Zoon doodt vader tijdens hevige ruzie Onderzoek naar horloges met radioactiviteit Bergen, opgeschrikt door arrestatie secretaris, heeft huizen-schandaal KLANKBORV DONDERDAG T JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Bungalows, voor verhuur bestemd, alle aan Duitsers verkocht (Van onze correspondent.) In het kerkdorpe Heïjen nabij De Molen is kortgeleden een complete Duitse nederzetting verrezen, die een 80-tal bnngalows omvat en «aar- van er reeds een zestigtal door Duitsers is bewoond. Ze zijn gebouwd in een bosrijke omgeving. De bouw van een tiental soortgelijke verblij ven in de natuurschone omgeving Aan het Douvenkamp langs de weg naar Weeze onder het kerkdorp Well, een zeer geliefd oord voor de kampeerders, dat direct aansluit aan het natuurreservaat, vormt het begin van een tweede Duitse nederzetting binnen de grenzen van deze Noord-Limburgse gemeente. In deze gemeente waarvan juist dezer dagen de gemeentesecretaris is gearresteerd, onder meer op vermoeden \'an ongeoorloofde operaties met uitgifte van grond, heeft men A'oor deze zaak plotseling ongewone aandacht. Na de opzienbarende aankoop van het bekende landgoed „De Hamert" ter grootte van 486 ha, eveneens onder Well gelegen, dat als nalaten schap van wijlen Frans Jan ten Bos, textielfabrikant te Almelo bij open bare verkoop op 10 juni van dit jaar voor een bedrag van 955.000 gilden overging in handen van de eutsche Eauernsiedling G.M.B.H. te Düsseldorf, een Duits ontginnings- bedrijf, komen nu opnieuw de mooi ste plekjes Aran het toch reeds schaars worden Noord-Limburgse re creatiegebied in Duits bezit. Deze laatste bungalows zullen binnen een paar maanden voor bewoning gereed zijn. Het merkwaardige van deze bungalow-bouw is, dat hij is afge stemd op de verkoop aan Duitsers, die middels publikaties in hun eigen taal op de aantrekkelijkheid van de ze bungalows wordt gewezen. Geruchten Inmiddels gonst het in Bergen nog ran geruchten over nieuwe grond aankopen en nog andere bungalow plannen. Zo schijnt er voor de Vos- senheuvel een complex langs de We- zerweg alsook voor een natuur schoon terrein onder Wellerlooi eveneens onder de gemeente Bergen, belangstelling te bestaan. De agra rische gemeente met een oppervlakte van 32.238 ha zandgrond, waarvan 2600 ha dennenbos en ruim 1500 ha heide, plassen en moerassen, vormt nu eensklaps een grote aantrekkings kracht voor de Duitsers. Over de bouw van de eerste bungalows in Heijen ontstond destijds reeds de nodige deining, omdat een particu liere bouwer geen kans kreeg zich buiten de voor bebouwing bestemde kom te vestigen en omdat met deze bungalowbouw het ongerepte recrea tiegebied werd geschonden. Van gemeentewege volgde hierop de reactie, dat de bouw van zo merhuisjes was voorgesteld, die voor verhuur zouden worden be stemd, hetgeen door de gemeente voor het toeristisch verkeer van belang werd geacht. Toen achter af bleek, dat de bungalows aan Duitsers werden verkocht, kon er niets meer tegen ondernomen worden. Terecht vraagt men zich thans dan ook af, waarom na die opgedane er varing opnieuw zonder garantie dat verhuurd en niet verkocht zou wor den, vergunning werd verleend voor de bouw van het nieuwe bungalow park onder Well, dat thans in aan bouw is. Hoewel andermaal aan het gemeentebestuur Averd verzekerd, dat deze bungalows voor toeristisch doel verhuurd zouden worden, blijken ze opnieuw uitsluitend voor verkoop te worden bestemd, en dan nog bij voorkeur aan meer betalende Duit sers. Zand Naast de bouwers hebben in de laat ste tijd ook de zand- en grïntbagge- raars hun aandacht op deze ge meente geconcentreerd. De zandgron den in deze uitgestrekte gemeente zijn nu waardevol geworden, door dat de zandwinning op de benedenri vieren Avordt stopgezet teneinde ver dere vernieling van de uiterAA'aarden tegen te gaan. Bergen beschikt over velé honderden hectaren oppervlak te, Avaaronder een minstens 20 me ter dikke zand- en grintlaag is ge vestigd. Dit heeft vooral in de laat.- ste maanden belangrijke grondspe- culaties in de hand gewerkt. In het licht van de arrestatie A an de secre taris der gemeente begint men deze ATeemde zaken in Bergen met een ander oog te bezien. Gemeentesecretaris van Bergen -L. - in arrest (Van onze correspondent) In zijn woning in de Noordlimburgse gemeente Bergen is maandagavond de 53-jarige heer L. M. B. Aran E., se cretaris A'an die gemeente, gearres teerd. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring te Roermond OA'ergebracht. Ofschoon \'an officiële zijde geen me dedelingen omtrent- de reden van de aanhouding werden gedaan, brengt men deze toch algemeen in verband met het feit dat reeds geruime tijd een onderzoek door de rijksrecherche werd verricht naar verschillende grondtransacties, die de laatste tijd in de gemeente hebben plaatsgevon den. Het betrof transacties met grond A'oor zand- en grindwinning en A'oor bungalowbouw, waarbij de ge meentesecretaris was betrokken. De heer Van E. bekleedde zijn functie sedert 1938. INVITATIE SLOEG ALS BOM IN. Een inwoonster van Velp (Gld.) kreeg uit Leiden een postpakketje gestuurd. Zij maakte het open en zag tot haar schrik, dat er iets in zat, dat veel aan een helse machine deed denken. Het „projectiel" bestond uit een fles, waarin een gevaarlijk uit ziend \Ait staafje stak. Aan dat staafje zat een lont. Een buurman Averd er bijgehaald en deze advi seerde, ijlings de politie te Avaar- schuwen. „Verder afblijven" luidde het dringende advies van deze zijde. En do politie toog snel op pad naar bet aangegeven adres. Met uiterste voorzichtigheid werd door de politie de inhoud uit de fles verwijderd. Gelukkig gebeurde er niets. Het witte staafje bleek een opgerold velletje papier te zijn, waarop In dichtvorm een uitnodiging tot het bijwonen van een koperen bruiloft was geschreven. Aan de lont was een thermometer bevestigd, be doeld om de stemming tijdens 't feest te kunnen meten. Hij zou, naar het gedicht aangaf, door de aanwezige dames moeten worden gedragen. WAT ZE ZEGGEN. De schrijver Tennessee Williams: „Als de mensen zich zo zouden gedragen als cle sta ten, zouden ze allemaal in een dwangbuis worden gezet". De film ster Cary Grant: „Alcohol is bijzon- der geschikt om bijna alles te con- serA'eren met uitzondering van ge heimen". DROEVIG GEBEUREN OP VERJAARDAG Als een wilde scherp mes gehanteerd De 25-jarige bankwerker heeft in do nacht van dinsdag op woensdag zijn 5o-]arige vader tij dens een hevige vechtpartij in diens woning in do HillegomstTaat te Amsterdam-West met een soort pad. A-indersmes achttien steken toege bracht Avaaraan de \-ader omstreeks drie uur in een ziekenhuis is over leden. De zoon belde daarop een ken nis op en zei: „Ik heb mijn A'ader neergestoken". De zoon, die tijdens de A'echtpartij zelf ook gewond werd is opgesloten op het politiebureau Overtoom en zal zaterdag voor de officier van justitie, mr. W. K. Ba ron van Dedem, Avorden geleid. De vechtpartij ontstond na een ruzie tussen vader en zoon. Er bestond een gespannen verhouding tussen de twee mannen, die geheel lag in het zakelijk vlak. De A'ader had een bedrijfje aan huis van tech nische verwarmingsinstallaties. On- feveer een half jaar geleden stuurde e vader zijn zoon, die in Hamburg als technisch installateur voor scheepsvenvarming Averkzaam was, een telegram waarin hij hem ver zocht direct over te komen. Hij zou dan in de zaak worden opgenomen, die toch voor hem bestemd was. De zoon, die inmiddels met een Duitse vrouw getrouwd was, kwam naar Amsterdam. Zijn vader, die nog in een echtscheidingsprocedure was met zijn tweede vrouw, zat diep in de put en het bedrijfje was erg ach teruit gegaan. De zoon kwam met zijn vrouw bij zijn vader inwonen in het souter rain. Na enige tijd leerde de vader een 21-jarig meisje kennen met Avie hij ging samenleven. Nadien ontstonden er spanningen tussen A'ader en zoon, die zijn vader ver weet, dat hij hem nu uit de zaak poogde te werken. Dinsdag vierde de vader zijn 55e verjaardag. Een dochter uit zijn eerste huwelijk Was nog op bezoek 1 toen de zoon met zijn vrouw tegen middernacht thuis kwam. De vader had alcohol gebruikt maar verkeer de A'olgens de door de politie gehoor de getuigen niet onder invloed. De zoon, die niet drinkt omdat hij een maagklacht heeft, weigerde een bor rel mee te drinken. Tevoren had de zoon, zo verklaarde hij later aan de politie een circa achttien cm lang padvindersmes, heft en lemmet onge veer elk negen cm lang, uit een lade met tekenbehoeften in het kantoor tje gehaald. Dit mes AA-ordt gebruikt voor papiersnijden. De zoon had n.I. besloten om te gaan verhuizen en wilde het mes gebruiken bij het in pakken van enkele spullen. Hij stak het in de buitenzak van zijn colbert jasje. De A'ader achtte zich door de weigering van de zoon om mee te drinken beledigd en, aldus de politie, vatte dit als een vijandige houding op. Er waren verwijten over en weer gemaakt, dat de een de ander uit de zaak wilde werken. De vader zag zijn zoon als zijn grootste vijand, die zijn leven kapot wilde maken. En de zoon vond dat zijn vader hem kleineerde. Toen beide mannen elk. Nieuwjaarsreceptie HM. de ko ningin en Z.KJS. de prins voor corps diplomatique. Foto: de ambassadrice van Pakistan, de Begum Raana Liaquat AU Khan. aar grepen trachtten de twee atou- wen, de dochter \'an de vader en diens 21-jarige a'riendin, de mannen te scheiden. Wat er gebeurd is, al dus de politie, weet niemand. De va der kwam hevig bloedend op de grond te liggen. De zoon moet als een wildeman met het scherpe mes in liet rond hebben gestoken. De A'ader kreeg steekwon den o\'er zijn hele lichaam, o.m. ook in de hartstreek. De dochter liep een vrij diepe snijwiönd in een van haar polsen op en de zoon kreeg van het 21-jarige meisje een klap op zijn achterhoofd en zijn rug met een klein bijzettafeltje met stalen poot jes. Kroesjtsjew weer naar India Premier Nehroe heeft premier Kroesjtsjew uitgenodigd volgende maand, als hij naar Indonesië gaat, ook India te bezoeken, zo bericht het Russische persbureau Tass. Kroes jtsjew heeft te kennen gegeven dat hij de uitnodiging aam-aardt. Kroesjtsjew bracht in 1955 in gezel schap A-an de toenmalige premier Boelganin zijn eerste bezoek aan In dia. tijdens een uitgebreide reis door Azië. De Gaulle bezoekt in april Canada en Ver. Staten President De Gaulle zal A'an 19 tot 22 april een bezoek aan Canada bren gen en daarna tot het einde der maand de Verenigde Staten bezoe ken, zo is AVóensdag te Parijs bekend gemaakt. De Gaulle had niet eerder op de uit nodigingen kunnen ingaan omdat de datum voor de Oost-West: topconfe rentie (16 mei in Parijs) pas sinds kort bekend is. Kroesjtsjew brengt in maart een be zoek aan De Gaulle. Reis van premier Gronchi uitgesteld Volgens mededeling van gezagheb bende zijde is de reis welke de Ita liaanse president Gronchi donderdag naar de Sowjet-Unie zou onderne men voor een officieel bezoek van vijf dagen wegens ziekte van de pre sident uitgesteld. Gronchi heeft een ontsteking aan de luchtwegen lichte koorts. In Chamalièreseen voorstadje van Clermont-Ferrand, worstelt de Franse renner Raphael Geminiani tegen de zelfde ziekte, die Fausto Coppi het leven heeft gekost. Dinsdag ivas de Fransman voor het eerst weer koortsvrij. Foto: Zijn echtgenote Anne-Marië wijkt niet van het bed. ONTOELAATBARE EN GEVAARLIJKE DOSIS (Van onze Haagse redactie.) Stralingsdeskundigen van Toegepast Natuurkundig Onderzoek, het kern fysisch laboratorium en de Amster damse keuringsdienst A-an waren zijn druk bezig met onderzoekingen naar de geA'aren van Zwitserse polshor loges A-an het tjjie Rolex GMT Mas ter. Momenteel be\rinden zich name lijk in Nederland tenminste vier A-an deze horloges, die volgens een enkele weken geleden door de Ame rikaanse commissie voor atoomon derzoek gepubliceerd rapport een ontoelaatbare dosis radioactiviteit uitstralen. Een van die vier horloges is in het bezit A-an een Amsterdamse ambte naar, die twee jaar geleden uit In donesië repatrieerde en het onder weg in Singapore kocht. Na de publi katies over liet Amerikaanse rap port werd hij ongerust, aangezien hij reeds een jaar lijdt aan pijn en verlammingsverschijnselen in de lin ker pols. Uiteraard rees bij hem de veronderstelling, dat dit aan de stra ling van het horloge te wijten zou kunnen zijn. Daar komt bij, dat in het gezin 'van deze ambtenaar enke le maanden geleden een kind werd geboren, dat aanzienlijk minder dan het normale gewicht woog en boven dien mismaakt ter wereld kwam. Het staat geenszins vast, dat deze feiten met elkaar in verband staan. Juist echter de betreurens waardige omstandigheden in het gezin van de Amsterdamse amb tenaar maken een onderzoek bij zonder belangrijk. Het horloge, dat hij reeds twee jaar geleden gedragen heeft. be\indt zich daarom thans bij prof. dr. J. A. Cohen, directeur A'an het medisch- biologisch laboratorium van de rrijksverdedigingsorganisatie t.n.o. in Rijswijk, waar de intensiteit a-an de straling zal Avorden nage gaan. Inmiddels zijn reeds proeven geno men met een horloge van hetzelfde type, dat nog in het bezit was van de importeur, de firma Elka Watch in Amsterdam. Bij het onderzoek in het Kernfysisch laboratorium in Amsterdam bleek, dat de lichtgeven de wijzers en cijfers door het glas heen ongeveer 4 milli-röntgen per uur uitstralen, en aan de achter zijde van het horloge circa 0,35 milli-röntgen per uur. Dit is reeds aanzienlijk meer dan in Amerika voor werkers in de atoomindustrie is toegestaan. Voor mensen, die niet in de atoomindustrie werkzaam zijn, wordt het toelaatbare maximum trouwens nog lager gesteld. Voor horloges wordt in Nederland een straling van 0,4 milli-röntgen per uur normaal geacht, vernamen wij van prof. dr. H. J. Hardon, directeur van de Amsterdamse keuringsdienst van waren. Vandaag „krijgsraad" in Den Haag De zaak A-an de radio-actieve horloges zal hedenmiddag het onderwerp zijn A-an een bespre king op hoog nÏA-eau op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De directeur- generaal Aan de volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam, heeft namelijk een „krijgs raad" belegd, Avaar\-oor pro minente autoriteiten op het gebied A-an de A'olksgczoiulheid zijn uitgenodigd. V*WV\*WV\*W\*'VVWV\*V Bij deze dienst heeft zich gisteren iemand gemeld met een horloge, dat nog twee- of driemaal zoveel ra dio-activiteit uitstraalde als het hor loge A'an de Amsterdamse ambte naar. Ook deze man, die het zeer sterk radio-actieve polshorloge ruim een jaar draagt, klaagt over pijn in de arm. waarvan hij nu reeds en kele maanden last heeft. Metingen door de keuringsdienst toonden een straling aan A'an 7.5 milli-röntgen per uur. Het is een speciaal „dui kershorloge", dat tot een diepte van honderd meter onder water dienst kan doen. Inmiddels heeft de Amsterdamse keuringsdienst bij de firma Elka Watch Avoensdag nog verscheidene horloges van andere merken gevon den met een vrij sterke radio-actie ve straling. Onder „vrij sterk" wordt dan verstaan: sterker dan de nor male straling van circa 0.5 milli- röntgen per uur. Prof. Hardon is A-oornemens te laten nagaan of ook andere Importeurs ïn zijn ressort horloges met een der gelijke sterke straling voorradig hebben. TeA'ens zal hij vandaag con tact opnemen met de directeuren van de andere keuringsdiensten in het land. Dit zou kunnen leiden tot een onderzoek in de rayons A'an alle keu ringsdiensten, zodat dan inderdaad van een het gehele land omvattend onderzoek sprake zal zijn. Tot nu toe zijn geen horloges in beslag genomen. Wel wordt de be zitters van horloges met een ster ke straling dringend geadviseerd deze bronnen van gevaarlijke straling niet meer te dragen. „Ik denk toch wel, dat we een grens zullen moeten stellen, bijvoorbeeld van 0.5 milli-röntgen per uur. verzekerde prof. Havdon. „Voor horloges met een sterkere straling zal dan een verbod moeten wor- den opgenomen in het radio-actie ve stoffen-besluit". NA OPZIENBARENDE AANKOOP VAN „DE HAMERT" In de knoop Aan Akvam el-Haurani behoeft men niet meer tc vertellen, dat een nationalist ook nog voor on ontwarbare en zelfs tegen bijlslagen bestand zijnde knopen kan komen te staan als nationalistische wensen eenmaal in vervulling zijn gegaan en als men zijn best doet, de jonge na tie op poten te zetten. Zo verschrik kelijk jong is zijn land, Syrië, nu trouwens ook weer niet: in 1945 werd het een onafhankelijke repu bliek. In overeenstemming met de nationa listische opvattingen van Akram el- Haurani gaf het op 1 februari 1958 t een deel van zijn soevei'einiteit prijs J door zich aan te sluiten bij Egypte j en zo de zijns inziens veelbelovende Verenigde Arabische Republiek te I stichten. Nasser werd V.A.R.-president, el- I Haurani één van de vier V.A.R.-vice- presidenten en in die functie speciaal I verantwoordelijk voor de ontwikke- ling van Syrië. Enthousiast begon hij met de tenuitvoerlegging van het programma van zijn ais socialistisch bestempelde Baath-partij. Maar dat viel niet mee. „snelle industrialise ring, verdeling van. de staatslande- rijen onder dc boeren en omzetting van het agrarische collectieve bezit in coöperaties" was makkelijker ge zegd dan gedaan. Het publiek was niet zo geestdriftig als men had verwacht. De economische depressie die steeds meer om zich heen greep, werd de Baath-partij in de schoenen geschoven. En zo raakten el-Haurani en de zijnen zelf geheel verstrikt in de binnenlandse politie ke knoop. De buitenlandse ontwikkeling in de Arabische wereld zat hun ook niet mee. De pan-Arabisch ge oriënteerde Baath-partij, die de gehe le Arabische wereld op een presen teerblaadje voor Nasser wilde leg gen, kreeg het na Abdel Karim Kas- sems staatsgreep zwaar te verduren in Irak. Kassem voelde er niet voor om op dat presenteerblaadje te wor den gezet en hij speelde de commu nisten tegen de Baathmensen uit om „zelfstandig" zijn hoofd in de Iraakse olie te houden. Bij vlagen zag hij ineens in. dat hij met vuur speelde en dan richtte hij In allerijl dammen of> om de communistische stroming binnen perken te houden. Maar de Baathpartij kon geen goed meer bij hem doen. Vooral bij de ju ridische nasleep van de in oktober te Bagdad op Kasem gepleegde aan slag, moet de Baath het ontgelden. Voor het volksgerechtshof staan thans niet minder dan 57 mensen terecht die ervan Avorden verdacht bij die aanslag betrokken te zijn ge weest. Verscheidenen van die ver dachten behoren tot de Baathpartij. Men krijgt de indruk dat het Kas- sems opzet is, van de Iraakse tak der Baathboom kachelhout te ma ken. Moeilijk kan het een toeval wor den genoemd, dat dit proces juist wordt gehouden nu een belangrijke Avijziging intreedt in bet Iraakse politieke leven. Zoals Kas sem in Üe afgelopen herfst had be loofd, mochten met ingang van giste ren, de Dag van het Leger, de Iraak se politieke partijen weer optreden, mits zij niet op militaire' leest zijn geschoeid en niet, naar het oordeel van de minister van binnenlandse za ken, afbreuk doen aan de onafhanke lijkheid, de eenheid en het republi keinse stelsel van het land. Aange nomen wordt dat Ader partijen zullen worden toegelaten, te weten de Volkspartij, wellicht onder leiding van kolonel Mahdawi, president A'an het „Volksgerechtshof, de Vrije De mocraten (communisten), de Ver enigde Democratische Koerdische Partij en de Nationale Democrati sche Partij, (een linkse, niet-commu- nistische partij, die vooral aanhan gers heeft in intellectuele kring, maar weinig of niet bij „de massa". Onder de Koerdische partij en in de Volkspartij vindt men pro-communis tisch georiënteerden, maar ook vol gelingen A'an Kassem door-dik-en- dun en nationalisten. Van regerings zijde is vastgesteld, dat de Baath partij in elk geval niet voor erken ning in aanmerking kan komen. En zo dreigt het gevaar, dat het Iraak se politieke evenwicht (zo het nog bestaat) ten voordele a'an de commu nisten zal worden verbroken. Nasser heeft inmiddels, wat zijn pan-Arabisme betreft, zijn ver wachtingen gesteld op andere Irakezen dan zijn vroegere vrienden van de Baathpartij. Dat hij dezer da gen toestemde in de ontslagaanvra - ge van vier Syrische regeerders on der wie V.A.R.-\'ice-president el-Hau rani, kan dus zowel met binnen- lands-Syrische omstandigheden als met overwegingen van buitenland se politiek te maken hebben. El-Hau rani zal voor hervatting A'an poli tieke verantwoordelijkheden een gunstiger tijd moeten afwachten... ABDEL KARIM KASSEM ...haat de Baath... Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5