ONBAATZUCHTIGE KERSTVIERING Surprise voor Goese werkers van „kerst-nachtelij kw uur Kerstmis voor 10 vrouwen en 50 mannen in Huis van Bewaring Van gasfabriek naar kraamkliniek.... VLISSINGERS ZINGEN VOOR ZIEKEN Deputatie brengt 's nachts ruim 170 kerstgroeten rond Ouden van daqen luisteren naar jon^e stemmen KERSTNACHT IS VOOR wika D. E. Hiensch uit Goes meestal een slapeloze nacht..... Want als op (le vooravond van Kerstmis de intieme beslotenheid van de kerstnachtdienst nog maar nauwelijks verbroken is, gaat hij op pad. Deze w (erker) i(n) k(erkelijke) a(rbeid) wordt dan bovendien een werker met nachtelijke arbeid Met een kerstgroet- attentie brengt hij verrassende vreugde en afwisseling in de noodzakelijke, maar vaak ongezellige nacht-arbeid van andere werkers. Want voor een groot deel van de mensheid mag de kerstnacht dan van beslissende be langrijkheid zijn, toch is zelfs deze nacht niet in staat het arbeidsritme van vele beroepen te verstoren.... Ook in de „stille nacht, heilige nacht", blijven fabrïekswachters, verpleeg sters, politiemannen, taxichauffeurs en nog vele anderen paraat. En het zijn deze werkers-van-het nachtelijke uur die wika Hiensch vergezeld door enkele andere Goesenaren met vreugde zien ko men. „Dat is nu de mooiste manier van evan- Wellicht is Goes de eerste plaats in Nederland geweest, die zo'n nachte lijke tocht van een „werker in kerkelijke arbeid" beleefde... Zo be richtte althans de „Open Deur", een modern evangelisaatieblad, dat met vlotte artikelen onkerkelijlcen tracht te bereiken. Die Goese pri meur kwam acht jaar geleden. Dat was in 1952... Samen met de predikant en enkele leden van de commissie „bijzonder kerkewerk" trok wika Hiensch 20 uit de kerstnachtdienst met al zijn schitterend licht de koude, donkere straat op... En in de duistere eenzaamheid van de Goese gasfabriek werd de eerste kerstgroet ge bracht aan een nachtwaker. „Alstublieft, de kerstgroet van de Her vormde Gemeente van Goes" en de dankbaarheid van deze wachts- man, die zich op deze bijzondere nacht niet vergeten weet, wordt zicht baar op zijn donkere gezicht. spontaan tegen de predikant zei: „Dat is verdomd aardig van de kerk"... Inmiddels komt men *s nachts al niet meer klaar. Tot diep in de nacht draven de kerkmensen van bezoek naar bezoek, maar de vol gende morgen vroeg wacht de ochtenddienst weer. Na die och tenddienst op eerste kerstdag „omgordt" men zich echter weer, want de lijst van kerstgroet kandidaten is lang. Een kleine opsomming bewijst dat: de telefooncentrale, het zieken huis Oostwal, het verzorgingshuis voor ouden van dagen, het politie bureau. taxibedrijven en de ...te levisietoren, vervolgens een apo theker, het rusthuis Randwijck, hotels, de bioscopen, de dienst doende dokter, de dienstdoende kraamverzorgster, buspersoneel Chauffeurs van touringcars, die tijdens de kerstdagen op reis zijn, hebben hun groet van tevoren meegekregen. Soms beleeft de kerstnacht-deputatie een bijzonder oponthoud: in het ziekenhuis Oostwal bijvoorbeeld, waar een spoed-operatie gaande was. Wika Hiensch heeft de groet toen bij de deur van de operatie kamer achtergelaten. Bij hoge uitzondering, want het is juist de bedoeling de groet en de sur prise persoonlijk over te -bren gen. Overigens vergt dit werk niet alleen veel tijd tijdens de kerstdagen, maar oolc er vóór. De uitgebrei de administratie, die er aan ver bonden is, groeit nog steeds, want elk jaar ontdekt men mensen, die vorige keer werden overgeslagen. En de standpunten, die men in Goes huldigt, zijn: de kerk is er ook voor deze mensen en de kerk moet zijn, waar de mensen zijn... gelisatie, die ib me denben kan", zei een ver pleegster vorig jaar spontaan tegen deze Goese wika Maar al offert wika Hiensch dan vrijwel heel zijn kerstnachtrust op, een opvallende uit zondering is hij toch niet... Er zijn in alle Zeeuwse steden tientallen mannen en vrou wen, die er tijdens de kerstdagen op uit trek ken om een ongezellige kerst van anderen wat gezelliger te maken. Zangkoren brengen pure kerstsfeer in zieken huizen, schenkers „die onbekend willen blij ven" voorzien de bejaardentehuizen van kerstbloemen en tijdens de kerst worden zelfs de mannen en vrouwen, die het Middel burgse huis van bewaring „bewonen", niet vergeten Aan deze „onbaatzuchtige»" om dit theatra le woord eens te gebruiken die de kerst sfeer brengen op plaatsen, waar de intieme, huiselijke gezelligheid vaak ontbreekt, is de ze pagina gewijd. In de gasfabriek van Goes wordt 's nachts al lang niet meer ge waakt, maar er zijn tientallen an dere plaatsen in Goes en omge ving gebleven waar in de kerst nacht wel gewerkt wordt. En de Hervormde Kerk weet ze in deze „stille nacht" te vinden, hoe ver borgen of afgelegen ze ook zijn. En vanzelfsprekend letten predi kant, wika en commissieleden daarbij in het geheel niet op „richting of religie"... De mannen, die er in 1952 voor het eerst op uittrokken, zullen dat niet licht vergeten. Het was een kerstnacht vol contrasten. Eerst was er een grauwe gasfabriek, waar een enkel lampje de afgron delijke duisternis van de holle ruimten nog scherper accentueer de, en daarna kwam een... kraam kliniek aan de beurt. Daar domi neerde het wit en sprong het licht verblindend op de late be zoekers af. Bijna ontroerd namen de zusters de kerstgroet, de ver snaperingen en het kerstnummer van de „Open Deur" in ontvangst. Deze moderne „evangelisten" heb ben in de loop van de jaren steeds meer werkende mensen in de kerstnacht „ontdekt"... Aan hon derd pakjes heeft wika Hiensch r eeds lang niet genoeg meer. Het zijn er ruim honderdzeventig ge worden. Kleine verrassingen want het gaat om het gebaar, waar van een buschauffeur bijvoorbeeld Het verboden toegang" op dit wit bord geldt niet 'voor de 6 J/-jarige heer Seheers. Hij i.i in dit Huis van Bewaring bij wijze van spre ken Icind-aan-huis. Juist tijdens Kerstmis spant hij zich in voor de tientallen bewoners van dit bouw werk. Foto P.Z.C.) ZELFS JN DE KERSTNACHT kun nen de verpleegsters hun post in de ziekenhuizen niet verlaten Zo is het ook in het Goese zieken huis Oostwal. Maar een deputatie vitn de hervormde kerk komt de. verpleegster een kerstgroet met een surprise brengen Tweede van links is wika D. E. Hienschds. J. W. Coenraad spreekt de verpleegsters vlot toe. Geheel links de heer I. de Graaf, lid van de commissie bijzonder kerkewerk. Foto P.Z.C.) Middelburger zoekt het in kieine attenties HEX HUIS VAN BEWARING in Middelburg is vooral tij dens de kerst geen begerens waardige plaats.... Niettemin zijn er ongeveer tien vrou wen en vijftig mannen, die in dit grauwe bouwwerk noodgedwongen Kerstmis 1959 beleven! Een sfeerloze, schrijnende kerst voor deze zestig „pensiongasten"? „Be slist niet"..., zegt de 64-jari- ge B. L. C. Schcers uit Mid delburg, die zich meer dan wie ook in de afgelopen kwart eeuw heeft ingespan nen voor het lot van de be woners van dit „tehuis". „Zelfs in het Huis van Bewa ring wordt een uitvoerig kerstprogramma afgewerkt" vertelt hij. Het is juist de heer Seheers, die zich voor de vrouwelijke en mannelij ke gevangenen inspant. En hij kan daarbij bogen op een zeer langdurige ervaring: reeds 28 jaar voelt hij zich „gegrepen door het lot van deze mensen, die men moet behouden voor een onher stelbare verbittering", zoals hij het zelf uitdrukt. Ook tijdens deze kerst werkt; lüj met de „kleine attenties": pakjes shag, sigaretten en lucifers voor ae mannen, stukjes luxe zeep en zo mogeli jk wat bloemen voor de vrouwenVeel Miildelbnrgers geven spontaan voor deze mensen, die tijdens de kerst in afzonde ring leven", zegt do heer Seheers. Reeds weken van tevoren loopt hij „stad en land" af om kleine gif ten voor de gevangenen los te krijgen. „Alleen doe ik het echter niet", vertelt de heer Seheers, „en U mag al m'n helpers wel eens bedanken". (Behalve de r.-k. reclassering (waarvan de heer Seheers thans tweede voorzitter is), spannen ook de prot.-chr. reclassering, het Le ger des Heils en het Nederlands Genootschap tot Reclassering zich in voor een sfeervolle kerstvie ring in het Middelburgse huis van Bewaring, Maar bij alles Is de 64-jarige heer Seheers ondanks het feit, dat hij door een bedrijfs ongeval moeilijk ter been is de stuwende promotor. Op kerstmiddag houden de bewoners van het Middelburgse Huis van Bewaring zich bezig met verschil lende spellen: kaarten, sjoelen, schaken, dammen enz. Mede dank zij de activiteiten van de heer Seheers zijn hiervoor prijzen be schikbaar. En ook mede dankzij de heer Seheers komt er geld bij elkaar om het bescheiden kerstdi ner voor de gevangenen iets aan trekkelijker to maken.... Voor al dit werk voor de gevangenen kreeg deze actieve Middelburger timmorman van beroep reeds een koninklijke onderschei ding en een pauselijke onder scheiding. Maar overigens niet al leen daarvoor, want de heer Seheers spant zich in voor talrijke verenigingen. Zoveel zelfs dat hij zelf zegt: „Soms krijg' ik een briefje voor een ver gadering en dan weet ik niet eens meer dat ik er nog in zat"... Maal ais zijn levenswerk beschouwt hij toch zijn werk voor de bewoners van het Huis van Bewaring. En juist op dagen als Kerstmis... „ZIEKEN ZIJN MEESTAL de beste luisteraars", zegt de 45-jarige di rigent A. J. Feij van het gemengd gereformeerd evangelisch koor in Vlissingen. En daarom Iaat de heer Feij ieder jaar weer op eer ste kerstmorgen de ongeveer 100 stemmen van zijn koor door het Bethesda-ziekenfcuis in Vlissingen schallen. Ruim 40 volwassenen en om en nabij 60 kinderen zingen dan voor de tientallen Vlissingse zieken kerstliederen. Deze Vlissingse zangers en zangeres sen trekken al sinds jaar en dag tijdens korst naar het ziekenhuis. „En de ervaring heeft ons ge leerd", vertelt de heer Feij, „dat de bekende kerstliederen 't meest gevraagd worden en de grootste troost zijn voor de zieken". Daar om stelt deze dirigent bij nieuwe kerstliederen de eis, dat het een melodieus lied isWe maken het niet al te ingewikkeld", zegt de heer Feij. Al weken van tevoren offert deze Vlissingse dirigent die het da gelijks brood verdient bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" samen met zijn tien tallen zangers en zangeressen ve le vrije uren op om de liederen in te studeren, „En onze dirigent stelt hoge eisen aan het koor", weet de heer A. de Klerk, voor zitter van de gereformeerde zang commissie, uit ervaring. Niettemin brengt dirigent en koor met veel vreugde deze onbaat zuchtigheid op. „want juist in een ziekenhuis is het werk tijdens de kerst prachtig", aldus 'de heer Feij, die op de foto aan het werk te zien is. (Foto P.Z.C.) Anonieme gever bedenkt rusthuis EERSTE KERSTAVOND in ..Vredelust" te Yerseke Met bevende, aarzelende stem zingen de bejaarden het kerst lied „Stille nacht, heilige nacht." Hun ogen schitteren en in hun hart daalt een grote rust Het is goed zó kerst avond te vieren Tegenover hen staat een groepje vrou wen en meisjes, leden van een kerk koor, Met overgave zingen zij het lied mee. Ook hun avond is goed, want zij hebben medemensen een on bekommerde, blijde avond gegeven. Misschien zijn ze wat aarzelend uit dc sfeer van het kerstfeest thuis weg gegaan, maar hier temidden van de bejaarden denken ze daar niet meer aan bij het zien van al die ver heugde gezichten. „Vredelust" wordt het vrede-op-aar- de tijdens dc kerstavond wèl verstaan. De laatste jaren is deze avond nog altijd tot een feest uitgegroeid voor de bejaarden, die hier in de besloten-1 heid van een eigen gemeenschap le ven. Dan koesteren ook zij een stille verwach ting. Gelukkig worden zij daarin niet beschaamd. Wie denkt, dat de be jaarden in „Vredelust" tijdens de eerste kerstavond hun „eigen boontjes moeten doppen, is er naast. Het is de laatste jaren namelijk een goede ge woonte geweest van de Hervormde predikant en het Hervormde kerkkoor juist deze avond voor de bejaarden tot een onvergetelijke te maken. Met deze traditie is dit jaar ten dele gebroken, want op eerste kerstavond zullen nu dc predikant van dc Gere formeerde Kerk cn dc leden van het Vrij-Evangclisch Kerkkoor naar het tehuis komen. Ook de organist van de Gereformeerde Kerk is van de partij. Dit kleine gezelschap werkt een heel programma af, waartussen door me nige tractatie aan de bejaarde man nen en vrouwen wordt uitgereikt. Want er zijn ook milde gevers, men sen van een volkomen onbaatzuchtige instelling, die het zelf goed hebben en die tijdens dc kerstdagen anderen daarin laten delen. „We hebben een anonieme gever, die ons in de decembermaand zijn gaven doet toekomen", vertelt ons de direc teur van het tehuis, de 27-jarige heer H, Bouwman. „We zijn hem er dank baar voor", voegt hij er spontaan aan toe. Maar ook de Hervormde Kerk blijft niet achter en altijd Is cr wel het een of ander, dat uit deze richting komt. De heer Bouwman vindt het zo bijzon der aardig, dat de leden van dc koren altijd spontaan op zijn „oproep" rea geren. Ten slotte moet ieder er de kcrstfecstviering in eigen kring voor laten schieten. Dat hebben de vrou wen en meisjes er overigens graag voor over. De beste „betaling" vormt voor hen dc hartverwarmende vreug de van dc bejaarde mannen cn vrou wen op die avond. Daar alleen zou je het al voor doen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12