PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIJSVAN ENKELE ARTIKELEN ZAL WORDEN VERLAAGD Resultaten Zeeuws bedrijfsleven in 1959 bevredigend te noemen BILT BIJmLEVER: REINIGINGSMIDDELEN, BIJ PHILIPS: VERLICHTING IN VELE LANDEN NOG STEEDS ANTISEMITISCHE UITINGEN AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT34 DODEN KONINKLIJKE NIEUWJAARS RECEPTIE IN AMSTERDAM 203e jaargang - no. 5 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. MINISTER OVERLEGT MET BEDRIJFSLEVEN (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pons, maakt ernst met zijn streven te komen tot een verlaging van de prijzen, daar waar dit mogelijk is. Een intensief overleg, dat de minister met vertegenworodigers van een aantal bedrijven lieeft gevoerd, heeft dan ook geleid, dat zowel Unilever als Philips besloten hebben over te gaan tot verlaging van de prijzen van enkele artikelen. Bij Unilever gaat het vooralsnog om een prijsverlaging van som mige reinigingsartikelen. Maar verwacht wordt dat daarna ook enkele voedingsmiddelen van deze onderneming in prijs zullen worden verlaagd. Philips zou de prijs verlagen van een aantal verlichtingsartikelen. Televisie- en radiotoestellen zullen echter niet goedkoper worden. Verschillende prijsverlagingen, ook bij andere bedrijven, kunnen nog worden verwacht. ging, maar ook prijsverlaging tot ge volg moet hebben. Op deze manier wil de regering bereiken, dat ook die groepen van de bevolking, die weinig Voedingsmiddelen zullen volgen Het optreden van de minister van economische zaken ligt geheel in de lijn van de politiek van de regering, zoals die in de sociaal-economische nota van vorig jaar is aangekondigd en zoals deze Dij de behandeling van de begroting van sociale zaken in de Tweede Kamer nog eens is onder streept. In deze nota werd namelijk met zo veel woorden gezegd, dat in het ka der van de vrijere loonpolitiek een sterk gestegen produktiviteit in een bedrijfstak niet alleen loonsverho- Twee doden bij frontale botsing Op do rijksstraatweg in Wassenaar heeft zich gisteren omstreeks twee uur een ernstige botsing voorgedaan tussen twee bestelwagens, waarbij twee mensen op slag werden gedood en vijf anderen werden gewond, van wie twee ernstig. Een bestelauto, bestuurd door de 65- jarige W. H. de Bie uit Beverwijk, melkslijter, die vergezeld werd door zijn 32-jarige zoon B. de B., reed in de richting Den Haag en kwamen door nog onopgehelderde oorzaak ter hoogte van de buitenplaats Har tenkamp plotseling op de linker weg helft terecht. Van de andere zijde naderde een be stelauto van een Haagse wijnhandel, waarin gezeten waren de 44-jarige C. Horvers uit Den Haag en zijn 40- jarige echtgenote en 11-jarig zoon tje. Een frontale botsing volgde. De beide inzittenden van de eerste be stelauto werden op slag gedood, de Inzittenden van de andere auto ge wond. De vrouw en het zoontje wer den in ernstige toestand naar de St.- Ursula-kliniek overgebracht. Een scooterbestuurder uit Wassenaar, die krachtig moest remmen, slipte. Hij en zijn duo-passagier werden minder ernstig gewond, maar moesten ook naar het ziekenhuis worden overge bracht. De twee auto's werden vrij wel totaal vernield. Reis van Kortenaer naar Nieuw-Guinea onderbroken Het marine-fregat Hr. Ms. „Korte- naer" dat gisteren voor de lange reis naar Nieuw-Guinea het zeegat is uit gevaren, lag korte tijd later weer in Den Helder voor do wal. Nadat een kilometer of zestig was gevaren, ontdekte men aan boord dat de turbo-generator was uitge vallen, en dat reparatie in de thuis haven noodzakelijk was. Het zal nu vermoedelijk enige da gen duren voordat de „Kortenaer" weer kan vertrekken. Foto: Hr. Ms. Kortenaerverlaat Den Helder. of in het geheel niet van loonsverho ging profiteren, min of meer toch meedelen in de gestegen welvaart. MARG ARINEPRIJ S NIET OMLAAG Bij het dezer dagen gevoerde overleg tussen minister De Pous en de bond van margarinefabri kanten is gebleken, dat in ver band met de situatie op de grondstoffenmarkten, de mar garine die in september van het vorig jaar al goedkoper werd thans niet verder in prijs kan worden verlaagd. Wel zal binnenkort de prijs van het diamantvet met 4 cent per ki logram naar beneden gaan. Vim wordt een cent goedkoper, ter wijl de Radion met een cent per standaardpak en twee cent per groot pak zal worden verlaagd. GOLF VAN ARRESTATIES IN ROEMENIË Brand in school van Joden te Brooklyn Op vele plaatsen ter wereld zijn woensdag weer hakenkruisen en antisemitische leuzen verschenen. In Milaan zijn twintig jongelui aan gehouden, die behoren tot een ex treem rechtse vereniging, „Nieuwe Europese Orde" genaamd. Nazivlag- gen, uniformen, armbanden, vlug schriften, wapens en munitie zijn in beslag genomen. Verder zijn anti semitische uitingen gemeld uit Bor deaux, Toulouse, Kiel, Brussel, En geland, de Ierse republiek en Zuid- Afrik a. In West-Berlijn Is men voornemens de 16 mannen die op beschuldiging van nazi-activiteit zijn aangehou den, voor de rechter te brengen op grond van een wet van de geallieerde bestuursraad. De persdienst van de Sociaal-Demo cratische Partij in de Bondsrepubliek is van mening, dat er ook andere dan justitiële maatregelen tegen de nazi activiteiten moeten worden geno men. Het is geen geheim, aldus de persdienst, dat de schoolboeken in West-Duitsland de massale uit roeiing van loden onder het nazi-re gime nauwelijks vermelden. „Er is een muur van stilzwijgen opgebouwd tegen de misdaden van het natio- naal-socialisme". In Brooklyn New York is dinsdag brand uitgebroken in een joodse school. De politie vermoedt dat het brandstichting en geen onge luk is. Op een van de muren der school was enkele dagen geleden een rood-zwart hakenkruis ge schilderd. Een onderwijzer ont dekte de brand toen nog tachtig kinderen les hadden. De brand brak uit in de garderobe op de derde etage bij een klas waar veertig kinderen waren. Alle kinde ren konden het gebouw verlaten. De schade is niet groot. De brandweer kon het vuur snel blussen. Volgens sommige inlichtingen had men kort voordat de brand werd ont dekt, in de garderobe drie jongens opgemerkt, die op de school niets te maken hadden. Het Italiaanse persagentschap „Agenzia Continentale" meldt uit Boekarest, (lat een golf van arresta ties van joden, die beschuldigd wor den van Zionistische activiteit, thans in Roemenië op haar hoogtepunt is. De arrestaties zouden in verband staan met een voor de deur staand proces wegens spionage tegen 25 joden onder leiding van de journalist Efraim i Singer. Jager neergestort piloot gedood (Van onze correspondent) De reserve-sergeant-vlieger Tr. van Markwijk oit Hardegarijp is woens dag met een Hunter-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden nabij Mar- sum neergestort, De piloot had nog getracht zich met de schietstoel in veiligheid te bren gen, doch toen hij het toestel ver liet had dit reeds te weinig hoogte om de sprong kans van slagen te ge ven. Het heldere weer benuttend was het toestel opgestegen van de vliegbasis Leeuwarden. Omstreeks 10 uur za gen mensen in de omgeving het toe stel laag vliegen in de richting van de basis. Het vliegtuig raakte de grond en ploegde het land over en kele tientallen meters om en kwam daarna terecht in een vlak naast het fietspad lopende sloot. In het land lagen tientallen brokstukken van het toestel, dat in brand geraakte. Bij het neerkomen van de straalja ger ontstond geen schade aan der den. Prins Bernhard zal bezoek brengen aan Mexico Prins Bernhard, die op uitnodiging van de Mexicaanse regering een kort bezoek aan dit land zal brengen, al vorens deze maand een bezoek te brengen aan de West, wordt op 11 januari op het vliegveld van de Stad Mexico venvacht. Op dinsdag 12 januari zal prins Bernhard een krans leggen bij het onafhankelijkheidsmonument in Mexico, waarna hij een bezoek brengt aan de Mexicaanse president, Adolfo Lopez Mateos. 's Avonds is er een receptie op de Nederlandse ambassade. Woensdag zal prins Bernhard een ruiterfeest bijwonen, dat wordt ge houden door de' Nationale Paarden sport Federatie in Mexico, waarna hij zal lunchen met minister van buitenlandse zaken Tello. Vervolgens vertrekt de prins naar Cuernavacas, een toeristenoord, 70 km ten zuiden van de hoofdstad Mexico. De prins zal ook een bezoek brengen aan het stadje Taxco, cen trum van de zilverproduktie in Mexi co en tenslotte zal hij enige dagen doorbrengen in de badplaats Acapul- co, alvorens naar Curasao te ver trekken. Een DC-6B van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „National Airlines" is door tot nog toe onbe kende oorzaak tijdens een vlucht van New York naar Miami neergestort in een moerassige streek nabij het stadje Bolivia, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. Alle 29 passa giers, alsmede de vijf leden tellende bemanning, kwamen bij dit ongeval om het leven. De DC-6B was een vervanger voor een Boeing 707 straalvliegtuig, dat wegens mechanische storing op het New Yorkse vliegveld Idlewild uit de dienst genomen was. Alle passa giers waren overgestapt op de DC- Het vliegtuig had omstreeks half vijf in de ochtend plaatselijke tijd te Miami moeten arriveren. Om streeks twee uur in de nacht had den de inwoners van Bolivia een zware explosie gehoord. Het vliegtuigwrak werd ontdekt door een patrouille van de ver keerspolitie. Het lag in een stuk moerasland, waarlangs een land weg loopt. MINISTER LUNS WAS OOK AANWEZIG De 40-jarlge James Louis McNally in Canterbury (Engeland) tobde twee jaar met een slecht werkend televisietoestel Ten einde raad nam hij een hamer, ging naar de winkel waar hij zijn apparaat had gekocht en sloeg daar de beeldbuizen stuk van alle toestellen waar hij by kon. Hij 1b maandag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Foto: Aankomst van H.M. de ko ningin en Z.K.H. prins Bernhard De Dam te Amsterdam was giste ren weer het toneel van de kleur rijke plechtigheden waarmee, als alle jaren, het corps diplomatique wordt begroet dat ons vorstelijk paar zijn gelukwensen kwam aan bieden. Enkele duizenden Amsterdam mers vulden het plein toen te klokslag twaalf uur koningin Ju liana, gekleed in bruine bontman tel over een zeegroene robe en dito hoedje, en prins Bernhard, in het galatenue van luitenant admiraal der Koninklijke Marine, voor het paleis arriveerde en met het volkslied werden verwelkomd. Even later reed ook de auto voor van de minister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, in galatenue met steek en degen. Voor hem speelde de mariniers kapel der Koninklijke Marine met tamboers en pijpers in ceremo nieel tenue, onder leiding van de directeur kapitein H. C. van Lijn schoten, de eerste acht maten van de „parademars". De erewacht, bestaande uit honderd man van de artillerieschool Den Helder bracht de protocollaire eerbewij zen. Voor elk der 30 bij het Nederland se hof geaccrediteerde ambassa deurs werden bij aankomst de eerste twee strofen van het volks lied van hun land gespeeld. Voor de 8 gezanten en de 13 zaakge lastigden liet de kapel drie resp. twee roffels klinken na het bevel voor de eerbewijzen, die de com mandant van de erewacht, luite nant ter zee eerste klasse J. J. de Baan, liet horen. Naast de erewacht was ditmaal voor het eerst een der manschap pen opgesteld, die slechts met zijn hiel op een terzijde aangebracht contact behoefde tc drukken om, zo dat nodig mocht zijn, de wacht te alarmeren. VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Gunstige tendens zal zich in het nieuwe jaar nog voortzetten DE VOORZITTER VAN de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg, de heer C. A. Kammeraad, constateerde gisteren in zijn op de algemene vergadering te Goes gehouden nieuwjaars rede, dat over het algemeen aan de verwachtingen voor 1959 is voldaan en dat de resultaten bevredigend zijn te noemen. „Wanneer ik mij waag aan een prognose voor het pas ingetreden jaar, ben ik van mening, dat deze gunstige tendens zich nog zal voortzetten", aldus betoogde de voorzitter. Er zijn echter internationaal, zo vervolgde de heer Kammeraad, verschil lende onzekere factoren, waarvan de ontwikkeling moeilijk is te overzien en te voorspellen. Hij doelde daarbij met name op de ontwikkeling rond de E.E.G., waarbinnen de deelstaten maar al te graag het Nederlandse nomi nale kostenpeil naar hun niveau zouden zien opgetrokken. De heer Kammeraad stelde, dat de be drijven en bedrijfstakken uiterst at tent moeten zijn op deze kostprijs- verhogende tendensen en dat zij moeten trachten hun coneurrentie-po- sitie zo sterk mogelijk te houden. Hij hoopte, dat de overheid dit streven zoveel mogelijk zal steunen door het laag houden der belastingen, waar door voldoende gelegenheid zal be staan voor het doen van nieuwe in vesteringen bij fusie van industrieën en het inrichten van nieuwe onderne mingen. De voorzitter merkte op, dat de bedrijvigheid in het gewest in '59 over het geheel gezien niet onbe langrijk is toegenomen. De ex- Sort van industrieproduliten en oogwaardige bodemvoortbrengse len was belangrijk hoger dan in 1958. Voorts heeft de stroom bui tenlandse toeristen in belangrijke mate bijgedragen tot het econo misch resultaat in het gewest. In dit verband wees de heer Kamme raad er evenwel op, dat het toeris me in de hand gehouden moet worden; hij was verheugd over de instelling van de provinciale re creatie-commissie. Vooraleer Zeeland ten volle profijt zal kunnen trekken van de gunstiger trlalisatle, zullen volgens de heer Kammeraad ook de mogelijkheden voor de bouw van arbeiderswonin gen daarmee gelijke tred moeten houden. In verhouding tot het totale woningcontingent is slechts een be trekkelijk gering aantal voor de dekking van de eerste behoeften no dig. Indien naast het aanwijzen van de ontwikkelingskernen tevens de nodige woonruimte ter beschikking komt, zal dit voor de gegadigden, die een vestiging overwegen, een stimu lans te meer zijn het gewest uit te kiezen, aldus de heer Kammeraad. De stijging van de arbeidsreserve van 5.7% in 1958 tot 5.8% der man nelijke loontrekkenden in 1959 is voornamelijk veroorzaakt doordat de werkloosheid in de eerste 2 maanden van het jaar aanzienlijk hoger was dan in 1958. De slechte gang van za ken in de vlasnijverheid heeft de cij fers eveneens ongunstig beïnvloed. De voorzitter was van oordeel, dat de verwachte afneming van de werk gelegenheid in 1959 (door het aflo pen der herverkavelingsobjecten, in de landbouw, de vlasmjverheid en wanneer geen ruimere woningcontin- genten afkomen ook in de bouw nijverheid slechts ten dele gecom penseerd worden door de toeneming van de werkgelegenheid in enkele sectoren van de industrie. Dit laat ste is volgens de heer Kammeraad een argument temeer om alle krach ten in te spannen deze stijgende lijn om te buigen naar een lagere trend. Vervolgens gaf hij het gebruikelijke branche-gewijze overzicht, waarbij geworden mogelijkheden tot indus- hij in tegenstelling met voorgaande jaren, toen meer in details werd ge treden, volstond met een vermelding van de gang van zaken in algemene zin. In het jaarverslag kan dan uit voeriger over de bedrijven en dien sten worden gerapporteerd. Industrie De industriële bedrijvigheid heeft zich in het afgelopen jaar op een zeer bevredigend peil kunnen handhaven. De scheepsbouw heeft echter de na delige gevolgen van de aanhoudende malaise op de scheepsvrachtenmarkt ondervonden, waardoor de reders over de gehele wereld een grote te rughoudendheid aan de dag leggen bij het bestellen van nieuwe tonnage. Zolang niet de opgelegde tonnage weer in de vaart is gebracht of door sloop zal zijn verdwenen, is geen be langrijke opleving in het opdrachten- peil der werven te verwachten. In de sector machinebouw is de acti viteit groter, terwijl ook de lichtme taalindustrie (sector civiele bouw) met stijgend succes kon werken. Voor de lampvoeten-fabricage is '59 (Zie slot pag. 2 kol. 5) VERWACHT. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met plaat selijk een lichte bui. Meest matige noordwestelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 8 januari Zon op 8.47 onder 16.46 Maan op 13.27 onder S.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1