PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING BESTELT VOOR 600 MILJOEN AAN STARFIGHTERS Amerika zal zelfde bedrag bijbetalen Kilometer lange weg ontsluit recreatiegebied „De Braakman" GELUK DOOR VOORSPOEDIG GEESTELIJK LEVEN" VERKEER EISTE GEDURENDE KERSTDAGEN TALRIJKE DODEN 202e jaargang - no. 304 Dagblad, uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 60 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 dec. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. Wad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20: Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2004 Nederlandse industrie wordt ruimschoots ingeschakeld (Van onze Haagse redactie). Lockheed heeft de strijd om de grootste order, welke enige Nederlandse regering ooit te vergeven had, gewonnen. Weinige uren voor het kerst verlof begon heeft de Luchtmacht-voorlichtingsdienst namens minister Vis ser bekendgemaakt dat de regering heeft besloten de Lockheed F 104 G „Starfighter" te bestemmen tot opvolger van de Hunter-Iuchtverdedigings- jagera en de Thunderstreak Fighter-bombers van de Koninklijke Lucht macht. De aflevering van de eerste vliegtuigen van dit nieuwe type zal moeten beginnen tegen het einde van 1961. Inmiddels vernemen wij van zeer betrouwbare zijde, dat het hoofd van de Military Aid Assistance Group in Den Haag (het Amerikaanse agentschap voor administratie van de militaire hulp aan Nederland) de regering vorige week oficleel op de hoogte heeft gesteld van de beslissing van de Ame rikaanse regering om eenzelfde aantal vliegtuigen als Nederland koopt als Amerikaanse hulp aan Nederland ter beschikking te stellen. Indien dus de Nederlandse regering zoals vroeger gemeld 200 vliegtuigen nodig heeft, zij er zelf 100 hoeft te betalen en dat de Amerikaanse regering de andere 100 dan voor haar rekening laat bouwen. Dit aanbod is door de Nederlandse regering aanvaard. De regering heeft zich de zekerheid verschaft dat bij de bouw van de Starfighters van de Koninklijke Luchtmacht de Nederlandse industrie Fokker, Philips en enige kleinere toeieveringsindustrieën in ruime mate zullen worden ingeschakeld. V.S. 60-50 HULP. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat leveringsorders nog niet zijn gete kend. Het staat dan ook nog niet pre cies vast wat de prijs van de Star fighter zal zijn, en welke delen van Rusland aanvaardt westers voorstel voor serie topconferenties De Sowjetrussische regering heeft liet voorstel van de Westerse grote drie tot het houden van een top-con- ferentie in het voorjaar van 1960 aan vaard. Do Sowjet-premier Itroesj- tsjew stelt voor de besprekingen 21 april of vier mei te Parijs te doen aanvangen. Het westen had 27 april 1960 voorgesteld. Zondag is te Londen van gezaghebben de zijde vernomen dat het westen naar verwachting- in de eerste helft van de komende week en mogelijk reeds dinsdag zal antwoorden op het tegenvoorstel van de Sowjetrussische premier Kroesjtsjew betreffende de aanvangsdatum van een te Parijs tus sen oost en west te houden topcon ferentie. Het antwoord zal vermoede lijk door de ambassadeurs te Moskou van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk op het Sowjet russische ministerie van buitenlandse zaken worden overhandigd. Sleepboot „Zeeland" maakte reis om de wereld De zeesleepboot „Zeeland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is in de avond voor Kerstmis in de thuis haven teruggekeerd. Deiarmee werd een reis om de we reld afgesloten, die binnen tien maanden werd volbracht. Op deze i-eis heeft de „Zeeland", die onder bevel staat van kapitein Folkert de Jong uit IJmuiden, acht objecten versleept en hulp verleend aan vijf schepen. Slepend werd een afstand van bijna 18.000 mijl afgelegd. de produktie in ons land zullen wor den ondergebracht. Wel staat vast, dat door het aanbod van de Amerikaanse regering de fei telijke kosten van de Starfighters voor de Nederlandse schatkist tot 50 procent zullen worden teruggebracht. Aanvankelijk werd naar ons thans wordt verklaard de Starfighter aan geboden voor een bedrag van 1,2 mil joen dollar per stuk. Latere bereke ningen, verband houdend met de spe ciale eisen welke aan de elektroni sche apparatuur gesteld moesten worden, toonden aan, dat deze prijs wel tot ruim 1,4 miljoen dollar zou kunnen oplopen. Luchtmacht-officie ren raamden de uiteindelijke aanbïe- dingskosten op tegen de 6 miljoen gulden per stuk. Dat zou voor de to tale order neerkomen op tenminste 1,2 miljard gulden. Daarvan zal de Verenigde Staten thans een bedrag van 600 miljoen voor haar rekening nemen, zodat er op de Nederlandse begroting eveneens een bedrag van 600 miljoen zal drukken. Het blijkt dus dat de Verenigde Staten, die vroeger reeds de tactische vliegtui gen voor de Koninklijke Luchtmacht ter beschikking stelde, terwijl Neder land voor de luchtverdedigingsjagers zorgde, bereid is gebleken dit begin sel zij het volgens een nieuwe fif- ty-fifty-formule te handhaven on danks de recente Amerikaanse finan ciële moeilijkheden. Nog meer gewenst Aangezien de order in een periode van 4 jaar moet worden uitgevoerd komt de Amerikaanse hulp neer op een waarde van 150 miljoen gulden per jaar. Daaruit blijkt dat met deze Amerikaanse hulp nog geenszins is voldaan aan de jongste eis van de Nederlandse regering, vorige week bij monde van minister-president De Quay te Parijs aan minister Herter gesteld, dat de Amerikaanse hulp minstens 400 miljoen per jaar zal moeten bedragen wil de Nederlandse regering bereid zijn haar defensie begroting te verhogen, zoals door NA.V.O. aan Nederland is gevraagd. KONINGIN JULIANA IN KERSTREDE Koningin Juliana heeft vrijdag op de Eerste Kerstdag voor de radio een rede gehouden. De tekst werd voorafgegaan door een jongensstem, begeleid door orgel „Het volk, dat in het duister wandelt". Na de rede speelde het orgel„Daar is uit 's werelds duïst're wolken Hare Majesteit zei in de aanvang van haar kerstboodschap „Terwijl U bij uw radio zit, moge ik U voorstellen, samen innerlijk af te stem men op de golflengte waarop de boodschap van het kerstfeest te be luisteren is. De inhoud daarvan is, geloof ik, het enige, wat in nuch tere werkelijkheid de problemen van ons bestaan kan saneren en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als een zo algemeen groot feest wordt gevierd Vervolgens hield de koningin een beschouwing over de kerstwens „geluk door een voorspoedig geestelijk leven". Hare Majesteit besloot haar rede als volgt „Wij moeten vooruit. Het nieuwe j'aar, dat komt, zegt ons dat. maar bovenal zegt de boodschap van Kerstmis het, wil die worden uitgevoerd. Laat ons luisteren en het moment aangrijpen: want uit het tegenwoordige ontstaan alle toekomstige momenten. Wij leven in een keiharde werkelijkheid vraag het maar aan de jonge mensen die soms inderdaad als een kei op ons hoofd neer- dreunt. Maar richt dat hoofd weer op, en zet door. Wie laat zich uit het veld slaan Is het niet juist aan de tegenslagen dat men groeit Te mogen leven is ook: er zich doorheen mogen worstelen. Moeilijk zijn de lange grauwe stukken leven, en het zwaarst tillen wij er aan, ais er iets is dat onze kracht ondermijnt. Wat in de aanvang licht leek, lijkt later soms een bovenmenselijke opgave. Maar wie het eind doel haalt, die heeft iets gedaan voor de wereld en voor zijn mede mensen. Voor hem is er het eeuwige kerstfeest. Hij kan omroepen, dat de Zaligmaker is gekomen voor hem, en er aan toevoegen „Vreest niet, want zie, ik verkondig U grote blijdschap, die al den volke wezen zal"." Bij de scheepswerf „Wilton-Feijen- oord" te Schiedam is een grote rava ge aangericht, doordat een 80 ton zware kraan door de storm aan het rijden werd gebracht, tegen een Jf0 meter hoge wipkraan botste, waar door beide kranen omvielen. Men schat, dat de schade ruim een mil joen gulden bedraagt persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op de foto: een overzicht van de ravage. Vrouw le Dist in brandend huis omgekomen De 74-jarige weduwe Bootsma is woensdagmiddag in haar woning te IJlst om het leven gekomen toen, waarschijnlijk door een omgevallen petroleumstel, in haar huis brand was ontstaan. Buren, die de brand bemerkten, droegen de bejaarde vrouw ijlings naar buiten, maar zij bleek toen reeds te zijn overleden. De brandweer wist te voorkomen dat het huis geheel uitbrandde. Het alleenwonende slachtoffer was hulp behoevend en zeer slecht ter been en placht daarom op haar stoel door de kamer te schuivelen. Zij moet woensdagmiddag tegen de kachel ge vallen zijn en daarbij een petroleum stel hebben omgetrokken. Het ver moeden bestaat dat haar dood niet een direct gevolg van de brand is, maar dat zij aan een hartverlamming is overleden. Rockefeller geen kandidaat voor presidentschap De republikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft zaterdag verklaard dat hij zich geen kandidaat zal stellen voor het Ame rikaanse presidentschap bij de ver kiezingen in 1960. „Dit besluit is definitief", zei hij. Voorts „dénkt hij niet aan een aan vaarding van een benoeming voor het vice-presidentsehap, ook al zou men hem de eer van een dergelijke be noeming verlenen". Pierre de Gaulle overleden Pierre de Gaulle, broeder van presi dent Charles de Gaulle, is zaterdag avond in een ziekenhuis te Parijs op 62-jarige leeftijd overleden. De vori ge week had hij een hartaanval. Pierre de Gaulle was directeur van een maatschappij en voormalig se nator en afgevaardigde. IN AMERIKA 330 MENSEN OMGEKOMEN In Europa vielen 224 slachtoffers te betreuren Tijdens de kerstdagen is een groot aantal mensen in het buitenland om het leven gekomen door verkeers- en andere ongevallen. In de Verenigde Staten waren zaterdagochtend reeds 330 doden door verkeersongevallen. Te Haverstraw in de staat New York reed een auto met volle vaart tegen een fabriek op. Acht inzittenden, van wie vij'f kinderen, kwamen om het le ven. In Quducy (Louisiana) botsten twee auto's tegen elkaar, waarbij vijf mensen op slag gedood werden. Te Kiittyihawk in Noord-Carolima stortte een auto van een vier meter hoge brug ïn het water. De vijf inzittenden zouden verdronken zijn. Twaalf men sen kwamen voorts bij branden om. In Milwaukee vierde een groep in woners gezamenlijk het kerstfeest. Het eindiiigde met een steekpartij, die een man het leven kostte. In dezelfde stad ontstond een twist tussen een paar mensen, die zo hoog liep dat er op een gegeven moment schoten vie len. Een man kwam hierbij om het le ven. Te Richmond in Missouri for ceerde een man de toegang tot de woning van de vrouw van wie hij pas gescheiden was. Hij schoot haar en bun baby dood en sloeg daarna de hand aan zichzelf. In New York werden vier mensen ver moord. Europa In Europa zijn tot zondagavond in totaal 224 doden gemeld. Daarvan: 25 in Italië, 16 in Griekenland, 13 in Portugal, 11 in Zweden, 10 in Span je, 6 in Zwitserland, 5 in België, on geveer 40 in Engeland en ongeveer 20 in West-Duitsland. Te Sigmaringen in West-Duitsland, kwam 1 man om het leven en werden 18 anderen gewond (van wie vijf ernstig) bij een treinbotsing. In Carrara (Italië) moesten 73 men sen hun huizen verlaten toen een berg in de omgeving een enorme scheur vertoonde en de woningen gevaar liepen. Kapitein P. de Groot (links), gezag voerder van de Johan van Oldebar- nevelt" van de Maatschappij Ne derland" heeft afscheid genomen van de zee. De dag voor Kerstmis is hij in de haven van Amsterdam aange komen, waar hij aan boord van de „Johan" zijn functie heeft overge dragen aan kapitein P. J. Groenland. De scheidende en de nieuwe kapitein van de johan", terwijl zij elkaar de hand drukken. BEGIN GEMAAKT MET AANLEG HAVENTJE De Nederlandse Heidemaat schappij heeft een aanvang ge maakt met de verdere ontslui ting van het recretatïegebied „De Braakman". Deze tweede fase in het grote werk omvat het aanleggen van een weg van ruim een kilometer lengte dwars door het zestig hectare grote ge bied, de aanleg van twee kam peerterreinen, van een parkeer plaats en van een haventje in het uiterste noordoosten. Dit werk zal in DACW-verband worden uitgevoerd. Het begin is gemaakt, maar na nieuwjaars dag, wanneer men over meer werkkrachten beschikt, zal de bedrijvigheid in „De Braakman" zich pas ten volle ontwikkelen. Het is geen gigantisch karwei, dat de Heidemaatschappij hier onderneemt, hoewel er een grote massa grond moet worden verplaatst. Het resul taat zal echter zijn, dat reeds de aanstaande zomer de zestig hectare grote driehoek in het hart van de Tweede fase van werk in D.A.C.W.- verband vroegere Schelde-arm, de Braakman, die voor de recreatie bestemd is, voor het toeristenverkeer zal zijn ontslo ten. In de eerste plaats door de 1025 me ter lange weg, die van de provinciale weg BiervlietHoek naar het schier eiland in het noordoosten van het re creatiegebied zal leiden. Deze weg krijgt een breedte van drie meter. Het wegdek zal bestaan uit een puin- verharding van 15 centimeter dik, een penetratielaag en een gesproeide sluitlaag. De speciale attractie van deze weg zal worden gevormd door de brede bermen. Met de bermen mee wordt de breedte circa 22 meter. Men heeft dat met een vooi opgezet doel gedaan. Gebruikmakend van de (in dit geval gelukkige) omstandigheid, dat zand het voornaamste bestand deel is van de Braakmangrond, heeft men aan weerszijden van de weg een ideale parkeergelegenheid geprojec teerd. Onregelmatig geplante boomp jes zullen daar in de toekomst de automobilist, die er zijn „tenten" wil opslaan, schaduw bieden. Rust Aan de linkerkant van de nieuwe weg, op een afstand van drie k vierhonderd meter van de weg Biervliet-Hoek worden deze winter (Zie slot pas. 2 kol. 3) In Benevento op Sicilië zijn een boer en zijn zoon en dochter na het kerstmaal overleden aan voedselver giftiging. In het gebied van Steinbergkogel in Oostenrijk kwamen een Westduiser en een Oostenrijker om toen twee groe pen skiërs werden getroffen door een lawine. In Engeland eiste de storm mensenle vens. In Bournemouth spoelde een golf een negenjarige jongen van de kade. Zijn vader en twee anderen sprongen hem na. De jongen kon aan wal worden gebracht, maar overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De vader verdronk. In St. Ives, Cornwall, verdronk een man tijdens het vissen. Midden-Amerika In San Salvador in Midden-Amerïka zochten mensen die kerstaankopen de den, een veilig heenkomen, toen na een serie ontploffingen waarschijnlijk veroorzaakt door vuurwerk, brand ontstond. Vier zaken werden in de as gelegd. De schade wordt geschat op drie miljoen gulden. Enige men sen die uit ramen naar buiten spron gen liepen ernstige verwondingen op. In Australië heeft het in vele plaatsen zwaar geregend waardoor de vakantie van duizenden kamperenden „in het water viel". Afrika In Zuid-Afrika stierven minstens veertig mensen een gewelddadige dood en zevenhonderd personen wer den gewond bij ongevallen en overval len. De doden waren meest niet- Europeanen, die omkwamen bij steek partijen e.d. tijdens dronkenmanstwis- ten. Jongen vermoord door havenarbeider De twaalfjarige J. Uitenbogerd te Rotterdam is zaterdag door de 21- jarïge havenarbeider C. J. V. even eens uit Rotterdam, gewurgd. Na deze daad heeft de man, die inmid dels heeft bekend, het stoffelijk overschot op de fiets mee genomen naar het viaduct aan de Laan- slootseweg, waar hij het stoffelijk overschot onder een hoop zand heeft bedolven. Daar werd het door spelende kinderen gevonden. De arbeider had de jongen zaterdag avond meegelokt. Op de fiets nam hij de jongen eerst mee naar een cafeta ria. Vervolgens reed de havenarbeider naar de Laanslootsweg waar hij on tucht met hem pleegde. Uit vrees voor ontdekking, zo heeft hij tegen over de politie verklaard, heeft hij het ventje gewurgd. O Het Amerikaanse Cranberry-instituut heeft aangekondigd van de regering twintig miljoen dollar te zullen vorderen voor schade, geleden tengevolge van de waarschuwing van vorige maand dat er bessen met een onkruidverdeligsmiddel vergiftigd zouden zijn. VERWACHT. Geldig tot hedenavond RHINDER ZACHT. Wisselende bewolking en nu en dan buien. Krachtige en aan de kust nu en dan stormachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Min der zacht. ZON EN MAAN 29 december Zon op 8.48 onder 16.35 Maaji op, 7.53 onder 16.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1