In Bondsrepubliek wordt veel geld aan „Dununensteuer" betaald Agrarische produktie heeft jaarlijks een waarde van 6 miljard IN NOVEMBER WERDEN 8636 WONINGEN OPGELEVERD WACHTMEESTERS, DIE GIFTEN AANNAMEN, VEROORDEELD MAATSCHAPry „ROTTERDAM" VOOR BOUW VAN HOTEL DONDERDAG 7 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T IN WEST-DUITSLAND 300.000 DAKLOZEN Bedelen lucratief beroep door toepassing verkooppsychologie Wie over de Westduitse Bondsrepubliek alleen maar leest als over een land met een nog steeds toenemende welvaart, met goedverdienende burgers, van wie er velen hun spaarpenningen aanleggen in „Eigenheime" en „volks aandelen", staat even verbaasd te kijken, als hij ineens hoort, dat er in West-Duitsland rond 300.000 daklozen ronddwalen. Dat is 't inwonertal van een grote stad, dat geen dak boven het hoofd heeft en geen bed om in te slapen. Bijna de helft hunner komt uit de Oostzone van Duitsland of zijn vluchtelingen uit de landen van het communistische oostblok. Eenderde deel bestaat uit jonge mensen, beneden de 25 jaar. Twee-derden zijn ongehuwd, 17 gehuwd en de rest (ook ongeveer 17 grijsaards. Een-tiende deel hunner zijn bedelaars, die in de maand december een hoogconjunctuur beleven, omdat de „haves" in christelijke kerst- en nieuwjaarsstemming bereid zijn de „have-nots" wat meer te geven. Overigens hebben, juist dank zij het „Wirtschaftswunder", de bedelaars in West-Duitsland het helemaal niet slecht. Men kan zelfs zeggen, dat het bedelen in de Bondsrepubliek een zeer lucratief „beroep" is, waarvan het enige nadeel eigenlijk is, dat het tot de strafbare handelingen behoort. Men heeft echter kunnen vaststellen, dat er in West-Duitsland „bedelaars" zijn die tweeduizend mark en meer per maand „verdienen", het viervoudige dus van het gemiddelde inkomen van een Bondsrepublikeinse arbeider. Om een dergelijk „inkomen" te bereiken, hebben zij zich natuurlijk snel moeten aanpassen aan de moderne verkoops-psychologie. De klassieke, in lompen gehulde bede laar, die aanbelt en om een stuk droog brood vraagt (maar eigenlijk liever een „Groschen" ontvangt om dat in alcohol te kunnen omzetten) is van het toneel verdwenen. In zijn plaats is de weliswaar armelijk ge klede, maar er toch altijd nog presen tabel uitziende „man-op-doorreis" ge komen, die plotseling in geldverlegen heid is geraakt en nu gedwongen is met waardeloze Ansicht"-kaarten voor 'n veel te hoge'prijs van deur tot deur te gaan om zijn reisgeld bij el kaar te krijgen. Of de vrouw, die een advertentie in de krant zet, met de vraag: „Welke 500 edel-denkende mensen sturen een arme weduwe zon der inkomen 1 mark?". Zelfs indien maar de helft van de kranten-lezers door medelijden wordt gegrepen en aan het opgegeven postadres een mark sturen, is zoiets een goed zaakje dat voldoende binnen brengt om het er dan weer een paar weken van te ne men. Of de schamel gekede, maar fat soenlijke oude heer, die in een drukke winkelstraat op het trottoir vertwij feld zoekt naar „zijn laatste 2-mark stuk", dat hij heeft verloren en die zeker weet, dat meerdere doorvoede Bondsrepublikeinse burgers hem voor het geledén „verlies" schadeloos zul len stellen. Hij heeft maar een paar uren te „werken" om 200 mark mee naar huis te kunnen nemen. En de man hij was een slimme Hambur ger die uit koper en stukjes gesle pen glas ringen liet maken. Daarmede ging hij dan de straat op, sprak vrou wen én mannen aan die er welvarend uitzagen en zeidè, dat hij zoeven deze „waardevolle ring" had gevonden en of mevrouw (meneer) hem misschien had verloren. De meesten, die hij aan sprak, verklaarden naar eer en gewe ten, dat hij of zij de ring inderdaad hadden verloren en betaalden hem tussen de 30 en 50 mark „Finderlohn". Een stuk of vijftig van deze ringen is hij op deze manier kwijtgeraakt, voor de politie hem in zijn kladden had. Dan zijn er de „profiteurs". Elke week zijn er gemiddeld drie Westduitse burgers en burgeres sen, die met het lottospel (het ra den van 6 uit 49 cijfers) 150.000 mark winnen. De lotto-maatschap pijen houden meestal de namen van de winnaars en winnaressen der hoofdprijzen geheim, maar zij komen toch nog heel vaak in de kranten. Het is bekend, dat elke winnaar of winnares gemiddeld 80.000 bedelbrie ven ontvangt. Het schrijven en ver zenden van deze bedelbrieven, wordt vaak op grote schaal georganiseerd. De linndigsten onder de afzenders richtten zich daarbij tot buitenlandse hulporganisaties in de gehele we reld. Zij schrijven, dat zij „offers zijn van de sluipende renazificering in West-Duitsland" en vanwege him antifascisme geen droog brood kun nen verdienen. Zij vragen dan om toezending van levensmiddelen, kledingstukken en werktuigen, deze laatste om zich een nieuwe existentie op te bouwen. De politie in West-Berlijn kwam zulk 'n „onderneming" op het spoor. Zij had een bureau (met 28 man personeel), een opslagplaats (voor de paketten) en een bestelwagen (om ze af te ha len). Zij verzond 50.000 van deze „bedelbrieven" per Jaar en ontving bergen gaven uit het buitenland, die via de detailhandel aan de man wer den gebracht. De verdiensten liepen in de tienduizenden. En dan zullen we nog maar niet pra ten over de komedianten, zoals een politieagent in Flensburg er een op het spoor kwam. Hij had gezien, hoe een gezin van man, vrouw en twee kinderen in de buurt van de stad uit een Opel „Kapitan" stapte, zich oude kleren aantrok en uit de achterbak van de wagen een karretje haalden, waarmede zij later als vluchtelingen uit de Oostzeelanden in de stad gin gen bedelen (inkomen: 100 tot 200 mark per dag)Of de 2 bedelaars, die jarenlang op de Diisseldorfse „Kö" (Königsalleé) hadden gezeten. Zij waren „geamputeerden", hadden in de oorlog hun benen verloren. Zij za ten echter op een speciaal daarvoor geconstrueerd bankje, waardoor men niet kon zien dat de gezonde benen er onder staken. Andeidialf jaar geleden verdwenen zij plotseling. Als goed. geklede heren kwamen zij voor de rechter. In slechte weken haalden zij met de verkoop van scheermesjes en schoenveters 100 mark per dag op. Jaarlijks verdienden zij (belasting vrij) 35.000 mark. Elk had een eigen huis, een dienst meisje en een auto, waarmede zij 's morgens naar hun „werk" reden. Beiden hadden een aanzienlijk bank saldo. En als de ene „bedelaar" zijn wouw niet had bedrogen met het dienstmeisje van de andere, was de zaak misschien nooit uitgekomen en betaalden de Diisseldorfers nu nog hun wat de Duitsers noemen „Dummensteuer", hun domheids-be lasting. Indei-daad: bedelen is in West-Duitsland een „Geschaft". „Gehandeld in strijd met hun plicht" De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan tegen drie van de vier wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam van het Voor levensverzekeringen was 1959 zeer gunstig Het afgelopen jaar heeft voor het Ie- vensverzekcringbedrijf goede resulta ten opgeleverd. Op basis van voorlo- lopige cijfers kan, volgens de voor lichtingscommissie uit het levensver zekeringsbedrijf, verwacht worden, dat er voor ongeveer 10% meer aan nieuwe verzekeringen is gesloten dan in 1958. Gedurende de eerste tien maanden van het jaar kwam er voor een be drag van bijna 3V2 miljard gulden aan nieuwe levensverzekeringen tot stand. In 1958 was de produktie ge durende overeenkomstige periode on geveer 275 miljoen lager. Ook het bedrag, dat de maatschap pijen aan premies en koopsommen ontvingen, vertoont een stijging. Over de eerste drie kwartalen van 1959 was het ruim 27 miljoen gulden hoger dan over de eerste negen maanden van 1958. De spaarzaamheid van het pu bliek werd door het levensverze keringsbedrijf gestimuleerd door een gewijzigd systeem van premie- berekening in het voordeel van de polishouders en door de invoering van een „pakket" aanvullende verzekeringen, dat tegen betaling van een geringe premie gecombi neerd kan worden met verzekerin gen van 10.000 en hoger. De uitverkoop is de 19-jarige mevrouw Patricia Morrice uit New Castle bijna noodlottig geworden. Zij vroeg haar moeder even op de kleine te passen en ging een stoffenwinkel binnen. Even later riep zij haar moeder een ogenblik binnen te ko men om haar oordeel te geven over een lap stof. Toen zij beiden buiten kwamen, was de baby verdwenen. Na een uit gebreid politieonderzoek trof men de kinderwagen ergens leeg aan. De moeder bracht een angstige nacht door. Gisteren ontdekten arbeiders op een kerkhof te New Castle een slaap zak^ waarin het vermiste kind lag te slapen. Moeder en kind werden weer vlug herenigd. korps rijkspolitie, die 14 dagen gele den terecht hebben gestaan. Conform de eis werd de 25-jarige wachtmeester H. J. N. de EL tot 1 jaar veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Zijn oudere collega, de 45- jarlge M. J. F. P., tegen wie even eens 1 jaar geëist was, werd een ho gere straf opgelegd: 1 jaar en 3 inaanden met aftrek. De 41-jarige wachtmeester H. Aan O. xverd conform de eis A'eroordeeld tot 10 maanden met aftrek. De rechtbank achtte bewezen dat de ze verdachten als ambtenaar giften hebben aangenomen, wetende dat deze hun gegeven werden ten einde hen te bewegen in strijd met hun plicht te handelen. Naar men zich zal herinneren werden zij in september gearresteerd, nadat een automobilist uit Blaricum een klacht tegen de twee eerstgenoemden had ingediend bij de rijksrecherche. Deze automobilist was 's nachts op de rijksweg no. 1 van Amsterdam naar 't Gooi door het tweetal aangehouden omdat hij slin gerend reed. De wachtmeesters hadden hem naar huis gebracht, waren met hem mee naar binnen gegaan en hadden hem laten blijken dat zij voor 150 geen proces verbaal zouden opmaken. De in 't nauw gebrachte automobilist be taalde dit bedrag. Tijdens het vooronderzoek bleek dat ook drie andere wachtmees ters van de Amsterdamse ver- lceei'sgroep af en toe hun boekje te buiten gingen. De zaak tegen de 46-jarige wachtmeester J. M. de V., die in afwachting van zijn berechting in vrijheid is gesteld, en de 46-jarige W. S. zal eerst dienen wanneer het vooronderzoek tegen de laatste is beëindigd. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in november van het afgelopen jaar 8636 nieuwe woningen opgeleverd. Dit aantal Averd nog nimmer in een maand november bereikt. In novem ber 1958 werden 8263 nieuwe wonin gen voltooid. In de eerste elf maanden van 1959 kwamen 73.997 woningen gereed, te-: gen 80.641 in de overeenkomstige periode van 1958. Van de in november voltooide wo ningen werden er 1081 als systeem woning gebouwd. In de eerste elf maanden van 1959 kwamen 8075 sy steemwoningen gereed. Gerekend tot en met november 1959 werden sedert de bevrijding 759.592 nieuwe woningen gebouwd. In november 1959 Averd begonnen met de bouw van 6255 woningen (november 1958 met 6958 wonin gen). In de eerste elf maanden van 1959 werd begonnen met de bouw van 80.045 woningen, in de overeenkom- Geen bezwaar tegen helikopterlijn Londen- Amsterdam (Van onze Haagse redactie) Het is ATijwel zeker, dat aan de „Bri tish European Airways" een A'ergun- ning zal worden gegeven voor het openen van een helikopterdienst tus sen Londen en Amsterdam indien een desbetreffend verzoek bij de Neder landse regering wordt ingediend. Aldus werd ons medegedeeld \*an de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat. Men voegde hieraan toe het A'erlenen van een dergelijke vergunning ligt geheel in de lijn A'an de Nederlandse opvattingen ten aan zien van de ATije luchtvaart. Een desbetreffend verzoek van Enge land is overigens nog niet ontvangen doch de „B.E.A." heeft, naar verluidt* een vergunning aangevraagd bij de Britse luchtvaartautoriteiten om een dienst met hefschroefvliegtuigen te mogen openen tussen Londen en Am sterdam en tevens tussen Londen enerzijds en Brussel, Parijs, de Scilly- eilanden en Birmingham of Manches ter. Men zou deze dienst willen on derhouden met toestellen van het ty pe Sikorsky S 61, later ook met de Fairy „Rotodyne". stige periode van 1958 met 77.295 Avoningen. Doordat het aantal woningen dat in november 1959 gereed kwam, groter was dan het aantal dat in aanbouw werd genomen, liep het aantal wo ningen in uitvoering terug tot 90.110 op 1 december 1959. Op 1 december 1958 waren 86.430 woningen in aan bouw. „Onze vloot" wordt „Ons zeewezen" Het maandelijks orgaan van de ko ninklijke Nederlandse vereniging „Onze Vloot" verschijnt met ingang A7an 20 januari onder de nieuwe naam „Ons Zeewezen". Dit tijdschrift, dat nu al bijna een halve eeu\A' aan de Nederlandse belangen ter zee Is ge wijd, zal voortaan in een grotere op laag verschijnen en met een omslag in vierkleurendruk worden uitge voerd volgens het offsetprocédé. Dodelijk ongeval op werf De 61-jarige W. Broekhuis te West- Graf td ijk, werkzaam op de scheeps werf „Voorwaarts" te West-Graft- dïjk, is gistermorgen door onbeken de oorzaak vanaf een boot op een helling gevallen. Hij is met ernstige verwondingen naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. Het slach£ offer was gehuwd. Het huis van een Duitse journalist, die Duitsland tijdens het Hitler-regi me verliet om de Nazigeest te onf- vluchten, is door Neo-Nazi's beklad met het hakenkruis en de kreet ,JIeïl Hitier". De woning van de journalist, die na de oorlog in zijn vaderland terugkwam, staat in Bad-Godesberg, bij Bonn, de hoofdstad van de Bonds republiek. (A.N.P.-télefoto) Zestig jonge Amerikanen komen naar ons land Zestig Amerikaanse jongens en meis jes van 16 tot 18 jaar zidlen geduren de komende zomer voor een periode van vier tot acht weken onder auspi ciën van de „American Field Service" naar Nederland komen. Deze organi satie laat gedurende reeds dertien jaar, elk jaar honderden Amerikaan se middelbare scholieren over de we reld uitzwermen om hen kennis te la ten maken met leeftijdgenoten en hun families in voor hun onbekende landen. Zij zorgt er ook voor, dat elk jaar honderden kinderen uit Europa, Azië. Australië en Zuid-Amenka naar de Verenigde Staten kunnen gaan, om daar een jaar een „high- school" of „preparatory school" te bezoeken. In de dertien jaar dat de American Field Service dit uitwisselings-pro- gramma heeft uitgevoerd zijn 172 Amerikaanse jongeren naar Neder land gekomen (vorig jaar 53) en heb ben 218 Nederlandse scholieren de Verenigde Staten bezocht (vorig jaar 40). De jeugdige Amerikanen komen op 19 juni in Nedei'land aan en ze zullen hier blijven tot 15 augustus. KOSTEN GERAAMD OP TWINTIG MILJOEN Door het ondertekenen van de nota riële akte is gisteren in de vergader zaal A'an de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam opge richt de Hotelraaatschappij Rotter dam N.V., die aan liet Weena bij het Hofplein een hotel van twintig mil joen gulden zal bouwen, dat eind 1962 gereed moet zijn en in huur zal worden gegeven aan „Hilton hotels international, ine". Het hotel, waarvoor men begin april de eerste paal hoopt te slaan, VOORZITTER PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES Gehoopt wordt dat varkensmarkt behoed wordt voor ernstige inzinking De voorzitter van het produktschap voor vee en A'lees, de heer Joh. de Veer, heeft gisteren op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht een nieuwjaarsrede gehouden, Avaarin hij uitvoerig de beteke nis A an de agrarische sector voor de Nederlandse economie schetste. Hij memoreerde in dit verband, dat de agrarische produktie van ons land jaarlijks een waarde van 6 miljard gulden A'ertegenwoordigt. Avaarvan circa 3,8 miljard door de veehouderij wordt voortgebracht. Hiervan komt ongeveer 1,4 miljard voor rekening van de vleesproduktie: 760 miljoen gulden aan varkensvlees, 60 miljoen gulden aan rundvlees en 40 miljoen gulden aan schape- en paardevlees. De agrarische sector vei-werft jaar lijks een uitvoeroverschot van rond 140 miljoen gulden. De heer De Veer concludeerde hieruit, dat de boeren stand naast zijn belangrijke taak bij de voedselvooi-ziening van het Neder landse volk, nog een aanmerkelijke Uf-'ii'age levert aan de verhoging van welvaart van ons land. Dat deze bijdrage zeer welkom, zo niet nood zakelijk is voor de nationale econo mie, wordt, naar zijn gevoel, vaak onvoldoende beseft en onvoldoende gewaardeerd. De activiteiten van de Nederlandse boer en de agrarische handel en industrie heben in de afgelopen jaren dc betalingsbalans in ieder geval gunstig beïnvloed met een bedrag van 1400 miljoen gulden, zo zei de heer De Veer. Hij deelde voorts mee, dat blijkens de veetellingen in 2 jaar tijd de jong veestapel voor de rundveemesterij en weiderij met ruim 100.000 stuks is toegenomen. Hiervan is, volgens hem, een vleesproduktie ter waarde van 70 miljoen gulden te verwachten. Tezamen met de opbrengst van de eveneens sterk toegenomen produk tie van vet kalfsvlees, is de produk tie van rund- en kalfsvlees in korte tijd met tenminste 10 miljoen gulden opgevoerd. De heer De Veer verklaarde, dat de slachtvarkensmarkt zich in 1959 ken merkte door een niet al te groot aan bod, een vlotte afzet en een voor de producenten bevredigende prijsont wikkeling. Door de vrij sterke uit breiding welke de fokkerij als gevolg daarvan ondergaan heeft, ziet het er, volgens hem, naar uit, dat de varkensvlees-positie 1960 een tegen gesteld beeld zal vertonen. De voorzitter van het produktschap voor veen en vlees sprak de hoop uit dat met het aangrijpen A'an deze of eventueel andere middelen de var kensmarkt behoed zal Avorden voor een ernstige inzinking, die de conti nuïteit van de produktie in gevaar zou brengen. Hij vestigde er de aan dacht op dat. mochten deze middelen onvoldoende blijken, een beroep ge daan kan worden op de overheid, die zich in beginsel bereid verklaard heeft, naast het bedrag van 10 mil joen gulden nog een bedrag van 20 miljoen voor het marktordenend be leid beschikbaar te stellen, indien de marktprijs voor varkens geruime tijd aanmerkelijk beneden de kostprijs zou komen te liggen. Het indexcijfer voor de post voeding is volgens de publikaties van het cen traal bureau voor de statistiek tot november 1959 gestegen van 117 op 126, dus met 9 punten. Van de ver schillende onderdelen stegen brood, etc., met 1 punt, de post aardappe len, groenten en fruit met 50 pun ten, zuivelprodukten (exclusief room boter) met 4 punten en de post vlees krijgt 250 kamers voor vijfhonderd gasten, een Amerikaanse „coffee shop", een bar, een balzaal voor 500 personen, een restaurant met 150 zit plaatsen, kapsalons, een bar die de Amerikanen „nightclub" noemen, een grote eetzaal voor zestig mensen en zes kleine eetzaaltjes, resp. vergader kamers. De twintig miljoen gulden zijn bij eengekomen uit een door het rijk gegarandeerde lening van twaalf miljoen gulden, uit een tien miljoen gulden bedragend maatschappelijk kapitaal, waarvan A'oorshands acht miljoen werd uitgegeven. In dit ka pitaal neemt het bedrijfsleven deel voor zeven miljoen en de gemeente Rotterdam voor een miljoen nomi naal. De toekomstige exploitatie, Hilton, heeft een aandeel (een mil joen gulden) in het risicodragend kapitaal, zo bleek uit de voorgele zen notariële akte, hetgeen in geen enkel land, waar deze organisatie hotels drijft, het geval is. De huur, die de Amerikaanse maat schappij moet opbrengen is een be drag, gelijk aan tweederde van de nettowinst. Naast figuren uit het Rotterdamse bedrijfsleven hebben in het college van commissarissen zitting mr. H. J. Kruis, namens de K.L.M. en de Rotterdamse wethouder, mej. mr. J. Zeelenberg, die de gemeente A'erte genwoordigt. Ook zal de Hilton- maatschappij nog een commissaris aanwijzen. Tot directeur van de Rotterdamse N.V. werd benoemd de heer F. Sie- wertsz van Reesema, vroeger land bouwkundig adAiseur A'an de Ver- eenïgde Vorstenlandsche cultuur maatschappijen en A'an 1947 tot 1957 directeur van diergaarde „Blijdorp". De heer De Veer wees erop, dat de consumenten in het algemeen steeds hogere eisen gaan stellen. De A'raag naar mager en mals vlees neemt steeds toe, die naar de vette delen neemt af. De opbrengst van het rundvet wordt reeds bepaald door de smeltwaarde en ook spek wordt meer en meer een afA'al- inplaats van een bïjprodukt. De lage opbrengst van deze noodzakelijke bijprodukten heeft onvermijdelijk invloed op de prijs van de \-eel gevraagde magere delen. Een hetere Avaarderïng van de dierlijke vetten zal, naar zijn me ning, een gunstige invloed op dc vleesprijzen kunnen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7