Uitbreiding te verwachten van de groenteteelt in Zeeland Vlissingens bejaardentehuis kost de gemeente in 1960 f 122.000 Olijfje Zeeuwse Almanak VLAM IN PAN MET VETVEEL SCHADE IN GOESE CAFETARIA RESULTATEN BEDRIJFSLEVEN IN ZEELAND IN 1959 GUNSTIG Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JANUARI 1959 JAARVERGADERING Z.G.VIN MIDDELBURG Tegenover arbeidsbesparing staat noodzaak tot investering IN DE KOMENDE jaren is er zeker een uitbreiding te verwach ten van de groenteteelt in Zeeland, in welke provincie de omstan digheden daarvoor gunstig zijn. Tot deze conclusie kwam ir. J. J. van Hennik, de rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, aan het einde van de gisteren in de Middelburgse veilinghal gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging, nadat de talrijke aanwezigen enkele lezingen hadden aangehoord over de beregening, de mechanisatie en de komkommerteelt. Een an dere conclusie van ir. Van Hennik was, dat momenteel wel zeer sterk gewerkt wordt naar arbeidsbesparing, waartegenover de noodzaak staat om tot investeringen te komen. De Zeeuwse groentetelers kunnen, zo vervolgde de rijkstuinbouwconsulent, via deze algemene lijn in de tuinbouw- en groenteteelt twee kanten uiter zijn namelijk mogelijkheden voor glasteelt en voor de teelt in de volle grond, waarvoor verantwoorde uit breidingen aanwezig zijn. Hierbij ver klaarde ir. Van Hennik, dat meer aandacht en arbeid zal moeten wor den besteed aan de structuurverbete ring. 's Morgens werd de jaarvergadering geopend door de voorzitter van de .G.V., de heer M. Ton, die betoogde, dat landelijk gezien en dit geldt ook voor Zeeland de resultaten in de groenteteelt gunstig zijn geweest. Vooral waar veel water aanwezig was, is veel geld verdiend, zei de voorzitter. Nadat hij in het kort de teelt en opbrengsten van enkele pro- dukten had nagegaan, verklaarde hij 1960 "met een gematigd optimisme tegemoet te zien. „Het is gebleken, dat groente geen luxe is in deze tijd van welvaart", aldus de heer Ton. „Het publiek wil het, desnoods voor hoge prijzen". Combinatie Nu ook de behoefte naar een tuin- bouwvakschool op Walcheren en andere delen van Zeeland geble ken is. zijn er plannen gemaakt voor dergelijke gecombineerde scholen. De ojizet hiervan is om in de eerste 2 klassen tuin- en landbouwonderwijs te combineren en de laatste 3 klassen vervolgens in een volledige landbouw- of tuin- bomvopleiding voort te zetten. De heer J. A. Veerman, ambtenaar van het I.T.T. te Wageningen, hield vervolgens een lezing over het onder werp „De huidige mogelijkheden met zaai-, plant- en rooimachines ïn de groenteteelt". De heer Veerman wees er hierbij op, dat van te voi-en. dege lijk overwogen moet worden wat voor mechanisatie in aanmerking komt. Met name de plantmaehine begint de laatste tijd meer in de be langstelling te komen. Deze machine moet evenwel met zorg gebruikt wordenis dit het geval, dan zijn de resultaten over het algemeen goed. Het oogsten is het minst vèr geme chaniseerd. De heer Veerman ver wachtte ook niet, dat hierin geduren- do de eerstkomende jaren verande ring zal komen. Ten aanzien van do gladiolenteelt merkte hij nog op, dat voor het rooien hiervan de eenvou dige knolplukmachine nog bet beste Eebruikt kan worden. •e heer M. Strijbos uit Naaldwijk sprak vervolgens over het gebruik van beregeningsinstallatics in de groenteteelt. Nadat de tuinders zelf ongeveer 30 jaar geleden met minder goede resultaten met de beregening begonnen waren, werd hiermee via de voorlichtingsdienst na 1945 op nieuw gestart. De resultaten, zo be toogde de heer Strijbos, waren ge heel anders de beregening was nog niet volmaakt, maar men was er toch over tevreden. Hij wees er hierbij op, dat verkeerde toepassing der bere gening 30 jaar terug de oorzaak van de mislukking was. De heer Strijbos verklaarde ver volgens de beregening niet direct na het uitplahten en zo mogelijk bij kleine beetjes toe te passen, waarbij men controle moet uit oefenen op de grond. Ter verbete ring van de structuur raadde hij aan regelmatig, organisch mate riaal aan de grond toe te voegen en voorzichtigheid in acht te ne men bij het water geven. Hij was er daarbij van overtuigd, dat het reserveren van water in Zeeland niet zonder moeilijkheden gepaard gaat. De heer Strijbos meende, dat or wellicht in de toekomst reserves te halen zijn uit. het toekomstige Zeeuwse Meer. Veranderingen Tot slot hield de lieer W. P. van Win den, ambtenaar van het proefstation voor de glascültures te Naaldwijk, een lezing over de teelt van kom kommers. Hij merkte hierbij op dat er gedurende de laatste jarenver anderingen opgetreden zijn in fle wij ze van telen waarbij een toeneming is geconstateerd van de teelt onder staand glas en in het sortiment. De groei van de staande glaskassen ten nadele van de platte kassen acht te de heer Van Winden voordeliger voor de produktie. Hij wees er voorts op, dat er momenteel een nieüw kom kommerras geteelt is, dat bijna vrij van bitterheid is. Hierna ging hij nog nader in op de eisen van verwarming van de kassen en de snoei van de planten. Uit de talrijke vragen, die op deze drie lezingen volgden, bleek de interesse van de Zeeuwse tuinders. Tot slot vertoonde de héér AV Oost hoek nog enkele op'de onderwerpen betrekking hebbende films. Tijdens deze vérgadering wei-den de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester goedgekeurd, waarna bij de bestuursverkiezing de heren A. H. Geertsë te Oóstkapellé als se cretaris, A. de Pagter te Ritthem, W. J. Tielkemeyei- te 's-Heer Arénds- kerke en C. Legeniate te Zierikzëe herkozen werden in het bestüur. VERRADERLIJK SMEULENDE BRAND Hoofdagent verrichtte de eerste bluswerkzaamheden Een verraderlijk smeulende brand, veroorzaakt doordat een pan met vet vlam vatte, heeft woensdagochtend vrij aanzienlijke schade aangericht in cafetaria Leijnse aan de Lange Kerkstraat te Goes. Het vuur, dat in de keuken op de benedenverdieping ontstond, vernielde ook gedeeltelijk de keuken op de eerste etage. In de cafetaria bevonden zich de jeugdige eigenaar, de heer A. Leijnse en de kok, dé heer G. Kaaijsteker. Zij waren juist een kopje koffie aan het drinken in het café, toen zij de brand ontdekten. De heer Leijnse slaagde er met moeite in de kraan van het gasfornuis dicht te draaien. De laai ende hitte en de dichte rook maakten ieder verblijf in de keuken echter verder onmogelijk. Inmiddels was de kok naar het poli tiebureau gehold, waar hij de hulp van enkele agenten inriep. Hoofd agent M. de Kok was de eerste die, gewapend met een brandblusappa- raat van het politiebureau, in het café arriveerde, waar hij het vuur te lijf ging. Met nog een tweetal appa raten uit het stadhuis wist hij de brand aanvankelijk te bedwingen. Kort daarop arriveerde de brand weer, die nog heel wat werk had om het vuur, dat zich via houten schot ten en de open ruimte tussen de bui tenmuur een weg had gebaand naar de bovenverdieping, te blussen. Met twee slangen werd het smeulen de vuur bestreden, waarbij vooral op de bovenverdieping dichte rookwol ken de brandweerlieden in hun op treden belemmerden. In de beide beven elkaar gelegen keukens ontstond nogal wat schade aan plafonds en houten betimmering langs de muren. Op de foto de beschadigde keuken op de eerste etage na de brand. (Foto P.Z.C.) Bestuursverkiezing in Kamer van Koophandel Geen concreet Sloeplqn In de vergadering, welke de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden gisteren in hotel „De Ko renbeurs te Goes hield, hield de voor zitter, de heer C. A. Kammeraad, zijn gebruikelijke-jaarrede. waaraan elders in dit blad aandacht wordt ge schonken. De heer L. J. van 't Westende zegde hem namens de Kamer dank voor deze welgedocumehteerde rede en hij onderstreepte nog eens hoezeer de Kamer het betreurt, dat de rege ring te wéinig interesse heeft voor het Sloeplan. Er zijn enkele liefheb bers voor industrievestiging aan het Zuid-Sloe, maar de regering weet blijkbaar nog niet hoe de zaak aan te pakken. Spr. was er van over tuigd. dat er van industriële zijde be langstelling zou komen voor 't Zuid- Sloe, wanneer er maar eenmaal con crete gegevens over het Sloeplan be schikbaar zijn. Op het afkomen van een nieuwe pre mieregeling voor woningbouw wordt in Zeeland met spanning gewacht, want nu hebben dé bouwbedrijven te wéinig werk. Spr. bracht buide aan de landbouw voor de hulpverlening aan de elders gèvestigde landbouwers, die door de droogte werden getroffen. Bij de bestuursverkiezingen werden met algemeen stemmen, de heren C. A. Kammeraad als voorzitter en C. F. v. d. Reijl en K. van Everdingen als ondervoorzitter herkozen. Als nieuw lid van de Kamer werd geïnstalleerd de lieer A. Langejan te St.-Maartensdijk. Tenslotte verenigden de leden van de Kamer zich aan"" een maaltijd, waar voor het lid van de Kamer, de heer J. H. Bal een vaatje voortreffelijke oesters beschikbaar bad gesteld. Grenswijziging op Schouwen-Duiveland Tweede Kamercommissie komt op 13 januari a.s. Do Tweedo Kamer-commissie voor de grenswijzigingen zal op 33 janu ari a.s. een bezoek aan Schouwen Duiveland brengen om in verbarul met de grenswijzigingsplanuen voor dit eiland, contact op te nemen met de besturen van de betrokken ge meenten. Tholen kreeg er in 1959 71 inwoners bij Het eiland Tholen kreeg er in 1959 71 inwoners bij..Dit dankt het aan het geboorte-overschot: er vertrok ken namelijk meer mensen (534) dan er zich in het afgelopen jaar op het eiland vestigden (452). Er werden in 1959 op het eiland 304 kinderen ge boren en er overleden 151 mensen. Hierdoor kwam het aantal inwoners van 15296-, (775.9. mannen en 7537 vrouwen) pp hét eind van 1958 op 15367 (78.10 mannen en 7557 vrou wen) aan het begin van 1960. Er wer den in 1959 op het eiland 115 huwe lijken gesloten en drie echtscheidin- ~en ingeschreven. (Slot van pag. 1) een goed jaar geweest. In de confec- tie-industrie is speciaal voor de fabricage van jongensbovenkleding een hogere omzet gepaard gegaan met een hogere brutowinst. De perso neelsbezetting blijft evenwel krap. Een verheugend feit is de goed ge vulde orderportefeuille. In de zuivel industrie was tengevolge van de gro te droogte de melkaanvoer lager dan normaal. Gunstig was 1959 voor de vlasve- zelplaten-fabricage, de schoolmeu- bel- en gymnastiekwerktuigenin- dustrie, de emballage- glas-, vert en de betonwarenindustriê. De re sultaten in de fruit- en groente- conserve industrie zijn vrij nor maal geweest. In de banketfabri- cage was de onderlinge concurren tie zeer sterk, terwijl in de bak- kerijgrondstoffenindustrie ten vol le geprofiteerd kon worden van de uitbreiding,die dit bedrijf heeft ondergaan. Dan begint de fabrica ge van draineermacliines op gang te komen, had de landbouwmachi ne-industrie een zeer gunstig jaar en ontwikkelde de vervaardiging van verpakkingsmachines zich gunstig als gevolg van de ontwik keling van een 'speciale machine. Groothandel Voor c[e houthandel was 't afgelopen jaar wel bevredigend, maar waar de bouwbedrijvigheid is achtergebleven bij die in overig Nederland, bleef een gezonde expansie achterwege. In de VAN TOT VAARTOCHT Personeel en gepensioneerde perso neelsleden van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" zullen niet hun huisgenoten op zondag 31 januari In dé gelegenheid worden gesteld de nieuwe aanwinst van de maatschap pij, het m.s. „Koningin Wilhelmina" te bezichtigen tijdens een vaartocht op de Noordzee. Het schip vertrekt 's morgens van de Parkkade in Rot terdam en de belangstellenden uit Zeeland zullen per bus naar de Maas stad worden gebracht. Om een uur of vier zal het schip weer de Nieuwe Waterweg opvaren om de passagiers in Hoek van Holland aan wal te zet ten. PRIJZEN In Oosterland is een aantal prijzen gevallen, beschikbaar gesteld door DAGJE Witte wolken zeilden gisteren boven Walcheren en tussen die wolken was er blauw. Blauw! Na dagenlang loodgrijze regenluchten eindelijk blauw 'tussen de wolken en in dat blauw, de zon, schijnend met een kracht en een overmoed als was het april inpluals van januari. Die over moed deelde zich trouwens hier en daar ook aan de mensheid mede. In Middelburg Hepen mannen in een en kel colbertje, de hoed zwierig achter op het hoofd, de borst ferm vooruit en een v:ereld vol ondernemingslust m d'ogen. Vogels twinkeleerden links en rechts in het struweel en alle jon ge moeders waren op pad met alle 'jonggeborenen in de laatste kinder wagenmodellen. „Zacht weer" juich ten alle kranten in alle ochtendblad den en alleen voor heel scherpe hoor ders was er heel in de verte een zacht gebrom te horen. Dat kwam uit de witte baard van Koning Winter».*, een winkelorganisatie voor de beste oplossingen van een verkeersprijs- vraag. De gelukkigen waren de leer lingen van de drié hoogste klassen der openbare school, die in klassever- band aan de wedstrijd hadden deel genomen en dc individuele deelnemers Nella de Bruine, Lage Rampertse- weg, Janny van der Have, Bosweg en Riet Mol, Burgemeestersstraat. De laatste meisjes kregen ieder een boekwerk. De drie klassen wonnen de eerste prijs van 250. Het bedrag zal maandag aanstaande worden overhandigd. UITNODIGING De Oostburgse auteur Willem En- zinck heeft een uitnodiging ont vangen van verschillende culture le instanties in Zwitserland en Oostenrijk ont in do maand fe bruari iu deze landen lezingen te houden over Nederland en zijn cultiiur. Onder meer zal de heer Enzinck voor de zenders van de Oostenrijkse radio-omroep enkele voordrachten houden over de he dendaagse Nederlandse letteren. BELANGSTELLING Ook in Kloetinge constateert men een tanende belangstelling voor het ge meentelijk badhuis. In 1958 werden nog 9008 douchebaden genomen. In het afgelopen jaar zijn 7516 douche- baden „verstrekt", hetgeen' neerkomt op 'een vermindering van 3.7 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. GOUDEN ECHTPAAR Diusdag vierdo het echtpaar, de lieer A. Bósschaart en mevrouw C. Bos- sc.haart—Dingemanse te Oost- en Wesb-Souburg, zijn gouden huwe lijksfeest. Na in de bloemetjes gezet te zijn en na een bezoek van het be stuur van de bond van ouden van dagen, bracht de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" het echtpaar 's avonds een serenade. De dag werd verder op feestelijke wijze doorge bracht in het bijzijn van kinderen en kleinkinderen. f Advertentie) Hebt U ook al reumatiek? Wie de kwellingen van reumatiek kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wórdt" door de vaak zware pij nen. Zodra U Uw kwaal bestrijdt met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) waar van de geneeskrachtige bestanddelen dïèp in de weefselsdóórdringen, vóelt U. hoe een heerlijk verwarmende bal sem Uw pijn lenigt." Niet vóór niéts zegt men: ..Kloosterbalsem geen goud zogoed." Studiedag in Goes over transport en bedrijf Op 29 januari a.s. zullen de vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting óp Walcheren, Noord-Beveland, Oost- Zuid-Beveland en de Bedrijfsstudie- groep West-Zuid-Bevëland ïn de „Prins van Oranje" te Goes een stu diedag organiseren, waarop over de bedrijfsorganisatie in verband met het transport zal worden gesproken. Op deze dag, die om 9.30 uur aan vangt, zullen de onderstaande inlei- landbouwvoorlïchtingsdienst, Goes, „Rijdende transportmiddelen, in het bijzonder de landbouwwagens", door ir. A. Duinker, I.L.R., Wageningen. „Hulpmiddelen bij de trekkers iri verband met het transport", door Ir. H. M. Elema, R.C.C. voor landbouw werktuigen, Wageningen, „Trans port en bedrijfsorganisatie op bet ge mengde bedrijf", door ir. A. Moens, I.L.R., Wageningep, „Transport en bedrijfsorganisatie op het akkerbouw bedrijf", door ir. P. W. Bakker Arke- ra'a, R.C.C. voor landbouwwerktui gen Wageningen. Aan liet eind van de dag zal dr. ir. C. W. C. van Bee- kom, rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, een samenvatting van het behandelde geven. Gemeente-ontvanger van Axel legt functie neer Met ingang van 1 juli a.s. zal de ge- W. L. Hirdes, zijn functié neerleg- meente-ontvanger van Axel de heer gen. Hij vertrekt dan naar Goes om daar de functie te aanvaarden van export-maneger bij het te vestigen bedrijf van Carels Sherry-tips. In Axel bekleedt de heer Hirdes tal van functies op maatschappelijk ge bied en wel speciaal op het gemeen telijke vlak. Zo dient hij onder meer de belangen van de jeugdherberg en de plaatselijke V.V.V. Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 5 en 8. 5 GEEN VRAAG MEER Suppletie op pensionkosten Uit de begrotingsstukken van de gemeente Vlissingeu blijkt, dat het voor rekening van deze gemeente blijvende deel van de exploitatiekosten van het nieu we bejaardentehuis voor 1960 wordt geraamd op 122.000. Dit in tegenstelling tot het door ons maandag j.l. gepubliceerde, toen wij ten onrechte veronder stelden, dat de bewuste bedra gen zonder een nadere toelich ting niet in de begroting te vin den zouden zijn. Zoals dc wethouder van sociale za ken, de heer Ch, J. Gillissen Verscha- ge, ons desgevraagd in een onderhoud bevestigde, wordt het tekort van het bejaardentehuis door de gemeente (maatschappelijke zorg) gedragen door middel van een suppletie op de pensionkosten voor dié bejaarden, die deze kosten niet geheel zelf kunnen betalen. Aan de nand van een ge maakte begroting werden op 8 no vember 1957 de pensionkosten zoda nig vastgesteld, dat een sluitende exploitatie van het bejaardentehuis mogelijk was. Deze tarieven, varië rend van 2484 tot 2796 per jaar voor een éénpersoonskamer en van 4368 tot 4680 voor een tweeper soonskamer, gelden thans nog. Op basis van deze prijzen is thans ook een sluitende begroting voor het be jaardentehuis voor I960 verkregen, drag van 180.ÖOO, Uit de memorie van toelichting op de begroting van de gemeentelijke instelling; voor maatschappelijke zorg blijkt, dat over de eerste twee maanden van 1959 de tekorten op de pensionkosten resp. 10.400 en .f 10.700 per maand bedroegen. Voor 1960 wordt een tekort van ongeveer 11.000 per maand of 132.0ÜO per jaar geraamd. Op dezelfde begroting wordt echter een bedrag van 10.000 aan inkomsten uit verhaal op onder houdsplichtigen begroot, zodat uitein delijk 122.000 ten laste van de ge meente blijft. Over 1958 was er zoals destijds ge meld een tekort van 123.901,05, wat dus reeds aanzienlijk' minder was dan het in de raadsvergadering van 8 november 1957 door wethouder Poppe toen nog slechts geschatte be- groothandel in metalen en afvalstof fen is 1959 gericht geweest op hét herstel uit de conjuncturele terug gang van 1958 én kan thans van de opgaande conjunctuur in de basisin dustrieën worden geprofiteerd. De vooruitzichten kunnen met een voor zichtig optimisme worden beoordeeld. De groothandel in land- en tuinbouw- produlsten heeft de schadelijke gevolr gen van de langdurige droogte onder vonden. De resultaten van de boom kwekerij waren evenals in 1959 gun stig, evenals die in de handel in be strijdingsmiddelen. Het oogstjaar '59 leverde aan de handel in granen, za den en peulvruchten produkten van uitstekende kwaliteit, dit ïn tegenstel- ling tot vorige jaren. De langdurige droogte drukte ook zijn stempel op de rundveehandel, hoewel het rund en kleinvee over het algemeen goed prijshoudend was. In kringen van vee- en vleeshan- del vraagt men zich af of er een einde zou kunnen komen aan de exorbirant hoge prijzen voor slachtvee. Lagere vleesprijzen zou de consumptie van vlees in liet buitenland ongetwijfeld belangrijk doen stijgen, hetgeen do handel en de consument ten goede zou ko men. Bij de handel in bouwmaterialen is 1959 over het algemeen nog vrij be vredigend geweest. In vergelijking met andere delen van het land, waar een grote bouwbedrijvigheid heerst, is de verwachting voor 1960 voor Zeeland niét zo gunstig. De handel" in landbouwmachines en -gereedschap- pen is in het afgelopen jaar zeer be vredigend geweest. De groothandel in farmaceutische artikelen vertoon de een stijging van ongeveer 12%. Detailhandel Voor de detailhandel in het algemeen is 1959 in onderscheiden branches bij zonder gunstig geweest als gevolg van het uitzonderlijke mooie en lang durige zomerweer. Speciaal de bedrij ven in de recreatiegebieden hebben, goede resultaten behaald. De heer Kammeraad merkte hierbij op, dat ook voor de detailhandel spreiding en stimulering van het toerisme zeer be langrijk is. De januariseizoen-oprul- ming van 1959 onderscheidde .zich over het algemeen in zeer gimstige: zin van voorgaande opruimingsperio den. Ook voor het ambacht is 1959 gun- stïg geweest. In het bouwbedrijf en de daarmee nauw verbonden neven- bedrijven als loodgieters, gas- en wa- terfitters, elektrotechnische installa teurs, stueadoors en schildersbedrijr ven waren de resultaten eveneens gunstig, ondanks de handicap als gevolg van het in do loop van het jaar stopzetten van de premietoewij zingen en de bijzondere bijdragen. Dé ondernemingen, dié hoofdzakelijk zijn aangewezen op onderhoudswer ken (voornamelijk schildersbedrij ven) ondervinden steeds meer last en nadeel van werknemers, die deze werken uitvoeren en allé socialé las-, ten ontduiken. In de graanmalerij en veevoecjerbran- che waren de omzetten in 1959 be vredigend te noemen. Voor de hore- ca-bedrijven aan de kust en in do re creatiegebieden was het een buiten gewóón goed jaar: in de óverige plaatsen was de bedrijvigheid nor maal zonder bijzondere hoogtepun ten. Verkeer De omvang van liet goederenver keer per spoor bleef in de le helft van het jaar iets achter bij dat in 3958. Iu het zeeiiavenverkeer was het aantal zeeschepen eveneens iets minder dan in 1958. Het aan tal binnenschepen was wel groter, èvenals het toeristenverkeer met pleziervaartuigen. Het tankerclae- ningsbedrijf begint kennelijk in de internationale tankwereld steeds meer bekendheid te krijgen. Do binnenscheepvaart wordt in toene mende mate beïnvloed door de ver houding tussen de vervoerteclinie- Jcen. De resultaten van het kolen- en oliebunkerbedrijf waren in mi neur door de nog steeds ongunsti ge toestand in de wereldscheep vaart en een toenemende concur rentie. Het vervoer op de lijnen der geregel de autobusdiensten heeft in 1959 ten opzichte van 1958 een kleine daling vertoond. Voor 1960 wordt weer een verdere vermindering verwacht. Het binnenlands toerwagenvervoer liep eveneens terug; daarentegen is het buitenlandse toeristenvervoer per toerwagen zeer bevredigend geweest, De zich op het eind van 1958 herstel lende verzekeringswezenmarkt heeft zich in 1959 kunnen handhaven. Het bankwezen had een zeer gunstig jaar, enerzijds door voldoende vraag naar krediet, anderzijds door de sterk toe- gènomen effectenhandel. Over het algemeen kan de fruitteelt met tevredenheid op een gunstig jaar terugzien: voor do groenteteelt was het een moeilijk jaar. Zowel in de landbouw als in ilc fruitteelt werden 1 opgekend grote hoeveel lie- jstrijdingsmiddolen gebruikt. De vraag was zelfs zo groot, dat de industrie die op bepaalde momenten niet kon bijhouden. Alles bijeengeno men kan de coöperatieve handel op redelijk jaar terugzien. Het aantal kredietaanvragen bij het borgstellingsfond voor de Zeeuwse Eilanden was in 1959 hoger dan het jaar daarvoor. Het blijkt, dat vooral de kleine zelfstandige ondernemers te weinig financiële draagkracht be zitten om aan plotseling voordoende tegenslagen het hoofd te kunnen bie den. VANDAAG. Middelburg Electro: Opmars naar de galg, 20 uur, 18 Jaar- Schouwburg: Z.V.U.: „Twee op de wip" Rotter dams Toneel 20 uur. Nederlands Koffiehuis: Vergadering Trekpaard, 14 uur Vlissingeu Luxor: De gehelmzinnlgen; 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Zolang er mensen zijn, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Zolang er mensen <üjn, 20 uur, 14 jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2