Nederlands industrieuitbreiding blijft achter bij andere landen DË BOEKENPLM AFGELOPEN JAAR WAS VOOR RIJKSPOSTSPAARBANK GUNSTIG AANSLAG OP VROUWELIJKE HOOGLERAAR TE WAGENINGEN A.N.W.B.-REISCHÈQUES VOOR ALLE WESTEUR0PESE LANDEN MAANDAG 4 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BEROEP VAN BEDRIJFSLEVEN OP BELEGGERS WAS BESCHEIDEN Advertentie Bij de „militaire krijgsraad Djakar ta" is het proces begonnen tegen de Amerikaanse piloot van een B-26, die tijdens een raid werd neerge haald. Op de foto ziet men links de openbaar aanklager, de lucht machtmajoor Prodjodarono tijdens het. voorlezen van de akte van be schuldiging. Rechts staat de verdach te, de 81-jarige Allan Lawrence Pope en links op de achtergrond het Hof met als voorzitter de tit. luitenant- kolonel mr. Sardjono. Pope wordt verdedigd door een Indonesische rechtsgeleerde, mr. Soekardjo. Het voorlezen van de akte van beschul diging duurde 25 minuten. meer te investeren. Hieruit al valt op te maken dat de ondernemers ver trouwen in de toekomst hebben ge kregen, zij het dan dat dit vertrou wen pas in het derde kwartaal goed is teruggekomen. Toch was dit niet over de gehele li nie het geval. In de agrarische be drijven (inclusief bosbouw en visse rij) werd in de eerste 9 maanden 45 miljoen meer geïnvesteerd; in de mijnbouw, de bouwnijverheid en de industrie 130 miljoen meer, bij de handel 62 miljoen meer, bij de exploitatie van woningen 57 miljoen meer en bij de overige bedrijven 95 miljoen meer. Maar in de sector ver keer en vervoer liepen de investerin gen 138 miljoen terug. In de scheep- vaar en de luchtvaart is minder geld uitgegeven voor verbetering en ver nieuwing. Waar komt het geld voor al die in vesteringen vandaan Het gaat hier Investeringen noodzakelijk voor meer welvaart (Door onze economische medewerker). Hoe meer vrij van de nationale koek opeten, hoe minder blijft er over voor investeringen voor het bouwen van fabrieken, machines, kantoren, wo ningen, scholen, bruggen en wegen, voor het inpolderen en ontginnen van land en het aanleggen van industrieterreinen. En hetzelfde geldt natuur lijk voor het omgekeerde. Hoe groot het bedrag van de jaarlijkse investeringen moet zijn, is een omstreden vraag. Vooral in deze tijd, na er op vele fronten gevochten wordt voor een hoger loon. Verschillende vakbondsleiders hebben wij dan ook al horen zeggen, dat het met de investeringen wel wat minder zou kunnen. In 1957 werd 20 procent van het na tionale inkomen voor alle mogelijke investeringen gebruikt, zodat 80 pro cent geconsumeerd werd (waarvan weer 64 procent door de gezinnen en 16 procent door de overheid). In 1958 liepen de totale investeringen tot 15 procent terug maar de consumptie bleef op 80 procent van het nationa le inkomen staan. De resterende 5 procent werd extra gespaard. De be stedingsbeperking leidde er du3 toe, dat dit deel van de koek niet voor investeringen werd gebruikt. Een grotere welvaart is alleen mo gelijk door een grotere produktie. Soms betekent dit meer fabrieken en meer machines maar soms betekent het een grotere prduktie per werk nemer. Dat wil echter niet (altijd) zeggen dat die werknemer harder moet werken maar wel dat hij meer of betere machines en gereedschap pen tot zijn beschikking moet heb ben. Het staat als een paal boven water dat investeringen onmisbaar zijn voor het vergroten van de welvaart. Uiteraard alleen verantwoorde in vesteringen. De praktijk bewijst jammer genoeg dat vergissingen niet uitgesloten zijn en dat geïnvesteerd kapitaal geheel of ten dele verloren gaat. Vergeleken met andere landen slaan wij wat het rendement van onze investeringen betreft geen bij zonder figuur. Zo blijkt uit cijfers die de minister van economische zaken onlangs verstrekte, dat de nationale koek in de periode van 1949 t.m. 1957 met 20 procent van de totale inves teringen is gegroeid. In Frankrijk en Italië kwam er echter 30 procent bij en in West-Duïtsland 35 procent. Voorts deelde de minister mede, dat in 1957 31 procent van de totale in vesteringen in de industrie plaats vond. In West-Duitsland was dit evenwel 38 procent, in Frankrijk 41 procent en in Engeland 42 procent. Zo to zien, hebben wij dus, verhou dingsgewijs, nog wel een achterstand. Toch zit er wel schot in. Dat be wijzen tenminste de pas bekend gemaakte cijfers van de bruto-in- vesteringen in vaste activa. In to taal werd er door bedrijfsleven en overheid in de eerste 9 maanden van dit jaar voor 6366 miljoen geïnvesteerd. Dat is bijna 400 miljoen meer dan in de eerste 9 maanden van 1958 5970 mil joen). Maar wij staan toch nog achter bij dezelfde periode van 1957. toen er voor 6541 miljoen werd geïnvesteerd. De groei dit jaar is geleidelijk aan gekomen. In het eerste kwartaal was er ten opzichte van hetzelfde kwartaal van vorig jaar een voor uitgang van 25 miljoen; in het tweede kwartaal van 74 miljoen en in het derde kwartaal van 152 mil joen. Niet alleen de overheid maar oolc het bedrijfsleven kreeg weer moed om om miljarden. De ondernemingen ver dienen dat voor het grootste deel zelf. In doorsnee worden de inves teringen voor 70 procent a 80 procent betaald uit de niet uitgekeerde win sten. En voor zover het niet mogelijk is door zelffinanciering in de geldbe hoeften te voldoen, moet er op de buitenwereld een beroep worden ge daan. Dat kan door het uitgeven van aandelen of obligaties. In de eerste 11 maanden van dit jaar heeft het bedrijfsleven ruwweg 80 miljoen aan aandelen geplaatst en ruwweg 50 miljoen aan obligaties (waarvan 30 miljoen voor de K.L.M.). Het bedrijfsleven lean echter nog an dere bronnen aanboren, waaronder wij dan vooral noemen het sluiten van onderhandse leningen bij bijv. de levensverzekeringsmaatschap pijen. De overheid moet voor haar in vesteringen zeker een beroep op de buitenwereld doen. Zij geeft echter alleen obligaties uit. In de eerste 11 maanden werd aan nieuw geld ongeveer 1750 mil joen van de beleggers aangetrok ken. De staat nam hiervan 800 miljoen voor zijn rekening, de Bank"voor Nederlandse Gemeen ten (ter distributie onder de ge meenten) 700 miljoen en de pro vincies en gemeenten rechtstreeks circa 120 miljoen. Al met al is het beroep van het be drijfsleven op de beleggers nog maar bescheiden geweest. Naar mate de investeringen groter worden, zullen ook de emissies van aandelen en/of obligaties toenemen. VIJF MILJOENSTE SPAARDER INGESCHREVEN Afgezien van deze algemene facto ren, volgden de besparingen in het vierde kwartaal 't normale spaarpa- troon. Dit houdt in dat de opnemingen in de twee weken na sinterklaas aan de hoge kant zijn. Blijkbaar worden vele sinterklaascadeautjes eerst uit het huishoudgeld en later pas uit het spaargeld gefinancierd, aldus de di rectie van de R.P.S. In 1959 werd hij de R.P.S. 810 mil joen gulden ingelegd en 650 miljoen gulden terugbetaald. Inleggerstegoed bedraagt 2368 miljoen Voor de rijkspostspaarbank is het af gelopen jaar gunstig geweest. Niet alleen werd de 5 miljoenste spaarder ingeschreven, maar ook werd in to taal voor 160 miljoen golden meer ingelegd 3an terugbetaald. Tellen wij de bij te schrijven rente ad 66 mil joen gulden mee, dan bedraagt liet inleggerstegoed op 1 januari 1960 2368 miljoen galden. In geen cnltel jaar In de geschiedenis van de R. P. S. werd zulk een hoog bedrag aan rente ter beschikking van de spaar ders gesteld, ook het totaal bedrag dat aan de spaarbank is toevertrouwd i9 een record. Tot dit gunstige resultaat heeft het gehele jaar 1959 bijgedragen, maar voor alle spaarinstcllingen vlakte in de tweede helft van het jaar de stij ging af. Waarschijnlijk is dit onder andere toe te schrijven aan de stij ging van de kosten van levensonder houd als gevolg van de droge zomer. Ook steeg in de tweede helft van 't jaar de kapitaalrente iets, zodat an dere beleggingen voor de spaarders attractiever werden. Als gevolg van de stijging van de kapitaal- en geld- rente werden ook de bankspaarban- ken actiever. Chessman raakt slaags met medegevangenen Caryl Chessman, bekend om zijn reeds jaren durende juridische strijd tegen zijn terdoodveroordeling, is op nieuwsjaarsdag in de gevangenis van San Quentin (Califomië) slaags ge raakt met vijf andere terdoodveroor- deelden tijdens een televisievoor stelling die de 24 gevangenen van de dodencellen van San Quentin mochten bijwonen. Bij het gevecht, dat naar hét schijnt een gevolg was van animositeit tegen een der ter dood veroordeelden, sneuvelde liet televisietoestel. Nader onderzoek in T.V.-geding Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag, of het weekblad T.V. het auteursrecht op de radiopro gramma's schendt, zoals gesteld was door de Nederlandse omroepvereni gingen. De president van de recht bank te Arnhem, mr. J. H. Smit, ge lastte namelijk een onderzoek van deskundigen naar do vraag, of de programma's zoals die werden gepu bliceerd in de nummers 47 tot en met 49 van de tweede jaargang van het weekblad „T.V." een bewerking zijn van de zogenaamde voorpro gramma's van de omroepverenigin gen, dan wel aangemerkt moeten worden als liet resultaat van oor- spronkelijk en eigen werk. Drie des kundigen zullen een onderzoek in stellen naar deze vraag, namelijk de professoren Kempers, Pitlo en Bo- denhausen. Zoals men zich zal herinneren had den de omroepverenigingen-een kort geding aanhangig gemaakt tegen het weekblad „T.V.". Zij hadden daarbij de eis gesteld dat dit week blad ogenblikkelijk de publikatie van de radioprogramma's zou stop zetten voor de dwangsom van 10.000 per vershijnend nummer. De verdediger van het weekblad „T.V." betoogde, dat het weekblad „T.V." zelfstandig zijn nieuws gaart en niet het auteursrecht schendt. Volgens-hem rust op de geschriften van de omroepverenigingen, maar niet op de programma's zelf auteurs recht. Van die geschriften maakt „T.V." naar hij betoogde geen ge bruik. Kooplieden protesteren in Bergen op Zoom Op een protestvergadering van' marktkooplui in hotel 't Locomotief- ke te Bergen op Zoom heeft de heer Van Loon, hoofdbestuursb'd van de centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel, zaterdag zijn verontwaardiging geuit over het denkbeeld van het Bergen op Zoom- se gemeentebestuur om de wekelijk se markt naar het terrein van de ge dempte haven te verplaatsen en zo doende parkeergelegenheid op het hi storische marktplein te verkrijgen. De heer Van Loon noemde het argu ment, door de raadsleden naar voren gebracht, als zou de middenstand veel schade van de markt ondervin den, niet juist. Volgens hem trok de markt kopers uit omliggende plaat sen o.a. uit Zeeland, naar Bergen op Zoom. Hij noemde het niet onwaarschijnlijk dat wanneer Bergen op Zoom zijn markt zou verliezen, men naar klei nere gemeenten in de buurt zou gaan gaan trekken. De heer Gobers, vice-voorzitter van de sectie standwerkers van de centra le vereniging Amsterdam, sprak zijn verwondering erover uit. „dat het ge meentebestuur een traditie als de we kelijkse markt wilde opofferen aan een parkeerprobleem". DADER TROF OOK ZICHZELF Bulgaar nam wraak na zakken voor examen Gisteravond omstreeks acht uur heeft de 33-jarige Bulgaarse student J. L. een aanslag gepleegd op me vrouw prof. dr. C. A. Keinders Gouvventak, hoogleraar in de plant kunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen. De Bulgaar schoot me vrouw Keinders een kogel door de schouder. De student die in over spannen toestand verkeerde, sprak mevrouw Keinders, die zich met naar echtgenoot, en emeritus hoogleraar prof. dr. E. Keinders, naar haar wo ning wilde begeven, aan met de woorden, dat niets hem meer kon schelen, nu zij hem wederom voor een examen had laten zakken. Hij liad een revolver in de hand. Voor hij kon schieten verdedigde mevrouw Keinders zich met haar paraplu. De student moet hierna tweemaal hebben geschoten. De eerste kogel trof mevrouw Reinders in de schou der en de tweede kogel trof de aan valler in zijn been, waarschijnlijk als gevolg van de afweer van de aange vallene. De student liep na de mis lukte aanslag weg en meldde zich aan op het politiebureau. Hij is niet zwaar gewond, doch wel volkomen overstuur. Hij kreeg vier jaar geleden asiel in ons land, na uit Bulgarije te zijn ge vlucht. Nadien heeft hii getracht zijn studie in de landbouwkunde te Wa geningen voort te zetten. Mevrouw Reinders is in haar huis verbonden. De kogel is aan de voor zijde in haar schouder gedrongen en heeft haar schouder aan de achter zijde weer verlaten. Haar toestand is voor zover thans kan worden beoor deeld, niet ongunstig. De doodop de weg Zaterdagavond is de 69-jarige H. van Muijhvijk in het ziekenhuis aan het Wesleinde in Den Haag overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeval. De man, die op de fiets reed, werd aangereden toen hij zaterdag middag omstreeks vier uur op de hoek van de Melis Stokelaan en de Aagje Dekenlaan aan een automobi list geen voorrang verleende. Te Eursing. in de onmiddellijke nabij heid van Beilen, is zaterdag de 64- jarige landbouwer A. Piel door een personenauto aangereden toen hij zonder op het verkeer te letten de weg overstak. Piel werd zodanig ge wond dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Later in de dag is hij daar 'overleden. Verkoopster en vriend ensceneerden beroving De Amsterdamse politie heeft de 22- jimge demonstrateur D. de J. en de 17-jarige verkoopster .E. W. B. in hun woning aangehouden. Zij hebben bekend, dat zij tezamen de „bero ving" van de verkoopster van een tas met 2580 in het- Gulden Win- ckclplantsoen op oudejaarsmorgen in scijne hebben gezet. Op vijftig gulden na kon het gehele bedrag in beslag genomen worden. De politie stond direct al sceptisch tegenover deze „beroving" op klaar lichte dag. De verkoopster, die werkt in een kruidenierszaak aan de Wilt- zanghlaah moest het geld wegbren gen naar het postkantoor aan het Bos en Lommerplein. Toen zij in het plantsoen liep kreeg zij een stomp van een „onbekende mail" en nadat zij door voorbijgangers op de been was geholpen constateerde zij. dat de tas zoals het tweetal had afge- j sproken door de jongeman uit 1 haar handen was gegrist. OP VERZOEK VAN LEDEN Meer faciliteiten bij reis- en kredietbrief Met ingang van 4 januari gaat de A.N.W.B. ten behoeve van zijn leden A.N.W.B.-reischèques verstrekken, die in alle landen van West-Europa bij een aantal grote banken en hun bijkantoren in totaal circa 10.000 gevestigd in bijna alle plaatsen van toeristische betekenis, verzilverd kunnen worden. De A.N.W.B. is hiertoe overgegaan op verzoek van zijn leden, onder wie er velen zijn, die liever niet met veel contant geld reizen. De A.N.W. B.-chèques zijn verzekerd tegen ver lies, diefstal en misbruik. Bij ver missing van AJN.W.B.-reischèques zullen, na kennisgeving, nieuwe chè- ques naar de gedupeerde worden ge zonden. waar deze zich ook bevindt. Bovendien kunnen houders van de internationale reis- en kredietbrief van de AN.W.B. reserve-cheques verkrijgen, die pas na eventueel ge bruik behoeven te worden betaald. Deze reischèques kunnen, evenals de betaalde reischèques. ook in Neder land worden ingewisseld en zij zijn te gebruiken in alle omstandigheden, waarin men plotseling meer geld no dig heeft, dan waarover men be schikt. De reserve-reischèques zullen worden verstrekt aan houders van een A.N.W.B.-reis- en krediet brief tot een maximum van 250 gulden, afhankelijk van het be drag aan gewone chèques of de viezen. welke men bij de A.N.W. B.-kantoren opneemt. Deze reser- ve-chèques kunnen beschouwd worden als een aanvulling op de Nog een geval van moord in Birmingham Op drie kilometer van het hospitium, waar op 23 december de 29-jarige Stephanie Baird door een maniak onthoofd is, heeft de Britse politie op de avond van niéuwjaarsdag het lijk van een vermoorde vrouw ge vonden. Het is nog niet bekend of er verband tussen de twee moorden bestaat. Het slachtoffer werd geïdentificeerd als de lS-jarige Pauline Blaney, en aanhouding werd verzocht van Char les James Goodby, een 47-jarige voorman in een plasties-fabriek. Het stoffelijk overschot werd in zijn flat gevonden, toen de politie daar de toe gang geforceerd had om met Good by te praten over een andere zaak, welke, volgens een woordvoerder van de politie „niet ernstig was". Geloofd wordt dat het meisje ongeveer 24 uur doocl was. In het gehele land is het signalenieht van Goodby en van zijn 22 jaar oude auto verspreid. Over liet onderzoek naar de moord op miss Baird wordt ver nomen dat de politie van Bir mingham bijna 500 brieven heeft ontvangen en bijna 6000 verkla ringen heeft opgetekend. Sedert het begin van het onderzoek zijn 23 personen vastgehouden om verhoord te worden en vervolgens weer vrijgelaten. Maar 46 van de 60 personen die de onder het bloed zittende moordenaar moeten heb ben gezien toen hij nabij het hos pitium in een bus stapte, hebben zich-nog niet gemeld. Visser ontslagen van rechtsvervolging in Dublin Gezagvoerder Harteveld van de Sclieveningse treiler „Frank Vrolijk", die vrijdag door een Iers korvet was aangehouden op beschuldiging van hét vissen binnen de Ierse territoriale wateren, is'zaterdag door een recht bank te Dublin ontslagen van rechts vervolging. Nadat de heer S; Harteveld vier. uur was ondervraagd, verklaarde de pre sident van de rechtbank: dat de ge zagvoerder, naar rijn oordeel, niet iemand was die willens en wetens de internationale bepalingen zal over treden. Voorts was hij van oordeel dat er twijfel over bestaat of de trailer inderdaad binnen de territoriale wa teren had gevist. Daarom ontsloeg hij de kapitein van rechtsvervolging. reeds bestaande werkingssfeer van de internationale reis- en kre dietbrief, waarvan de A.N.W.B. er in 1959 ruim 100.000 heeft af gegeven. Meer dan 10.000 houders hebben dit document nodig gehad, zowel ten behoeve van kleinere diensten als voor hulpverleningen tot bedragen van f 3000 toe. Zoals bekend, zijn aan dit drie jaar geleden door de A.N.W. B. geïntroduceerde document steeds meer faciliteiten verbonden. Het voorziet in alle mogelijke noodsitua ties, van technische en juridische hulp in het buitenland af tot zelfs regelrechte, gratis repatriëringen van auto's, met of zonder inzittenden. Ook Kennedy dingt mee naar presidentschap V.S. Senator John Kennedy, een 42-jarige rooms-katholiek uit Massachusetts, heeft zaterdag bekendgemaakt, dat hij zal dingen naar het Democrati sche kandidaatschap voor do Ame rikaanse presidentsverkiezingen in november. In een verklaring gaf hij als zijn me ning te kennen, dat de komende vier jaar de ambtsperiode van de nieu we president „de meest kritieke beslissingen van deze eeuw" door het hoofd van de uitvoerende macht van de Ver. Staten zullen moeten worden genomen. Zo zal beslist moeten worden hoe de zware bewapeningswedloop, „waarin de Sowjet-vorderingen reeds ons feitelijke bestaan bedreigen", be ëindigd of gewijzigd kan worden, al dus de verklaring. Kennedy is van plan aan verschei dene voorverkiezingen deel te nemen. De eerste zal op 8 maart in New Hampshire worden gehouden, Kennedy is de jongste kandidaat president sedert Teddy Roosevelt en de eerste rooms-katholieke sinds Alfred E. Smith. Hij is een van de zeven nog in leven zijnde kinderen van Joseph Kennedy, die van 1937 tot 1940 ambassadeur in Engeland was. Zijn vader bouwde indertijd als financier een groot vermogen op voor hij in diploma tieke dienst trad. Het fortuin van de Kennedy's wordt op 250 mil joen dollar geraamd. Engelsman neergestoken in Amsterdam De 35-jarige Engelse fitter H. V. Le wis uit Londen is zondagavond op de Zeedijk te Amsterdam door een onbèlcende met een steekwapen in de hartstreek getroffen. De fitter is met ernstige verwondingen naar het Bin nengasthuis overgebracht. Hij was door de onbekende uit een café aan de Zeedijk naar buiten geroepen. Even later kwam de fitter strompe lend het café weer binnen. De onbe kende. die zijn wapen had meegeno men, had hem in de hartstreek ge stoken. <Van en voer „Muren van Jericho" Margaret Wheeler geeft in het boek „Muren van Jericho" een interessant verslag van liet opgravingswerk, dat in deze oudst bekende stad is gedaan. De schrijfster behoorde lot de staf van de expeditie, die onlangs in Jericho heeft gezocht naar teke nen uit de oudheid. Tevens bescrijft Maragaret Wheeler in haar boek, waarin vele foto's en tekeningen 2ijn opgenomen, het le ven in deze stad thans. Op geestige wijze onhult de schrijfster hoe de aarde enige geheimen moest prijs ge ven. Ze wisselt de gegevens uit de oude geschiedenis af met leuke anek dotes uit de belevenissen van de ex peditie. Daardoor is het geen zwaar wichtig boek geworden. Een leer zaam werk voor wie zich interesse ren voor het land van de bijbel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11