Sir Vivian Fuchs weer naar zuidpoolgebied Goede verwachtingen voor 1960; meer ontplooiin gskansen bepleit KLANKBORD BEDRIJFSLEVEN ONGERUST OVER E.E.G.-LANDBOUW MAATREGELEN DINSDAG 5 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NIEUWJAARSREDEVOERINGEN Stichting opgericht om het effectenbezit te spreiden Mr. F. F. J. de Kok, voorzitter van de Vereenigïng voor den Effecten handel. heeft gisteren in een nieuw jaarstoespraak de verwachting uitge sproken, dat de economische en fi nanciële ontwikkeling van ons land in 1960 niet ongunstig zal zijn. Hij wees echter op het gevaar van over- besteding, waarbij zijns inziens het centrale probleem is of de produkti- viteitspogingen gelijke tred zullen houden met de loonsverhogingen. „De ■wijze waarop dit vraagstuk wordt opgelost, zal mede bepalend zijn voor onze internationale concurrentie kracht en daarmee beslissend voor de welvaart van ons land". Hij deelde mede, dat de vorige week werd opgericht de „Stich ting Verbreiding Effectenbezit". Deze stelt zich ten doel het be vorderen van de belegging van besparingen in effecten. Tot de oprichting van deze stichting heeft de vereniging besloten na overleg met enkele grote Neder landse maatschappijen, die naar bleek voor dit streven grote belangstelling hebben. Zo dra het ogenblik daarvoor zal zijn gekomen, zal het bestuur der stichting nadere mededelingen doen over haar opzet en werkpro gramma. Voor Amsterdamse haven was 1959 minder gunstig Mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, zei gisteren in zijn nieuwjaarsrede onder meer dat de conjuncturele ontwikkeling in Am= sterdam in 1959 stellig niet minder gunstig is geweest dan voor het Ne derlandse bedrijfsleven in het alge meen. Voor de Amsterdamse haven was 1959 een minder voorspoedig jaar. Vergelijkt men de cijfers over de ontwikkeling van het goederenver keer in de hoofdstad met die van de overige Nederlandse en buitenlandse havens in de range Antwetpen-Ham- burg, dan is de indruk dat de terug slag daar ter stede relatief sterker werd gevoeld dan elders. Mr. Delprat vertrouwt dat de inzin king van 1959 zal blijken slechts een tijdelijke te zijn geweest, die men spoedig weer te boven zal zijn. Hij meent, dat wat het aantal tunnels onder het Noordzeekanaal betreft, er niet de minste twijfel over kan bestaan, dat zij alle drie (Hem-, Coen- en IJtunne!) voor de ontplooi ingsmogelijkheden van het Noord- zeekanaalgebied en de kop van Noord-Holland in de naaste toekomst onmisbaar zijn. Het wordt daarom de hoogste tijd dat er in het tunnel- vraagstuk een beslissing valt. Dit vraagstuk is immers nauw verweven met de stedebouwkundige ontwikke ling. Twente wordt centraal Het is te verwachten dat de totstand koming van de Europese Economi sche Gemeenschap nog veel meer ac cent zal leggen op het belang van Twente. Het is in nationaal verband ten opzichte van de randstad Holland excentrisch gelegen; bij een eenwor ding van West-Europa wijzigt zich dit geografische aspect fundamenteel en komen wij centraal te liggen in een groot concentratiegebied van Nederlandse en Westduitse handel, industrie en havens". Dit zeide gis termiddag de heer IX. van Heek Hzn. uit Enschede in zijn nieuwjaarsrede in de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Twente en Salland te Hengelo. Hij betreurde 't, dat dc vraag gesteld moet worden of men zich in het wes ten, en dan in bijzonder bij de rege ringsinstanties in Den Haag, wel ten volle realiseert welke bijdrage Twen te levert aan de nationale welvaart. Oost-Brabant wenst eigen vliegveld Voorzitter A. Kersten van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindho ven. brak gisteren in zijn nieuw jaarsrede een lans voor bespoediging van de aanleg van dc E-S-weg Eirnl- hovon-Venlo, voor een spoorwegver binding Eindhoven-Brussel en voor een burgeluchtvaartterrein in Oost- Brabant naast dc bestaande hclilia- ven te Eindhoven. WOND ERPEDALEN I. Een twin tigjarige Engelse kantoorbediende, Nicholas Steel-Jessop uit Ipswich, heeft een nieuwe methode uitgevon den om teleurstelling in de liefde te verwerken. Toen zijn meisje hem de bons had gegeven stapte hij op een ouderwetse fiets met een groot en een klein wiel en reed ermee naar Londen, 135 kilometer ver. „Op deze manier heb ik mijn zelfvertrouwen teruggekregen", vertelde hij. Het is niet bekend, of fietsfabrikanten er al over denken zulk een liefde-verwer kend model weer op de markt te brengen. WONDERPEDALEN II. Om de aan slagen op taxichauffeurs tegen te gaan beproeft de politie van Lausan ne (Zwitserland) een speciale pedaal voor taxi's. Als men die pedaal in drukt, worden automatisch alle por tieren behalve dat naast de chauffeur afgesloten, stopt de motor, wordt een capsule met bedwelmend gas verbro ken. begint de claxon tc toeteren en een schijnwerper boven de taxi rond te draaien. De drie grote vraagstukken :De drie grote vraagstukken, die in 1960 alles zullen overheersen, zijn ten eerste de topconferentie, respec tievelijk het concrete begin van het grote oost-west-dispuut, ten tweede de werkelijkheid wordende verdeling van West-Europa in twee economi sche gemeenschappen, de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone, en ten derde de emancipatie van zwart Afri ka. Aldus mr. dr. K. P. van der Man- dele in zijn gisteren voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam gehouden nieuwjaarsre de. De politieke vraagstukken van de topconferentie buiten beschouwing latend, stelde spreker, dat „voor ons" van belang is of de koude oorlog tot een einde komt en of de handelsrelaties met het oost- blok zich langzamerhand tot een vrijere uitwisseling van goederen en diensten zullen ontwikkelen of tot zuivere ruiltransacties beperkt zullen blijven. Spreker kwam vervolgens tot wat het westen en met name Nederland grote zorgen baart, n.L de verdeling van West-Europa in de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone. Indien, wat volgens mr. dr. Van der Mandele te hopen is, de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone via een voor lopig compromis tot een soort „still- halte" tot 1 januari 1962 zouden kun nen komen, dan zou het westen de tijd hebben zijn doelstellingen te herzien en langs een geheel andere weg, n.l. door middel van produktie- gemeenschappen, tot een grote vrij handelszone en uiteindelijk tot een economische atlantische integratie kunnen geraken. Komt de associatie van de twee Europese blokken niet tot stand, dan ziet volgens spreker de toekomst er somber uit. Dan zou vooral West-Duitsland een morele klap krijgen. Wat Afrika betreft, acht mr. dr. Van der Mandele de toestand zo labiel en zo precair, dat de kleinste font door één Europees land begaan, ca tastrofale gevolgen voor het gehele westen kan hebben en ook de zo moeizaam opgebouwde Nederlandse posities in dat werelddeel in gevaar kan brengen. Spreker is er echter van overtuigd, dat het westen op een kruispunt staat en intuïtief de goede weg zal inslaan. De heer Mannaerts, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Til burg en omstreken zeide in zijn nieuwjaarsrede over de wolindu strie dat men, afgaande op de thans bekende cijfers inzake produktie en afzet, zou kunnen spreken van een zeer goed of zelfs van een topjaar. Echter in de sector dameskleding stoffen verkeert men nog in grote onzekerheid. Door de langdurige warme zomer zijn er bij de handel nog grote onverkochte voorraden en bestaat er zelfs een aarzeling om tot aanvulling voor liet nieuwe seizoen over te gaan. De linnen- en vlasindustrie onder vond aanvankelijk de concurrentie van vlassoorten uit Oosteuropese lan den door de dumpingprijzen van vlas. grondstoffen. Deze situatie heeft zich echter gewijzigd, zodat in de tweede helft van 1959 de vlasprijzen sterk aantrokken en Oosteuropese landen zelfs kopers werden. BESCHOUWING IN „DE NEDERLANDSE INDUSTRIE" Autarkisch streven zou im- en export benadelen „Do Nederlandse industrie", het or gaan van het Verbond van Nederland se Werkgevers, wijdt in het nummer van januari een beschouwing aan de landbouwmaatregelen van de E.E.G., waarin gesteld wordt dat die maatre gelen do gemeenschap „ernstig nadeel kannen berokkenen". Het blad gelooft dat vergroting van de landbomvpro- duktie binnen de E.E.G. niet of nau welijks nodig is ter beveiliging van de voorziening in de eigen behoefte. Handhaving van de handelsbetrekkin gen met derde landen vindt het voor ae gemeenschap even belangrijk als de zorg voor een redelijk bestaan voor de landbouwende bevolking. De exportmogelijkheden van de E.E. G. worden in belangrijke mate mede bepaald door de import van landbouw- produkten. Zou door een autarkisch streven on landbouwgebied deze im port wegvallen, dan zal de export on getwijfeld de nadelige gevolgen daar van ondervinden. Het blad meent voorts dat bij de voorstellen voor een gemeenschap pelijk landbouwbeleid niet vol doende aandacht is besteed aan dc noodzaak uitbreiding van de land- bouwproduktie van het begin af aan goed te kunnen beheersen. Voor Nederland en de Nederlandse industrie acht het blad het van bij zonder belang dat op dit punt een betere regeling wordt getroffen, aangezien rond 30 procent van de Nederlandse export naar derde lan den bestaat uit landbouwproduk- ten. Als de gemeenschap door haar landbouwbeleid de invoer van agrarische produkten onnodig zou maken, dan moet verwacht worden dat juist ook de export van deze zelfde categorie goederen de weer slag daarvan het eerst zal onder vinden. „De Katholieke Werkgever voorstellen onaanvaardbaar Het blad „De Katholieke Werkgever" noemt do voorstellen zonder meer niet acceptabel. Men stelt dat de gunstige ligging van de zeehavens wordt op geofferd en dat van de voorstellen een overprodnktie te verwachten is. Ver der vreest het blad van de plannen een afscherming van de agrarische E. E.G. markt en een ongunstige beïn vloeding van onze exportpositie, zo wel in als buiten de E.E.G. Het komt geregeld voor dat rivieren en kanalen bedekt zijn met een dikke laag schuim tengevolge van lozing van afvalstoffen door chemische fa brieken. Dit keer was het de rivier de Roerdie vooral ter hoogte van Duisburg de jeugd prettige uurtjes bezorgde. Het Wereldgebeuren Als Paris Een oorlogsschip van de Iraanse ma rine patrouilleert op de rivier, die de grens vormt tussen Iran en Irak. De laatste tijd zijn er 'meningsver schillen gerezen over het grensge bied. Beide landen hebben troepen- versterkingen naar de rivieroevers gezonden. Nederlander kwam in België om door verdrinking De zaterdagnacht in het Kanaal bij Klcin-Ternaaien omgekomen Neder lander J. Weerts is naar alle waar schijnlijkheid door verdrinking over leden. Dit heeft liet parket in de Bel gische plaats Tongeren dinsdag in antwoord op telefonische vragen na de lijkschouwing meegedeeld. De lichte wonden aan been en schedel worden toegeschreven aan de val, die auto van de weg in het kanaal heeft gemaakt. De politie achtte het aanvankelijk uitgesloten, dat de heer Weerts reeds als gevolg van een bij een worsteling opgelopen verwonding was overleden, toen zijn auto de fatale zwenking van de weg af maakte. De lijkschouwing heeft echter uitgewezen, dat deze ver wondingen naar alle waarschijnlijk heid de dood van de heer Weerts niet kunnen hebben veroorzaakt. De eigenaresse van het café, waarin de ruzie tussen het slachtoffer en de Belg R. is ontstaan, heeft maandag tegengesproken, dat de heer Weerts haar zou hebben beledigd. Volgens sommige berichten zou hier door het meningsverschil, dat met cle dood van de Maastrichtenaar is ge ëindigd, zijn ontstaan. Naar het parket in Tongeren verder mededeelde wordt R. thans aangehou den op beschuldiging van doodslag. Tegengesproken werd, dat nog ver dere arrestaties in deze zaak zijn ver richt, zoals in Belgische persberich ten is gemeld. Filmregisseur Victor Sjöström overleden In Stockholm is zondagavond, 80 jaar oud, overleden de Zweedse ac teur en filmregisseur Victor Sjöström de „vader" van de Zweedse film- beoefening, de voorloper in menig op zicht van de grote Eussfcche en Duit se regisseurs uit de jarea '20. Victor Sjöström was één. van de aller eerste filmmakers voor de eerbied waardige maatschappij Svensk Film- industri, die in 1907 haar werk begon onder de bezielende leiding van Char les Magnussen. Samen met Maurïtz Stiller vestigde Sjöström, op het mo ment dat de film overal elders in Eui'opa en Amerika ternauwernood aan cle kermis was ontgroeid, niet veel minder dan een cinematografi sche cultuur, en schiep hij de voor waarden voor een integere filmkunst aan de tradities waarvan zijn jongste leerling, Ingmar Bergman, zeer veel te danken heeft gehad. Een recentelijk in het Nederlands Filmmuseum vertoond „spectacle cou. pé" uit het oeuvre van Sjöström en Stiller heeft nog een aantal bewonde raars van de Zweedse film gelegen heid geschonken, iets van Sjöströms filmcreatieve kracht te leren kennen. Binnenkort zullen we hem in de bio scoop als de vergrijsde acteur nog een maal kunnen zien in Wilde Aardbeien de film waarin Ingmar Bergman hem de hoofdrol te spelen gaf. Luchtvaartonderhandelingen met Verenigde Staten Nederlandse delegatie vertrokken Met het K.L.M.-toestel met bestem ming New York zijn maandagavond enkele leden van de Nederlandse de legatie, die van 7 januari af te Wash ington luchtvaartonderhandelingen zal voeren met een delegatie van de Verenigde Staten, van Schiphol ver trokken. De delegatie bestaat uit de heer E. G. Stijkel, staatssecretaris van het ministerie van verkeer en waterstaat, hoofd van de delegatie, mr. H. J. Spanjaard, directeur rijks luchtvaartdienst, speciaal belast met de afdeling politieke en juridische'za- ken, mr. J. C. Nïeuwenhuysen, as- sistent-verkeersadviseur van het mi nisterie van buitenlandse zaken en mr. L. H. Sintemaker, directeur van de K.L.M. De beide laatstgenoemden zijn reeds zondag naar New York gevlogen. In 1957 is oen luchtvaartovereen komst tussen de Verenigde Staten en Nederland gesloten, waarbij landings rechten voor New York en Houston en de trajecten CurasaoMiami en New YorkCurasao werden vastge legd. De voornaamste wens van Ne derlandse zijde om ook aan de west kust, met name in Los Angeles com merciële rechten te verwerven werd toentertijd door de Amerikanen niet ingewilligd. Aan het akkoord werd een briefwisseling toegevoegd, waar bij de Nederlandse delegatie, toen tertijd onder leiding van de heer Van der Beugel, staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, zijn teleurstelling uitsprak over het niet inwilligen van het verzoek inzake Los Angeles. Op grond van een clausule, in het ak koord opgenomen, heeft Nederland thans verzocht met een Amerikaanse delegatie dit probleem opnieuw te bespreken. BASES BRITSE EXPEDITIE CONTROLEREN Rond de jaarwisseling hebben de eerste democratische gegadigden voor het Amerikaanse president schap zich aangemeld. Als eerste deelde vorige week senator Hubert Horatio Humphrey uit Minnesota, mee, dat hij zou meedingen naar de democratische kandidatuur. In het afgelopen weekeinde heeft ook sena tor John Kenecly, senator voor Mas sachusetts, de handschoen geworpen in de ring waar dit jaar over de de mocratische kandidatuur voor hel presidentschap zal worden beslist. Het staat wel vast, dat zij niet de laatsten zullen zijn. De mannen die belust zijn op het wonen in het Witte Huis, zullen op de partijconventie van zomer 1960 „in de rij staan" en de afgevaardigden, daar bijeen, zullen zich voelen als Paris toen die volgens de Griekse sage tegenover de drie gratiën werd gesteld. Hera beloofde aan Paris macht en rijkdom, Athene wilde hem krijgsroem schenken en Aphro- i elite zegde hem de schoonste vrouw toe en kreeg daarom de twistappel met het opschrift: „Voor de schoon, ste". De beloften van de democraten die zich ais aspirant-president heb ben opgeworpen, zijn van een heel andere aard. De meeste afgevaardig den op de partijconventies zijn al ge trouwd; de belofte van „de schoonste vrouw" kan dan ook in de monogame Verenigde Staten weinig kans op sla gen beiden. „Krijgsroem" is al even min een leuze waarmee in onze da gen eer valt in te leggen. Gelukkig zijn de Amerikaanse partijen het er over eens dat een leger slechts in stand moet worden gehouden om te voorkomen dat het ooit daadwerke lijk in actie behoeft te komen. Alleen „macht en rijkdom", de belofte van Hera uit de Griekse sage, zou nog in deze tijd opgeld kunnen doen. „Uitbreiding van macht" kunnen de Verenigde Staten vooral gebruiken in wetenschappelijk opzicht: de Russi sche prestaties van een treffer op de maan en een fotograferende raket om de maan moeten geëvenaard wor den en ook op Mars en Venus moeten raketten worden gericht. En zo komt men dan toch weer terecht in de sfeer van Aphrodite, die immers dooi de Romeinen met Venus werd geïden tificeerd. Politieke waarnemers die de kan sen van Kennedy en Humphrey tegen elkaar afwegen, komen tot de conclusie dat de 42-jarige mulli- miljonairszoon Kenndy, die een elegante en jeugdige indruk maakt, van wie wordt gezegd dat hij „sex- appeal" heeft en die ook zijn politie ke reizen maakt in gezelschap van zijn bijzonder charmante vrouw, al lerlei persoonlijke eigenschappen be zit die hem geschikt zouden maken om zich op het politieke strijdtoneel te meten met de man die ongetwij feld de republikeinse kandidatuur in de wacht zal slepen: Richard Nixon, de huidige vice-president. Maar het wordt zeer betwijfeld, of de „twist appel" van de democratie conven tie aan hem zal toevallen. Hij is na melijk rooms-katholiek en in de over wegend protestantse Verenigde Sta ten is de kans op de benoeming van een rooms-katholieke kandidaat voor de presidentsverkiezingen niet groot. De laatste was Alfred E. Smith, die het in 1928 vergeefs opnam tegen de republikein Herbert Hoover. H umphrey heeft meer kans; hij kreeg vooral naam door zijn gesprek met de Russische pre mier Kroesjtsjew te Moskou in 1958. Humphrey die voorzitter is van de ontwapeningscommissie uit de senaat, is zo welbespraakt dat volgens grap penmakers de Rus na twee glazen water te hebben gedronken om een derde vroeg om in staat te zijn, hem van antwoord te blijven dienen. Hum phrey kwam uit Moskou terug met de overtuiging, dat de Sowjet-premier een geduchte tegenstandster is waar mee men evenwel taai en geduldig kan praten over zaken van gemeen schappelijk belang, bijvoorbeeld over ontwapening. Maar men zegt, dat hij met zijn liberale opvattingen over burgerrechten de machtige democra tische fractie uit het zuiden, die op de partijconventie de doorslag moet geven, tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Er blijven dus nog kansen over voor de „paarden" die nog „op stal" staan. Tot hen behoren de uit het zuiden (Texas) afkomstige voorzitter van de democratische frac tie in de senaat, Lyndon Johnson (die de acrobatentoer heeft uitgehaald om bij de behandeling van de nieuwe wetgeving op het gebied der burger rechten aan het noorden vrij baan c laten en tegelijk het zuiden niet van zich te vervreemden), senator Stuart Symington (die bij alle stromingen m de partij gezien is doordat hij zich over de belangrijkste geschilpunten met heeft uitgesproken) en last but not least Adlai Stevenson, die al twee keer van Eisenhower verloor maar van wie wordt gezegd dat hij toch het meest ervoor in aanmerking komt om tegen Nixon in het strijd perk te treden. Maar het is duidelijk, dat voorlopig onder de democraten een politiek „veelgodendom" heerst en dat de Democratische Partij danig zijn vele hoofden zal moeten breken. Met prof. Albert Stephenson In de intercontinentale hal van Schiphol zat gisteren de Britse ge leerde en ontdekkingsreiziger sir Vivian Fuchs, in gezelschap van prof. Alfred Stephenson van het Imperial college te Londen, rus tig te wachten tot door de luid spreker de aankondiging Klonk van het vertrek van het K.L.M.- toestel naar Zuid-Amerilca: een nieuwe reis naar het zuidpoolge bied was voor hem aangebroken. Sir Vivian had nog de tijd gevon den oni in een korte uiteenzetting bijzonderheden te verstrekken over 't doel van deze tocht, waar van hij niet vóór mei van dit jaar zal terugkeren. Sir Vivian Fuchs begon met te verklaren, dat ongeveer een maand geleden tijdens een confe rentie te Washington de regerin gen van twaalf landen, die be trokken zijn bij de exploratie van het zuidpoolgebied, de Verenigde Staten. Rusland, Noorwegen. Bel gië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Frankrijk, overeengekomen waren geen claims voor het Zuid poolgebied voor de eerstvolgende dertig jaren in te dienen. „Daardoor wordt rustig weten schappelijk werk gegarandeerd", aldus de Britse geleerde, „maar waarom is Nederland eigenlijk nooit bij deze expedities betrok ken?" Dooi- de eeuwen heen hebben cle Nederlanders immers prachtig exploratiewerk verricht. Zoals be kend is mijn taak de Engelse basis in het zuidpoolgebied te controle ren en dat is een van de redenen, waarom ik weer op reis ga. Maar het hoofddoel is om op 't zuidelijk puntje van Grahamland een oude basis opnieuw in te lichten. Het vorig jaar namelijk heeft men de ze basis Stoningtoneiland verlaten. De reien was dat de ijsmassa's zodanig waren samengesteld, dat het schip de basis niet kon berei ken. Met vliegtuigjes hebben wij toen de mensen van de Stoning- tonbasis moeten afhalen". Over de organisatie van deze tocht vertelde sir Vivian: „Prof. Stephen son, een oude studievriend van mij uit Cambridge, en ik gaan eerst naar Buenos Aires om een bezoek te brengen aan het Argentijnse zuid- poolinstituut. Daarna reizen we door naar Montevideo waai- het Deense schip, de „Kista Dan" dezer dagen zal arriveren. Wij schepen ons op dit schip in en hopen omstreeks half fe bruari Stoningtoneiland te bereiken. Aan boord bevinden zich twee vlieg tuigen, een Havilland Otter en een Havilland Beever, die beiden in Cana- de zijn gebouwd. Indien wij de basis Stoningtoneiland opnieuw kunnen in richten dan is het de bedoeling enige mensen daar achter te laten, geolo gen, medici, meteorologen, deskundi gen, die het land in kaart brengen, vliegers enz. Vervolgens ligt het in de bedoeling Alexandereiland. het berg gebied ten zuiden van de Stonington- basis, met de vliegtuigen te verken nen, waarvoor mensen, honden, sle den enz. worden meegenomen. Ik ver tel dit nu maar zo, maar we weten nog niet zeker of we door de massa kunnen heenkomen, want het is mij bekend dat de ijslaag op de zee in de buurt van Grahameiland op sommige gedeelten wel twee meter dik is". Sir Vivian Fuchs, die directeur is van het wetenschappelijk bureau voor de exploratie van de gebieden der Falk- landeilanden zal ook nog de andere bases van de Britse expeditie controle ren. Dat aantal varieert van acht tot twaalf stuks. In totaal bevinden zich op deze bases ongeveer 85 mensen. Prof. Stephenson is, al gaat hij voor de eerste maal met Sir Vivian Fuchs mee, geen onbekende in het poolgebied. Hij heeft veel explora tiewerk achter de rug en deze 51 jarige pooldeskundige kan reeds op meer dan 25 jaar ervaring terug zien. HUBERT H. HUMPHREY discussies met Kroesjtsjew

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3