PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Berlijn neemt krachtige maatregelen tegen neo-nazi's Treinramp in Italië eist IS doden Méér rijksstudietoelagen voor Zeeuwen BILT IN VELE PLAATSEN WORDT BROOD 1 CENT DUURDER 203e jaargang - no. 4 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. .den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct^oofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 januari '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijs Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. NOG GEEN EINDE AAN GOLF VAN ANTISEMITISME In Engeland is de „Britse Nazi-Partij actief Nieuwe antisemitische uitingen zijn dinsdag gemeld uit West- Duitsland, Australië, Canada, België, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittannië, Italië, Oostenrijk, de Verenigde Sta ten, Zweden en Zwitserland. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft dins dag in een onderhoud met dr. H. G. van Damn, algemeen secre taris van de centrale Duitse Joodse Raad, uiting gegeven aan zijn afschuw over de recente antisemitische voorvallen in West- Duitsland. De bondskanselier zei dat alles in het werk zou worden gesteld om de achtergrond van het voorgevallene bloot te leggen en de daders ter verantwoording te roepen. Adenauer had ook verklaard van mening te zijn dat men er in sommige kringen belang bij had afbreuk te doen aan de binnen- en buiten landse naam van de Westduitse bondsrepubliek. In Italië werden arrestaties verricht Het Westberlijnse stadsbestuur heeft gisteren besloten doeltreffende maat regelen te nemen om een eind te ma ken aan alle activiteit van neo-nazis- tische jeugdgroepen in het westelijke stadsdeel. Dit heeft Joachim Lip- schitz, wethouder voor interne aan gelegenheden op een persconferentie meegedeeld. De Westberlijnse politie heeft giste ren zeventien mensen gearresteerd van wie bekend was dat zij lid waren van een neo-nazistische organisatie. In geheel Duitsland zijn thans in to taal 28 mensen onder arrest op be schuldiging van antisemitische acti viteiten. De Westberlijnse politie heeft gisteren ook drie groepen men sen uiteengedreven die met spandoe ken liepen met de woorden „Een einde aan het antisemitisme en de haat tussen de volkeren". Een Westberlijnse rechtbank heeft een 23-jarige Westberlijner, Wollny, veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf omdat hij maandagochtend Hakenkruisen en antisemitische leu zen op muren van huizen liad aange bracht. De veroordeelde zei in dron kenschap te hebben gehandeld. Een rechtbank te Bonn heeft een 60- jarige zakenman, Barke, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens goedkeuring in het openbaar van de nazi-misdaden in 1958 en 1959. De Duitse politie heeft meegedeeld dat in Niebuell en Gelsenkirchen vijf jongelieden zijn aangehouden, die hakenkruisen op gebouwen hadden geschilderd. Na West-Duitsland neemt Engeland de tweede plaats in op de lijst van Europese landen waar zich anti- De Engelse politie heeft tot op heden geen arrestaties verricht, maar :ele militante leden van sir Oswald Mosley's „Union League" worden scherp in het oog gehouden. Mosley, een fascist, werd tijdens de oorlog geïnterneerd. Na de oorlog richtte hij Tarieven De directeur-generaal van de P.T.T. heeft voor zijn personeel een opgewekte nieuwjaarsrede uitgesproken. Het gaat goed bij dé P.T.T.het jaar 1959 was in zakelijk opzicht een goed jaar. De directeur- generaal kon wijzen op de sterke groei van de telefoondienst en wat de postdienst betreft stelde hij de mo gelijkheid in het vooruitzicht van twee soorten tarieven: één voor snel le nachtpost en één voor langzame dagpost. Dit zijn maar enkele van de goede punten, die in de nieuwjaarsrede werden aangestipt en waarover men elders in dit blad reeds heeft kunnen lezen. Deze bloei van de P.T.T.-dienst wekt ongetwijfeld bij het ge hele P.T.T.-personeel gevoelens van voldoening. Daarnaast is zij ook een bewijs, dat de P.T.T.-Ieiding deze machtige or ganisatie in de goede richting stuwt en dat het publiek dankbaar gebruik maakt van haar service-mogelijk heden. Eén onderwerp heeft de directeur- generaal echter niet aange roerd, waarschijnlijk omdat een nieuwjaarsrede daarvoor niet het meest geëigend is. Dat is het onder werp van de tarieven. Vermoedelijk zal dat onderwerp aan de orde ko men, wanneer de juiste jaarcijfers 1959 van het P.T.T.-bedrijf bekend zijn, maar het kan nuttig zijn daar op nu al vooruit te lopen. Nog vers liggen de vrij pittige tariefsverho gingen in het geheugen, welke bij de onderscheidene afdelingen van de P.T.T. enige tijd geleden werden doorgevoerd. Vooral de telefoonabonnees werden het kind van de rekening. Die tele foondienst maakte in het verleden reeds een respectabele winst, maar dat kon helaas een verdere verho- gng van de tarieven niet beletten, e winst moest nog groter worden om enkele „zwakkere" P.T.T.-afde- lingen te steunen. Nu het de P.T.T. goed gaat en nu de telefoondienst door omvang rijke uitbreiding van het abon nee-aantal steeds goedkoper functio neert, is de vraag geoorloofd of de tijd niet gekomen is om de houders van de (straks!) meer dan een mil joen telefoonaansluitingen in Neder land wat minder te belasten met „on vrijwillige bijdragen" voor andere takken van de P.T.T.-diensten. Die abonnees hebben recht op een redelijke tariefsverlaging. Daarnaast zal het niet overbodig zijn om ook de andere P.T.T .-tarie ven en met name de posttarieven nog eens aan een nauwlettende bereke ning te onderwerpen. Bij stijging van de produktie dient elk bedrijf de mogelijkheid van prijsverlaging te onderzoeken. En waarom zou het P.T.T.-bedrijf gen uitzondering moe ten yormen.t de „Union League" op, die in samen werking met o.m. de „White Defence League" rassenscheiding propageert en alle niet-blanken uit het land wil jagen. Inmiddels heeft ook een „Britse nazi partij" of „Britse, nazi-beweging" van zich laten horen. Verscheidene vooraanstaande joden, onder wie de Labour-afgevaardigde Sidney Silver man, zijn opgebeld met de medede ling dat „zij op de lijst stonden" en dat „hun tijd zou komen". In Bramhall, Cheshire, werden ha kenkruisen geschilderd op een ho tel. een bank en een bloemenwin kel. Te Bristol werd een synago ge met swastika's beklad, in Bour nemouth kreeg de joodse journa list Sydney Moseley een telefoon tje van de „Engelse nazi-partij". Een onbekende vertelde hem dat zijn uur spoedig zou slaan. De Italiaanse politie is een actie be gonnen tegen een neo-fascistische jeugdorganisatie die verantwoorde lijk wordt gesteld voor een groot deel van de antisemitische uitingen van de laatste dagen in dit land. In Rome werd dinsdagmorgen voor zonsondergang een nog onbekend aantal personen gearresteerd waar onder een 18-jarige student, Luigi Insabato, die tijdens het verhoor zei, dat de antisemitische campagne het werk was van een splinterorganisa- tie van de neo-fascistische jongeren, die het niet eens zijn met de politiek van de officiële, neo-fascistische par tij, de M.S.I. Volgens politïe-autori- teiten is nu een grootscheepse actie aan de gang tegen deze jeugdorgani satie. PRIJS VAN BLOEM GESTEGEN Met ingang van 11 januari Met Ingang van 11 januari zal het waterwitbrood, het volkswitbrood en het volksbruinbrood in vele plantsen 1 cent per 800 gram duurder wor den. Daarover deelt het ministerie van economische zaken het volgende me de Als gevolg van de verhoging van de garantieprijs voor tarwe van de oogst 19581959, van de stijging van de tarweprijs op de wereldmarkt en in zekere mate ook door de verho ging van het mengpercentage bin nenlandse tarwe wegens de bijzonder grote tarweoogst in ons land, heeft de bloemprijs een verhoging onder gaan. Dientengevolge is de kostprijs van het brood met ongeveer 1 cent gestegen. De minister van economische zaken heeft naar aanleiding daarvan in overleg met de Nederlandse bakke rijstichting de kwestie van de brood prijs bezien. Dit overleg heeft tot volledige overeenstemming geleid. Als resultaat hiervan is de minis ter ermee akkoord gegaan, dat voorzover in het begin van 1959 op grond van de toenmalige da ling der bloemprijzen in overeen stemming met het advies van de Nederlandse bakkerijstichting een verlaging van de prijs voor waterwitbrood, volkswitbrood en volksbrulnbrood met 1 cent per 800 gram Is doorgevoerd, per 11 januari een verhoging van de prijs der genoemde broodsoorten met 1 cent plaatsvindt. In de plaatsen, die destijds geen ge volg hebben gegeven aan het advies van de Nederlandse bakkerijstich ting tot prijsdaling, dient derhalve een verhoging van de broodprijzen achterwege te blijven. Met ingang van 11 januari zullen dus in het ge hele land geen hogere prijzen voor de genoemde broodsoorten mogen worden berekend, dan die, welke op 17 januari 1959 golden. Indien in de praktijk blijkt dat aan het bovenstaande niet de hand wordt gehouden, zal aan formele prijs maatregelen bezwaarlijk kunnen worden ontkomen. Irt Monza, nabij Milaan, is dinsdag morgen in de mist een sneltrein op een noodviaduct ontspoord. Militai ren en treinpersoneel bij een der omgeslagen wagens. Bondskanselier Adenauer 84 jaar De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is gisteren 81 jaar gewor den. Vroeg in de ochtend zag men hem zijn nuis in Rhöndorf bij Bonn verlaten en een wandeling naar de dorpskerk maken om de mis bij te wonen. Later inspecteerde de bondskanselier de erewacht voor de kanselarij. Hij maakte grapjes en wuifde naar de journalisten en cameramensen, nam af en toe een van de aanwezige kin deren aan de hand en poseerde onver stoord bij het voortdurend flitsen der fotolampen. President Lübke, ministers en func tionarissen brachten een dronk uit op de jarige. Deze legde in een korte dankrede de nadruk op de noodzaak om in 1960 nauw samen te werken^ Hij waarschuwde dat geduld nodig zaL zijn om het gewenste doel van de Duitse hereniging te bereiken. De voorzitter van de E.E.G.-commis- sie, prof. Hallstein, dankte Adenauer voor zijn diensten voor de Europese eenheid. Met mitrailleurs bewapende Noord- airikanen hebben bij een overval In een woning in de Parijse voorstad Raincy vijf Mohammedanen doodgeschoten en een kind zwaar gewond. VERMOEDELIJK DOOR TE GROTE SNELHEID Locomotief en wagon reden door muur van fabriek In Monza, nabij Milaan, is gisteren in de mist een sneltrein van Sondrio naar Milaan op een noodviaduct ont spoord. Volgens officiële berichten van het Italiaanse ministerie van vervoer zijn 15 mensen gedood en een honderdtal gewond. De trein vervoerde voornamelijk ar beiders. In een bocht op het noodvia duct ontspoorden de locomotief, de tien wagens en de bagagewagen, ver moedelijk ten gevolge van te grote snelheid. (Voor het passeren van het viaduct was een lage snelheid voor geschreven) Het kan eraf... De 51-jarige slager Charles Lee te Birmingham wil zijn klanten la ten delen in het geluk, dat hem ten deel is gevallen. Hij zette twee stuivers in bij de voetbalpool en hij krijgt er ruim 2,7 miljoen gul den voor terug. Zijn klanten krij gen nu één dag vrij vlees, terwijl de gepensioneerden onder hen bo vendien deze week een pakket zullen ontvangen, waarvan de in houd nog een verrassing is. Het nieuwe vlaggeschip Stoomvaartmaatschappij de ^Koningin Wilhelmina" is dinsdag naar Rotterdam gesleept. Op zijn tocht naar de Maasstad moest het schip de Baanhoekbrug passeren en aangezien het schip te groot was voor gewone doorgang, moest er een overspanning uit de brug gelicht worden. Op de foto de ,JLoningin Wilhelmina"terwijl zij door de nau we doorgang wordt getrokken. Aantal aanvragen kan nog worden uitgebreid Of het nu onbescheidenheid dan wel onbekendheid met de mogelijkheden was die vele Zeeuwen tot dusver weerhield is moeilijk te zeggen, maar in ieder geval is het zo, dat het aantal aanvragen uit Zeeland voor het verkrijgen van een rijksstudietoelage nog sterk voor uitbreiding vatbaar is. Dat is de mening van mr. A. P. L. M. Kreykamp, hoofd afdeling rijksstudietoelagen van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in Den Haag, die ons in een vraaggesprek de verzekering gaf, dat de aanvra gen uit Zeeland bijzonder wel willend bekeken worden, omdat men er: zich van bewust is, dat de scholieren in onze provincie in hun prestaties vaak sterk gehandicapt worden door bui tengewone omstandigheden, als langdurige en moeilijke reizen. Als een opvallend verschijnsel signa leerde mr. Kreykamp verder, dat de Zeeuwen die zich wèl aan een univer sitaire studie wijden en zich voor geldelijke bijstand tot zijn bureau wenden, in het bijzonder belangstel ling hebben voor de beta-richting (in genieur, scheikunde enz.), terwijl slechts weinigen zich aangetrokken voelen tot letteren, geschiedenis, aardrijkskunde en dergelijke. Daar naast meende mr. Kreykamp bij de Zeeuwse vrouwelijke jeugd een ge ringe interesse voor alle mogelijke beroepenopleidingen te bespeuren. En juist hier liggen, mede met het oog op de toekomst van onze provincie, ook nog zulke grote kansen. Kansen, die het rijk door een toelage voor de studie wil helpen benutten Het is een nog bij velen bestaande misvatting, dat de rijksstudietoela gen uitsluitend voor hoger onderwijs zouden worden toegekend. Van de 48.000 aanvragen, die er voor het cursusjaar 1960 binnenkwamen, wa ren er slechts 13.00Q .voor; hoger on derwijs, ongeveer een zelfde aantal studietoelagen werd toegekend voor het volgen van kweekscholen, even eens 13.000 voor middelbaar en nij verheidsonderwijs en een kleine 9.000 voor andere takken van onderwijs. Sterke groei Voor dit jaar is op de onderwijs begroting niet minder dat 82 miljoen voor rijksstudietoelagen uitgetrokken. Het voor dit doel bestemde bedrag beweegt zich de laatste jaren in wel zeer sterk stijgende lijn. In 1951-1952 werd namelijk nog slechts bijna 5 mil joen bescliikbaar gesteld. De wil om zoveel mogelijk de helpende hand te bieden bij voortgezette studie, is dus bij het rijk alles zins aanwezig. Er is trouwens ook nog nooit iemand afgewezen, omdat de rijksmiddelen hit in een bepaald jaar zouden zijn Want blijken de uitge trokken gelden niet toereikend om uitgei alle reële aanvragen in te willig- gen, dan worden bij suppletoire begroting meer gelden gevraagd. Nu mag uit de grote welwillendheid waarmee de aanvragen worden be keken, natuurlijk niet geconcludeerd worden, dat het bureau van mr, Krey kamp al te vrijgevig met studietoela gen kan zijn. Er zijn nu eenmaal voorschriften waaraan moet worden voldaan. De meest elementaire voor waarde is natuurlijk, dat de betrok kene over studiecapaciteiten beschikt. Al evenzeer moet vaststaan, dat noch de ouders noch de jongen of het meis je de studie zelf geheel kunnen be kostigen. Als studiecapaciteiten gel den daarbij naast een goede verstan delijke aanleg vooral ook goede ka raktereigenschappen, zoals doorzet tingsvermogen, wilskracht en een ze kere zelfstandigheid. Factoren, die men bij de beoordeling van de aan vrage zo goed mogelijk tracht te dis tilleren uit de overgelegde schoolrap porten van de laatste twee jaren, een afschrift van de eindexamen-punten- lijst en een vertrouwelijk advies van de school of soms ook laat men de betrokkene zelf eens naar Den Haag komen. Uit het nadere onderzoek blijkt dan vaak, dat bijvoorbeeld minder goede rapportcijfers toe te schrijven zijn aan omstandigheden, buiten de wil van de jongen of het meisje. Hiermee wordt dan zoveel mogelijk rekening gehouden, hoewel het duidelijk is dat er nu eenmaal grenzen zijn. (Zie tlot pag. 2 kol. 3) De locomotief en de voorste wagen reden van de acht meter hoge spoor dijk en sloegen veertig meter verder door de muur van een textielfabriek. Onder de talrijke mensen die- zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begaven om hulp te bieden, be vond zich kardinaal Montini, aarts bisschop van Milaan. Reddingsploegen van het Rode Kruis hebben op de plaats van de ramp een groot veldlazaret inge richt, compleet met installaties voor bloedtranfusie. Tussen de reddingsploegen bewe gen zich geestelijken die de ge wonden bijstaan. Men moest snijbranders gebruiken om zich een'weg te banen tussen de ravage, waarin de gewonden huilden en kreunden. De arbeiders van de textielfabriek waar de locomotief te genaan botste, hielpen bij het verle nen van de eerste hulp. De eerste lij ken die men uit de ravage kon ber gen waren die van de machinisten, een pastoor en een vrouw. In de vroegere koninklijke villa van Monza is een grote salon ingericht als rouwkapel. Over de gTote spie gels aan de wanden zijn zwarte sluiers gehangen. In Milaan is direct na de ramp een hulpfonds voor de slachtoffers of hun nagelaten betrekkingen ge sticht. De eerste giften van res pectievelijk twee miljoen lire en een miljoen werden door de pro vincie Milaan en de stad Monza gestort. Door tovenaarspraktijken 225 Kongolezen gedood De vergiftiging op grote schaal on der de Boesjongobevolking in het Mweka-gebïed in Belgisch Kongo blijkt 225 doden te hebben veroor zaakt. In totaal waren ongeveer 500 leden van de Boesjongostara, verdeeld over 120 dorpen, aan de proef van de „medicijnmannen" van de stam on derworpen, doch de helft heeft het dank zij medische hulp overleefd. Het Eelgische bestuur heeft thans een einde gemaakt aan de proef, die de leden van de stam volgens de me dicijnmannen kon „verlossen van de kwade geest". Sinds 1933 werd deze proef niet meer toegepast, maar het schijnt, dat de aankondiging van de komende onafhankelijkheid van Kon go de tovenaars nieuw aanzien had gegeven, waardoor zij de „proef" op nieuw konden instellen. Het Belgische bestuur heeft een aan tal „medicijnmannen" in verzekerde bewaring gesteld. Het ritueel, dat vroeger veel werd toegepast onder de Boesjongobevolking, heeft nog nooit in de geschiedenis zoveel slacht offers veroorzaakt. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN. Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige noordwes telijke wind. Kouder. ZON EN MAAN 7 januari Zon op 8.47 onder 16.45 Maan op 12.59. ondec 2.2Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1