Onderwijzers dringen in motie aan op salarisverhoging met 5 pet. België wil niet „verantwoordelijk zijn" voor keus van Starfighter f KLANKBORD JACQUES CHARRIER (MAN VAR B.B.) HEEET LIJFWACHT DINSDAG 29 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 CONGRES NEDERLANDSE ONDERWIJZERSVERENIGING Rapport over vakantiespreiding (met voorjaarsvrij) aanvaard Op de algemene vergadering der Nederlandse Onderwijzers Vereniging gisteren in Amsterdam begonnen is met algemene stemmen een motie aangenomen waarin de N.O.V. bij de regering met klem aandringt op een uitkering over 1959 aan het overheidspersoneel en de rijksgepensioneerden ten bedrage van een kwart maandsalaris, c.q. maand pensioen, en tevens op een verhoging van 5 pet. der salarissen en pensioenen ingaande 1 ja nuari 1960. De gedifferentieerde loonpolitiek, de vaststelling van de verhoging der salarissen van het overheidspersoneel zal moeten wachten totdat de alge mene trend der loonsverhogingen in het bedrijfsleven kan worden vast gesteld en de eenzijdige vaststelling door de regering dat de koppeling van de salarissen van het overheidspersoneel aan die in de metaalsector niet meer als richtsnoer zal dienen, zijn de overwegingen die voorafgaan aan de bovengemelde conclusie. Voorts zegt .de motie, dat de rege ling blijkbaar niet van plan is over 1959 de overheidsdienaren te doen delen in de toegenomen welvaart en de gepensioneerden uitsluit van het voorschot van 3 pet. Verder dat de regering bovendien geen concrete toezegging heeft gedaan ten aanzien van de door de ambtenarencentrales geëiste evenredige verhoging van de overheidspensioenen. „Juli centrale vakantiemaand" Het rapport van de vakantiecommïs- sie der Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (A.N.O.F.) werd aangenomen. In dit rapport wordt een aantal aanbevelingen en suggesties gedaan, waarvan ver schillende, zo werd door de secretaris van de N.O.V., de heer J. Roorda, in zijn toelichting gezegd, pas verwe zenlijkt kunnen worden na overleg met andere onderwijzersorganisaties, het bedrijfsleven en de overheid. De commissie opperde de volgende suggesties: de maand juli wordt als centrale vakantiemaand beschouwd. Voor het kleuter- en gewoon lager onderwijs: Een zomervakantie van vier weken met de zaterdag ervoor en de maan dag er na. O Ruim een week vakantie in het be gin van oktober. Een kerstvakantie van en met 21 december t/m 3 januari. Ruim een week vakantie in begin maart en in begin mei. Hierdoor zouden vijf werkperioden van elk ongeveer twee maanden ont staan, telkens gevolgd door een rust van tenminste tien dagen. De mei vakantie zou zo gekozen kunnen worden, dat koninginnedag, 1 en 5 mei er in zouden vallen. Voor alle scholen voor voortgezet on derwijs: Een zomervakantie van zes we ken met. de zaterdag er voor en de maandag erna. Een nerfst- en kerstvakantie als bij kleuter- en lageronderwijs. Een voorjaarsvakantie van twee weken met de zaterdag ervoor en de maandag erna in het eind van april en het begin van mei. De leerlingen van 12 tot 18 jaar kun nen waarschijnlijk een langere werk periode verdragen moeten dat ook wel kunnen als overgang naar de maatschappij. Premies A.O.W. en A.W.W. bepaald op 6,75 procent De staatssecretaris voor sociale za ken en volksgezondheid heeft het besluit van het bestuur van de so ciale verzekeringsbank goedgekeurd, waarbij voor de jaren 1960 en 1961 het premiepercentage van de alge mene weduwen- en wezenwet is vastgesteld op 1,25 Tevens is het premiepercentage van de A.O.W. (al gemene ouderdomswet) voor die ja ren verlaagd tot 5,5 De beide premiepercentages bedragen dus te zamen 6,75 hetgeen gelijk is aan het thans nog geldende percentage van de A.O.W. Bij koninklijk besluit is voorts be paald dat de regeling betreffende de niet-invordering en gedeeltelijke in vordering van de premies van kleine zelfstandigen, welke verschuldigd zijn krachtens de A.O.W., ook van toepassing zal zijn op de premies, verschuldigd krachtens dc A.W.W. Vrijgezellenbelasting in Staatsblad Het nieuwe tarief van de inkomsten belasting voor ongehuwde» is maan dag in het Staatsblad verschenen en wordt vandaag van kracht. In het Staatsblad is voorts dc wet tot verlenging van tijdelijke belasting maatregelen en maatregelen in ver band met fusies van vennootschap pen op aandelen verschenen. Deze wet zal gelden van 1 januari 1960 tot het einde van 1960. Voorts wordt bij Koninklijk Besluit de wet van 9 april 1959 tot wijziging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting tegen het einde van dit jaar in werking gesteld. HONDS. Toen het verkeer in Los Angeles op zijn drukst was. trachtte een hondje een straatweg over te ste ken. Het resultaat: Een verkeersop stopping over een afstand van vijf km, waarbij veertig auto's waren be trokken, elf mensen met lichte ver wondingen, schade van in totaal cir- ca 10.000 dollar, vijftien auto's die i weggesleept moesten worden. Men had een uur nodig om de weg weer vrij tc krijgen. Het. hondje overleefde zijn poging niet. 1 Indeling in drieën De commissie acht het van groot belang dat de vakanties over een langere periode in de zomer ge spreid worden. Zij beveelt ter be spreking met vertegenwoordigers van alle takken van onderwijs en met die van het bedrijfsleven de volgende suggestie aan: een ri- gionale indeling van het land in drieën met telkens twee weken verschil in aanvang zou de vakan tieperiode van één maand verlen gen tot twee maanden (bijv. van half juni tot half augustus). Als daarnaast in april-mei en oktober telkens een vakantie van tien da gen zou komen, zou een spreiding van betekenis kunnen worden ver kregen. Wil men tot een zekere spreiding ge raken, dan zal er, zo merkte dc heer Koorda nog op, een uniforme toela tingsdatum in het voorjaar moeten komen, waarvoor als de meest ge schikte datum de dag na de april-mei vakanties is, die bij het lager- en voortgezet onderwijs dezelfde dag is. Ernstige nood bij voortgezet onderwijs Met betrekking tot de nood bij het onderwijs merkte de voorzitter o.a. op dat de moeilijkheden bij het voortgezet onderwijs thans groter worden en zeer ernstige, zelfs ca tastrofale vormen aannemen. Bij het kleuter- en het lager onderwijs is de nood, die daar al jaren lang de ont wikkeling heeft belemmerd en het peil heeft gedrukt nog op geen stuk ken na gelenigd. Daarom lijkt het ons, aldus spreker, misplaatst nu al weer waarschuwende geluiden te la ten horen met betrekking tot een dreigend overcompleet aan onder wijzers in de toekomst. Ontwerp-Cals Ten aanzien van het ontwerp van wet van minister Cals voor het voort gezet onderwijs merkte de voorzitter o.a. op dat daarin nog wel het een en ander gewijzigd zal moeten wor den, waardoor de wettelijke positie van het openbaar onderwijs en zijn doelstelling duidelijker uit de verf komen, terwijl daarnaast, niet al te zeer aan de nogal vergaande verlan gens van confessionele zijde zal moe ten worden tegemoet gekomen, wil de welwillende houding die de ver eniging thans inneemt niet omslaan in een afwijzende. H Jacques Charrier heeft een judo- geweldenaar gehuurd om hem en zijn vrouw, B(rigitte) B(ardot), H die volgens zeggen van de artsen H binnenkort moeder wordt, te be- eeez schermen tegen opdringerige nieuwsgierigen. De geweldenaar H 5 zondag voor het eerst in actie H geweest. H Het gevecht heeft zich afge- speeld in een hall op de zevende H verdieping van het flatgebouw aan de Avenue Paul Doumer in de Parijse stadswijk Trocadero. Op de zevende verdieping zijn de p appartementen van het echtpaar Charrier-Bardot, en om te probe- s ren een foto te maken van het H jonge echtpaar waren een foto- graaf en een verslaggever van M een Frans weekblad naar boven H geslopen. De fotograaf had zijn camera schietklaar en stond voor de deur p van de Bardots. Maar voor de verslaggever kon aanbellen vloog de deur al open. Een ziedende Charrier stormde naar buiten. De fotograaf knipte p af. Charrier vloog hem aan, en beiden rolden over de grond. Uit de openstaande deur sprong toen de judoman naar voren. Hij was gewapend met een knuppel en wist met zijn judo en zijn knuppel il de fotograaf en de verslaggever p tot overgave te dwingen. Óver-o gave van de film in 's mans ca- f§ mera. Natuurlijk had het gevecht la- waai gemaakt en was de politie f= gewaarschuwd, zodat het allemaal p afliep met in beslagneming van de film en een verhaaltje voor alle m deelnemers aan het gevecht. De p mooie plaat van de briesende Charrier ligt nu hij de politie. M Charrier is indertijd na een s zenuwcrisis afgekeurd voor de p militaire dienst. Kennelijk was hij bevreesd ook als burger tekort te |j schieten. Zijn gehuurde stoerling p trok zich na het gevecht weer te- rug in de Bardot-appartementen. Hij had de vuurdoop ondergaan. Natuurlijk heeft Brigitte Bardot zich niet vertoond. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Dienstbode in Birmingham door sadist onthoofd De Britse politie is maandag begon nen alle mannen te controleren die een strafregister hebben van geweld daden tegen vrouwen om de moorde naar te vinden van de 29-jarige Ste phanie Baird, die dezer dagen in een hotel van de Y. W. C. A. (Young Wo men's Christian Association) te Bir mingham onthoofd werd. De chef van de recherche van Bir mingham verklaarde dat de misda diger gevonden moet worden, omdat hij kennelijk een sadist is, die weer een slachtoffer zou kunnen uitzoe ken. In de buurt van het hotel reden maandag radiowagens van de politie, die onophoudelijk omriepen: „De man die de dienstbode van de Y. W. C. A. heeft vermoord is een gevaar lijke gek, helpt ons hem te vinden". Prins Bernhard legt aantal functies neer Het particulier secretariaat van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden deelt mede: de vele en veelsoortige werkzaamheden van de prins hebben er toe geleid dat en kele functies slechts een formele be tekenis hebben gekregen, doordat de tijd ontbrak zich volledig in de daar mede verbonden vraagstukken in te werken. Aan gezien de prins dit weinig be vredigend acht, heeft hij besloten zijn commissariaten bij de maat schappij tot Financiering van het Na tionaal Herstel N.V. en de Steenko len Handels Vereniging N.V. neer te leggen en geen deel meer te nemen aan de werkzaamheden voor het reacor centrum Nederland. Het zegevierende team van de chr. ulo Olmenlaan Middelburg in het sckooldam-kampioenschap. Terwijl Aart- Walraven (links) en Cees vein Eenennaam in een spannend duel ge wikkeld zijn, kijken hun teamgeno ten Adri v. d. Broeke (links). Nico van Eenennaam middenen Ad Sin- ke oplettend toe. (Foto P.Z.C.), Kosten levensonderhoud opnieuw gestegen Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, v ertoonde van medio oktober 1959 tot medio november 1959 een stijging met 1 punt. Het indexcijfer inclusief A.O.W. steeg van. 125 tot 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 120 tot 121. Deze stijging speelde zich vrijwel uitsluitend af in de sector „voeding". Vooral de indexcijfers voor aardap pelen. groenten en fruit gaven een stijging te zien, terwijl voorts de prijzen voor schelvis en eieren oplie pen. Het totaal indexcijfer voor de sector voeding steeg hierdoor van 124 medio oktober tot 126 medio no vember. Prinses Irene zal „Keukenhof" openen Prinses Irene zal op 30 maart de officiële opening verrichten van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof". Bouw bejaardencentrum te Fijnaart Voor het legaat:, dat wijlen de lieer •J. Punt destijds heeft nagelaten aan de diaconie van de Hervormde Ge meente te Fijnaart, groot honderd duizend gulden, is een Jan Punt stichting ïn het leven geroepen. Deze stichting za! nu een bejaardencen trum te Fijnaart bouwen, bestemd voor de westhoek van Noord-Bra bant. Het benodigde terrein beslaat een hectare. De hervormde pastorie ter plaatse zal ten behoeve van de bouw worden afgebroken. Bij het centrum komen twaalf flatwoningen voor be jaarden. De bouwkosten worden be groot op f 877.246, Vijftig jaar trouwe dienst als bode- concierge bij het waterschap De Breede Watering van Zuid-Beveland heeft de 72-jarige, nog vitale heer J. J. M. Knijper erop zitten. Met dit jubileum werd hij maandagmiddag gehuldigd. Voor zijn vele verdiensten werd de jubilaris onderscheiden met de ere-medaillê in zilver in de Orde van Oranje Nassau, die burgemees ter H. K. Michaëlis van Goes hem op de revers speldde. Vervolgens was het de beurt van dijkgraaf P. J. J. Dekker om de jubilaris van harte te feliciteren met deze onderscheiding, zoals op de foto te zien is. TELEURSTELLEND BESLUIT VOOR FRANSEN Nederlandse beslissing niet prematuur te noemen (Van onze Haagse redactie) De voortsclirijdende integratie (sa mensmelting) tussen de Belgische en Nederlandse luchtmacht zou er vori ge week toe geleid moeten hebben, dat de beide regeringen tezamen nieu we toestellen voor de luchtmacht aankochten. Het heeft daarom In Ne derlandse officiële kringen wel opzien gebaard, dat alleen Nederland vorige week tot aankoop van (Amerikaan se) Starfighters besloot, terwijl in België nog geen beslissing daarover is gevallen. In officiële kringen wordt thans gezwegen, maar in andere ove rigens ook wel goed ingelicht krin gen twijfelt men er niet aan, dat de verklaring voor het aanhouden der Belgische beslissing moet worden gezocht in de behoefte om tegenover Frankrijk niet verantwoordelijk te staan voor het afwijzen van het door het door de Franse regering zeer sterk aangeprezen Franse vliegtuig, de „d'Assault Mirage". Als België thans over enkele weken toeli voor de Starfighter zou kiezen, dan ligt het argument voor de hand, dat de Belgische regering weinig anders meer kon, omdat zij door wat in Brussel al is genoemd een „prema tuur" Haags besluit in een dwangpo sitie zou zijn gebracht, gegeven de behoefte aan toenemende integratie van beide luchtmachten ook wat het materieel betreft. Intussen vestigt men er onze aan dacht op, dat van een prematuur be sluit van de Nederlandse regering geen sprake is. Minister Visser heeft midden december tezamen met zijn Belgische collega Gilson in Parijs een langdurig gesprek met de Franse autoriteiten gehad, dat dc twee, Be nelux ministers tot de gemeenschap pelijke conclusie heeft gebracht, dat de Mirage niet het type was dat voor de twee luchtmachten moest worden aangeschaft. In hun daarop volgend overleg hebben de heren Visser en Gilson volledige overeenstemming be reikt over een beginsel beslissing ten gunste van de Starfighter en hun overleg heeft voorts tot overeenstem ming geleid over de publicatie van dit besluit op de donderdag voor Kerstmis. Uitgesteld Ten vervolge op deze overeenstem ming heeft de Nederlandse minister vorige week woensdag het ontwerp voor het communiqué waarin de be- slissing bekend zou worden gemaakt naar Brussel gezonden, opdat de Bel- igische minister hem donderdag om streeks één uur de aanvulling zou i kunnen verstrekken omtrent het ge lijkluidende Belgische besluit, die in dit communiqué zou worden opgeno men. In tegenstelling tot. deze af spraak werd van Belgische zijde slechts medegedeeld, dat de beslis sing was uitgesteld. Intussen legt men er hier de nadruk op, dat er tussen de Nederlandse re gering en de Belgische regering geen plaats voor misverstand meer was omtrent de beslissing ten gunste van de Belgische aankoop van de Star fighter door beide landen. Dat de Belgische regering nu zij de bekend making van haar beslissing alsnog heeft opgehouden tot een later tijd stip in januari, alsnog haar stand punt ten gunste van de „Mirage" zou wijzigen houdt men in Den Haag voor niet wel mogelijk. Dat neemt niet weg, clat men hier weinig geluk kig is met het feit. dat nu naar het uiterlijk de verantwoordelijkheid voor de afwijzing van de Mirage op de Nederlandse regering wordt ge worpen. Deelorders Naar wij vernemen zal eerst over en kele weken de Nederlandse beginsel- beslissing- die donderdag jl. is be kendgemaakt worden omgezet in een definitief contract met de betrokken fabrieken. Pas dan zal worden beslist, in welke aantallen de Starfighter zal worden besteld. Verwacht wordt dat de Nederlandse regering in haar be hoefte aan deze vliegtuigen, die ge raamd wordt op 200 vliegtuigen, niet in de vorm van een enkele order zal voorzien, maar in deelorders van steeds 50 vliegtuigen, waarbij dan steeds een Amerikaanse order" voor hetzelfde aantal zal worden geplaatst eveneens ten behoeve van aflevering aan de Nederlandse luchtmacht. Aan genomen wordt dat tegen die tijd ook de Belgische beslissing officieel zal zijn, en dat de twee regeringen dan gezamenlijk met de fabrieken zullen onderhandelen. Het Wereldgebeuren Polstocht Na een reis van 8800 kilometer door zeven van de Verenigde Staten heeft Nelson D. Rocke feller in het afgelopen weekeinde la ten weten, dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor de presidentsverkie zingen in het jaar, dat deze week be gint. Het heeft de republikeinse mil jonair Rockefeller tijdens deze poli tieke polstocht overigens niet aan bewijzen van sympathie ontbroken: hij werd naar hij zelf zei hier en daar herinnerd aan zijn populariteit in de staat New York. waar hij gouver neur is. Dat zijn politieke verken ningstocht niet geheel zinloos was. bevonden ook de opinievorsers. Bij het peilen van de stemming onder de republikeinen kwamen zij tot dc con clusie, dat Rockefeller „het bijna even goed als vice-president Nixon zou doen" in de strijd tegen democra tische kandidaten. Polste men rtemo- cratisch-georiënteerden. dan kwam Rockefeller zelfs als de meest popu laire van het tweetal uit de bus. Bij het afwegen van voor- en na delen van een presidentschaps kandidatuur kon Rockefeller ech ter niet alleen afgaan op de publieke opinie. Voor „the man in the streef moge dan zijn eerlijke en vriende lijke gezicht meer „werfkracht" oe fenen dan dat van vice-president Richard Nixon, zonder de steun van de republikeinse voormannen zou hij het toch niet kunnen stellen. En op zijn reis is hem blijkbaar duidelijk geworden, dat hij deze partijleiding niet gemakkelijk voor zich zou kun nen winnen. Voor zover republikeinen regeringsfuncties bekleden of hoge banen onder de nieuw tc benoemen president ambiëren, blijven zij voor alsnog ernstig rekening houden met de waarschijnlijkheid, dat Nixon straks president zal worden. Nixon zelf heeft helemaal geen re den gehad om zich ongerust te maken over zijn kansen om re publikeins kandidaat te worden. Ter wijl Rockefeller zijn vraagtekenreis maakte, oefende hij in feite de macht uit in het "Witte Huis. President Ei senhower was immers bezig met zijn Elfstedentocht. Anders dan in het verleden, toen bijvoorbeeld jr. ziekteperiodes van de president de „assistent van de president" Sher man Adams nauwkeurig erop toezag dat zelfs de vice-president zich geen presidentiële waardigheden zou aan matigen, is Nixon nu bij afwezigheid van Eisenhower „de grote man". Adams is immers van het tapijt ver dwenen sedert zijn „corruptie-affai re". Zijn opvolger generaal-majoor Wilton B. Persons is een vriend van Nixon. Bij alle belangrijke kwesties haalt hij er als de president bui tenslands is - de vice-president bij. En omdat zij het zekere voor het on zekere nemen nu de verkiezingen in zicht komen, reppen allerlei hoge functionarissen zich naar Nixon met hun problemen inplaats van zich zoals in het verleden wcleens gebeur de voor hem af te sluiten. Nixon verheugt zich al in het vooruitzicht van Eisenhowers reizen in het vol gende jaar: naar de topconferentie die waarschijnlijk in Parijs zal wor den gehouden, naar Moskou en mis schien naar Zuid-Amerika. En hij hoopt, dat er in zo'n periode belang rijke beslissingen kunnen worden ge nomen die zijn populariteit verho gen. Zo had hij (vergeefs) gehoopt, dat in de afgelopen decembermaand een eind zou zijn gekomen aan het ondanks de hervatting van het werk nog steeds voortdurende loonconflict in de staalindustrie. Ieder blijft' in middels ervan overtuigd, dat Nixon alleen maar voordeel heeft van zijn huidige, machtige positie. Of Nixons kandidatuur tot een re publikeins verkiezingssucces zal leiden, blijft intussen zeer de vraag, al zijn er diverse hinderpalen op de weg naar een eventuele demo cratische zege. De dooi in de koude oorlog, waartoe ook Nixon zelf met zijn reis naar Moskou en Warschau heeft bijgedragen, zat door de repu blikeinen ongetwijfeld worden uitge buit. Verder krijgt men de indruk, dat veel Amerikanen die niet tot een der' partijen behoren, wel een even wichtige oplossing zien in een repu blikeinse president, regerende met een in meerderheid democratisch con gres (zoals thans). Een nadeel voor de republikeinen blijft daarbij even wel, dat zij niet de beschikking heb ben over zo'n algemeen-ei-kende, roemruchte kandidaat als Eisenho wer was. Zo'n overweldigende popu lariteit bezit ook de populaire Rocke feller niet. Vandaar misschien, dat hij zijn echtgenote niet het leed wil aandoen, dat hij verscheidene maan den uithuizig zou zijn, voor de cam pagne, Hij zal nu (verzekerd van zijn belangrijke positie in de partij) rus tig kunnen staren naar de „compo sities" van moderne kunstenaars, die- het Newyorkse gouverneurshuis in bonte en dure verscheidenheid op smukken. en die vaak even raadsel achtig als presidentsverkiezingen zijn. NELSON ROCKEFELLER rustig tussen de abstracten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3