KEELP1L=^, TEKKO TAKS en de Atoompantoffels Puzzel-rubriek Kleine meisjes naar school, en lammetjes naar het land M NIEUWS UIT DE KERKEN ZATERDAG 9 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l isschien weet je het nog niet, maar op heel wat boerderijen staan al weer lammetjes in de stal; kleine mekkerlammetjes op dunne pootjesdie met hun krullekopjes wegduiken in hun moeders vacht. Vier stonden er op de boerderij van Marijkes vader: drie wit en één 'gitzwart. Heel vroeg in de morgen, toen de lammetjes nog maar een paar «tir oud warenriep Marijkes vader zijn vrouw en kinderen erbij en omdat Marijke de kleinste was, mocht zij helemaal voor haar alleen één lammetje uitkiezen. Marijke ging op haar hurken in het stro zitten, vlakbij de vier lammetjes. Ze streelde lmn kopjes en hun grappige staartjes. Welke zou ze kiezen? Toch het zwartje maar; hij was de mooiste en bovendien toas hij helemaal niet bang voor haar. Hij liet zich vertroetelen en duwde zijn kopje in haar hand. „Jij bent de liefste", zei Marijke, „jij bent van mij en ik noem je Zwartje j Op het erf buiten d: stal i stond ze opeens stil: „Zal i ik hem mee naar school I nemen dacht ze, „de kin deren in mijn klas zouden nooit geloven hoe mooi en lief mijn zwartje is, als ze hem niet zelf zien. Ja hoor, ik doe het!" Ze dééd het; zonder iemand er iets van te zeggen, haalde ze van de zolder een oud wiegedeken- tje. Daar rolde ze het Zwartje in, zodat alleen zijn kopje met de mooie lcrul- oortjes er nog uitstak. „Mèmè", riep hij en verbaasd keek hij rond waar zijn moeder was ge bleven. Maar zijn moeder kon dat vlugge mensenkind op haar twee benen niet bij houden en ook zij riep kla gend „mek melt. Wat moet ik doen?" Marijke was de stal al uit, het erf over en het hek H door. Niemand had er iets M van gemerkt. Ze droeg het M zwarte lammetje als 'n ba ll by'tje in haar arm en H praatte aan één stuk door jü tegen hem. „Als je groot s bent, klein zwartje, kun je. aan alle andere schapen vertellen hoe jij op de eer- y ste dag van je leven met y mij naar school bent ge il gaan. Kijk maar goed rond y en onthoud alles, dan kan het een mooi verhaal wor- y den. Misschien word jij wel de verhaaltjesverteller van y alle schaapjes uit de buurt", y „Mek mek", zei het zwartje H alleen en dat klonk alleen y maar treurig, helemaal niet opgewonden om zijn grote H reis in de armen van Ma li rijke. Af en toe moest Ma- rijke even stil staan en H haar zwartje van de ene op do andere arm nemen, want y al was het dan maar een lammetje van een dag, het Het leek wel of Hector die meestal na een beetje wild geblaf weer aftrok naar zijn boerderij, op deze dag had gewacht. Want dit keer stoof hij recht op Marijke af; zonder stil te staan stoof hij uit het'hek van zijn boerderij de landweg op, waar Marijke met Zwartje in haar armen ge drukt, onbeweeglijk wacht te op wat er komen ging. O, en toen gebeurde er iets waar ze helemaal niet op gerekend had: Zwartje hoorde Hector óók; hij zag hem niet, maar toch was hij O. had ik toch maar vingertjes, roept Kareltje, de mus, dan schreef 'k een brief en stopte die bij mensen in de bus. Wat zou jij schrijven, Kareltje?, vraagt Pareltje, de spreeuw; héb jij dan iets te zeggen, mus?' krijst Kras, de witte meeuw. En alles wat een snavel heeft komt nu op Karei toe: de mees, het roodborstje, de kraai de vink, de roekoekoe. Ik wou, zegt Kareltje de mus, de mensen laten weten, dat zij, nü 't buiten winter is ons niet mogen vergeten! Nee, schrijven kunnen vogels niet, maar mensen zijn niet dom en daarom denken jij en ik ook zonder brief erom: We zetten brood en kruimeltjes en kleine kliekjes neer, dan vraagt die Kareltje de mus vast niet om vingers meer. Mies Bouhuys was toch al een flink vrachtje. En lachend om de gezichten die de kinderen op school zonden zetten, wanneer zij met haar lam metje aan kwam dragen, stapte ze dan weer verder. Ze toas halverwege de land weg, die langs de grote ri vier liep, toen ze plotseling vlakbij geblaf hoorde. Hec tor! Dat was Hector, die grote herdershond, waar ze altijd zo vreselijk bang voor was. O, en hoe moest dat nou? Met Zwartje in haar armen kon ze niet gaan hollen! bang voor dat grote blaf- beest en plotseling begon hij zó met zijn vier pootjes te trappelen, dat hij uit het dekentje gleed cn op de natte weg terecht kwam. ,Pas op, pas op!", schreeuw de Marijke en ze bukte zich al. Maar het was te laat. Hector schoot larïgs haar heen, zó griezelig vlakbij dat Marijke het op een lo pen zette voor ze het lam metje te pakken had. Ze rende maar, rende maar en pas toen ze Hector niet meer hoorde, durfde ze om te kijken. Hector was weg, maar ook haar mooie lam metje Zwartje was nergens meer te zien. En toen kwa men de tranen; grote dikke tranen rolden over haar wangen, die ze met het oude poppedekentje pro beerde af te vegen. „Hé, is dat Marijke?", riep opeens een stem, „wat sta je daar midden op de weg te hui len Je bent toch niet bang om naar school te gaan, hé?" Het was de baas van Hec tor, die op zijn paard van het land kwam gereden. flector", snikte Marijke, „Hector heeft mijn zwarte lammetje opgegeten". Rector?", vroeg de boer, „daar geloof ik niks van. Zoiets zou Hector nooit doen." Hij tilde haar voor zich op het paard en samen reden ze het erf op, waar Marijke bijna nooit voorbij durfde. „Hector! Hector!", riep de boer, maar er kwam nie mand. Ze stapten van het paard en de boer liep voor haar uit naar de keuken. Het was er lekker warm, het fornuis brandde. En wat stond er naast het fornuis? Een grote hondemand, waarin vijf kleine hondjes dicht tegen elkaar lagen te slapen. En Hector, die boze Hector, likte ze één voor één over hun kop en rugge tjes, vooral die ene met de zwarte krulletjes. Maar maar.... was dat wel een hondje? Marijke en de boer bogen zich over de mand en ja hoor, toen zagen ze de lam metjesogen van Zwartje verwonderd om zich heen kijken. Hij begreep er niet veel van; eerst mee ïn een poppedeken, dan tussen de scherpe tanden van een hond gedragen, dan in een groot nest niet broertjes en zusjes die heel anders ro ken dan hij en nu.... wat gebeurde er nu weer? „Mé mek, ik ben veel liever bij mijn moeder", leek hij te zeggen. Ja, nog één keer ging hij weer in de poppedeken en reisde hij in de armen van Marijke op het paard. Maar toen was het afgelopen; het dekentje werd weggeno men en kijk toch eens, op eens stond hij weer in zijn eigen stal op het warme stro, bij zijn moeder en broertjes die hem nog steeds niet vergeten waren. „Mé.... mè," riep Zwartje, „ik ben blij, dat ik er weer ben en als het aan mij ligt ga ik nooit meer op reis." „Kleine lammetjes horen thuis bij hun moeder", mek kerden de grote schapen. „Zo is het", zeiden de boe ren en Marijke, „kleine lam metjes horen thuis bij hun moeder." „Knap hé", mekkerde Zwartje, „ze verstaan ons!" En al zal Marijke misschien nooit meer één woord van de schapetaal begrijpen, dit weet ze heel zeker: „lammetjes gaan naar het land en kleine meisjes naar school en als je daar iets aan veranderen wil, loopt het mis! Mies Bouhuys. (Advertentie) neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkt vin N.V. PHILIPS-DUPHAR Voor we de prijswinnaars van deze week bekend maken, willen we eerst hartelijk dank zeggen voor de vele ~oede wensen, die wij ontvingen van e meeste puzzelaars en tevens alle puzzelenthousiasten een voorspoedig I960 toewensen. Prijswinnaars werden: de heer J. N. Wirtz, Doelstraat A 93 te Oudelande ƒ5,-; mevrouw Hariot, Raadhuis plein 13 te Oostburg ƒ2,50, de heer P. van Ooijen, Laan van Nieuwen- hove 2 te Middelburg 2 50, me vrouw P. Regoort-Roks, Rijksweg 36 te Zierikzee ƒ2,50 en mevrouw N. van Soelen-Louwerse, Kromwege- singel 21, Oost-Souburg ƒ2,50. De oplossing luidt: iiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hieronder volgt dan weer een nieuwe puzzel, een moeilijke deze keer. Bij deze puzzel is het de bedoeling, dat U door goed invullen zelf de num mers en de zwarte hokjes, ontdekt. Alle oplossingen moeten uiterlijk woensdagavond in het bezit zijn van de Provinciale Zeeuwse Courant, Walstraat 58 te Vlissingen onder ver melding van het woord „Puzzel rubriek". Ds. Van der Woude tot hoogleraar benoemd Dc Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken heeft ds. C. van der Woude te Leeuwarden benoemd tot hoogleraar aan de theologische hoge school te Kampen, in de vacature die is ontstaan door het overlijden van prof. dr. G. M. den Hertogh. De nieuwe hoogleraar, die vaderland se en algemene kerkgeschiedenis als mede kerkrecht zal doceren, zal voor dien aan de Vrije Universiteit pro moveren tot doctor in de theologie. Geref. Synode besprak herv. brief over hereniging De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken iu Nederland heeft te Utrecht een begin gemaakt met do behandeling van het rapport van deputaten voor contact, en overleg met de Nederlands Hervormde Kerk. Hierover werd rapport uitgebracht door ds. A. S. Timmer uit Rotter dam. Van de generale synode van de Ne derlands Hervormde Kerk was een brief binnengekomen, waarin de synode verklaarde van oordeel te zijn dat het werk voor de hereniging van de Gereformeerde Kerken en de Nederlands Hervormde Kerk met kracht moet worden voortgezet. Zij acht het in do eerste plaats ge wenst voort te gaan met het zoeken van contactmogeliikheden, toenade ring en samenwerking. Het vormen van plaatselijke gespreksgroepen moet aangemoedigd worden. Verder stelde zij voor, dat periodiek bespre kingen zullen worden gehouden tus sen de moderamina van beide syno den, teneinde daardoor de ontwikke ling van gedachten en bezinning over zaken ln beide kerken gemeenschap pelijk samengaan te bevorderen. Met dankbaarheid nam de com missie van dit schrijven kennis en zij sprak als haar oordeel uit dat het in de brief van de Ned. Herv. Kerk geuite verlangen ten aanzien van de hereniging van beide ker ken ongetwijfeld in de gerefor meerde synode weerklank zal vin den. NED. HERV. KERK Aangenomen naar 's-Gravenhage (vac. F. J. Broeyer): H. W. van den Brink te Bruinisse. HOOG EN LAAG WATER 10 januari nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 11.55 1.57 5.47 1.56 18.20 1.70 Terneuzen 0.02 1.68 12.21 1.74 6.11 1.72 18.46 1.86 Hansweert 0.27 1.86 12.44 1.92 6.41 1.86 19.14 2.00 Zierikzee 0.42 1.19 12.59 1.23 6.30 1.33 19.00 1.47 Wemeldinge 1.06 1.42 13.26 1.44 642 1.51 19.12 1.65 11 januari Vlissingen 0.24 1.64 12.42 1.72 6.47 1.71 19.07 *1.75 Terneuzen 0.53 1.80 13.07 1.83 7.12 1.87 19.33 1.91 Hansweert 1.17 1.98 13.34 2.06 7.42 2.01 20.04 2.05 Zierikzee 1.35 1.26 13.53 1.34 7.27 1.45 19.46 1.47 Wemeldinge 2.00 1.50 14.16 1.58 7.44 1.64 20.02 1.67 LEZERS SCHRIJVEN Oudejaarsrumoer in Bïggekerke Naar aanleiding van een stukje in de P.Z.C. betreffende de mededeling dat op de andere dorpen in Walchè- ron alles rustig was op oudejaars avond had hierbij vermeld moeten zijn „met uitzondering van Big- gèkerlce". Hier was n.l. gedurende de kerkdienst geknal van vuurwerk te horen; dit met tussenpozen tot het middernachtelijk uur. Dit werd afgewiseld door een bombaredment van bolkolen. Hierdoor sneuvelden enkele ruiten, waaronder een grote zaaid met koolblaren. Zoiets kan etalageruit. Gevolg: de straat be- men toch niet rustig noemen? Een dorpsbewoner. (Advertentie) Bijzondere aanbieding Japonnen in grote maten voor zéér interessante prijzen vindt U by BREDA - TILBURG - MIDDELBURG, Markt 15 Horizontaal: 1 100 m2, i aanwijzend voornaamwoord, 6 idioot, raar, 9 elektrisch steekcontact, 12 de inwo ners van een gemeente, 16 -dansant: namiddag danspartij, 17 daar, 18 vorm van onderwijs, afk., 19 actie tot opschudding 20 riviertje bij Lokkum, 21 opgeld, 23 zwik, boel, stel kinderen, 25 lidwoord, 26 buur man van Engeland, 27 rivier in Zwe den, 29 hogepriester (O. Test.), 30 jurist, afk„ 32 -lisme, leer der wer kelijkheid, 33 lengtemaat, afk., 34 Tante Pos, 36 politieke richting, afk., 38 zie 30, 39 enz., 41 student die reeds enige jaren aan de universi teit is, 42 bestemming, 44 persoon lijk voornaamwoord, 45 vader, 46 pre cies, vast, juist, 48 muzieknoot, 49 paling, 51 nota bene, 53 vlaag, be stemming, 54 -tisch: het beste uit- kiezenend, 56 hevig, 57 in, 58 bij woord van wijze, 60 verwarde knoop of massa, 62 laagtij, 64 persbureau bekend afk., 66 titel, afk., 67 -doorn, lipbl. plant, 68 ons aller stammoeder, 69 razend, woedend, 72 bovenaardse wezens, 74 bosje haar, 75 onderdaan van Kroesjtsjew, 76 deel van het hoofd. Verticaal: 1 godloochenaar, 2 hert, 3 maanstand, afk., 4 zie 66 horizon taal, 5 zie 62 horizontaal, 6 hoogste regeringsambt. (in voorm. Ned. O.- Indië) afk., 7 alvorens, 8 uitstel van betaling, 9 -gel: stijgbeugel, 10 wig. 11 Ierland, 13 rivier in Honduras, 14 zeehond jongensnaam. 15 dunne, 21 deel van het menselijk lichaam, 22 nakroost, 23 Eng. merk motorfiets of fiets, afk., 24 zoon van Noach, 28 rivier in West-Afrika, 31 Indisch vorst, 33 bol, kei, iemand, die zich onderscheidt, 34 vaas, 35 totdat, 37 hert 38 (papieren) omslag. 39 boom, 40 warmte-eenheid, afk., 43 domme rik, 47 kleurstof loslaten, 48 gezond in goede conditie 49 uiting van droef heid (of medelijden), 50 grote Neder landse rivier, 52 vrucht (oud vrouw tje), 54 licht beige. 55 familiestam (Schotland), 57 zijden weefsel, 59 lofdicht, 61 titel, afk., 63 bekoring, 65 voor-: voorvoegsel, 68 hogepries ter (O. Test.), 70 persoonlijk voor naamwoord, 71 de oudere, afk., 72 hoge akker. 73 zie 3 verticaal. Advertentie BINNENVERINGBED tjoodwill SCHUIMRUBBERBED 94. Nu 'mocht Tekko nog zo snel ter been zijn, op de weg bad hij zich toch ver keken. Buiten adem tot op enkele meters van het kasteel gekomen, zag hij nog net hoe de atoompan- toffeldief door een gekuit- broekte bediende werd bin nengelaten. „Natuurlijk om de beloning onrechtmatig in ontvangst, te gaan nemen", dacht Tekko, trok zijn atoompantoffels aan en wierp zijn rugzak in het struikgewas. Nog geen minuut later stond onze vriend ook op de stoep en belde aan. „Wat wenst meneer?" vroeg de hulsknecht die hem open deed. „Mijn vrienden en ik hebben hier een inbraak ver ijdeld!" legde Tekko gauw uit. „En nu kom ik om dio beloning in ontvangst te nemen!" „Waarom komt U dan niet gelijk?" vroeg de huisknecht verwonderd. „Eén van uw vrien den is juist binnengegaan om zulks reeds te doen!" „Dat is mijn vriend niet! Dat is een gemene bedrieger!" schreeuwde Tekko, snelde de huisknecht voorbij en stormde onaange diend de grote zaal binnen Woedend draaide de dief zich om toen onze vriend de kasteel heer toeschreeuwde: „Geloof die man niet, mijnheer! Hij is een bedrieger!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11