Schuimrubberfabriek ging in vlammen op Gevaren van de zee blijven Schouwen-Duiveland bedreigen WIARDI BECKMANSTICHTING OVER PRIJSBELEID LANDBOUW VEERS BOUWWERK IN SUIKER GRACIA WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) Schade geschat op anderhalf miljoen Een zeer hevige brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag een miljoenenschade aangebracht aan het bedrijf van de „Rubatex" schuimrub berfabriek in Nigtevecht. Omstreeks haif vier bemerkte een arbeider van de nachtploeg dat bij de droogtunnel brand was uitgebroken. De brandweer van Nigtevecht be merkte direct dat zij alleen niets kon uitrichten tegen de geweldige vuur zee en riep de hulp in van de brand weren van Weesp, Weesperkarspel en Abcoude, die spoedig hun motor spuiten zonden. Het water moest uit de Vecht ko men, zodat slangen tot 150 meter moesten worden uitgelegd. Abcoude had intussen de hulp van de rivier politie ingeroepen waardoor een ba byspuit op de boot van de rivierpoli tie gemonteerd kon worden en de fa briek van de achterzijde kon worden benaderd. Met een twintigtal slangen werden enorme watermassa's op het vuur geworpen. Hoewel het aanvan kelijk scheen dat nauwelijks iets te redden was, bleek om circa zeven uur dat men de kantoorgebouwen en aan grenzende percelen kon behouden. Van de fabriek zelf bleef slechts wei nig over. Omstreeks half acht stortten de bo venverdiepingen in. Vooral door de BIJ WIJZE VAN PROEF Opheffing verdeling van woonruimte (Van onze parlementaire redacteur) De regering is van plan op zeer korte termijn met enige colleges van Gede puteerde Staten overleg te plegen over het bij wijze van proef in enkele gebieden opheffen van de verdeling van woonruimte, die steunt op dè woonruimtewet. De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. Klompé, heeft dit maandag in de Tweede Kamer, waar zij haar begro ting voor 1960 verdedigde, aangekon digd. Zij kon de gebieden echter niet met name noemen. De minister huldigde de opvatting dat men de woonruimtewet niet lan ger moet laten werken dan strikt noodzakelijk is. Dit betekent, dat het departement, als het meent, dat hier of daar tot opheffing van de woon ruimteverdeling kan worden overge gaan, aan de desbetreffende gemeen te advies zal vragen. In elk geval wenste dr. Klompe te voorkomen, dat de minst-draagkraehtigen de dupe van de maatregel worden. Daarom was zij van mening, dat men een aantal woningen „achter de hand" zal moeten hebben, alvorens tot het experiment over te gaan, zulks om eventuele moeilijkheden, vooral voor de minst draagltrachtigen, het hoofd te kunnen bieden. ...maak een blikje vis open Op de foto een beeld x zwaarte van enige tanks waarin zich een dertigduizend kilo latex bevond. Het bedrijf waaraan zestig man per soneel verbonden is, is voorlopig stil gelegd. Vele orders voor het buiten land lopen nog. Grote partijen die voor verzending gereed lagen zijn door het vuur verloren gegaan. De schade wordt geschat op ongeveer anderhalf miljoen gulden. Minister De Pous was in Bergen op Zoom De minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Bergen op Zoom. Hij was in gezelschap van de heer De Blok, van het bureau indus trialisatie van zijn departement, de heer Philippart, lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant en de heer Van Royen, griffier der Staten, voorts de heer Moonen, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut en de heer De Vries van de pro vinciale planologische dienst. In de collegekamer van het stadhuis werd een interne bespreking gevoerd, waarbij de heer Moonen een uiteen zetting gaf over de industriële situ atie in West-Brabant. Daarna werd onder leiding van ir. Peters een rond rit gemaakt door Bergen op Zoom, waarbij de oude haven en het daar aan gelegen industrieterrein werden bezocht. Daarna is het gezelschap via Roosendaal en Etten naar Breda Verdere pacificatie bij het onderwijs (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft maandag 'n nieuwe stap gezet op de weg naar de volledige financiële gelijkstelling van de verschillende soorten onderwijs in ons land. En wel door zonder hoofde lijke stemming een wetsontwerp aan te nemen, dat de kostenvergoeding voor de gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs op een overeenkomstige wijze regelt als de wet van 7 juli 1959 dat gedaan heeft voor de bij zondere v.n.m.o.-sccholen. Deze wet gaat uit van een volledige vergoeding van personele, materiële en kapitaaluitgaven volgens nor men, gebaseerd op de uitgaven van de rijksscholen. DIJKGRAAF A. M. GELUK: Ir. G. D. Kloosterboer tot hoofd technische dienst benoemd „De bewoners van Schouwen-Duiveland wil ik erop wijzen, dat ze zich altijd bewust moeten blijven van de gevaren, die van de kant van de zee dreigen. Er zullen trouwens altijd risico's verbonden blijven aan het wo nen onder de zeespiegel. Het evenwicht in de beveiliging rondom ons eiland is beslist nog niet bereikt, al is het de laatste jaren natuurlijk wel veel verbeterd. Het is evenwel van belang, welke maatstaf wordt aange legd. duist deze maatstaf nu, veroorzaakt vaak de moeilijkheden bij het overleg", zo sprak de dijkgraaf van het nieuwe waterschap Schouwen- Duiveland, de heer A. M. Geluk, dinsdagmiddag bij de aanvang van de derde algemene vergadering van het bestuur van het waterschap. De dijkgraaf merkte op dat het nieu we waterschap thans bijna een jaar heeft gefunctioneerd. „Het behoeft geen nader betoog, dat voor ieder die deel uitmaakt van het nieuwe water schap, deze concentratie zijn bijzon dere moeilijkheden met zich brengt, zowel voor het bestuurslid, als de ambtenaar en de kantonnier", zo vervolgde de heer Geluk. Bij de administratie van het water schap meende de heer Geluk een ern stige handicap te zien in het uitblij ven van de schattingen van de ach terstand in het onderhoud en van de waarde van de onroerende en roe rende goederen, alsmede door het uitblijven van de vaststelling van het uitgangspunt voor de nieuwe ge- schotten van de voormalige polders. Dit alles dient te geschieden door of onder leiding van Gedeputeerde Sta ten. „Wij doen dan ook een dringend beroep op Gedeputeerde Staten om spoed met de vaststelling te ma ken", aldus de heer Geluk. Over de veiligheid van hét eiland, dus de zeewering, zei de heer Ge luk, dat het aantrekkelijk zou zijn om indien er geen overeenstem ming viel te bereiken over de sub sidiëring van een bepaald te ver sterken dijkvak, dit te doen uitvoe ren zonder subsidie. Dit zou even wel betekenen, dat het waterschap zich financieel reeds volkomen lam legt bij het voor eigen rekening uitvoeren van slechts één werk van enige omvang, aldus de dijk graaf. Hij zag de kosten van een omvangrijk werk, zeker langs de oevers van het èiland, al gauw- overeenkomen met de waarde van enige duizenden hectaren grond. Niet blind staren Voorts zei de heer Geluk, dat men zich op de hoogte van dijken alleen niet blind moet staren. Op vele plaatsen zijn de voor-oevers onbe trouwbaar en gevaarlijk, zoals de jaarlijkse peilingen uitwijzen. Ie dere dag, ieder uur kan ons voor onaangename verrassingen plaat sen. zo constateerde de dijkgraaf. Hij meende het belang van het Del- De Dr. WiarÖl Beekman stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft een rap port uitgegeven over het prijs- en structuurbeleid in de landbouw. Als centraal thema stelt het rapport, dat, wil de noodzakelijke aanpassing van de Nederlandse landbouw aan de verhoudingen op de wereldmarkt en de technische ontwikkeling zich vol trekken. een actief markt- en prijs beleid niet voldoende is. Tevens dient een actief structuurbeleid te worden gevoerd. Aan de hand van diverse publikaties in Nederland wordt een grote mate van eenstemmigheid geconstateerd inzake de opvatting over de doelstel lingen van het landbouwbeleid. Het rapport stelt dat het landbouwbeleid gericht moet zijn op het leveren van een op langere termijn aan andere groepen gelijkwaardige bijdrage van de landbouw tot de nationale wel vaart. Uitgaande van deze doelstel ling dient de landbouwpolitiek te streven naar a. een redelijk inkomen per hoofd van de op sociaal en economisch verantwoorde wijze in de landbouw werkzame beroepsbevolking b. een sociaal economisch verant woorde jpriisYorming van land- bouwproduktên' Voor öe cónsüment. taplan niet genoeg te kunnen onder strepen. Daarom drong hij aan op versnelde uitvoering van dit project. Vervolgens noemde de heer Geluk enkele belangrijke werken, die in 1959 werden uitgevoerd. De waterschapsvoorzitter, sprak zijn teleurstelling uit over het uitblijven van nadere gegevens over de Alge mene Bijdragenwet. Dankbaar was hij voor de verhoging van het voor lopige subsidiepercentage voor de werken van het voormalige water schap Schouwen, maar volgens hem bleef de onzekerheid. De heer Geluk verklaarde tenslotte, dat er met vuur wordt gespeeld, als in een tijd van welvaart, waarin ons land nu leeft, wordt nagelaten nood zakelijke werken, die de veiligheid vergroten, uit te voeren. Het water schapsbestuur wil positief meebou wen. Dat zal geld kosten, maar de bronnen daarvoor zullen we aanbo ren, zo zei de heer Geluk. Men dient dan echter elders ook te beseffen, dat de lasten voor de kapitaal- en onderhoudswerken aan de zeewering zo hoog zullen oplopen, dat voor het overige werk in het waterschap niet meer of zeer onvoldoende middelen zullen overblijven. Alvorens de heer Geluk zijn ope ningstoespraak hield, ging hij over tot de beëdiging en installatie van mr. F. Th. Dijckmeester tot Hoofd ingeland. De heer Dijckmeester sprak aan het slot van dê vergade ring over de zeer oude banden die hij reeds met Schouwen-Duiveland had. Mede daardoor geloofde mr. Dijckmeester het als een voorrecht te zien als hoofdingeland deel te mogen uitmaken van het waterschap Schouwen-Duiveland. Voorts behelsde de agenda o.m. en kele bestuursvoorstellen, zoals wijzi ging van het besluit tot verkoop van de berm aan het Biesterveldweegje, tot aankoop van het perceel Nieu- werkerk N 504 voor een bedrag van f 1410.Verder voorstellen tot aan koop van percelen Burgh C 478 en C 479, voor zover geen erfpacht zijn de. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Begroting De begroting geeft op de gewone dienst een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 1.077.441,77, met een P°st voor onvoorzien van f 10.000. De kapitaaldienst geeft een bedrag in ontvangsten aan van f 13.678.256,55 en in uitgaaf van f 13.093.649,75 en sluit dus met een batig slot van f584.606,80. Het opgevoerde bedrag dijkgeschot (f917.452,36) vormt het totaal dei- voorlopige aanslagen, waarmee de uitgaven voor de gewone dienst be taald kunnen worden. inclusief f 140.730,34 rente en aflossing ten laste van de voormalige polders en f 68.770,02 uitkering aan de twee waterkeringen. KAPITAALWERKEN Van de kapitaalwerken kon de in- laagdijk bij Kloosternol worden aangelegd en een nieuwe peilboot worden aangeschaft. Andere opge voerde werken, als de verbetering van de zeewering van de noordkant van de voormalige polders Ooster- land en Zonnemaire en het opruimen van de bunkers, zullen naar is te ver wachten, in de begroting 1960 weder om worden opgenomen. Nadat de begroting voor 1959 hoofd- stuksgewijze was behandeld, gaf de vergadering met algemene stemmen haar goedkeuring daaraan. Voor 1960 werd een kasgeld tot een be drag van f5.000.000,opgenomen. De verbeteringswerken aan de zee wering van het voormalige water schap Ooster- en Sirjansland. zoals het bestuur die had voorgesteld, kon den eveneens dè goedkeuring van de vergadering wegdragen. Tot hoofd van de Technische Dienst van het Waterschap werd benoemd ir. G. D. Kloosterboer te Heemstede. Hij verkreeg 42 van de 44 uitge brachte stemmen. Bij de rondvraag attendeerde de heer L. M. Moermond op de schade in de afsluiting van het Dijkwater, die door de konijnen wordt aangebracht. Derde slachtoffer auto-ongeluk overleden Gisteren is het derde slachtoffer van het auto-ongeval, dat zondagavond rond half zeven op de Wouwsestraat- weg, onder Bergen op Zoom, gebeur de overleden. Het is de 37-jarige J. W. A. Janvier uit Bergen op Zoom. Hij was naast de bestuurder van de vrachtauto gezeten, welke door de Belgische auto frontaal werd aange reden. Mr. Höppener benoemd tot burgemeester van Roermond Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1960 benoemd tot bur gemeester der gemeente Roermond mr. R. G. A. Höppener, oud-staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In 1927 werd hij gekozen als lid van de gemeenteraad en later als wethou der. Vanaf 1939 was mr. Höppener lid van Provinciale Staten van Lim burg en vanaf 1946 tot aan zijn be noeming als staatssecretaris van O. K. en W., lid van Ged. Staten. Na de bevrijding was hij ook enige tijd do cent aan de r.-k. leergangen te Til burg en aan de school voor maat schappelijk werk te Sittard. In het laatste kabinet Drees van ok tober 1956 werd mr. Höppener be noemd tot staatssecretaris voor on derwijs kunsten en wetenschappen In het kabinet-De Quay van 1959" keerde hij niet terug. IN RUIM ixointig da gen, oftewel 130 uren, heeft de chef-kok van hotel-café-restaxirant ,,De Campveerse To ren" te Veere het be drijf, xoaarin hij werk zaam is, nagebouwd in suiker. „Voor een tweede keer zou ik het nooit doen", verklaar de otis de 26-jarige heer G. M. vaxi Westen en wanneer men zijn werkstuk beziet klinkt dat zeer aannemelijk. Tot in details imxners slaagde hij er in het Veer se bouxowerk na te bootsen, in een schaal van rond 1 op 50. De suikeren „Campveerse Toren" werd voornamelijk op getrokken uit suikerr klontjesf die ftlef eiwit aaneengemetseld wer den. Alle.en het dak be staat uit het zoge naamde „dragant- xoerk", een term. die in vakkringen verraadt, dat hier gewerkt werd met poedersuiker en gelatine, een procédé, dat vaker wordt ge bruikt. Maar het bou- xoen met suikerklon tjes en eiwitten vergt een aparte vaardigheid en... een xiitzonderlijk geduld. Vandaar dat chef-kok Van Westen opmerkte: ,J)at is eens maar nooit meer...". Foor het optrekken van dit bouwwerk ge bruikte chef-kok Van Westen rond 21, kg sui ker, het juiste aantal suikerklontjes moet voorlopig nog geheim blijvenxoant dat komt verxnoedelijk nog aan de orde bij een prijs vraag. Wat' er met dit ver blindend-witte kasteel in suiker straks, xia de kerstdagen, zal gebeu ren? De heer Van Westen kon het nog n iet met zekerheid zeggen. Misschien xcordt het geëxposeerd op de Horeca-tentoon- stélling in Amsterdam misschien ook niet. Dat is nog niet zeker. Zeker is alleen, dat dit pronkjuweel van vak- bekwaamheid straks de weg van alle stof zal moeten gaan. Tot stof vergaan namelijk. (Foto P.Z.O.) De 'eest-sigaar bij uitnemendheid Voor iets, meer: véél meer. Niet voor niets de meest gerooide sigaar in zijn klasse. ''I»"'- V. RITMEESTER GRACIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7