Haag ds. H. W. van de Brink te Bruinisse. De lieer R. B. Fukken te Middelburg behaalde het „zweefvliegbewijs". Bevordering Dc adjunct-commies, R. I. Linden- berg, werkzaam ter inspectie belas tingen te Middelburg, is met ingang van 1 december 1959 bevorderd tot commies-titulair bij 's rijles belastin gen en met ingang van 1 februari 1960 verplaatst naar de inspectie belastingen te Rotterdam, le afde ling. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de in het tijdvak van 1 tot en met 7 januari 1960 als gevonden aangegeven voorwerpen: verschillen de portemonnees met en zonder inh., huis- en andere sleutels, verschillen de wanten en handschoenen, 4 snoer bloedkoralen met gouden slot. klein zwart schortje, parapluhoes, duif, verm. gouden broche, glas van bril, gouden ring met zwarte steen, kin- derbrll, ziekenfondsboekje, bundel muziekboeken, deksel van gereed schapskist van bromfiets, rode step op luchtbanden, sigarendoos met inh. geblokte wollen das, paraplu, siga renaansteker, vermoedelijk zilveren armband met rode steen, groene ball pointpen, witte liniaal. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald gelieve dan hier van kennis te geven aan het bureau van politie. VLISSINGEN Bont cabaretprogramma voor „Redt een kind" - Een trein vol Vlissingse amateurs op het gebied van de kleinkunst stoomde vrijdagavond over het toneel van het Concertgebouw. Daar stapten alle reizigers even uit om voor een volle zaal met hun optreden een steentje bij te dragen aan de actie „Redt een kind". Want dit was namelijk het doel, waarvoor de gehele Vlissingse amateurcabaret, -toneel, -zang -muziekwereld zich had ingezet. En het actiecomité heeft met deze avond veel succes geboekt. Een bonte rij van artiesten-van-eigen-bodem te veel om op te noemen trad hier voor het voetlicht en bracht de zaal al dadelijk in een goede stemming. Het show-orkest van Jan Wijnen zette het programma in, waarna Wim Straver zijn toehoorders van zijn po pulaire melodieën liet genieten. Op vallend aardig waren verder de sket ches, die hier ten tonele werden ge voerd. Sneltekenaar Piet de Leeuw was er om een paar rake karakteristieke prenten als het ware „uit zijn mouw te schudden", waarvan er een met een bijdrage voor „Redt een kind" werd gehonoreerd. Dan waren er „The Recordings", een zangtrio met populaire songs, de Ca lypsoband met Spaans ritme, accor deonsolisten en vele anderen. Conferencier Joop Lichtenberg praat te do verschillende programma-on derdelen „aan elkaar" en had samen met Frits Koster de artistieke leiding van de avond. Na afloop verleenden alle aanwezige bands hun medewerking aan een ge animeerd bal onder leiding van Cas de Ruijter. Veere's inwonertal steeg in 1959 met negentien Het zielental van de gemeente Veere nam in het afgelopen jaar toe met 19. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 1047 (532 man nen en 515 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 20 (14 mannen en 6 vrouwen) en door ves tiging met 66 (29 mannen en 37 vrouwen); het verminderde door overlijden met 17 (9 mannen en S vrouwen) en door vertrek met 50 (29 mannen en 21 vrouwen). Op 31 december 1959 bedroeg het inwoner tal dus 1066 (537 mannen en 529 vrouwen). Er werden 10 huwelijken voltrokken, er werden geen echt scheidingen ingeschreven. Aantal inwoners steeg in Souburg met 100 in 1959 Het zielental van de gemeente Sou burg nam in het afgelopen jaar toe met 100. Op 31 december 1958 be droeg het aantal ingezetenen 7437 (3762 mannen en 3675 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 153 (88 mannen on 65 vrouwen) en door vestiging met 430 (243 mannen en 187 vrouwen); het verminderde door overlijden met 56 (28 mannen en 28 vrouwen) en door vertrek met 427 (220 mannen en 207 vrouwen). Op 31 december 1959 be droeg het inwonertal dus 7537 (3845 mannen en 3692 vrouwen). Er wér den 36 huwelijken voltrokken, er wer den 3 echtscheidingen ingeschreven. Officiële publikaties VLISSINGEN. AANGIFTE TER INSCHRIJVING VOOR DE DIENSTPLICHT. Da burgemeester van Vllssingen brengt ter openbare kennis de volgende beschik king van de minister van derensïe betref fende de aangifte ter inschrijving voor de dienstplicht: 1. De in 1940 geboren mannelijke perso nen die in een Nederlands bevolkingsre gister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van niet-lnschrijving heb ben ontvangen, zijn verplicht zich vóór 15 januari i960 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woon plaats of gewone verblijfplaats. 2. De aanmelding geschiedt door de on der 1 bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke ver tegenwoordiger. Is een rechtspersoon lijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van welda digheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplich ting tot aanmelding op de bestuurders. 3. De onder 1 bedoelde personen worden, Indien zij de Nederlandse nationaliteit bezitten, voor de dienstplicht Inge schreven, zulks met inachtneming van artikel 8 van het dienstplichtbesluit en de beschikking van de minister van oorlog van 18 december 1958, nr. 14.746 (inschrijving voor de dienst plicht;. Burgerlijke stand OOST-EN WEST-SOUBURG. Bevallen: D. BehrNleuwenhuise, z.; J. Willemstein— Goedhart, z.; K. H. Paau- we—van Merrienboer, d.; M. M. J. Griep —van Mierlo, z.; J. Verbeek—Kaljouw, z.; E. H. Janse—Daalhuizen, d.; M. Poortvliet —Kok, z.; W. Kokelaar—Roelse, z.; J. Wielemaker—Boogaard, z.; A. Willeboord- se—de Witte, z.: M. C. Tisslnk—Maljeu, d.; C. Castelde Witte, z.\ C. PriesterPoortvliet, d.; L. A. Groenen dijk-Gilde, z.; C. S. Trlou—Slnke. z Ondertrouwd: E- Stamhuis, 24 jaar ei r.. Tange, 22 jaar. Getrouwd: H. Verheij, 25 jaar en P. Keulemans. 20 Jaar: H. M. Harinck, laar en N. Joosse, 27 Jaar; D. J. de Klerck. 23 jaar en E. de Visser. 27 jaar; C. C. Ai. Baans, 20 jaar en J. M. de Groot, 18 jaar. Overleden: W. van Everdingen, 69 jaar: C. de Veij. 68 jaar, e. van J. Janisse; t. Lijnse, 86 jaar. VEERE. Getrouwd: A. Geschiere, 23 jaar en M. de Puit, 22 jaar. VAN ONZE ADVERTEERDERS Kledingmagazijn Hooftman in pand op Plein 1940 Met een drukbezochte receptie is vrij dagmiddag de nieuwe winkel van Hooftman s Kledingmagazijn in pand nummer 2 op Plein 1940 te Middel burg officieel in gebruik genomen. Tal van zakenrelaties, klanten en kennissen kwamen de heer en me vrouw Hooftman gelukwensen met het winkelpand, dat op een ideale plaats midden in het centrum staat. Vroeger was het kledingmagazijn op de Vlasmarkt gevestigd. Deze winkel had slechts weinig etalageruimte wat de heer Hooftman als een groot na deel voelde. Drie maanden lang zijn werklui bozig geweest om het pand te verbouwen. Er werd weggebroken, aangebouwd en verbeterd, nieuwe vloeren gelegd en verlichting aangebracht. Nieuwe toonbanken, kasten en grote rekken kwamen er in de nieuwe zaak. Alles is op overzichtelijke wijze wegge hangen, zodat een koper weinig moei te ondervindt bij het uitzoeken. Bovendien zijn er twee paskamers voor een vlotte bediening van de klanten. Verder beschikt men over een kantoor en een ruim magazijn. De nieuwe zaak kan een aanwinst voor de stad-worden genoemd. Grondkwestie in de gemeente Kruiningen Woensdag 6 januari heeft de Arron dissementsrechtbank te Middelburg uitspraak gedaan in de zaak tussen een inwoner van Oostdijk en de ge meente Kruiningen. Het betrof een geschil over verkoop van grond door de gemeente en in Oostdijk bestond nogal belangstel ling voor dat geschil. Aan deze langdurige kwestie is thans een einde gemaakt doordat de recht bank de gemeente Kruiningen in het gelijk stelde, die ook niet behoeft bij te dragen in de kosten van het ge schil. Kees Pellenaars vormde een extra-sportieve combinatie Kees Pellenaars, sedert enkele weken contractueel verbonden met een Bel gische bierbrouwerij, die onder meer in Nederland en België een Duits Ii- monadeprodukt vertegenwoordigt, is inmiddels gereedgekomen met zijn extra-sportieve combinatie. Pellenaars trof onder meer een over eenkomst met de rijwielhandel W. Buitendijk te Rotterdam. De ploeg, tien of twaalf renners, zal onder de naam ,,W.B.R.Sinalco" uitkomen in wedstrijden in binnen- en buitenland. Bovendien voert hij op het ogenblik onderhandelingen met een bandenfa briek in Nederland. Het is zeker dat de nieuwe ploeg zal deelnemen aan de ronde van Duits land. Voorts verzochten de organisa toren van de ronde van Italië Pelle naars naar Milaan te komen voor een bespreking. De definitieve samenstelling van de ploeg zal binnenkort bekend worden. Marktberichten VEILING GOES 8 Januari Groenten per stuk: Bloemkool A I 95. A n 60—84 B I 41—14. B II 46. C I 30. afw. 14—52. Knolselderij 6—14. Per bos. Selderij 10—15. Per kg: Spruiten A I 46—57, A II 30—52, B I 32, B II 33, afw 30—32 Witlof A I 53—58, A II 46. B I 41 —43. B XI 31, afw 43, stek 10 Groene sav >1 2431. Rode kool 20—39 Boerenkool 22—25. Andijvie I 66—68, II 26—58. Uien 15. Peen 10—21. Prei 45—55. Kroten 15. Bintjes 17 Druiven 180—190 VEILING MIDDELBURG 8 Januari. Fruit. Golden Delicious hulsh I en II 75-85 78, 65-75 71-76, 65-70 63, 60- 65 58—59, keuken grof 44—67. Jonathan keuken grof 62--63. Winston keuken grof 51—56 Appels val en kroet 43. St. Remy hulsh. I en II'75-85 41 65-75 31-37. keuken grof 3144 Gieser Wildeman huista I en II 60-op 6566. Comtesse de Paris huish I en II 55-65 53, 50-60 31-49 oenten: Andijvie glas 38—79. Veldsla glas 1.302.13. Rodekool 2633 Savooie kool 2040. Wittekool 10—18. Boerenkool 31—37. Prei 34—61. Witlof 41-61 Uien 18 —29 Bloemkool 4 p.kist 29—74 6 p.kist 21—66, 8 p.kist 12—52, 10 p.kist 10—16 Spruiten geschoond 21—79, ongeschoond 18—60. Breekpeen 8—27. Bospeen. 33—37. Waspeen 40—43. VISMIJN VEERE. Exportgarnalen aanvoer 865 kg. 216— 261. Schar, aanvoer 219 kg, 58—62. Bot, aanvoer 114 kg, 46—51. Ongesorteerde vis, aanvoer 15 kg 20—28. Wijting, aan voer 359 kg, 23—27. BURGEMEESTER JANSEN HANTEERDE TROFFEL Stichtingsbestuur droeg Gestaag groeiende muren met ge- meniede stalen deur- en raamkozij nen geven aan de voet van de kerk toren te Nisse, een beetje weggedo ken tussen de hulzen rondom het dorpsplein, de contouren aan van een nieuw verenigingsgebouw. Nog enkeel maanden en de tientallen verenigingen van het dorp zullen hun bijeenkomsten in een passende omgeving kunnen houden. Vrijdag morgen was het moment aangebro ken, dat burgemeester J. D. Jansen met een oranje versierde troffel de eerste steen bij de ingang van het gebouw metselde. Een klein groepje belangstellen den had zich rond de burgemees ter verzameld, toen deze. alvorens tot de officiële handeling over te gaan, in een korte speech zei: „Jarenlang hebben wij als ge meente tegen de plannen voor dit gebouw aangekeken en heeft de bevolking er naar uitgekeken..." Daarna duurde het nog maar en kele minuten en de ceremonie was ten einde. Van de geringe publieke belangstel ling voor „het officiële", dat bij de bouw van een centraal gebouw niet weg te denken is, gewaagde wethou der A. M. Jansen later tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis. Wegvervoerders van Schouwen-Duiveland Teleurstellend contract Een groep wegvervoerders van Schouwen-Duiveland houdt zich reeds enige tijd bezig met zandvervoer voor de rijksweg nummer 12 bij Arnhem. Deze vervoerders, die ver enigd zijn in de coöperatieve vereni ging wegtransport Schouwen-Duive land, hebben dat zandvervoer aan genomen in het voorjaar 1959 tegen een vrii lage prijs. Zij waren van mening, dat zij zich voor de zomer maanden moesten indekken, omdat de vervoersvooruitzichten maar ma tig waren. Het liep echter anders. In de zomer maanden kwam veel vervoer af en de prijzen trokken aan. Het afwerken van het contract voor rijksweg nummer 12 werd daardoor weinig aantrekkelijk. Intussen is in een Amsterdams dag blad een bericht verschenen, dat grote financiële verliezen geleden zouden zijn en dat een bank te Zie- rikzee bereids bezig zou zijn maatre gelen te treffen tegen de vervoer ders, die bij deze bank kredieten hadden lopen. De directie van deze bank deelt ons echter mede, dat van maatregelen tegen deze vervoerders geen sprake is. Indien er verlies geleden wordt, dan is het niet zodanig, dat de coö peratieve vereniging dit niet zou kunnen opvangen. Al is er diis te leurstelling, er is geen reden voor bijzondere ongerustheid. Walcheren ZATERDAG 9 JANUARI Adventisten. Vlissingen 9.15 ds. De Ruiter, 10.15 bijbelstudie. Middel burg 10 bijbelstudie, 11 ds. De Rui ter. Interkerkelijk Avondgebed. Vlissin gen (Engelse Kerk) 7.30-8 uur. Evang. op G.G. Arnemuiden 7.30 ds. Grisnigt. ZONDAG 10 JANUARI Ned. Herv. Kerk: Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Doornenbal; Biggekerke 9.30 ds. Hoffman, 2 ds. Kloosterman; Domburg 10 ds. Dijckmeester, 7ds. Enker; Gapinge 2 ds. d. Boer; Grijps- kerke 10 ds. Wapenaar, 2.30 ds. Durkstra; Kleverskerke 10 ds. Wie- ringa (HJD.)Koudekerke 10 ds. Durkstra. 2.30 ds. Hoffman, 7 ds. Hoffman; 't Zandt 10 ds. v. Duyne, 10.15 jeugdkerlc, 7 ds. Durkstra; Me- liskerke 2.30 ds. Ncnnic; Middelburg Nieuwe Kerk 9 ds. Enker, 10.30 ds. Aalders, 7 ds. Visser; Engelse Kerk 10 wika van Nijthoff; Koorkerk 10 ds. van Houte; Nieuw- en Sint-Joos- land 10 ds. v. Haarlem, 2.30 ds. v. Duinen; Souburg 9.30 en 11 ds. Hait- jema 7 ds. v. Duyne; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. Nennie, 2.30 ds. Kwast; St.-Laurens 10 ds. Kok, 2.30 ds. Kok; Veere 2 ds. Wieringa (H.D.); Vlissingen, Sint- Jacobskerk 10 ds. Kwast, 5 ds. v. d. Schoot; Engelse Kerk 9.30 Kerk voor jongeren; Johanneskerk 9.30 SEROOSKERKE <W.) Het zielental van do gemeente Se rooskerke (W) nam in het afgelopen jaar af mot 44. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 1847 (907 mannen en 940 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 36 (21 mannen en 15 vrouwen) en door vestiging met 67 (27 mannen en 40 vrouwen); het verminderde door overlijden met 12 (3 mannen en 9 vrouwen) en door vertrek met 135 (58 mannen en 77 vrouwen). Op 31 december 1959 bedroeg het inwoner tal dus 1803 (894 mannen en 909 vrouwen). Er werden 16 huwelijken voltrokken, er werden geen echtschei dingen ingeschreven. KOUDEKERKE Het zielental van de gemeente Kou dekerke nam in het afgelopen jaar toe met 41. Op 31 december 1958 be droeg het aantal ingezetenen 2838 (1379 mannen en 1459 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 48 (27 mannen en 21 vrouwen) en door vestiging met 236 (85 man non en 151 vrouwen); hot verminder de door overlijden met 62 (25 man nen en 37 vrouwen) en door vertrek met 181 (72 mannen en 109 vrouwen). Op 31 december 1959 bedroeg het in wonertal dus 2879 (1394 mannen en 1485 vrouwen). Er werden 15 huwe lijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. OOSTKAPELLE Het zielental van de gemeente Oost kapelle nam in het afgelopen jaar af met 22. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 1756 (832 mannen en 924 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 31 (15 mannen en 16 vrouwen) en door vestiging met 88 (32 mannen en 56 vrouwen); het verminderde door overlijden met 120 (41 mannen en 79 vrouwen). Op 31 december 1959 be droeg het inwonertal dus 1734 (828 mannen en 906 vrouwen). Er wer den 21 huwelijken voltrokken er werden geen echtscheidingen inge schreven. ds. v. d. Schoot, 7 ds. v. d. Schoot; Havendórp 10 ds. Kloosterman; Be jaardentehuis 7 ds. Metting van Rijn; Vrouwenpolder 10 ds. de Boer, Met ting v. Rijn, jeugdd.; Westkapelle 9.30 ds. v. Woerden, 2.30 ds. Wape naar; Zoutelande 9.30, 2,30 ds. van Dulleman. Eglise YVallonne: Middelburg 10.30 Pasteur Berthóud. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 drs. Vlaar- dlngerbroek. 2.30 dienst; Grijpskerke 10 ds. Bohimeijcr, 2.30 drs. Ver schoor; Koudekerke 9.'30 en 2.30 drs. El shout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Heesen; Middelburg Hofplein- kerk 9.30 ds~ Ytsïn'a. 2.30 én 5 ds. Boonstra; Noorderkerk 9.30 ds. Boon stra, 5 ds. Ytsma: Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; Oostkapelle 9.30 en 2.30 ds. de Groot; Serooskei-ke 9.30 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. v. Ulden: Veere 9.30 ds. Streef kerk, 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Homburg; Vrouwenpol der 10 en 2,30 ds v. d. Wal; Westka pelle 10 en 2.30 ds. v. Dijk. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 9.30 ds. Douma; Vlissingen 4.30 ds. Dou- ma. Geref. Gein. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.: Arnemuiden 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Meliskerke 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Hage; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30. 230 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zou- telande 10 en 2.30 leesd. Clir. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. v. d. Molen; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Drechsler. Ver. v. Vrijzinnig Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen 7 ds. Blom. Evang. Luth. Gein. Middelburg 9.30 majoor ds. Bartlema; Vlissingen 11 majoor ds. Bartlema. Doopsgez. Gem. Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissin gen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissin gen (Kasteelstraat) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil- samenkomst, 7.30 vcrlossingssamen- komst; Vlissingen 10 Heilsamenk. Evang. op G.G. Vlissingen (kazerne Willem 3) 10 en 5 ds. Grisnigt. ZONDAGDIENSTEN ARTSEN. Middelburg: dokter J. de la Hayze. Seis- dam 22, tel. 4305; Vlissingen: dokter A. M, Kostense, Paul Krugerstraat 240, tel. 3933; Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dokter G. Schep, Serooskerke, tel. 0 1189 —212; Zoutelande, Koudekerke en West kapelle: dokter H, Friim, Zoutelande. tel 0 1186—282. Apotheek Middelburg: W K. Hummelen. Markt 69, tel. 2134; Vllssingen: D. H. v. d. Kleinemulder, Singel 9, tel. 2730. Hij was er evenwel van overtuigd, dat de bevolking, wanneer het ge bouw er eenmaal staat, niet zal ach terblijven door hiervan dankbaar ge bruik te maken. Trouwens het stichtingsbestuur, dat voor het behartigen van de dorps- huisbelangen in net leven is geroe pen. heeft ook niet over medewer king te klagen. Dat bleek duidelijk uit het overzicht van burgemeester Jansen, toen hij vertelde hoe de plannen uiteindelijk verwezenlijkt konden worden, Reeds in 1956 begon men In Nisse te zoeken naar een mogelijkheid om het verenigingsleven met vergader ruimte wat meer armslag te geven en bovendien een geschikte ruimte te scheppen voor huiselijke feesten. Noodkerk Flet gemeentebestuur heeft toen nog zijn licht opgestoken op Schouwen- Duiveland. waar men epn voormalige noodkerk wilde aankopen. Tenslotte heeft men contact opgenomen met de kerkvoogdij en de diaconie van de hervormde kerk. Na enig overleg werd een commissie geformeerd, die zich beijverde gelden (f3000,bij een te brengen, waarna de gemeente een geldlening ten behoeve van do dorpshuis-bouw kon aangaan. Zo kon op 14 april van het vorige jaar de goedkeuring van G.S. wor den verkregen en kon het uitgewerk te plan twee maanden later in de raaa van Nisse uitvoerig worden be sproken. Het bouwplan in zijn defi nitieve vorm werd iets eenvoudiger dan men zich aanvankelijk had go- dacht. Rechts van de Ingang van het ge bouw komen een dokterskamer en een keukentje, terwijl daartegen over een garderobe wordt ingericht. De grote vergaderzaal aan de ach terzijde van net gebouw heeft een podium met daaronder enkele* kleed kamers en een bergruimte. De gemeente zal ook de inrichting van het gebouw bekostigen, maar de exploitatie komt in handen van de stichtingscommissie. Ook de voorzitter van deze commissie, ds. F. Don, sprak nog een kort woord, waarna het glas op de spoedige voltooiing van het nieuwe" dorps huis werd geheven Aan het personeel van de aanne mer, de firma L. C. Hubregtse uit 's-Gravenpolder. dat later op de morgen de vlag in top hees. werd een geldbedrag ter hand gesteld. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg er 477 inwoners bij Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg er in 1959 477 inwoners bij. Dit is te danken aan de gunstige cij fers van Terneuzen en Sas van Gent. welke plaatsen respectievelijk met 498 en 127 inwoners vooruit gingen. In de meeste van de dorpen liep het inwonertal terug. Hulst boekte enige vooruitgang (52), maar het inwo nertal van Axel liep in het alfgelopen jaar met zestig terug. Door de „winst" van 477 kwam het inwonertal van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van 63.987 (32.297 man nen en 31.690 vrouwen) per eind 1958 op 64464 (32493 mannen en 31971 vrouwen) per eind 1959. Over het geheel gezien moet deze vooruitgang worden gezocht in het geboorteoverschot, want er vertrok ken in 1959 meer mensen uit de streek (2726) dan er zich vestigden (2517). Er werden In 1959 in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1241 kinderen geboren (626 jongens en 615 meisjes) en er stierven 325 mannen en 230 vrouwen. In deze streek werden in 1959 473 huwelijken gesloten en ne gen echtscheidingen ingeschreven. Cultuur-technische dag waterschapsambtenaren Lezingen in Zierikzee en excursie op Schouwen Op de cultuurtechnische studiedag van de bond van waterschapsambte naren, die vrijdag in hotel „Mondra- gon" in Zierikzee is gehouden, hebben ir. J. W. de Zeeuw uit Wageningen en ir. J. A. van 't Leven twee voor de waterschapsambtenaren interes sante onderwerpen behandeld. Ir. De Zeeuw sprak over de „theorie van de afvoer van polders", waarna ir. Van 't Leven het „doormeten van een polder" behandelde. De tweede causerie werd bijgewoond door de dijkgraaf van het waterschap Schou wen-Duiveland, de heer J. M. Geluk uit Schuddebeurs, die uiting gaf aan zijn waardering voor het organiseren van deze cursus cultuurtechniek. Na afloop van de koffiemaaltijd maakte men een excursie over het zuidelijk deel van het eiland, waar onder lei ding van het hoofd van de technische dienst van het waterschap Schouwen- Duiveland, de heer Van de Straaten, het nieuwe gemaal bij Prommelsluis werd bezichtigd. Verder bezocht het gezelschap van circa dertig, wateischapsambtenaren per autobus 'een gedeelte van de zee wering en enkele herverkavelings- werken. Tenslotte werden de meetin strumenten van de cultuurtechnische dienst bewonderd. De volgende studiedag zal 22 januari in restaurant YVöhler In Middelburg worden gehouden. Ir W. C. Visser, ir. G. Frieling en ir. H. Visser van de Polder Walcheren zullen daar spre ken over respectievelijk „de grond slagen voor het opstellen van een pol derplan". de ..uitwerking van polder- peilen en waterloopplannen" en „er varingen op Walcheren met het be rekend verbeteringsplan". 's Middags zal weer een excursie wor den gehouden. t A (inertrntte i Zondagsdienst Taxi's Middelburg VAN DOESELAAR. telef. 2138 TRIO TAX, tele!. 2600

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15