ZWITSALETTEN ►kelp«nl/€raf!] wiu tr1 KLOETINGE TREEDT NOG NIET TOT MUZIEKSCHOOL TOE WALCHEREN 's-HEERENHOEK DOET NIET MEE AAN HUISVUILREGELING ZUID-BEVELAND „UITVERKOCHTE" ZALEN VOOR P.Z.C.-VOORSTELLINGEN TE GOES MAANDAG 4 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Advertentie NA UITVOERIGE DISCUSSIE Onderzoek mogelijkheid individuele subsidie Na een zeer uitvoerige discussie be sloot de gemeenteraad van Kloetinge in zijn jongste vergadering om het voorstel van B. en W. om per 1 sep tember 1960 uit de „Gemeenschappe lijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwsehe Muziek school te treden, aan te houden. Vooraf had do financiële commissie ernstige bezwaren doen horen ten aanzien van de verhoging van deze post. Na ingewonnen advicg was destijds in de primaire begroting deze post geraamd op 240. Het bleek nu dat de totale kosten over 1959 1470,41 bedroegen. Gelet op het rapport van genoemde commissie en overeenkomstig het daarin gegeven advies hadden B. en W. het voorstel tot uittreding ge daan. Het was de heer H. J. Colljn (a.r.), lid van deze commissie, die zei zich met de inhoud van het rap port te hebben verenigd, maar in tussen tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het besluit tot uit treden voor de ouders van de be trokken kinderen verstrekkende gevolgen zou hebben. Hij drong er dan ook op aan eerst een onderzoek in te stellen of door individuele subsidie aan de ouders aan hun bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Dit was eveneens door de commissie aanbevolen, maar hij wilde nu eerst deze mogelijkheid onderzoeken alvorens een besluit te nemen. De heer S. Duvekot (c.h.), eveneens lid van de commissie, sloot zich hier bij aan. Hij zag bij individuele sub sidie een mogelijkheid voor de ge meente het te subsidiëren bedrag in de hand te houden. Wethouder B. M. van Nieuwenhuyze (c.h.) kon daar- mee akkoord gaan. Hij wilde trachten de muzieklessen te subsidiëren, ge geven door muziekleraren die niet Dij de muziekschool zijn aangesloten. B. en W. hadden ook voorgesteld de muziekvereniging „Excelsior" een verhoogde subsidie toe te kennen en deze te brengen van 250 op 400 per jaar. De heer Schipper (arb.) wilde dit bedrag gaarne toekennen als de be groting hiervoor de mogelijkheid open laat. Tenslotte werd met algemene stem men besloten beide voorstellen aan te houden en het advies van de cul turele commissie te vragen Inzake de --mogelijkheid van individueel subsi diëren van betrokkenen bij een eventueel uittreden uit de regeling van de muziekschool en daarnaast een advies inzake subsidiëring van plaatselijke instellingen van sociaal en cntureel nut. Tot lid van de woonruimtecommis sie voor 1960 worden herbenoemd de heren R. Buitenhuis, J. Breeweg, H. P. Maas, J. van Wuijclthuijse en C. Beenhakker. Na de stemming vestigde de heer D. Schipper (p.v.d.a.) de aandacht van B. en W. erop dat de geheimhouding van het verhandelde in deze commis sie niet altijd wordt betracht. Alvorens tot verkiezing van leden van de Commissie voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk over tc gaan sprak de heer Schipper er zijn be vreemding over uit dat dit jaar niet aan het bepaalde van art. 4 in dezen was voldaan, zodat geen voordracht aan de raad was aangeboden. Wet houder Van Nieuwenhuyze zeide, dat men reeds blij mocht zijn als aftre denden zich herkiesbaar stelden, waarna de boren Jac. den Toonder en J. Verburg werden herkozen. Tot lid van de financiële commis sie werden gekozen de heren M. J. de Looze, J. Leys en H. J. Colijn, nadat de P. v. d. A.-fractie verklaard had dit keer wel zitting te willen ne men in de persoon van de heer Leys. Aan de kerkvoogdij werd een perceel bouwgrond in het uitbreidingsplan, groot 519 vierkante meter, verkocht voor de prijs van 7.087,50. Een nieuwe instructie voor het on derwijzend personeel der openbare scholen werd vastgesteld. De heer P. P. Versprille, commies ter secretarie, werd aangewezen als waarnemend gemeente-secretarjs en als zodanig beëdigd. Van de staat der Nederlanden wer den in volle eigendom overgenomen twee gedeelten van de rijksweg Kloe tingeKapelle. De burgemeester deelde mede dat binnenkort een defi nitief plan tot verbetering van het tweede gedeelte van de Lewestraat aan de raad zal worden aangeboden. RONDVRAAG Bij de rondvraag vroeg de heer S. Duvekot (cJi.) de aandacht van B. en W. voor de situatie ontstaan aan de Buys Ballotstraat nu velen zich ves tigen In het bouwplan-Zuid van Goes. J bepleitte doortrekking van de daar aangelegde straten opdat deze bewoners gemakkelijk Kloetinge kun nen bereiken. De heer M. J. de Loo ze (c.h,) wist dat een vergunning in. gevolge de hinderwet was geweigerd aan een Iijmfabriek en vroeg wan neer nu het terrein zou worden ont ruimd waar deze fabriek reeds een verwerkingsinrichtlng had geplaatst. Hem werd medegedeeld dat de be roepstermijn nog niet was verstreken. De heer H. j. Coiijn (a.r.) wees op de verkeerstechnische moeilijke situatie in de Prins Bernhardstraat bij de wo ning van de heer Gebuis. Kapitein P. Quaak ten grave gedragen Te Bruinisse werd vrijdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van do heer P. Quaak, in leven kapi tein op het s.s. Minister C. Lely te Bruinisse, de veerboot die de dienst onderhoudt tussen Zijpe en Numans- doi*p-haven. De heer Quaak was een van die mensen op Bruinisse, die met de R.T.M. vergroeid zijn. Ook zijn vader was reeds in dienst van die maatschappij en zo kwam hij reeds van de schoolbanken af bij de R.T.M. doorliep alle rangen om per 1 april 1952 tot kapitein te worden bevor derd. Aan de groeve sprak eerst als fami lielid de heer J. van den Berge uit Rotterdam, die memoreerde hoe dit zeer plotselinge sterfgeval op 53- jarige leeftijd velen had opgeschrikt. Als oud-collega sprak de heer J. Otte Meerman, die memoreerde hoe hij met de heer Quaak samen dienst had gedaan in oorlogstijd. Ds. H. W. van den Brink, die in het sterfhuis de rouwdienst had geleid, las bij de groeve Openbaringen 21 en bad het Onze Vader. Enige kransen, van het personeel en van de directie van de R.T.M., dekten de baar. Naast collega's van andere schepen der R.TJVI. waren ook het stations Zijpe en Zierikzee aanwezig. (Advertentie) Hooftman's kledingmaga zijn komt deze week op Plein 1940, Middelburg. Even geduld met uw inko pen, want vele voordelen wachten U. VLISSINGEN D. de Nooijer nam afscheid van gemeentewerken De 31ste december 1959 betekende voor de heer D. de Nooijer uit VIls- singen niet slechts het afscheid van het oude jaar, het was voor hem ook het einde van zijn diensttijd bij de gemeentereiniging: te Vlissingen we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In verband hier mee waren de gemeentewerklieden bijeengekomen in de garage van de gemeentëreiniging. Wethouder M. A. van Popering sprak namens het ge meentebestuur en prees de plichts betrachting van de heer De Nooijer. Ir. K. C. Box, onderdirecteur van neentewerken was het in zijn toe spraak volledig met de wethouder eons. De chefvan- Gemeentewerken, de heer J. Dert, haaide enkele herin neringen op aan 1936, toen de heer De Nooijer in dienst van de gemeen te trad. De heer L. Goedbloed sprak namens de collega's op geestige wij ze enkele waarderende woorden tot scheidende werknemer. Opzichter B. Danckaerts bood de heer De Nooijer een geschenk aan en over handigde mevrouw De Nooijer bloe men. Onder het genot van koffie en gebak bleef men nadien nog enige tijd bijeen. KERKNIEUWS Ds. J. G. van Ieperen 25 jaar predikant Woensdag 6 januari zal het 25 jaar geleden zijn dat ds. J. G. van Iepe ren uit Terlieijde aan Zee in Monster werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Van Ieperen was van 1953 tot 1959 predikant te Wemeldinge. Sinds 29 september 1959 dient ds. Van Iepe ren de hervormde gemeente van Ter- mSs ds. heijdc aan Zee. Tijdens zijn ambts* bediening te Wemeldinge was ds Van Ieperen onder meer lid van de provinciale kerkvergadering van Zee land en bestuurslid van „Vrederust" te Bergen op Zoom. Verder heeft hij nog enige tijd godsdienstonderwijs gedoceerd aan het christeliik lyceum te Goes. Tijdens zijn ambtsbediening te Wemeldinge werd daar de zg. „orgelkwcstie" opgelost en werd daar na 165 jaar een orgel in de kerk ge bouwd. NED. IIERV. KERK Aangenomen liet beroep der generale synode tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden, voorzitter van de Synodale Raad van de Moluks Evangelische Kerk in Nederland; W H. Tutuarima te Buiksloot. Beroepbaarstelling Ds. W. C. van Dam, predikant voor buitengewone werkzaamheden luohtmachtpredilcant te Gilze-Rijen is beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Gees: A. van der Zwaag cand. te Groningen. Aangenomen naar Nieuwer-Amstel; D. v. d. Meulen te Eefde, ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bij Spiegelglasfabriek Zestien jubilarissen in Sas van Gent gehuldigd Bij do Spiegelglas- en Fosfaatfa- brieken te Sas van Gent zijn don derdag zestien jubilarissen gehul digd. Bij deze huldiging waren be halve de jubilarissen met hun da mes onder meer aanwezig liet col lege van B. en W. en de voorzitter van het departement Zeeland van de Mij. voor Handel en Nijverheid, ir. J. P. Berdenis van Berlekom. De directeur, ir. C. A. L. Horstmann, wees er in verband met het grote aantal Belgen onder de jubilarissen op, dat in 1919 80 van het perso neel uit Belgen bestond tegen 30 op het ogenblik. De heer Horstmann richtte zich vervolgens tot elk der jubilarissen. Als' bijzondere gast dp deze bijeen komst werd de heer A. V. d. Walle. naar voren, geroepen, dié 46 dienst jaren heeften de n.v, wegens het bereiken der leeftijd ging ver] femeester R. A. J. den coer vau as van Gent droeg deze huldiging ditmaal een bijzonder karakter, niet alleen door het grote aantal jubila rissen, maar ook door het aantal dienstjaren. Hij wilde de jubilarissen als een vorbeeld voor de jongere ge neratie stellen en besloot met hen het beste te wensen. Voorts richtte zich de heer Berdenis van Berlekom met een woord van waardering tot de jubilarissen en reikte hen dc draagpenning en liet getuigschrift van de Mij. voor Handel en Nijver- n< pensioengerechtigde 'laten. Volgens bur- heid uit. Als laatste sprak de heer R. van Dinteren namens de beide ondernemingsraden een woord van dank tot de jubilarissen. Do namen van de 16 jubilarissen zijn: 50 dienstjaren: P. Schauwvlieghe (kostprijscalculator); 40 dienstja ren: G. Hejderweirt (eerste mon teur); A. Kindt (chef afd. inkoop); E, Neetesonne (cliof glascontrolour); J. de Rijcké (eerste glascontroleur); G. de Smet (onderhoudsman); L. Snoeck (voorman slijperij-polijste- rij); F. de Stobbeleere (voorman ré- fiaratie-werkplaatg); A. aboratorium Tack (ohèf J, Uijtterhoeven (be diende alg. magazijn); A. Wehrens (chef Inkoopkantoor); A, de Wulf (smeerder); 25 dienstjaren: mevr. M. Haers-v. d. Bunder (schoon maakster): de heren R. Coppens (onderhoudsman); J. de Decker (glasslijper); Ch. Geernaevt (oven man). MIDDELBURG Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen, in het tijdvak van 23 tot en met 31 december 1950, als gevonden zijn aangegeven. Indien één dezer voorwerpen bij de vinder worden afgehaald gelieve men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. eVrschillende portemonnees met Inhoud; verschillende handschoenen en wanten; grijze capuchon; bruine capuchon; schroe vendraaier met geel plastic heft; pop, groen gekleed; paar blauwe nylonkousen; toeristenhoofddoek; geblokte boodschap pentas; rode nylonsjaal; vierkant dames polshorloge (goudkleurig) met zwart bandje; broche met zwarte steen ,ls stuk gereden; linker wit kinderschoenitje; paar grijze kinderkousen; 2 kinderschor- ten; sponsrabber-blok waarin twee ant.o- lampen; grijzemuts; blauwe harige muts; dubbele fietstas (bruin); autospiegel; een muntbiljet; witte sjaal met strepen; pun tenslijper; houten duimstok; wit zakmes je (souvenir Oostvoome); autosleutels; hulssleutel; kettinkje waaraan 2 grote en 2 kleine sleutels en het wapen van Middelburg. GEMEENTERAAD VERGADERDE Beschouwingen over begroting 1960 's-Heerenhoek doet niet mee aan dc gemeenschappelijke regeling tot op halen van huisvuil op Zuid-Beveland. Het voorstel van B. en W. daartoe kon de goedkeuring van vijf raads leden niet wegdragen, waarmee het plan van de baan is. Men was de me ning toegedaan, dat de kosten aan deze gemeenschappelijke regeling verbonden voor de bevolking te hoog zouden komen. Ter verbetering van de huidige situatie evenwel zullen B. en W. met een ander voorstel ter ta fel komen. In deze laatste vergadering van 1959 kwam ook de gemeentebegroting voor 1960 aan de orde. Enkele van de raadsleden hielden daarbij alge mene beschouwingen. Zo brak de heer P. Raas (k.v.p.) een lans voor een gemeentelijke vergoeding ten be hoeve van het godsdienstonderwijs op de lagere scholen. Voorts uitte hij zijn ongerustheid over de hoge ver- pleegprijzen in het bejaardencentrum te Lewedorp. Daarbij gaf hij nog als zijn mening te kennen, dat de keuze van de vestiging van een bejaarden centrum te Lewedorp minder geluk kig is geweest en dat zeker pogin gen in het werk gesteld zullen wor den om de bejaarden behalve dan in het centrum te Lewedorp eveneens te •s-Heerenhoek van een goede huis vesting te verzekeren. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting bracht de heer P. C. Bos (gem. bel.) bedenkingen naar voren tegen de stichting van een badhuis. Hij zag de exploitatie op den duur als een vrij kostbare aange legenheid voor de gemeente. Liever zag hij een subsidie toegekend aan de inwoners, die in eigen huis een douchecel willen laten aanbrengen. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting tenslotte vastgesteld. Als bijdrage voor het bijzonder lager Van onze adverteerders Opening pocketboekafdeling boekhandel 't Zoeklicht De boekhandel ,,'t Zoeklicht" aan de Nieuwe Burg te Middelburg heeft een speciale afdeling voor de zelf bedieningsverkoop van pocketboek jes geopend. Bijna alle uitgevers van pockets zijn in deze nieuwe afdeling vertegenwoordigd. In meer dan 35 reeksen hebben de voorraden van duizenden boekjes een plaatsje ge vonden in de rekken. Ze zijn over zichtelijk gerangschikt, waarbij de diverse afdelingen zijn voorzien van naam en prijs, hetgeen de keuze ver gemakkelijkt. Uit het verrassend grote bezoek bleek reeds op de eerste dag, dat deze nieuwe boekenafdeling in een behoefte voorziet. Oudelande krijgt deze maand nieuwe motorbrandspuit In de eerste helft van deze maand krijgt Oudelande zijn nieuwe motor brandspuit. Dit werd meegedeeld door burgemeester W. N. van Liere tijdens de jongste vergadering van de raad. De gemeentelijke bijdrage in do kosten van de kerkrestauratie zal 10% bedragen. Een verzoek van de wijkverpleging om een bijdrage in de vervoerskosten voor het consul tatiebureau te Ellewoutsdijk werd ingewilligd. Vastgesteld werd een wijziging van de legesverordening op het punt van de bouwleges. welke in voorkomende gevallen wordt verhoogd met de kos ten van het zogenaamde welstands toezicht. Aangeboden werd de ge- meenterekening 1958 en de begroting 1960. Deze laatste geeft een tekort van ongeveer 9000. Goedkeuring werd verleend aan de rekening 1958 van het Burgerlijk Armbestuur met een batig slot van 1608.54. In de vacature J. Mol Mzn werd als lid van het B.A. gekozen de heer Joh. Mol Jzn. Aangenomen werd een nieu we gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst. Gezien dc daar aan verbonden financiële consequen. ties werd besloten, niet deel te ne men aan dc gemeenschappelijke vuil nisophaaldienst voor de Zak van Zuid-Beveland. Met ingang van 1 januari 1960 zal de straatverlichting ook in de morgen uren enige tijd branden. De leden van de woonruimteadviescommissie wer den allen herkozen. KAPELLE Veiling te Kapelle kreeg een nieuwe directeur Het bestuur van de veilingvereniging te Kapelle heeft aan haar directeur, de heer A, D. Snoep op zijn verzoek in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, per 24 maart 1960 eervol ontslag verleend. I-Iet be stuur heeft voorts in zijn plaats tot directeur benoemd, de heer A. C. de Klerk tc Biezelinge. De heer de Klerk is reeds vele jaren aan het bedrijf ver bonden. waarvan de laatste jaren als chef do bureau-adjunct-directeur, chef de bureau-adjunct directeur. Collecte De in de Nederlandse hervormde Kerk te Kapelle gehouden kerstnacht- dienstcollecte heeft opgebracht f 96,25. De collecte voor Kerk en Wereld" bracht f 169,08 op. Schulddelgingsgeld overgedragen Tijdens de oudejaarskerkdienst in de Nederlandse hervormde kerk te Ka pelle, heeft de dienstdoende plaatse lijke predikant, ds. E. P. J. Jebbink namens do schulddelgingscommissie op symbolische wijze het geld van de in het afgelopen jaar gehouden schulddelgingsactie overgedragen aan de president-kerkvoogd, de heer A. J. van Liere. Deze actie die werd gehouden om een nog oude schuld van f15.000,af te kunnen lossen, heeft f 13.515,95 opgebracht. De heer Van Liere sprak een dankwoord. Voorts herinnerde de predikant tij. dens de dienst aan het feit, dat de heer Gommert do Kok te Goes tien jaar geleden als organist bij de kerk in dienst trad. Om de damtitel De leden van de damclub „Kapelle" speelden weer enkele partijen om het persoonlijk damkampioenschap. Do uitslagen zijn als volgt: J. C. van LiereJ. C. Walrave 20; C. v. d. VlietC. van Overloop 11; Iz. op 't Hof—H, A. v. d. Vrie 1—1; J. op 't HofC. Blankenburgh 20 en Chr. KorstanjeC. Sulsters 11. onderwijs stelde de raad voor het jaar 1960 een bedrag van f 138.be schikbaar. De raad besloot verder, dat zal worden overgegaan tot het opmaken van een uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen. Aan de Stichting voor Maatschappelijk werk zal medewerking worden verleend, dat zo spoedig mogelijk een maat schappelijk werkster of werker in de gemeente werkzaam zal kunnen zijn. Aan het begin van de vergadering werd een woning onbewoonbaar ver klaard en werden gelden beschikbaar gesteld voor nieuw lesmateriaal ten behoeve van de meisjesschool. De ge meenterekening over 1957 en die van het burgerlijk armbestuur werden nog vastgesteld. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: W. J. Janse—Mannl, z,; A. A. de Smit—Marcusse, tl-; S. L. Aamoutse— Jongepier, d.; L. A. van 't Hof—Vader, d.; C. Salhuleru—Tejussa, z.\ C. Cl ar ijs— Koole. d. Ondertrouwd: J. J. Jongman, 25 Jaar en L. J. Bouman, 23 jaar; F. J. C. Lauer, 27 Jaar en F. de Rijke, 22 Jaar. Getrouwd: T. Westerterp, 22 jaar en C. \V. Bouterse, 20 Jaar; L. van der Maas, 24 jaar en S. J. Kasse. 22 jaar; J. p. Groe- newegen, 28 jaar en M. Verhage, 25 jaar. Overleden: D. Machtelse. 77 Jaar. wed. van A. van Slooten; J. Schipper, 77 jaar wedn. van J. H. Gillisen; W. E. Sinke, 74 Jaar, e. van J. Huijsman; J. G. van Schaik, 73 jaar, e. van A. L. van Lange- raad. Rijwiel ontvreemd in Zaamslag Nadat amper een week geleden in Zaamslag een bromfiets was ont vreemd van welke diefstal de dader inmiddels is gevat verdween op oudejaarsavond in Griete (gemeente Zaamslag) een fiets. Het rijwiel be hoorde toe aan de heer H. de B. uit Zaamslag—Veer, die in een café oude jaar vierde. De rijkspolitie van Zaam slag heeft het onderzoek in handen. Axel—AZW 2—1 Een „Axel"—combinatie speelde een vriendschappelijke ontmoeting tegen AZW (zaterdagcompetitie K-N-V.B.). De Axel-combinatie wist met 2—1 te zege vieren, na een aantrekkelijke wedstrijd. Doelpunten voor Axel werden gescoord door Scheele en Dielejnan voor A2VV door Haak, Ruststand was 2—0, LandauDSZ 51 Een combinatie van „Landau"-schakers speelde tegen DSZ, de Axelse Jeugd- schaakclub, De „Landau"-spelers met meer wedstrijdroutine wisten de ontmoe ting met 5—1 te winnen- De uitslagen wa ren als volgt: N. Bolleman—M. Rinn 1— 0 P. v. Meenen—H. de Ridder 0—1; D. Schieman—B. v. Tatenhove l—0; J. v. Doeselaar—B. Verduin 1—0; J. Richter— M. Klaassen 1—0; J. Boland—P. Oppeneer 1—0. Kerkvoogden benoemd Tot kerkvoogd bij de Nederlandse her vormde gemeente te Axel werd herbe noemd de heer W. de Feyter. In de va cature J. Marls werd benoemd de heer A. Scheele. BORSSELE „De lustige trekkers" voor ouden van dagen De accordeonclub „De lustige trek kers" te Borssele gaf voor de ouden van dagen een geslaagd concert. On der leiding van de dirigente, mevr. Blerens, werden verschillende melo dietjes uit vroeger dagen gespeeld, waarbij alle aanwezigen spontaan meezongen. Burgemeester P. J. Do- minicus sprak een openings- en een slotwoord, waarbij hij dank bracht aan alle uitvoerenden. Burgerlijke stand ELLEWOUTSDIJK. Overleden: L. M. Meertens, 87 jaar, wed. van J. Pikkaart. Een dikke tweeduizend Goese kindermonden hebben zaterdag in de „Prins van Oranje" te Goes enthousiast en af en toe oorverdovend gezongen: „Wij komen kijken naar Roosma- rijn Driemaal was de zaal op die dag propvol met kinderen, die daar de jaarlijkse P.Z.C.-voorstelling kwamen bijwonen. En „Koosnmrijntje" van het Nederlands Jeugd toneel heeft het jeug dige Goese publiek, dat haar met pianobegelei ding van Baby den Toonder zo'n ovatio nele ontvangst bereid de, niet lang in het onzekere gelaten over het zo kleurige en fris se „Wlntersprookje". Weldra ging ook hier evenals dat in Mid delburg en Vlissingen was gebeurd het doek open en kwam de geschiedenis van de ketellapper er in een vlot tempo op de plan ken. Rob Geraerds met zijn toneelgroep, heeft ook in de Ganzestad een dankbaar publiek tegenover zich gevon den. Reeds voor de aanvang van de eerste opvoe ring 's morgens om 10 uur, hadden honderden kleine Goesenaars zich voor de deur van de to neelzaal in de Nieuw- straat opgesteld. Toen allen een plaatsje in de zaal hadden gevon den overstemde plotse ling een forse inzet op de piano het geroeze moes en startten de kinderen, in afwach ting van het grote ge beuren op het nog ge sloten toneel, met het luidkeels zingen van allerlei bekende liedjes. De belangstelling voor .Roosmarijntje en de Sneeuwkoningin" ma nifesteerde zich tijdens de voorstelling in een opvallend grote ver scheidenheid. In de ene hoek van de zaal zat een klein meisje wat beteuterd naar het sprookje te kijken, even verderop leefde een dreumes met open mond mee met het ver haal en weer ergens anders kon een wat oudere jongen zijn ge grinnik nauwelijks on derdrukken, toen Han nes, de boerenjongen uit het dorp van Roos marijntje, schuchter pogingen in het werk stelde om naar de hand van de prinses te din- fen. anmorgen om 11 uur treedt het Nederlands Jeugdtoneel in de Goe se „Prins van Oranje" voor de laatste maal op. Vlissingse Nutsspaarbank in de maand december Het tegoed van de spaarder» bü de Vlissingse Nutsspaarbank steeg ln decem ber van f 18.708.995.36 tot f 19.102.548,39. Er werd gedurende december f 644.816.18 in gelegd en f 776.74»,51 terugbetaald. Een verschil dus van t 131.924,33. Het aantal nieuwe rekeningen steeg met 269, waar onder 51 jeugdspaarovereenkomsten. De schoolspaarders legden f 3402,80 in en de spaarbusjes leverden 1 5675,98 op. Hoofdkantoor (Inclusief bijkantoor Bone- dijkestraat): inleg t 438.132,01, terugbe taald f 486.700,37, tegoed f 12.246.295,43. Souburg: inleg f 29.962,86, terugbetaald f 39.750,31, tegoed t 1.055 058,07. Goes: in- le^ f 120.634,27. terugbetaald f 165 711,94, tegoed t 3,936.732.05. Wolphaartsdijk: in leg f 12.934.25, terugbetaald t 20.32951, te goed f 674.524.29. Temeuzen: inleg f 19 380,16, terugbetaald f 35 503.73, tegoed f 536.188,14. Zaamslag: Inleg f 1 09155. te rugbetaald f 1585.41, tegoed t 126 487.14- Axel: inleg t 2-912,29, terugbetaald f 5.172,24, tegoed f 123 675.09 Noord-Beve land: inleg f 8.775,69, terugbetaald f 5.660,92, tegoed f 176.303.05. Kapelle: in leg f 4.264.34. terugbetaald f 8.831,74, te goed f 171,165 68. Jongen neergestoken na baldadigheid onder Assen In een van de dorpen der gemeente Assen, het zes kilometer van de Dreutse hoofdstad gelegen Loon, is in de oudejaarsnacht omstreeks drie uur een kattekwaad uithalende jon gen neergestoken. De knaap was met zijn kornuiten bezig de stoep van de landbouwer P. K. met mest te be vuilen. De boer wond zich hierover op en nadat er enige klappen waren gevallen, kozen de jongelui, 17 tot 20 jaar oud, het hazepad. Toen ze even later terugkeerden sprong K. te voorschijn en zette hen achterna. Onderweg haalde K. een mes te voorschijn en nadat hij een der jon gens had achterhaald bracht hij hem steken in de nek en de rug toe. Toen zijn kameraden dit zagen keerden zij terug om de jongen te ontzetten. De boer bleef echter in het wilde weg met zijn mes steken en raakte daarmee ook de andere twee, die hierdoor venvondingen op liepen. De eerst door de boer gegre pen jongen bleek zo ernstig ver wond, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Hij werd overge bracht naar het Academisch zieken huis te Groningen, waar het levens gevaar in de loop van nieuwjaarsdag is geweken. De beide andere jongens konden na verbonden te zijn naar huls terugke ren. P. K. werd in de loop van vrij dag in zijn woning gearresteerd en ter beschikking gesteld van de offi cier van justitie te Assen. In Delfzijl woedde brand op kustvaarder Gistermorgen om ongeveer 6 uur is brand uitgebroken op de Delfzijlse kustvaarder Nautilus. De verblijven zijn geheel uitgebrand, maar per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Er was één man aan boord van hot schip, dat eigendom is van rederij G. en J. de Boer te Delfzijl. De Nautilus had ligplaats gekozen in de buitenhaven met een lading milo- meel voor Rendsburg (Sleeswijk- Holstein). De oorzaak van de brand, die door de Delfzijlse brandweer is geblust, is niet bekend. De machinekamer van het schip, dat een draagvermogen heeft van 530 ton, liep veel water schade op. Voor zover bekend is de lading niet beschadigd. Tegen acht uur is de Nautilus door de brandweer aan het Havenschap Delfzijl overgedragen omdat het schip slagzij dreigde te maken. De sleep boot Watergeus zou het schip versle pen naar een ondiep gedeelte. De Nautilus is in 1939 gebouwd op de werf van de gebr. Bodewes. Vreemde sterfgevallen in Eindhovens gezin Sedert verscheidene weken houdt de Eindhovense recherche, sinds begin vorige week onder leiding van nu. J. J. M. Doney, officier van justitie in Den Bosch, zich bezig met (ie dood van de drie zoons van de pension houdster H. van H.—v. D. aan het Lodewijk Napoleonplein te Eindho ven. Nadat eind augustus de 16-jarige zoon was gestorven, overleed twee maanden later de 17-jarige zoon in het ziekenhuis te Tilburg. De behandelende artsen wilden geen definitieve doodsoorzaak opgeven omdat de ziekteverschijnselen van beide jongens in de richting van ver giftiging wezen. Intussen werd ook de 13-jarige zoon ziek, waarbij zich dezelfde verschijnselen (krampen en bewusteloosheid) voordeden. Deze jongen stierf enkele dagen voor Kerstmis in het Binnenziekenhuis te Eindhoven. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het ge rechtelijk geneeskundig laborato rium te Den Haag. heeft inmiddels sectie verricht op het stoffelijk over schot van de twee laatstgestorven jongens. Tot dusver heeft het onder zoek nog te weinig zekerheid opge leverd om de justitie aanleiding te geven bepaalde stappen te doen. Overleden na een maand bewusteloosheid In het Stads- en Academisch zieken huis te Utrecht is zaterdagavond op zestigjarige leeftijd de heer Chr. de Leeuw, een landbouwer uit Scher- penzeel, overleden. Deze man maakte op 26 november van het vorige jaar een ongelukkige val met zijn brom fiets, waarna hij bewusteloos langs de weg bleef liggen. Een voorbijgan ger trof hem daar aan. De man werd eerst overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort en later, omdat hij steeds buiten be wustzijn bleef naar het Utrechts ziekenhuis vervoerd. Zonder nog een maal bij bewustzijn te zijn geweest is hij daar zaterdag overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3