Raadscommissie Goes wacht nog af Klanken uit de ether DE BESTE REEP VOOR 20 CENT PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer BWira—n— „VLIEG ER NIET K2r VANDAAG 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 DECEMBER 1959 NIEUWE RAADSVERGADERING NODIG Twijfel over juistheid van instellingsbesluit Bij de vorige week door de Goe- se gemeenteraad uit zijn mid den benoemde commissie, die een onderzoek zal instellen naar het door burgemeester en wet houders gevoerde bestuur, is enige twijfel gerezen over de juistheid van de wijze waarop de benoeming tot stand kwam. Daar de wethouders zich niet van stemming onthouden heb ben, is de vraag gerezen of dit wel in overeenstemming is met de Gemeentewet. Artikel 52. lid 1, van de Gemeen tewet schrijft namelijk voor: „Zij (de raadsleden) onthouden zich van medestemmen over de zaken, benoemingen, schorsingen en ont slagen inbegrepen, die hen, hunne echtgenoten, of hunne bloed- of aanverwanten, tot de derden graad ingesloten, persoonlijk aan- Hein Cujé thans lid van Dynamo Middelburg De Middelburgse atleet Hein Cujé heeft thans definitiefper 1 janu ari a.s. zijn overschrijving aange vraagd van É.MJM. Middelburg naar Dynamo Middelburg. Bij de oprich ting van Dynamo, 2 jaar terug, was Cujé de enige atleet van E.MJVL, die niet overging naar de nieuwe vereni ging. Hij wilde to.en liever de zaak eerst aanzien. Voor Dynamo bete kent deze „overstap" een aanzienlij ke versterking. Cas Mulder won ook in Belgische Ertvelde Zoals reeds gemeld won de Dynamo atleet Cas Mulder uit Middelburg afgelopen weekeinde een cross over 4800 meter in Ossendrecht. Dit bete kende voor de Middelburger echter de 2e zege in 3 dagen, daar hij eerste kerstdag zegevierde in Ertvelde bij Rieme (België). Kort voor het ein de van de wedstrijd, die over 6 k.m. ging, rekende Mulder af met zijn laatste tegenstander, een Fransman. Met ruime voorsprong ging hij als eerste over de finish. (Advertentie) gaan, of waarin zij als gelastig- den zijn betrokken". Hoewel de commissie zich nog geens zins wil uitspreken over de vraag, in hoeverre hier het te onderzoeken be leid de wethouders persoonlijk aan gaat, achten de leden het beter over de gevolgde procedure eerst een dui delijke uitspraak te vragen. De maandagavond gehouden eerste ver gadering van deze commissie was daarom vrij spoedig ten einde. Er is in deze vergadering nog niet tot de benoeming van een voorzitter en een notulist overgegaan. De commissie zal zich nu eerst tot hot college van B. en W. wenden, dat het voorstel deed om do commissie ad hoe te benoemen. Het college zal dan zelf moeten beslissen of het de gevolgde procedure voor zijn verant woording kan en wil nemen. Mochten B. en W. bij nader inzien tot de over tuiging komen, dat het juister is dat do wethouders nlefc aan het benoemen van deze commissie door stemming medewerken, dan zal in een nieuwe raadsvergadering het betreffende voorstel voor de tweede maal in stem ming moeten worden gebracht. Elinkwijk-speler sloeg M.V.V.-er buiten westen Incident heeft gevolgen Onmiddellijk na de wedstrijd M.V.V.- Elinkwijk heeft zich een ernstig inci dent voorgedaan. De Elinkwijk-spe ler Frank Mijnals gaf de speler van M.V.V., André Slaag, een slag in het gezicht waardoor laatstgenoemde speler het bewustzijn verloor. Het bestuur van M.V.V. heeft ge meend terzake van dit feit een straf vervolging in te stellen tegen de be trokken speler van Elinkwijk aan gezien lier bestuur in het optreden van Frank Mijnals een daad van op zettelijke mishandeling ziet. Hoezeer het bestuur van M.V.V. het betreurt tot deze stap te hebben moeten over gaan voelt het zich hiertoe verplicht aangezien het zich verantwoordelijk stelt voor de veiligheid van zijn spe lers en de handhaving van de orde op en rond het terrein. Dit feit is daarom des te ernstiger, omdat de speler van Elinkwijk voor de rust reeds André Maag bedreigd had. Frank Mijnals had tegen hem gezegd: „ik zal je wel krijgen", waarvan André Maag de scheids rechter de heer Rodenburg tijdens de rust in kennis stelde. Aan zijn voor nemen heeft de Elinkwijk-speler na de wedstrijd inderdaad gevolg ge geven. Hij is in volle vaart op André Maag toegelopen en heeft hem de be wuste slag gegeven. De politie van Maastricht heeft na de wedstrijd verschillende personen gehoord. De speler van M.V.V., André Maag is maandagmorgen een verhoor afgeno men. Van een en ander is proces ver baal opgemaakt. WYNAND FOCKINK frambozen p. liter 6,65 bessen p, liter 7,- 30 december Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap uur meter 1.42 2.14 2.15 2.28 3.02 2.35 3.14 1.74 3.37 2.00 -f nap uur meter 14.06 2.36 14.37 2.50 15.26 2.58 15.38 1.76 15.59 2.02 1nap uur meter 8.23 2.10 8.57 2.27 9.29 2.40 8.51 1.56 9.15 1.84 nap uur meter 20.38 2.07 21.12 2.24 21.48 2.37 21.10 1.45 21.34 1.73 w Feestdagen eetdagen vlekkendagen verwijdert vlekken - zónder kringen! tube 1.95. ipultbus 5.95 RADIO- EN T.V.'RUBRIEK Toneel op T.V. „duivels surrogaat De directeur van de Amsterdamse Toneelschool, de heer W. Ph. Pos, vindt een toneeluitvoering op het te levisiescherm in artistieke zin „een duivels surrogaat". In liet televisie spel ziet hij niets anders dan een ge deformeerd beeld van het werkelijke toneel. Tegen deze ontluistering van het waarachtige toneel kan de ama teurtonelist, de lekespeler ten strijde trekken, doch dan is een bezinning op de wezenlijke elementen van het toneel noodzakelijk. De heer Pos zei dit maandag in een inleiding over de technische media film en televisie tijdens het driedaag se congres, dat in Bussum wordt ge houden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van „Ons lekespel". De voorzitter van deze stichting, de heer Anton Sweers, heeft dit con gres maandag geopend. Niet minder dan 350 lekespelers en amateurto nelisten nemen aan dit congres deel en 200 personen werken mee aan de uitvoeringen en demonstraties. De koningin en de prins hebben een zil veren medaille beschikbaar gesteld voor de beste prestaties. De heer Pos zei verder nog in zijn referaat, dat naar zijn mening de bevolking van een veraf gelegen dorp meer gebaat is bij zij het gebrekkig echt toneel van leke spelers, dat uiting geeft aan een on weerstaanbare drang om te getui gen. dan een technisch knap toneel stuk van beroepsacteurs. In een discussie op de inleiding, bracht de heer Pos naar voren, de afwezigheid van publiek in de T.V.- st.udio als een ernstig bezwaar te zien. Radio André Meurs en Herbert Joeks gaan vandaag op zoek naar de man van het jaar. Zij doen dit in het K.R.O.- programma „Klaar over-jaar over", een politiek actueel cabaret dat een overzicht van het ten einde lopende jaar inhoudt. De teksten zijn van André Meurs en de muziek van het KJt.O.-dansorkest onder leiding van Klaas van Beeck. De produktie is in handen van Tony Schifferstein (21.30). De A.V.R.O. zendt vandaag en donderdag de meest gevraagde platen van het jaar opnamen van Freddy. Jo Stafford. Caterina Valcn- te, Willy Alberti, Paul Anka en vele anderen uit in haar rubriek „Ar beidsvitaminen". Evenals vorige week is A.V.R.O.'s familiereünie rond de oren, jien en.... sclmjven radio „Ga er eens even voor zitten" in verband met het ruilen van zend tijd met de V.P.R.O. verplaatst naar vanavond. Van 19.05 tot 20.00 uur kan men luisteren naar het serie- programma „Zingt met ons mee" en het 86ste deel van de door Jan Mo raal en Geert Ellferich geschreven strip „Koek en ei". A.V.R.O.'s amusementsprogramma „Uit ben je" wordt vanavond ver vangen door een NAVO-show, die enige tijd geleden werd opgenomen door de A.V.R.O., de British Forces Network en de Westdeutsche Rund funk en nagenoeg gelijktijdig uitge zonden. Medewerkenden aan deze In ternationale Tip Top Taptoe zijn voor Frankrijk de zangeres Rosa Mania, die aan de piano wordt be geleid door haar echtgenoot Henri Lecas, voor Duitsland de populaire zanger Paul Kuhn. voor Engeland „The King brothers" en de zanger Ronny Carroll en voor Nederland Rita Reys en Willy Alberti. Enkele maanden geleden vierde de Glyndebourne Festival Opera haar zilveren jubileum. Ter gelegenheid van dit feit werd een langspeelplaat gemaakt met opnamen van het en semble uit vroeger jaren. Een gedeel te van deze plaat zal worden uitge zonden in de rubriek „Zwerftochten door operaland". (A.V.R.O. 21.15). Van 23.00 tot 23.15 uur kan men luis teren naar de actrice Willy Haak, die het griezelverhaal „Magnolia's" van Olaf H. de Landèll zal voordra gen. Olaf J. de Landèll is voor de luisteraars een oude bekende onder meer door de serie „Mythologische verhalen" en „Spotvertelsels". T elevisie De K.R.O. zendt het tweede gedeelte van „Zo op het eerste gezicht" uit. Dit filmverslag werd vervaardigd ter gelegenheid van de viering van Statuutdag. Het commentaar is van Anthony van Kampen. Vervolgens wordt de film „The Mag gie" op het scherm gebracht. Het is een Engelse filmkomedie van Alexander Mackendrick naar een draaiboek van William Rose. Alexan der Mackendrick (regisseur van o.a. de geestige komedie „Whisky galo re" en de geschiedenis van een doof stom meisje „Mandy" toont zich in „The Maggie" weer een filmhumo rist van het zuivere water te zijn. Na het T.V.-nieuws laat de Vlaamse televisie de kijkers kennis maken met de streek en de personages uit werken van Ernest Claes. Na het vertonen van de film „The man from 1997" wordt een overzicht ge geven van de belangrijkste gebeur tenissen die zich in België m 1959 hebben voorgedaan. Tot slot van dit dinsdagavondprogramma laat de Vlaamse televisie enige Vlaamse auteurs aan het woord. Brussel Frans brengt „Muziek voor U" een uitzending van Luclenne Bernadac. Uitgevoerd wordt „De nachtegaal van de keizer van China" door 't Ballet du Marquis de Cuevas. WOENSDAG 30 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9-00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Het conflict, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Kamerork. en -koor. 12.37 Oude- i&arsdienst. 13.:') Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Gram. 13.30 La son- nambula, opera. (Gram.) 15 30 Zangrecital. 18.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Regeringsuitz. serie: plaats en functie van het Ko ninklijk Instituut voor do Tropen. VI. Westers investeringsbeleid in Afrika, door ir. M. van Bottenburg, hoofd van het documcntatiebureau van do afdeling tro pische produkten. (dl. II). 18.15 Spectrum van het christelijk organisatie- en vereni gingsleven, lezing. 10.30 Leger des Hells- kwartder. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 1950 Gitaar, ens. 20.10 Strijkork. 20.30 Int. geluksketen 1959. Retour Vancouver, klankb. 2150 Ge- wijde muz. 22.00 Literair overz. 22.10 Gr, 22.30 NWS. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.43 1363. Vlug verwijderde Arend de takken en blade ren, die de Horzel aan eventuele nieuwsgierige blikken onttrokken hadden, van vleugels en romp. Met een zucht van verlichting liet hij zich in de stuurstoel zakken en maakte de rie men vast. Even later ver hief de kleine machine zich van het rotsplateau en stuurde Arend in diep- vlucht over de boomtoppen, teneinde uit het bereik der radar-verklikkers op de kraterrand te blijven. Eerst vele kilometers verderop trok hij de Horzel omhoog naar ijlere lucht lagen en zette koers naar het noord-westen. Aan boord van de Onyx III, die zich tussen enkele ontoegankelijke Andes-toppen schuil hield, staarde Sandra zwijgend en wat mis troostig naar het woeste berglundschap be neden haar. Hoe vaak en hoe lang had zij al niet zo gezeten? En hoe vaak zou zij nog zo zitten, wachtend op die avontuurlijke dwaas, die haar verloofde was Sedert de oertijd was dit het lot der vrouwen en het zou voorlopig wel zo blijven ook. Het zóu eehtor spoedig met haar onrust gedaan zijn want daar schoot ge heel onverwachts de Horzel om de schouder van een besneeuwde bergtop te voorschijn. 23.00 Platenuws. 22.53 HILVERSUM IL 298 m 1007 kc/8. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1«.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8 55 Voor do vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 De veranderende kerk in de veranderende wereld, lezing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Dit is uw leven. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin bouwmeded. 1253 Voor het platteland 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. en tentoonst. agenda. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Gram. 1450 Omr.- ork. 13.00 Voor de kinderen. 17 00 Tafel klavier. 17.15 Dansmuz. 18.00 Nws., comm. en act, 18.30 Lichte muz. 13.55 VARA-Va- rla. 19.00 Voor de kinderen. 1910 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Cliaine du bonheur. 21.00 Promenade ork. en solist. 21.45 Voordr. 21.55 Cello en piano. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Kinderkoor. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.15 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. jeugdjournaal. KRO: 17.10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Joum. en weeroverzicht. VARA: 20.20 Terugblik op 1939, lezing. 20.40 Kunstoverz. 21.10 Licht progr. 21.50 Ruimtevaart of luchtkasteel, gesprok. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. •19.00 Lekenmoraal en filosofie. 19.30 Nws. 2000 Sportoverzicht 1959. 20-30 Speelfilm. 22.00 Voor de vrouw. 22-30 Nws. en Joum. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Protest, uitz. 19.30 Jeu des métiers. 20.00 Joum. 20.35 Télé-Match. 21.35 Lectu res pour tous. 22.25 Wereldnieuws. (Advertentie) j iiiiiiiiiiiiiiiiii11 I Rood Wit Dry. 2.75 P« 11 FEUILLETON Door Capt.A. O. POLLARD Hij was tót nu toe gemiddeld één keer per week naar net vaste land gevlogen om verse groenten of fruit te halen. Gewoonlijk belde Harry Green hem een dag van te voren op en werd het aan hem overgelaten of hij 's avonds nog wilde vertrekken en in Frankrijk overnachten of in dezelfde nacht heen en weer vliegen. Het voornaamste was steeds, dat hij zijn lading zo vroeg mogelijk in de ochtend in Engeland aan de grond moest zetten. Gremencourt lag nog geen honderd mijl van Sanbridge. Het vliegveld was e' klein en had geen accommo datie voor vliegtuigen van meer dan gemiddelde grootte. Maar de douane- faciliteit' en andere voordelen maakten het uitermate geschikt voor het doel. Het laden van de vracht duurde meestal niet langer dan een half uur. Het ging namelijk niet in de eerste plaats om de hoeveelheid, maar om de voldoening, het publiek produkten aan te bieden die de con currenten nog niet konden leveren. De eerste twee vluchten liepen zon der incidenten af. Curtis nam de la ding in ontvangst, tekende het co- nossement dat Jacques Metrailler, de chauffeur van de Franse vrachtauto die de produkten aanvoerde, uit de binnenzak van zijn vuile leren jekker haalde, vloog terug naar Sanbridge, hielp Tommy met lossen en zag de groene vrachtwagen met de lading wegrijden. De douane in Gremen court en Sanbridge nam nu en dan steekproeven, maar leverde geen moeilijkheden op. Het was op de avond van de derde vlucht, een donderdagavond, dat do poppen aan het dansen gingen. Cur tis J;ad Joanne naar haar hotel ge bracht en kwam even no, tien uur in zijn kantooi', waar hij onmiddel lijk opgebeld werd. „Hallo!" hoorde hij de stem van Green. „Ben -ij het, Tomi.n?" „Ja, meneer Creen, ik kom juist binnen." „Ik begreep al niet waar je was; ik hang al 'n kwartier aan de telefoon. Het spijt me dat het zo kort dag is, maai- kun je vanavond nog naar Gremencourt gaan? De rommel, die je vanmorgen meegebracht hebt, is voor het grootste deel bedorven en ze moeten niet denken, dat ik dat zootje accepteer. Ik stuur alles terug en jij brengt een nieuwe partij mee." Curtis begreep niet goed, waarom er zo'n vliegende haast bij was, maar wat Green verder zei gaf hem de verklaring: „Het is zo dringend, omdat de boel zaterdag nog verkocht moet worden. Anders heb ik er niets meer aan!" Hij scheen vreselijk kwaad te zijn, alsof hij de ontdekking, dat het fruit in dit geval tomaten ondeug delijk was, een minuut geleden ge daan had. Hadden ze het dan de he le dag in de kisten gelaten? Gremencourt is zeker al op de hoogte?" vroeg hij. „Wat dacht jij dan! En ik heb tegen Lemoine gezegd, dat hij een goeie klant kwijtraakt als hij die gijntjes nog eens probeert." Ook de douane wist van de retour zending zodat de controle in twee minuten bekeken was. En met behulp van Tommy was de Rocket nog voor middernacht startklaar. Een half uur later stond hij in Gre- mencourt. De vrachtauto van Jaques Metrailler stond op de gewone plaats: Curtis taxide erheen en snrong op de grond. „Eonsoir, Jacques!" riep hij opge wekt. Die woorden waren blijkbaar het teken. Voordat hij goed en wel besef te wat er gebeurde, kwam er een magere man aanrennen, die hem bij zijn arm pakte. Op hetzelfde ogen blik barstte hij los in zo'i stortvloed van Frans, dat Curti3 hem niet kon volgen. Hij vermoedde, dat het Mon sieur Lemoine zelf was. „Bij mij moet U niet wezen", zei hij. „12: ben maar de loopjongen. Je ne comprends pas, monsieur!" Monsieur Lemoine begreep blijkbaar, dat hij zijn welsprekendheid verspil de en richtte het woord tot al het vliegveldpersoneel dat binnen ge- hoorsafstand was. Hij vatte het te rugsturen van de tomaten, naar zijn woede te oordelen, op als een schreeuwende onrechtvaardigheid. Maar hij liet het niet bij woorden. Hij wierp zich als een tijger op de eerste geloste kisten, rukte het dek sel eraf en keerde een kist onder steboven. „Zie je wel!" verkondigde hij zijn Eubliek, „ze hebben weer te hard ge ruid. Is het mijn schuld als de to maten tijdens het transport beder ven?" Veel tomaten waren inderdaad zacht en overrijp, sommige waren zelfs be schimmeld. Als ze die ochtend vers waren afgeleverd, waren ze wel heel gauw bedorven. Een tweede, kist bleek, als het kon nog slechter te zijn dan de eerste. Monsieur Lemoine raakte steeds ver der van streek, toen de plaatsver vangende directeur van het vlieg veld ten tonele verscheen. H11 keek naar de smeerboel op zijn domein en begon ogenblikkelijk aan een ver wensing en gros van Lemoine, zijn voor- en nageslacht, zijn zaken en verdere omstandigheden. De toeschouwers begonnen partij te kiezen en binnen een paar seconden was de chaos heer en meester van de situatie. Curtis amuseerde zich kostelijk en het werd nog mooier, toen een afde ling politie het vliegveld opgemar cheerd kwam. De „afdeling" bestond uit oen wachtmeester en twee gen darmes. Ze waren nog maar een paar meter van het strijdtoneel verwijderd, toen Curtis een uitroep achter zich hoorde en omkeek. Hij zag nog juist hoe Jacques Metrailler in de cabine van de Rocket klom. Even later kwam het geluid van een kist, die op de vloer gesmeten werd. Curtis werd nieuwsgierig en ging ook zelf de cabine In. Daar bleek, dat Jacques twee van de kisten weg gezet had en de derde eronder had geopend. In die kist, verborgen tus sen het fruit, lag een pakketje in zeemleer gewikkeld. „Hé! Wat heb je daar?" vroeg Cur tis scherp. Jacques stak waarschuwend een hand op en stak met de andere het zakje in de blouse. Hij was ver schrikkelijk opgewonden. „Stil, monsieur! Stil! De politic!" „De politie laat me koud. Wat heb je daar?!" Jacques wist zich geen raad. „Een... een cadeautje van mijn neef begon hij, maar hij werd in de rede gevallen door een bevelende stem, die riep: „Bent U de Engelse piloot?" „Ja, ik ben de piloot zei Curtis. „Uitstappen dan, alstublieft!" Curtis vond het maar wijzer te ge hoorzamen, want zijn geweten was zuiver. Als hier door Jacques Metrail ler en zijn kornuiten gesmokkeld werd, konden ze hem bezwaarlijk verantwoordelijk stellen. Omdat de wachtmeester geen Engels en Curtis maar een heel klein beetje Frans kende, werd een van zijn mannen te hulp geroepen als tolk. De papieren werden gecontroleerd en in orde bevonden, op de vraag naar contrabande antwoordde Curtis naar eer en geweten ontkennend, de rest van de lading werd zonder pardon het vliegtuig uitgegooid en met stok ken doorwoeld. waarna tenslotte de machine zelf tot in de kleinste hoek jes doorsnuffeld werd. Het resultaat was volkomen negatief. „Tevereden?" vroeg Curtis sarcas tisch. De wachtmeester keek hem vernie tigend aan en begon razend snel on hoogst verontwaardigd te oreren. „Wat zegt hij?" vroeg Curtis. „Hij zegt", lichtte de gendarme toe, „dat er deze keer niets te vinden was, maar dat U kennis zult maken met de geneugten van een Franse gevangenis als er de volgende keer wél wat te voorschijn komt." Curtis was nijdig, omdat ze hem blijkbaar als een aankomende mis dadiger beschouwden. „Hooide je wat hij zei?" vroeg hij aan Jacques toen de nolitie vertrokken was. Jacques grijnsde cn klonte V (kozend op zijn blouse. „Oui, oui, mons'eur ik heb hel boel goed gehoord," „Dus geen cadeautjes meer! Goed begrepen?" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4