Elke stijging van produktiviteit niet bestemd voor huurverhoging De viering van het kerstfeest mmoRD ERELIJST VAR GEVALLENER: KONINKLIJKE WENS VERVULD INDONESIË WIL NAASTING NIET VOOR INTERNATIONAAL HOF TWEE BROERTJES TE HALSTEREN ONDER ZAND BEDOLVEN DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ROEMERS, VOORZITTER N.V.V. Kritiek op houding van V.V.D. Op de gisteren te Utrecht gehouden hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft de voorzitter, de lieer D. Roemers, meegedeeld ter zake van de volgende huurverhoging, me de in verband met wat de voorzitter van het centraal sociaal werkgevers verbond, mr. F. H. A. de Graaf, daar over heeft gezegd dat het N.V.V. niet vau plan is elke toekomstige stijging van de produktiviteit voor huurverhoging te bestemmen. Over de uitvoering van de gediffe rentieerde loonpolitiek merkte de heer Roemers op dat het steeds dui delijker wordt, dat er een natuurlij ke coördinatie is tussen de lonen in de diverse bedrijfstakken. Hij twij felt sterk aan de mogelijkheid voor alle bedrijfstakken de gegevens waarop deze loonpolitiek berust te verkrijgen. Het N.V.V. is van oordeel dat het verschijnsel van achterblijvende loontrekkenden niet het gevolg is van het systeem der geleide loon politiek maar van een verkeerde toe passing daarvan, met name door hen die steeds op denïvellering hebben aangedrongen. Het N.V.V. is van oordeel dat het systeem.der gediffe rentieerde loonpolitiek ertoe leidt dat de welvaartverruiming veel latei- komt \dan onder het systeem van de geleide loonpolitiek. Voorts meent de verbondsvoor zitter dat de compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging te zamen met de gedifferentieerde loonstijgingen gemakkelijk tot 'n overspanning van de économie kunnen leiden. Het N.V.V. is verheugd over de ge wijzigde houding van de werkgevers met betrekking tot de viering van de 5e mei, maar het verbaast zich Groene kerst met regen (Van onze weerk. medew.) De komende feestdagen zullen in ons land, zoals het heet, „groen blijven". Met de krach tige westelijke luchtstroom bo ven de Oceaan komt een depres sie snel naar het oosten. Koude lucht met strenge vorst en sneeuw treffen wij aan in ge heel Rusland, waarbij de grens van deze koude lucht loopt over Polen naar noord-Finland. Het grootste deel van Europa zal tijdens de kerstdagen in be trekkelijk zachte lucht liggen, waarin geen sneeuw en vorst van betekenis voorkomen. Een nieuwe. stormdepressie, die woensdag bij New Foundland lag, zal in de loop van eerste kerstdag met het regengebied tot onze omgeving kunnen doordringen. De wind gaat uit het zuid-westen dan weer toe nemen en ook is er regen met zachte lucht te verwachten. De eerstkomende dagen mogen wij een aanhouden van het zeer be stendige weer verwachten met een temperatuur, die dicht bij normaal ligt. De depressies worden afgelost door periodes met flinke opklaringen, zodat de zon ons niet geheel in de steek zal laten. De krijgsraad van oBne in Algerije heeft de Franse cineast Pierre Clement veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf nadat hij in oktober 1333 aan de grens tussen Tünesië en Algerije was gearres teerd waar hij een film voor de Alge rijnse opstandelingenorganïsatie F.L.M. maakte. Clements helper, Zegloel, is ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Kerst 1959 de vele kersttoespraken, die talrijke staatshoofden en politici hielden 'on der de ban vun de „waarschuwings- mode". 'In Nederland lopc-n nogal wat men sen rond, die duidelijk behoefte heb ben aan het optimisme van een man als Eisenhower. Wellicht kan het kerstfeest 1959 aan deze (schijnbaar?) zwaar moedige mensen enige verlich ting brengen in die zin. dat ze rond uit toegeven aan de blijdschap van het kerstfeest. Als eerste stap daartoe zouden ze met dankbaarheid moeten beseffen hoe goed het ons Nederlandse volk gaat op velerlei ge bied en hoe opgewekt door miljoe nen mensen in deze wereld gewérkt wordt aan een toekomst, die zeker niet enkel gericht kan zijn op geluk en voorspoed, maar die nóg veel min der in zwarte kleuren mag worden afgeschilderd. OVERTREDING. Michael Heath in Uxbridgc. Engeland, kreeg een boe te van honderdveertig gulden omdat hij alvorens naar Canada tc vliegen voor een vakantie van drie weken, zijn wagen in de omgeving van de Londensc luchthaven had neergezet bij een bordje „Parkeren slechts toegestaan voor dertig mintuen". 'TIS. Met enige trots wees een repu- ceinse jury te Philadelphia de .laope 23-jarige mejuffrouw Evelyn ochüfricder aan als „Miss Philadel phia Republican". Dc juryleden ver namen te laat, dat deze miss gemist werd in de republikeinse ledenrcgis- ters dat zij zelfs tot de democra tische partij behoort. er over dat de vakbeweging deze beslissing uit de kranten moest ver nemen. Het N.V.V. is met zorg vervuld over de door de regering uitgestippelde politiek bij de aanvullende werkge legenheid. Sprekende over de bakke rijparagraaf gaf de heer Roemers als zijn mening te kennen dat de politieke partijen er niet aan zullen ontlcbmen op korte termijn hun standpunt in deze belangrijke mate rie te bepalen. Over de aansluiting van de Neder landse onderwijzersvereniging bij het N.V.V. oefende de voorzitter kritiek uit op de houding van de V.V.D., die aldus de heer Roemers als po litieke organisatie getracht heeft de beslissing der onderwijzers te he in vloeden. Dode bij botsing in Ermelo Op het kruispunt Oude Telgterweg- 't Abdij te Ermelo, verleende gisteren de bestuurder van een Volksbestel wagen J. K. uit Harderwijk geen voorrang aan een van rechts komen de personenauto, bestuurd door Van de B. uit Ermelo. Bij de botsing die hierdoor ontstond, sloeg de bestelwa gen over de kop. De 55-jarige J. Bouwman uit Harderwijk, die als schilder werkzaam is bij een Erme- lose firma, was juist op het punt waar de botsing gebeurde, aanwezig. Hij kreeg een klap van de bestelwa gen en overleed onmiddellijk. De in zittenden van de auto's kregen geen letsel. IN HAL VAN TWEEDE KAMERGEBOUW Elke dag wordt een bladzijde omgeslagen Naar aanleiding van het door de Tweede Kamer genomen besluit de erelijst van gevallenen een plaats te geven in de entreehal van het Ka mergebouw, heeft een Tedacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met dr. L. de Jong, chef van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, aan welk instituut de samenstelling van de lijst was toevertrouwd. Dc heer De Jong heeft er op gewe zen, dat men met deze samenstel ling tegemoet kwam aan de wens, dié prinses Wilhelmïna in de oorlog in haar toespraak van 31 december 1943 uitdrukte toen zij sprak van een boek met de namen en daden van de gesneuvelde verzetsdeelne- mers dat een ereplaats zal krijgen in ons midden. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is onmiddellijk na de bevrijding met het verzamelen van gegevens begonnen waarbij men, wat de te vermelden perso nen betreft, het project enigszins heeft uitgebreid. Behalve name lijk diegenen die het leven verlo ren doordat zij tijdens de Twee de Wereldoorlog aan het verzet in Nederland of in Ned. Indië deelnamen, vermeldt de erelijst ook de gesneuvelden van de Ko ninklijke Landmacht, de Konink lijke Marine, het Koninklijk Ne derlands Indische Leger en van de koopvaardij. Bij elkander be treft dit bijna 18.000 personen van wie vermeld zijn familie naam en voornamen, plaats en datum van geboorte, beroep of rang en, voor zover bekend, plaats en datum van overlijden. Gegevens over de gesneuvelden van de strijdkrachten en over de omge komen opvarenden van de koopvaar dij heeft het Rijksinstituut voor OoK logsdocumentatie verworven van de betrokken departementen. Bij het verzamelen van betrouwbare gege vens over de Nederlandse verzets- slachtoffers is belangrijke mede werking verkregen van de Stichting 1940/1945 en van tal van gemeente besturen. De erelijst is op dit punt echter niet geheel volledig. Zij is derhalve dus danig uitgevoerd dat periodiek nieu we gegevens toegevoegd kunnen worden. Op speciaal houdbaar pa pier, geleverd door een papierfabriek die aan het verzet hulp geboden heeft, wordt de erelijst naar een model van wijlen J. van Krimpen gecalligrafeerd in de Onze Lieve Vrouwe-abdij te Oosterhout. Deze calligrafische arbeid heeft al enige jaren gevergd, doch is nu bijna vol tooid. De lijst zal op 4 mei I960 door de regering aan de Tweede Kamer wor den overgedragen. In de entreehal van het Kamergebouw zal zij dan komen te rusten in een houder die de architect Aldo van Eyck in op dracht van de minister van O., K. en W. heeft ontworpen. Elke dag zal een bladzijde worden omgesla gen. Telkens worden dan de perso nalia van 24 gesneuvelden zicht baar. Noodwachtplicht thans in alle gemeenten De minister van binnenlandse zaken heeft thans alle gemeenten aange wezen voor de inschrijving voor de noodwachtplicht. Tevoren was reeds een aantal gemeenten aangewezen. Het tijdstip, waarop in de gemeen ten, die nog niet waren aangewezen, de noodwachtplicht daadwerkelijk moet worden geëffectueerd, wordt uitsluitend bepaald door de dagteke ning van de aanwijzing van de voor inschrijving beschikbare gewoon militair dienstplichtigen. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt. dat zij 22 schepen uit de actie ve dienst zal nemen en bij de reserve- vloot zal voegen. Dit zal in de komende vier tot zes maanden geschieden. De vloot omvat nu 875 schepen waarvan 388 gevechtsschepen. Kerstboodschap van paus Johannes XX11I Paus Johannes de 23ste heeft de I tweede kerstboodschap van zijn I pontificaat grotendeels gewi.jd aan I het probleem van dc wereldvrede, i „De jongste gebeurtenissen hebben een sfeer van zogenaamde „losma king" geschapen die opnieuw in ve ler geest hoop heeft doen opbloeien nadat men zo lange tijd geleefd had in een toestand van voorgewende- vrede, van zeer grote onstabiliteit, welke meer dan eens met algehele verbreking werd bedreigd", aldus de paus. Opgemerkt moet worden, zo zegt de paus, „dat de pacificatie waar de kerk voor bidt absoluut onmogelijk is wanneer zij verkeerd wordt opge vat als een toegeven of een ver zwakking tegenover ideologieën en levenssystemen die uitgesproken en onverminderbaar in tegenstelling zijn met de katholieke leer". Die door de kerk gewenste pacificatie „wijst niet op onverschilligheid ten overstaan van het geweeklaag dat ook nu nog tot ons komt uit de on gelukkige landen waar de rechten van de mens worden geïgnoreerd en onwaardig als systeem is aanvaard. Meer dan zestig mensen zijn gedood bij een ernstig vliegtuigongeluk bo ven Rio de Janeiro, waar twee vlieg tuigen niet elkaar in botsing kwa men. De wrakstukken stortten bran dend, op een zevental huizenwaar van er vier verwoest werden. Op deze telefoto ziet men brandweer lieden tijdens het reddings- en ber- gingsivérk. Gevangenisstraf tegen drie wachtmeesters geëist De officier van justitie bij de recht- bauk te Amsterdam heeft in de za ken van drie der vier wachtmeesters, die wegens het aannemen van giften om in strijd met hun plicht geen pro ces verbaal op te maken, de volgende straffen geëist. Tegen de 45-jarige Ar. J. F. P. en tegen de 25-jarige wachtmeester H. J. N. de H., ieder een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en tegen de derde verdachte, de 41-jarige wachtmees ter H. van O., tien maanden met af trek. REACTIE OP NEDERLANDSE NOTA - „Actie is gewettigd" De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za- Nieuwe territoriaal leider bij Leger des Heils DODELIJK ONGEVAL TIJDENS SPELEN Na lang zoeken werden zij gevonden Twee kinderen, van negen en tien jaar, van de familie Van Geel te Hal steren zijn gisteren tijdens het spe len op een terrein waar zand wordt gegraven, om het leven gekomen. De stoffelijke overschotten van de twee jongetjes werden na urén zoeken pas in de avond door de rijkspolitie gevonden. Reeds in de ochtend bad men de jon gens gemist. Gedacht werd dat zij met een auto, zoals zij dat wel meer deden, waren meegereden naar een nabijgelegen fabriek. Toen men ging informeren bleek het dat het niet waar was. Daarop werd de politie gealarmeerd, die met arbeiders een uitgebreid onderzoek instelde in de bossen van. Vrederust. Dit leverde geen resultaat op. Het zoeken werd daarop voortgezet op een terrein, waar zand wordt gegraven. Na ruim een uur graven had men de twee lichaampjes gevonden. De levens geesten waren toen reeds geweken. ken, Ganis Harsono heeft woensdag morgen verklaard dat Indonesië geen enkele reden aanwezig acht om de nationalisatie van de Nederland se ondernemingen in Indonesië voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. In commentaar op de jongste nota (van 18 december) die de Neder landse regering, met de suggestie deze kwestie aan het Hof voor te leggen, aan Djakarta heeft gezon den. zei de woordvoerder, dat vol gens het internationale recht de ac tie tot nationalisatie van de Indone sische regering gewettigd is. Dit kan onder andere duidelijk worden be wezen door de verwerping van Ne derlandse eisen in Bremen en Ant werpen, zei hij. Hij meende dat reeds eerder, in de Indonesische nota die enige tijd ge leden aan Den Haag is gezonden, is geantwoord op de argumentatie in de nieuwe Nederlandse nota. De In donesische nota benadrukte toen, dat de nationalisatie, zoals bewerk stelligd door Indonesië geen over treding van het internationale recht betekent. STEMMEN UIT DE KERKEN Commissioner K. Ahlberg, territo riaal leider van het Leger des Heils in Nederland is door generaal Wil fred Kitchiug per 28 .jan. aangesteld lot territoriaal leider van het Leger des Heils in Zweden. Hij zal zich te zamen met zijn echtgenote in janua ri naar zijn nieuwe arbeidsterrein begeven. Met ingang van dezelfde datum is tot territoriaal leider in Nederland aangesteld kolonel W. F. Palstra, de huidige chef-secretaris. Ook in de Middeleeuwen ontbrak het het soms aan de juiste stemming I Van de twee grote kerkhervormers. Luther en Calvijn, is bekend dat zij niet. veel op hadden met de kerkelijke feestdagen die midden in de week vielen. Reeds in 1520 slaakte Lutlier de verzuchting: „En mocht God wil len dat er in de christenheid geen vierdagen waren dan de zondag". Hij zou willen dat alles, wat er op die feestdagen midden in de week, in de kerk herdacht wordt, verlegd werd naar de zondag. De reden van deze wens van Luther is mede sociaal gericht. Hij wil de herdenking naar de zondag verleggen opdat de mensen kunnen werken op de daarvoor door God bestemde dagen. Bovendien zou er op deze wijze „veel boze ondeugd" achterwege blijven. Ook in die tijd was men blijkbaar al gewoon de bloemetjes buiten te zetten wanneer er een bijzondere feestdag was. Men kende in die tijd dan ook een bijna ontelbaar aantal kerkelijke feestdagen, zoveel, dat de arbeid er onder leed. Iu zijn verzuchting daarover gaat Luther verder: „Maar nu zijn wij geplaagd met vele vierdagen, tof. verderf van dc zie len, lichamen en goederen, waarover nog liecl wat te zeggen zou zijn". Toch wil Lutlier niet alle feestdagen ïn de week afschaffen. Hij noemt zelfs nog een tiental, van welke liet zin zou hebben die aan tc houden en daaronder is dan natuurlijk ook het kerstfeest. „Maar de mensen moet duidelijk gemaakt worden dat dergelijke feestdagen alleen daartoe ge houden worden, dat men daarop het Woord van God lore". leen de dag des Heien eerbiedigen en was niet geneigd enige menselijke instelling te erkennen. In andere ste den van het gereformeerd protestan tisme was men niet zo rigoreus te werk gegaan. Daar had men, behalve de zondag enige feestdagen overge houden, waaronder de kerstdagen en de Hemelvaartsdag. Maar van Cal vijn is wel bekend dat hij zich van die 25ste december niet veel aantrok. Wel was hij gewoon om op de zon- Die verzuchting van Lutlier lieeft het gereformeerd protestantisme willen verwerkelijken. Gewoonlijk wordt hier de naam van Calvijn genoemd als de strenge figuur, die een streep heeft gehaald door alle kerkelijke feestdagen midden in de week. We willen niet beweren dat deze hervor mer zoveel op had met die hijzondere dagen, maar toen hij in 1536 in Ge- nève kwam. waren aile feestdagen daar reeds afgeschaftMen wilde al- lag, die het dichtst bij onze eerste kerstdag viel, het kerstevangelie te prediken. Iedere woensdag hield hij zijn bijbellezingen en toen in het jaar 1555 de 25ste december op een woensdag viel, ging hij onverstoor baar door met de behandeling van het boek Deuteronomium en leerde naar aanleiding van hoofdstuk 21 10.14, het lot van de vrouw, die krijgsge vangen was gemaakt en die een Is raëlitische jongeman tot zijn eigen vrouw wilde nemen. In ons land is men nooit zo ver ge gaan als in Genève. De beide kerst dagen, de nieuwjaarsdag, de tweede dagen van het paasfeest en pinkster feest, als ook de Hemelvaartsdag zijn hier gevierd als dagen waarop de arbeid zoveel mogelijk achterwe- wege bleef. In onze provincie zoals we wel eens eerder hebben vermeld werd op de eerste kerstdag het H. Avondmaal gevierd. T egenstelling Wanneer wij deze soberheid ver gelijken met de drukte die er vóór de Reformatie, als ook in de te genwoordige tijd, van het kerst feest wordt gemaakt, is de tegen stelling wel opvallend. Evenmin als liet tegenwoordig ontbreekt aan stommen die waarschuwen voor een kerststemming, waar door men een kerstfeest krijgt zonder Christus, heeft liét in de Middeleeuwen daaraan ontbreken. Van Bernard van Clairvaux (1090 1153), een van de mensen die zich in die tijd ernstig hebben beziggehou- Zie slot pag. 5 koL 6) Het Wereldgebeuren Bijbelse landen Tegenwoordig zou een joodse tim merman. als hij het hem toe vertrouwde kind in Bethlehem bedreigd wist, niet naar Egypte vluchten. Als in één land een joodse familie onwelkom zou zijn, dan is dat Egypte wel. Wijzen uit het oos ten zouden zelfs de duidelijkste ster niet willen geloven, wanneer die ver kondigde dat in Israël iets was voor gevallen dat de verdere loop van het wereldgebeuren zou bepalen. Ten noorden, ten zuiden en ten oosten van de nieuwe staat Israël vindt men immers louter vijandschap. Een joodse timmerman zou nu naar het verre westen vluchten. En wijzen worden in Israël alleen uit het wes ten verwacht. Maar om deze gedachten aan de vooravond van het kerst feest toe te passen op de po litieke ontwikkeling de Israëli's kunnen toch geen respect hebben voor alle besluiten die door „wijze mannen" in het westen worden ge nomen. De dinsdag bekendgemaak te beslissing van de Wereldbank (een orgaan van de Verenigde Na ties) om aan Egypte een lening van 56.5 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor de verbetering en uit breiding van het Suez-kanaal, kon in Israëlische ogen geen genade vinden, en ook in het land dat de grootste „aandeelhouder" van deze Wereld bank is, de Verenigde Staten, hebben verscheidene volksvertegenwoordi gers uiting gegeven aan gramschap. In tegenstelling met het eerste van de zes punten die de Veiligheidsraad in oktober 1956 aanvaardde en waar mee Egypte zich toen akkoord ver klaarde, is er namelijk geen „vrije doorvaart zonder discriminatie" in het Suez-kanaal. In Port Said liggen twee schepen, de Deense Inge Toft en de Griekse Astypalea, aan de ketting met uit Israël afkomstige la ding. Israëlische schepen en andere boten met goederen, afkomstig uit of bestemd voor Israël, worden ge boycot. Egypte verklaart deze discrimina tie met een verwijzing naar het feit, dat strikt genomen nog een „oorlogstoestand" "bestaat tussen Egypte en Israël. Het Britse dag blad „Daily Telegraph", dat zich gis teren onder de critici schaarde, be toogde dat dit excuus nu maar eens opzij moet worden gezet; „Als de Verenigde Naties niet in staat zijn. hun uitspraak betreffende de vrije vaart in het kanaal op te leggen, zouden zij kunnen beginnen met het vaststellen van het principe, dat een land in oorlog is met een mede lid (zoals Egypte van zichzelf be weert), niet in aanmerking komt voor internationale hulpverlening". „The Times" en „The Guardian" be toogden daarentegen, dat de Wereld bank uitsluitend rekening behoort te houden met economische factoren, en keurden daarom het beleid van het onder presidium van de Amerikaan Eugene Black staande bankbestuur goed. „The Guardian" is van me ning, dat de lening misschien iets goed maakt van de fout van wijlen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, .John Foster Dulles, om geen geld voor de bouw van de dam bij Assoean beschikbaar te stellen. Doordat het communistische blok zich tot nu toe afzijdig heeft gehouden van medewerking aan de activiteit van de Wereldbank (die onderontwikkelde gebieden helpt), draagt het optreden van Blacks in stelling een westers stempel. Nasser, die zich het laatste jaar bij zonder rustig heeft gehouden, kan dus uit de beslissing, die de Wereld bank nu nam concluderen, dat het westen hem niet helemaal in de steek wil laten. Het westen dient daartoe ook zijn eigen belangen, want het karwei dat met dit geld wordt uitgevoerd bevaarbaarma- king van het kanaal voor schepen met een maximale diepgang van 37 tegenwoordig 35) voet is van betekenis voor de internationale scheepvaart. Als Dag Hammarskjöld. de secreta ris-generaal der Verenigde Na- tics, in januari op bezoek gaat bij Nasser, kan hij wellicht in poli tiek opzicht op wat minder bekrom penheid bij de Egyptische leider aan spraak maken, riïï de Wereldbank zo edelmoedig economische hulp ver strekt. Eugene Black, die tussen de bank-„bedrijven" door onder meer heeft bemiddeld bij de regeling van financiële problemen tussen Enge land en Egypte ontstaan door de Suezcrisis van 1956, zou intussen ook weer eens een op verzoening ge richt geluid kunnen laten horen De moeilijkheid voor het westen is. dat men noch de Israëlische, noch de Egyptische belangen over het hoofd kan zien nu. zoals C. L. Sulzberger eens schreef in „The New York Ti mes, „deze generatie van westei'se staatslieden boet voor de zonden hunner vaderen in deze bijbelse lan den". EUGENE BLACK bemiddelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3