Sunil wast stralend wit. Damvijftal chr. ulo Middelburg schoolkampioen van Nederland BLANKENHEYM JONGE (7.60) ,niet POLITIE-GROEPSCOMMANDANT KLOETINGE MET PENSIOEN Uout rSlfpe Zeeuwse Almanak RESTAURATIE SLUISE BELFORT IN ZOMER VAN 1960 GEREED Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 DECEMBER 1959 EERSTE NATIONALE TITEL IN ZEEUWSE DAMSPORT Na spannende strijd met jeugdteam van titelhouder D.C.L. Leeuwarden HET SUCCESVOLLE dam-vijftal van de Middelburgse Olmen- laan-u.l.o. heeft gedurende de kerstvakantie de kroon gezet op zijn schooldam-carrière. Het ulo-team slaagde er tijdeus de in Utrecht gehouden finale tussen de kampioensteams van West-, Noord- en Zuid Nederland in beslag te leggen op' de zo fel be geerde Nederlandse schooldamtitel! Voor deze in de Zeeuwse damsport unieke prestatie zorgden Cees van E enen na am (18), Aart Walraven (17), Nico van Eenennaam (16), Ad Sinke (.17) en Adrï v. d. Broeke (17), welke laatste in Véere woont. Dg vijf leerlingen, die de Zeeuwse schooldam-eer verdedigden. heb ben zich in dit grote nationale toernooi dus wel op voortreffelij ke wijze geweerd. Nadat ze het door de Middelburgse Damclub Advertentie (mee de baard) heft de sleutel van de gezelligheid - om van die goeie te spreken. georganiseerde toernooi op hun naam gebracht hadden, daarna het Zeeuws en het Zuidnederland- së kampioenschap wonnen, kwamen ze dus enkele dagen ge leden tot de hoogste schooldam- eèr. In de strijd hierom kwam het vijftal van de chr. ulo in-het strijdperk te gen het jeugdteam van titelhouder D. C.. L. uit Leeuwarden, dat zich de sterkste getoond had van de noord- groep, en het gastjeugdteam van het "Utrechtse ,,Ons Genoegen", dat het toernooi van de westelijke groep had gewonnen. De belangrijkste wedstrijd voor de Zeeuwen bleek die tegen de Leeuwarder dammers te zijn, de kampioenen van het vorig jaar. De Middelburgse scholieren sta ken in deze strijd tussen twee ge lijkwaardige, ploegen in prima vorm. Het werd een bijzonder spannende strijd, die zijn hoogte punt bereikte toen de stand 4-4 was. Het ging thans om het resul taat van de 4e bordspelers, waar van de Zeeuwse vertegenwoordi ger kans zag uit een vrijwel ho peloze stand nog .een remise te behalen, juist genoeg om mot een 5-5 gelijke eindstand een half uur tje uit te blazen. Niet opgewassen Hierna waren de „Ons Genoegen"- spelers de tegenstanders van de ulo dammers. Het Utrechts team gaf het niet cadeau, maar het was niet opge wassen tegen het enthousiasme van de Middelburgers, die hun kampioens kansen zagen stijgen. Ons Genoegen moest dan pok genoegen nemen met een 8-2 nederlaag. Typerend voor de vechtlust der Middelburgse scholie ren was wel het feit, dat ook hier uit een zeer moeilijk eindspel de 2e bord- speler nog een remise bevocht. Thans was het woord aan de Leeuwardense ploeg, die een felle poging deed om met een nog gun stiger puntenverschil de Utrechtse ploeg op de knieën te krijgen (9-1 dus). Deze poging bleef even-, wel zonder resultaat: wel eindigde de strijd in een 7-3 zege voor de DCL'ers, maar voor. het ulo-team betekende juist dit ene puntje voorsprong genoeg om als kam pioen van Nederland zegevierend huiswaarts te keren. Een prestatie dus van de eerste orde, die een felicitatie zeker waard is. Te meer omdat de titel juist behaald werd in het laatste jaar, dat dit vijf tal in schoolverband speelde. De persoonlijke resultaten van de Middelburgse dammers zijn: Cees van Eenennaam 2 punten uit 2 wedstrij den, Aart Walraven 1 uit 2, Nico van Eenennaam 4 uit 2, Ad Sinke 3 uit 2 en Adri v. d. Broeke 3 uit 2. ADJUDANT B. BOOGERD Veel waardering voor scheidende politieman IMaandagmiddag heeft adjudant B. Boogerd van de rijkspolitie, com mandant van de groep KI'"" Advertentie Joetinge, in het gemeentehuis"'vari Kapeile offi cieel afscheid genomen van de rijks politie in verband met bet bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zes jaar geleden was adjudant Boo gerd nog de jongste groepscomman dant in Zuid- en Noord-Beveland, maar thans heeft ook hij de leeftijd bereikt, dat hij zijn functie moet overgeven aan een jongere collega. De districtscommandant te Middel burg, majoor A. J. van Thiel, noem de dezer donkere dagen rond Kerst mis ook donkere dagen voor het po litiekorps. Niet minder dan drie zeer gewaardeerde medewerkers gaan de dienst verlaten. Hiervan is adjudant Boogerd ei- één. Namens de colleges van burgemees- VAN TOT OLIEBOLLEN De afdeling lleinkenszand van liet Groene Kruis zal op oudejaarsdag oliebollen bakken. Zo veel, dat geen enkele huisvrouw dat zelf hoeft te doen. Verleden jaar heeft het Groene Kruis in Heinkenszand dat .ook ge daan en de actie werd toen een suc ces, omdat er gedurende de dagen tussen Kerstmis en Oudejaar grote bestellingen werden gedaan. Die mo gelijkheid bestaat nu dus weer en de leden van de vereniging hebben zich ■voorbereid op een record-afname. Het hele dorp zal men van bollen kuunen voorzien. AFSCHEID Op de voorlaatste dag van het jaar zal men in Kloosterzande afscheid nemen van een bekende figuur, de rijkspolitiecommandant, adjudant Van der Zande. De afscheidsreceptie is in het gemeentehuis van Hontc- nisse. RADIOSONDE De heer L. I. Basting in Retran- chement deed dezer dagen een niet alledaagse vondst. Op zijn land vond hij een voor hem onbekend voorwerp, dat bevestigd was aan KERSTKRANS... „Die hel» Ui niet besteld!", was de eerste reactie van die mevrouw in Vlissingen, toen er een pracht Dan een kerstkrans werd thuisbezorgd, Het is een cadeautje"verklaarde het bakkersknechtje en op de vraag van wie dan wel, antwoordde hij prompt: „Van het kerstmannetje". Het geschenk werd in dank aan vaard en alle eer uangedaqii. Een dag later belde de bakker op met de vraag of de kerstkrans inderdaad bezorgd was. „Nou en of", riep me vrouw opgewekt in de telefoon - „en hij heeft heerlijk gesmaakt. Wilt U de goede gever hartelijk b'edan- ken?" Even was het stil aan de andere kant van de lijn, toen sprak de bak ker bedroefd: „Dat. wordt wat moei lijk mevrouw. Hij was voor uw bu ren bedoeld..." een parachute en een ballon. Het bleek een radiosonde te zijn, een apparaat dat waarnemingen be treffende luchtdruk, temperatuur en vochtigheid van do lucht naar de aarde seint, nadat het door mid del van een ballon is opgelaten. Deze radiosonde was op 2 decem ber op het vliegveld te Lombard- sijde in België opgelaten. Via de Belgische douane werd het kost bare voorwerp teruggezonden, VAKANTIE Na dertig jaar zijn de heer en me vrouw D. Fokker uit Zuid-Afrika weer eens in hun geboorteplaats Heinkenszand. De heer Fokker be zoekt er zijn moeder en mevrouw Fokker haar vader. Samen met hen hebben zij de kerstdagen doorge bracht. De heer Fokker emigreerde dertig jaar geleden met zijn Hein- kenszandse bruid als ondf naar Zuid-Afrika. DI AM ANTEN BR UILOFT De lieer en mevrouw Th. Clarijsse- Rcyns te Clingc hebben hun diaman ten bruiloft gevierd. Een feestcomité had er een waar feest van gemaakt. Na de plechtige H. Mis kwamen de leden van dö duivensportvereniging, de fanfare en het comité hun op wachting maken. De heer en me vrouw Clarijsso werden vervolgens officieel ontvangen door het gemeen tebestuur, waarna het door de buurt bewoners georganiseerde feest begon, 't Avonds bracht de fanfare liet bruidspaar een serenade. onderwijzer ter en wethouders uit de groep werd het woord gevoerd door de heer H. G. van Suijïekom, burgemeester van Kapeile, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een waardebon. Als vertegenwoordiger van de groepscommandanten op Zuid- en Noord-Beveland sprak de groeps commandant van 's-Heer Arendskcr- ke, adjudant J. J. de Bukviel. Deze memoreerde, dat er met adjudant Boogerd altijd een openhartig con tact had bestaan. Als gevolg van een onderbezetting van het korps was het werk dc laatste jaren niet zo gemakkelijk geweest. Maar zoals ook uit de woorden van de andere sprekers bleek, had de scheidende politieman zich op voortreffelijke wijze door deze moeilijkheden heen geslagen. Tevens betrok adjudant De Bukviel de echtgenote van adju dant Boogerd in zijn huldiging. Namens de districtscommandant, majoor Van Thiel, luitenant Van Oyen, de districtsrecherche en mejuf frouw Van Hazele, de chef de bureau en de collega's groepscommandanten kreeg de heer Boogerd een rook- standaard aangeboden. Wandbord Wachtmeester eerste klas M. S. Slootmaker uit Kapeile sprak na mens het beroepspersoneel enkele woorden ten afscheid. Van deze col lega's ontving de adjudant een rui tensproeier voor de auto, Zijn echt genote werd een plant overhandigd. Namens de reserve-rijkspolitie sprak de heer R. Boogaard, die ook enkele artikelen voor de auto aanbood en mevrouw Boogerd een plant over handigde. Voorts werd het woord gevoerd door de opvolger van de adjudant, adju dant G. Overbeeke en de heer J. Bor- rie, de namens de afdeling Bevelan- den van de Algemene Nederlandse Politiebond sprak en de scheidende politieman een wandbord en zijn echtgenote een doos chocolade over handigde. Namens de afdeling Be- velanden van de Bond voor Veilig Verkeer bood hij adjudant Boogerd een boekenbon aan. Zeeuwse zweefvliegers gaan naar Woensdrecht De nog jonge zweefclub „Walcheren" is er in geslaagd een definitieve rege ling te bereiken voor het gebruik van het vliegveld Woensdrecht. In club verband mogen de Zeeuwse zweef vliegers ieder weekeinde naar Woens drecht komen. Zaterdag a.s. gaan ruim 20 Zeeuwen naar Woensdrecht om in clubverband kennis te maken. Stralend wit wordt uw wasgoed met SuniL Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak Slot van pag. 1 penen reeds het gemeentebeleid be waakten zal in 1SG0 de raad bijeen- :omen. De grote zaal, waarin het ijzeren hek uit het gerechtsgebouw te Middelburg een plaats krijgt, zal door middel van een scherm in twee- en kunnen worden gedeeld, wanneer er vergaderd wordt. De meubilering van dit vertrek zal in de oude stijl zijn om de sfeer van eeuwen terug zo veel mogelijk te benaderen. Het grootste deel van de noordwand zal in beslag genomen worden door een open haard. Ook dc burgemeesterskamer op de bovenverdieping zal historisch ver antwoord meubilair bevatten. Als scheiding tussen burgemeesters kamer en modern ingerichte secre tarie die ook op do bovenverdie ping komt wordt gedacht aan een wand, die in de kamer van do burgemeester met goudleer zou worden bekleed. Expositiezold er Het gebouw is verdor verrijkt met een zolderverdieping, speciaal bc- Advertentiej waar warmte Helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.7S en 37.so stemd voor exposities. De tentoon stelling „Rondom het Zwin" zal de eerste zijn die er wordt ingericht. Oude tekeningen, kaarten en ge schriften, waaronder enkele unieke stukken, zulten een beeld geven van het leven in en rondom het oude Sluis. De voorbereiding van de expo sitie geschiedt thans onder leiding van de bibliothecaris van de provin ciale bibliotheek te Middelburg, de heer H. Pieters en in samenwerking met Belgische autoriteiten en des kundigen. Bijgebouw Tegen de westgevel heeft men een bijgebouw geplaatst, in stijl harmo niërend met net Belfort. In dit bij gebouw is op de begane grond de verwarmingsinstallatie onderge bracht en wordt op de eerste verdie- lieping zal een keuken, een gar derobe en de kamer van de gemeen te-opzichter bevatten. Aan deze inl ichting wordt thans ge werkt. Zodra ze gereed zijn, zullen de uitgesneden houten schilden, die door Nederlandse en Belgische beeld houwers gemaakt worden naar af beeldingen en symbolen uit de Bour gondische tijd, onder de eiken steun balken in de raadszaal en burge meesterskamer worden aangebracht. Monumentenzorg heeft bij dit alles een belangrijke stem in het kapittel. Een..van de incest opvallende veran deringen aan het exterieur wordt gevormd door enkele daktorentjes, die bij' de vorige restauratie werden „vergeten". Ze hebben een louter de coratieve functie. In de hoofdtoren daarentegen zal tenslotte het caril lon van de burgerij worden onderge bracht. Binqjenkort bij beter yveor zal deze toren raot een balustrade worden bekroond. Nu, terwijl de wind door de stalen steigerbnizeii fluit, is het immers geen pretje om daar te werken, ruim dertig 'meter boven de begane grond. Ernstig motorongeval te Stavenisse Motorrijder in ziekenhuis te Bergen op Zoom overleden Zaterdagavond omstreeks 12 uur heeft te Stavenisse een ernstig mo torongeval plaatsgehad. De motor rijder P. van G. en zijn duopassa gier M. N., beiden uit Stavenisse, kwamen van de richting St.-Maar- tensdijk en botsten door onbekende oorzaak eerst tegen een muur van het oude gemeentehuis en vervolgens tegen een muur van hotel P. Hen- drikse. De motorrijder P. van G. werd ernstig gewond; N. liep bij de botsing 'een zware hersenschudding op. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom, waar P. van G. maandagavond over leden is. Twee auto's reden bij Woensdrecht op elkaar in Maandagmorgen ontstond op de weg van Bergen op Zoom naar Zeeland in de buurt van het spoorwegviaduct te Woensdrecht een ernstig auto-onge luk. Uit de richting Rilland-Bath kwam een vrachtauto van de firma M. uit Yerseke aanrijden en daarach ter een personenwagen, bestuurd door de heer H. uit Vlissingen. Op het moment, dat deze de vrachtauto wilde inhalen, naderde uit de richting Bergen op Zoom een auto met aan hangwagen, bestuurd door de heer S. uit Goirle. Hiepop was H. niet be dacht, met het gevolg, dat een aan rijding- onvermijdelijk was. Beide wa gens roden met grote snelheid op el kaar in. H. werd gewond en naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom over gebracht. Zijn echtgenote, die even eens in de auto zat, werd niet ernstig fewond. In de wagen van S. bevon- en zich vier passagiers, die er met enkele lichte verwondingen afkwa men. Dc schade aan beide wagens was vrij groot. Jager bij Biervliet dodelijk verongelukt Door schot uit eigen jachtgeweer Tijdens een drijfjacht in de Paulina- en de Elisabethspolder onder de ge meente Biervliet is maandagmiddag de 58-jarige landbouwer E. V'ervaet door een schot uit zijn eigen jachtge weer dodelijk getroffen. Omstreeks half drie zette de heer V. de achter volging in achter een aangeschoten haas. Op de dijk tussen de beide polders gleed liij evenwel uit en kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat zijn geweer afging en hij een schot door de buik kreeg. Een on middellijk gewaarschuwde arts kon slechts de dood constateren, Dijkglooiing bij Burgbsluis werd beschadigd Bevolking dichtte gat provisorisch Waterbouwkundig ambtenaar W. Mol te Burgh ontdekte zondagmid dag tegen vier uur, dat de dijk glooiing tussen de Westbout en het oude Burghsluis door het woelige zeewater was aangetast en over een klein gedeelte was weggeslagen. Hoewel van direct gevaar nog geen sprake was, alarmeerde de-lieer Mol toch onmiddellijk do mannelijke be volking van Burghsluis. Met een tractorwagen vol puin heeft men bet gat in eerste instantie provisorisch gedicht, zodat uitbreiding kon wor den voorkomen. Jubileumtentoonstelling te Axel De heer C. van Zweden uit Vlissin gen behaalde op de in Axel gehou den jubileumtentoonstelling van ko- sierduiven Hollandse kroppers witte nijnen, pluimvee enz. bii de afdeling doffers fin duiven (oud) een eerste prijs. Bij de ijsduiven vedervoetig geband) doffer en duif (jong) be haalde de heer J. do Ruvsscher uit Vlissingen een eerste nrijs. Bij de raadsheren (wit en getijgerd) doffer en duif (oud) ging dc eerste prijs naar J. Klaasse uit Middelburg. Reünie oud-lyceïsten Donderdag hield de oud-leerlingen- vereniging van het chr. lyceum voor Zeeland „Contact" haar kerstreünie. De abituriënten waren in groten ge tale opgekomen en verheugd oen zo groot a&ntgl oude bokenden weer eens te ontmoeten. Tegen liet einde van de avond werd een kwestie van organisatorische aard afgehandeld; er moest namelijk in de vacatures van drie bestuursle den voorzien worden. Het nieuwe be stuur werd als volgt samengesteld: A. M. Vriilandt, voorzitter, D. Klui ver, secretaris, M. VV. Dekker, pen ningmeester, mej. L. C. Blok, be stuurslid. Besloten werd de volgende •eünie te houden op 14 april 1960. Westdorpenaar specialist voor luchtvaartongelukken Per 1 januari a.s.- zal de kapitein vlieger,'de Westdorpenaar G. Pladet naar Amerika vertrekken, in verband met een in Los Angeles te volgen opleiding. Hij zal worden opgeleid tot specialist voor het onderzoeken van lucht vaartongelukken. VANDAAG middelburg Electro: „Het lachkanon van dc infanterie", 14 jaar. 20 uur Vleeshal Stadhuis Zeeuwse kerstsa lon, 14 tot 17.30 uur. Vlissingen Luxor „Paniek in een we reldstad", 20 uur, 14 Jaar Alharnbra: „De man die verdwijnen moest", 20 uur, 14 JaarKunsthandel Bikker Schllderijenexpositle H. Fleurbaay, 0- 12,30 en 14 tot 18 uur. Gors Grand „Dc nacht voor de pre mière", 20 uur, alle leeftijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2