PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Minister V an Aartsen: in 1960 bouw van 40.000 „goedkope" woningen Fraude 250.000) bij bank in Ruinerwoid Behalve „De Schelde" nog een kandidaat voor het Sloeplan BIJDRAGEN VOOR FINANCIEEL ZWAKKE GROEPEN V.S. ACHTEN ZICH VRIJ OM KERNPROEVEN TE HERVATTEN 202e jaargang - no. 306 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 dec. *59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per min. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red tel. 2425. adm. tel. J NIEUWE SUBSIDIEREGELING UITGESTELD TOT 1 APRIL Om tegemoet te komen aan de bezwaren, die van alle kanten zijn gerezen tegen zijn plannen tot herziening van de subsidiëring van de woningbouw, heeft minister Van Aartsen in zijn voorstellen thans enkele veranderin gen aangebracht. De voornaamste daarvan zijn De nieuwe regeling zal niet op 1 januari, maar op 1 april 1960 ingaan, dus tegelijk met de voorgenomen huurverhoging; in 1960 zullen meer dan 37.500 woningwetwoningen worden gefinan cierd, indien niet binnen zes maanden na het ingaan van de regeling komt vast te staan, dat er in dat jaar tenminste 2500 goedkope par ticuliere woningen zullen worden gebouwd in 1960 zal ten bate van financieel zwakke groepen een extra-bijdrage van gemiddeld twee gulden per week worden verleend voor ten hoog ste 5000 woningen met zeer gunstige huurprijzen de jaarlijkse bijdragen voor particuliere huurwoningen zullen worden verminderd met de bedragen van komende huurverhogingen en van de jaarlijks door afschrijving vrijkomende rentebedragen, maar daar bij vervalt de bepaling dat de bijdragen in elk geval na uiterlijk negen jaar geheel zullen vervallen voorshands zullen de faciliteiten voor nog te bouwen woningwetwo ningen niet vervallen, wanneer deze woningen worden verhuurd van mensen met een inkomen hoven een bepaalde grens. Uitdrukkelijk stelt de minister in zijn memorie van antwoord voorop, dat de bevordering van de bouw van volkswoningen het uitgangspunt is van zijn beleid. Daartoe wil hij naast de woningwetbouw ook de particu- Bevordering bouw van volkswoningen Met deze veranderingen doet de mi nister van volkshuisvesting dus con cessies op een aantal punten, waar tegen de vaste commissie voor volks huisvesting en bouwnijverheid blij kens haar voorlopig verslag una niem bezwaren had. Of deze conces sies voldoende zullen zijn om hem in het parlement de steun te verzekeren, die voor aanvaarding van zijn nieuwe subsidieregeling vereist is, zal nog moeten blijken. Gevaar Leven is een gevaarlijke bezig heid, heeft een Britse atoom geleerde onlangs verklaard en hij trad daarmee in het voetspoor van de Engelse premier Macmillan, die in een van zijn redevoeringen verzekerde, dat het simpele feit van het leven op zichzelf al een gevaar inhoudt. Vanzelfsprekend mag dit de mens niet ontmoedigen om het leven zoveel mogelijk van gevaren te ontdoen. Helaas echter aanvaardt diezelfde mens wel eens al te ge makkelijk de aanwezigheid van grote bedreigingen. De luchthartigheid, waarmee hij zich tijdens feestdagen in het verkeer pleegt te bewegen, heeft er tijdens de jongste kerstda gen toe geleid, dat er in het verkeer in West-Europa en Amerika weer vele honderden doden zijn gevallen. Nederland is er nogal goed afgeko men en dat is vermoedelijk te dan- ken aan het slechte weer. Tiendui zenden mensen hebben zich binnens huis vermaakt. Dat op zichzelf verminderde de ver keersdrukte. Maar daarnaast heeft een ander feit toch wel het meest tot het lage ongelukkencijfer bijgedragen en wel de ervaring door de statistiek festaafd dat alle weggebruikers ij slecht weer voorzichtiger zijn dan bij mooi weer. Thans staan weer enkele feest dagen voor de deur en de kans op ernstige verkeersongeluk- leen is aanwezig. Het is nodig nu al daartegen te waarschuwen, zoals in ons nabuurland België de radio omroepers regelmatig hun waar schuwingen omroepen tijdens feest dagen: ...wees voorzichtig, begeef U niet in het wegverkeer na ge bruik van sterke drank, rijd niet te snel, want die enkele minuut winst is van geen betekenis! In Frankrijk wil men een nog ver der strekkende maatregel nemen, dan alleen maar deze eenvoudige waarschuwingen. Daar heeft de desbetreffende minis ter aangekondigd, dat hij binnenkort de snelheid voor alle wegverkeer zal begrenzing bp 90 kmtijdens het weekeinde. Dat is een voortreffelijke maatregel, want waarom zou het nodig zijn op een vrije zaterdagmiddag en een rustige zondag met topsnelheid over de wegen te scheren? En het zijn juist de vrije dagen, waarop de meeste en ook de ern stigste verkeersongelukken plegen voor te vallen. H goed voorbeeld aan andere lan den en in het bijzonder aan Nederland, waar men met maatrege len op het gebied van de snelheids beperking veel te lang aarzelt. Het is alsof de minister, die uitein delijk de verantwoordelijkheid voor dc verkeersveiligheid draagt, al maar nieuwe instanties wil uitvra gen en almaar nieuwe adviezen af wacht... omdat hij aan elke oplos sing van een verkeersprobleem ook wel een nadelig kantje ziet. Zo'n kantje is er altijd. Dat moet men op de koop toe nemen. Zoals nu ook in Frankrijk geschiedt. Doet men dat niet, dan wordt Nederland tot een van de landen, waar het leven op de weg of de straat een beduidend gevaarlijker bezigheid is dan in de ons omringende landen. liere bouw in het bijzonder richten op de bouw van goedkope woningen. Af hankelijk van de mate waarin dit slaap woni verminden Op 1 januari 1960 zullen er nog voor ongeveer 10.000 woningen premie- :agt, zal de bouw van woningwet- mingen geleidelijk kunnen worden rmindercf. Lawine doodde twee skiërs bij Salzburg Nabij Salzburg In Oostenrijk zijn dinsdag twee jeugdige Oostenrijkse skiërs door een lawine om het leven gekomen, waardoor het dodental in ae afgelopen zes dagen In Stiermar ken en Tirol tot zes is gestegen. Door de milde temperatuur en zware sneeuwval Is het lawinegevaar in de westelijke provincies groter gewor den. In Zwitserland is een waarschuwing voor lawinegevaar in het gehele Al pengebied uitgegeven en in Noord- Italië zijn verscheidene kleine lawi nes voorgekomen, welke echter geen slachtoffers eisten. In zuidwest-Frankrijk, waar gro te stukken bouwland langs de Ga ronne en Lot onder water staan, is het Chateau des Milandes, dat Josephine Bakers „internationale gezin van tien geadopteerde kin deren herbergt, van het dichtstbij zijnde dorp afgesneden. aanvragen aanwezig zijn, die reeds voor 22 juni 1959 de datum van de „stop" voor de oude premierege ling waren ingediend. Deze zullen nog op voet van de bestaande rege ling worden afgedaan. Zouden er van deze aanvragen voor bepaalde pro vincies niet voldoende aanwezig zijn om het normale tempo van de afgif te van sübsïdiebeschikkingen te hand haven, dan zullen ook nog na 22 juni 1959 ingediende subsidieaanvragen op basis van de bestaande regeling wor den afgewerkt. Voor de overige aan vragen, die na 22 juni werden inge diend, zal de nieuwe regeling gelden. Huurverhogingen Hoewel de minister is afgestapt van zijn voornemen om de jaarlijkse bij dragen voor de particuliere huurwo ningen na zes jaar in drie jaarlijkse etappen te doen verdwijnen, meent hij dit te kunnen doen zonder dat de schatkist al te grote risico's loopt. Hij is er namelijk van overtuigd, dat in de komende jaren huurverhogin- Eisenhowerman van het jaar jg Het Amerikaanse week- blad Time heeft president 1 Eisenhower tot „man van 1 H het jaar" voor 1959 uitge- g M roepen. Eisenhower, die de gj 1 vorige week van zijn reis g g naar Europa. Azië en Afri- §j g ka in de V.S. is terugge- g 1 keerd, is de bekendste en g g geliefdste wereldburger, M aldus het blad. H Het vorige jaar riep Time pre- f! sident De Gaulle tot man van het jaar uit. Vlak na Eisenho- H wer volgen in populariteit H Adenauer, De Gaulle, Macmil- H lan en de Japanse premier No- li boesoeke Kisje. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin gen zen enenmale onvermijdelijk zul len blijken te zijn. Aangezien de jaar lijkse bijdragen dan telkens met het bedrag van elke huurverhoging zul len worden verminderd, terwijl jaar lijks ook het door afschrijving vrij gekomen rentebedrag zal worden af getrokken, zullen ze na enkele huur verhogingen tot beneden 50 gulden dalen en dan geheel vervallen. De nieuwe regeling is uitdrukke lijk niet bestemd voor de overheid. Gemeenten kunnen er geen ge bruik van maken. Voor de woning- (Zie slot pag. 3 kol. 4) Ontdekt na het overlijden van directeur Een week nadat de directeur van de spaar- en voorschotbank „B.O.A.Z." te Ruinerwoid, de bijna 72-jarige heer J. T. M. ten grave is gedragen, is bekend ge worden dat gedurende verschei dene jaren in de administratie van deze bank fraude moet zijn gepleegd. Deze malversaties be lopen, voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, een bedrag van rond 250.000.Het be stuur van de bank beeft inmid dels surséance van betaling aangevraagd. De ontdekking van deze fraude beeft in de ge meente Ruinerwoid grote ver slagenheid veroorzaakt. De overleden directeur nam zowel op maatschappelijk als op kerkelijk ter rein een vooraanstaande plaats in. Hij was sinds de invoering van de evenredige vertegenwoordiging raadj.'id voor de A.R.-partij en werd al spoedig tot wethouder gekozen. Ook na de bevrijding werd hij weer raadslid en sinds 1949 was hij weer wethouder. In 1958 stelde hij zich niet herkiesbaar. Tot 1940 was hij ook lid van de Provinciale Staten van Drente. Hij was jarenlang voorzit ter van de plaatselijke A.R.-kiesver- eniging, van de gereformeerde school vereniging, van de plaatselijke C.B. T.B. en ouderling van de gerefor meerde kerk. Jarenlang was hij ook bestuurslid van het plaatselijke Groe ne Kruis en van tal van andere ver enigingen. De laatste jaren had hij zich uit verschillende functies terug getrokken. Van de oprichting af was hij di recteur van de BOAZ-bank. Tij dens zijn ziekte ontstond bij het nagaan van de administratie het vermoeden dat er iets niet in orde moest zijn. Dit vermoeden is na een voorlopig onderzoek bevestigd. Het onderzoek wordt nog voortge zet. De mogelijkheid bestaat, dat de leden van de bank, voor het overgrote deel kleine spaarders, op grond van de statuten gedeel telijk voor het tekort aansprake lijk zullen worden gesteld. Dit zijn de daders, die de synagoge en 't monument voor de nazi-slacht offers in Keulen met hakenkruisen en leuzen besmeurd hebben. Het zijn Paul Josef Schoenen (links) en Ar nold Strunk (rechts). 21/ uur na hun weerzinwekkende daad werden zij echter gegrepen en achter slot en grendel gezet. Arrestatie gelast van „Reichspartei"-leider Het ministerie van justitie van Noordrijn-Westfalen heeft ivicege- deeld dat er dinsdag een arrestatie bevel is uitgevaardigd tegen Ernst Custodis, voorzitter van de afdeling Keulen van de uiterst rechtse „Deutsche Reiclipartei". Hij wordt ervan verdacht hulp te hebben ver leend bij de bekladding met haken kruisen van een synagoge in Keulen. Het ministerie deelde voorts mee dat de verdachte Paul Josef Schoenen, die aanvankelijk ontkend heeft schul dig te zijn aan het bekladden van de synagoge, thans bekend heeft. De tweede verdachte, de bakkersknecht De mannen, die de hopvelden in het Engelse graafschap Sussex beioerken hebben zich van hoge stelten voor zien om gemakkelijk het netwerk van lijnen (waarover de hopranken worden geleid) te kunnen bewerken. Op hun hoge stelten voelen zij zich wonderwel thuis en zij bewegen zich uitermate handig voort op hun „hei palen". Arnold Strunk, heeft al eerder be kend. Beiden zijn Jid van de „Deut sche Reichspartei". Naar dinsdag pas bekend gewor den is, zijn in de kerstnacht te Rheydt op een aantal winkels ha kenkruisen geschilderd. Op de eni ge joodse winkel in de stad stond „sau" (zwijn) gekalkt. De politie meent dat dit „het werk is van kwajongens". „RUSSEN BELEMMEREN OVERLEG" Eventuele nieuwe proef zal worden aangekondigd „Ofschoon wij ons vrij achten de kernwapenproeven te hervatten, zul len wij dit niet doen zonder tevoren ons voornemen daartoe kenbaar te hebben gemaakt. Gedurende de perio de van vrijwillige opschorting der kernwapenproeven zullen de Verenig de Staten voortgaan met hun actieve programma van onderzoekingen, ont wikkeling en proeven in laboratoria op wapengebied". Aldus een verkla- GED. STATEN DELEN MEDE: GEDEPUTEERDE STATEN hebben naar aanleiding van het afdelingsonderzoek van de provinciale begroting aan Pro vinciale Staten een aantal mede delingen gedaan over het Sloe plan. Aan dit stuk is bet vol gende ontleend: De industrie heeft belangstel ling voor het plan, ook buiten landse ondernemingen. Behal ve de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" is er één bin nenlandse onderneming, die als een ernstige reflectant mag worden beschouwd. Ged. Staten vragen er begrip voor, dat te gen publiciteit rond deze kwesties bezwaren bestaan: belanghebbende industrieën stellen de eis van geheimhou ding. Van serieuze onderhandelingen over industriële vestigingen binnendijks kan pas sprake zijn, wanneer de bedijkings plannen in uitvoering zijn, ter wijl dan tevens moet worden begonnen aan de ontsluiting (wegen- en spoorwegaanleg). Problemen van energie- en wa tervoorziening, het bouwrijp- maken van de industrieterrei nen en de volkshuisvesting moeten dan een concreter vorm hebben aangenomen. Het resultaat van de proefne mingen in de Noordoostpolder is gunstig. Gehoopt worat, dat volgend jaar met de onder grondse verdedigingswerken wordt begonnen. Over de bestuursvorm van het Sloeplan zal de daartoe inge stelde commisse binnenkort een ontwerp indienen, waar over de Staten zo mogelijk in de zomerzitting van 1960 zul len worden ingelicht. Deze bestuursvorm zal een samenwerking betekenen van verschillende lichamen en het in te stellen orgaan moet trachten de nodige gronden in het Sloeplan voor industrieves tiging te verwerven. Tot dusver evenwel heeffc het qG(j Regering doet niet mee aan beheersvorm vvww^wvwvwvwv^vwv Staten gaan ook in op de con tacten tussen hen en de industrie adviseur, dr. F. Q. den Hollander. De wen Ged..Staten dit niet nis falSken w™S-oor'MiÏL ÏÏÏteta- "aat heeft in de vorm van het E.T.I. zo delen zij mede. Meermalen is de Rijk nog niet willen meedoen aan de besprek' ze beheersvorm. lesprekingen over de- ■svorm. Toch beschou- of als een gemis aan interesse. Over de verwerving van de adviseur in de vergadering van het gronden in het Sloeplan door college geweest. Hij beschikt over het in te stellen beheersorgaan inzicht, ervaring en contacten, die hebben Ged. Staten reeds met voor de ontwikkeling van het Wes- de Dienst der Domeinen ge- terscheldebekken van groot belang sproken. Domeingronden kun- zijn. nen echter alleen bij de wet worden overgedragen. In wel ke vorm rechten op deze gron den moeten worden verkregen zal samenhangen met de vraag, welke zakelijke rech ten op industrieterreinen door De reeds eerder aan: Ged. Staten overwegen de vraag wanneer dr. Den Hollander zijn visie op de verdere industrialisa tie van de provincie aan de Sta ten kan meedelen. bro de ondernemers voor de vesti- chure over het Sloeplan zal in over- ring van bedrijven worden no dig geacht. ring, die dinsdag in Augusta werd uitgegeven na overleg van president Eisenhower met hoge Amerikaanse functionarissen onder wie de minis ters van buitenlandse zaken en de fensie, Herter en Gates. De door de westelijke mogendheden overeengekomen periode van opschor ting der proeven duurde veertien maanden en loopt donderdag 31 de cember a.s. af. De Sowjet-TTnie werd in de verklaring beschuldigd van be lemmering der ontwapeningsbespre kingen in Genève dcor technisch on verantwoorde inlichtingen. In officiële kringen te Londen werd gisteren verklaard: Het Amerikaanse besluit om de vrij willige opschorting van kernwa penproeven voort te zetten, komt ongeveer neer op het Britse stand punt in deze kwestie. De Ameri kaanse bekendmaking werd in Londen met instemming begroet en werd in sommige kringen be schouwd als een overwinning voor minister Herter op enkele Ameri kaanse elementen die de proeven in de nabije toekomst wilden her vatten. Het Britse standpunt is de proeven niet te hervatten zolang nuttige besprekingen in Genève worden gevoerd. (Zie slot pag. 2 kol. 5) VERWACHT. Geldig tot hedenavond WESTENWIND Matige tot krachtige en langs de YVaddenkust tijdelijke stormachtige westelijke wind. Opklaringen, maar ook hier of daar een bui. Over het algemeen iets lagere midagtempera- turen. ZON EN MAAN 31 december Zon op 8.48 onder 16.37 Maan op.. 9.40 onder 19.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1