Steun voor Zeeuws Studiefonds van 96 gemeenten Zeeuwse Almanak KEELPIJN GOUDEN ERE-MEDAÏLLE VOOR H. C. A. VAREL TE RITTHEM Uw liefste wens voor 't nieuwe jaar kan nü worden vervuld de VOLAUTOMATISCHE CHAUFFEUR V. EN D. NAM NA VEERTIG JAAR AFSCHEID MAN MET GESTOLEN AUTO BIJ KRABBENDIJKE OVER DE KOP ZEELAND HAD DITMAAL EEN BEWOGEN JAARWISSELING jeehleM IjlMMlwill Agenda PROVINCIALE! ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 JANUARI I960 EERSTE JAARVERSLAG VERSCHENEN In de eerste twee jaar werden er 177 aanvragen behandeld I)e stichting Zeeuws Studiefonds heeft haar eerste jaarverslag, over de jaren 1957-1958 en 1958-1959, gepubliceerd. Met erken telijkheid wordt in het verslag geconstateerd, dat het stimule rend optreden van het bestuur der afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, dat het initiatief voor de totstandkoming genomen heeft, weerklank heeft gevonden. In de eerste plaats wel bij de Zeeuwse gemeenten, waarvan er thans 96 van de 101 het Zeeuws Studiefonds subsidiëren. Deze grote gemeentelijke deelneming is mede te danken aan de propaganda van drs. A. A. Verdijk, de secretaris van het Noord brabants Studiefonds. Van? grote betekenis wordt tevens de medewerking van Provinciale Staten genoemd, die unaniem tot liet oprich ten der stichting besloten, terwijl te vens een jaarlijkse subsidie werd toe gekend van 10,000, welk bedrag in middels is verhoogd tot 15.000. Dit eerste verslag van de werkzaam heden der stichting heeft betrekking op beslissingen betreffende de twee eerste studiejaren. Deze periode is te kort om tamelijk exacte prognoses te kunnen opstellen over de aard en de omvang van de toekomstige functie van het fonds. Deze periode is ech ter lang genoeg om aan de hand van de kwantitatieve gegevens te con cluderen, dat de opvattingen van de initiatiefnemers over de noodzakelijk heid van een instelling als het Zeeuws Studiefonds op de werkelijk heid gebaseerd zijn geweest. In het cursusjaar 3957-1958 nam het Zeeuws Studiefonds 45 aan. vragen in behandeling en in het jaar 1958-1959 182 aanvragen. In het eerste jaar betrof 62% der aanvragen een openbare of neu- .trale opleiding, 9% een protes tants-christelijke en 29% een rooms-katholieke opleiding. Voor het tweede verslagjaar waren de- zo percentages respectievelijk 68, 11 en 21. Naar het niveau der op- Opbrengst hervormde kerkbouwactie in Vlissingen De hervormde kerkbouwactie lieeit in Vlissingen f 28.868.81 opgebracht. Geslaagd Voor het le gedeelte van het staats- praktijkdiploma voor moderne be drijfsadministratie slaagden de tie ren: P. Adriaanse, P. Bassie en A. Joosse te Middelburg, M. Karelse te Heinkenszand, C. P. Matthijsse te Goes en P. J. de Wit te Philippine. Voor het 2e gedeelte slaagden de he ren I. J. B. den Hamer te Middel burg en J. de Visser te Kortgene. Zij werden opgeleid bij de Stichting voor Voortgezet Economisch Onder wijs te Middelburg. Examen Voor het diploma SPD (Staats-praktijk- diploma Boekhouden) slaagde dezer da gen de heer J. Folmer te Axel. leiding betrof in het eerste ver slagjaar 40% het hoger onderwijs eveneens 40% het middelbaar on derwijs en 20% het voortgezet on derwijs. Voor het verslagjaar 1958-1959 waren deze percentages onderscheidenlijk 23.59 en 19. Kweekschool In 1957-1958 waren de instellingen, waarvoor de meeste aanvragen inge diend werden: de HTS 8, de techni sche hogeschool 7; in 1958-1959 wa ren dit de kweekschool 49. de HTS 14 en de technische hogeschool 9. In het eerste jaar werden aanvragen be handeld uit 26 Zeeuwse gemeenten (38% uit de 3 grootste steden) en in het 2e jaar uit 48 gemeenten (30% uit de grootste steden). In totaal werden in het eerste jaar 26 van de 45 aanvragen toegekend 7 afgewezen en 12 ingetrokken ge acht en ïn het tweede jaar 63 van de 132 28 afgewezen en 41 inge trokken geacht. Voorts wordt nog opgemerkt, dat er een intensief contact bestond met het bureau rijksstudietoelagen van het ministei'ie van O.K. en W. De mede werking, die het studiefonds van dit bureau ontving, is van grote beteke nis geweest. Ook was er een contact met het Vlissings Studiefonds, het enige gemeentelijke fonds in Zeeland alsmede met het Noordbrabants Stu diefonds. Afscheid directeur Huis van Bewaring Middelburg Woensdagochtend hebben het perso neel van het Huis van Bewaring te Middelburg en vertegenwoordigers van samenwerkende instanties in de kerkzaal van het I-Iuis van Bewaring afscheid genomen van directeur Cli. N. Koehorst, die met ingang van 1 januari in eenzelfde functie bij het Huis van Bewaring te Maastricht is benoemd. Do heer Koehorst, die ge durende twee en een half jaar aan het Huis van Bewaring te Middel burg verbonden is geweest, wordt opgevolgd door de heer J. van Dijk te Breda. In zijn afscheidswoord schetste de sociaal ambtenaar de heer Koehorst als een harmonieuze en menselijke figuur, die juist door deze beide ei genschappen uitermate geschikt was voor zijn wel zeer moeilijke taak. Ook de overige sprekers, personeels leden, de beide geestelijken, verte genwoordigers van de reclassering, rijksgebouwendienst, gemeentepolitie en parketgroep rijkspolitie, toonden veel waardering voor de vertrekken de directeur. Namens het personeel werd de heer Koehorst een pilastro-wandboeken- rek aangeboden. De gezamenlijke re- classeringsverenigingen zorgden voor enige opvulling van dit nieuwe ca deaus en boden enige boekwerken aan Mevrouw Koehorst, die bij dit af- Advertentie neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkc van N.V. PHILIPS-DUPHAR KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Veertig jaar organist van Nederlands hervormde kerk Burgemeester P. Daniëlse van Rit- them heeft vrijdagmorgen tijdens een bijeenkomst in de consistorie van de Nederlandse hervormde kerk te Ritthem de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje scheid aanwezig was, ontving bloe- Nassau, uitgereikt aan de heer H. C. n,. ,.„i. yarel lor gelegenheid van diens men. Dit hele afscheid werd op een bandrecorder opgenomen. Het ge luidsbandje is voor de heer Koehorst bestemd. 40-jarig jubileum als organist van de Nederlands hervormde kerk. (Advertentie) personenauto komt thans in steeds grotere aantallen ter beschikking van het Nederlandse publiek f. 4230.- in sfandaarduitvoering zeer gunstige financiermgsvoorwaarden 140 dealers ïn het gehele land VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. - EINDHOVEN In zijn toespraak ging burgemeester Daniëlse terug tot de jaarwisseling 1919-1920, toen de heer Varel voor het eerst als organist dienst deed. Hij roemde de heer Varel als een zeer goed en plichtsgetrouw organist die de beste jaren van zijn leven aan zijn werk heeft gegeven. Burge meester Daniëlse sprak tot slot do hoop uit dat de heer Varel nog lang dienst zal kunnen doen. Vervolgens sprak ds. J. C. Nennie, hervormd predikant te Ritthem een woord van waardering. Hij vergeleek de functie van de heer Varel met die van een Bijbelse figuur, namelijk die van de speelman, wiens hulp wordt ingeroe pen door de profeet Eliza. Ds. Nen nie zei zeer dankbaar te zijn voor de vele diensten, die de heer Varel in de afgelopen 40 jaar heeft verricht en bood namens de lcerkeraad een draaglintje aan. Namens de gemeen te bood de president-kerkvoogd de heer P. Cevaal daarop een elektrisch kookstel en enkele pannen aan. De heer Cevaal pleitte in een korte toe spraak tevens voor een actie om tot de aanschaf van een nieuw orgel te kunnen komen. De heer Varel sprak een dankwoord, waarin hij tot uitdrukking liet ko men zijn taak 40 jaar lang met ple zier te hebben vervuld. Daarna be stond er gelegenheid, de jubilaris te feliciteren. n Na afloop van deze bijeenkomst bracht de muziekvereniging „O.N.D. A." de heer Varel in zaal „Ons Dorps leven" een serenade. De voorzitter' van „O.N.D.A.", de heer J. J. Schout, feliciteerde de jubilaris met zijn onderscheiding en dankte heni. voor het vele werk dat hij in de loop der jaren voor de muziekvereniging heeft gedaan. 27 MAAL AARDE ROND Onderscheiding van Mij. voor Nijverheid en Handel Tijdens een feestelijke bijeenkomst tezamen met de directie en vele me dewerkers van Vroom en Dreesmann to Middelburg vierde de heer A. C. do Witte donderdag zijn 40-jarig dienst- jubileum. Tevens nam hij afscheid van het bedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In een toespraak tot de jubilaris en diens echtgenote becijferde de heer J. Vroom, dat de heer De Witte in VAN Hl TOT Wijfie FLESSEN-GELD. „Wat er van de feestdagen in de cember overblijft kannen wij mooi in klinkende munten omzetten", zo heb ben do leerlingen van de openbare lagere school in 's-Heer Arcndskerke gedacht. En zij voegen dezer dagen prompt de daad bij het woord. Ailes ten bate van een schoolfonds, dat kort geleden is opgericht. Het wordt daar fn het Bevelandse dorp nu een soort lege-flessen-liam- sterwedstrijd tussen scholieren. En het statiegeld komt ten goede van de school. Want uit de gelden van dit prille fondsje willen de jongens en meis jes een platenspeler voor het mu ziekonderwijs zien te bekostigen. Het is niet de bedoeling, dat de scholieren een huis-aan-huis ac tie opzetten, maar hun verzamel woede zal zich in hoofdzaak be- perkei kring. Verschillende malen hebben de jongens en meisjes zich reeds in gezet voor een actie ten bate van plaatselijke belangen en ditmaal NIEUW Hoewel de geuren van oliebollen en warme bisschop zo hier en daar nog in de straten hangen, zijn we in feite al weer teruggekeerd tot het rustige dagelijkse leven-van-alledag, zonder feestelijk vertoon. Goed, deze zater dag ligt er nog een beetje slordig tussen, zo na nieuwjaarsdag en met de zondag in het directe verschiet, maar 1960 is dan toch maar op gang Heel gewoon en rustig, met alle win kels weer open, de bakker aan de deur en de krant in de bus. Beladen met véle beste wensen trekken het nieuw jaar binnen en nog maar een dag of wat en ook dit jaar zal niet niéuw meer zijn. Dan zijn we er helemaal aan gewend. Nog een en kel hapje morgen van een laat ste oliebol en maandag is het gewoon meer koffie met koek. Toch wel een prettige gedachte... hebben zij eens aan zichzelf ge dacht. De algemene verwachting bij de kinderen is, dat er wel muziek in deze actie zit. In ieder geval zal het fonds zodoende niet dadelijk op de fles gaan. GEZELLIGHEID. Ook 's-Gravenpolder krijgt zijn be jaarden-sociëteit. Net voor het nieu we jaar heeft een damescomité zich met een schrijven tot de inwoners boven 65 jaar gericht. Daarin staat te lezen, dat met ingang van 6 janua ri a.s. elke woensdagmiddag om de veertien dagen in het verenigings gebouw „Ons Dorpsleven" een gezel lig samenzijn voor de ouden van da gen zal worden belegd. Er zijn daar een sjoelbak, een dominospel en nog vele andere mogelijkheden tot ont spanning. Kortom het zal er gezel lig zijn onder een kop koffie en een veertiendaags babbeltje. GLU-PARTIJ. In de bocht bij „Parkzicht" te IJzendijke maakte mej. D. Car- pentier uit Koewacht, die uit de richting Schoondijke kwam aan rijden met haar auto een slipper tje. Het natte en glibberige weg dek /as debet aan deze glij-par- tij. De auto van mej. Carpentier kwam in de sloot terecht en werd zwaar beschadigd. Zij zelf kwam met de schrik vrij. BETER BEGAANBAAR. De Langeweg ln Sfc.-Annaland wordt beter begaanbaar gemaakt. Datzelf de gebeurt met de verbinding van deze weg met de Hoenderweg. Enige tijd geleden is hier al een riolering gelegd en thans is het zover gekomen, dat stratenmakers er aan het werk zijn getogen, Advertentie Centrale verwarming S AWE MA nv Nederstraal 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 diens loopbaan in totaal meer dan 700.000 klanten had bezocht, waarbij hij ruim 3.500.000 kilo goederen af leverde en meer dan 21 keer de om trek van de aarde aflegde. Tevoren had de directeur, de heer C. Vroom, aan de jubilaris namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel het getuigschrift wegens 40-jarige trouwe dienst, almede de bijbehorende legpenning in goud en het draaginsigne overhandigd. Na mens de directie van Vroom en Dreesmann deed hij zijn gelukwensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, daarbij zijn grote waar dering uitsprekend voor de werk lust en plichtsbetrachting, die de heer De Witte steeds heeft getoond. Ook het feit, dat hij in zijn lange loopbaan nooit een ernstige aanrijding veroor zaakte, is het vermelden zeker waard. De adjunct-directeuren, de heren J. en L. Vroom somden in hun toespraakjes de vele góede eigen schappen van de heer De Witte op, die hem niet alleen bij zijn A. O. DE WITTE 21 maal do aarde rond... collega's, maar zeker ook bij vele klanten tot een populaire figuur hebben gemaakt. Zijn vertrek zal daarom voor velen zeker een ge mis betekenen. Namens de ondernemingsraad van Vroom en Dreesmann Middelburg en Vlissingen voerde de heer J. Heeren (die bovendien het langste met hem samenwerkte) het woord, vooral de nadruk leggende op de bereidwillig heid van de heer De Witte om ook de moeilijkste opgaven tot een goed ein de te brengen. De collega's uit Vlissingen lieten hun waardering blijken bij monde van de heer P. Geers, die een boekwerk aan bood, waarna voor de Middelburgse medewerkers mej. H, van Slooten een fraaie aquarel overhandigde. Waarderende woorden en beste wen sen namens gepensioneerden en colle ga's werden nog uitgesproken (onder aanbieding van fraaie geschenken) door de heren A. Jagt, P Mondeel, J. Janse en H, Scheybeler. Met enkele woorden dankte de heer De Witte voor de vele vriendelijke dingen die tot hem gezegd waren en de prach tige cadeaus. Van de gelegenheid om de heer en mevrouw De Witte de hand te drukken maakten vele colle ga's gaamo gebruik. Ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt Woensdag 6 januari zal in de afmijn- zaal van de Coöp. veiling „Walche ren" te Middelburg de jaarlijkse ont wikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt worden gehouden. Dit is vens de jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelers vereniging. In de morgenvergadering komen eerst de huishoudelijke zaken aan de or de. Verder zullen er die dag lezingen zijn over beregening in de groente teelt en. de huidige mogelijkheden met zaai-plant-en rooimaehines in de groenteteelt. Ook de teelt van komkommers zal worden besproken. Aan het eind van de middag zal een nabeschouwing worden gegeven door de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennilc. Met zand geladen schip liep vast bij Wemeldinge Op oudejaarsdag is in het Brabantse Vaarwater bij Wemeldinge het 600 ton metende met zand geladen schip „Emma" op een droogte gelopen en daar vast komen te zitten. Vanuit Wemeldinge voer het bergingsvaar tuig „Arendsoog" ter assistentie uit. De aangeboden hulp werd evenwel niet aanvaard. Later is het vaartuig op eigen kracht losgekomen en kon het de reis naar Brussel voortzetten. Telefoonkabel onder de Oosterschelde beschadigd Op oudejaarsdag is een PTT-tele- foonkabel onder de Oosterschelde, tussen Colijnsplaat en Zierikzee uit gevallen nadat het anker van een vaartuig daaraan schade had toege bracht. Het rijkskabelschip „Pool ster" wordt verwacht om de storing te komen opheffen. TWEEMAAL DIEFSTAL OP ÉÉN DAG Jeugdige Middelburger gearresteerd Met een in Riiland-Bath van de ca féhouder A. van H. gestolen auto, is de 21-jarige A. M. uit liet woon wagenkamp in Middelburg donder dagmiddag nabij Krabbendijke over de kop geslagen. De jongeman kwam met de schrik vrij, maar de auto van de lieer Van II. werd onherstelbaar vernield. Het was de tweede auto, die M. zich die middag had toege- eigend. Eerder op de dag had hij zich meester gemaakt van een auto, toe behorende aan de heer H. v. d. H. uit Middelburg. Met deze wagen strandde M. in Ril- land-Bath. Naderhand bleek, dat de motor van deze auto, zwaar was beschadigd door gebrek aan koelwa ter. Na net ongeval in Krabbendijke, kon M. gearresteerd worden. Hij is overgebracht naar het Huis van Be waring in Middelburg. De caféhouder Van H. in Rilland- Bath werd donderdagmiddag rond half vijf door enkele jongelui ge waarschuwd. Zij hadden een onbe kende met zijn auto zien vertrekken. Smokkelauto's aangehouden De botersmokkelaars zijn de laatste weken weer zeer actief. De Belgische douane nam bij Gent twee smok- kelwagens in beslag, beide voor zien van (valse) Belgische nummer platen. De auto's bevatten resp. 900 en 1000 kg Nederlandse roomboter. De chauffeurs van de twee auto's wisten in het duister te ontkomen. Slot van pag. 1) zijn café, dat de gelegenheid door de politie moest worden ontruimd. Het nieuwe jaar begon voor hem in vre de, maar met een ledige gelagka mer Een ander incident deed zich voor in Vlissingen bij de ingang van het St.-Josephziekenhuis, waar in de prille ochtenduren van Nieuwjaars morgen een veertigjarige man de rust verstoorde. Hij was overstuur en probeerde schreiend en tierend het verple gend personeel te bewegen hem óp te nemen, omdat zijn vriendin hem ontrouw was geworden. De politie ontfermde zich over de man, die naar zijn kosthuis werd overgebracht. Ook in Middelburg moest do politie eenmaal handelend optreden, toen enkele jongelui de aardigheid hadden zogenaamde „rotjes" in brievenbus sen te deponerenWerd deze ex clusieve bestelling minder op prijs gesteld, in Middelburg bleef het ver der rustig, evenals in de overige ste den en dorpen in Zeeland. Het moment van de jaarwisseling werd uiteraard alom wel met enig geknal ..doorleefd", zoals in Middel burg, waar talrijko jongelui in het centrum van de stad bet nieuwe jaar bet knal- en vuurwerk begroetten. Deze effecten waren ook te beluiste ren in Goes, Zierikzee, Terneuzen en Oostburg, waar de „teenagers" daar bij echter een blanco strafregister wisten te bewaren. „Enig vuurwerk, geen incidenten" werd er uit Goes gemeld; voor Oost- burg, waar men traditiegetrouw het nieuwe jaar met klokgelui begroette, kon hetzelfde worden opgetekend en ooit Terneuzen bleef daarbij niet ach ter. Vooral in de haven bleef het daar om twaalf uur opvallend stil: hoog uit drie boten bliezen stoom af Ooit in Zierikzee is liet oudejaars avond en -nacht bijzonder rustig ge weest. Het verbranden van kerstbo men, waarmee hier het nieuwe jaar wordt ingeluid, was thans in „collec tieve banen" geleid, waardoor even. eens de hieraan verbonden gevaren waren beteugeld. onder toezicht van de politie werden de bomen aan de Havendijk bij de Keersluis aan de vlammen prijsgege ven. Een staaltje ..georganiseerd overleg", dat een prachtig oudejaars- vuur opleverde, waar geen knal of relletje liet in aantrekkelijkheid bij kon halen.., De wagen stond voor diens café ge parkeerd. Van H. waarschuwde op zijn beurt onmiddellijk de politie. M. was verdwenen in de richting Krabbendijke. Nabij de spoorweg overgang moet hij de macht over het stuur verloren hebben. Een wegwer ker van de Ned. Spoorwegen was er getuige van hoe de wagen over de kop sloeg en aan de rand van de spoorlijn bleef liggen. De chauffeur kwam er ongedeerd uit en zette het onmiddellijk op een lopen, in de richting Krabben dijke. Hier heeft M. nog gepro beerd de auto van de aardappel handelaar H. te stelen, maar de inmiddels gealarmeerde politie kon deze derde poging op één middag tot autodiefstal nog Juist op tijd verijdelen. BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO VANDAAG. Mlddefburg Schouwburg: Liebe, jazz unci übermut, 20 uur, a.l.; Electro: Opmars naar de galg. 19 en 21.15 uur, 18 jaar. Vlissingen Luxor: De hel van Noord» Afrika, 19 en 21 uur, 14 Jaar: Alham- bra: Zolang er mensen zijn, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Zolang er mensen zijn, 19 en 21 jaar. 14 Jaar: Prins van Oranje: P Z C.,-kindervc irstelling „Roosmarijntje en de sneeuwkonin gin", 10, 14 en 16 uur. MORGEN. Middelburg Schouwburg: Liebe, jazz und übermut, 14.30 en 20 uur, a.l.; Electro: Opmars naar de galg, 15.30, 19 en 21.15 uur, 10 jaar. Vlissingen—Luxor: The Mysterians, 15 19 en 21 uur, 14 jaar; Alhambra: Zo lang er mensen zijn, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Zolang er mensen zijn, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. MAANDAG Goes—Prins van Oranje P.Z.C. kinder voorstelling van „Roosmarijntje en de Sneeuwkoningin", u uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2