PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT EISENHOWER TERUG NAARV.S. Audiologisch Centrum in Goes op zoek naar financiële basis... ALGERIJNEN VORMEN TE CAIRO MILITAIRE REGERING AUTO REED OP WAGEN TWEE MENSEN OMGEKOMEN KONINKLIJKE FAMILIE VIERDE KERSTFEEST IN DEN HAAG VERWACHT... 202e jaargang - no. 302 Dagülad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 dec. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Enthousiaste begroeting in Casablanca Goedkeuring N.A.V.O.-mini9ters voor serie topconferenties De reis van Eisenhower is ten einde: dinsdagavond is liij uit Casablanca in Marokko naar Amerika vertrokken. De duizen den die hem bij zijn aankomst zulk een enthousiast welkom be reidden, waren gedurende de uren die hij met koning Moham med confereerde op straat gebleven om hem op even enthousi aste wijze uitgeleide te doen. De afscheïdsceremonieën op het vliegveld werden bekort, omdat de conferentie der twee staatshoofden tachtig minuten langer geduurd had dan voorzien was. In het communiqué dat over de besprekingen werd uitgegeven staat, dat in de zeer nabije toekomst de voorbereidingen zullen beginnen voor het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Ma rokko. Tegen het eind van 1963 zullen alle troepen weg zijn. Onmiddellijk, zo staat er verder, zullen stappen worden gedaan om het vliegveld van Ben Slimane vrij te geven. Deze ontrui ming moet op zijn laatst op 31 maart 1960 voltooid zijn. Ook staat in het communiqué dat koning Mohammed de presi dent gewezen heeft op „het vitale belang dat Marokko heeft bij het beëindigen van de oorlog in Algerije". vangen van de ministers van buiten landse zaken van Amerika en de am bassadeurs van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland in Washington, zullen de drie voornaamste agenda punten voorbereiden. De Turkse, Griekse en Belgische ministers hadden verklaard dat hun regeringen zich wensten te bekla- Langs de weg van het vliegveld naar het hotel stonden ruiters, die uit an tieke geweren met losse patronen salvo's losten, wanneer de koning en de president voorbijreden. Sommigen van deze ruiters hadden de verre rit uit het Atlas-gebergte naar Casa blanca gemaakt, om de aankomst van de Amerikaanse president te kunnen aanschouwen. De ministers van buitenlandse zaken uit de vijftien N.A.V.O.-landen heb ben dinsdag tijdens een bespreking te Parijs hun goedkeuring gehecht aan het programma dat de regerings leiders van de Grote Drie en West- Duitsland hebben ontworpen voor de eerste topconferentie met de Sowjet- Unie, die op 27 april volgend jaar in Parijs begint als de Sowjet-Unïe het daartoe gedane voorstel aanvaardt. Ook de algemene lijn voor de topcon ferenties hebben de ministers goed gekeurd. Werkgroepen, die hun richtlijnen ont- Geen nood Minister Klompé heeft in de Twee de Kamer een bijzonder verheu gende mededeling gedaan. Zij heeft voor enkele delen van Neder land het officiële einde van de wo ningnood aangekondigd. De regering is namelijk van plan bij wijze van proef en uitsluitend in gebieden waar men thans met enige moeite wel een woning kan vinden, de strenge be palingen van de woonruimtewet op te heffen. Er zal in die gebieden nog enig toezicht nodig zijn om ook de minder draagkrachtigen aan een wo ning te heipén, maar het zal er toch op neer komen, dat in het algemeen de vrije beschikking over de woon ruimte wordt hersteld. Die vrijheid is een groot goed en met verlangen wordt in geheel Nederland naar het herstel van die vrijheid uitgezien. Zij kan echter niet voor geheel Nederland tegelijk hersteld worden en dat verklaart vermoedelijk, waarom de regering langer dan nodig geaarzeld heeft met de „gedeeltelijke" opheffing van de woningnood. Immers de voorgaande minister van volkshuisvesting heeft enige malen verzekerd, dat hij iets voelde voor die gedeeltelijke ophef fing, maar het kwam er niet van. Nu is dan de regering blijkbaar over haar aarzeling heengeko- men en wil ze overleg plegen met enkele colleges van Gedeputeer de Staten. Als vaststaand mag wor den aangenomen, dat bij die overleg gende colleges de Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en Friesland zullen zijn. In deze provincies komen dor pen en zelfs streken voor, waar de „ontvolking" van het platteland vrij sterk doorwerkt en waar de woning nood niet meer knelt. Het is volkomen vanzelfsprekend,dat daar de bepalingen van de woonruim tewet worden opgeheven. Uit de verklaring van de minister valt echter nog iets meer af te leiden. De regering wil zich niet beperken tot gebieden, waar de wo ningnood niet meer bestaat, zij wil zich ook bezighouden met gebieden, waar men „met enige moeite een wo ning kan vinden". Daar heerst dus nog wel enige woningnood, maar men verwacht blijkbaar, dat die wo ningnood „in vrijheid" geliquideerd kan worden. Dat opent bredere pers pectieven, vooral voor het overleg met de colleges van Gedeputeerde Staten. Men zou kunnen komen tot aanwijzing van zones, waar geen woningnood is én van andere zones, waar met enige extra toewijzing van bouwvolume de woningnood geliqui deerd kan worden. In vrij snel tempo zouden dan grotere gebieden kunnen ontstaan, waar het zonder druk van de woonruimtebepalingen aangenaam wonen is. Dat is een heel aantrekke lijke gedachte. De miniseter heeft overigens voor zichtig gesproken van een „proef" en dat ligt voor de hand, want na vele jaren van woning distributie is een deel van onze be volking ongetwijfeld enigermate ont wend aan vrijheid op woninggebied. De ervaring heeft echter geleerd dat aanpassing bij „een nieuwe vorm van vrijheid" gewoonlijk snel en gun stig verloopt, zodat er voor het mis lukken van de „proef"- geen ernstige yreea behoeft te bestaan. gen over het gebrek aan voorover leg met betrekking tot het pro gramma voor de topconferentie. Zij kregen de toezegging dat gestreefd zal worden naar zoveel voorover leg met de kleinere N.A.V.O.-lan den als mogelijk is. De belangrijkste punten van het gis teren gevoerde overleg zijn, naast de goedkeuring van het beleid inzake de topconferenties, de verklaring van de Amerikaanse minister Herter dat de Verenigde Staten de defensie-inspan ningen in Europa zullen blijven steu nen maar een groter Europees aan deel zouden toejuichen, steun aan het plan van de Grote Drie en West- Duitsland voor coördinering van de economische politiek en nauwere sa menwerking tussen „de zes" en „de zeven", en het feit dat ook deze keer geen gemeenschappelijk beleid ten aanzien van de Berlijnse kwestie kon worden geformuleerd. Vooralsnog is het algemene stand punt dat de westerse landen „sterk en waakzaam" zullen blijven bij de komende onderhandelingen. Op 18 januari volgend jaar begint te Parijs de eerste van een reeks be sprekingen die Amerika heeft voor gesteld met de N.A.V.O.-landen, over het economisch beleid en de samen werking van de beide Europese blok ken met de Verenigde Staten en on derling. WORDT OORLOGSINSPANNING VERGROOT Kabinet zal zich in Algerije vestigen Algerijnse opstandelingenleiders heb ben op een vergadering in Cairo een „militaire Algerijnse regering" opge richt, die op Algerijns gebied zal worden bevestigd. Premier van de nieuwe rebellenregering is Krim Bel- kacem, die minister van oorlog en vice-premier was in de „voorlopige Algerijnse regering". De premier van de oude regering, Ferhat Abbas, is benoemd tot woordvoerder van de nieuwe regering, aldus is dinsdag in goedingelichte Arabische kringen in Cairo vernomen. Buitenlandse waarnemers zien in de vorming van een „militair kabinet" een teken dat de opstandelingen de oorlogsinspanning willen vergroten. Ook zou het een terugkomen zijn van de verklaring der eerste rebellencon- ferentie, van 1956 te Wadi Soeman, waarin het politieke karakter van de opstand boven het militaire element werd geplaatst. Abdoel Hafid Boessoef, die minister van verbindingen was in de „voorlo pige regering" (die in september 1958 in Cairo werd gevormd), is benoemd tot vice-premier en minister van de fensie in het nieuwe kabinet. Boessoef was samen met Belkacem krachtig voorstander van oprichting van een nieuwe regering, die op Alge rijns gebied zou moeten zetelen. De in Tripolis (Libië) vergaderen. De waarnemers in Cairo geloven dat dit een gevolg is van spanning die zou bestaan tussen de rebellenleiders en president Boerguiba van Tunesië. Deze heeft zich nl. openlijk uitgespro ken voor aanvaarding van De Gaulles voorstellen voor besprekingen over een bestand. Nederlands schip „June"in nood Het Nederlandse vrachtschip „June" bevond zich in nood voor de noord westelijke kust van Cuba, aldus de Amerikaanse kustwacht. De kapitein van het 386 ton metende schip meldde dat zijn schip elk ogen blik in tweeën kon breken en zinken. Hij meldde dat er een gat in de bo dem was en dat het schip op een rif was gelopen, 14 km ten oosten van de vuurtoren Bueno Vista ten noord westen van Cuba. Hij deelde mede dat het niet moge lijk was de reddingsboten neer te la ten wegens de hoge golven, maar dat een kleine schoener zich gereed hield om hulp te bieden. Een amphibie-vliegtuig van de kust wacht was ter plaatse en de kotter Ariadne was van Key West, Florida uitgevaren om eveneens hulp te bie den. Ook de Cubaanse regering heeft een patrouilleboot uitgezonden. Ver wacht wordt dat de „Ariadne" eerst vandaag ter plaatse zou zijn. De „June" was maandagavond aan de grond gelopen toen zij van Nas sau op weg was naar Guatemala, al dus de kustwacht. OP WEG EIBERGEN-GROENLO Boom drong dwars door personenauto Dinsdagavond verloren te Eibergen twee mensen als gevolg van een ern stig verkeersongeval het leven. Omstreeks kwart over vijf reed op de weg Eibergen-Groenlo, in de rich ting Groenlo, een personenauto met grote vaart van achteren op een, in dezelfde richting rijdende, met twee paarden bespannen en met bomen be laden wagen. Een der bomen op de houtwagen drong dwars door de per sonenauto heen, die geheel werd ver nield. Zowel de bestuurder van de auto, de 74-jarige heer F. W. Tervoert Willemstad/Curasao. De drie vlaggen van het koninkrijk wapperden op de herdenkingsdag Bevestiging Statuut Koninkrijk broederlijk naast elkaar b'i het Autonomie-monument aan de Rïjlcseenheidsboulevard. V.r.ri.l. de Nederlandse driekleur, de Antilliaanse en de Surinaamse vlag gen. UIT DE NOOD GEBOREN Slechthorenden worden geholpen De zorg voor slechthorenden is de laatste jaren meer en meer in het middelpunt van de be langstelling komen te staan. Op dit gebied is in Zeeland sedert 1953 werkzaam 't Audiologisch Centrum te Goes een van dc weinige in ons land dat uit de nood na de februariramp van 1953 is geboren. Aanvankelijk opgezet door het Centraal Bu reau van de Nederlandse Ver eniging van Slechthorenden, is in 1957 een Stichting Audiolo gisch Centrum Zeeland ge- ormd, die al heel wat werk heeft verricht. Het ontbreken van iedere vorm van overheids subsidie heeft echter een rem mende invloed uitgeoefend op de verdere pitbouw van het cen trum. Wel worden thans pogingen in het werk gesteld weer voorloper daarvan uit de nood ge boren. Tengevolge van de ramp van 1953 waren tal van slechthorenden een stevige financiële basis te hun apparaat kwijtgeraakt. In de vArlrriïo'An 'zndn.fc liAt ^Antrum meeste gevallen ontbrak het deze verkrijgen, zodat het centrum zijn werkzaamheden aanzienlijk kan uitbreiden en onder meer in overleg en in samenwerking met de schoolartsen in Zeeland een schoolonderzoek kan wor den ingesteld naar het „gehoor" van de leerlingen. Het Audiologisch Centrum is meer dan alleen maar een medische instel ling, Het houdt zich ook bezig met het „opsporen" van slechthorenden, van wie velen, zoals de praktijk leert, zich uit eigen wil niet zo spoedig on der behandeling stellen. Wanneer zij echter eenmaal zijn doordrongen van het belang van het onderzoek, weten zij de weg naar het ziekenhuis Oost- wal te Goes, waar maandelijks zgn. „meetdagen" worden gehouden, wel te vinden. Verder beweegt het Audiolo gisch Centrum zich op het gebied van de nazorg. Nagegaan wordt of de pa tiënt klachten heeft en het hoorappa- raat voldoet. Zoals reeds gezegd ls het Audiolo gisch Centrum in elk géval een mensen aan middelen om een nieuw toestel aan te schaffen. De Vereniging tot Behartiging van de Belangen van Slechthoren den heeft zich toen het lot van deze mensen aangetrokken en stel de gratis apparatuur beschikbaar. Dat moment kan worden be schouwd als de oprichting van het Audiologisch Centrum in Zeeland. In 1955 kwamen de plannen ter ta fel om een „Stichting" in het leven te roepen, maar eerst begin 1957 namen de plannen vaste vorm aan en werd de stichtingsakte gepas seerd. Weinig geld De grote moeilijkheid, die zich echter voordoet, is het feit, dat de stichting met een chronisch geldgebrek te kam- §en heeft... Wel ondersteunt de Ne- erlandse Vereniging van Slechtho renden de Zeeuwse Stichting, maar deze vereniging kan daar op den duur niet mee voortgaan. Men heeft reeds getracht subsidie van het rijk te krijgen, maar dat is op niets uit gelopen. Het verzoek werd niet inge willigd, bmdat hlleen audiologische i uit Winterswijk, als de naast hem zittende 79-jarige heer E. Aarnink eveneens uit Winterswijk, werd op slag gedood. De derde inzittende die achter in de autb zat en door het opengereten dak naar buiten kon klimmen, werd" slechts licht gewond. Het eerstgenoemde slachtoffer, de heer Tervoert, was in Winterswijk en omgeving een bekende persoonlijk heid. Hij was oud-veearts, oud-direc teur van het abattoir te Winterswijk en bestuurslid van diverse verenigin gen en stichtingen. Vliegtuigbotsing in Brazilië: 31 doden Een viermotorig verkeersvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij „Viacao Aerea Sao Paulo" en een Braziliaans militair lesvlieg- tuïg zijn dinsdag boven Rïo de Ja neiro met elkaar in botsing gekomen en kwamen terecht op een weg in een woonwijk, aldus radioberichten. In het verkeersvliegtuig, een Vickers „Viscount", zaten 25 passagiers en zes bemannigsleden. 31 inzittenden van de „Viscount" zijn omgekomen. Bij een botsing tussen een vrachtwa gen en een autobus zijn nabij Agadilr in Marokko zestien mensen om het leven gekomen en tien gewoond. De opvarenden en de familieleden van de opvarenden van Hr. Ms. jager Overijsselhadden dinsdag een goe de dag: juist voor de kerst voer het schip de thuishaven in. Indien mogelijk vrij op 5 mei 1960 De voorzitter van het Centraal so ciaal werkgeversverbond, mr F. H. A. de Graaff, heeft namens de Cen trale Werkgeverorganisaties, samen werkende in de Baad van bestuur in arbeidszaken, een brief gezonden aan de minister-president over de viering van de bevrijdingsdag. Hij schrijft daarin onder meer Om de lustrumviering in 1960 op suc cesvolle wijze het karakter van een passende herdenking te geven, het geen naar het oordeel van het Na tionaal comité viering 5 mei 1960 al leen mogelijk is indien ook het par ticuliere bedrijfsleven op ruime schaal vrijaf geeft, willen de in de raad van bestuur samenwerkende centrale werkgeversorganisaties hun medewerking hieraan niet onthouden. Zij wensen daarmee tot uitdrukking te brengen dat het in de kringen de zer organisatie niet ontbreekt aan besef voor de betekenis van deze dag en dat zij, nu de regering hierin voorgaat, aan de gedachte van de lustrumviering een kans willen ge ven. Zij zijn derhalve bereid te be vorderen dat in de particuliere be drijven vrijaf gegeven wordt overal waar de werkomstandigheden (aard van het bedrijf, ploegendiensten e.d.) zich daartegen niet verzetten. Hulpfonds droogteschade Naar het Landbouwschap meedeelt heeft de staatssecretaris van finan ciën voor giften aan het hulpfonds droogteschade landbouw, behalve voor de inkomstenbelasting, ook fa ciliteiten toegestaan voor de loonbe lasting en de vennootschapsbelasting. „WIJ ZIJN ALLEN MET ELKAAR VERBONDEN" Koningin en prinsessen boden chocolademelk aan De koninklijke familie heeft gis teren in het in stemmig kerst- groen versierde koetshuis van de koninklijke stallen in Den Haag met haar personeel en de gezin nen daarvan het kerstfeest ge vierd.. Prins Bernhard zei in zijn wel komstwoord o.m. dat juist het ko ninklijke gezin en zijn personeel tezamen was, omdat „wij bij elkaar horen, omdat wij samen een eenheid vormen, waarin ieder van ons zijn eigen plaats heeft". De prins vervolgde „bij ons dage lijks werk hebben wij allen con tact met minstens enigen van de andere aanwezigen hier. Deze afhankelijkheid bestaat ech ter ook, en in een veel grotere mate, in het zuiver menselijke vlak. Indien wij samen zouden werken en er zou tegelijkertijd geen echt menselijk contact tussen ons zijn, dan zou er iets essentieels ontbre ken. Iets, zonder hetwelk het le ven geen waarde zou hebben. Het komt er op aan, dat wij zoe ken naar wat wij in de ander kun nen waarderen, naar het goede, dat even zeker in ieder mens aan wezig is. Wij zijn ook", aldus prins Bernhard, „allen met elkaar verbonden en met alle andere mensen buiten de zaal, omdat wij Gods kinderen zijn". De prinsessen Marijke en Mar griet hadden een actief aandeel in de kerstviering. Er werd een kerstspel door kinderen opge voerd. Prinses Marijke speelde de rol van de engel die de blijde boodschap brengt als het kind Jezus geboren is. Prinses Mar griet sprak verbindende tekst uit tussen twee bedrijven. In de zaal zaten koningin Juliana, de prins en de prinsessen Beatrix en Irene. Koningin Juliana las voor uit het evangelie naar Lucas, hoofdstuk 2 1—20. In het koetshuis stond een meters hoge kerstboom, zilverwit ver sierd, met echte brandende kaar sen. Na afloop van het kerstfeest bo den koningin Juliana en de prin sessen Beatrix en Irene baar per soneel kopjes chocolademelk en broodjes aan. centra, die in nauw verband samen werken met universitaire otoiogische klinieken, van rijkswege worden ge subsidieerd. In Zéeland is wel een dergelijk centrum, maar geen univer siteit het betekent geen subsidie van het rijk De provincie stelt zich op het standpunt, dat als het rijk er geen geld voor over heeft, zij be zwaarlijk een subsidie kan toekennen. Met deze voorbeelden voor ogen heeft de stichting het ook nooit via de ge meenten geprobeerd... Aan de andere kant moet echter worden gezegd, dat vele gemeenten per geval een bijdra- ~i geven. Waarom is er zoveel geld nodig In de eerste plaats moet in de meeste gevallen een bijdrage in de aanschaffingskosten worden gege ven. Een hoorapparaat kost om en (Zie slot pas. 2 kol. S) Geldig tot hedenavond VEEL WIND Nu en dan opklaringen, maar ook enkele lokaal voorkomende buien. Krachtige, af en toe stormachtige zuidwestelijke wind. Middegtempera- turen van 6 tot 9 graden. ZON EN MAAN 24 december Zon op 8.47 onder 16.32 Maan op 1.42 onder. 13-13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1