PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew aanvaardt Westelijk voorstel: topconferentie op 16 mei in Parijs Koning Boudewijn ontving Kasavoeboe SloeplanNu nog „water, schorren en slikken" BILT BRITTEN VOLDAAN OVER SNELLE BEANTWOORDING BOOTJE WERD OVERVAREN IN ROTTERDAM2 VERMISTEN 202e jaargang - no. 307 Dagolad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kW. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 dec. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ,3rleven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 UJnen <b.g.g. 3508 ol 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 Cb.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tei. 20: Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Ziertkzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094 VOORBEREIDING KAN EEN AANVANG NEMEN De -winkels, waar vuurwerk verkocht wordt maken dagen goede De Engelse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs in Moskou hebben woensdagmiddag uit handen van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, de nota's ontvangen waarin diens regering instemmend antwoordt op het westerse voorstel om op 16 mei te Parijs een topconferentie te beleggen. Kroesj tsjew verklaarde in deze brieven dat „met voldoening kan wor den vastgesteld dat over de datum en plaats van de topconferen tie definitief overeenstemming is bereikt als gevolg van overleg tussen de regeringen der vier mogendheden. Aanvankelijk was 27 april voorge steld, maar deze datum was voor pre mier Kroesjtsjew onaanvaardbaar. Zijn tegenvoorstel, om op 21 april of op 4 mei de topconferentie te begin nen, kon niet worden aanvaard door (•resident De Gaulle, premier Micmil- an en president Eisenhower. Zij stel den daarop de 16de mei voor, welk voorstel wel kon worden aanvaard. Het voorstel werd op 28 december in gediend, en twee dagen later reeds beantwoord. Dit is bijzonder snel, menen diplomatieke waarnemers in de Russische hoofdstad. Oud en nieuw druk gehandeld te worden in „verwachtingen" of zo men wil „prognoses". De resultaten van de arbeid in het afgelopen jaar worden zorgvuldig geanalyseerd en dan wordt nagegaan wat daaruit kan groeien in het nieuwe jaar. Deze methode is oud. Ze werd al toege- past door de denkers van duizenden naren geleden en dat zeker niet ge heel zonder succes, want het zal al tijd waar blijven, dat uit verleden en het heden de toekomst geboren moet worden. Voor het Nederlandse volk geeft het nabije verleden en in het bijzonder het thans eindigende jaar zeker geen aanleiding om daarop sombere toekomstverwach tingen te baseren. Er was integen deel veel reden tot dankbaarheid. De welvaart nam in 1959 toe, zo zeer toe, dat in brede kring gesproken kon worden van hoogconjunctuur. Gestadig werd voortgewerkt aan machtige technische en economische projecten. De produktie steeg. Het culturele leven bloeide. Grote som men konden besteed worden aan de verbetering en uitbreiding van het onderwijs Tn al zijn vormen. Er was vooruitgang op sociaal ge bied en In indrukwekkende financië le acties voor kerkbouw enz. de monstreerde zich een daadkrachtig godsdienstig leven. Het is redelijk te verwachten, dat deze lijn zich zal voortzetten in 1960. Dit wat Nederland betreft. Richt men echter de blik op de we reld om ons heen, dan is er we liswaar geen reden tot pessimisme, maar het optimisme moet toch be perkt blijven. Twee grote politieke verschijnselen domineren het wereldbeeld. Het eerste verschijnsel is de vermin derende betekenis van de staatsgren zen. De contacten tussen de volke ren vooral in de Westerse wereld worden steeds intensiever en zij ge raken steeds sterker gebonden in schema's van internationale samen werking. Het tweede verschijnsel is, de afne mende vrees voor het uitbreiden van een grote (wereld)oorlog. Die vrees heeft in de jaren tussen 1948 en 1958 verscheidene malen sterk ge heerst. In 1959 is zij echter minder geworden en de hoop is herleefd, dat er toch wel enige nieuwe waarbor gen tegen oorlogsgevaar geschapen kunnen worden. Deze beide verschijnselen geven op zichzelf wel enige reden tot optimis me. Niet optimistisch echter moet men zijn voor wat betreft de ont wikkeling in de „arme landen" van de wereld en onder de zoge naamde „jonge volkeren". Naast een derde deel van de wereldbevolking dat leeft in welvaart leeft twee derde deel in betrekkelijke armoede. Voor dat tweederde deel voorna melijk in Azië en Afrika heeft 1959 slechts weinig vooruitgang ge- bracht.Er heerste onder deze volke ren vaak grote verdeeldheid. Een overmatige nationale trots kon bij de meeste dezer volkeren slechts een schamele troost bieden voor de kwa len van een zwakke bestuursorgani satie, gebrek aan technisch inzicht, geringe produktiviteit en sterke bin ding aan een half-primitief dorps leven. Er zal nog heel veel verricht moeten worden om voor deze „arme landen" een beter toekomstperspectief te ope nen. Daarbij zal het Westen in be perkte mate een helpende hand kun nen bieden. In beperkte mate, want uiteindelijk zullen de bewoners van deze landen zelf hun problemen moe ten oplossen door eigen arbeid, ei gen verdiept inzicht en het dragen van eigen verantwoordelijkheid. Hier geldt de oude wijsheid die ook voor het jaar 1960 van toepassing is dat niemand waarlijk r~'v~' wordt, die niet zichzelf help! van 15 tot 27 maart zal premier Kroesjtsjew een bezoek aan de Fran se president De Gaulle brengen. Daarna keert hij terug voor de top conferentie, die op 16 mei begint. Omtrent de duur van de conferentie staat nog niets vast: de westerse re geringsleiders gaven aanvankelijk de voorkeur aan een conferentie van vier dagen, Kroesjtsjew daarentegen heeft laten weten dat een conferentie voorkeur In Engelse regeringskringen is het instemmend antwoord van de Russische premier toegejuicht. Ook het feit dat het Russische antwoord zo spoedig na de indie ning van het desbetreffende voor stel kwam, stemt tot voldoening, zo werd gisteravond te Londen vernomen. De Britse regering ver wacht thans dat de voorbereiding van het topgesprek van Parijs snel kan beginnen. Deze voorbereiding geschiedt in een onder leiding van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, staande commissie, die wordt gevormd door de ambassadeurs te Washington van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Zij zullen een westers onderhandelingsstandpunt formuleren ten aanzien van de ont wapening, het Duitse vraagstuk en de Kwestie Berlijn, de betrekkingen tussen Oost en West, en mogelijke andere problemen die in het gesprek van de vier regeringsleiders West Duitsland neemt met rechtstreeks deel een belangrijke rol kunnen spelen. KONGOLEZEN DINSDAG NAAR BRUSSEL Waarborgen voor ambtenaren Koning Boudewijn heeft woens dagmiddag in Leopoldstad een langdurig onderhoud gehad met de leiders van het „Kartel der nationalistische partijen" in Kongo. Later werd meegedeeld dat de leiders van het „kartel" de koning hebben meegedeeld dat zij vijf januari naar Brussel zullen gaan voor het bijwo nen van een ronde-tafelconferentie met de Belgische regering. Volgens een mededeling van de Belgische ra dio verklaarde Kasavoeboe, leider van de gematigde vleugel van de Abako te venvachten dat de conferentie tien januari begint. Zoals gemeld heeft de Belgische mi nister voor Kongo, De Schrijver, de ze week op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld het „niet erg waarschijnlijk" te achten, dat reeds op 5 januari een ronde-tafelconferen tie over de toekomst van Kongo kan worden gehouden. Het kartel der Kongolese partijen heeft echter op zijn jongste congres geeist dat de ronde-tafelconferentie op die datum begint. Om eventuele onrust ln Kongo te voorkomen is thans besloten dat de Kongolese lei ders in elk geval op de vijfde naar Brussel vertrekken. De grote partijen zullen elk door ongeveer vijf man worden vertegenwoordigd. Kasavoeboe deelde op een persconfe rentie nog mee dat men de vorst de eis tot onmiddellijke onafhankelijk heid en vrijlating van alle politieke gevangenen had overgebracht. De be sprekingen met de koning, die door minister De Schrijver werden bijge woond, verliepen in een uitstekende sfeer. Woensdagavond heeft minister Scheyven, die is belast met de finan ciële en economische aangelegenhe den van Kongo, de 10.000 Belgische ambtenaren in de kolonie gerustge steld. Sprekende over de ongerust heid die bij het Belgische bestuursap paraat is ontstaan sinds België heeft toegezegd Kongo naar de onafhanke lijkheid te leiden, zei de minister, dat de Belgische regering waarborgen voor de toekomst van deze ambte naren heeft verstrekt in de vorm van drie wetsontwerpen, die woensdag door de vaste commissies van het parlement zijn goedgekeurd. ken: duizenden mensen blijken geen afscheid van 1959 te kunnen nemen zonder gedaver, geknal, gesis en ge fluit. Een categorie is er echter voor vne al dit moois taboe is: de „on der de achttien jarigen".... Schilder viel van vijftien meter hoogte De 42-jarige schilder H. van der Kruit te Rotterdam is gistermorgen in het ketelhuis van de in aanbouw zijnde elektrische centrale aan de Waalha ven aldaar van een hoogte van vijf tien meter gevallen. Hij was op slag dood. BIJ VERLATEN VAN WAALHAVEN Alleen de kapitein werd gered Gistermorgen is in de mond van de Waalhaven te Rotterdam de „Zwaluw", een personeelsbootje van de sleepdienst Maas, overva ren door het 884 ton metende motortank Rijnschip „Rhein- preusz 2". De „Zwaluw" zonk. Twee van de drie opvarenden worden vermist. Het zijn de 58- jarige eerste machinist van het Engelse s.s. „Baron Berwick", Archibald Borland uit Glasgow en een 16-jarige Chinese ma troos uit Rotterdam, Wong Pong Tang. De kapitein van de „Zwaluw", de 22-jarige L. Gart- hof uit Rotterdam, kon gered worden. De „Zwaluw" kwam uit de Waalha ven op het moment ,dat het Duitse rijnschip op de Nieuwe Maas langs de Waalhaven voer in de richting van de bruggen. Het is niet bekend hoe de botsing ontstond. Het was niet mistig. De twee vermiste opvarenden van de „Zwaluw" zijn nog niet gevonden- Wel heeft men de ligplaats van de gezonken boot kunnen vaststellen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII Zachte jaarwisseling (Van onze weerkundige M medewerker) Een sterke rug van hoge lucht druk bracht gisteren flinke op klaringen in ons land, waarbij de temperatuur tot 10 graden C. steeg. Een nieuwe depressie arriveert vandaag bij Schot land en trekt naar Zuid-Noor- wegen. Het warmte-front zal tijdelijk wat lichte regen brengen, waarna opnieuw zeer zachte en vochtige oceaan- lucht binnenstroomt. De tem- peratuur daarin kan tot 10 12 graden stijgen. Dit bete- s kent, dat het weer tijdens de jaarwisseling ditmaal bijzon- tt der zacht zal zijn. De zuid- H westenwind gaat weer in fi tt kracht toenemen en ook het H nieuwe jaar zal wat onbesten- M dig beginnen, maar met een tt flink boven-normale tempera- tt tuur. Strenge Vorst komt al- leen ten noorden van de lijn Oslo-Stockholm-Helsinki voor. Deze koude lucht zal de eerste tt dagen niet kunnen uitbreken, zodat het zachte en wisselval- tt H lige weer voorlopig aanhoudt. Immuun Het Oostenrijkse hooggerechtshof heeft een advocaat te Innsbrück in het gelijk gesteld door een voorbijganger te ver oordelen, die zich met sneeuw op de auto van de advbeaat had verfrist. De voorbij ganger heeft volgens het hof „hulsvredebreuk" gepleegd. Aan het ar rest is een reeks processen voor lagere rechtbanken voorafgegaan. HET SLOEPLAN blijft de Zeeuwse gemoederen bezighou den: het vormt in feite zelfs het hoofdthema van het begrotings- verslag, dat Provinciale Staten in de afdelingen hebben samen- .esteld, alsmede van het daarop jevolgde antwoord van Gedepu teerden. Het is een vele pagina's tellende discussie geworden, die evenwel niet zo verhelderend heeft gewerkt, dat men nu met een opgewekt „Sloe-optimisme" liet oude jaar kan besluiten Voor een juist begrip van het geheel is het nodig een aantal vaststaande gegevens te releveren. 1 Het Sloeplan voorziet in de aanleg van een zeehaven met industrieterreinen, uit te voe ren in vier fasen. De eerste is het vastleggen van de onder zeese oever en het maken van een weg naar Vlissingen, de tweede het leggen van een af sluitdijk tussen Beveland en Walcheren. Evenwel: een deel van die eerste fase staat bui ten het eigenlijke Sloeplan, want het vastleggen van de onderzeese oever moet uit een oogpunt van oeverbeveiliging tóch gebeuren. O De belangstelling van het be- drijfsleven is tot dusver uit sluitend reëel gebleken van de zijde der Koninklijke Maat schappij „De Schelde". Belang rijk echter is in dit verband, dat deze maatschappij haar vestiging buitendijks denkt, zodat zij niet behoeft te waeh. ten op de uitvoering van de tweede fase. Zij kan bij wijze van spreken morgen al begin nen. 3 De regering heeft de laatste tijd bij herhaling betoogd, dat de uitvoering van het Sloeplan dat wil dus zeggen: niet de Schelde-vestiging, maar de fa sen twee, drie en vier afhan kelijk wordt gesteld van de belangstelling," die het be drijfsleven voor dit project toont. Wil dus' het eigenlr Sloeplan worden uitgevoerd, dan zullen er dus garanties moeten komen van het bedrijfs leven, dat het zich hier wil ves tigen. Bij de discussie over het Sloeplan dienen deze drie punten in het oog te worden gehouden. Het eerste spreekt voor zichzelf, het tweede houdt in, dat de nieuwe bedrijven van „De Schelde" niet in het „eigenlijke" Sloeplan achter de afsluitdijk zullen Ged. Staten kunnen weinig positiefs zeggen SAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^^A/ komen en het derde raakt een essen- tiele voorwaarde voor de uitvoering van het project. De vraag rijst derhalve: hoe is de belangstelling daadwerkelijk! van het bedrijfsleven? Is zij zodanig, dat de regering eenvou dig zal móeten besluiten tot de aanleg van industrieterreinen met een zeehaven in het Zuidsloe? Het antwoord hierop hebben Gedepu teerde Staten helaas niet gege ven. Zij hebben weliswaar gesteld dat er interesse bij de industrie bestaat, maar tegelijkertijd be toogd, dat van serieuze onderhan delingen pas dan sprake kan zijn „wanneer de bedijkingsplannen In uitvoering zijn". Nu immers is er niets anders in het Sloe te zien dan water, schorren en slikken... Dat standpunt van Gedeputeerden lijkt ons reëel. Maar het is tevens een standpunt, dat tegenovergesteld is aan dat van de regering, die blijk baar eerst eens wil zien of het be. drijfsleven nu echt wel interesse heeft. Het college is zich deze tegen stelling blijkbaar welbewust, want het zegt, dat voor de verwezenlijking van de plannen gestreden zal moeten worden. En verder: „De strijd zal niet gaan van overwinning tot over winning......" Dat is moedige taal, die niettemin de vraag doet stellen: hoe zien Gedeputeerden die strijd? Gaan zij nu naar minister De Pous? Of bezoeken zij excellentie Korthals om hem te vragen nu maar eens te beginnen met fase twee en drie van het door Rijkswaterstaat ontworpen Sloeplan? Het is misschien uit een oogpunt van strategie beter om het krijgs plan niet te onthullen. Maar de verzekering, dat zulk een plan be staat, ontbreekt in het antivoord (Zie slot pag. 3 kol. 2) P. Z. C. - oudejaarsnummer IN DIT 32 pagina's tellende P.Z.C.-Oudcjaarsnummer bie den wij onze lezers ter gelegen heid van de jaarwisseling een aantal exclusieve artikelen en reportages, zowel in woord als in beeld. Zo vindt men op pag. 9 een boeiend verhaal over het „rijk ran de middernachtzon" en voorts in dit nummer de radio- en t.v.-rubriek (pag. 11); „Ker ken en maatschappij" plus feuilleton (pag. 14); „Een jaar „Van Zwin tot Zïjpe" foto pagina (pag. 17); binnenlands jaaroverzicht (nag, 18)fotopa gina binnenland (pagina 19) „Bouwen en werken sport en spel in het Zeeland van 1959" interviews met Zeeu wen over hoogtepunten in het afgelopen jaar (pag.'s 20 en 21); „Tussen dertien en twin tig" niet de beste wensen (pag. 22); „Wie met de helm geboren werdvertelling door Jac. Gazenbeek (nag. 24) „Oostbnrgse luidde 20e eeuw in" het verhaal over een zes- tig.iarige (pag. 25); buiten- lands jaaroverzicht (pag. 26); fotopagina buitenland (pag. 27) en tenslotte het kerkeli jk jaaroverzicht. „Zeeuwen die ons ontvielen" en de kroniek van prof. G. J. Renier op pa gina 30. KORTE PREDIKATIE Vader, ik heb gezondigd tegen de hemel en voor U. Lukas 15 21. Ergens in Nederland gaf dit jaar een wachtmeester instructie aan een stel letje rekruten. We behandelen vandaag dit en dat. hoofdstuk XXII RekruutSergeant, dat staat daar niet. SergeantBen je nog te stom om Romeinse cijfers te kunnen lezen Andere rekruutSergeantdat staat in hoofdstuk XX. Sergeant (onverstoord) Herstel Die laatste opmerking heb ik tot mij zelf gezegd. Wat een opluchting in een pijnlijke situatie ik zélf was foutWaar een verhouding verstoord werd, wordt zij ineens weer rechtgetrokken. Een on verschillig makend mokken, moet ruimen voor een brede lach, die over spoelt wat vast liep. Het is een blijd schap waarin ligt de vergeving voor onrecht dat is begaan. Hoer goed zou het zijn en wélk een verademing' zou het geven wanneer wij vandaag, ieder op eigen wijze konden komen tot datHerstelDat geldt mijzelf. „Vader, ik héb gezondigd tegen de hemel en voor U". Tussen de zoon en de vader uit de gelijkenis is er meer gebeurd dan dat een enkele opmer king verwijdering heeft gebracht. Het was een totaal verstoorde hou ding. Maar, nog eer alle woordendie hij van plan was te zeggen, uit zijn mond zijn wordt de ellende van de zoon overspoelt door de liefde en ver geving van zijn vader en daar is feest en vrolijkheid. Wij overzien vandaag het jaar dat achter ons ligt. Dat behoort er nu eenmaal bij. We laten aan ons voor bij gaan lief en leed, voorspoed en tegenspoed, deugd en ondeugd enz. Het zal goed zijn eens wat dieper in het eigen hart te kijken en te vragen hoeveel verstoorde verhoudingen er zijn geweest en nog zijn, tussen an deren en ons en tussen God en ons. Hoeveel onbillijke opmerkingen héb ben wij niet over anderen-gemaakt hoeveel gal hebben wij niet uitge spuwd hoeveel dingen hebben wij gedaan die niet (hélemaal) eerlijk waren hoeveel verhoudingen hébben wijzelf niet verstoord. Wat zou het bevrijdend zijn wanneer wij konden zeggen Herstel Die opmerkingen zijn tot mijzelf gezegd. Geldt bok ons niet wat -wij over anderen had den aan te merken En wat hébben wij dit jaar gezegd van God Wij hebben gevraagd naar het deel waarvan we meenden dat het ons toekwam en het was natuur lijk nooit genoeg en daarmee zijn wij onze eigen weg gegaan. Maar wat hebben wij een heleboel op- en aanmerkingen gehad over de Here onze GodHij kwam niet precies op onze tijd. Hij had zijn eigen tijd. Hij deed zo menigmaal wat wij niet wensten. Wij konden er moeilijk het zwijgen toe doen. Ook hier verstoor de verhoudingen. Hoe verlossend zou het zijn als wij vandaag konden ko men tot datVader, ik heb gezon digd tegen de hemel en voor U en ben niet meer waardig uw zoon te heten. Dan gaan het Vaderhart en het Va derhuis open. Dan is het feestDan kunnen toe een nieuw jaar beginnen, dat waarlijk nieuw is. H. VERWACHT. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZACHT Half- tot zwaarbewolkt en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. ZON EN MAAN 1 januari Zon op 8.48 Maan op 10.19 2 januari Zon op 8.48 Maan op 10.51 onder 16.38 onder 20.32 onder 16.39 onder 21.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1