PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduitse regering zal krachtig optreden tegen antisemitische campagne Hoeveel kost Vlissingens bejaardentehuis de gemeente per jaar? BILT ACTEUR CEES LASEUR IN DEN HAAG OVERLEDEN K0MPL0T TEGEN REGERING VAN VENEZUELA ONTDEKT 203e jaargang - no. 2 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoof died.: G. A. de Kofc. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 januari '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 „Actie om Bondsrepubliek in diskrediet te brengen" Oost-Duitsland verantwoordelijk voor enkele der incidenten De Westduitse regering heeft besloten met kracht op te treden tegen de anti-semitische campagne, die sinds vorige week in de Bondsrepubliek aan de gang is en die tot uiting komt door het kladden van nationaal-soeialistische symbolen en voor het jood se volksdeel beledigende leuzen op synagogen, verzetsmonumen- ten en eigendommen van joodse particulieren. Er rijn tekenen, aldus een verklaring van het ministerie van voorlichting, „dat deze misdaden, die bijna tegelijkertijd in verschillende delen van de Westduitse bondsrepubliek werden gepleegd, onderdeel zijn van 'n beraam de actie om de federale republiek in de ogen van de wereld in diskrediet te brengen. „De Duitse politie-autoriteiten zijn intensief bezig alle beschikbare aanwij zingen te volgen en de organisatoren van deze actie op te sporen. De fede rale republiek verzekert de wereld dat nergens de verontwaardiging over deze misdaden zo intensief en algemeen is als In de federale republiek." „Alles", zo zegt de verklaring, „wordt door de politie-autoriteiten gedaan om de schuldigen voor het gerecht te brengen en verdere incidenten van deze aard te voorkomen." Regeringswoordvoerders konden niet zeggen wie degenen zijn die voor de „beraamde actie" verantwoordelijk kunnen zijn geweest. zake de beteugeling van de opruiing tot rassenhaat weer aan de orde ko men. Men zou overwegen de straffen op het verspreiden van neo-nationaal- socialistische publikaties te verhogen. Ook in West-Berlijn Intussen duurt de anti-joodse cam- Neo-nazistische jeugd roert zich Volgens goedingelichte zegslieden is het „meer dan waarschijnlijk" dat Oost-Duitsland de hand heeft gehad in enkele van de incidenten. Paul Schoenen, een van de twee Jongelieden die gearresteerd werden in verband met de besmeuring van de synagoge in Keulen op kerst avond, droeg het embleem van de Oostduïtse communistische partij achter de lapel van zijn jas. Schoe nen en drie vrienden waren ook ge regelde bezoekers van Oost-Duxts- land. De politie gelooft ook dat de zoge naamde „nationale Duitse jeugdbewe ging1" betrokken is bij gelijksoortige incidenten. De beweging die 30.000 leden telt, is een fusie van zeven af zonderlijke jeugdorganisaties en werd reeds long beschouwd als neo-nazis- tisch. Verleden zomer werd onthuld dat ver schillende leiders van de beweging in Oost-Duitsland waren opgeleid. De regering van bondskanselier Ade nauer zal haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar aan de kwestie van het antisemitisme wijden. Westduitse diplomaten in het buitenland hebben al Instructie gekregen om de regerin gen waarbij zij zijn geaccrediteerd, de verzekering te geven, dat de bonds regering alles in het werk zal stellen om aan de anti-joodse campagne een einde te maken. Het Westduitse parlement zal zich ook met de kwestie bezig houden. Wellicht zal dan het wetsvoorstel in- Aulo - door gevecht? - te water: een dode De 39-jarige W. Weerts uit Maastricht is de nacht van zaterdag op zondag in do Belgische grensplaats Klein Ter- nayen met zijn auto in een kanaal ge raakt en verdronken. Na een rnzïe in een café in de bunrt, met enkele Belgen, sprong hij in zijn snto. maar een in België woonachtige Nederlander, de 25-jarige L. Roumans nlt Lizle sprong ook in de wagen en het gevecht werd waarschijnlijk tij dens het rijden voortgezet zodat de W3gen in het kanaal terecht kwam. Roumans wist uit de auto te komen. Hij werd zondag met nog drie Belgen die bij de ruzie betrokken zijn ge weest gearresteerd door de Belgische rij kswacht. W. Weerts laat een weduwe met vijf kinderen adhter. tiental aanhangers van de „Liga van nationale studenten" heeft aangehou den, die met fakirels en een haken- kruisvlag een optocht hielden. Op een reclamezuil werd de leuzen „joden gaat weg" gekalkt. In Neurenberg werden nationaal-socïalïstisehe te kens aangebracht op winkels van joodse eigenaars. Dergelijke voorval len hebben zich te Klagenfurt en We nen voorgedaan. Een man in Offenbach, op wiens auto onlangs het woord „Jood" was ge krast, ontving op nieuwjaarsdag een anoniem schrijven, waarin werd aan gekondigd, dat hij dit jaar „als jood zal worden geliquideerd". De plaatse lijke overheid heeft duizend mark uitgeloofd voor degene die helpt de dader te vinden. Zij stelde eenzelfde bedrag beschikbaar voor de aanhou ding van de anonieme schrijver, die een 85-jarige jood in het nabijgele- ;en Seligenstadt bedreigde met de mededeling waarin de leden van de Joodse Raad werden bedreigd. In Frankrijk komen ook dergelijke anti-joodse uitingen voor, maar zij worden al sinds geruime tijd gesig naleerd. Veelal zijn zij gericht tegen oud-premier Mendès.France. De leu zen zijn vaak ondertekend door de uiterst rechtse beweging Jeune Na tion". In New York ontdekte men zondag een reusachtig hakenkruis op een synagoge aan Fifth Avenue. In Europa en Ver. Staten Ook elders in Europa en in de Ver. Staten werden anti-joodse leuzen en hakenkruizen gekalkt, zoals te Stock holm in het trappenhuis van een flat gebouw waar een joodse bankier woont, en op de muren van liet ge bouw van de joodse gemeenschap in de Italiaanse stad Panna. In Lon den werden ruiten ingegooid van het gebouw van „The Jewish Chronicle"; de muren van de Joodse Raad en het Joodse Museum in de Britse hoofdstad werden op dezelfde wijze nasmft vnnrt nok in West-Rerliin "uuxuslau weruen up ueztuue wijtc besmeurd. Een Engels persbureau waar de politie zaterdagavond een onh1ng Kn anonieme telefonische PRAKTIJK WAS ZIJN TONEELSCHOOL Populair geworden als vader Doorsnee In Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag plotseling over leden de toneelspeler Cees Laseur, directeur van de Haagsche Comcdie. De heer Laseur woonde na afloop van de nieuwjaarspremière in de Ko ninklijke Schouwburg een bijeen komst van zijn gezelschap bij. Daar bij is hij aan een hartaanval bezwe ken. Hij was zestig jaar. Cornells Jan Laseur werd op 3 april 1899 in Kotoradja (Atjeh) in Indone sië geboren. Na een h.b.s.-opleiding kwam hij in 1917 bij het Hofstad Toneel (onder directie van Cor van der Lugt Melsert). De praktijk van de planken werd zijn toneelschool. Hij speelde achtereenvolgens bij Heyermans en de Haghespelers on der Eduard Verkade, „waar zijn lievelingsrol die van prins Narcis in „De gele mantel" werd. Hij trad ver der op bij Cor Ruys, het Verenigd Toneel en in 1930 bij het Nederlands Toneel. In 1932 begon hij een eigen gezelschap. In het moderne reper toire verzorgde hij vele voorstellin gen. Zo regisseerde hij onder meer „Man nen in het wit", „Het voorste le gioen". „Je kunt het toch niet mee nemen" van Kaufman en Hart, „Het concert" van Hermann Bahr en „Gol den Boy" van Clifford Odets. Midden-Australië lijdt onder hittegolf In Midden-Australië heeft een gebied van tweemaal de grootte van Europa te lijden van een hittegolf met tem peraturen van 38 tot 55 graden Cel sius. De hoogste temperatuur werd te Oodnadatta, 1100 km ten noorden van Adelaide, gemeten. De vliegende medische dienst moest op verscheidene plaatsen hulp verle nen. Aan de rand van Sydney woedden talrijke grote bosbranden. In Tallan- gatta, aan de grens tussen Nieuw- Zuid-Wales en Victoria werden twee kinderen en een vrouw gedood door een cycloon, die vrijwel elk huis be schadigde. PATROUILLES NAAR LOS TEQUES Met het doubluresysteem, waarbij het gezelschap op twee plaatsen te gelijk optreedt, was Laseur maar ma tig ingenomen. In 1937 speelde hij in Engeland twee stukken, „Festival Time" van Lionel Hale, dat hij later in Nederland op voerde onder de titel „Feestweek in Salzburg" en „They came by night" van Barry Lynden. In 1939 verbleef hij enige tijd in Amerika en maakte in 1946-'47 een nadere studie van het Amerikaanse toneel. Na zijn terug keer in Nederland werd hij directeur van de Haagsche Comedie. Verder trad hij op in films als „40 jaar". Zijn optreden in lichtamusement (de vader in de familie Doorsnee), maak te hem tot een populaire figuur. Zijn werk aan het toneel werd ge waardeerd met de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau bij zijn 35-jarig toneelju bileum en later met de toekenning van de Bouwmeester-medaille. Het wordt te lang om de lijst op te noemen van alle blijspelen en drama's waarin hij een rol van het eerste plan heeft gevormd, maar hij zal toch niet alleen blij ven voortleven als de vader Door snee, maar bijvoorbeeld ook als de toneelspeler in „Present Laugh ter" van Noël Coward en als de verrukkelijke pastoor. die een versje komt bestellen in „Omlfle". Bomaanslagen op radiostations In Caracas zijn zaterdag onge veer 23 personen aangehouden in verband met een poging die gedaan zou zijn om het bewind vLa president Betancourt in Venezuela omver te werpen. De beweging van het staats hoofd, de Partij voor Democra- CEES LASEUR tische Actie, heeft op de andere partijen van de coalitie een be roep gedaan om ter verdediging van de regering een verenigd front te vormen. Intussen zijn patrouilles van de na tionale garde uit de hoofdstad naar Los Teques. de hoofdplaats van de staat Miranda op twintig kilometer ten westen van Caracas, vertrokken, omdat daar het centrum van de sa menzwering zou zijn. Het bericht over de samenzwèring kwam na een reeks bomaanslagen op radiostations en de woning van een legerofficier. In het gebouw van het radiostation Continente werd zater dagavond door een bomontploffing een schade van ruim 100.000 gulden aangericht. Een bom in de studio van radio-Rumbos kwam niet tot ex- Elosie. De avond tevoren was een om ontploft in de woning van kolo nel Padron, de voormalige militaire bevelhebber van Maracay die sinds de omwenteling, welke twee jaar ge leden een einde maakte aan het be wind van Perez Jimenez, herhaalde malen met de dood was bedreigd. Directeur van Tilburgs textielmuseum ontslagen Vèrgaamide verschillen van inzicht tus sen het bestuur van het textiel-mu- seum te Tilburg en zijn directeur, de heer J. A. I. M. Brandenburg, hebben geleid tot het ontslag van de laatste. Voorlopig is de heer Brandenburg met ziekteverlof gezonden. Op 1 juni 1960 zal zijn ontslag ingaan. Reeds geruime tijd bestonden er tegenstellingen tus sen bestuur en directie over beleids- en financiële aangelegenheden. Gekleed in een dikke winterjas met 'mntkraag arriveerde sir Winston Churchill op het vliegveld van Lon den. Even later vertrok hij naar Nicej waar hij een gedeelte van de "1 Soaébrengen* HOE DUUR KOMT de exploita tie van het Vlissingse bejaar dentehuis de gemeente per jaar? Ziedaar een interessante vraag, die thans aan de orde moet wor den gesteld, omdat dit tehuis nu ruim een jaar in exploitatie is en tevens omdat binnenkort de gemeentebegroting 1960 in de Vlissingse raad zal worden be handeld. Uit deze begroting nu zouden de jaarlijkse lasten voor de gemeente van dit bejaarden tehuis moeten blijken. Maar bij bestudering van de begroting blijkt, dat de bewuste bedragen zonder een nadere toelichting niet zijn te vinden. De vraag in de aanhef dezer be schouwing gesteld, zal dus on getwijfeld ook tijdens de open bare behandeling van de ge meentebegroting in de Vlissing se raad aan de orde komen. De vraag is interessant, niet alleen omdat de burgerij het recht heeft te weten hoe de gemeentelijke geldmid delen worden besteed en hoe een ge meentelijke stichting de beheers vorm van het bejaardentehuis reilt en zeilt. Er is namelijk nog een an dere reden, die deze kwestie belang wekkend maakt de voorgeschiede nis. De voorbereiding en de bouw zijn immers niet zonder soms heftige meningsverschillen tussen B. en W. enerzijds en de raad anderzijds verlopen. In verschillende stadia is aan burgemeester en wethou ders verweten, dat zij de raad voor voldongen feiten stelden. Wij herinneren eraan, dat al in de raadsvergadering van 25 juli 1952 het toenmalige raadslid Joh. P. Ven- tevogel (c.h.u.) ernstige bezwaren uitte tegen het feit, dat burgemees ter en wethouders zonder machtiging van de raad beslissingen had geno men over de voorbereiding van de bouw. Het ging toen om een bedrag van 15.000, dat besteed was zonder voorkennis van de raad. Wethouder Van Popering antwoordde toen, dat maatregelen waren genomen om een dergelijke gang van zaken in de toe komst tq voorkomen j „er komt een Echter, nauwelijks een maand vóór de opening; van net gebouw kreeg de raad, in zijn vergadering van 8 no vember 1957, opnieuw te beslissen op een verzoek van burgemeester en wethouders om achteraf machtiging te verlenen tot een uitgaaf, welke het college al had gedaan. Het ging ditmaal om een bedrag van niet min der dan 337.000. dat zonder voor afgaande machtiging van de raad was verwerkt. Onduidelijkheid in gemeentebegroting De raad liet dit niet zonder meer passeren. Vooral de heer E. G. Vader (k.v.p.) toonde zich verontwaardigd over de handelwijze van burgemees ter en wethouders. Niet alleen, omdat de raad daardoor voor een voldongen feit en dus in een dwangpositie was geplaatst, maar ook omdat door die belangrijk grotere uitgaaf de exploi tatiekosten van het bejaardentehuis niet onbelangrijk werden vergroot. Men zou dus de pensionprijzen hoger moeten stellen om een sluitende ex ploitatiebegroting te krijgen. Daar van zou dan weer het gevokj zijn, dat bejaarden, die eerst wel uit eigen da prijs konden betalen, nu behoeven, en dat anderen een hogere bijdrage van de gemeente zouden moeten verkrijgen dan eerst het ge val zou zijn geweest. De raad ver leende alsnog de gevraagde machti ging en daardoor waren de bouw kosten gedekt. Hoe staat het nu echter met de exploitatie van het tehuis Zijn de verwachtingen van de heer Va der ten aanzien van de bijdragen van de gemeente te somber geble ken, nu het gebouw een jaar in gebruik is, of hebben de feiten de verwachting bevestigd De be groting van de gemeente voor I960 en de toelichting daarop moe ten het antwoord op die vraag ge ven. Men zoekt dat antwoord ech ter tevergeefs. Als de gemeente in de pensionprijzen ten behoeve van een aantal bejaar den bijdragen verleent (en dat gebeurt ook, blijkens een nota van burge meester en wethouders aan de raad van 17 april 1958), dat doet zij dat via de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Het totaalbe drag van die bijdragen is dan ver werkt in de begroting van die instel ling. Maar noch in die begroting, noch in de toelichting daarop is ech ter het totaalbedrag van die bijdra gen vermeld. Er is dus een nadere toelichting van B. en W. nodig. Een toelichting, die ongetwijfeld zal worden gegeven, heer de-raadden* out jrraagfc, Het hoofdbestuur va/n de Deutsche Reichspartei" heeft in Bonn een druk bezochte persconferentie ge houden, waar o.a. het gedrag van de synagogeschenners uit Keulen ter sprake is gekomen. De voorzitter van de D.R.P., Wilhelm Meinberg, heeft zich bij deze gelegenheid volkomen van de daders gedïstancieerd en ver telde de journalisten o.m. dat de sckenners geen begrip hébben van de politieke doelstellingen van de D.R. P." De foto werd tijdens de toe spraak van Meinberg gemaakt; rechts het bestuurslid Adolf von Thadden. Koning Boudewijn in Brussel teruggekeerd Koning Boudewijn is zaterdagoch tend in Brussel teruggekeerd, zeven tien dagen na zijn onverwachte ver trek uit de Belgische hoofdstad voor een bezoek aan de Kongo. Ondanks het slechte weer waren vele honderden Belgen naar het vliegveld van Brussel gekomen om de vorst te verwelkomen. Onder een aanhoudend „vive le roi" en de tonen van het Belgische volkslied verliet de in een lichtgrijs kostuum geklede koning het militaire vliegtuig, waarmede hij vrijdag uit Coqhuilhatstad, de laat ste plaats, die hij in de Kongo be zocht, was vertrokken. De aankomstplechtigheid duurde maar kort en na de inspectie van een erewacht en de begroeting door vrij wel alle leden van de Belgische re gering en de voorzitters van de re geringspartijen de C.V.P. en de li berale partij vertrok koning Bou dewijn naar het paleis van Laeken, nog steeds toegej'uicht door de hon derden belangstellenden. Met hetzelfde vliegtuig keerde ook de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, terug die de koning op zijn reis door Kongo heeft vergezeld. Op een persconferentie zei de minis ter onder meer „Er is vreugde in Kongo over het bezoek van de ko ning. De spanning is verminderd, maar de vraagstukken zijn gebleven. De ronde-tafel-conferentie in Brussel is er echter om de problemen op te lo33en". Gouden munten werden opgegraven in Zaandam Op de algemene begraafplaats te Zaandam zijn bij graafwerkzaam heden 20 gouden 20 dollarstuk ken in een doosje gevonden. De munten zijn volgens thans gelden de koersen f 140 per stuk waard. Men acht het waarschijnlijk dat deze munten bij de aanvoer van grond van elders in Zaandam zijn terechtgekomen. Het gemeentebestuur heeft het geld in bewaring genomen in afwach ting van de uitslag van een on derzoek naar herkomst en even tuele rechthebbenden. VERWACHT. Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Voornamelijk in het zuidwesten van het land hier en daar enige regen, en vooral in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Dezelfde temperatu ren of iets lagere. ZON EN MAAN 5 januari Zon op 8.48 onder 16.43 Maan op. 12.09 onder 0.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1