PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Haagse nieuwjaarvierders vielen politie en brandweer aan Bewogen jaarwisseling in Zeeland.... WATERKANON" UIT DAKGOTEN BEKOGELD ONAFHANKELIJKHEID KWAM IN KAMEROEN MET INCIDENTEN OUDE MEESTERS GEVONDEN IN POOLSE VARKENSSTAL 203e jaargang - no. 1 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 januari '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094 DRIE POLITIEMANNEN EN EEN BRANDWEERMAN GEWOND Het nieuwe jaar is in Den Haag begonnen met een wel bijzonder onrustige viering: relletjes op enige plaatsen, barricades, beko gelingen met stenen, inzetten (voor het eerst) van het in 1959 door de politie aangeschafte „waterkanon", gewonden onder po litie, brandweer en publiek. De 57-jarige adjudant H. A. van Horssen liep een jukbeenfractuur op, toen een steen werd geworpen door het enige breekbare rnitje in de koepel van de watenverper ,die dienst moest doen in de oude Hoefkadebuurt waar het publiek met straatstenen, trottoirtegels en gebroken flessen gooide. De ad judant word nu in het ziekenhuis Zuidwal verpleegd. Voorts moesten een brigadier en een hoofdagent in het ziekenhuis worden openomen. Ook on der het publiek werden enige mensen gewond. Een brandweerman werd in de Van Ravesteinstraat door een steen die door een ruit van een brand weerauto werd gegooid zo ernstig gewond dat hij voorlopig geen dienst zal kunnen doen. straat opgeworpen. Verkeersborden waren omgebogen zodat ze dwars over de straat staken. Tot de politie voertuigen die het moesten ontgelden behoorde er een van de verkeerson- gevallendienst, die op weg was naar een ongeluk. Alle ruiten van de auto werden stukgegooid. Een woordvoerder van de Haagse politie heeft gezegd, dat men aan die zijde blij was, de beschikking te heb ben gehad over de waterwerper. „Anders had de politie de ongere geldheden veel minder humaan, bij voorbeeld door schieten, moeten be ëindigen." Vijftien auto's beschadigd Het dashboard van de brandweerwa gen werd beschadigd; acht gaten ontstonden in het plaatwerk. Ook in de Doedijnstraat werd een brand weerwagen zwaar beschadigd. Der tien auto's van de politie werden min of meer ernstig getroffen. De ongeregeldheden duurden tot onge veer vier uur in het nieuwe jaar. Vierhonderd brandjes Naar schatting waren wel op een 300 tot 400 plaatsen tegelijk brand jes. Om de ernstigste daarvan te do ven is de brandweer in de nacht van de jaarwisseling veertig keer uitge rukt. Kerstbomen en allerlei ander brandbaars werd door het publiek aangesleept. Men ontzag zich niet, hout van bouwwerken, lege groente kisten, planken van schuurtjes van particulieren en hout van het wegdek van een enkele brug, weg te nemen of weg te breken ,om het vuur nieuw voedsel te geven. Ook oude autoban den werden hier en daar weggehaald en in de branden geworpen. Om ongeveer half twee raakte 'n taxi op de Hoefkade. in een sa menscholing, nadat dè chauffeur net niet een onvoorzichtige brom fietsberijder had kunnen ontwij ken. De menigte kon zich nauwe lijks bedwingen om de taxi te vernielen. Barricades Het incident met het „waterkanon" ging zelfs zo ver, dat de „feestvier ders" die met water van de straat waren gejaagd, uit de dakgoot met stenen naar de politie en politie-auto's wierpen. Hier en daar had men overigens zwakke barricades op Buit inbraak te A'dam250.000 Bij-een juwelier aan de Heilige Weg te Amsterdam hebben on bekenden in de nacht van 31 de cember op 1 januari talloze sie raden gestolen tot een totaal bedrag van naar schatting een kwart miljoen gulden. De juwelier, de heer H. Schipper, be merkte tot zijn grote schrik gister ochtend dat er in zijn zaak onge wenst bezoek was geweest, want hij trof een vrij grote ravage aan, met name in de etalage. Hij alarmeerde terstond de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Gebleken is, dat de dader of de daders zich toegang hebben verschaft via een steegje aan de achterzijde van het winkelpand, waar men met een ladder over een hek is geklommen. Door het indruk ken van een ruit kreeg men toegang tot het gebouw en vrij gemakkelijk ook tot de winkel. Uit de etalage worden talrijke kostbare kleinoden vermist, versierd met edelstenen. Zacht weer in weekend (Van onze weerk. medew.) Het weer op de laatste dag van het oude en de eerste dag van het nieuwe jaar verschilde maar weinig. Wel viel er gis- 5= teren iets meer regen, maar de temperatuur bleef hoog en schommelde rond 10 graden Celsius. Een rug van hoge i luchtdruk brengt vandaag hier en daar enkele opklaringen en overwegend droog weer. Het betreft hier een tijdelijke ver betering, want op ongeveer 300 km. ten westen van Ierland is een nieuwe depressie aangeko men, die tegen zondag het Noordzee-gebied zal bereiken. Dit betekent dat wij tijdens het weekend opnieuw enige regen verwachten bij een toenemende i zuid-westen wind. Daarmee blijft voor de tijd van het jaar i zeer zachte lucht naar ons land stromen. In de eerstkomende dagen mogen wij nog op een aanhouden van dit voor januari i zeer zachte weer rekenen. Illlllll Auto door vuur in Amsterdam Op het Krugerplein in Amsterdam- Oost reed een chauffeur tot ontstel tenis van de talrijke toeschouwers bijna geheel met zijn auto door een vrij grote straatbrand van talrijke kerstbomen en andere goederen. De automobilist zag door de vuurgloed de mensen aan de andere zijde niet. Hij reed twee jongemannen aan, die tegen de grond werden gesmakt. De ene is met een zware hersert- schuddlng opgenomen in het Onze Lieve Vrouwegasthuis. De andere kon na te zijn verbonden terugkeren naar zijn woning. De politie arresteerde de naar drank ruikende man, die daardoor ontkwam aan de woede van de mensenmenigte. In één der Amsterdamse straten werd het oude jaar door de jeugd vakkundig opgebrand. Koning Boudewijn op thuisreis Koning Boudewijn is vrijdagmiddag de nationale luchthaven ielgïsche hoofdstad ver- om half zes per vliegtuig uit de Kon go naar Brussel vertrokki Hij wordt vanochtend tussen 10 en 11 uur oj van de wacht. De koning heeft tijdens zijn 15- daagse bezoek aan de Kongo 800 Ïiersonen in audiëntie ontvangen. De aatste plaats, die hij in de Kongo bezocht, was Coqqhuilhatstad, waar zowel zijn aankomst als vertrek vol gens Belgische persberichten een grote, enthousiaste menigte op de been bracht. De Belgische vorst bracht hier ook de oudejaarsavond door, waarop hij een boodschap tot de inwoners richtte met nieuwjaars wensen, doch waarin geen medede lingen van politieke strekking wer den Twee kleuters bij brand omgekomen Bij een felle brand die gistermiddag omstreeks half vijf heeft gewoed in een huizenblok van vier woningen te Warga in Friesland, zijn twee meis jes van vijf jaar om het leven geko men. De beide kinderen, Aukje Bergsma en Corrie de Jong, speelden op zol der van de woning van de familie Bergsma, toen in de keuken brand ontstond door een petroleumkachel tje, waar omheen wasgoed hing te drogen. De benzinetank van een in de Keuken staan motorrijwiel ont plofte, waardóór het vertrek in om mezien in lichte laaie stond. Hoewel daartoe, zowel door de vaders van de beide kinderen, als door omwonen den pogingen in het werk werden ge steld, kon men de op zolder spelen de meisjes niet meer bereiken. De trap, de enige toegang tot de zolder bevond zich namelijk in de branden de keuken. Men moest machteloos toezien dat de beide meisjes in het fel brandende huis om het leven kwamen. Pas nadat de brandweer het vuur had geblust, konden de stoffelijke resten van de kinderen geborgen worden. Gift prinses Wilhelmina voor kerkbouw H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een belangrijke gift geschonken voor de kerkbouwactie der Doopsgezinde Broederschap. Het ingezamelde be drag bedraagt op dit ogenblik f 143.030,36. Bij de Evang. Luth. Kerk is thans voor kerkbouw totaal ingezameld 'n bedrag van f 86.041,11. GEEN MANDAATSGEBIED MEER Vierendertig mensen door rebellen gedood Met 101 saluutschoten, waarvan het eerste losbrandde toen de klok twaalf sloeg en het oude jaar verdwenen was, heeft Kameroen, de elfde onaf hankelijke staat van Afrika, vrijdag ochtend in de duisternis de overgang bezegeld van het mandaatsgebied Frans Kameroen naar de onafhanke lijke staat Kameroen. De vreugde over de onafhankelijkheid wordt ech ter gedempt door het grote gevecht dat de rebellen, die fel ageren tegen de regering van premier Ahidjo, in de havenstad Douala met soldaten en politiemannen van de regering hebben geleverd. Vierendertig mensen vielen bij deze overval. Onder de slachtof fers waren 3 blanken en 25 opstande lingen. Het was de grootste overval welke ooit is gelanceerd in de tien jaar dat de opstandelingen in Frans- Kameroen actief waren. Het verzet was in vroeger jaren hoofd zakelijk -gericht tegen het Franse be stuur, maar de regeriinig-Ahidjo wordt door de aanhangers van het verzet even fel gehaat als de thans vertrok ken Fransen. Er is weinig hoop dat de toestand zich zal pacificeren zonder grootscheeps militair of politiek in grepen van Ahidjo. Het leger van Kameroen bestaat voor een belangrijk deel uit koloniale troe pen die onder Franse vlag hebben ge diend en door Franse instructeurs zijn opgeleid. Kameroen heeft 3,2 miljoen inwoners, De rebellen zijn ongeveer 1000 man sterk. Zij voeren een guerilla tegen de steden, dorpen en plantages en ver schansen zich achter de moerassen van het binnenland. Voor hen is Ahid jo, die met decreten en uitgaans'lclok- ken moet regeren, een stroman van de Fransen. In de tien jaar van het ver zet hebben de 1000 opstandelingen on geveer 3000 Fransen en inwoners van Kameroen gedood. Hun leider is Felix Moumie, die aanvoerder is van de marxistische groep in de buiten de wet gestelde „Unie van volken van Kameroen". Fransje Krul, de baby, die, doordat zijn vader en moeder in de Golf van Biscaye van de kustvaarder Deo Gloria" overboord zijn geslagen, wees is geworden, is tijdelijk bij fa milie in Engeland ondergebracht. Kapitein Albertus Huizing heeft in de haven van Londen het kind over- gègeven aan de heer en mevrouw R. L. Bye uit Bexley (Kent), die voor Fransje zullen zorgen, totdat het jon getje naar Nederland wordt gehaald bij familie in Nederland te wor- spullen draagt. Ruim 100 verkeersdoden per dag in Verenigde Staten Ruim honderd mensen kwamen in 1959 per dag in de Verenigde Staten om 'bij verkeersongevallen, zo heeft de nationale veiligheidsraad meegedeeld, tussen de 37.500 en 38.000 werden ge dood en 1.400.000 werden door verwon dingen invalide. Deze cijfers zijn geen verbetering ten opzichte van 1958. In een boerderij in het Poolse plaatsje Tamowski Gory, nabij Katowice, zijn schilderijen van Hollandse en Vlaamse meesters waaronder een Ru bens, Chinese en Japanse vazen en gobelins nit de 19e eeuw aangetroffen. De boer wist niet dat bet kunstschatten waren. Verscheidene oude mees ters lagen in een hoek van de varkensstal. Daar werd ook dik onder de schimmel een middeleeuwse vaas gevonden. De kunstwerken moeten jaren geleden het eigendom zijn geweest van de Duitse familie Von Donnersmarclc. De Poolse politie staat voor een raad sel. De kunstwerken zijn met bekwame spoed gereinigd en naar het mu seum van Krakau overgebracht. Charges met de gummiknuppel in Vlissingen en in Zaamslag Het „in alle gemoedrust", dat jaar na jaar in Zeeland op de jaar wisseling van toepassing was, is bij de overgang van 1959 naar 1960 ruw verstoord. In Vlissingen en Zaamslag moest de politie namelijk charges met de gummiknuppel uitvoeren om de orde te handhaven. In Vlissingen „belegerde" op ouderjaarsavond een grote groep jongelui het politiebureau in een poging om vijf jeugdige arrestanten te ontzetten. Hoe stuntelig deze poging ook was, er werden twee politiemensen bij gewond en er sneuvelde een ruit van het politiebureau. Dit alles speelde zich af tussen negen en tien uur, nadat de Vlis- singse politie in de St.-Jaeob- straat een charge met de gum miknuppel had moeten uitvoeren onder groepen jongelui, die voorbijgangers met vuurwerk molesteerden. Vijf jongens, in leeftijd variërend van zestien tot twintig jaar, werden toen aangehouden en naar het poli tiebureau overgebracht. Een gjote groep van naar schatting tachtig tot honderd baldadige jonge lui voor het merendeel „belang stellenden" trok toen naar het po litiebureau in de Breestraat om een tegenactie" te ondernemen, die in een „bevrijding" van het opgebrach te vijftal moest resulteren. Toen de aanstekers een ruit van het politiebureau hadden ingegooid, kwam de politie voor een nieuwe charge met de gummiknuppel buiten, waarop het „bevrijding! chement" snel afdroop. naar lingsdeta- Bij deze charge werden echter twee politiemensen, licht aan de benen gewond, toeit enkele van de oproermakers zich met schoppen trachten te verweren. De agenten moesten zich onder doktersbehan deling stellen. De „arrestanten" werden reeds korte tijd later weer op vrije voeten gesteld. Om half elf was de rust in de stad weerge keerd. Politie uitgejoeld In Zaamslag moesten twee mensen van de rijkspolitie kort na het mid dernachtelijk uur een charge met de gummiknuppel uitvoeren. Reeds voor die tijd was het op het plein, in het centrum van het dorp, bijzonder ru moerig geweest, zonder dat dit oude- jaarsavondrumoer echter aanleiding gaf om in te grijpen. Na klokke twaalf, tijdens een massaal salvo van donderbussen, knal- en vuurwerk reed echter een aantal jongelui op bromfietsen zonder knalpot, waar achter blikken bussen slingerden, door het don». Toen de politie dit belette, begon het Subliek er waren een paar hon- erd mensen op de been te joelen. Tijdens de charge, die hierop volgde zagen de beide politiemensen tevens kans het ontsteken van een vreugde vuur te verijdelen. Hiertoe had men met benzine overgoten auto- en fiets banden op een grote stapel gegooid. Toen dit vreugdevuur, dat niet zon der, gevaar zou zijn geweest, geen doorgang kon vinden, keerde de rust in Zaamslag spoedig terug. In deze overig zo rustige gemeente in oostelijk Zeeuwsch.Vlaanderen had men in de dagen voor de jaarwisse ling bijzonder veel vuurwerk ingesla gen. Dat het ontsteken niet altijd zon der gevaar is, moest de 24-jarige M. Hamelink uit deze plaats on dervinden. Hij werd dusdanig aan het gelaat gewond, dat hij zich onder dokterbehandeling moest stellen. Het rijden op bromfietsen zonder knaldemper vond ook in Vlissingen enige ingang: hier werden op oude jaarsavond twee jongelui aangehou den, die op dergelijke vehikels rond rosten en aldus de onrust in de stad probeerden te vergroten. Zij begon nen het nieuwe jaar met een fikse be keuring. Gevecht in café Nog meer onrust uit Vlissingen; een caféhouder op de Nieuwendijk wilde de oudejaarsnacht wat langer open blijven, omdat de zaken bijzonder goed gingen. Zijn aan de politie ge richte verzoek werd niet ingewilligd. Maar gelukkig voor de caféhouder, want in het laatste kwartier van het oude jaar ontstond er zo'n ruzie in (Zie slot pag. 2 kol. 4) KORTE PREDIKATIE ,fHebt goede moed, want het is de Here, uw God, die met U gaat." Deut. SI6. We staan weer op de drempel van een nieuw jaar. He wil U niet gaan vermoeien met allerlei ijdele specula ties. Ik wil U wijzen op een woord van Mozes, die ook het oog gericht hield op een onbekende toekomst.. Hij weet één ding: de tijd, die wacht, zal geen gemakkelijke tijd zijn. Er valt nogtheel wat te doen, te strijden en te overwinnen. Maar hij heeft één vast punt: God! Zijn volk en hij staan er niet alleen voor. In vast ge loofsvertrouwen zegt hij: Het is de Here, uw God, die met U gaat. Hoe weet hij dat? Uit Gods eigen mond en de gebeurte nissen in het verleden hebben dat be vestigd. Zie, hoe God hen geleid en geholpen heeft in de woestijn. God heeft liet niet alleen beloofd maar met Zijn daden waar gemaakt. Daar om laat Mozes zich niet bang maken voor de toekomst. Als God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn? God is getrouw, zijn plannen falen niet! Wij mogen dan ook al in totaal an dere omstandigheden leven als Mo zes, maar van dit éne mogen ook wij ons overtuigd weten: het Is de Here, mo God, die met U gaat. Wij weten dat op dezelfde manier als Mozes. Uit Gods eigen mond en door Zijn daad. Hebben v:e niet zo pas kerst feest gevierd? In Jezus Christus heeft God ons doen weten, dat Hij onze God is en wil zijn. Dat Hij zó met ons wil gaan, dat Hij als mens onder ons mensen is gekomen om met ons en voör ons te strijden tegen alle duistere machten, die ons leven belagen en ten verderve willen voe ren. Ondanks onze zonden en on trouw liet Hij ons niet los. Al geven wij Hem op, Hij gaf ons niet op. Niets kon Zijn liefde voor ons doven of breken. Al trachten alles en een ieder Zijn werk te vernietigen, toch is het God, die wint. En deze God is onze God! Daarom hebben we te allen tijde goede moed. Ook in I960. Laten wij zó dit nieuwe jaar ingaan. Laten wij niet alleen maar zien op de vele dreigingen en benauwenissen. Laten we 't oog gericht houden op Hem, die met ons gaat. Wat vlied of bezwijk, getrouw is mijn God, Hij blijft aan mijn zij, in 't wisselend lot: Moog 't hart soms ook sidd'ren in 't heetst van de strijd, Zijn liefd' en ontferming vertroosten m'altijd. Zaamslag. Ph. M. Becht. VERWACHT... Geldig tot hedenavond IETS LAGERE TEMPERATUREN Enkele verspreide opklaringen met later in het zuidwesten mogelijk eni ge regen. Zwakke tot matige veran derlijke wind. Iets lagere temperatu ren. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 8.48 onder 16.40 Maan op 11.19 onder 22.58 4 januari Zon op 8.48 onder 16.41 Maan op 11.45 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1