PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONFLICT IN AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE BIJGELEGD Verhoging staalprijs ie verwachten Kamer van Koophandel bespreekt opnieuw vaste oeververbinding KRAAN STORTTE NEER: DRIE KLEUTERS VERPLETTERD UIT VELE LANDEN BERICHTEN OVER ANTISEMITISME 203e jaargang - no. 3 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 januari 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. AKKOORD OVER OPLOSSING AANBEVOLEN DOOR NIXON Het conflict in de Amerikaanse staalindustrie, is bijgelegd. Vak bonden en werkgevers zijn na een nacht van onderhandelen tot een akkoord gekomen over een oplossing die aanbevolen was door vice-president Nixon en de minister van arbeid, James P. Mitchell. De minister deelde dit maandag mee op een persconfe rentie. De inhoud van het akkoord werd nog niet meegedeeld. Het zal eerst ter goedkeuring worden voorgelegd aan de bevoeg de lichamen van beide partijen. Het akkoord is het resultaat van de conferenties die de afgelopen weken door Nixon en Mitchell achter de schermen gevoerd wer den met hoge functionarissen van werkgevers en werknemers in de staalindustrie, aldus deelde minister Mitchell mee. De massale staking- had het grootste deel van Amerika's staalindustrie voor 116 dagen stilgelegd. Het con flict zelf was reeds acht maanden oud. Op aanwijzing van Eisenhower hadden Mitchell en vice-president Nixon al verscheidene weken ge tracht tussenbeide te komen. Het akkoord zal pas na bekrachti ging door beide partijen gepubliceerd worden. Voorzitter MacDonald van het vakverbond zei dat de voorwaar den vandaag zullen worden voorge legd aan de vakbondscommissie voor loonpolitiek. De arbeiders in de staalindustrie wer ken alweer geruime tijd krachtens een gerechtelijk bevel dat op 26 ja nuari zou verstrijken, waarna de sta king hervat had kunnen worden. De voornaamste onderhandelaar van de zijde der werkgevers. Cooper, ver klaarde dat men tot een compromis was gekomen, dat verder ging dan het laatste formele aanbod van de maatschappijen„In het licht der" omstandigheden was de beste han delwijze voor'de maatschappijen de aanbevolen oplossing te aanvaarden". Minister Mitchell onthulde dat men zonder Nixon geen oplossing zou heb- Kladderen Een groot deel van de mensheid is thans geschokt door berichten over het bekladden van muren met antisemitische leuzen. Het op zienbarende bij die bekladderij is ge weest, dat het verschijnsel zich als een olievlek bliksemsnel uitspreidde over twee werelddelen. Nauwelijks hadden onevenwichtige jongelui en enkele heethoofden hun schanddaden in West-Duitsland verricht of elders doken lieden op, die met soortgelijke schanddaden hun medemensen wilden f rikkelen of misschien wel uitdagen, n Engeland, Italië, Frankrijk en de Verenigde Staten volgden politieke deugnieten het Westduitse voorbeeld V zijn. an deze dingen kan men zeggen, dat ze tegelijk benauwend, af schuwelijk en kwajongensachtig Wat dat laatste aangaat, mag uit de leeftijd van bepaalde gearresteerde kladders in West-Duitsland afgeleid worden, dat het hier ten dele om een nozem-verschijnsel gaatOok de snelle navolging in het buitenland wijst daar wel op, want de publiciteit heeft daarbij ongewild uiteraard! een rol gespeeld en het is bekend, dat relletjes-makende nozems een ziekelijk verlangen hebben naar pu bliciteit. Maar met die nozem-uitleg alleen komt men er toch niet, want daar is ook nog in het optreden van de kladderaars de herinnering aan de afgrijselijke daden van het Duitse nationaal-socialisme Zij zijn er niet voor teruggeschrok ken om de nazi-denkwijze te ver heerlijken, die in de jongste wereld oorlog heeft geleid tot een van de gruwelijkste massamoorden uit de geschiedenis der mensheid. Het gaat hier dus óf om verharde booswichten, óf om jonge warhoof den, die zonder moraal en zonder een goede opvoeding het leven ingegaan zijn. En het moge vreemd klinken, maar verharde booswichten zijn hier toch een minder groot gevaar, want daar tegen kan met ijzeren gestrengheid worden opgetreden. Veel moeilijker is om de bandeloos heid van jonge mensen te beteuge len en uit diezelfde jonge mensen toch nog goede burgers te maken. Veel moeilijker is het ook om de psychische besmetting tegen te gaan, die van zulke jongelui uitgaat in hun omgeving. Hier baten geen protesten en geen geschrijf in kranten. Hier kan alleen baten een zorgvuldige voorlichting, waarbij alle ouders en alle onderwijsinstanties ingeschakeld dienen te worden. Een soort herop voeding dus, waarbij alle geheime verheerlijking van het nazisme wordt tegengegaan, door daarover steeds maar weer de naakte waarheid mede te delen. Vooral in West-Duitsland zou dat laatste stelselmatig bij alle vormen van onderwijs moeten geschieden. ben bereikt. De vice-president had een tiental vergaderingen van werk gevers en vakbewegingsleïders bij zich thuis gehouden waarop men tot de aanbeveling was gekomen die tot de oplossing had geleid. Van welingelichte zijde in Pittsburg d dat de regeling zeker een verhoging van de staalprijs tot ge. volg zal hebben. De overeenkomst geldt voor een periode van dertig maanden, die 30 juni 1962 verstrijkt. Zij voorziet in een verhoging van on geveer 39 cent per uur over deze periode. Het laatste aanbod van de staalindustrie kwam neer op onge veer 30 cent per uur over een periode van 36 maanden. Krachtens de nieuwe c.a.o. kan van loonsverhoging in de eerste zes maan den geen sprake zijn, aldus is van vakbondszijde in Washington ver klaard. Op 1 juli 1961 zou een verho ging van 7 cent ingaan. De maandag getroffen schikking wordt gezien als een succes waar door Nixons kansen, die bijna zeker de republikeinse kandidaat zal wor den voor de presidentsverkiezingen van dit jaar, stijgen. Politieke waar nemers voorzien ook, dat de geslaag de geheime onderhandelingen ertoe zullen bijdragen, dat de schijnwer pers gericht woeden op James Mit chell, de minister van arbeid, als re publikeinse kandidaat voor het vice- presidentschap. Mitchell, die nauw met Nixon heeft samengewerkt om een rege ling in het staalconflict te ver» krijgen, is rooms-katholiek en ve le republikeinse leiders menen, dat hij een tegenwicht zou vor men ingeval de democratische se nator John Kennedy, die ook ka tholiek i3, de democratische kan didaat voor het president- of vice- presidentschap zou worden. DRAMA IN MARSEILLE Arbeider in cabine zwaar gewond Tijdens het speelkwartier is gisteren een grote constructiekraan neerge stort op de speelplaats van een school in Marseille. Drie kinderen werden gedood en een aantal raakte gewond. Men was bezig de kraan op te rich ten op een werkterrein naast de speelplaats. Het metalen gevaarte verbrijzelde tijdens de val de muur om de speelplaats en stortte neer op Vliegtuigje op hol Een klein vliegtuigje dat met H M een draaiende motor op het f| vliegveld van Spokane in de Amerikaanse staat Washington M op zijn vlieger wachtte, is zon- H dag het wachten moe gewor- p den. Het bevrijdde zich van de blokken voor zijn wielen en be- ff gon steeds sneller over het vliegveld te rijden totdat het p onberispelijk opsteeg. Het toestel vloog in bochten naar de stad, keerde naar het vliegveld terug en vloog daar- na weer naar de stad. Een kwartier na de start kwam het einde van het wilde avontuur, n Het toeslelletje vloog in een verlaten dal tegen de grond te n pletter. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf een groep spelende kinderen. Toen de kraan viel, bevond zich in de cabine een 45-jarige werkman. Hij werd zwaar gewond. De kleuterschool waar het ongeluk gebeurde, wordt bezocht door onge veer 150 kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar. Tijdens het ongeluk waren ongeveer 120 kleuters op de speelplaats. Een aantal van hen was bezig handen en gezichten te wassen aan een rij kranen, onder toezicht van twee onderwijzeressen. Een van de onderwijzeressen begon te gillen toen zij toevallig opkeek op het mo ment dat de kraan begon te vallen. Drie kinderen werden verpletterd. Gillend stoven andere kinderen uit een. Koning Boudewijn der Belgen is van zijn reis door Kongo weer in Brussel aangekomen. Ondanks de zware re gen waren honderden Belgen naar 'het vliegveld gekomen om hun vorst te verwelkomen. Camus omgekomen bij auto-ongeluk De Franse schrijver en Nobelprijswin naar Albert Camus Is maandag bij Sens op 113 km zuidoostelijk van Pa rijs bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Camus was 46 jaar. Zijn mederijders (de neef van de uit gever Gaston Gallimard, Michel Gal- limard, zijn vrouw en dochter raak ten gewond en werden naar een zie kenhuis te Monterau op 75 km van Parijs overgebracht. Het ongeluk ge beurde in La Chapelle Champigny in het departement Yonne. Camus, die de Nobelprijs voor litera tuur in 1957 had gewonnen werd op 7 november 1913 als zoon van een boerenarbeider in Mondooi, nabij Bone, in Algerije geboren. Hij stu deerde aan de universiteit van Al giers. Als romanschrijver, filosoof en dramaturg vergaarde hij grote roem en wist zich als existentialist naast Sartre te plaatsen. In 1948 richtte hij samen met Sartre een neutrale poli tieke beweging op, maar deze ver dween toen Sartre toenadering tot de communisten zocht. De „open brie ven" tussen beide grote schrijvers werden tot een van de grootste poli tieke debatten in het naoorlogse Frankrijk. Tot zijn bekendste werken behoren „l'Homme Révolte", „La peste", „l'Étranger" en „La chute". Mr. W. C. van Beek wordt ontslagen (Van onze Haagse redactie) De centrale figuur in de geruchtma kende censuurkwestie op Nederlands Nieuw-Guinna, de advocaat-generaal bij het hof van justitie te Hollandia, mr. W. C. van Beek, zal worden ont slagen. De regering is zo verne men wij uit welingelichte Haagse kringen met de commissie-Wïtsen Elias van oordeel, dat mr. Van Beek niet in 's lands dienst in Nederlands Nieuvv-Guinea gehandhaafd kan blij ven. Verwacht wordt, dat het ontslag, te gelijk met het nieuwe beleid van de regering, teneinde in de toekomst on wettige censuur te voorkomen, deze week waarschijnlijk donderdag officieel zal worden bekendgemaakt. Zoals bekend is uit het rapport van de commissie-Witsen Elias gebleken, dat op gezag van mr. Van Beek reeds in 1955 brieven onrechtmatig op Ne derlands Nieuw-Guinea werden ge opend. Nadat mr. Van Beek een klacht tegen de onwettige censuur bij gouverneur Platteel had inge diend en hij dus van overtreder aan klager was geworden, werd hem op 12 juni 1959, op last van de gouver neur, ongevraagd verlof verleend. Sir Winston Churchill is per vlieg tuig in Nice aangekomen om er drie weken vakantie door te brengen. De Griekse reder Aristoteles Onass-is had voor hetzelfde toestel geboekt. Foto sir Winston Churchill (rechts) en Aristoteles Onassis (links). TWEE ARRESTATIES IN WEST-DUITSLAND Zionisten dringen aan op spoedige maatregelen Behalve uit West-Dnitsland zijn maandag ook uit Italië. Oostenrijk, Griekenland, Engeland, Zweden, Noorwegen, de Ver. Staten en Australië berichten over het aan brengen van hakenkruisen en anti- joodse leuzen ontvangen. In veel van 'deze gevallen noemde men van Joodse zijde het gebeurde eerder een uiting van baldadigheid dan van een anti-semitisme. De Israëlische nationalistische oppo sitiepartij Heroeth, heeft aangedron gen op een spoeddebat van het par lement teneinde tot alle volkeren een oproep te richten om het anti semitisme uit te roeien. Men ver wacht, dat premier Ben Goerion van daag of woensdag een verklaring zal afleggen. Op het congres van de wereldorgani satie van Zionisten, dat maandag te Jeruzalem werd besloten, is een reeks resoluties aanvaard, waarin er o.a. bij alle landen waar zich anti- joodse incidenten hebben voorgedaan, op wordt aangedrongen met spoed energieke maatregelen te nemen om deze sporen van het nationaal-socia lisme uit te roeien". De voorzitter, dr. Nahum Goldmann, zag reden om te vermoeden, dat er samenwerking bestaat tussen fascis- Schilderijtje vermist uit Bisschoppelijk Museum Sedert zaterdagavond wordt uit het Bisschoppelijk Museum te Haarlem een houten paneeltje vermist, voor stellende de Heilige Familie. Het is tussen 1525 en 1545 geschilderd door Ambrosius Benson, en is 20 centime ter lang en 15 centimeter breed. De waarde wordt op 6000 geschat. Het paneeltje is uit de lijst verwij derd en de lijst is in het museum achtergebleven. Kamervoorzitter; „Antwoord G.S. biedt weinig houvast" DE KAMER VAN Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden zal zich opnieuw bera den over haar standpunt ten aanzien van de vaste oeverver binding tussen Zeeuwsch-Vlaan deren en overig Nederland, nu onlangs de minister van verkeer en waterstaat meegedeeld heeft, dat voorsbands geen plannen tot het maken van een derge lijke verbinding in overweging genomen kunnen worden. Bin nen zeer korte tijd zal een com missie uit de Kamer een voor bereidende vergadering houden, waarhij een deskundige om ad vies gevraagd zal worden. Dit verklaarde ons de voorzitter der Kamer, de heer C. A. M. Kam- meraad, die er voorts aan toe voegde de opmerking van Ged. Staten over de vaste oeverver binding in hun antwoord op het afdelingsverslag van de Staten over de begroting 1960 bijzon der teleurstellend te vinden. „Onze hoop was gevestigd op Gedeputeerden, maar hun hou ding ten opzichte van de mede deling van de bewindsman heeft ons weinig houvast gegeven". aldus de lieer Kammeraad, die verklaarde de indruk gekregen te hebben, dat er van de zijde van het provinciaal bestuur wei nig meer aan deze zaak gedaan wordt. Deze opmerkingen van de heer Kam meraad onderstrepen opnieuw, dat de kwestie van de vaste oeververbin ding in een volledig nieuw stadium gekomen is. De historie over deze verbinding be gon in oktober 1956, toen de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen het rapport Haccou in de openbaarheid bracht en naar aanlei ding daarvan een „hearing" hield. Deze bijeenkomst leidde er toe, dat namens Ged. Staten werd verklaard dat het college de kwestie van de vaste oeververbinding een zaak van de hoogste urgentie achtte en dat het met de Kamer nader zou overleggen welke werkmethode gevolgd moest worden om de vaste verbinding te bereiken. Geen resultaten Dit overleg geschiedde in 1957, maar het verliep niet bijzonder vlot, zodat concrete resultaten in dat jaar uitbleven. Inmiddels werd deze zaak ook van andere zijde aan de orde gesteld tijdens de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer werd druk op minister Algera uitgeoefend met als resultaat, dat de bewindsman schoorvoetend toezegde met Ged. Staten van Zeeland te zullen over leggen over de vraag „of de moge lijkheid van een onderzoek naar een vaste verbinding bestaat". De minister schreef daarover op 29 januari 1959 een brief aan Zee- lands college van G. S. Deze brief was voor Gedeputeerden aanleiding contact op te nemen met de beide Kamers van Koophandel in Zeeland. Doch ook deze zaak bleek niet onder een gelukkig gesternte te zijn gestart. Wat was namelijk het geval Inmiddels kwam de verho ging van de veertarieven op de Wes- terschelde aan de orde met daaruit voortvloeiende intensieve, maar vaak ook moeizame besprekingen tussen Gedeputeerden en minister Algera. Niet enthousiast Hangende dit bijzonder moeilijke overleg achtte het college van G. S. het beter de zaak van de vaste ver binding waarover minister Algera (Zie slot pag. 2 kot. 3) tische elementen in verschillende landen. Een dergelijke organisatie zou mo gelijk over veel geld beschikken, aangezien bekend was dat vóór de val van nazi-Duitsland grote som men geld uit dit land werden ge bracht. Hoewel volgens hem de inci denten geen onmiddellijk gevaar voor de Joodse gemeenschappen be tekenen, achtte hij het vooral ver ontrustend dat de daders in Duits land jeugdige mensen waren. Dr. Goldmann verklaarde dat er ge vaar bestaat voor internationale spanningen en wrijving, tenzij de regering van bondskanselier Ade nauer niet alleen de verantwoorde lijke elementen straft, maar ook een uitgebreid program uitwerkt om de jeugd in een geest van verdraag zaamheid en internationale goede wil op te voeden. Intussen hebben twee jongelui die resp. te Kassei en in Duisburg zijn aangehouden wegens het kladden ran hakenkruisen, verklaard dat zij tot hun daden waren geïnspireerd door televisie-berichten over derge lijke incidenten. Eén van hen. een vijftienjarige, zei dat hij anti-joodse leuzen op de woning van een jood had geklad, omdat hij zich verveelde. In Amsterdam In Amsterdam heeft een vijf tal vooraanstaande joodse ingeze tenen, onder wie de opperrabbijn van de Nederlandse Israëlietische hoofdsynagoge, A. Schuster, za terdag per post een briefje ont vangen met de getypte woorden: „Joden niet gewenst". De briefjes waren omrand met hakenkruisen en Wolfsangels. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zacht met mistvelden (Van onze weerkundige medewerker). p De atmosfeer boven West- Europa is weer tot rust geko- men, doordat een hogedrukge- bied met het centrum bij Span- je zich over onze omgeving heeft uitgebreid. Hierdoor ont- ff stond er gisteren in het kustge- =1 bied mist. Deze mist breidde ff zich in de nacht verder over Nederland uit, zodat het weer een somber karakter heeft en ff op enkele plaatsen valt ook nog wat lichte motregen, p Plaatselijk kan de mist vrij hai'dnekkig zijn en een zicht van minder dan 100 m veroor- ff zaken. De wind blijft zwak. ff maar het blijft ook nog vrij zacht voor begin januari met temperaturen van 6 tot 9 gra- ff den Celsius. Ook het verdere beeld van deze week zal over- wegend zacht weer brengen, want koude lucht met vorst f§ van enige betekenis treffen wij ff alleen in het uiterste noorden van Europa aan. iiiilllllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllll!!lllllllll!l!!lil!!!!l!IIIIIIIIIIIIIIinillljif Geldig tot hedenavond ZACHT WEEE. Hier en daar wat motregen en plaat selijk mist. Zwakke tot matige zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 6 januari Zon op 8.48 onder 16.44 Maan op 12.33 onder: 1.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1