PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower; Amerika bereid tot gesprek met Rusland, dat leidt tot wereldvrede Belgische ingenieur wil stuk Zeeland voor bijdrage in Deltaplan „ruilen" BILT GEEN VERLAGING MI UITGAVEN VLIEGERS OP TEXEL KNOEIDEN AL ENIGE JAREN MET BENZINE VERWIJDER ALLE NAZI'S UIT OPENBARE FUNCTIES 203e jaargang - no. 6 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van dé Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kW.: fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 januari *60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlra. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l<—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Jaarlijkse boodschap aan congres Spanningen met Sowjet-Unie zullen mogelijk verminderen „De Verenigde Staten zijn immer bereid zich met de Sowjet- Unie in een welgemeende gedachtenwisseling te begeven, die zou kunnen leiden tot het tot stand komen van een rechtvaardige vrede", aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap aan het congres, waarin hij een uiteenzetting gaf van de toe stand des lands („The state of the union"). Eisenhower heeft zijn gehele boodschap niet aan het congres voorgelezen. Van de zijde van het Witte Huis is verklaard dat hij in dat geval onge veer vijftig minuten had moeten staan lezen. Hij wilde dit niet en hij wilde evenmin de congresleden deze tijd tot luisteren dwingen. De toon van de presidentiële boodschap was reeds in de aller eerste zin te beluisteren. Hierin zei Eisenhower „Zeven jaar geleden aanvaardde ik mijn ambt met het stellige voornemen dat ik er in de allereerste plaats naar zou streven van de Ver enigde Staten een steeds krachtiger bolwerk van de vrede te maken. Ik heb mij toen tevens voor ogen gesteld dat deze vrede niet slechts voor ons kan gelden, doch dat alle volken hem deel achtig moeten worden. En deze, mijn vastbeslotenheid wordt gedeeld door het gehele congres en door alle Amerikanen". De president sprak de hoop uit dat de hervatting, op twaalf dezer, van de onderhandelingen te Genève tus sen de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië over een gecontroleerde staking der proeven met kernwapens de weg zou openen naar een „wezenlijke vredesbasis". „Ik hoop dat deze besprekingen in het teken van de waarheid en niet in dat van politiek opportunisme Angst De directeur-generaal van de volksgezondheid, prof, dr. P. Muntendam heeft moeten ingrij» fien tegen de wijzerplaten-angst. Dat s een bijzondere vorm van angst, die twee dagen geleden plotseling in Amsterdam „uitbrak". Het ging om lichtgevende wijzerplaten en wijzers van polshorloges en in het bijzonder de radio-actieve straling van deze voorwerpen. Die uiterst minimale radio-actieve straling heeft reeds lang en breed de aandacht van deskundigen gehad. Men heeft er een grens voor vast gesteld, die zo laag ligt, dat elk denkbaar risico werd uitgesloten en men moet aannemen, dat alle horlo gefabrikanten op de hoogte waren van de medische wensen op dit punt. Toch zijn er mensen in Amster dam plotseling ongerust gewor den en helaas heeft de directeur van de keuringsdienst voor waren verklaringen afgelegd, die niet direct geëigend waren om gerust te zijn over de lichtgevende wijzertjes èn plaatjes. Dat is heel jammer, want er leeft In West-Europa een geweldige stra lingsangst. Wie straling zegt, die zegt eigenlijk atoombom, vernieti ging van het mensdom, mismaakte kindertjes, totale verwoesting, kort om het toppunt van alle angsten tezamen. Tegen die achtergrond van ontzag lijke angst, moest het Amster damse horloge-verhaal wel opschud ding verwekken. Toen greep dan prof. dr. Munten dam in en in zijn verklaring mede goedgekeurd door de Amsterdamse keuringsdienst-directeur staat let terlijk, dat er op het ogenblik voor dragers van horloges met lichtge vende wijzerplaten geen reden tot ongerustheid is. Waarmee de ongezonde wijzer platen-angst uit de wereld kan zijn. Voortbestaan echter blijft de algemene stralingsangst en het Amsterdamse geval leert ons op nieuw, dat er tegen die grote, alge mene en sterk overdreven angst iets meer gedaan moet worden want ze werkt paniekachtig. Kortgeleden verscheen in de Inter nationale Spectator een (eerste) artikel van M. C. J. Mackay over het atoomvraagstuk en de mens. Hij wijst daarin op de angst, die in het Westen leeft en die in het Westen een oneindig grotere rol speelt dan in het Oosten en naar alle waar schijnlijkheid ook dan in Rusland. Die angst is een ondermijnende zwakte en de gezondheid bedreigend. De schrijver citeert dan een waar schuwing van C. J. Dippel, gedaan in „Wending" (maandblad voor Evangelie en Cultuur). Dippel zegt daar: „Als onze cultuur ondergaat, dan is het omdat wij de bronnen van onze cultuur en onze toekomst niet vertrouwenuit angst". En verder constateert hij, dat een wer kelijke cultuur weet hoe te antwoor den op een uitdaging zonder zich zelf te verraden en zonder zelfmoord te begaan. Ook voor Nederland moet zo'n antwoord in positieve zin moge lijk zijn, en dan moet ook met de juiste voorlichtingsmiddelen de angst teruggedrukt worden tot een reaelijk minimum. i zullen staan", verklaarde hij. De president wees er op dat „recen te Sowjet-Russische uitspraken dui den op de mogelijkheid van het aan breken van een tijdperk van vermin derde spanning in de Amerikaans- Russische betrekkingen". De president, die zijn boodschap uit sprak in een gemeenschappelijke bij eenkomst van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat, deelde het congres mede, dat hij voor het één juli a.s. beginnende nieuwe belasting jaar een in evenwicht zijnde begro ting zou indienen. De militaire uit gaven zullen worden gehandhaafd op het in vredestijd ongekend hoge peil, waarop zij nu reeds verscheide ne jaren staan. Voorts zullen de uit gaven voor het onderzoek voor on eindige ruimte vrijwel verdubbeld worden. Eisenhower zei dat het 30 juni 1960 eindigende belastingjaar een over schot van naar schatting tweehon derd miljoen dollar zou opleveren. Hulp Andere punten uit Eisenhowers congresboodschap zijn: Hij meende dat de andere wester se landen met. een ontwikkelde industrie bereid waren daadwer kelijk deel te nemen aan de hulp aan onderontwikkelde gebieden. De noodzaak, dat deze bereidheid op korte termijn werd gereali seerd, bleek uit de spanning' in de internationale betalingsbalans der Verenigde Staten. Ondanks het krachtige streven naar een door waarborgen omge- (Zie slot pag. 3 kol. 1 BEHEERDER GEARRESTEERD Personeel wordt reeds vervangen i Texelse 1 -laren var (rijkspolitie) op het ogenblik druk doende met liet tot klaarheid brengen van de geraffineerde knoeierijen, die door een of meer personeelsleden van de N.V. Aero Contractors zouden zijn gepleegd. Nadat de politie aanvankelijk geen enkele verklaring over het gebeurde wenste te geven, werd ons nu van of ficiële zijde bevestigd, dat de 47-jarige vlieger C. P. S., die het beheer had over het op het vliegveld aanwezige benzinedepot, inderdaad is gearres teerd onder verdenking van het plegen van malversaties in de benzineverant woordingen. Twee andere vliegers van de maatschappij zijn hangende het onderzoek geschorst. De N.V. heeft in middels besloten het personeel op het vliegveld gedeeltelijk te vervangen door andere vliegers, van wie er reeds een is gearriveerd. Begin december van het afgelopen jaar werden bij een interne controle door de N.V. Aero Contractors enkele tekorten geconstateerd, die het ver moeden deden rijzen, dat in de benzi- ne-verantwoordingen van het Texel se vliegveld onjuistheden voorkwa men. De luchtvaartdienst van de rijks politie werd van dit vermoeden op de hoogte gebracht en rechercheurs be gonnen in alle stilte een onderzoek. Gezin omgekomen door kolendampvergiftiging Het echtpaar Verkooijen te Ooster hout is gisteren overleden door kolen dampvergiftiging. De vader van de heer Verkooijen merkte gisteren, dat het gezin nog niet wakker was. Hij begaf zich naar de vastgeplaatste woonwagen aan de Stuivezandse- straat te Oosterhout, sloeg een ruit in en vond man (20), vrouw (19) en kind (7 maanden) levenloos op bed. De politie gelooft niet aan misdaad. De kachel, die in de vooravond gevuld was," was gesloten, waardoor de gifti ge damp niet kon uitwijken. Salamons-oordeel gevraagd In Beersjeba heeft zich dezer M dagen een geval voorgedaan ter oplossing waarvan op- nieuw een Salomons oordeel nodig schijnt te zijn. In de kraamkliniek van genoemde H plaats in Israël waren name- lijk de baby's van twee jonge M moeders, van wie de ene uit M Jemen en de andere uit Cochin afkomstig, bij vergissing ver- wisseld zodat de moeders el- jH kanders kind voedden. Toen zij van de vergissing op H de hoogte werden gesteld wei- M gerden zij echter beiden haar eigen zoon terug te nemen en daar de politie in een geval als M dit pas op klacht van de ou- ders zelf kon ingrijpen, gingen ji de moeders ieder met het kind H van de ander naar huis. Men had nog bloedproeven ge- nomen om de verwantschap H ondubbelzinnig vast te stellen M -- maar noch de ziekenhuisauto- riteiten, noch de politie of de ambtenaren van het ministe- s rie van gezondheid vermoch- H ten de moeders te overreden hun eigen kind terug te ne- men- §f iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bondskanselier Adenauer zal tn maart op medisch advies twintig dagen rust nemen op Rhodos. Een hoge Duitse functionaris is op het eiland aangeko men om het bezoek voor te bereiden. Al spoedig bléek, dat inderdaad spra ke was van onregelmatigheden. In de Texelse verantwoordingen werden re gelmatig grotere hoeveelheden ben zine geregistreerd dan door de vier op het vliegveld gestationeerde Harvara- toestellen werden verbruikt. Thans staat vast dat deze knoeie rijen, die om vele duizenden liters benzine gaan, zich uitstrekken over een periode van enkele jaren. Gedurende die tijd moet regelma tig vliegtuigbenzine zijn gebruikt als brandstof voor de dienstauto's van het vliegveld en voor de par ticuliere wagens van een aantal personeelsleden. De politie in West-Berlijn heeft ver scheidene personen gearresteerddie lid waren van de uiterst rechtse na tionalistische jeugdbeweging. De leeftijd varieerde van 18—26 jaar. Bij huiszoekingen zijn antisemiti sche en Nazi-propaganda, militaire uitrusting, vlaggen en uniformstuk ken in beslag genomen. De unifor men zijn van hetzelfde type als die van de Hitlerjugend. Foto rechts: de 23-jarige schilder Rolf Wollny is door een hof in West- Berlijn veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf. In de nacht van 3 op 4 januari heeft hij hakenkrui sen aangebracht op twee huisdeuren en een winkelruit. DIRECTEUR JOODSE WERELDCONGRES Kritiek van Brandt antisemitische incidenten Het stedelijk parlement van West- Berlijn heeft donderdag met algeme ne stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de stedelijke regering neo-nazïstische organisaties moet verbieden, nazi's zonder verwijl moet doen berechten en vergaande anti-nazistische maatregelen moet ne men. „Deze schandelijke gebeurtenissen schaden de reputatie van onze stad in de wereld", aldus de resolutie over het aanbrengen van hakenlcruisen. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft in het parlement felle kritiek geuit op de neo-nazistlsche en anti-semitische incidenten van de laatste tijd. Is het werkelijk al zo ver dat de Duitsers niet meer weten wie hen geleid heeft naar beknotting van de vrijheid, naar de oorlog, de na oorlogse ellende en de verdeling van Duitsland? Zijn de Duitsers het on recht vergeten dat zij andere volke ren hebben aangedaan, in het bijzon der de mensen van joodse afkomst? vroeg Brandt. Volgens de burgemees ter zullen neo-nazistische groepen in West-Berlijn niet worden geduld. De politieke directeur^ van het joodse wereldcongres, Easterman, heeft donderdag op een persconfe rentie te Bonn gezegd dat de West- Vreemd artikel in blad Vlaams Economisch Verbond In een onlangs verschenen arti kel in het blad van het (Belgi sche) Vlaams Economisch Ver bond komt een vreemd artikel voor, geschreven door ir. Gas ton Goossen uit Antwerpen. Ir. Goossens behandelt in dit stuk de bevaarbaarheid van de Schel de waarbij hij bepleit een recht trekking van de Schelde tussen Vlissingen en Zandvliet. De schrijver zegt daarbij „Ne derland en België zouden als be vriende naties moeten samen werken om de kosten van het Deltaplan en zijn gevolgen te dragen in verhouding van de terreinwinst. Aan België zou de Scheldemonding toebedeeld moeten worden. Beide staten zouden door dit gebaar een daad stellen van internationale betekenis. Deze grensverschuï- ving zou België meer vrijheid van handelen geven bij de uit voering van de regimeverbete ring. Men kan zich de vraag stellen, waarom ruilverkavelin gen niet op internationaal plan kunnen worden doorgevoerd wanneer dit ook op nationaal plan gebeurt". Het plan van ir. Goossens is op bovenstaande kaart aangegeven een rechttrekking van de Schelde, o.m. ten koste van de kop van Os- senisse en een deel van de Zak van Zuïd-Beveland, terwijl als nieuwe Belgische grens een kruis lijn is aangegeven, lopend van Bath naar Westkapelle. Op Bel gisch gebied wil de heer Goossens de Schelde rechttrekken tussen Rupelmonde en Wettëren. Dit is niet op deze kaart vermeld. Dit vreemde stuk werd gisteren in Zeelands Staten ter sprake gebracht door het V.V.D.-statenlid, ir. C. A. L. Horstmann. „We zullen er maar om lachen", zei deze spreker, „maar aan de andere kant is het afgedrukt in een zéér serieus tijdschrift. Het lijkt mij goed, dat Gedeputeerde Staten hun mening over het artikel zeggen". Hetgeen vermoedelijk vandaag m de tweede vergadering van de openbare zitting zal gebeuren. Het stuk bleek in het bezit te zijn van het P. v. d. A.-Statenlid jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die eveneens bij zonder verbaasd was over de strek king van het betoog. De heer Schorer stelde het exemplaar van het blad ter beschikking van Gedeputeerde Staten. duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, hem 's och tends heeft verzekerd dat zijn re gering binnenkort de voorstellen van Easterman tot verwijdering van nazi's uit alle openbare func ties in Duitsland zal bestuderen. Volgens Easterman zei Von Bren tano dat het voor het kabinet niet moeilijk zal zijn de kern van deze voorstellen te aanvaarden. Deze kern is geheel in overeenstemming met de opvatting van de regering. Easterman zei onder meer te hebben voorgesteld dat de regering of liet parlement een uitgebreid onderzoek zal doen naar het nazistische verleden van alle belangrijke personen in Duitsland, zowel in de regering en bij het bestuur, bij de rechterlijke macht en het onderwijs als uit de pers. Alle figuren met nazistische opvattingen en sympathieën dïcenn ten spoedigste uit hun ambt of beroep te worden gezet. Voorts dienen alle nationaal-socialis- tisch gezinde en ultra-nationalistische organisaties te worden verboden en de oorsprong van de financiële midde len van die organisaties te worden nagegaan. Ook dient, aldus de voor stellen van Easterman, scherp toe zicht te worden geoefend op buiten landse anti-semitische vluchtelingen die in West-Duitsland asiel hebben gekregen, zoals Hongaarse en Oekrainse groepen. Donderdag zijn berichten ontvangen over nieuwe anti-joodse incidenten in Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Bel gië, evenals uit Noord- en Zuid- Amerika en Zuid-Afrika. SD-er Berends weer ingesloten (Van onze correspondent) De midden december voorwaardelijk in vrijheid gestelde S.D.-er A. Be rends uit Deventer is woensdagavond op last van de officier ran justitie te Amsterdam aangehouden en ingeslo ten in het huis van bewaring. In de loop van woensdag had de minister van justitie mr. A. C. W. Beerman besloten om in afwachting van een nader onderzoek de voorwaardelijke mvrijheïdsstelling van Berends te schorsen. De minister nam dit besluit op grond van het rapport dat de officier van justitie te Zutfen 's morgens had uit gebracht over het verblijf van Be rends bij zijn gezin in Deventer. Be rends was in vrijheid gesteld op voorwaarde, dat hij zich niet in Overijsel en Gelderland mocht ves tigen, noch dat hij tijdelijk in deze gewesten mocht verblijven. Niette min voegde hij zich midden december bij zijn gezin te Deventer. Hij bleef daar tot 2 januari, toen de commissa ris van politie hem sommeerde ter stond Deventer te verlaten en zich te melden bij zijn toezichthouder in Amsterdam. VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOG WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN januari Zon op 8.46 onder 16.48 Maan op 13.58 onder 4.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1