ZEEUWSE KINDEREN TEKENDEN Kwaliteit liep zeer uiteen DRIE HOOFDPRIJZEN MAR IRENESCHOOL IN GOES Vele scholen, in totaal 38, heb ben deelgenomen aan de Zeeuw se tekenwedstrijd, die georgani seerd werd door de Provinciale Zeeuwse Courant. Groot was het aantal inzendingen: de ju ry moest 3455 tekeningen be oordelen, een aantal dat ver bo ven de verwachtingen uitsteekt. De beoordeling van de tekenin gen nam veel tijd in beslag. De jury bestaande uit de heren F. L. Maandag, tekenleraar aan rijkskweekschool, Middelburg (voorzitter), H. G. 3. de Mey tekenleraar aan de chr. kweek school Middelburg en de heer H. Kooger onderwijzer aan de rijksleerschool te Middelburg (de heer H. Schrijver, onderwij zer aan de r.-k. jongensschool te Goes was verhinderd aanwe zig te zijn) maakte naar aan leiding van deze tekenwedstrijd de volgende opmerkingen: Uit het vrij grote aantal teke ningen blijkt dat vele leerlingen van Zeeuwse scholen hebben deelgenomen aan deze wed strijd. De kwaliteit van de te keningen liep zeer uiteen. Veel werk kwam niet uit boven een clichématig opsommen van de geijkte kerstbegrippen, als het trapvormig kerstboompje, de rode kerstklokken enz. Ook is er naar het oordeel der jury veel te veel alles eerst met pot lood getekend en dan met kleur potlood ingevuld, waardoor wer kelijk expressief werk, spon taan van uit de kinderlijke bele ving ontstaan, veelal ontbrak. Moderne materialen voor de beeldende expressie als b.v. was- krijt, Japans pastel, oliekrijt e.a. geven het kind veel ruimere armslag voor zijn creativiteit. In Groep 1 werd met een eerste prijs bekroond de tekening van Hennie Hendrikse, o.l.s. 't Zand, in Middelburg, waarin met enkele forse inktlijnen direct de veilige beslotenheid van het huis door het kind opgeroepen wordt. Binnen deze beslotenheid zien we het kerstfeest in de huiselijke kring. Deze tekening is spontaan ont staan van uit de kinderlijke bele vingswereld en vertelt ons wat het kind van het kerstfeest essen tieel acht. De tweede prijs in deze groep ging naar Hansweert, naar Riek Weststrate over welke teke ning de jury hetzelfde zou willen opmerken als bij de eerste prijs- winnares. De prijzen in Groep 2 zijn toegekend op grond van onder meer de volgen de overwegingen: In de tekening van Henri van Leeuwen, Prinses Irene- school te Goes, komt zeer duidelijk de beleving, de sfeer uit. De kleuren zijn prachtig op elkaar afgestemd en de hele schildering is gekenmerkt door een forse manier van verf op brengen, waarin de persoonlijke ge aardheid van de kleine tekenaar naar voren komt. De tweede prijs ging naar Pia van Nunen, o.l.s. 't Zand, die in enkele rake streken een paar kinderen neergezet heeft, die blij en verwachtingsvol door een gloed van geet en oranje licht op een slechts even aangeduide kerstboom toestap pen. In de 3e groep gingen beide prijzen naar de Prinses Irene- school te Goes, waar Els Back uit de 5e, en Leo Overbeek uit de 6e klas, beiden een fraai werkstuk maakten in vetkrijt- techniek. Voor beide werkstuk ken had de jury veel lof, vooral vanwege het „los" zijn der kin deren van ieder maniertje of schema; spontaan vanuit de ge dachte: „Kerstmis" direct ont worpen in het materiaal zelf. Resumerend wil de jury deze positieve slotopmerking nog maken: „Wanneer men door een juiste keuze van expressief ma teriaal én door het geven van dié opdrachten, die het „losma ken" van de leerlingen beogen, een vergroting van de creatieve mogelijkheden van het kind be reikt heeft, zal het voor een vol gende jury een bijzonder moei lijke maar dankbare taak wor den uit de veelheid van zeer goede inzendingen een keuze te maken". Bovenstaande tekening Is van ELS BACK, hiernaast van HENNY HENDRIKSE en onder van HENK VAN LEEUWEN Troostprijzen Troostprijzen gaan naar: Klas 1 en 2 meisjes: Irma de Ridder, Vlissingse Schoolvereniging, Vlissingen; Jannie de Jonge, o.l.s 't Zand, Middelburg; Katrien Knuist. School met den Bijbel, St. Maartensdijk; Joke Korthout, Fr. Naereboutschool, Vlissin gen; Lies Melse en Wilma Ba- rendsen, Julianaschool O.-Sou- burg; Sannie Wisse, Ineke de Bree en Corrie Koppejan, School met den Bijbel, Zoute- lande; Hannie van Wezel, Chr. Burgerschool, Middelburg; Blazina van der Ketterij, o.l.s., Arnemuiden. Klas 1 en 2 jongens: Pim Zech, School J, Middel burg; Hubert van Iwaard'en. Prinses Ireneschool, Goes; Bennie Vriesman, Rijksleer school, Middelburg; Cor Lie- vense, School met den Bijbel, Zoutelande; Hans van Vliet, Pieter Jan Beenhouwer en Frans Kamermans, Vlissingse schoolvereniging, «JfoofifprijZen (f50.- en f25.-) wonnen: De prijswinnaars zijn: M ff Klas 1 en 2: H 1. Henny Hendrikse, 1 M o.l.s. 't Zand, j§ Middelburg I klas 1. 1 2. Riek Westrate, g o.l.s. Hansweert, 1 H klas 1. 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll ff Klas 3 en 4: I 1. Henk van Leeuwen, g Prinses Ireneschool, ff Goes, ff klas 4. 2. Pia van Nunen, o.l.s. 't Zand, g Middelburg, g klas 4. ff Klas 5 en 6: g 1. Els Back, M Prinses Ireneschool, If Goes, g klas 5. M 2. Leo Overbeek, g Prinses Ireneschool, ff Goes, M klas 6a. Vlissingen; Rudi Rijnberg en Kees van Reemst, o.l.s. 't Zand, Middelburg; Frans Schutijser, St. Jozefschool, Vlissingen; Ja- pie Steketee, Julianaschool, O.- Souburg; Bram Beun en Fred dy van der Hooft, o.l.s., Groe- de; Henk Deurloo, Prins Wil- lemschool, Vlissingen. Klas 3 en 4 meisjes: Noortje Vader, Marijke Ezeck en Mary Moerman, Vlissingse Schoolvereniging, Vlissingen; Joke Knuist en El- ma van Baaien, Prinses Irene school, Goes; Arie Hillebrand en Frieda Jacobse, Chr. Bur gerschool, Middelburg; Digna Sinke en Els Meyer, o.l.s. 't Zand, Middelburg; Beppie Kievit en Marian Molle, o.l.s., Hansweert; Sarie Weezepoel en Ida Postema, o.l.s. Pieter Louwerseschool, O.-Souburg. Klas 3 en 4 jongens: Sam Molle en Jan Zandstra, o.l.s., Hansweert; Jan Pallada, o.l.s.. Oostburg; Kees de Kam, o.l. Pieter Louwerseschool, O.- Souburg; Wim Moekker, Sint Jozefschool, Vlissingen: Bert Monteny, Kon. Wilhelmina- school, Vlissingen; Poel man, School met den Bijbel, Zoutelande; Tonny Hooger- heide, Prot. chr. school, Hoe- dekenskerke; Henk Googe- werff en Onno Boerwinkel, Chr. Burgerschool, Middel burg; Arie Veenendaal en Henk Molhoek, Prinses Irene school, Goes; Jan Fieger, o.l. 't Zand, Middelburg; Ben Sleeuwenhoek, School J, Mid delburg; Wennie Ivens, St Jo- sephschool, Hulst; Vonne Tulp en Jacques Geldof, Vlis singse schoolvereniging, Vlis singen. Klas 5 en 6 meisjes: Anneke Boelhouwer, o.l.s. 't Klas 5 en 6 jongens: Adrie de Koning, Henk van Kuijk en Theo Schutijzer, Sint Jozefschool, Vlissingen; Her man Goedhart, Kon. Wilhelmi- naschool, Vlissingen; Jan Oreel en Willy Kusse, o.l.s., Arne muiden: Appie Buize en John Baas, o.l.s., Oostburg; Jan de Jonge, Jan van Diepeningen, Wim van Tiel en Dint Wor- dragen, o.l.s. 't Zand, Middel burg; Leen de Putter, o.l.s., Hoedekenskerke; Gillis Poppe, Chr. school, Veere; Pim Schrijver, Jan Ligthartschool, Goes: J. Bagijnhof en Maarten van Denise, School J, Middel burg; Jan van den Driest, Rijksleerschool, Middelburg en Kees Polderman, Prinses Ire neschool, Goes. Zand, Middelburg; Tannie Goedegebure, o.l.s., Nieuw- dorp; Georgette Bogaert, R.K. meisjesschool, Lamswaarde; Marjan Torbijn, Digny Sinke en Paula Ambachtsheer, Prin ses Beatrixschool, Goes; Sita Lampert, Ineke Huybregtse, Marijke Dirven, Olga Lampe en Mieke Neve, Rijksleer school. Middelburg; Elsje Ra- derwale. o.l.s., Nieuwerkerk; Gerda Koole, o.l.s., Nieuw- dorp; Marlies Colsen, St. Jo- scphschool, Hulst; Tonny Co- lijn, Kon. Wilhelminaschool, Vlissingen; Lieneke Kats, Prins Willemschool, Vlissin gen; Hanna Otte, 'o.l.s., Oosterland; Addie van Doorn, Prot. chr. school, Hoedekens kerke; Tineke Vaane, Chr. nat. school, Scharendijke; Sel- ma Enker, Chr. burgerschool, Middelburg; Helleka van Nu nen, o.l.s. 't Zand, Middelburg; Nellie Lievense en Alece Kruit, School met den Bijbel, Zoute lande; Riet Willems en Tiny Kesteloo, St. Jozefschool, Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 16